De besprekingen te Batavia ONTWERP-STATUUT van de Raad van Europa getekend iningin Juliana" op proefvaart HET COMMUNIQUE VRIJDAG 6 MEI 1949. OFFICIÉÉL OVERZICHT over situatie in Indonesië Reacties op de opheffing Berlijnse blokkade Fver: "De West" Mijnwerkersstaking in Engeland Trygve Lie over accoord betreffende Berlijn over opheffing van de Berlijnse blokkade - i aanw nst voor ue crovmcle Zeeland ct in Canada De voor plaatsvervangers Oostenrijk Veldmaarschalk Montgomery in Eindhoven gearriveerd De opstand in Bi'ma Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVEKYV ACHTING, medegedeeld door het K.N.M. I. te De Bilt, geldig van Vrij dagochtend tot avond. Koud. Zwaar bewolkt met enkele regenbuien, later afgewisseld met verspreide opklaringen. Meest matige wind tussen West en Noord. Koud weer. VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1108- Advertentieprijs per mm 10 ct.miniman per advertentie 1,50. Inzending advertentie® tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertentie* 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Bind 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P- J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Gisteren wer 1 een informele be,- sproking gehouden tussen zes leden van de Nederlandse delega tie en zes van de republikeinse delegatie in tegenwoordigheid van Cochran. De vergadering was een voortzetting van de Woensdag ge houden informele bespreking tus sen, groepen van de beide delega ties. Daarvoor hadden de voor zitters der delegaties elkaar ont moet in aanwezigheid van Co chran. Van Nederlandse zijde werd aan oeze bespreking deelgenomen door Dr. Van Royen en de heren Blohj, Koets, Dieven. Van Hoog straten en 's Jacob. Van republi keinse zijde wanen aaniwezig Rum, Eupomo, Djuanda, Leimena, Sas- troomidjojo en Pringgodigdo. In Nederlandse kringen achtte men deze grote activiteit op infor meel plan hoopgevend. In krin gen, die nauw contact onderhou den met de Nederlandse delegatie was men van mening dat het op timisme waarvan Dr Van Royen dezer dagen gewaagde, zeker niet misplaatst mag heten. Hoewel de woordvoerder van de Unci ook gisteren nog op desbe treffende vragen moest verklaren niet te weten, wanneer de volgen de formele bijeenkomst zou wor den gehouden, is men, naar de di plomatieke correspondent van Aneta vernam, algemeen van me ning, dat de informele besprekin gen, welke tot doel hadden een formule te vinden om die verschil len in standpunten te ovenbrug- fen, thans in het uiteindelijke sta- ium zijn gekomen. Enkele maanden, dat de thans gevoerdë besprekingen wel een van de laatste, zo niet de laatste zouden zijn. Zoals békend betref fen <Je besprekingen de details van de terugkeer van de republikeinse regering naar Djogja en de zg. „binding commitments". Intussen vernam Aneta's diplomatieke cor respondent uit betrouwbare bron, dat Moh. Natsir is afgetreden als adviseur van de republikeinse die- legatie, omdat hij niet instemde met de politiek van die delegatie, hetgeen door de republikeinse woordvoerder werd bevestigd. Gisterenochtend vertrok de Sul tan van Djogja met een vliegtuigd van de Unci naar Djogja vergezeld van de adviseur der Republi keinse delegatie Lach. De Sultan had te Batavia tweemaal een ont moeting met Dr. Van Royen bezocht de republikeinse leiders ap Ban,ka. Sudamo, lid van de republikeinse delegatie te New- York, wordt heden in Batavia terugverwacht en zal binnen enke le dagen naar New-York vertrek ken De Nieuwsgier schreef gisteren morgen in een hoofdartikel o.m. „Wij hebben tgeen verdriet da Natsir van het toneel verdwijnt sedert gebleken is, dat hirj een der scherpste tegenstanders is van een compromis. Tot zulk een compromis zal men toch moeten komen. Geen van beide partijen kan zich de illusie maken dat in tegrale verwezenlijking van haar