De opheffing der Berlijnse blokkade een waarschuwing voor W.-Europa De besprekingen te Batavia Het a.s. Muziek-Concours te Axel De „Koningin Juliana" op proefvaart Zuivere huid MOEHEID I Fianksrlng bij Abonnement: Temcuzen Onder Redactionele leiding ran P. I* D. J, van Oevenen Redactieedrar: Noordstr. 55-57, Tex neuzen TeL 2510 Na 5 uur 2073 MAANDAG 9 MEI 1949: Advertentieprijs per mi 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. .inzending advertenties tot den namiddags 3 uur RiüHiek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDBN. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N. V. Firma P. J. van de Sande Temeuaen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. V Grote gebeurtenissen zijn op komst. De Russen zijn bijge draaid. Reeds wekenlang doen de geruchten de ronde van ern stige toenaderingspogingen in zake het Duitse vraagstuk. Deze zijn thans bewaarheid. De op 1 Maart van het vorige jaar ingevoerde Russische blok kade van Berlijn zal op 12 Mei a.s. worden opgeheven en de eveneens het vorige jaar afge broken besprekingen tussen de Ministers van Buitenlandse Za ken van de vier grote mogend heden zullen op 23 Mei te Parijs' worden hervat. Dit is het belangrijkste nieuws van de afgelopen week. Officieel is verder niet veel meer dan deze sobere mede delingen bekend, doch vanzelf sprekend is er in de wereldpers heel wat commentaar versche- ne*. Geheel nieuwe mogelijkheden doemen namelijk op, ontstaan door deze gewijzigde Russische houding. Voorop dient echter te worden gesteld, dat uiterste voorzichtigheid geboden blijft. Want het is nauwelijks aan te nemen, dat de Russen met dit alles geen bedoelingen hebben, of dat zij hun uiteindelijk doel uit het oog zouden hebben ver loren. On een en ander tc begrijpen is het wenselijk de gang van zaken sedert de Duitse capitu latie nog eens in het kort na te gaan. Door de oprukkende legers der Russen en der Westelijken en door de besluiten op de con ferentie van Potsdam tussen de Grote Drie (Frankrijk was nog niet vertegenwoordigd) werd Duitsland in vier bezettings zones verdeeld. De Duitse hoofdstad, die geheel in de Rus sische zóne lag, kreeg ook een viertal bezetters en werd be stuurd door een gezamenlijke commissie van de vier opperbe velhebbers. De Westelijken achtten het ten tijde van de overwinningsroes niet nodig een behoorlijke overeenkomst te sluiten voor de aanvoer van levensmiddelen en grondstof fen over land voor de voorzie ning van hun Berlijnse zóne. Het vertrouwen in de goede trouw van de Russische bond genoot was immers nog volop aanwezig. Doch ai spoedig bleek de goede verstandhouding tussen Russen en vooral Amerikanen, alles te wensen over te laten. Nog juist op tijd werd wel een behoorlijke overeenkomst in zake het luchtverkeer van het Westen naar Berlijn gesloten. Zoals later blijken zou was deze overeenkomst van onschatbare waarde. De gebeurtenissen der laatste jaren liggen nog vers in het geheugen. De spanning tussen de twee grootmachten nam steeds meer toe en de zoge naamde koude oorlog begon. Talrijke maatregelen werden wederzijds genomen, waarbij de voornaamste gevolgen wel wa ren de consolidatie van de Rus sische Invloed in de Oost-Euro- pese landen, het opdringen hierdoor van de communisti sche macht in verschillende Westelyke landen als Frankrijk en Italië en aan de andere zijde de Marshall-hulp, de herbewa pening van Amerika, het steu nen van de West-Europese een heidsgedachte en tenslotte het Atlantisch Pact. De Russen sloten Oost-Euro pa en hun Duitse zóne herme tisch van de rest van de wereld af en begonnen hun blokkade van Berlijn. Zij verhinderden elk verkeer van het Westen over land en waren er zeker van, dat de voormalige Duitse hoofdstad door de Westelijke bezettingstroepen ontruimd zou moeten worden. Dit echter was Eerste verzachting van blokkade De politie van de Sowjet-Rus- sische sector van Berlijn heeft Vrijdag aangekondigd, dat de inwoners van de