Bevoegdheden van President Truman Gebruik van de Nederlandse Vlag lingin Juliana" op proefvaart De situatie in China Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het K.N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdagochtend tot avond. Zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Zonnig en warm weer, be halve nabij de Wadden eilanden. WOENSDAG 4 MEI 1949. 5e Jaargang No* 1106. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terncuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenMee tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. De blokkadebesprekingen De algemene vergadering der Ver. Naties Maskers af In Atlanta Scholten produceert meer dan drie millioen hectoliter ;taardappelen Serie stakingen in Japan De Engelse Minister Sir Stafford Cripps sprak te Rome Joego-Slavlsch protest op 1 Mei Joods protest De plaatsvervangers Rede van ACHESON Transjordaans Kabinet afgetreden Prinses Margaret te Napels De Freitas oyer, de luchtbrug „Der Aberd" verwacht verrassende concessies van de Russen f|c ientieprijs: n 10 ct.; minimum Irertentie 1,50. ing advertenties i namiddags 3 uur k kl. advertenties ls 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- g: Brieven onder ïr Bureau van dit 5 cent meer. kwartaal. ZON- EN MAANSTANDBN. lanwinst voor oe Krovmcte Zeeland nlngin Juliana", der dag de proef- ïaakt, 'n pracht- er zullen de ruim welke de tocht et wel eens zijn. aanwinst van de itdienst in Zee- niet alleen een sn ongeëvenaar- van de vloot de- tevens een aan- ;ehele provincie: Zeeland trots op t waaraan werd oor vele autori- j opmerkten de r Provincie Zee- F. C. de Casem- ;eur Generaal v. aat, Dr Ir W. J. Ie meeste leden de en Provinci- Zeeland, de bur- Vlissingen en le anderen, gro- eld van hunne et onder ideale heden plaats, een ieder zich de voor tref felij- waarover dit twaalf vond de en konden de deze bijzondere 5 nemen in de ifdelingen van schitterend in- vooreerst langs Walcheren naar arna koers ge- Belgische kust van Zeebrugge. eelte der vaart irtoe ingerichte gebruikt, aap 't le Directeur der lelde, Ir Wesse- nam om voor- ;chiedenis van de .Koningin Julia- mering te roepen, jn dank uit je- de bouw van 't chelde" opdroe- roorts allen, die in medewerking arbij hij er op vaar het schip /d kon worden, l werd gebouwd ilijkste omstan- jk was. hebben uitge- schip de goed- ïen wegdragen, seling de Com- >r de Provincie te willen ne- .s der Koningin een vaak gees- aa de aanwezi- jzonder Dr Ir afgevaardigden d, in wier aan- >r Vlissingen 'n n zag. embroot bracht aan allen, die loming van dit krachten ga- s de medewer- in om het pu bliek te verzoeken deze boot, cue 3% millioen kostte, „met zacht heid" te behandelen. Na zijn erkentelijkheid te heb ben betuigd aan de Kon. Mij. „De Schelde" voor de bouw vaa dit voortreffelijke schip en er op te hebben gewezen, dat de „Koningin Juliana" tot Decem ber van dit jaar zonder reserve de uurdienst tussen Vlissingen en Breskens zal moeten onder houden, verklaarde Jhr Mi- De Casembroot tenslotte, dat hij met grote vreugde namens G.6 het schip overnam. Nadat ook Dr Ir Harmsen in naam van de Minister zijn ge lukwens had aangeboden en de wens had uitgesproken, dat deae nieuwe boot de banden van Zee land en overig Nederland nog nauwer zal aanhalen, werd ver volgens op het sloependek de „Scheldevlag" gestreken en door de Commissaris der Koning» de provinciale vlag gehesen, ten teken, dat de overname van de „Koningin Juliana" een feit was. Hierna volgde nog een korte tocht in de Scheldemond, waar na tegen vijf uur Vlissingen weer werd bereikt en deze voor Zeeland gedenkwaardige tocht tot het verleden behoorde. Na afloop werden door de Commissaris der Koningin en de Directeur der Provinciale Stoombootdiensten, de heer De Jong, aan de pers nog enkele inlichtingen verstrekt, waaruit o m. bleek, dat de kruissnelheid 15% miil bedraagt en dat het zusterschip, de „215", in Sep tember a.s. van stapel zal lopen. De t In Canada plaatsvervangers voor Oostenrijk Samuel Reber, de Amerikaan se afgevaardigde op de confe rentie der plaatsvervangers over het Oostenrijks verdrag, heeft gisteren voorgesteld dat de con ferentie zou worden verdaagd tot na de vergadering te Parijs van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken. Rebers voorstel werd gesteund door de vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk. Zaroe bin, de Russische afgevaardig de, verklaarde aanvankelijk, dat hij de voorkeur gaf aan een verdere bespreking van enkele minder belangrijke artikelen van het verdrag, waarover nog geen overeenstemming is be reikt. Nadat de overige afgevaar digden hadden verzekerd, dat voortzetting der besprekingen in dit stadium weinig nut zou hebben, zei Zaroebin, dat hjj bereid was te beraadslagen over een datum voor de hervatting van het werk. Men komt a.s. Dinsdag weer bijeen om het voorstel van Reber nader te bespreken. hoeveelheden uit de Oostelijke sector worden meegenomen, an- d®re„levensmiddelen in „rede lijke hoeveelheden. Dit betekent een eerste ver zachting van de Sowjet-Russi- sche verkeersbeperkingen. Binnen een uur na de be kendmaking van de politie ston de1! de „vrije winkels" in de Oostelijke sector vol West-Ber- oi«vrSi' die tegen hoge. prijzen en kochten als honing, £oektes en bevroren groenten. De directeur van een Wlnkejs verklaarde aan ReHifnp/s a£?-eVer: "De West schlJnen bang te tete zonder voedsel ko men te zitten. Wij niet. Onze magazijnen zijn propvol. Hoe meer klanten hoe liever." De Duitse politie van d'e Sow- jet-Russische sector begon in de buurt, van de vrije winkels borden neer te zetten, waarop de slagzin: „Onderdruk de zwarte handel". voorzien, amangt van de wil dezer landen in de zes komende maanden over te gaan tot de vereiste fiscale en monetaire hervormngen. Bevoegde kringen zien in deze door de directeur van de E. C. A. geuite mening het bewijs dat hij voornemens is althans ge durende het lopende jaar op zijn post te blijven. Mijnwerkersstaking in Engeland Veldmaarschalk Montgomery in Eindhoven gearriveerd Veldmaarschalk Montgome ry is gisterenmiddag om 12 uur op het vliegveld „Welschap" gearriveerd voor een vijfdaags bezoek aan ons land. Hij werd verwelkomd door de burgemeester van Eindhoven, Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, bij de ontvangst was ook de Britse militaire attaché in 's Graven- hage, Colonel R. A. G. Bingley. aanwezig. Na een lunch in hotel „Het Silveren Seepakrd", waar hij door het Eindhovense geiheen- tebestuur officieel zou worden ontvangen en een rondrit door de stad, zou Veldmaarschalk Montgomery om 4 uur met het vliegtuig naar 's Gravenhage vertrekken. Veldmaarschalk Montgomery die tijdens zijn verblijf in ons land de gast zal zijn van de Britse ambassadeur, zal infor mele besprekingen hebben met verschillende Nederlandse mi litairen. Naar wordt aangenomen zijn ®rc alteen. .v°°r Dinsdag 10 Mei as officiële besprekingen met Nederlandse autoriteiten vast gesteld. Tijdens zijn verblijf in ons land zal de Veldmaarschalk onder meer de bloembollen vel den, de Betuwe en de Afsluit dijk bezoeken. Het is niet uit- gesloten, dat hij ook een zeil- tocht op de Kaag zal maken. Zondag 8 Mei woont Veld maarschalk Montgomery een dienst bij in de Britse kerk voor zeelieden in Rotterdam. Na af loop van deze dienst zal hij de tench gebruiken met Reverend PoDham-Hosford. Hij zal Woensdagmorgen om 10 uur van het vliegveld Val kenburg naar Parijs vertrekken. De opstand in Bi'ma T>Y?!gens een door radio New Delhi omgeroepen communioué mt Rangoon zijn in de afgelo pen drie dagen een driehon derd opstandige Karens gedood in gevechten op 130 kilometer ten Noorden van Rangoon. Volgens militaire waarnemers zou de uitslag van deze prpvech- ten beslissend zijn voor het lot van de onstand in Birma Het merendeel der KarentroeDen is uit Centraal-Birma terugge trokken. se DE VRIJE ZEEUW Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. De gemoederen van het Ameri kaanse Ministerie van Buiten landse Zaken en de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat worden bezig ge houden door de vraag, of de pre sident der Ver. Staten het recht heeft gewapenderhand de belan gen van het land te verdedigen en zijn verdragen uit te voeren zonder hiertoe van te voren toe stemming van het Congres te hebben, aldus schrijft James Res- ton, diploatiék medewerker van de „New York Times". Reston herinnert er aan, dat Dean Acheson, de Amerikaanse Minister van. Buitenlandse Zaken, verklaard heeft, dat, indien zich een gewapnede aanval zou voor doen, de Ver. Staten vrij zouden zijn, die actie te ondernemen, die zij noodzakelijk achten, het ge bruik van gewapend optreden om de jveiligheid van het Noord- Atlantisch gebied t« herstellen en te handhaven inbegrepen. Volgens Acheson zou de beslissing hier over berusten bij „diegenen die met de uitoefening van de grondwette lijke procedures belast zijn." Hij voegde er aan toe, dat alleen het Congres de oorlog kon verklaren, doch eerbiedigde zorgvuldig de Van betrouwbare zijde werd te Lake Success vernomen, dat de drie Westerse mogendheden de Sovjet-Unie hebben voorgesteld de blokkade van Berlijn op 10 Mei a.s. op te heffen en ongeveer 23 Mei een bijeenkomst van de raad der ministers van Buitenlandse Zaken te houden. De Britse ambassadeur in Ame rika heeft een onderhoud gehad met Acheson over de Duitse kwes tie. Na afloop zeide hij, dat ook het Berlijnse vraagstuk ter spra ke was gekomen. Naar men verwacht, aldus Reu ter, zullen de Westerse mogend heden op de geprojecteerde confe rentie van Ministers van Buiten landse Zaken een. sterk aaneenge sloten front vormen en zullen de Sowjetrussen een „dramatisch plan" naar voren brengen voor het onmiddellijke herstel van dé Duitse eenheid en voor het terug trekken van alle bezettingstroe pen. De Westerse mogendheden zouden als voorwaarde voor een verenigd Duitsland onder meer eisen: het houden van vrije ver kiezingen, de instelling van een vrije pers en de afwezigheid van een geheime politie in Oost- Duitsland. Zou de Sowjet-Unie niet op deze voorstellen ingaan, dan zouden de Westelijke geal lieerden bereid zijn een „brug" tussen Oost en West te vormen door middel van een verbindings commissie in Berlijn, waarin slechts Duitsers zitting zouden hebben. De belangrijkste taak van een dergelijke commissie zou de coördinatie zijn van de behan deling der economische proble men. De algemene vergadering der Ver. Naties heeft 14 Mei gesteld als de voorlopige datum voor de beëindiging van de huidige zit ting. De kwestie van de toelating van Israël tot de Ver. Naties werd naar de tweede politieke commissie verwezen. Dit ge schiedde' met 42 tegen 12 stem men, bij drie onthoudingen. Met 29 tegen 18 stemmen en 5 onthoudingen besloot de algemene vergadering de Indonesische kwestie eveneens naar de tweede politieke commissie te verwijzen. Een voorstel om de klacht van India tegen Zuid-Afrika naar de tweede politieke commissie te ver wijzen werd ingetrokken. Deze kwestie blijft dus op de agenda van de politieke commissie zelf. De tweede politieke commissie zal eerst beraadslagen over de kwestie der toelating van Israël tot de Ver. Naties en vervolgens de Indonesische kwestie behande len. Naar AFT uit Belgrado meldt, is aldaar bevestigd, dat Joego-iSlavië aan twee Amerikaan se banken, de CJhasebank en de Bank of America, om een lening heeft verzocht, waarvan het be drag vijftien millioen dollar zou belopen. bevoegdheid van de President oor log te beginnen, aldus Reston. Volgens Reston schijnen de meeste leden van de Senaatscom missie het eens te zijn met de democratische Senator Walter George, dat wettelijke argu menten ter zijde gelaten een krachtige President vermoedelijk na een rechtstreekse aanval han delend zou optreden zonder een oorlgsverklaring van het Congres af te wachten De gemeenteraad van Atlanta in Georgia heeft eenstemmig be sloten tot het verbieden' van het dragen van kapmaskers door de antisemitische, antikatholieke en tegen de negers gerichte organi satie van de Ku Klux Klan. Het dragen van maskers in het open baar, behalve bij; zekere festivi teiten, is strafbaar gesteld met een boete van tweehonderd dollar of dertig dagen gevangenisstraf. Het raadslid Lndisey, die bet ver bod voorstelde, zeide: „in dit land is geen plaats meer voor een der gelijke organisatie", Op de fabrieken van W. A. Scholten's aardappelmeelfabrieken te Fo-xhol werd Maandagmiddag de vlag gehesen en de sirenes loeiden als teken, dat deze aard appelmeelfabriek een campagne record zoals nimmer te voren had bereikt. Normaal werd ongeveer één tot anderhalf millioen hectoliter aard appelmeel, geproduceerd, doch thans werd de drie millioen hec toliter verreweg overschreden. In deze campagne werd ruim 180.000 ton aardappelen tot aardappel meel verwerkt. Einde dezer week zal de campagne teneinde zijn. Meer dan 100.000 mijnwerkers van Hokkaido zijn gisterochtend in staking (gegaan. Deze sta king zal 24 uren duren. Beurte lings zal in elke streek een der gelijke staking worden gehoudlen tot en met 10 Mei. Heden zal ge staakt worden in de mijnen van Kioesjoe. Op 7 Mei zal opnieuw te Hakkaidb het werk neergelegd worden. Sir Stafford Cripps, de Engelse Minister van Financiën, heeft in een rede voor het Italiaanse insti tuut ter bestudering van arbeids vraagstukken te Rome verklaard, dat West-Europa de geestelijke leiding in de wereld in de strijd „voor een gezonde en vreedzame vorm van gemeenschap" moet be houden. Cripps zeide, dat, voor zover hem bekend is, de huidige Engelse regering de eerste progressieve regering in Engeland is, die aan het eind van de termijn van vijf jaar ieder punt van haar verkie zingsprogramma zal hebben uit gevoerd. „Zelfs de meest fantas tische verkeerde voorstelling van feiten, aangedreven op de wind- stroom van propaganda van de andere zijde van het ijzeren gor dijn, kan weinig invloed hebben op de grote voordelen, die wij op het ogenblik tengevolge van ons democratisch aangepaste socialis me ondervinden'", aldus Cripps. Volgens Cripps kan het grote vraagstuk van het gebrek aan evenwicht in di wereld van de in ternationale handel alleen worden opgelost door verbetering der pro ductie in het eigen land enerzijds en door samenwerking tussen re geringen en bevolkingen ander zijds. Gistermorgen vroeg zouden com munistische voorhoeden punten hebben bereikt op 26 kilometer ten Noorden en ten Westen van Hangtsjou, de door de regerings troepen verlaten stad op 160 km tten Zuidwesten van Sjanghai. De terugtrekkende regeringstroepen zouden voorbereidingen hebben getroffen voor het opblazen van de stalen brug over de Tsjientang, ten Zuiden van Hangtsjou, een van de grootste bruggen in China. Volgens andere berichten wordt hevig gevochten te Pingfang aan de weg van Sootsjou naar Has hing, welke plaats wordt bena derd door communistischet troe pen, die ten Oosten van het Tai- hoemeer oprukken. Volgens een officiële medede ling hebben regeringsvliegtuigen zes van de acht oorlogsschepen der nationalisten, die vorige maand na de val van Nanking door de communisten op de Jamgtse waren veroverd, tot zin ken gebracht. In de afgelopen dagetn zouden regeringsvliegtui gen ruim tien duizend communis tische manschappen etn ~-~eveer vijfhonderd rivierschepen puiten gevecht gesteld, hebben. Yang Tsjao-an, de leider van de voedseldistributie in Sjanghai, heeft verklaard, dat er voor de komende drie maanden genoeg voedsel in de sttad zal zijn wan- neetr alle uit het buitenland aan gevoerde rijst en bloem op tijd arriveren. Anderzijds komen ech ter berichten binnen ovre toene- Het persbureau Tanjoeg meldt dat Stilmovic, Joego-Slavisch am bassadeur te Praag en comman dant Djoeric, Joego-Slavisch mi litair attaché, tijdens het 1 Mei defilé te Praag, de officiële tribu ne hebben verlaten om te pro testeren tegien „het feit, dat Joego-Slavië werd beledigd door het hoofdbestuur van het Tsjecho- Slowaakse volksfront, dat het een handvol Joego-Slavische verra ders, die te Praag leven, heeft mogelijk gemaakt aan het défilé deel te nemen en ten aanzien van de Joego-Slavische regering een vijandelijke demonstratie o(p touw te zetten. mende spanning in de stad ten gevolge van de verlamming van het economische leven en door in flatie veroorzaakt tekort aan geld. De ibuitenlandst bevolking in Sjanghai zou hopen op een be zetting van de stad door de com munistische troepetn, die Sjang hai vooralsnog links heben latetn liggen en verder naar het Zuiden zijn doorgetrokken, voordat het tot ongeregeldheden en bloedver- gieen komt onder de zes millioen Chinezen. Maandagavond kwamen in de Synagoge in de Sovjetsector van Berlijn meer dan 500 Joden bijeen om te protesteren tegen d'e vrij lating van Veit Harlan, de vroe gere Duitse filmregisseur, die het boek „Jood Suess" heeft verfilmd. De leider van die Joodse gemeen schap te Berlijn, Julius Meyer, heeft verklaardj, dat men de vier militaire gouverneurs in Duitsland zal verzoeken „al degenen in Duitsland, die misdaden tegen de Joden hebben begaan" ,ter berech ting uit te leveren aan de regering van Israël. De plaatsvervangers van de Mi nisters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, die te Londen bij een zijn ter bespreking van het ontwerp-vredesverdrag met Oos tenrijk, zijn gisteren opnieuw niet tot overeenstemming kunnen ko men. Zij konden geen vorderingen maken met betrekking tot drie andere artikelen over eigendoms kwesties en gingen uiteen, nadat de Amerikaanse plaatsvervanger Reber, het standpunt der Weste lijke mogendheden, dat Oostenrijk geen herstelbetalingen zal doen, herhaald had. Reber zeide dit in antwoord op een voorstel van de Sowjet-Russi- sche plaatsvervanger, Zaroebin, die er in had toegestemd een com missie van deskundigen in te stel len, die de hoeveelheid der betrok ken eigendommen zou bestuderen, mits deze commissie ook de arti kelen over de herstelbetalingen en restituties zou bestuderen Da Minister van Ondjerwijs} Kunsten en Wetenschappen ves tigt met betrekking tot het ge bruik van de Nederlandse vlag de aandacht op het navolgende: De vlag is het hoge symbool van de eenheid en de onafhanke lijkheid van 't ?Koninkrijk dier Ne derlanden. Overal waar de Neder landse vlag op Nederlands grond gebied wordt ontplooid moet zij de ereplaats hebben. Op de vlag mag, behoudens uit drukkelijke toestemming van Hare Majesteit de Koningin, geen enkele versiering of andere toe voeging worden aangebracht. De ontplooide vlag behoort nim mer de grond te raken. Een vlag die versleten is, scheu ren vertoond, in hevige mate is verkleurd, of zodanig vuil is ge worden dat behoorlijke reininging niet meer mogelijk is, behoort nim mer te worden uitgehangen noch voor andere doeleinden te worden gebruikt, maar moet op onopval lende wijze worden verbrand. Elke ontplooide vlag moet bij zonsondergang worden binnenge haald. Geen vlag mag tussen zonsondergang en zonsopgang ge hesen blijven of worden. Het bezigen van de vlag voor louter versiering moet wordtem be schouwd als een ernstig gebrek aan eerbied voor ons hoogste na tionale symbool. Daarom behoort de vlag nimmer voor louter ver siering te worden gebruikt. Voor versiering kan daarentegen wel vlaggedoek worden gebezigd. Aan de vlag mag een oranje wimpel worden bevestigd: a. op de verjaardagen van le den van het Koninklijk Huis. b. bij feestelijke gelegenheden waarbij de twee-eenheid Neder landOranje tot uitdrukking wordt gebracht. Bij alle overige gelegenheden behoort zonder wimpel te worden gevlagd. Wanneer de vlag bij enige plech tigheid wordt gehesen, hetzij dat zij geheel wordt voorgehesen, het zij dat zij halfstok wordt gehesen, maken allen, die daarbij aanwe zig zijn, front naar de vlag en ont bloten het hoofd totdat het hijsen van de vlag is voltooid. Hetzelfde Op een bijeenkomst van dé Ame rikaanse Kamer van Koophandel te Washington heeft minister van buitenlandse zaken Acheson ver klaard, dat de loop der gebeurte nissen in West-Eturopa een aan moediging mag zijn voor de krach ten van vrijheid en democratie. Hij zeide dat sinds het (begin van het Europese herstelprogram het totalitarisme in West-EJuropa geen vordering heeft gemaakt en dat de volken aldaar in elke be langrijke verkiezing hun duidelijke steun gegeven hebban aan de con- stitutioneleregering. De arbeiders zijn in toenemende mate het ge vaar van de communistische agi tatie gaan beseffen, en die com munistische pogingen om het her stel te belemmeren zijn -verijdeld door een krachtige houding vain die regering in het bijzonder in Frankrijk en Italië, zo verklaar de Acheson. „Deze toenemende vooruitgang, gestimuleerd door de Amerikaan se hulp, wordt echter bedreigd door een toenemend gevoel van onveiligheid tegen een gewapende overval", zo zeide Acheson. „Het Noord-Atlaütische pact kan deze vrees wegnemen, zodat de volken van West-Europa hun gehele aan dacht en energie aan hun herstel kunnen wijden. D waard van 't pact voor de veiligheid wordt echter aanzienlijk verhoogd door Amrikaanse hulp bij de opbouw van West-Europa's strijdkrach ten. De Amerikaanse imilitaifre hulp moet echtr op zodanige wijze verleend worden, dat het voort schrijdende economische erdoor niet in gevaar wordt ge bracht. Koning Albdoellah van Trans- jordanië heeft 't bij de hem inge diende ontslag van zijn kabinet aanvaard. Hij verzocht de Minis ters de lopende zaken te iblijtven behartigen totdat een nieuwe regering gevormd zal zijn. Er gingen reeds geruchten, dat twee Palestijnse Ministers in het kabinet zouden worden opgenomen eerbetoon vindt plaats, wanneer een vlag bij een plechtige gelegen heid wordt neergehaald. Wanneer de Nederlandse vlag wordt ontplooid in een gehoorzaal of hij een bijeenkomst waar een podium voor de spreker is, hetzij binnenshuis hetzij buitenshüis, is de plaats van de vlag rechts van de spreker indien de vlag op het podium staat en rechts van het auditorium indien hij in de zaal met het front naar het podium staat. Andere nationale vlaggen staan in deze gevallen aan de tegenovergestelde zijde. Indien de Nederlandse vlag tegen de wand achter de spreker wordt bevestigd moet zij achter de lessenaar han gen en met de onderkant boven de spreker uitkamen Aan vlaggen van vreemde na ties behoort dezelfde eerbied te worden betoond als van vreemde lingen voor de Nederlandse vlag wordt verlangd. Prinses Margaret van Engeland is gisteren met een Italiaans kor vet van het eiland Capri te Sor rento aan de Golf van Napels aan gekomen. Zowel bij haar vertrek uit Ca pri als bij haar aankomst te Sor rento ondervond' de Piuses grote belangstelling van. de bevolking. Zij zal tot 6 Mei te Napels blijven. Geoffrey de Freias, de Britse onder-minister van de luchtvaart, verklaarde Dinsdag bij zijn terug keer van een inspectiereis van vier dagen door de Britse zone, dat „geruchten over opheffing der blokkade geen invloed hebben op onze plannen <jm de luchtbrug ie versterken. Geruchten hebben geen vat op ons, wel feiten. Indien de blokkade zou worden opgeheven, zou het iets anders zijn", a Ictus de Freitas. Volgens het met Amerikaanse vergunning verschijnende blad „Der Abend"' zou .„van welinge lichte Sovjet-Russische zijde" ver klaard zijn, dat „verrasende con cessies" zouden worden gedaan door Andrei Visjinsky op de voor gestelde bijeenkomst van de Minis ters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier ter bespreking van de Berlijnse blokkade Het blad schrijft dat „op het Russische hoofdkwartier i,n Berlijn wordt verwacht, dat de Sovjet-Russi sche vertegenwoordigers bij de V, N, naar Moskou zullen terugkeren om op 22 Mei aan het Kremlin verslag uit te brengen en dat d'e Ministers omstreeks 1 Juni bijieen zullen komen". Het blad voor spelt, dat Vinsjinslky zal streven naar de vorming van een federale Duitse republiek met centrale, in Berlijn gevestigde, staatssecreta riaten. „Een eerste vereiste hier voor", aldus het blad, zou zijin de wederzijdse erkenning van de voor de Russen gesteunde „Volks raad"' en de parlementaire raad te Bonn-, De Sovjets zijn zelfs bereid zover te gaan met concessies, dat de V. ertoe zullen worden gebracht iedere gedachte aan de vorming van een Wlest-Duitse staat op te geven". „Der Abend" meldt voorts, dat koolnel Sjoekof, het Russische hoofd van de Duitse politie in de Sowjet-zone, op een conferentie van politie-functionarissen ver klaard heeft, dat de blokkade van Berlijn door een „edelmoedige daad" van de Sowjet-Unie opge heven zou kunnen worden. De ko lonel zou er aan toegevoegd héb ben, dat de bevolking van West- Berlijn deze daad verkeerd zou kunnen opvatten. „Daarom", zo zou hij volgens het blad gezegd hebben, „moet het alle leden van de volkspolitie telkens weer op het hart gedrukt worden, dat zij tot de enige wettige organisatie voor Berlijn en de Oostelijke zone behoren. De volkspolitie zal dan evenals voorheen optreden, n.l. als de enige wettige politie en orde bewaarders in de Sowjet-Russi sche bezettingszone, waartoe Ber lijn behoort." 1949 Zon Maam Mei Opk. Ond. Opk. Omó, 7 5.00 20.14 13.22 A21 8 4.58 20.15 14.50 IM 9 4.57 20.17 16.19 3.48 10 4.55 20.18 17.49 4.01 11 4.53 20.20 19.22 4.14 12 4.52 20.22 20.55 4.31 13 4.50 20.23 22.26 4.54 14 4.48 20.25 23.45 3.27 15 4.47 20.26 6.14 stad Asbestos, e vierdie van de in asbest wordt keerde gisteren van toeleg. De >rden door 5009 stenen, stokken apende stakers ksbestos be vin- en zijn door de L Twee hon- olitie uit Mont- i-City zijn met «tos giezomdien, e pogen de al ii aangebrachte te verwijderen, iet feit, dat de mgeveer twee luurd, lijden de zinnen gebrek, n. la ter politie - mm ver wierpen, te hulp gezon- /erden, als ge- i met de sta jm ai viiiucperiite Tengevolge van een mijnwer kersstaking in Lancashire, waarbij 18.000 arbeiders betrok ken zijn en die zich nog dreigt uit te breiden, zijn reeds 20.000 ton steenkolen verloren gegaan De onmiddellijke aanleiding tot de staking is de tewerkstelling die overuren verrichten, welke de mijnwer kers sedert ongeveer 2 weken weigeren te aanvaarden. prijzen beschikbaar ge steld door het Bondstoestufur de voorzitter van „Concordia", de Ohr. harmonie „Hosanna", de win- kelle rsv ereniging „Axel Vooruit", terwijl door V.V.V. een tweetal bijzonder fraaie medaille's werden uitgeloofd met een speciale be stemming. Zij worden n.l. be schikbaar gesteld voor de beide afdelingen waarin de Axelse korp sen uitkomen. Dat er niet mini- der dan 17 extra pnjjzen zullen worden toegekend is een grondig bewijs dat er voor het streven van de Bond warme .belangstelling en waardering bestaat Zo wacht Axel een bij uitstek mooie dag op het fraai ja waarlijk pittoresk 'gelegen wei- deterrein van de heer J A. Cap- pon. Spontaan en belangeloos heeft de familie Cappon dit rustig en toch in de kom der stad gele gen, doo rfruitbomein beschaduwde ■plekje afgestaan voor dit schone doel. De sierlijke molen „De Ko renaar maakt de omgeving er nog indrukwekkender om. Waar- liict van de edelste wedijver ooidierling, onder al deze honderdten muziek- vriendien en -vriendinnen! Heit zal een mooie en onverge telijke dag worden in de lommer rijke omgeving van Cappons ka pitale molen- Ehi het zij er in tegensteling tot Sanssousi waar F'redertk de Groote eertijldls op zijn dwarsfluit in vergetelheid trachtte te musiceren rustig; want „deze" molen zal op Hemel vaartsdag zeker niet 'klepperen! Welaan, dat het Bonüisbestuur van Axel moge concluderen als alles voorbij zal zijn diat het er goed was. Dat ook dit con cours in elk onderdeel moge sla gen! Dat de korpsen, ieder naar zijn beste kunnen er uit mogen halen, wat er in zit en ons muziek zullen doen genieten van hoog gehalte, opdat ook nu de jury wever zal mo gen getuigen dat dit Overjordaan- Se „aanhangsel" van Nederland niet tot een achterlijk landje be stempeld mag worden, maar wel op één lijn gesteld moet worden Lwiuemaiiutria, ure ons land bezoeken, evenzeer grote bewondering te koesteren voor de voortvarendheid, welke op alle agrarische gebieden 'in ons land wordt tentoongespreid en waarin vooral de vruchtbare samenwer king tussen het wetenschappelijk onderzoek en de praktijk tot uit drukking komt miet anidere delen van het land, waar de liefhefcfoerij-irrjriziek-,beoe fening .grote resultaten bereikte. Zo moge de instrumentale di lettantenkunst op Hemelvaartsdab in Axel een hoogtijdag beleven, zich uitend in een stroom van harmonieuze klanken en jubelen de fanfare's. Tot innige voldoening en vreug de van uitvoerders esn toehoor ders! Alzo zij toet! A. TH. 't GILDE, wnd. Bonde-Secr.-Peraningmeester. Mei 1949. B -meld. dat As- uesios gisterenavond: practised! geïsoleerd wasi. Een verslag gever, dtelelde medq, dat stakers me d'e wacht hielden bij een weg versperring, hem hadden mede gedeeld, dat hij Asbestos niet kon binnengaan, tenzij hij inwoner van de stad', dokter of predikant was. Het was gisteren rustig in As bestos (Quebec), het belangrijk ste productiecentrum voor asbest in de wereld, na de ongeregeld heden, die Donderdag in de stad plaats vonden. 5000 Stakers wa ren tot wanhoop gedreven, daar hun gezinnen groot gebrek lijden tengevolge van de staking voor hogere lonen, welke reeds twee maanden duurt 50 Stakers, die zich in een kerk verschanst hadden, werden giste- re"^oor de politie gearresteerd. Twaalf politie-agenten en veer tien stakers werden Donderdag bii de ongeregeldheden gewand. De stakers werden gisteren overreed de Donderdag opgewor pen wegversperringen te verlaten en naar huis terug te keren.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1