Gistermiddag vergaderden de Vertegenwoordigers Groote Vier aingin Juliana" op proefvaart DE VERENIGDE NATIES Overeenstemming opheffing blokkade Ondertekening van het „Statuut van Europa DONDERDAG 5 MEI 1949. De onderhandelingen Overeenstemming bereikt door de 10 Ministers te Londen Verklaring van Mayhew over eventuele opheffing^ der biokkade Beroep V.N. i.z. Sjanghai? Nederl. verontschuldiging voor doden van Indiërs De Antwerpse stakingen Aanvallen op"tted. Militair hospitaal te Meiang Grote slag In China aanwinst voor oe trovmcle Zeeland De plaatsvervangers Oostenrijk voor it in Canada Mijnwerkersstaking in Engeland Veldmaarschalk Montgomery in Eindhoven gearriveerd De opstand in Birma Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING, medegedeeld door hetK.N.M. I. te De Bilt, geldig van Don derdagochtend tot avond. Meer bewolking Toenemende bewolking met plaatselijk regen- of on weersbui. Nog vrij warm. Aanvank. zwakke veranderl. wind, later matige en langs de kust tijdelijk vrij krach tige wind, overwegend uit Zuidelijke richtingen. M VMJE mow 5e Jaargang No- 1107- Advertentieprijs per mm 10 et.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertentie» tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertentie* 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vee- melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Bind 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Een woordvoerder van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft be kend gemaakt, dat vertegen woordigers van de Grote Vier te 16.30 Gmt (17.30 Ned. tijd), Woensdagmiddag, in New York tyjeen zijn gekomen om gede tailleerde voorbereidingen voor het opheffen van de Berlijnse blokkade en het houden van een bijeenkomst van de Raad van Ministers van Buitenlandse Za ken te bespreken. De bekendmaking werd door het kantoor van de Amerikaan se delegatie bij de V. S. in New York en het Ministerie van Bui tenlandse Zaken te Washington op het zelfde ogenblik uitge geven. De woordvoerder van het Mi nisterie van Buitenlandse Za ken ontbood Woensdagmorgen verslaggevers op het State De partment en gaf hun een ver slag van de besprekingen in New York tussen Jacob Malik, de Sowjet-Russische vertegen woordiger bij de Veiligheids raad, en Dr Philip Jessup, de Amerikaanse ambassadeur voor internationale onderhandelin gen. „De informele discussies over Berlijn zijn thans zover gevorderd, dat het mogelijk is gedetailleerde voorbereidingen te overwegen", zo zeide hij. „Daarom", zo vervolgde hij, „zullen vertegenwoordigers van de vier grote mogendheden Woensdag op het bureau van de Amerikaanse missie bij de V. N. Park Avenue no. 2, bijeen komen." Dit zal de eerste keer zijn, dat de Sowjet-Russische vertegen woordiger Malik met de ver- woordigers van alle drie Wester se democratieën zal confereren over het opheffen van de blok kade en het vaststellen van een datum voor een bijeenkomst van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken ter bespre king van de toekomst van Duitsland. De onderhandelin gen van de laatste tijd over deze kwestie werden alleen tus sen de Sowjet-Unie en de V. S. gevoerd. De tekst van de in New York uitgegeven verklaring luidt: „Met het oog op het feit, dat de gedachtenwisseling tussen Jessup, die namens de drie Westelijke mogendheden op trad, en Malik, namens de Sow jet-Unie, een punt bereikt heeft, waarop het thans mogelijk is gedetailleerde regelingen te overwegen voor de wederzijdse opheffing van de beperkingen, die sinds Maart 1948 t.a.v. de verbindingen met de stad Ber lijn en tussen de zones in Duits land bestaan hebben, en voor het houden van een bijeenkomst van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken zullen aan komende onderhandelingen, be halve Malik en Jessup, ook de vertegenwoordigers van de Franse en Britse regeringen deelnemen. De vier vertegenwoordigers hebben afgesproken, Woensdag te 12.30 uur (Amerikaanse tijd) in het gebouw van de Ameri kaanse delegatie bii de V. N. (Park Avenue 2) bijeen te komen." Naar men van betrouwbare zijde meent te weten, zou Malik door accoord te gaan met een bespreking met de drie Weste lijke vertegenwoordigers, te kennen hebben gegeven, dat de Sowjet-Unie bereid is 23 Mei als de datum voor een bijeen komst van de Raad van Minis ters van Buitenlandse Zaken te Parijs te aanvaarden. Men meent ook te weten, dat Malik 12 Mei als datum heeft aanvaard voor de gelijktijdige opheffing van alle beperkingen in Duitsland, met name alle be perkingen, die op of na 1 Maart 1948 werden ingevoerd. De Sowjetrussische gedele geerde Jacob Malik is op het bureau van de Amerikaanse de legatie bij de V.N. te New York gearriveerd om deel te nemen aan de viermogendheden-con- ferentie over Berlijn. De Britse en Franse vertegen woordigers, Sir Alexander Ca- dogan en Jean Chauvel, bevon den zich een half uur voor de wumeis mogen in onbeperkte hoeveelheden uit de Oostelijke sector worden meegenomen, an dere levensmiddelen in „rede lijke" hoeveelheden. Dit betekent een eerste ver zachting van de Sowjet-Russi sche verkeersbeper kingen. Binnen een uur na de be kendmaking van de politie ston den de „vrije winkels" in de Oostelijke sector vol West-Ber- oi«wrs,* die, tegen hoge. prijzen artiKelen kochten als honing, koekjes en bevroren groenten. De directeur van een der winkels verklaarde aan Reuters verslaggever: „De West- schÜnen bang te Hl zonder voedsel ko men te zitten. Wij niet. Onze magazijnen zijn propvol. Hoe meer klanten hoe liever. Pe Duitse politie van de Sow jet-Russische sector begon in de buurt van de vrije winkels borden neer te zetten, waarop de slagzin: „Onderdruk de zwarte handel". komst van Malik reeds bij Jes sup. Een grote menigte verza melde zich voor de hoofdingang van het gebouw, waar de Kan toren van de Amerikaanse dele gatie zich bevinden. Malik be trad het gebouw door een zij- ingang om de menigte te ont lopen. De vergadering zou ge houden worden in het werkver trek van Dr Jessup. Uit doorgaans welingelichte bron wordt vernomen, dat op de bijeenkomst van gisteren 'n communiqué over het resultaat van de tot dusver gevoerde be sprekingen zal worden opge steld. Het communiqué zal worden bekendgemaakt, zodra de goed keuring van de Russische Rege ring zal hebben ontvangen. In het communiqué zouden de volgende punten voorkomen: 1. De data voor de opheffing van de blokkade en de tegen- blokkade en de daarop volgende conferentie van de vier Minis ters van Buitenlandse Zaken. 2. De „referentiedatum", d.w.z. de eigenlijke datum van de maatregelen, die de blokkade van Berlijn ten gevolge hadden. 3. De practische voorwaarden voor de opheffing. 4. Een kort overzicht van de problemen, die tijdens de vier- mogendhedenconferentie ter sprake zullen komen. Dean Acheson, de Amerikaan se Minister van Buitenlandse Zaken, zeide gisteren, dat het van het resultaat der bespre kingen zou afhangen, of hij een verklaring zou afleggen of niet. Later onthulde hij, dat Jessup Dinsdag per brief de punten, die gisteren ter sprake kwamen, had opgesomd. De bijeenkomst werd na een uur en 35 minuten beëindigd. Verslaggevers vroegen Malik, of alles nu geregeld was. „Bij na", antwoordde hij lachend. Hij onthield zich verder van verder commentaar. Uit New York wordt gemeld, dat de viermogendheden zijn overeengekomen de blokkade van Berlijn op te heffen en een bijeenkomst van de raad van Ministers van Buitenlandse Za ken te houden. De