Westelijke sec toren thans ii) de Oostelijke sector gekocht voedsel mogen meenemen naar het Westelijk gedeeltelijk van de stad. Hiertoe is verlof gegeven door de Duit se economische commissie van de Sowjetzone. Aardappels, mits gekocht in zogenaamde „vrije winkels" mogen in onbeperkte hoeveelheden uit de Oostelijke sector worden meegenomen, an dere levensmiddelen in „rede lijke" hoeveelheden. Dit betekent een eerste ver zachting van de Sowjet-Russi- sche verkeersbeperkingen. Binnen een uur na de be kendmaking van de politie ston den de „vrije winkels" in de Oostelijke sector vol West-Ber- die tegen hogeprijzen 2'en kochten als honing, gro^ntï?' £oekies en bevroren fpr directeur van een Rente™ v£eïs verk]aarde aan ??ever: "De West- ^^■jners schijnen bang te zijn dat ze zonder voedsel ko men te zitten. Wij Zt Onze magazijnen zijn propvol Hoe meer klanten hoe liever De Duitse politie van de Sow- J et-Russische sector begon in de buurt van de vrije winkels borden neer te zetten, waarop de slagzin: „Onderdruk de zwarte handel". één van hun kapitale misreke ningen. Zij hadden buiten het lucht verkeer en de Amerikaanse op perbevelhebber in Duitsland, Generaal Lucius Clay gerekend. Deze timmerde de beroemd ge worden luchtbrug in elkander, die de Berlijnse millioenenbe- volking van het nodige, zij het karig, doch voldoende, voorzag. De starre houding der Russen veroorzaakte hen nog andere nederlagen. Deze gaf de grote stoot voor de nauwere aaneensluiting van de landen, die Marshall-hulp ontvangen. Datgene wat de Russen juist niet wilden, vol trok zich, namelijk verbetering van de economiscne toestand in West-Europa, achteruitgang van de communistische partijen, een vereniging tegen het dreigende gevaar uit 't Oosten en tenslotte een hevige tegenblokkade van de Russische bezettingszone in Duitsland. Deze laatste bezorg de hen meer schade, dan hen lief was, daar juist de economi sche positie in dit gebied heel wat slechter werd dan de verbe terende toestand in West-Duits- land. Het Kremlin zag dit alles wel in en daar de Russen goede schakers zijn, veranderden de machthebbers te Moskou plot seling van taktiek. Zij hergroe peerden hun stukken en braken hun aanval op de Westelijke vleugel af, daar de verdediging hier te sterk was. Zij bemanden enkele van hun ministeries en van hun hoge posten met nieu we mannen, waarbij zij de vo rige functionarissen met ander werk belastten. Tevens gingen zij tot toenaderingspogingen over en bleken plotseling bereid te zijn de voornaamste voor waarden voor opheffing van de blokkade en hervatting der be sprekingen in te willigen. Doch tegelijkertijd openden zich op hun Oostelijke vleugel onmetelijke perspectieven door de overwinning van de Chinese communisten. Als een goede schaker werd dus het zwaarte punt van hun aanval naar deze vleugel verlegd. Het is zeer waarschijnlijk, dat de Russen in de komende jaren zullen trach ten een grote invloed in het ro de China op te bouwen. Of hun dit zal gelukken, zal de vraag zijn. In het Westen kan men dus een soepeler houding van het Kremlin verwachten. Hierdoor zal dan ook voor Duitsland een nieuwe toekomst opengaan. Ve le vragen doen zich hierbij voor, doch het lijkt verstandiger met de behandeling te wachten tot na de bijeenkomst der Grote Vier te Parijs. Hier zal immers moeten blijken of de Russische houding blijvend zal zijn. Indien dit werkelijkheid zal worden, dan dient West-Europa dubbel op zijn tellen te passen, 't Oos telijk gevaar lijkt verdwenen te zijn. Hierdoor zou de verdedi ging wel eens kunnen verslap pen. Het grootste succes voor de Russen zou zijn indien de een heidsgedachte, waaraan thans met voortvarendheid wordt ge werkt, door de geringere druk zou verflauwen en West-Europa weer tot zijn oude verdeeldheid en daardoor zwakte, zou terug vallen. De gedachte van een Europese eenheid dient met kracht verdedigd en uitgevoerd te worden, daar slechts op deze wijze de koude oorlog, die onge twijfeld op andere fronten en met andere middelen voortgezet zal worden de uiteindelijke over winning kan opleveren. Oenemarken, oeSowjet-Unie en het Atlantisch verdrag Oe strijd in China Ziekenfondsverzekering van kinderen beneden 16 jaar De geruchten over het aftreden van Paul Hoffman In verband met de geruchten, die sedert enige tijd de ronde doen over de mogelijkheid van het a.s. aftreden en de terug keer in het particuliere leven van de directeur der E. C. A., Paul Hoffman, heeft deze laat ste door bemiddeling van een zijner naaste medewerkers doen weten, dat hij geenszins voor nemens is op het ogenblik zijn post te verlaten en dat hij de E. C. A. zal blijven leiden, tot dat het succes van het plan- Marshall verzekerd is. Hoffman zou van oordeel zijn dat de mogelijkheid voor de Marshall-landen om in 1942 in eigen behoeften te kunnen voorzien, afhangt van de wil dezer landen in de zes komende maanden over te gaan tot de vereiste fiscale en monetaire hervormngen. Bevoegde kringen zien in deze door de directeur van de E. C. A. geuite mening het bewijs dat hij voornemens is althans ge durende het lopende jaar op zijn post te blijven. Mijnwerkersstaking in Engeland Tengevolge van een mijnwer kersstaking in Lancashire, waarbij 18.000 arbeiders betrok ken zijn en die zich nog dreigt uit te breiden, zijn reeds 20.000 ton steenkolen verloren gegaan. De onmiddellijke aanleiding tot de staking is de tewerkstelling van arbeiders, die overuren verrichten, welke de mijnwer kers sedert ongeveer 2 weken weigeren te aanvaarden. Uitbreiding van het Europees wegennet Zeventien Europese landen en West-Duitsland zijn te Genève overeengekomen, dat in de ko mende 10 jaar een net van gro te verkeerswegen over het vas te land van Europa en in Enge land zal worden aangelegd, dat een lengte heeft van 42.000 km. De wegen zullen in drie catego rieën worden verdeeld en voor zien worden van de laatste hulp middelen voor een snel en vei lig verkeer, waardoor een enor me ontwikkeling van het Euro pese wegverkeer mogelijk zal zijn. De economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties, waarbij de landen zijn aangesloten, die aan de aanleg van dit wegennet deelnemen, heeft medegedeeld, dat eerst na een jaar van moeilijke onder handelingen overeenstemming kon worden bereikt over een kaart, waarop de ontworpen wegen staan aangegeven. De nieuwe wegen zijn hoofdzakelijk gebaseerd op bestaande wegen en zij zullen volkomen uniform zijn, zodat de chauffeur van een vrachtwagen van Antwerpen naar de grens van de Sow jet- Unie of van Narvik naar Lissa bon zal kunnen rijden langs hoofdwegen, waarvan de breed te onderling niet varieert, met verkeersviaducten, gelijkvormi ge verkeerstekens en zonder het passeren van spoorwegovergan gen. De landen, die zich hebben verbonden deel te nemen aan de aanleg van het nieuwe we gennet, zijn Engeland, Frank rijk, België, Nederland, Oosten rijk, Denemarken, Italië, Portu gal, Finland, Griekenland, Lu xemburg, Noorwegen, Zweden, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije, Polen en Hongarije. Spanje was niet uitgenodigd om aan het wegennet deel te nemen, hoewel Frankrijk en Portugal voorstel len 2 grote wegen aan te leggen, die een verbinding vormen over de grootste breedte van Spanje. De deskundigen van de deel nemende landen zijn ook over eengekomen om zo spoedig mo gelijk drie nieuwe verdragen in werking te doen treden, die een grotere vrijheid van wegverkeer en vervoer zullen mogelijk ma ken dan Europa na de eerste wereldoorlog heeft gekend. Het eerste verdrag vergemakkelijkt de grensoverschrijding door de autotoeristen, het tweede breekt de bestaande grensbarrières af voor het internationale vervoer langs de weg en volgens het der de zal voor het eerst In Europa vervoer met vrachtauto's on de lange afstand door verschillen de landen mogelijk zijn zonder douane-visitatie. De verdragen zullen in Juni te Genève onder tekend kunnen worden. Een