hl BIM EN HET GRIJZE POEDER Bij de Paleisbewakers ngin Juliana" op proefvaart Binnenlands Nieuws KERKNIEUWS Burgerlijke Stand Wat brengt de Radio? Loop der bevolking SPORTNIEUWS De tournee van Wallace Ontploffing te Caïro Soptioslis stelt vertrouwenskwestie Volksverhuizing belet VULCANUS VEROORZAAKT SCHADE Montgomery te Parijs Zon M»u Mei nwinst voor ue trovmeie Zeeland ll) Canada De plaatsvervangers voor Oostenrijk Mijnwerkersstaking in Engeland VeldmaarschalkMontgomery in Eindhoven gearriveerd De opstand In Bi^ma aene punten gewenst en mogelijk. Hiernaar zal dan ook naastlg worden gestreefd. Een verfje voor de adniikaal. Miehiiel Adriaanszoon de Ruyter staat niet langer op die 'boulevard te Vlissingen te verroesteti. Vorige weök is ziijn ijzeren standbeeld in de steigers gezet en het kreeg nee<fc een nieuw kleed van rode menie. Over enkele dagen zal een fris geverfde De Ruyter op zijn stadgenoten neetrizen. MIDDELBURG. Engelse radio reporters be zoeken ons land. Op het ogenblik vertoeven in ons land de Engelse radiorepor ters Cottrell en Sarney, die voor de B. B. C. een klankbeeld sa menstellen over de strijd tegen het water, de strijd om het be houd van het land en de strijd om het water. Met name voor het laatste gedeelte van deze reportage zal in Engeland be langstelling bestaan, aangezien men er grote interesse aan de dag legt voor het verziltings- proces dat zich in menige Ne derlandse polder voordoet. De heren Cottrell en Sarney, die vorig jaar een klankbeeld over Koningin Wilhelmina en een over Zeeland hebben ge maakt, bezochten voor hun nieuwe reportage, die in Augus tus zal worden uitgezonden, het waterbouwkundig laboratorium, waar zij met Nederlandse wa terbouwkundigen de algemene problemen hebben besproken, voorts Texel, waar de duinaf slag en de kustverdedging hun belangstelling had. Bij Baflo, in Groningen, werd vervolgens een aantal opnamen van landaan- winningswerken gemaakt, waar na de reporters met een amphi- bietank over de schorren naar Schiermonnikoog trokken. Voorts werden opnamen ge maakt bij de Afsluitdijk, in de Noord-Oostpolder en in de Bies- bosch. Dezer dagen bezochten de re porters Walcheren, waar zij in drukken van de inpoldering van het Zuider-Sloe, het maken van nieuwe strandhoofden bij Zoutelande en de vervaardiging van zinkstukken voor de Sloe- bedijking bij Rammekens op de plaat vastlegden. Biü een nieuwe aanval op het Atlantisch Pact, dat hij als een oorlogspact" bestempelde, gaf Henry Wallace als zijn mening te kennen, dat Senator Vanden- berg de voornaamste verant woordelijke voor dit document is. In de toespraak, die hij Zondag heeft gehouden in de staat, die door Vandenberg wordt vertegenwoordigd, heeft Wallace verklaard, dat de Se nator de leider is van een coa litie, „die de heilige oorlog tegen de Sowjet-Unie predikt". Volgens Wallace heeft de Ita liaanse Senator Michele Giua, die de leider der progressieven op zijn tournee vergezelt, ver klaard, dat de Italiaanse rege ring de Marshall-hulp en net Atlantisch Pact aanwendt om „de fascisten opnieuw aan het bewind te brengen". Senator Giua heeft gezegd, dat de Fiat-fabrieken weldra, in het kader van het herbewa- peningSprogram voor West- Europa, de fabricage van trac toren zal stopzetten om met de bouw van tanks te beginnen. Ten slotte verklaarde de Ita liaan: „Het ideaal van Roose velt wordt door de huidige Ita liaanse regering in de rug ge schoten." Oairo weid giste renochitend op geschrikt door een hevilge explosie. Na onderzoek bleek een asbak, gevuld met springstof, in een ga lerij tegenover het SiheUgetoouw in het midden van dte stad ontploft te zijn. Twee Egyptenaren werden awaar gewond. De Griekse eerste (minister, So- phoelis, heeft Maandag, nadat het Griekse kabinet na een reces van vijf maanden, weer büengekomn is, verzocht om een motie van ver trouwen in zijn nieuw Coalitie-1 kabineti. Tazpldlentijld h/ee^t een.1 juridische commissie een venkla ring uitgegeven, die de voormalige minister Spyros Markenzinis vrij spreekt van 'beschuldigingen we gens deviezensmokkel. Deze be schuldigingen leidden tot het af treden van de vorige regering. Deden van de partijl Markenzinis zijn niet in het nieuwe kabinet op genomen. Vice^premier Alexander Diome- des deelde het parlemnt Maandag mede, dat het huidige (kabinet de politiek van het vorige zou hand haven. Het verdwijnen van de ruiters aan de horizon was het laatste beeld van de film. Bim's moeder droogde met een zakdoekje haar tranen. „Kom, kom, moeder, zo droevig was het nou toch niet'", zei Bim's vader. „Nee, maar ik ben zo trots op mijn dappere jongen", zei de moeder. „Vergeet niet dat bet .maar een film ig, moeder" Binas vader is nu eepipaal een nuchtere Hollander. Maar de grootste ver rassing kwam nog. De lichten gingen nog niet aan of het toneelgordijn waaide open. In de felle kleuren der schijnwer pers stond daar Bim in levende lijve. Sudetenduitsers, die na uit Tsjecho-Slowakije te zijn ge wezen in kampen in Oostenrijk wooden, zijn aan de Beierse grens aangehouden, toen zij trachtten door Beieren naar de Franse zone van Duitsland te trekken. Zij hadden blijkbaar de be richten, dat de Franse zone be reid was 120.000 vluchtelingen op te nemen, verkeerd begre pen. De vluchtelingen zeiden, dat de Oostenrijkse autoriteiten, na de uitvaardiging van een wet op niet-Oostenrijkse arbeiders, ver klaard hadden, dat zij in de Franse zone welkom zouden zijn. Zij waren daarop in bussen naar de grens gebracht. Naar de A.F.N. verklaart, zul len de Amerikaanse autoritei- 4en te Berlijn de zaak met Oos tenrijkse vertegenwoordigers opnemen. Gisterenmiddag omstreeks 12 uur ontstond door onbekende oorzaak brand'in de boerderij van de landbouwer Willemsen uit Varsen. Door de grote hitte geraakte ook de in de nabijheid gelegen boerderij van de gebrs. Ningbers in brand. Beide boer derijen brandden tot de grond toe af. De brandweer kon niets anders doen dan nablussen. klank in hun stem, maar „al dat politieke gedoe" en de hoog spanning, die veelal de sfeer be heerst daar tussen Rijswijk en Koningsplein, ach, die raakt hen niet, die gaat volkomen aan hen voorbij. „Ziet u die noodtrap, langs de buitenmuur?" „Daar klauteren we elke morgen tegen op, om de vlag te hijsen. Gewoon gevel- toerisme!" „En die knaap daar. wat voert die in vredesnaam uit?" Het blijkt de opvolgend com mandant te zijn. Hij doodt de tijd met een spelletje billard op de achtergalerij. Afbeeldingen van de vroede vaderen zien op hen neer en gipsen beelden sta ren doelloos in het niet. Op het Koningsplein. Zo belanden wij ten slotte aan de voorzijde, bij het hoofdge bouw. In een aparte lokaliteit ter rechterzijde is het peleton gelegerd. Hier zetelt de luite nant Dullemans uit Amsterdam en zijn taak is het, om toe te zien, dat alles naar orde en re gel verloopt. Wachtindelingen, inspecties bij bijzondere gele genheden, het oplossen van de talrijke interne kwestietjes vor men wel de hoofdschotel in zijn huidig bestaan. .Voor een paar maanden is Zij werken in drie ploegen, twee uur op, vier uur af. Week na week, maand na maand. In blakerende zon, in gutsende re gen. Het politieke leven stroomt langs hen heen, maar het deert hen niet. Zij waken Op Rijswijk. „Eens was ik schoenlapper, thans bewaak ik Dr geel, dank zij het Castella's scheerzeep met het taaardwekend recinit" merkt Flor van der Sterren uit Nijme gen philosofisch op en peinzend staart hij naar het voort jach tende verkeer op Rijswijk, de drukke verkeersader in 't hartje van Batavia. Hij zit met Adri- aan Goedegebuure, een Zeeuw (hoe kan het anders) uit St. Annaland, op het bankje voor het wachtlokaal. Hun wapenbroeder, die zij straks zullen aflossen, staat bij het hek, keurig in de „eerste rust" en er komt geen kip in of uit, zonder zijn permissie. Op de achtergrond staat het blin kend witte gebouw, de depen dance van Paleis Koningsplein, de eigenlijke woning van de Ho ge Vertegenwoordiger van de Kroon. En zij: Flor, Adriaan en al die andere knapen van het peleton, zij waken en rusten en waken in 'n ononderbroken re gelmaat. „Bevalt jullie dit leven nog al? Wordt 't niet saai op de duur?" „Ach, wat zullen we zeggen Als we d'r 's nachts uitmoeten, nou ja, maar verder is het best uit te houden". „Saai? Als het te eentonig wordt, dan kijken we af en toe maar eens naar al die mooie beelden in het paleis!" „Nou, en verder wachten we maar op de demobilisatie!" „Demobilisatie?" koiüt Flor weer. „Waar die gasten al niet over piekeren". Dit is zo de typische conver satie, die men in wachtlokalen pleegt te horen, of deze wacht nu bij een paleis, een kazerne, dan wel een buitenpost behoort. Wij laten hen voor het moment achter en begeven ons via de paleistuin naar de voorzijde, waar de onderkomens van het bewakingsdetachement geves tigd zijn. En wie zal het ons euvel duiden, dat wij geduren de deze korte wandeling met 'n zekere nieuwsgierigheid onze ogen de kost gaven.- Immers, hier concentreert zich het poli tieke leven. Hier komen en gaan de kopstukken, de grote figu ren, die tezamen het zo uiterst ingewikkelde probleem tot een goed einde trachten te brengen. En toch is het allerminst mijn bedoeling om u thans te ver gasten op tal van bijzonderhe den en gegevens over het leven ten paleize, want ik ben er wer kelijk niet toe in staat. Mijn be geleiders weten mij niets te ver tellen, eenvoudig, omdat zij nooit een poging hebben gedaan zich in een en ander te verdie pen. Zij houden de wacht, en daarmee uit. Wanneer wij de kamer van Dr Koets passéren, met nog vele andere hoogst in teressante vertrekken annex, dan is het enige commentaar: „Ja, dat zijn allemaal kabinet jes". Neen, dan de muziektent, de keuken, de eendenkooi, daar hebben zij hele verhalen over, dan komt er een waarderende maar geef uitenposten dit leven wel aardi; mij overigens de maar", zo is zijn mening. „Maar de soldaten, denken zij er ook zo over?" „Nou in het begin hebben ze behoorlijk gekankerd, want de overgang van buitenpost naar paleisbewaking was niet gering. Nu zij echter gewend zijn aan de vaste uren van dienst en vrijheid, nu willen ze maar het liefst hun verdere tijd hier uit dienen. Overigens gaan de bewakers thans ook een betere tijd tege moet. De regens van de afgelo pen maanden hebben het Ko ningsplein en omgeving meer dere malen finaal blank gezet en de posten stonden met opge rolde broekspijpen voor de hek ken. Als we bij onze twee vrienden op Rijswijk zijn teruggekeerd rest nog maar één vraag: „Waar sta je liever op wacht, hier of aan de voorzijde bij het hoofdgebouw?" Waarschijnlijk is er reeds zeer veel over dit punt gedelibereerd, want het antwoord komt vlot en zonder aarzeling: „Hier!" en als reden volgt dan: „Hier rijden de bet- ja's vlak langs, weet u, aan de andere kant heb je haast een verrekijker nodig!" We snappen het! De betja's, de driewielige fietstaxi's, met hun vaak zeer charmante in houd! Wat kan het hun sche len of aan de hoofdingang de auto's van ministers, generaals en buitenlandse diplomaten ar riveren. Het politieke leven gonst, trilt soms onder hoogspanning. Jan Soldaat stoort er zich niet aan. Het deert hen niet. Hij waakt! Tegen 4 uur brandde, even eens door onbekende oorzaak, de boerderij van de landbouwer Hemstede aan het Ommer bos geheel af, daar er geen water in de buurt was, kon de brandweer geen blussingswerkzaamheden verrichten. De totale brand schade bedraagt meer dan 100.000 en wordt slechts ge deeltelijk door verzekering ge dekt. Intussen geraakte in de buurt van Beerse nog een grote opper vlakte heide in brand. Het vuur werd door de bosbrand weer be dwongen. VEELBELOVENDE JEUGD. In Den Haag werden Zondag enige jongens dioor de wlitie (be trap, toen zij op de'apenbare straat met en om geld speelden. Een dezer jongens, de 18-jarige G .W wilde zijn naam niet opge ven, waarna hij werd vastgepakt om naar het bureau te worden (ge bracht. Plotseling gaf hij de poli tie-agent een stomp tegen de kaak, rukte zich los en nam de vlucht. Door de politie werden twee waarschuwingsschoten ge- lostf-waama hij (bleef staan en opnieuw gearresteerd werd. Pro cesverbaal terzake van verzet tegen een ambtenaar werd opge maakt. EEN KLAP DIE AANKWAM Zondagavond kregen twee man nen onenigheid in Café Willems op het Tempelplein te Sittard. Ze kere M. gaf de 49-jarige W. M. een slag met de vlakke hand in het gezicht. W. M. die aan vallende zieikte leed, bleef nog even staan, viel toen tegen de deur en stierf enkele ogenblikken later. De politie stelt nog een onderzoek in. Veldmaarschalk Montgomery, voorzitter van de commissie van opperbevelhebbers der Westelijke Unie, is te Parijs aangekomen. Montgomery zal een bezoek brengen aan Frankrijk en Neder land en denkt 15 Mei naar Enge land terug te keren. PAUSELIJK SCHRIJVEN AjAN DUITSE KARDINALEN. Paus Pius de XHe heeft een schrijven gericht tot de Duitse Kardinalen in verband met de op stelling van een grondwet voor de West-Duitse federatie. In dit schrijven, waarvan in de „,Koeil- nische Rundschau" publicatie is gedaan, wordt verklaard, dat de rechten van de Katholieke en ove rige Christelijke bevolking van Duitsland, die „in een strijd van tientallen jaren verworven zijn, als gewaarborgd bezit erkend moeten worden". Die waarborg wordt echter, aldus het Pauselijk schrij ven. in de bepalingen van het grondwetsontwerp over de op voeding der jeugd en de rechten van de ouders niet gegeven. Temeuzen. Huwelijks-aangiften. 28 April. Gijsbregt van Hoeve, oud 31 j., jm. en Pieternella A. den Hamer, 26 j„ jd. Huwel.-voltrekkingen. 23 April. Willem Lammere (van Gronin gen), 26 j., jm. en Louise C. Fijn van Draai, 21 j„ jd. 28 April. P. J. J. de Bakker, 26 j„ jm. en Louisa R. E. van Damme, 26 j„ jd. Louis Oppeneer, 25 j„ jm. en Cor nelia Putter, 23 j„ jd. Izaak W. Leijdekkers (van Vlissingen), 25 j., jm. en Catharina Kaijser, 19 j-, jd. Geboorten,. 21 April. Anna Cornelia Christina, d. van Marti- ntis Jonkman en Cornelia Ver- sluijs. 23 April. Adrianus Philip Pieter, z. van Pieter Meeusen en Margarethe M. Stauffert. 24 April. Gerard Abraham, z. van Johannes Rouw en Marina Neels. 25 April. Jan, z van Oomelis van Noord en Cornelia N. Wieles. 27 April. Neeltje d. van Cornells K de Kraker en Dina de Feijter WOENSDAG 4 MEI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Kookpraatje; 10.30 Voor de Vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Accor- deola; 12.38 Gram.; 100 Nieuws; I.20 The Ramblers; 1.45 Piano; 2.00 Lezing; 2.15 Jeugdconcert 3.00 Voor de kleuters; 3.15 Mu ziek m. toelichting; 3.30 De Re genboog; 4.00 De Roodborstjes; 4.15 Het stond In de krant; 4.45 Vragen staat vrij; 5.15 Rumba orkest; 5.45 Nieuws; 6.00 Natio naal progr.; 8.15 Nieuws; 8.25 Viool; 9.10 Hoorspel; 10.25 Volks liederen; 10.45 Poezie; 11.00 Nieuws; 11.15 Zang en piano; II.35 Jan Corduwener. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor onze jonge zieken; 9.35 Gram.10.30 Morgen dienst; 11.00 Zang; 11.15 Luister spel; 12.00 Metropole orkest; 12.33 Ensemble Lachman; 1.00 Nieuws; 1.15 Trio Fantasia; 1.45 Gram.; 2.40 Even onder ons; 3.00 Sweelinck kwartet; 3.30 Gram.; 4.00 Lezing; 4.15 Voor de Jeugd; 5.30 Pianoduo; 5.45 Nieuws; 6.00 8.15 Nationaal programma; 8.15 Nieuws; 8.20 Omroeporkest; 9.10 Indrukken van Zuid-Afrika; 9.30 Ensemble Selecta; 10.00 De zee bleef vrij; 10.15 Geestelijke liede ren; 10.45 Avondoverdenking; 11.00 Nieuws; 11.15 Nederlandse vioolmuziek uit de 18e eeuw. (won .te Axel). Carolus Hufoertus Bormé Maria, z. van Bormé B Ceelaert en Catharina van 't Westeinde (won. te Biervliet). Overlijden. 23 April. Leonie O Lemaitre, 63 j„ echtg. van Ray- morajus De Vos (won. te Sas van Gent). Jozias Bareman, 6 j„ z. van Janna C. Bareman. Lamiberta van de Morsselaer, 44 j„ echtg. van Michiel P. van Aalst. Susan na Dees, 61 j.. echtg. van Jan Tol lenaar (won. te Hoek). Jacomina C Michielsen, 62 j jd. Albert A. D. van den Eeckhout. 51 j„ jm. 25 April. Victor J. de Bruijm, 22 j„ z. van Alouisius F. de Bruijn en Feijgtje Harms. 28 April Pieter nella van Sabben, 72 i„ echtg. van Joost D. Scheele. Jan Maehiel- weduwn. van Janneke sen, 81 Kotvis. J-. Koewacht. Gehuwd. Robert Verhoeven, 23 j. en Ivonne van der Bilt 22 j Florent van Hooijie', 25 j en Maria van Hove, 23 j. Geboorten. Maria, d. van G. van DammeGijsel. Rosemarie, d. van A. Baert- Verhoeven. Jaque- line, d. van J. JanssensAdam Overleden. Irma Onghenae^ 42 j.. echtg. van Louis de Schepper. Terneuzen. Ingekomen: J. Meijer, Veld- straat 25, Hilversum. J. Faas, O 2, Axel, W. Jongekrijig, Tholensstr 64 a,/b„ Centr. Bev (Reg.; D. van Es, Irenestraat 10, van Hoek; J. ReedijkDe Back, Dahliastraat 2 Tietjerksteradeel; R. Beunis, Zandstraat 9, Zaamslag. Vertrokken: M. J. Batselaere, Bovenweg 51, IJzendijke; A.. T. M. Batselaere, Bovenweg 51, Uzen- dijke; E. A. C. van der Klooster. Donze-Visserstraat 109, "s-Graven- hage; J. J. de Back, Tholensstraat 33, Grathem (L.); A .Kaijser, O '8. Dremen; M. J. Gelap, Scheldiekade 48, Kuume (B.); M. C. G. Oort- vriendtvan Esbroeck, Kanaal- weg 83, AxelL. J. van den Bosch, Emmalaan 1, Rotterdam; J. J. van Alten, Dijkstraat 44, Zaam slag; F. GrootBeeldens, Kerk hoflaan 47, Middelburg. Zaamslag. Ingekomen; J. j. Smalleigan- ge. Terneuzen; J. C. Kaijser, Ter- neuzen; C. F. de Blaedj, Hoek; J. J. van Alten, Temeuzen. Vertrokken: P. Faas, VTissin- gien; K. J. Herrelbaut, IJzendijke; J. de Ridder en vrouw, Temeuzen; P. Buijze, 's-Heerabtskerke; M. de Feijter en vrouw, Temeuzen; J. A. Buijze, Canada; M. M. de Foo ter, Canada; J de Feijter Sint Jansteen; R. Leunis en vrouiw, Temeuzen; C. Verpoorte, Amster dam. TERNEUZEN. Kaartcom petitie- Vrijdag j.l. had de prijsuitrei king plaats in het clubgebouw Ihrj de heer J. de Zeeuw, café „,La Bel le Vue", van de gehouden kaart- competitie door de voetbal- en supportersvereniging, alhier. De uitslagen waren als volgt: le pr. B. IJsebaert; 2e pr. J Neve; 3e pr. F. Calle; 4e pr. M. de Doelder; 5e pr. H .Blok, 6e pr. L. Willemsen; 7e pr. J. Kaan; 8e pr. F. Kaijser; 9e pr. D. Jansen; 10e pr. A v. d. Vree; lie pr. J. A. Meijer; 12e pr. F. de Vos; 13e pr. S, Kiel; 14e pr. J. Useibaert; 15e pr. LADobbeleir. De troostprijs geschonken door de heer J. de Zeeluw werd toege kend aan L Jonker. ïtieprijs: L0 ct.; minimum ertentie 1,50. g advertenties amiddags 3 uur kl. advertenties 60 ct.; iedere ïer 12 ct. Ver- Brieven onder Bureau van dit .-ent meer. wartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Opk. Ond. Opk. Oud. 7 5.00 20.14 13.22 Ï.21 8 4.58 20.15 14.5C IM 9 4.57 20.17 16.19 3.48 10 4.55 20.18 17.49 4.01 11 4.53 20.20 19.22 4.14 12 4.52 20.22 20.55 4.31 13 4.50 20.23 22.26 4.54 14 4.48 20.25 23.45 5.27 15 4.47 20.26 V— 6.14 ngin Juliana", irdag de proef- akt, 'n pracht- zullen de ruim velke de tocht wel eens zijn. inwinst van de dienst in Zee- tiet alleen een l ongeëvenaar- m de vloot de- evens een aan- hele provincie: eeland trots op waaraan werd >r vele autori- opmerkten de Provincie Zee- C. de Casem- ur Generaal v. it, Dr Ir W. J. meeste leden e en Province- ïeland, de bur- Vlissingen en anderen, gro- d van hunne t onder ideale sden plaats, (en ieder zich e voortreffelij- waarover dit waalf vond de n konden de leze bijzondere nemen in de delingen van ichitterend in- ooreerst langs ilcheren naar rna koers ge- Belgische kust an Zeebrugge. site der vaart rtoe ingerichte ebruikt, aap 't Directeur der ïlde, Ir Wesse- lam om voor- ïcniedenis van de Koningin Julia- nering te roepen, n dank uit je- de bouw van 't ihelde" opdroe- oorts allen, die medewerking rbij hij er op aar het schip d kon worden, werd gebouwd lijkste omstan- k was. hebben uitge- schip de goed en wegdragen, eling de Com- r de Provincie te willen ne- der Koningin ;en vaak gees- a de aanwezi- sonder Dr Ir .fgevaardigden 1, in wier aan- r Vlissingen 'n i zag. mbroot bracht aan allen, die oming van dit krachten ga- 3 de medewer- in om het nu stad Asbestos, i. vie-rdie van de n asbest wordt teerde gisteren van ibeiag. De rden door 5060 tenen, stokken pende stakers asbestos be vin- Mi zijm door de Ttwee hon- ilitic uit Mont- -City zijn met stos gezonden, 5 pogen de al- aangebrachte X verwijderen, et feit, dat de ngeveer twee Uurd, lijdein de zinnen gebrek. |i later politie- xmver wierpen, '.e hulp gezon- 'erdén, als ge- met de sta- bliek te verzoeken deze boot, cue 3% millioen kostte, „met zacht heid" te behandelen. Na zijn erkentelijkheid te heb ben betuigd aan de Kon. Mij. „De Schelde" voor de bouw va» dit voortreffelijke schip en er op te hebben gewezen, dat de „Koningin Juliana" tot Decem ber van dit jaar zonder reserve de uurdienst tussen Vlissingen en Breskens zal moeten onder houden, verklaarde Jhr Mr De Casembroot tenslotte, dat hij met grote vreugde namens GS het schip overnam. Nadat ook Dr Ir Harmsen in naam van de Minister zijn ge lukwens had aangeboden en de wens had uitgesproken, dat deae nieuwe boot de banden van Zee land en overig Nederland nog nauwer zal aanhalen, werd ver volgens op het sloependek de „Scheldevlag" gestreken en door de Commissaris der Koningin de provinciale vlag gehesen, tén teken, dat de overname van de „Koningin Juliana" een feit was. Hierna volgde nog een korte tocht in de Scheldemond, waar na tegen vijf uur VUssinge» weer werd bereikt en deze voor Zeeland gedenkwaardige tocht tot het verleden behoorde. