Een RINSO-was n stralende was! m raingin Juliana" op proefvaart Wat brengt de Radio? "V 'w verrea. HIEUW BINNENLANDS NIEUWS Bim en de Orde van Z. Z. Z. SPORTNIEUWS Want in Rinso zit funium, het koste lijke bestanddeel, dat alles extra fleur verleent. Rinso wast ook véél sneller I Nederlands schip na aan varing gezonken NT SOP 6N lÓ VOOR.DELI G: SLECHTS 28 gent! MET RINSO KAN ZELFS IK ALLEEN WASSEN bevat LUNIUM zulk. puc/Stevi&Y SCHUIM KRIJG JE I ALLEEN MET RINSO een actieve agent. FIETSJONGEN VERDRONKEN. Organische en anorganische bemesting M Moeilijkheden bij de Twentse industrie De Belgische uitvoer Zon Mau Mei i aanwenst voor ae provincie Zeeland ct in Canada De plaatsvervangers Oostenrijk voor Mijnwerkersstaking in Engeland Veldmaarschalk Montgomery in Eindhoven gearriveerd De opstand In Bi^ma ZATERDAG 7 MEI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8 18 Gram.; 9 00 Philh. orkest; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Ra- rliofeiuilleion; 10.35 Voor de ar beiders in continubedr.; 11.35 Viool en piano; 12.33 Gram.; 1.00 Voor de strijdkrachten; 1.30 Vin- centino; 2.00 A.J.C.-uitz.2.20 Koninki. Militaire Kapel; 2.50 Hoorspel; 3.15 Gram.; 4.00 Komt u binnen; 4.15 Amateurs; 4.4-5 Sportpraatje; 5.00 Gram.; 5.20 Om en nabij de twintig; 6.00 Nieuws; 6 15 Jan Corduwener; 6.30 Voor de strijdikr.7 00 Sport; 7.10 Ac tualiteiten; 7.30 Lezing; 7.45 Voor Nederl. in Duitsland; 8.00 Nws; 8.20 Accordeola; 9.00 Soc. com mentaar; 0.15 Bonte bal; 10.00 Stradiva sextet; 10.30 Metropole orkest; 11.00 Nieuws 1115 Kwar tet Sem Nijveen; 11.30 Gram. HTT.VF.RSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.: 9 30 Zigeunesrmiuziek; 10.00 Hoogmis; 11.45 Schoolradio; 12.15 Zang en piano; 12.38 Muset- tekianken; 1.00 Nieuws; 1.20 Amusements orkest; 1.50 Film en toneel; 2.10 Gram.; 2.20 Engelse les; 2.40 Pianoduo; 2.50 Boeken nieuws; 3.00 Verv. pianoduo; 3.10 Muziekcursus3.30 Zang en orgel; 4.00 Lezing; 4.10 Vrouwenkoor; 4 30 Lezing; 5.00 De Wigwam; 6!00 Gram.; 6.15 Reportage; 6.30 Journ. Weekoverz.; 6.45 Omroep orkest; 7.00 Nieuws; 7.15 Actua liteiten; 7.35 Omroeporkest; 8.00 Nieuws; 8.12 Gram.; 8.20 Licht baken; 8.45 Gram.; 9.00 Negen heit de klok' 9.45 Spelregelken nis: 10.00 Orkest zonder naam; 10.30 Kerkkoor; 11.00 Nieuws; 1115 Maastrichts Stiedel. Orkest. beschadigd en maakte 17 voet water, doch het kon de reis naar Londen voorlopig zonder assis tentie voortzetten. De Mudo was op weg van Lon den naar Middlesborough met een lading ijzer. Kapitein van het schip was de heer De Roos, eigenaar S. Dost te Delfzijl. De twee vermiste personen zijn de stuurman R. Beuker uit Gro ningen en -de kok H. Mulder uit Den Haag De aanvaring geschiedde in een dichte mist, waardoor het zicht minder dan 25 yardis was. Nadat de reddingsboot van de Algol het zoeken naar de twee vermisten van de Mudo had opgegeven, nam de reddingboot van Towestoft deze taak over. De vier geredde leden der be manning van de Mudo zijn Don derdag in Greehhithe, aan de mond van de Theems, aan land gebracht. Het waren de kapitein, de machinist en twee matrozen. Het Britse stoomschip Algol heeft gisteren omstreeks 18 uur geseind, dat het in aanvaring is gekomen met het Nederlandse motorschip Mudo ter hoogte van de Theemsmonding. De Mudo is daarbij gezonken, waarna twee opvarenden zijn