aanwinst voor ae rrovmcie Zeeland Buitenlandse belangstellino voor de Nederi. lardboew Dat de „Koningin Juliana", waarmede Donderdag de proef vaart werd gemaakt, 'n pracht- schip is, daarover zullen de ruim 260 passagiers, welke de tocht meemaakten, het wel eens zijn. Deze nieuwe aanwinst van de Prov. Stoombootdienst in Zee land betekent niet alleen een aanmerkelijke en ongeëvenaar de uitbreiding van de vloot de zer dienst, doch tevens een aan winst voor de gehele provincie: een schip waar Zeeland trots op kan zijn! De proefvaart waaraan werd deelgenomen door vele autori teiten, w.o. wij opmerkten de Commissaris der Provincie Zee land, Jhr Mr A. F. C. de Casem- broot, de Directeur Generaal v. de Rijkswaterstaat, Dr Ir W. J. H. Harmsen, de meeste leden van Gedeputeerde en Provinci ale Staten van Zeeland, de bur gemeesters van Vlissingen en Breskens, en vele anderen, gro tendeels vergezeld van hunne dames, vond niet onder ideale weersomstandigheden plaats. Niettemin kon een ieder zich overtuigen van de voortreffelij ke kwaliteiten, waarover dit schip beschikt. Te ruim half twaalf vond de afvaart plaats en konden de deelnemers aan deze bijzondere tocht een kijkje nemen in de verschillende afdelingen van dit prachtige en schitterend in gerichte schip. De reis ging vooreerst langs de kust van Walcheren naar Westkapelle, waarna koers ge zet werd naar de Belgische kust tot ter hoogte van Zeebrugge. Tijdens dit gedeelte der vaart werd op het daartoe ingerichte rij dek de lunch gebruikt, aap 't einde waarvan de Directeur der Kon. Mij. de Schelde, Ir Wesse- ling, het woord nam om voor eerst de voorgeschiedenis van de bouw van de „Koningin Julia na" in de herinnering te roepen. Spr. sprak zijn dank uit je gens G.S., welke de bouw van 't schip aan „De Schelde" opdroe gen en dankte voorts allen, die bij deze bouw hun medewerking verleenden, waarbij hij er op wees, dat weliswaar het schip niet snel gebouwd kon worden, doch wel zo snel werd gebouwd als onder de moeilijkste omstan digheden mogelijk was. Na de wens te hebben uitge sproken, dat het schip de goed keuring zal kunnen wegdragen, verzocht Ir Wesseling de Com missaris het voor de Provincie Zeeland in bezit te willen ne men. De Commissaris der Koningin verwelkomde in een vaak gees tige speech hierna de aanwezi gen, in het bijzonder Dr Ir Harmsen en de afgevaardigden der S. M. Zeeland, in wier aan wezigheid hij voor Vlissingen 'n gunstig voorteken zag. Jhr Mr De Casembroot bracht vervolgens dank aan allen, die bij de tot standkoming van dit prachtschip hun krachten ga ven en riep voorts de medewer king van de ners in om het ou- bliek te verzoeken deze boot, cue 3 millioen kostte, „met zacht heid" te behandelen. Na zijn erkentelijkheid te heb ben betuigd aan de Kon. Mij. „De Schelde" voor de bouw va» dit voortreffelijke schip en er op te hebben gewezen, dat de „Koningin Juliana" tot Decem ber van dit jaar zonder reserve de uurdienst tussen Vlissingen en Breskens zal moeten onder houden, verklaarde Jhr Mi' De Casembroot tenslotte, dat hü met grote vreugde namens G.8 het schip overnam. Nadat ook Dr Ir Harmsen i» naam van de Minister zijn ge lukwens had aangeboden en de wens had uitgesproken, dat deae nieuwe boot de banden van Zee land en overig Nederland nog nauwer zal aanhalen, werd ver volgens op het sloependek de „Scheldevlag" gestreken en door de Commissaris der Koningi* de provinciale vlag gehesen, ten teken, dat de overname van de „Koningin Juliana" een feit was. Hierna volgde nog een korte tocht in de Scheldemond, waar na tegen vijf uur Vlissingen weer werd bereikt en deze voor Zeeland gedenkwaardige tocht tot het verleden behoorde. Na afloop werden door de Commissaris der Koningin en de Directeur der Provinciale Stoombootdiensten, de heer De Jong, aan de pers nog enkele inlichtingen verstrekt, waaruit o.m. bleek, dat de kruissnelheid 15% miil bedraagt en dat het zusterschip, de „215", in Sep tember a.s. van stapel zal