wensen moigeïjjk is. Het vertrek van Natsir is dus een gunstig teken." Uït Nederlandse kring verkreeg de diplomatieke correspondent van Aneta, die indruk, dat de gisteren gehouden informele bespreking tussen groepen van de Nederland se en republikeinse delegaties be vredigend is verlopen, zonder dat zjj beslissend toon worden ge noemd. Verder wordt vernomen, dat de voorzitter van die republikeinse delegatie heden naar Bangka zal vertrekken. Moh. Rum zal verge- zield worden door de heren Leimje- na, SUiPomo, Aliasastroamidjojo, Djuanda, Latuharhary en Pring godigdo. In het begin van deze week heeft Moh. Rum eveneens eetn bezoek gebracht aan de repu blikeinse leiders te Bangka en Is toen teruggekeerd met zoal® de republikeinse woordvoerder zeide „bepaalde richtlijnen". Volgens gezaghebbende bron zouden de Republikeinen zicb ver bonden hébben het bevel tot sta ken van het vuren aan de gueril la's uit te vaardigen na hun terug keer te Djogjakarta. De Nederlanders zouden op sommige punten d'e nog niet be kend gemaakt zijn, een soepeler houding hebben aangenomen. De Nederlandse kringen, aldus A.F.P., geven blijk van een zekere mate van optimisme, terwijl de Repu- bliikeinen zich zeer gereserveerd en verdeeld tonen. Politieke waarnemers achten het van betekenis, dat Moh. Nat sir, die bekend stond om zijn be sliste houding ten aanzien van de% Nederlandse eisen, is afgetreden als adviseur der Republikeinse de legatie. „De afgelopen week bracht be paald opwekkend nieuws uit Oost- Java, met name in het Kedirische, waar de toestand zienderogen vooruitgaat", aldus het wekelijkse officiële overzicht van de situatie. Het rapport uit Tulungagung spreekt zelfs van een uitermate gunstige ontwikkeling in dit ge bied. Een uitzondering vormt nog al tijd de residentie Malang, waai' de consolidatie slechts langzaam gaat. Over het algemeen intussen is zowel in het federale gebied als in het bestuursressort der territo riaal bestuursadviseur de ontwik keling van de algemene toestand bepaald gunstig. De toenemende bezorgdheid over de communisti sche invloeden in godsdienstige kringen, stimuleren de samenwer king met de Nederlanders. Ban tam blijft constant vooruitgaan. In midden-Java is de toestand in het algemeen stationnair geble ven. In de randgebieden aan de Noordkust ondervindt men nog moeilijkheden. In het Madiunse ondervinden de suikerplanters medewerking van de bevolking. In het Kediirische is ruim aanbod van werkvolk. Bij de best georganiseerde verzets groepen in het Madiunse wordt de neiging merkbaar om samen werking te zoeken tot volledig herstel van rust en veiligheid. De controverse tussen de T.N.I. en de P. K. I. spitst zich toe naarmate de communisten in dit gebied aan invloed winnen. In de omgeving van Ngandjuk werd een bende van 60 man geneutraliseerd. De onafgebroken patrouillegang van Nederlandse troepen in het Ma- langse, waarbij een aanzienlijk aantal bendeleden onschadelijk werd gemaakt in de afgelopen week, heeft toenemend succes. Toch blijft de toestand in Malang verre van bevredigend. In West-Java hebben zich se dert het ingrijpen op 19 Decem ber 45500 guerillastrijders vrijwil lig gemeld. In de afgelopen week meldde zich wederom een batal jonscommandant van de Sdliwan- gidivisie. Een strijdgroep van de Darul Islam werd in het gebied van Gunung Galunggung ten Westen van Tasikmalaja in sa menwerking met de bevolking vernietigd. De B.P.M. gaat op Sumatra voort met de snelle rehabilisatie van het oliebedrijf. De verbin dingsweg DjamiPalembang is op een klein stuk na hersteld. In de omgeving van Bukittingi en Padang Pandjang oefenen henden druk uit, waardoor de aanvoer van levensmiddelen wordt belem merd. Ook in Tapanali is buiten de grote centra de toestand nog steeds niet zoals deze zijn moet. In de omgeving van Tjurup heb ben zich 150 gewezen T.N.I.