vermist. De Algol heeft een red dingboot uitgezet om de vermis ten op te zoeken, doch zonder resultaat. Vier overlevenden van het Nederlandse schip, een kust vaarder van 218 ton uit Delf zijl, zijn door de Algol overgeno men. Het Engelse schip werd zwaar AANVULLENDE HANDELS OVEREENKOMST TUSSEN NEDERLAND EN DE RIZONE NIET GOEDGEKEURD De correspondent van het A. N.P. meldt: De militaire gou verneurs van de Brits-Ameri kaanse zone van Duitsland heb ben, volgens het Duitse persbu reau D.P.D., geweigerd de aan vullende handelsovereenkomst, die op 26 Maart te Den Haag tussen de Brits-Amerikaanse zone en Nederland is gesloten, goed te keuren. De overeenkomst voorzag de le vering door Nederland van agra rische producten en textiel tot een waarde van 10 millioen dol lar. Teneinde het Nederlandse tekort op de handelsbalans met West-Duitsland te verminderen, zou tegenover deze leveranties geen Duitse export worden ge steld. In het duivenhok van de heer Verpoort te Kerkrade-Spekholzer- heide kroop uit een ei een duif, die drie poten rijk Ibleek te zijn. K 7-090 Donderdagmorgen is door de drie Westelijike militaire bestu ren monaelinig' protest uitgebracht bij 't luchtveiligheidscentrum van Berlijn tegen Sowjetijussische schietoefeningen in de luchtcor- ridor van Hamburg. Ben agent van het politiebureau Linnaeusstraat te Amsterdam heeft in zijn vrije tijd bij een zwarthandelaar, tegen wie hij ver denking koesterde, in diens wo- ring in de Dapperbuurt 483 pakjes shag in beslag genomen. Het bleek een partij legaal geëxpor teerde zware Van Nelle's shag te ziin met Engelse banderolle, die illegaal weer geïmporteerd was en ter bevoorrading van de zwar- tehandel moest dienen. Omgere kend naar Nederlandse distributie vertegenwoordigde de partij een bonnenwaarde van 966 rantsoe nen. Gisterenmorgen omstreeks half elf. is de 20-jarige fietsjongen van een bloemenmagazijn aan het Sin gel te Amsterdam, J. J. L. Chr. de B. (die aan toevallen leed), met zijn fiets in het Singel bij de Oude Spiegelstraat gereden on ver dronken. De 20-jarige kantoorbediende Klaas Repco uit de Hercules straat zag het ongeluk gebeuren en begaf zich onmiddellijk te wa ter. Hij deed een aantal pogingen De B. boven te brengen, doch deze verzette zich zo hevig, dat Repco door ademnood zijn pogin gen moest staken. Met een red- dingslijn is het slachtoffer uit het water gehaald. De Geneeskundi ge Dienst heeft met kunstmatige ademhal in"- en het zuurstofappa raat getracht de levensgeesten, op te wekken, doch tevergeefs. OPLICHTER AANGEHOUDEN. De recherche van het bureau Overtoom tc Amsterdam heeft de 50-jarige vertegenwoordiger J. W. Chr. H. aangehouden, die er van wordt verdacht een viertal Am sterdammers voor een bedrag van ongeveer 100 gulden te hebben opgelicht. Hij gaf voor een be trekking in het Zuiden des lands te kunnen krijgen, doch daarvoor enige contanten nodig te hebben welke hij zolang even wilde lenen. Het geld van dc goedgelovigen maakte hij op. H. is inmiddels voor de Officier van Justitie ge leid. VEEL MIJNEN IN ZELFKjANTGEMED Het blijkt, dat het zelfkantge- bied, de gecorrigeerde strodk bij Sittard, nog zo ongeveer in de toestand verkeert van verlaten slagveld. De Duitsers hebben zich aan de opruiming van mijnen en ander oorlogstuig weinig gelegen laten liggen. Door de Kon. Marechaussee is