lopen. De plaatsvervangers Oostenrijk voor Arbeidsconflict in Canada Samuel Reber, de Amerikaan - se afgevaardigde op de confe rentie der plaatsvervangers over het Oostenrijks verdrag, heeft gisteren voorgesteld dat de con ferentie zou worden verdaagd tot na de vergadering te Parijs van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken. Rebers voorstel werd gesteund door de vertegenwoordigd s van Engeland en Frankrijk. Zaroe- bin, de Russische afgevaardig de, verklaarde aanvankelijk, dat hij de voorkeur gaf aan een verdere bespreking van enkele minder belangrijke artikelen van het verdrag, waarover nog geen overeenstemming is be reikt. Nadat de overige afgevaar digden hadden verzekerd, dat voortzetting der besprekingen in dit stadium weinig nut zou hebben, zei Zaroebin, dat hij bereid was te beraadslagen over een datum voor de hervatting van het werk. Men komt a.s. Dinsdag weer bijeen om het voorstel van Reber nader te bespreken. VeldmaarschalkMontgomery in Eindhoven gearriveerd Veldmaarschalk Montgome ry is gisterenmiddag om 12 uur op het vliegveld „Welschap' gearriveerd voor een vijfdaags bezoek aan ons land. Hij werd verwelkomd door de burgemeester van Eindhoven, Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, bij de ontvangst was ook de Britse militaire attaché in 's Graven- hage, Colonel R. A. G. Bingley. aanwezig. Na een lunch in hotel „Het Silveren Seepakrd", waar hij door het Eindhovense gemeen tebestuur officieel zou worden ontvangen en een rondrit door de stad, zou Veldmaarschalk Montgomery om 4 uur met het vliegtuig naar 's Gravenhage vertrekken. Veldmaarschalk Montgomery die tijdens zijn verblijf in ons land de gast zal zijn van de Britse ambassadeur, zal infor mele besprekingen hebben met verschillende Nederlandse mi litairen. Naar wordt aangenomen zijn er alleen voor Dinsdag 10 Mei as officiële besprekingen met Nederlandse autoriteiten vast gesteld. Tijdens zijn verblijf in ons land zal de Veldmaarschalk onder meer de bloembollen vel- den, de Betuwe en de Afsluit dijk bezoeken. Het is niet uit gesloten, dat hij ook een zeil tocht op de Kaag zal maken. Zondag 8 Mei woont Veld maarschalk Montgomery een dienst bij in de Britse kerk voor zeebeden in Rotterdam. Na af loop van deze dienst zal hij de lunch gebruiken met Reverend Ponham-Hosford. Hij zal Woensdagmorgen om 10 uur van het vliegveld Val kenburg naar Parijs vertrekken. De opstand In Birma Volgens een door radio New Delhi omgeroepen communioué uit Rangoon zijn in de afgelo pen drie dagen een driehon derd opstandige Karens gedood in gevechten op 130 kilometer ten Noorden van Rangoon. Volgens militaire waarnemers zou de uitslag van deze gevech ten beslissend zfin voor het lot ivan de ODStand in Birma. Het merendeel der Karentroeoen is uit Centraal-Birma terugge trokken. I WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt geldig van aaterdaigochtend tot avond. Vrij veel bewolking. Half tot zwaar bewolkt met in het N.-W. en later ook ini het Z.-O. van het land plaait- selijik enige regen. Meest ma tige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1109- 1949 Zon Mau Mei Opk. Ond. Opk. 0»«L 7 5.00 20.14 13.22 1.21 8 4.58 20.15 14.50 IM 9 4.57 20.17 16.19 3.48 10 4.55 20.18 17.49 4.01 11 4.53 20.20 19.22 4.14 12 4.52 20.22 20.55 4.31 13 4.50 20.23 22.26 4.54 14 4.48 20.25 23.45 5.27 15 4.47 20.26 6.14 De Deense regering verklaart in haar antwoord op ten officiële Sovjet-iRuspische nclta, waarin wordt geprotesteerd tegen het toetreden van Denemarken tot het Atlantisch verdrag, diat haar opvatting van het verdrag ver schilt van de Sovjet-tRiussische. In die Deense nota die aan de Sovjet-R.ussische gezant 'tie Ko penhagen is overhandigd! wordt verklaard! dat het Atlantisch ver drag uitsluitend ten doel heeft de staten-deeJganoten te beschermen tegen, een gewelddadige aanval, onverschillig door welke mogend heid die zou worden uitgevoerd. Hieraan wordt toegevoegd, dat Denemarken nimmer