Grote Vier hebben gister overeenstemming bereikt over alle belangrijke kwesties be treffende opheffing van de Ber lijnse blokkade en een bijeen komst van de raad van Minis ters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. Tevens werd besloten, dat de verkeersrestricties, die door de Westelijke mogendheden zijn ingesteld, tegelijkertijd met de Sowjetrussische blokkade zullen worden opgeheven. In een gisteren na de bijeen komst van de Grote Vier te New York uitgegeven communiqué wordt verklaard: „De vertegenwoordigers van de vier mogendheden hebben alle kwesties besproken, die zijn gerezen in verband met de toe stand, waarover, zoals bekend, beraadslaagd werd". „Overeenstemming is bereikt over alle belangrijke principiële kwesties". In het communiqué wordt verder gezegd: „Er zijn bepaalde details nog in studie, maar er kan worden gezegd, dat overeenstemming is bereikt, dat alle in Duitsland opgelegde beperkingen, die het onderwerp van deze besprekin gen hebben gevormd, wederzijds zullen worden opgeheven." „Na een tussenperiode zal er een biieenkomst van de raad van Ministers van Buitenlandse Zaken worden gehouden. De raad zal kwesties met betrek king tot Duitsland bespreken en problemen, die ontstaan uit de toestand te Berlijn, met inbe grip van de valuta te Berlijn". „De vier vertegenwoordigers koesteren de hoop, dat de over blijvende detailkwesties in zeer korte tijd kunnen worden gere geld. Indien deze details spoe dig geregeld worden, is het de bedoeling, dat er morgen (he den) om 12.00 uur G.M.T. (13.00 uur Ned. tijd) tegelijk in de vier landen een communiqué wordt uitgegeven betreffende de over eenstemming". „Indien het nodig blijkt een verdere bespreking van de over blijvende details te houden, zal zulk een bespreking worden ge voerd in de nabije toekomst". Men meent te weten, dat een dergelijke bijeenkomst zou wor den gehouden in de kantoren van de Amerikaanse delegatie bii de V.N. In de verklaring. na .-en bij eenkomst van een uur en 35 mi nuten, wordt geen melding ge maakt van data voor de ophef fing van de blokkade of de bij eenkomst van de Ministers van Buitenlandse Zaken. Van be trouwbare zijde werd eerder echter vernomen, dat de Sow- jets twaalf Mei aanvaardden voor de gelijktijdige opheffing van alle beperkingen in Duits land en 23 Mei voor de bijeen komst van de Ministers. Kort na het eerste communi qué werd een tweede uitgege ven, waarin wordt gezegd: ..De laatste details zijn verduidelijkt. Er zal morgen (om 12.00 G.M.T.) een communiqué worden uitge geven." De vertegenwoordiger van Pa kistan heeft in dc kleine politieke commissie der V. N. verklaard, aat, als gevolg van het niet stem men van Engeland één der landen met het recht van veto - de aanbeveling van de Veilig heidsraad oan Israël als lid der V. N. te erkennen, in fel tie er op neerkomt, dat de aanvrage ver worpen dient te worden. De ver tegenwoordiger van Irak steunde dit standpunt on stelde voor de Veiligheidsraad te verzoeken de aard van zijn aanbeveling in over weging te nemen en zo nodig het Internationale Hof van Justitie om een oordeel te verzoeken. De voorzitter verzocht de Iraak- se vertegenwoordiger het door hem naar voren gebrachte schrif telijk onder de aandacht der com missie te brengen. De besprekin gen zouden gisteren worden her vat. Tijdens het debat over de toe komst der vroegere Italiaanse ko loniën in de politieke commissie, heeft Engeland bij monde van de minister van staat McNeill voor gesteld, dat Libië een aaneenge sloten gebied zou blijven, dat over tien jaar onafhankelijkheid zou verkrijgen. In de interim-rege ring zou Cyrenaica onder Brits beheer worden geplaatst zonder afbraak te doen aan "t recht zich later bij een verenigd Libië te voegen. Met uitzondering van de Wes telijke provincie zou Eritrea vol- giens het voorstel bij Ethiopië Hedenmiddag om 16 uur (Ned. tijd) zal het statuut van Europa in het St. James' Palace te Lon den door de tien Ministers van Buitenlandse Zaken worden on dertekend, aldus 'n woordvoer der van het Britse departement van Buitenlandse Zaken. De volledige tekst van de overeenkomst zal eveneens he denmiddag worden bekend ge- nidiBikt Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de tien Ministers gisterenochtend volkomen over eenstemming hebben bereikt en dat een middagzitting niet meer nodig was. Gisterenmiddag zouden de Ministers e,n de Belgische am bassadeur opnieuw bijeenkomen om de tekst van het statuut op te stellen. Naar verluidt, zal over de toe lating van Griekenland en Tur kije worden beslist vóórdat de Ministers Londen zullen verla ten. De Turkse en Griekse Re geringen zullen heden echter niet het statuut mede-onderte kenen. De Britse plaatsvervangende Minister van Buitenlandse Za ken, Christopher Mayhew, heeft Woensdag bekend gemaakt, dat Jacob Malik, Sowj et-Russisch gedelegeerde bij de Veiligheids raad, te kennen gegeven had, dat de Sowjet-Unie bereid was toe te stemmen in de gelijk tijdige opheffing van de beper kingen t.a.c. de verbindingen, het vervoer en het verkeer tus sen Berlijn en de Westelijke zones, gevolgd door een bijeen komst van de Raad van Minis ters van Buitenlandse Zaken. „Indien bevestigd wordt, dat dit werkelijk de positie van de Sowjet-Russische regering is, moet de weg open staan voor het opheffen van de blokkade, gevolgd door een vergadering van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken", aldus Mayhew. In antwoord op vragen over de onderhandelingen tussen de V. S. en de Sowjet-Unie zeide Mayhew: „Er is geen sprake van bilaterale onderhandelin gen. Wij zijn in alle stadia van deze onderhandelingen volledig op de hoogte gehouden. Alle vier vertegenwoordigers komen Woensdag bijeen." gevoegd worden, terwijl de Wes telijke provincie bij de Soedan zou komen. Italiaans Somaliland zou onder beheerschap dienen te wor den geplaatst met Italië als be heerder. McNeill zeide gekant te zijn te gen een rechtstreeks beheer door de V. N. over de vroegere kolo niën, daar dit de Verenigde Na ties meer dan 100 millioen gulden zou kosten. Op een vraag van de Poolse af gevaardigde naar de oorzaken van de Britse wens om het beheer over Cyrenaica te behouden, ver wees de Britse gedelegeerde naar de Britse belofte in de oorlog aan de bevolking gedaan. Engeland streefde ernaar de bevolking rijp te maken voor onafhankelijkheid en haar vriendschappelijk jegens Engeland te stemmen. Een vertegenwoordiger van de ïtal. nationale vereniging van vluchtelingen uit Libië en Oost- Afrika verzocht de Italiaanse vluchtelingen toe te staan naar hun huizen en landbouwbedrijven „die zij aan de woestijn ontwor steld hebben" terug te keren. Deze toestemming zou verge zeld moeten gaan van de garantie, dat de vroegere Italiaanse kolo niën onder Italiaans beheer zou den worden geplaatst. Van de zij de van het Joodse wereldcongres werd verzocht in iedere te treffen regeling een clausule op te nemen voor gelijkheid van rechten voor de Joden en vrijheid van Joodse immigratie. Volgens berichten van gewoon lijk betrouwbare zijde bestaat de mogelijkheid, dat een beroep wordt gedaan oip de V. N. om tc voorkomen, dat Sjanghai een slag veld wordt. Een aantal van de invloedrijkste zakenlieden van de staat en vertegenwoordigers van Britse en andere buitenlandse be langen zouden reeds besprekingen voeren over de wijze, waarop een dergelijk beroep zou moeten wor den ingekleed. Men spreekt van de mogelijkheid, dat door de V N. of door bepaale diplomaten aan de Chinese regering verzocht wordt haar garnizoen uit Sjang hai terug te trekken. Er wordt geklaagd over beschadiging van waardevolle bezittingen dioor de nationalistische militairen bij het aanleggen van verdedigingswer ken in de buitenwijken van de stad. De conferentie heeft besloten de nieuwe organisatie officieel „Raad van Europa" te noemen. De Fransen verkozen de naam „Europese Unie", doch de mees te landen vonden deze naam te ver vooruitlopend. Naar verluidt, zullen de lasten* zo verdeeld worden, dat de gro te mogendheden een groter deel hiervan zullen dragen dan bij een verdeling op basis der verte genwoordiging in de Assemblee het geval zou zijn. De delegaties hoeven niet uit sluitend uit Parlementsleden worden samengesteld. De „Indian Information Ser vice" meldt, dat de Regering van Indonesia aan de Consul Gene raal van India te Batavia ver zocht heeft, aan de Regering van India haar verontschuldigingen aan te bieden voor 't neerschie ten van drie Indiërs door man schappen van Nederlandse val- schermtroepen in Djambi, in December j.l. In 'n brief aan de Consul Generaal zegt de Rege ring van Indonesië de verant woordelijkheid op zich te nemen voor deze misdaad, begaan door een onderdeel van het K.N.I.L. jegens drie onderdanen van In dia en zij biedt de Regering van India haar oprechte veront schuldiging aan voor dit onge lukkige voorval. Zij verzoekt te vens, haar leedwezen te willen betuigen aan de nabestaanden der slachtoffers en hen mede te delen, dat de Regering van In donesië bereid is, hen een scha devergoeding te betalen. Aan verzekering gegeven, dat hij op de Consul Generaal is verder de de hoogte zal worden gehouden van het resultaat van het inge stelde onderzoek, dat nog niet ten einde is gebracht, doordat door de spoedig na het voorval bevolen terugtrekking van het betrokken onderdeel uit Djam bi, de schuldigen niet konden worden geïdentificeerd en ge arresteerd. Mededelingen van ooggetuigen hebben evenwel voldoende gegevens verschaft om met reden te kunnen aan nemen. dat identificatie van de schuldigen mogelijk zal zijn. De legercommandant zal alle no dige maatregelen nemen welke zullen kunnen leiden tot 'n ver volging en bestraffing van be trokkenen volgens de wet. Aldus de mededeling aan de Consul Generaal van India. De tweedaagse staking dier Ant werpse havenarbeiders is gisteren morgen geëindigd, en overal is het werk hervat. Daar bekend was giemaakt, diat de staking slechts 48 uiur zou duren,, hadden slechts zeer weinig schepen him koers ge wijzigd. Tijdens de duur dér sta king kwam het normale aantal schepen te Antwerpen voor anker liggen. Anderzijds is sprake van een drei gend conflict bij de Belgische scheepsiherstellers. Deze eisen een verhoging van de z.g. productie premie met 5 pet Teneinde de vergaderingen te kunnen bijwonen tijdens welke deze aangelegenheid zal worden besproken hebben dé scheepsherstellers het werk giste ren reeds gedeeltelijk stop gezet. Republikeinse troepen hebben het door het Rode Kruisteken be schermde Nederlandse militaire hospitaal Aukun te Malang aan gevallen. Men maakte gebruik van 't nachtelijk duister en sticht te grote verwarring in het zieken huis, waar o.m. een groot aantal kinderen lag, die in hun angst voor de rondvliegende kogels on der de bedden kropen. De aan vallers openden gelijktijdig uit drie richtingen het vuur en slechts na uiterste krachtsinspan ning gelukte het het personeel na een half uur de aanvallers op de vlucht te drijven. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd1 opnieuw een aan val ondernomen, thans van een grotere afstand van het zieken huis af. Bij deze aanval werd ge bruik gemaakt van mortieren en rookgranaten. Geen noemens waardige schade werd aange richt. Volgens de berichten is thans op ongeveer honderd kilometer ten Zuid-Westen van Sjanghai een grote slag ontbrand de eerste sedert het oversteken van de Jangtse door de communisten tussen regeringstroepen en communistische troepen. Duizend man hebben getracht door te sto ten langs de spoorlijn van Sjang hai naar Hangtsjou. De commu nistische legers zouden- gedekt worden doo.r zwaar artillerievuur. De treinen op de lijn van Sjang hai naar Hantsjou gaan niet ver der meer dan Soengkiang, vijftig kilometer ten Zuid-Westen van Sjanghai. rtentieprijs: m 10 ct.; minimum chrertentie 1,50. iing advertenties n namiddags 3 uur ek kl. advertenties els 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- ig: Brieven onder ter Bureau van dit .5 cent meer. r kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Mau Mei Opk. Ond. Opk. 0*<L 7 5.00 20.14 13.22 331 8 4.58 20.15 14.5C IM 9 4.57 20.17 16.19 3.48 10 4.55 20.18 17.49 4.01 11 4.53 20.20 19.22 4.14 12 4.52 20.22 20.55 4.31 13 4.50 20.23 22.26 4.54 14 4.48 20.25 23.45 5.27 15 4.47 20.26 6.14 oningin Juliana", i der dag de proef- maakt, 'n pracht- ver zullen de ruim i, welke de tocht het wel eens zijn. aanwinst van de >otdienst in Zee- niet alleen een en ongeëvenaar- van de vloot de- h tevens een aan- gehele provincie: Zeeland trots op rt waaraan werd loor vele autori- ij opmerkten de er Provincie Zee- 1. F. C. de Casem- ïteur Generaal v. taat, Dr Ir W. J. de meeste leden irde en Provinci- Zeeland, de bur- n Vlissingen en ele anderen, gro- zeld van hunne liet onder ideale jheden plaats, een ieder zich de voortreffelij- i, waarover dit f twaalf vond de en konden de i deze bijzondere je nemen in de afdelingen van n schitterend in- vooreerst langs Walcheren naar aarna koers ge le Belgische kust van Zeebrugge. ,deelte der vaart lartoe ingerichte gebruikt, aap 't de Directeur der :helde, Ir Wesse- 1 nam om voor- schiedenis van de .Koningin Julia- mering te roepen, ijn dank uit je- e de bouw van 't Schelde" opdroe- voorts allen, die iun medewerking aarbij hij er op swaar het schip bliek te verzoeken deze boot, cue 3V2 millioen kostte, „met zacht heid" te behandelen. Na zijn erkentelijkheid te heb ben betuigd aan de Kon. Mij. „De Schelde" voor de bouw va» dit voortreffelijke schip en er op te hebben gewezen, dat de „Koningin Juliana" tot Decem ber van dit jaar zonder reserve de uurdienst tussen Vlissingen en Breskens zal moeten onder houden, verklaarde Jhr Mi' De Casembroot tenslotte, dat hij met grote vreugde namens GS het schip overnam. Nadat ook Dr Ir Harmsen in naam van de Minister zijn ge lukwens had aangeboden en de wens had uitgesproken, dat deae nieuwe boot de banden van Zee land en overig Nederland nog nauwer zal aanhalen, werd ver volgens op het sloependek de „Scheldevlag" gestreken en door de Commissaris der Koning!» de provinciale vlag gehesen, Een teken, dat de overname van de „Koningin Juliana" een feit was. Hierna volgde nog een korte tocht in de Scheldemond, waar na tegen vijf uur Vlissingen weer werd bereikt en deze voor Zeeland gedenkwaardige tocht tot het verleden behoorde. Na afloop werden door de Commissaris der Koningin en de Directeur der Provinciale Stoombootdiensten, de heer De Jong, aan de pers nog enkele inlichtingen verstrekt, waaruit o.m. bleek, dat de kruissnelheid 15% mijl bedraagt en dat het zusterschip, de „215", in Sep tember a s. van stapel zal lopen. Samuel Reber, de Amerikaan se afgevaardigde op de confe rentie der plaatsvervangers over het Oostenrijks verdrag, heeft gisteren voorgesteld dat de con ferentie zou worden verdaagd tot na de vergadering te Parijs van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken. Rebers voorstel werd gesteund o«oen door de vertegenwoordigers van iwd kon worden Engeland en Frankrijk. Zaroe- bin, de Russische afgevaardig de, verklaarde aanvankelijk, dat hij de voorkeur gaf aan een verdere bespreking van enkele minder belangrijke artikelen van het verdrag, waarover nog geen overeenstemming is be reikt. Nadat de overige afgevaar digden hadden verzekerd, dat voortzetting der besprekingen in dit stadium weinig nut zou hebben, zei Zaroebin, dat hij bereid was te beraadslagen over een datum voor de hervatting van het werk. Men komt a.s. Dinsdag weer bijeen om het voorstel va» Reber nader te bespreken. el werd gebouwd leilijkste omstan- lijk was. te hebben uitge- it schip de goed- inen wegdragen, sseling de Com- i>or de Provincie it te willen ne- ris der Koningin l een vaak gees- rna de aanwezi- lijzonder Dr Ir afgevaardigden nd, in wier aan- >or Vlissingen 'n en zag. .sembroot bracht s aan allen, die ikoming van dit n krachten ga- rts de medewer- s in om het Du stad Asbestos, rie vierde van de van asbest wordt arkeerde gisteren t van beleg. De verden door 5000 steneb, stokken wapende stakers Asbestos bevin- itien zij® door de ld Twee hon- politie uit Mont- ec-City zijn met bestos gezonden, fe pogen, de al- ad aangebrachte te verwijderen, het feit, dat de ongeveer twee sduurd, lijden de gezinnen gebrek, ten later politie- i om,ver wierpen, te hulp gezon- werdén, als ge len met de sta voorzien, afhangt van de wil dezer landen in de zes komende maanden over te gaan tot de vereiste fiscale en monetaire hervormngen. Bevoegde kringen zien in deze door de directeur van de E. C. A. geuite mening het bewijs dat hij voornemens is althans ge durende het lopende jaar op zijn post te blijven. Tengevolge van een mijnwer kersstaking in Lancashire, waarbij 18.000 arbeiders betrok ken zijn en die zich nog dreigt uit te breiden, zijn reeds 20.000 ton steenkolen verloren gegaan. De onmiddellijke aanleiding tot de staking is de tewerkstelling van arbeiders, die overuren verrichten, welke de mijnwer kers sedert ongeveer 2 weken weigeren te aanvaarden. nog extra prijzen beschikbaar ge steld door het Bondsbestujur de voorzitter van „Concordia", de Chr. harmonie „Hosanna", de win keliersvereniging „Axel Vooruit", terwijl door V.V.V. een tweetal bijzonder fraaie medaille's werden uitgeloofd met een speciale be stemming. Zij worden n.1. be schikbaar gesteld voor de beide afdelingen waarin de Axelse korp sen uitkomen. Dat er niet mine der dan 17 extra prjjzen zullen worden toegekend is een grondig bewijis dat er voor het streven van de Bond warme .belangstelling en waardering bestaat. Zo wacht Axel een "bij uitstek mooie dag op het fraai ja waarlijk pittoresk gelegen wei- deterrein van de heer J A. Cap- pon. Spontaan en belangeloos heeft de familie Cappom dit rustig en toch in de kom der stad gele gen, doo rfruitboimefn beschaduwde plekje afgestaan voor dlit schone doel. De sierlijke molen „De Ko renaar maakt de Quigevi iv er nog indrukwekkender om. Waar- zm juiei veie ouueiuanuers, aie oei culminatiepunt mjn "'V*™ «e van de edelste wedijver onderling, ons land bezoeken, evenzeer grote onder al deze honderden muziek vrienden en -vriendinnen! Heit zal een mooie en onverge telijke dag worden in de lommer rijke omgeving van Cappons ka pitale molen- En het zij er in tegenstelling tot Sanssousi waar Frederik de Groote eertijds op zijn dwarsfluit in vergetelheid trachtte te musiceren rustig; want „deze" molen zai op Hemel vaartsdag zeker niet klepperen! Welaan,, dat het Bondisb,-stuur van Axel moge concluderen als alles voorbij zal zijn dat het er goed was. Dat ook dit con cours in elk onderdeel moge sla gen! Dat de korpsen, ieder naar zijn beste kunnen er uit mogen halen, wat er in zit en ons muziek zullen doen genieten van hoog gehalte, opdat ook nu de jury weer zal mo gen getuigen dat dit Overjordaan- se „aanhangsel" van Nederland, niet tot een achterlijk landje be stempeld mag worden, n ar wel op één lijp gesteld moet v orden bewondering te koesteren voor de voortvarendheid, welke op alle agrarische gebieden in ons land wordt tentoongespreid en waarin vooral de vruchtbare samenwer king tussen het wetenschappelijk onderzoek en de praktijk tot uit drukking komt met andere delen van het land, waar de liefheiblberiji-mJuEiek-.beoe- fening .grote resultaten bereikte. Zo moge de instrumentale di- lettantenkunst op Hemelvaartsdab in Axel een hoogtijdag beleven, zich uitend in een stroom van harmonieuze klanken en jubelen de fanfare's. .Tot Innige voldoening en vreug de van .uitvoerders en toehoor ders! Alzo zij' het! A. TH. 't GILDE, wnd. BondB-Secr.-Peimingmeester. Mei 1949. gemeld, dat As- oesios gisterenavond practiscli gieisoleerd. wasj. Eten verslag gever, dëielde med-q, dat stakers, die de wacht hielden bij een weg versperring,, hem hadden mede gedeeld, dat hij Asbestos niet kon Ibinnengaan, tenzij hij inwoner van die stad1, dokter of predikant was. Het was gisteren rustig in As bestos (Quebec), het belangrijk ste productiecentrum voor asbest in de wereld, na de ongeregeld heden, die Donderdag in de stad plaats vonden. 5000 Stakers wa ren tot wanhoop gedreven, daar hun gezinnen groot gebrek lijden tengevolge van de staking voor hogere lonen, welke reeds twee maanden duurt 50 Stakers, die zich in een kerk verschanst hadden, werden giste ren door dg politie gearresteerd. Twaalf politie-agenten en veer tien stakers werden Donderdag bij de ongeregeldheden gewond. De stakers werden gisteren overreed de Donderdag opgewor pen wegversperringen te verlaten en naar huis terug te keren. Veldmaarschalk Montgome ry is gisterenmiddag om 12 uur op het vliegveld „Welschap" gearriveerd voor een vijfdaags bezoek aan ons land. Hij werd verwelkomd door de burgemeester van Eindhoven, Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, bij de ontvangst was ook de Britse militaire attaché in 's Graven- hage, Colonel R. A. G. Bingley. aanwezig. Na een lunch in hotel „Het Silveren Seepakrd", waar hij door het Eindhovense gemeen tebestuur officieel zou worden ontvangen en een rondrit door de stad, zou Veldmaarschalk Montgomery om 4 uur met het vliegtuig naar 's Gravenhage vertrekken. Veldmaarschalk Montgomery die tijdens zijn verblijf in ons land de gast zal zijn van de Britse ambassadeur, zal infor mele besprekingen hebben met verschillende Nederlandse mi litairen. Naar wordt aangenomen zijn er alleen voor Dinsdag 10 Mei as officiële besprekingen met Nederlandse autoriteiten vast gesteld. Tijdens zijn verblijf in ons land zal de Veldmaarschalk onder meer de bloembollen vel- den, de Betuwe en de Afsluit dijk bezoeken. Het is niet uit gesloten, dat hij ook een zeil tocht op de Kaag zal maken. Zondag 8 Mei woont Veld maarschalk Montgomery een dienst bij in de Britse kerk voor zeelieden in Rotterdam. Na af loop van deze dienst zal hij de lunch gebruiken met Reverend PoDham-Hosford. Hij zal Woensdagmorgen om 10 uur van het vliegveld Val kenburg naar Parijs vertrekken. Volgens een door radio New Delhi omgeroepen communiaué uit Rangoon ziin in de afgelo pen drie dagen een driehon derd opstandige Karens gedood in gevechten op 130 kilometer ten Noorden van Rangoon. Volgens militaire waarnemers zou de uitslag van deze gevech ten beslissend zijn voor het iot van de ODstand in Birma Het merendeel der KarentroeDen is uit Centraal-Birma terugge trokken.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1