-ers gemeld, onder wie officieren met wapens. Te Pekalongan geeft de toe stand reden tot bezorgdheid. In Semarang is de veiligheidstoe- stand niet merkbaar verbeterd. De gunstige ontwikkeling op Sumatra houdt aan. Over midden-Java zegt het overzicht o.m„ dat de politieke onzekerheid een stempel drukt op het maatschappelijk leven te Djogja. Het aantal gevallen van rampok, brandstichting en diefstal neemt af, dank zij de intensieve patrouillegang. De economische activiteit neemt toe. Buiten de stad laat men de benden geen rust, evenmin als in de omgeving van Solo. Ten Zuidwesten van Solo werden bij een botsing 50 bendeleden gedood. De maatrege len tegen de verhoogde activiteit van benden in het Purwokertose heibben reeds tot resulaten ge leid. In het gebied van Malang werd' een aantal kleinere benden opgerold. Het snelle herstel in het gebied van Kopeng bracht de be volking er toe uit eigen beweging cantrn.es voor de troep in te rich ten, die op 1 Mei werden overge dragen als dank voor de goede bewaking. De berichten uit Oost-Java zijn in het algemeen gunstig tot zeer gunstig, hetgeen zien weerspiegelt in de economische gegevens. In het gebied van dë Negara Oost- Jaiva zijn twee ondernemingen heropend in het Lumadjangse. Een papierfabriek te Letjes heeft de productie van cellulose hervat. Te Besuki is de suikerfabriek met de campagne begonnen. De bevolking in de Oosthoek werkt in toenemende mate mee aan het onschadelijk maken van nog rond zwervende, kleine rampok- en terreurbenden. Sproeten? SPRUTOL In het communiqué van de Grote Vier over de opheffing van de Berlijnse blokkade, diat gisteren is uitgegeven, wordt het volgende gezegd1: „De regeringen van Frankrijk, de Sovjet-Unie. hiet Verenigd Ko ninkrijk en d'e Ver. Staten zijn tot die volgende overeenkomst geko men: 1. Alle sedert 1 Maart 1948 door de Sovjet-Russische regering opgelegde (beperkingen aan het verkeer, het vervoer en de handel tussen Berlijn en de Westelijke zones van Duitsland en tussen de Oostelijke zone en de Westelijke zones zullen ap 12 Mei 1949 wor den opgeheven. 2. Ook de sedert 1 Maart 1948 door da regeringen van Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de Ver Staten of een van hen afzon derlijk opgelegde beperkingen aan Verkeer, vervoer en handel tussen Berlijn en de Oostelijke zone en tussen de Westelijke en de Ooste lijke zones van Duitsland, ziullen op 12 Mei 194® worden opgeheven '3. Elf dagen na de opheffing van de bovengenoemde beperkin gen, n.l. op 23 Mri 194®, zal de raad van Ministers van Buiten landse Kaken te Parijs bijeenko men om besprekingen te voeren over de kwesties betreffende Duitsland en de problemen, welke uit de situatie te Berlijn voort komen, alsmede de valutakwestie in Berlijn". Walter Fisch, vice-voorzitter van de communistische partij in West-Duitsland, verklaarde te Frankfort de bekendmaking over een aanstaande opheffing flugcixaoiiiuc „VIJLje winkels" mogen in onbeperkte hoeveelheden uit de Oostelijke sector worden meegenomen, an dere levensmiddelen in „rede lijke" hoeveelheden. Dit betekent een eerste ver zachting van de Sow jet-Russi sche verkeersbeper kingen. Binnen een uur na de be kendmaking van de politie ston- dert de „vrije winkels" in de Oostelijke sector vol West-Ber- ar?nS' die, tegen hoge. prijzen ^elen kochten als honing, koekies en bevroren dsr ^inU6 directeur van een BpiiIot^? s verklaarde aan Beriijners schijnen bang te zyn dat ze zonder voedsel ko men te zitten. Wij niet Onze magazijnen zijn propvo Hol meer klanten hoe liever!" Duitse poiitie van de Sow- jet-Russische sector begon in de buurt van de vrije winkels borden neer te zetten, waarop de slagzin: „Onderdruk de zwarte handel". eigen uenoeiten ie nurinen voorzien, afhangt van de wil dezer landen in de zes komende maanden over te gaan tot de vereiste fiscale en monetaire hervormngen. Bevoegde kringen zien in deze door de directeur van de E. C. A. geuite mening het bewijs dat hij voornemens is althans ge durende het lopende jaar op zijn post te blijven. Tengevolge van een mijnwer kersstaking in Lancashire, waarbij 18.000 arbeiders betrok ken zijn en die zich nog dreigt uit te breiden, zijn reeds 20.000 ton steenkolen verloren gegaan. De onmiddellijke aanleiding tot de staking is de tewerkstelling van arbeiders, die overuren verrichten, welke de mijnwer kers sedert ongeveer 2 weken weigeren te aanvaarden. van de blokkade van Berlijn als „een eerste stap" te verwelko men. „Ik hoop, dat de conferen tie van de Ministers van Bui tenlandse Zaken zal leiden tot het sluiten van een overeen komst, waardoor het mogelijk zal zijn een regering over ge heel Duitsland in te stellen en ik hoop ook, dat met die rege ring spoedig een vredesverdrag zal worden gesloten", aldus Fisch. Louise Schroeder, vice-burge- meesteres van het stadsbestuur van West-Berlijn, verklaarde tegenover Reuter: „Ik ben zeer verheugd over de jongste ont wikkeling." Vele politieke leiders te Ber lijn wilden geen commentaar geven; een typerende uitdruk king was in dit verband: „Ik zal aannemen, dat de blokkade is opgeheven, wanneer ik de eerste trein met steenkool Berlijn zie binnenrijden." Dr Kurt Schreiebr, voorzitter van de Berlijnse afdeling van de Christen-Democratische partij, zeide, dat men zich met valse hoop zou vleien, iniden men zou menen dat, als gevolg van de Sowjetrussische bereidheid om de blokkade op te heffen, nu ook een verandering van de Dolitiek der Sowj et-Unie zou intreden. Karl Hubert Schwennicke, voorzitter van de vrije Demo cratische partii. zeide dat het zeer wel mogelijk is, dat het op heffen van de blokkade van Berlijn niets anders zal blijken te zijn dan een „tactische ma noeuvre van de Sowjet-Unie". De door communisten be heerste socialistische eenheids partij heeft Woensdagavond 'n verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het tot stand toe te aragen. verder werden nog extra prijzen beschikbaar ge steld door het Bondsbestulur de voorzitter van Concordia", de Chr. harmonie „Hosanna", de win keliersvereniging „Axel Vooruit", terwijl door V.V.V. een tweetal bijzonder fraaie medaide's werden uitgeloofd met een speciale be st* mming. Zij worden n.1. be schikbaar gesteld voor de beide afdelingen waarin de Axelse korp sen uitkomen. Dat er niet iminr der dan 17 extra prijzen zullen worden toegekend is een grondig bewijls ctat er voor het streven van de Bond warme belangstelling en waardering bestaat. Zo wacht Axel een bij uitstek mooie dag op het fraai ja waarlijk pittoresk gelegen wei- deterrein van de heer J A. Cap- pon. Spontaan en belangeloos heeft de familie Cappon dit rustig en toch in de kom der stad gele gen, doo rfruitbomem beschaduwde plekje afgestaan voor dit schone doel. De sierlijke molen „De Ko renaar" maakt de amgevini°" er nog indrukwekkender om. Waar- komen van een overeenkomst over Berlijn „een duidelijke ver werping vormt van de plannen der Westduitse politici, om Duitsland te splitsen", aldus een bericht van het onder Sowjet- Russische controle staande ra dio-station te Berlijn. „Hierdoor wordt bewezen, dat het berei ken van overeenstemming tus sen de grote mogendheden hetgeen altijd het doel van de Sowjet-Unie is geweest mo gelijk is. Wij dringen er bij het Duitse volk op aan duidelijk te laten blijken, dat het wil vechten voor een rechtvaardig vredesverdrag, voor een verenigd democratisch Duitsland en voor het hieruit voortvloeiende terugtrekken der bezettingstroepen", aldus de verklaring van de socialistische eenheidspartij. Professor Ernst Reuter, bur gemeester van West-Berlijn, zei de, dat de te New York met be trekking tot Berlijn genomen beslissing 't mogelijk moet ma ken, verkiezingen op democrati sche basis in de gehele stad te houden en zodoende wederom eenheid in het stadsbestuur te brengen". De eerste reacties in het Ooste iijke deel van Berlijn op 't nieuws omtrent opheffing van de blok kade waren zeer rustig. De lei ding der socialistische eenheids partij heeft cp voorstel van het onlangs gestichte comité voor buitenlandse politiek, dat wérkt onder nauw toezicht van het Sov jet-Russische militair bestuur, op nieuw een oproep gericht tot de West-Duitse politici om het con tact met Oost-Duitslamd te her stellen. Het onlangs afgewezen voorstel van dë Duitse volksraad tot een bespreking met de West- Duitse leiders in Brunswijk werd herhaald In het bijzonder eist de eenheidspartij dat de Duitse eco nomische commissie der Sovjet- zone ein de Frankforten economi sche raad terstond het contact hernemen om de normale econo mische betrekkingen te herstellen. Verder worden de eisen om een vredesverdrag voor Duitsland en aftocht van de bezettingstroepen herhaald. In de „Berliner Zeitung", het met aan een partij gebonden, or gaan van de Sovjetsector, wordt gesproken over „de wil van mil- lioemen Duitsers tot een eerlijke verstandhouding met Amerika' Het officiële Sovjet-Russische blad heeft nog geen commentaar geleverd. Het accoord dat door de ver tegenwoordigers der 4 mogend heden is gesloten, is een grote stap voorwaarts naar de vrede en de versterking van de Verenigde Natie®, zo heeft de secretaris-ge neraal van de V. N., Trygve Lie, verklaard. Hij voegde er aan toe JDit ac coord maakt nieuwe inspanningen mogelijk met bet,nek king tot de regeling van het Duitse probleem, een der voornaamste oorzaken van de meningsverschillen onder de grote mogendheden die tot dus ver de werkzaamheden van die V. N. hebben bemoeilijkt. Het verheugt mij ten zeerste, dat dit accoord is tot stand geko men door bemiddeling van de ver tegenwoordigers der V. N. en ük breng hier hulde aan de afgevaar digden, die aan de onderhandelin gen hebben deelgenomen, in het bijzonder aan de Amerikaanse vertegenwoordiger Philip Jessup en aan de adjunct-Minister van Buitenlandse Zaken Jacob Malik" zo besloot Trygve Lie. Het ontwerp-statuut voor het Europese „parlement" de Europese raad is gistermid dag in het Saint James' Palace te Londen door vertegenwoordi gers van Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Italië, Eire, Noorwegen, Dene marken en Zweden getekend. De plechtigheid nam 53 mi nuten in beslag. Het statuut, dat werd opgesteld door de am bassadeurs van de tien landen in Londen en ten slotte goedge keurd na een conferentie van drie dagen, die Dinsdag te Lon den begon, werd getekend door 9 Ministers van Buitenlandse Zaken en door de Belgische am bassadeur in Engeland. Zij te kenden in alfabetische volgor de. De eerste, die tekende, was Burggraaf Obert de Thieusies, de Belgische ambassadeur in Londen. Hij betreurde de afwe zigheid van Paul Henri Spaak, de Belgische Premier en Minis ter van Buitenlandse Zaken, die op het ogenblik aan heup jicht lijdt. Na hem tekende Gustav Rasmussen, de Deense Minister van Buitenlandse Zaken, die er aan herinnerde, dat het juist de vierde verjaardag was van de bevrijding van Denemarken. Als laatste tekende Ernest Be- vin. Hij was vergezeld van May- hew, zijn plaatsvervanger. Zij tekenden beiden. Twee staats lieden tekenden voor ieder van de andere landen, afgezien van Engeland en België de Minis ter van Buitenlandse Zaken en de ambassadeur in Londen. De vertegenwoordigers van ieder land plaatsten zich om beurten achter een zware tafel in het midden van de zaal en hielden een korte toespraak vóórdat zij tekenden. Allen spraken zij En gels, behalve de vertegenwoor digers van België, Frankrijk en Luxemburg. Minister van Bui tenlandse Zaken Sean Macbride zat aan een tafel waarop een kaartje was geplaatst met de woorden „De Republiek Ierland" niet Eire. Halvard Lange, de Noorse Mi nister van Buitenlandse Zaken, bracht hulde aan de landen van 't Brusselse pact voor hun voor bereidend werk. Hij betuigde verder zijn dank voor het initia tief van vooraanstaande bur gers uit verschillende landen, die niet-officiële Europese een heidsbewegingen stichtten. Bevin zeide, dat het werkelijk, beslissende ogenblik zou komen wanneer de raad over enkele maanden op Frans gebied bijeen zou komen. Hij dankte al zijn collega's voor hun harde wer ken. De Luxemburgse Minister van Buitenlandse Zaken, Joseph Bech die voor zijn land tekende, verklaarde: „Door het stichten van deze raad van Europa zijn wij begonnen met het aanleg gen van de weg, die naar een Europese eenheid zal voeren, 't Grote denkbeeld van een ver enigd Europa, dat nog kortgele den als een onbereikbaar ideaai werd beschouwd, is thans uit de fase van het verlangen in die van de practische verwezenlij king getreden". De Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaken. Mr D. U. Stikker, verklaarde, alvorens zijn handtekening onder het ontwerp-statuut te plaatsen, dat het denkbeeld van 'n Euro pese eenheid voor Nederland niet nieuw is. „Onze aardrijks kundige ligging en ons gehele verleden maken, dat wij voor standers van een Europese een heid zijn", zeide hij. Na de in'April 1948 genomen beslissing van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal welke inhield, dat Nederland op krachtige wijze zou bijdragen tot het welslagen van elke unie, als de thans beoogde in herin nering te hebben gebracht, ver klaarde Minister Stikker: „Het zal niemand verbazen, dat Ne derland het document, dat wij thans tekenen, verwelkomt als een grote stap voorwaarts in de richting van verwezenlijking van een algemeen noodzakelijk geacht streven". Hij voegde er aan toe, dat er ongetwijfeld per sonen zouden bestaan, die van mening zijn, dat er te bedacht zaam wordt gehandeld bij het tot stand brengen van 'n Euro pese eenheid; er is echter slechts een eerste stap gedaan en de kansen van slagen zullen verbeteren door een krachtig en gestadig voortschrijden op de ingeslagen weg. „Wij moeten dus voorwaarts blijven gaan, teneinde steeds groeiende eenheid in Europa te bereiken. Ik ben er volkomen van overtuigd,' dat wij zullen slagen en ik ben er trots op na mens Nederland dit document te mogen tekenen." •ertentieprijs: aom 10 ct.; minimum advertentie 1,50. onding advertenties den namiddags 3 uur wiek kl. advertenties egels 60 ct.; iedere 1 meer 12 ct. Ver- iing: Brieven onder mer Bureau van dit 15 cent meer. ïer kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Mm Mei Opk. Ond. Opk. Oud 7 5.00 20.14 13.22 1.21 8 4.58 20.15 14.50 ÏM 9 4.57 20.17 16.19 3.48 10 4.55 20.18 17.49 4.01 11 4.53 20.20 19.22 4,14 12 4.52 20.22 20.55 4.31 13 4.50 20.23 22.26 4.54 14 4.48 20.25 23.45 5.27 15 4.47 20.26 6.14 Koningin Juliana", onderdag de proef- jemaakt, 'n pracht- •over zullen de ruim rs, welke de tocht het wel eens zijn. ■re aanwinst van de bootdienst in Zee- at niet alleen een :e en ongeëvenaar- ig van de vloot de- ich tevens een aan- e gehele provincie: ar Zeeland trots op tart waaraan werd door vele autori- wij opmerkten de der Provincie Zee- A. F. C. de Casem- ecteur Generaal v. rstaat, Dr Ir W. J. de meeste leden eerde en Provinci- n Zeeland, de bur- an Vlissingen en vele anderen, gro- ;ezeld van hunne niet onder ideale ligheden plaats. <n een ieder zich n de voortreffelij- ;n, waarover dit :t. •Jf twaalf vond de Ss en konden de m deze bijzondere jkje nemen in de afdelingen van en schitterend in- i. g vooreerst langs Walcheren naar waarna koers ge- de Belgische kust e van Zeebrugge. edeelte der vaart iaartoe ingerichte h gebruikt, aap 't de Directeur der Schelde, Ir Wesse- rd nam om voor- eschiedenis van de „Koningin Julia- nnering te roepen, zijn dank uit je- ke de bouw van 't Schelde" opdroe- 3 voorts allen, die hun medewerking vaarbij hij er op iswaar het schip 'uwd kon worden, ael werd gebouwd loeilijkste omstan- elijk was. te hebben uitge- let schip de goed- innen wegdragen, ësseling de Com- loor de Provincie zit te willen ne- aris der Koningin n een vaak gees- erna de aanwezi- bijzonder Dr Ir e afgevaardigden and, in wier aan- 'oor Vlissingen 'n ken zag. asembroot bracht ik aan allen, die dkoming van dit an krachten ga- wts de medewer- rs in om het ou- stad' Asbestos, irie vierde van de van apbest wordt érkeerde gisteren at van beleg. De werden door 5090 stenen, stokken wapende stakers bliek te verzoeken deze boot, cue 3% millioen kostte, „met zacht heid" te behandelen. Na zijn erkentelijkheid te heb ben betuigd aan de Kon. Mij. „De Schelde" voor de bouw van dit voortreffelijke schip en er op te hebben gewezen, dat de „Koningin Juliana" tot Decem ber van dit jaar zonder reserve de uurdienst tussen Vlissingen en Breskens zal moeten onder houden, verklaarde Jhr Mr De Casembroot tenslotte, dat hij met grote vreugde namens G.S het schip overnam. Nadat ook Dr Ir Harmsen in naam van de Minister zijn ge lukwens had aangeboden en de wens had uitgesproken, dat deae nieuwe boot de banden van Zee land en overig Nederland nog nauwer zal aanhalen, werd ver volgens op het sloependek de „Scheldevlag" gestreken en door de Commissaris der Koning!» de provinciale vlag gehesen, ten teken, dat de overname van de „Koningin Juliana" een feit was. Hierna volgde nog een korte tocht in de Scheldemond, waar na tegen vijf uur Vlissinge» weer werd bereikt en deze voor Zeeland gedenkwaardige tocht tot het verleden behoorde. Na afloop werden door de Commissaris der Koningin en de Directeur der Provinciale Stoombootdiensten, de heer De Jong, aan de pers nog enkele inlichtingen verstrekt, waaruit o.m. bleek, dat de kruissnelheid 15% miil bedraagt en dat het zusterschip, de „215", in Sep tember a s. van stapel zal lopen. Asbestos 'bevin den zijn door de ïld. Twee hon- politie uit Mont- >ec-City zijn met ibestos gezonden, te pogen, de al- iajd aangebrachte i te verwijderen, i het feit, dat de ongeveer twee ediiurd, lijidem de gezinnen gebrek, len later ipolitie- omver wierpen. 1 te hulp gezon- werdén, als ge- 'ien met de sta- Samuel Reber, de Amerikaan se afgevaardigde op de confe rentie der plaatsvervangers over het Oostenrijks verdrag, heeft gisteren voorgesteld dat de con ferentie zou worden verdaagd tot na de vergadering te Parijs van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken. Rebers voorstel werd gesteund door de vertegenwoordigd s var. Engeland en Frankrijk. Zaroe- bin, de Russische afgevaardig de, verklaarde aanvankelijk, dat hij de voorkeur gaf aan een verdere bespreking van enkele minder belangrijke artikelen van het verdrag, waarover nog geen overeenstemming is be reikt. Nadat de overige afgevaar digden hadden verzekerd, dat voortzetting der besprekingen in dit stadium weinig nut zou hebben, zei Zaroebin, dat hij bereid was te beraadslagen over een datum voor de hervatting van het werk. Men komt a.s. Dinsdag weer bijeen om het voorstel van Reber nader te bespreken. Veldmaarschalk Montgome ry is gisterenmiddag om 12 uur op het vliegveld „Welschap" gearriveerd voor een vijfdaags bezoek aan ons land. Hij werd verwelkomd door de burgemeester van Eindhoven, Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, bij de ontvangst was ook de Britse militaire attaché in 's Graven- hage, Colonel R. A. G. Bingley. aanwezig. Na een lunch in hotel „Het Silveren Seepakrd", waar hij door het Eïndhovense gemeen tebestuur officieel zou worden ontvangen en een rondrit doen de stad, zou Veldmaarschalk Montgomery om 4 uur met het vliegtuig naar 's Gravenhage vertrekken. Veldmaarschalk Montgomery die tijdens zijn verblijf in ons land de gast zal zijn van de Britse ambassadeur, zal infor mele besprekingen hebben met verschillende Nederlandse mi- zal Axel het culminatiepunt ztjïi van de edelste wedijver onderling, omder al deze honderd*'n muzleik- vrienden en -vriendinnen! Heit zal een mooie en onverge telijke dag worden in de lommer rijke omgeving van Cappon® ka pitale molen- En het zij er in tegenstelling tot Sanssousi waar Frederik de Groote eertijldls op zijn dwarsfluit in vergetelheid trachtte te musiceren rustig; want „deze" molen zal op Heimei- vaartsdag zeker niet klepperen! Welaan, dat het Bomdebe stuur van Axel moge concluderen als alle® voorbij zal zijn diat het er goed was. Dat ook dit con cours in elk onderdeel moge sla gen! Dat de korpsen, ieder naar zijn beste kunnen er uit magen halen, wat er in zit en ons muziek zullen doen genieten van hoog gehalte, opdat ook nu de jury weer zal mo gen getuigen dat dit Overjordaan- se „aanhangsel" van Nederland ■het tot een achterlijk landje be stempeld mag worden, maar wel op één lijn gesteld moet werden blijken de vele buitenlanders, die ons land bezoeken, evenzeer grote bewondering te koesteren voor de voortvarendheid, welke op alle agrarische gebieden in ons land wordt tentoongespreid en waarin vooral de vruchtbare samenwer king tussen het wetenschappelijk onderzoek en de praktijk tot uit drukking komt met andere delen vam het land, waar de liefhciHberij-irrJ'.iziek-,beoe fening 'grote resultaten bereikte. Zo moge de instrumentale di lettantenkunst op Hemelvaartsdab in Axel een hoogtijdag beleven, zich uitend in een stroom van harmonieuze klanken en jubelen de fanfare's. Tot innige voldoening en vreug de van uitvoerders en toehoor ders Alzo zij' het! A. TH. 't GILDE, wnd. Bondp-Seci'. -Penningmeester. Mei 1949. gemeld, dat As bestos gisterenavond practised gieisoleend was: Epn verslag gever, dëlelde medq, dat stakers, die de wacht hield/gn bij een weg- verspëpring, hem hadden mede gedeeld, dat hij Asbestos niet kon binnengaan, tenzij hij inwoner v an die stad', dokter of predikant was. Het was gisteren rustig in As bestos (Quebec), het belangrijk ste productiecentrum voor asbest in de wereld, na de ongeregeld heden, die Donderdag in de stad plaats vonden. 5000 Stakers wa ren tot wanhoop gedreven, daar hun gezinnen groot gebrek lijden tengevolge van de staking voor hogere lonen, welke reeds twee maanden duurt 50 Stakers, die zich in een kerk verschanst hadden, werden giste- ren door de politie gearresteerd. Twaalf politie-agenten en veer tien stakers werden Donderdag bij de ongeregeldheden gewond. De stakers werden gisteren overreed de Donderdag opgewor pen wegversperringen te verlaten en naar huis terug te keren Naar wordt aangenomen zijn er alleen voor Dinsdag 10 Mei f'-S- officiële besprekingen met Nederlandse autoriteiten vast gesteld. Tijdens ziin verblijf in ons land zal de Veldmaarschalk onder meer de bloembollen vel- den, de Betuwe en de Afsluit dijk bezoeken. Het is niet uit gesloten, dat hij ook een zeil tocht op de Kaag zal maken Zondag 8 Mei woont Veld maarschalk Montgomery een dienst bij in de Britse kerk voor zeelieden in Rotterdam. Na af loop van deze dienst zal hij de lunch gebruiken met Reverend Ponham-Hosford. Hij zal Woensdagmorgen om 10 uur van het vliegveld Val kenburg naar Parijs vertrekken Volgens een door radio New Delhi omgeroeDen eommunioué uit Rangoon zijn in de afgelo pen drie dagen een driehon derd opstandige Karens gedood in gevechten op 130 kilometer ten Noorden van Rangoon. Volgens militaire waarnemers zou de uitslag van deze gevech ten beslissend zfjn voor het Jot van de opstand in Birma Het merendeel der Karentroeüen is uit Centraal-Birma teruee-e- trokken.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1