zou toe- 3 temmen in een uitlegging van de bepalingen van het verdrag in agressieve zin, noch zou het ooit toestemmen in eu poging, om de verdragsbepalingen te gebruiken ter bevordering van op een aan val gerichte doeleinden. Gisteren is Rum te Batavia i lanriee en Republikeinse delega- teruggekeerd. Er waren na zijn terugkomst aanwijzingen, dat 't stadium van de informele besprekingen thans beëindigd is en dat zo spoedig mo gelijk een formele bijeenkomst van de delegaties onder auspiciën de Unci verwacht kan warden. De informele besprekingen, die tiwee en een halvle week geduurd hebben, hadden tot doel een for mule te vinden om de verschillen in de standpunten dier delegaties te overwinnen. Woensdag en Donderdag heb ben grote groepen uit de delega ties informele besprekingen ge houden en als gevolg daarvan ver trok Vnjidagochtend een Republi keinse delegatie naar Bangika voor het verkrijgen van definitie ve instemming van Sukarno en Hatita, zoals Vrijdagmorgen in Republikeinse kringen verluidde. De informele 'besprekingen .be troffen het vraagstuk van de te rugkeer naar Djogja in verhand met de beide andere punten van de Canadian Ruling. De laatste dagen werd van beide zijden van optimisme blijk gegeven. De aanwijzingen, dat het stadium der informele besprekingen thans beëindigd is, maken het aanne melijk. dat een formule gevonden is, die voor beide partijen aan vaardbaar is. De eerste zitting van de voorlopige conferentie weid gehouden op 14 April, de laatste formele zitting op 21 April, Daarna weird een reeks informele besprekingen gehou den Volgens gewoonlijk welinge lichte Nederlandae en Republi keinse kringen zouden de Neder- ties bij de voorbereidende bespre kingen op het punt sbaan overeen stemming te bereikten over de vol gende punten: 1. Herstel van de Republikeinse regering met als territorium het sultanaat Djogjakarta. 2. De sultan zal minister zonder portefeuille in het Republikeinse kabinet zijn. 3. De leden van de Republikein se delegatie zouden als individu ele personen na het herstel van de Republikeinse regering aandringen op een bevel tot staken van bet vuren en eveneens op bijwoning van de Ronde Tafel-conferentie in Den Haag. In. een officieel bericht uit Sjang- nai wordt gemeld, dat de toestand te Kasjing ernstig is. Drie com- munisUsane colonnes nukken van uit het Noorden, het Westen en heit Zuiden naar de stad op. Volgens een communiqué, uit gegeven door dé leiding van bet garnizoen te Sjanghai is Vrijdag, cij het aanbreken van dé dag, in de nabijheid van Taitsjong een 5000 man sterke communistische troepenmacht, na een guvecht, dat twee uur heeft gecluiurd, ver nietigd. In hetzelfde communi qué wordt toegegeven, dat tcon- tact tussen het op e_n afsamd van 100 kilometer ten Zuid-oosten van Nantsjeng het eindpunt in Westelijke richting van de strate gisch van belang zijnde spoorweg, dóe door de provincies Tsjengiang en Kiangsi loopt gelegen Jing- tan en Tfejangsjam,, dat in het uiterste Westelijke gedeelte van Tsjergkiang is gelegen, volledig is verbroken. De straten van Sjanghai waren gisterochtend gevuld met duizen den nieuwsgierigen, die de te rechtstelling wilden bijwonen van 14 personen, 'beschuldigd van schending der krijgswet, die op bevel van het hoofdkwartier van het garnizoen in de straten ,,op de plaats waar zij hun misdaden hebben bedreven" moesten wor den terechtgesteld. r zacht,w soepel, gaaf en gezond. J Purol doet wonderen. Doos 30 ct. (Ingez. Med.) Mijchardtjes wekken op bij gees telijke en lichamelijke vermoeid heid en verdrijven allerlei pijnen. i (Ingez. Med.) Kinderen beneden 16 jaar, die op grond' van de rechtstreekse verzekering van hun vader als in direct verzekerden worden aan gemerkt, bliiven na het overlijden van de vader buiten de verplichte ziekenfondsverzekering, ook in bet geval dat een der oudere ver dienende kinderen kostwinner in het betrokken gezin is. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft thans aan de Minister van Sociale Zaken mede gedeeld, in beginsel sympathiek te staan tegenover het denkbeeld, de bedoelde kinderen op grond van het kostwinnerschap als in- direct-verzeltenden te blijven be schouwen. (Slot.) Hoewel de tweede afdeling één der drukst bezette van de zeven is, treedt hier in „harmonie" alleen op het aloude Axelse Concordia", welke vereniging tevens de „hon neurs" van gastvrouw waarneemt. De afdeling fanfare echter telt een zestal mededingers. Het zyai de Komdnkl. Aanderuhurgse fan faren?', „Ons Genoegen" van Re- tranchement „Nut en Genoe gen" van Nieuwvliet, „Excelsior" van Cadzand „Vrijheid-Een- dradit" van Lamswaarde en „Elk naar zijn krachten" van Hoek. Ben warme strijd wacht hier! In de Derde Afd. treden uitslui tend fanfarekorpsen op. Dit zijn „Excelsior" van Terhola, „St. Ce cilia" van Philippine en „Oefening- baart kunst" uit Hoofdplaat, ter wijl tenslotte dé Vierde Afd. slechts één deelnemer telt» welke voor het eerst in haar 110-jarig bestaan uitkomt op een concours! nl. ,,St. Cecilia" van Vogelwaar de. Mogen ook dn lagere regionen alweer verdienstelijke prestaties geleverd worden. We vermeldden reeds de door •H. M. de Koningin beschikbaar gestelde ereprijs. Daarnevens heeft ook ds Commissaris der Koningin in Zeeland een prach tige medaille geschonken, die zal uitgereikt worden laan het korps dat - op één na de edelste vertolking van het verplichte nummer geeft Het. Axelse ge meentebestuur blijkt de dilettan tenkunst te waarderen, door het beschikbaar stellen van twee extra prijzen (medailles). Ook het te. Axel wonende lid van Ged. Staten, de heer CL Hamelink be wees de toonkunst een warm hart toe te dragen. Verder werden noig extra prijzen beschikbaar ge steld door het Bondsbestujur de voorzitter van „Concordia", de Ohr. harmonie „Hosanna", de win keliersvereniging „Axel Vooruit", terwijl door V.V.V. een tweetal bijzonder fraaie medaille's werden uitgeloofd met een speciale be stemming. Zij worden n.l. be schikbaar gesteld voor de beide afdelingen waarin de Axelse korp sen uitkomen. Dat er niet min der dan 17 extra prijzen zullen wonden toegekend is een grondig bewijs dat er voor het streven van de Bond warme .belangstelling en waardering bestaat. Zo wacht Axel een bij uitstek mooie dag op het fraai ja waarlijk pittoresk gelegen wei- deterrein van de heer J A. Cap- pon. Spontaan en belangeloos heeft de familie Cappon dit rustig en. toch in de kom der stad gele gen, doo rfruitbomem beschaduwde plekje afgestaan voor dit schone doel. De sierlijke molen „De Ko renaar maakt de omgevin0" er npg indrukwekkender om. Waar lijk hier is de „sfeer" voor een concours van muziekkorpsen! Wanneer het weder nu nog die nende is en Mocdfer Nabuur geen grillen, vertoont zal het ongetwij feld muziekliefhebbers naar Axel Stroman. Het ontvangende .„Concordia" in welker handen de verzorging van het terrein is gesteld, zal er wjj verzekeren dit een eer in stellen alles tot in finesses te regelen. Vlak bij het nieuwge bouwde stadsgedeelte, aan de uiterste westkant van de bebouw de kom geleigen, is het ook zeer gemakkelijk te bereiken, döor een royale ingang aan dé Prins Hen drikstraat. Aan de accomodatie zal weer alle zorg wonden be steed zodat een vlot verloop mits ht „busverkeer" g:en stag natie ondervindt absoluut ver zekerd is. De deelname is n.l. zo groot en de tfld zodanig uitgeme ten, dat het in het gunstigste ge val toch wel avond zal geworden zijn eer de hoogste afdelingen zul len zijn afgewerkt En zo zal het aldutde stedeke Axel op Hemelvaartsdag voor de eerste maal een groots opgezet muziekconcours (binnen hare mu ren hebben. Muizieklievend Z-. Vaanderien, ja van over de gren zen ver uit het Watervlietse en tot van onder de duinen van Cad zand en uit de oude schaduwen van de oude wallen bij de eeuwen oude fortificatie's van Retran- chement tot van de diluviale gronden van de „Kling" en de contreien van Lamswaarde en Terhole zullen ze komen naar Axel, om zich in dit vreedzame to urnooi met elkander te meten! Uit ver in de iwinitig gemeenten van ons (Zeeuws) Vlaamse land zal Axel hiet culminatiepunt zijn van de edelste wedijver onderling, ander al deze hondendien muziek.- vrienden en -vriendinnen! Het zal een mooie en onverge telijke dag worden in de lommer rijke omgeving van Cappons ka pitale molen- En het zij er in tegenstelimg tot Sanssousi waar Frederik de Groote eertijds op zijn dwarsfluit in vergetelheid trachtte te musiceren rustig; want „deze" molen zal op Hemel vaartsdag zeker niet klepperen! Welaan, dat het Bondsb. stuur van Axel moge concluderen als alles voorbij, zal zijn diat het er goed was. Dat ook dit con cours in elk onderdeel moge sla gen! Dat de korpsen, ieder naar zijn beste kunnen er uit magen halen, wat er in zit en ons muziek zullen doen genieten van hoog gehalte, opdat ook nu de jury weer zal mo gen getuigen dat dit Overjordaan- se „aanhangsel" van Nederland, niet tot een achterlijk landje be-' stempeld mag worden, maar wel crp één Ii|n gesteld moet worden In vergelijking met voorafgaan de jaren bestaat er dit jaar in het buitenland een toenemende be langstelling voor de Nederlandse landbouw, zo deelt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening mee. Hoewel in het bijzonder de grote herstelwerkzaamheden, zoals op Walcheren, de aandacht trekken, blijken de vele buitenlanders, die ons land bezoeken, evenzeer grote bewondering te koesteren voor de voortvarendheid, welke op alle agrarische gebieden in ons land wordt tentoongespreid en waarin vooral de vruchtbare samenwer king tussen het wetenschappelijk onderzoek en de praktijk tot uit drukking komt met andere delen van het land, waar de liefheibberijnrrluziek-,beoe fening .grote resultaten bereikte. Zo moge de instrumentale di- lettantenkunst op Hemelvaartsdab in Axel een hoogtijdag beleven, zich uitend in een stroom van harmonieuze klanken en jubelen de fanfare's. Tot innige voldoening en vreug de van uitvoerders en toehoor ders! Alzo zij het! A. TH. 't GILDE, wnd. Bonds-Seci. -Penningmeester. Mei 1949. De Canadese stad Asbestos, waar ongeveer drie vierde van de wereldproductie van asfbest wordt geproduceerd, verkeerde gisteren practised in. staat van .beleg. De wegen der stad werden door 5000 met koevoeten, stenen, stokken en geweren bewapende stakers geblokkeerd. Vijftig zich in Asbestos bevin dende politic-agenten zijn, door de stakers omsingeld. Twee hon derd man van de politie uit Mont real en uit Quebec-City zijn met spoed naar Asbestos geizomden, met de opdracht te pogen de al- lerwege- in de stad aangebrachte wegversperringen te verwijderen. Als gevolg van het feit, dat de staking reeds ongeveer twee maanden heiaft 'geduurd, lijden, de sinkers en hum gezinnen gebrek. De stakers vielen later .politie auto's aan, die zij omver wierpen. Twintig jnan der te hulp gezon nen politiemacht werdén, als ge volg van botsingen met de sta kers, geiwoind. Nader wordt gemeld, dat As bestos gisterenavond! practised geïsoleerd' wast Eien verslag, gever, deelde medq, dat stakers, die de wacht hielden ,bij een weg- versperjring, hem hadden mede gedeeld, dat hij Asbestos niet kon (binnengaan, tenzij Jiij inwoner van de stad', dokter of predikant was. Het was gisteren rustig in As bestos (Quebec), het belangrijk ste productiecentrum voor asbest in de wereld, na de ongeregeld heden, die Donderdag in de stad plaats vonden. 5000 Stakers wa ren tot wanhoop gedreven, daar hun gezinnen groot gebrek lijden tengevolge van de staking voor hogere lonen, welke reeds twee maanden duurt 50 Stakers, die zich in- een kerk verschanst hadden, werden giste- rendoor de politie gearresteerd. Twaalf politie-agenten en veer tien stakers werden Donderdag bij de ongeregeldheden gewond. De stakers werden gisteren overreed de Donderdag opgewor pen wegversperringen te verlaten en naar huis terug te keren.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1