een gedeelte in kaart gebracht, ter gTootte van ongeveer 4 km.2, waarover niet minder dan drie mijnenvelden lopen, terwijl ook el ders op verschillende plaatsen langs de weg mijnen ontdekt zijn, die de aanwezigheid van een nog veel groter aantal dezer gevaar lijke explosieven doet vermoeden. Het gevolg van de verwaarloos de opruiming is geweest, dat ver schillende ongelukken zijn ge beurd, terwijl diverse stukken cultuurland braak blijven liggen, omdat men ze niet durft te be treden. De Kon. Marechaussee heeft de assistentie van die hulp verleningsdienst te Venlo ingeroe pen om de bevolking van deze plaag te verlossen. Het is reeds gebleken, dat verschillende mij nenvelden in het zelfkantgebied voortzettingen zijn van door de Duitsers en Amerikanen gelegde mijnenvelden op Zuid-Limburgs gebied. INCIDENT TIJDENS TWEE-MINUTEN-STILTE. Op het kruispunt Wijtenbach- straat-Linnaeusstraat te Amster dam heeft zich Woensdagavond te 8 uur tijdens de 2 minuten-stilte een incident voorgedaan. Uit de richting Wijtenbachstraat nader de een luxe auto met een dame en een heer uit Amsterdam-Oost. iHet talrijke publiek, dat op dit kruis punt was samengestroomd, wilde de auto doen stoppen en ging, na dat het daarin w.as geslaagd, in zijn felle verontwaardiging zover, dat een poging werd gedaan de auto met de beide inzittenden om ver te werpen. De politie heeft de beide inzit tenden moeten bevrijden en voor hun eigen veiligheid naar het bu reau overgebracht. Daar werd het tweetal enige tijd onderdak ver leend, totdat hiet voor het bureau samendrommende publiek met enige zachte drang was verspreid. PARTIJ BEDDEN- TEXTIEL GESTOLEN. 24 Rollen damast en 75 meter beddentijk, ter waarde van 5000 gulden, zijn in de nacht van Dins dag op Woensdag uit een maga zijn aan het Singel te Amsterdam gestolen. De recherche van het bureau Wanmoesstraat, stelt een onderzoek in. TRAMONGEVAL. Op de Koninginnneiweg bij de Emmalaan te Amsterdam is Woensdagmorgen een 55-jarige dame, wonende aan het Valerius- plein, van< het voorballcon van de bijwagen van lijn 2 gevallen, toen de tram een bocht naar links maakte. Met hoofdwonden Is zij naar 't Wilhelmmagasthuis over gebracht en aldaar opgenomen. AUTO REED IN SLOOT. Op de Hemweg te Amsterdam- Noord, moest Woensdagmiddag een chauffeur van een luxe auto plotseling naar rechts uitwijken voor een fietser, die naai' links de riiwep overstak om op 'het aan de linkerkant gelegen rijwielpad -te komen. Ter plaatse is de over steekplaats voor fietsers slechts door een bord aangegeveh, zodat de bestuurder er niet op verdacht was. Om een aanrijding te ver mijden gooide hij zijn stuur naar rechts om, met het gevolg, dat de auto in de ondiepe sloot naast de rijweg terech kwam. De naast de chauffeur gezeten 39-jarige dame, L. W. T„ uit Zaandam, werd door de schok naar voren geworpen en brak haar rechterenkel. De Am sterdamse G.G.D. heeft de onfor tuinlijke passagier naar het ge meenteziekenhuis te Zaandam ge bracht. MIJNEN BELEMMEREN VLOTBRENGEN VAN „O. A. BANK". Bij het vlotibrengen van het tij dens de jongste stormen op het Bloemendaalse strand geslagen Zweedse s.s. „C. A. Banck" leve ren in de nabijheid gelegen ,,Kae- thie-mijnen" nog grote moeilijkhe den op. Alvorens men kan begin nen met het baggeren van een geul, moeten d'eze zijn verwijderd. De mijnenopruimingsdienst van de Koninklijke Marine begint in de loop van de volgende week met een grondig onderzoek ter plaatse om alle nog aanwezige explosieven te doen verdwijnen. Ir. O. J. Cleveringa, Rijksland- bouwconsulent voor het bodem onderzoek in algemene dienst, propageert op het ogenblik meer intensieve bemesting met organi sche mest om bijvoorbeeld uitmer geling van de bodem in velerlei opzichten tegen te gaan, het bio logisch evenwicht te bewaren en ziekten van plant en dier te voor komen. Ir. Cleveringa verklaarde on langs nog geen tegenstander van het gebruik van kunstmest te zijn. mits diit gebruik in harmonie met de bodemgesteldheid en de daarop te kweken producten geschiedt De Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst is eveneens overtuigd van het nut van organische bemesting, doch ook van de noodzakelijkheid en het belang van gebruik van kunstmeststoffen. Deze dienst gaat, naar het Ministerie van Landbouw mededeelt, uit van de resultaten' van haar .wetenschap pelijk onderzoek. Deze onderzoe kingen geven, volgens deze mede deling, in ons land, noch in het buitenland, aanleiding tot grotere waardering van organische be mesting, dan thans het geval is. Hoewel, aldus deze mededeling van het Ministerie, de zienswijze van de heer Cleveringa geenszins overeenstemt met het standpunt Op een zoele lentemiddag wan delde Bim. ergens aan de Franse Noordzeekust in het merkwaar dige landschap waar de duinen langzaam over gaan in rotsen. „Wat een genot om hier een vacantie door te brengen zonder avonturen, zonder gevaren en zonder vijanden", dacnt Bim. „Ik toen benieuwd of Mugli Basli hier al Is aangekomen". Overal zongen de vogels. Een zware man zat in een klein beekje te vissen. ,,Ik zal eens vragen of hij1 al iets heeft gevangen", nam Bim zich voor. Voorzichtig om hem niet aan het schrikken te maken, ging hij op de visser af. De visser hoorde iets achter zich en draaide zich met een ruk om. „Aha, die Bim,", klonk het op gewekt. „De grote speurder in eigen persoon", riep Bim verrast. „Tussen twee haakjes Mugli, weet je dat er geen dobber en geen haak aan je lijn zitten?" „Dat is -mijn nieuwe uitvinding", vertelde Basli. „Het prettige van vissen is, dat je zo rustig aan het water zit. Het akelige ervan is, dat vis sen in een netje naast je liggen te sterven. Daarom heb ik een hen gel uitgevonden, waarmee je nooit iets vangt". „Daar moet je patent op nemen", zei Bim met bewonde ring. van de Rijikslandbouwvoorlich- tingsdienst, bestaat er geen aan leiding hem de gelegenheid te ont nemen in ziin functie zijn persoon lijke inzichten in deze materie kenbaar te mijden. In verband met het voor enige dagen door het college van Rijks bemiddelaars aan het bedrijfs leven gegeven advies om even tueel op de Nationale Feestdag om 13.00 uur het werk te doen be ëindigen, hebben gistermiddag vrijwel alle werknemers der Hen gelose industrie de fabrieken ver laten. Een en ander tegen de wens van de gezamenlijke werkgevers organisaties. De laatsten stelden zich op het standpunt, dat nu er van een viering van een nationale feestdag geen sprake is, er beter doorgewerkt kan worden. De fa- briekskemen hebben medegedeeld, dat hun besluit om het werk om 13.00 uur te beëindigen niet ge richt is tegen de directies, doch bedoeld als een manifestatie om te komen tot een wérkelijke vie ring van een nationale feestdag op 5 Mei. Van werkgeverszijde is opgemerkt, dat indien werkelijk van een viering sprake zou zijn daaraan medewerking zou wor den verleend. Men wijt deze toe stand aan het ontbreken van een bindend advies van Overheids wege. Niet alleen hebben de werkne mers in Hengelo Donderdag de fa brieken verlaten. Ook in Bome, Enschedé en Almelo werd in vele bedrijven het werk stilgelegd. Enige tienduiizenden arbeiders zijn na 13 uur niet meer aan het werk gegaan. In April voerde België 1.148.951 ton goederen uit ter waarde van fr. 7.011,528.000, hetgeen onge veer een half milliard francs min der is dan in Maart. Hiieijbdj dient er evenwel rekening mee ge houden te worden, dat April twee werkdagen minder telde dan Maart en het uitvoercijfer in die maand bijna een milliard francs was gestegen als gevolg van de Marshall-hulp Het April-cijfer is niettemin fir. 40 millioen hoger dan dat van Februari- Verwacht 'wordt dlat het imiportcijjfer in de afgelopen maand vrijiwel geen wijziging zal ondergaan en dus met een ruim uitvoeroverschot rekening gehou den mag worden. TERNEUZEN. Vriendschappelijke wedstrijden. Gisteravond vond op het sportterrein van het Lyceum te Terneuzen een voetbalwedstrijd plaats tussen personeel van de N.V. „De Hoop" en een elftal van oud-militairen. Beide ploe gen bleken elkaar niet veel toe te geven en de eindstand was dan ook een puntenverdeling met eindstand 11. Tezelfdertijd vond op dit ter rein een korfbalwedstrijd plaats tussen „Luctor" uit Terneuzen en „Scampolo" van Zaamslag, welke eveneens in een gelijk spel eindigde (22). verten tieprijs: mm 10 et.; minimum advertentie 1,50. ending advertenties den namiddags 3 uur iriek kl. advertenties egels 60 ct.; iedere el meer 12 ct. Ver ding: Brieven onder imer Bureau van dit i 15 cent meer. per kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Opk. Ond. Opk. Oad 7 5.00 20.14 13.22 U2i 8 4.58 20.15 14.5C 1.36 9 4.57 20.17 16.19 3.48 10 4.55 20.18 17.49 4.01 11 4.53 20.20 19.22 4.14 12 4.52 20.22 20.55 4.31 13 4.50 20.23 22.26 4.54 14 4.48 20.25 23.45 5.27 15 4.47 20.26 U 6.14 Koningin Juliana", fonderdag de proef- ïemaakt, 'n pracht- rover zullen de ruim rs, welke de tocht t, het wel eens zijn. ve aanwinst van de bootdienst in Zee- nt niet alleen een :e en ongeëvenaar- ig van de vloot de- )ch tevens een aan- e gehele provincie: ar Zeeland trots op tart waaraan werd door vele autori- wij opmerkten de der Provincie Zee- A. F. C. de Casem- ecteur Generaal v. rstaat, Dr Ir W. J. de meeste leden eerde en Provinci- n Zeeland, de bur- an Vlissingen en vele anderen, gro- jezeld van hunne niet onder ideale ligheden plaats, m een ieder zich n de voortref felij- ;n, waarover dit :t. ilf twaalf vond de ts en konden de in deze bijzondere jkje nemen in de afdelingen van en schitterend in- i. g vooreerst langs Walcheren naar waarna koers ge- de Belgische kust e van Zeebrugge. edeelte der vaart iaartoe ingerichte h gebruikt, aap 't de Directeur der Schelde, Ir Wesse- rd nam om voor- eschiedenis van de „Koningin Julia- nnering te roepen, zijn dank uit je- ke de bouw van 't Schelde" opdroe- voorts allen, die hun medewerking vaarbij hij er op iswaar het schip uwd kon worden, nel werd gebouwd Loeilijkste omstan- elijk was. te hebben uitge- let schip de goed- innen wegdragen, esseling de Com- 7oor de Provincie zit te willen ne- aris der Koningin n een vaak gees- erna de aanwezi- bijzonder Dr Ir e afgevaardigden and, in wier aan- 'oor Vlissingen 'n ken zag. asembroot bracht ik aan allen, die dkoming van dit in krachten ga- >rts de medewer- rs in om het ou- I stad Asbestos, irie vierde van de van aslbest wordt ferkeerde gisteren ït van 'beleg. De werden door 5000 stenen, stokken ïwapende stakers Asbestos bevin- ut en zij» door de ïld. Tlwee hon- politie uit Mont- >ec-City zijn met ibestos gezonden, te pogen, de al- iajd aangebrachte r te verwijderen, het feit, dat de ongeveer twee eduurd, lijden de gezinnen gebrek, len. later politie- j omver wierpen. te hulp geaon- werden, als ge- 'en met de sta- bliek te verzoeken deze boot, cue 3% millioen kostte, „met zacht heid" te behandelen. Na zijn erkentelijkheid te heb ben betuigd aan de Kon. Mij. „De Schelde" voor de bouw va e dit voortreffelijke schip en er op te hebben gewezen, dat de „Koningin Juliana" tot Decem ber van dit jaar zonder reserve de uurdienst tussen Vlissingen en Breskens zal moeten onder houden, verklaarde Jhr Mr De Casembroot tenslotte, dat hij met grote vreugde namens GS het schip overnam. Nadat ook Dr Ir Harmsen in naam van de Minister zijn ge lukwens had aangeboden en de wens had uitgesproken, dat deae nieuwe boot de banden van Zee land en overig Nederland nog nauwer zal aanhalen, werd ver volgens op het sloependek de „Scheldevlag" gestreken en door de Commissaris der Koningin de provinciale vlag gehesen, ten teken, dat de overname van de „Koningin Juliana" een feit was. Hierna volgde nog een korte tocht in de Scheldemond, waar na tegen vijf uur Vlissingen weer werd bereikt en deze voor Zeeland gedenkwaardige tocht tot het verleden behoorde. Na afloop werden door de Commissaris der Koningin e» de Directeur der Provinciale Stoombootdiensten, de heer De Jong, aan de pers nog enkele inlichtingen verstrekt, waaruit o m. bleek, dat de kruissnelheid 15% miil bedraagt en dat het zusterschip, de „215", in Sep tember a.s. van stapel zal lopen. Samuel Reber, de Amerikaan se afgevaardigde op de confe rentie der plaatsvervangers over het Oostenrijks verdrag, heeft gisteren voorgesteld dat de con ferentie zou worden verdaagd tot na de vergadering te Parijs van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken. Rebers voorstel werd gesteund door de vertegenwoordigd s van Engeland en Frankrijk. Zaroe- bin, de Russische afgevaardig de, verklaarde aanvankelijk, dat hij de voorkeur gaf aan een verdere bespreking van enkele minder belangrijke artikelen van het verdrag, waarover nog geen overeenstemming Is be reikt. Nadat de overige afgevaar digden hadden verzekerd, dat voortzetting der besprekingen in dit stadium weinig nut zou hebben, zei Zaroebin, dat hij bereid was te beraadslagen over een datum voor de hervatting van het werk. Men komt a.s. Dinsdag weer bijeen om het voorstel va» Reber nader te bespreken. in zogenaamde „vrije winkels" mogen in onbeperkte hoeveelheden uit de Oostelijke sector worden meegenomen, an dere levensmiddelen in „rede lijke" hoeveelheden. Dit betekent een eerste ver zachting van de Sowjet-Russi- sche verkeersbeperkingen. Binnen een uur na de be kendmaking van de politie ston- de „vrije winkels" in de Oostelijke sector vol West-Ber- ar?itr»iLdie. te?ein Loge. prijzen kochten als honing, groente?' n°e$es ?n bevroren der i directeur van een ReoterTY ïs verklaarde aan Berlifnlrs iau?-ever; "De West" zifn rikt schlJnen bang te zyn dat ze zonder voedsel ko men te zitten. Wij niet Onze magazijnen zijn propvoi Hok meer klanten hoe liever - P?> Du!ts? Politie van de Sow- jet-Russische sector begon in de buurt van de vrije winkels borden neer te zetten, waarop de slagzin: „Onderdruk de zwarte handel". eigen behoeften te kunnen voorzien, afhangt van de wil dezer landen in de zes komende maanden over te gaan tot de vereiste fiscale en monetaire hervormngen. Bevoegde kringen zien in deze door de directeur van de E. C. A. geuite mening het bewijs dat hij voornemens is althans ge durende het lopende jaar op zijn post te blijven. Tengevolge van een mijnwer kersstaking in Lancashire, waarbij 18.000 arbeiders betrok ken zijn en die zich nog dreigt uit te breiden, zijn reeds 20.000 ton steenkolen verloren gegaan. De onmiddellijke aanleiding tot de staking is de tewerkstelling van arbeiders, die overuren verrichten, welke de mijnwer kers sedert ongeveer 2 weken weigeren te aanvaarden. mm ©en toe te dragen. Verdler werden nog extra prijzen beschikbaar ge steld door het Bondsbestujur de voorzitter van „Concordiia", de Chr. harmonie „Hosanna", de win keliersvereniging „Axel Vooruit", terwijl door V.V.V. een tweetal bijzonder fraaie med ai lie's werden uitgeloofd met een speciale be stemming. Zij wordten n.l. be schikbaar gesteld voor de beide afdelingen waarin de Axelse 'korp sen uitkomen. Dat er niet min der dan 17 extra prijzen zullen worden toegekend is een grondig bewijs dat er voor het streven van de Bond warme 'belangstelling en waardering bestaat. Zo wacht Axel een hij uitstek mooie dag op het fraai ja waarlijk pittoresk gelogen wei- deterrein van de heer J A. Cap- pon. Spontaan en belangeloos heeft de familie Cappon dit rustig en toch in de kom der stad gele gen, doo rfruitbomem beschaduwde plekje afgestaan voor dlit schone doel. De sierlijke molen „De Ko renaar" maakt de omgevin0- er nog indrukwekkender om. Waar van ons (Zeeuws) Vlaamse land zal Axel hiet culminatiepunt zijn van de edelste wedijver onderling, ander al deze hondenden muziek - vrienden en -vriendinnen! Heit zal een mooie en onverge telijke dag worden in de lommer rijke omgeving van Cappons ka pitale molen- En het zij er in tegensteling tot Sanssousi waar Frederik de Groote eertijds op zijn dwarsfluit in vergetelheid trachtte te musiceren rustig; want „deze" molen zal op Hemel vaartsdag zeker niet klepperen! Welaan, dat het Bondsbesbuiur van Axel moge concluderen als alles voorbij zal zijn diat het er goed was. Dat ook dit con cours in elk onderdeel moge sla gen! Dat de korpsen, ieder naar zijn beste kunnen er uit mogen halen, wat er in zit en ons muziek zullen doen genieten van hoog gehalte, opdat ook nu de jury weer zal mo gen getuigen dat dit Overjordaan- Se „aanhangsel" van Nederland, niet tot een achterlijk landje be stempeld mag worden, n aar wel op één lijn gesteld moet werdein tt v j. awiaaauiiivucil, ZUctlS Op Walcheren, de aandacht trekken, blijken de vele buitenlanders, die ons land bezoeken, evenzeer grote bewondering te koesteren voor de voortvarendheid, welke op alle agrarische gebieden in ons land wordt tentoongespreid en waarin vooral de vruchtbare samenwer king tussen het wetenschappelijk onderzoek en de praktijk tot uit drukking komt met andere delen van het land, waar de liefhcitlberijVimJ'aziek-,beoe fening 'grote resultaten bereikte. Zo moge de instrumentale di- lettantenkunst op Hemelvaartsdab in Axel een hoogtijdag beleven, zich uitend in een stroom van harmonieuze klanken en jubelen de fanfare's. Tot innige voldoening en vreug de van uitvoerders en toehoor ders Alzo zij het! A. TH. 't GILDE, 4 wnd. Bonds-Secr.-Penningmeester. Mei 1949. Nader wordt gemeld, dat As bestos gisterenavond practised geïsoleerd' wasj. Een verslag gever, dfelelde mede|, dat stakers die de wacht hielden bij een weg versperring, hem hadden mede gedeeld, dat hij Asbestos niet kon binnengaan, tenzij hij inwoner van de stad', dokter of predikant was. Het was gisteren rustig in As bestos (Quebec), het belangrijk ste productiecentrum voor asbest in de wereld, na de ongeregeld heden, die Donderdag in de stad plaats vonden. 5000 Stakers wa ren tot wanhoop gedreven, daar hun gezinnen groot gebrek lijden tengevolge van de staking voor hogere lonen, welke reeds twee maanden duurt 50 Stakers, die zich in' een kerk verschanst hadden, werden giste- re^oor de politie gearresteerd. Twaalf politie-agenten en veer tien stakers werden Donderdag bij de ongeregeldheden gewond. De stakers werden gisteren overreed de Donderdag opgewor pen wegversperringen te veriaten i en naar huis terug te keren. Veldmaarschalk Montgome ry is gisterenmiddag om 12 uur op het vliegveld „Welschap" gearriveerd voor een vijfdaags bezoek aan ons land. Hij werd verwelkomd door de burgemeester van Eindhoven. Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, bij de ontvangst was ook de Britse militaire attaché in 's Graven- hage, Colonel R. A. G. Bingley. aanwezig. Na een lunch in hotel „Het Silveren Seepakrd", waar hij door het Eindhovense gemeen tebestuur officieel zou worden ontvangen en een rondrit door de stad, zou Veldmaarschalk Montgomery om 4 uur met het vliegtuig naar 's Gravenhage vertrekken. Veldmaarschalk Montgomery die tijdens zijn verblijf in ons land de gast zal zijn van de Britse ambassadeur, zal infor mele besprekingen hebben met verschillende Nederlandse mi litairen. Naar wordt aangenomen zijn er alleen voor Dinsdag 10 Mei as officiële besprekingen met Nederlandse autoriteiten vast gesteld. Tijdens zijn verblijf in ons land zal de Veldmaarschalk onder meer de bloembollen vel- den, de Betuwe en de Afsluit dijk bezoeken. Het is niet uit gesloten, dat hij ook een zeil- t°cht op de Kaag zal maken. Zondag 8 Mei woont Veld maarschalk Montgomery een dienst bij In de Britse kerk voor zeelieden in Rotterdam. Na af loop van deze dienst zal hij de lunch gebruiken met Reverend PoDham-Hosford. Hij zal Woensdagmorgen om 10 uur van het vliegveld Val kenburg naar Parijs vertrekken. Y^!gens een d00r radio New Delhi omgeroepen communiaué uit Rangoon zijn In de afgelo pen drie dagen een driehon derd opstandige Karens gedood in gevechten op 130 kilometer ten Noorden van Rangoon. Volgens militaire waarnemers zou de uitslag van deze gevech ten beslissend zfln voor het lot van de ODStand in Birma Het merendeel der Karentroepen is uit Centraai-Birma terugge trokken. se

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3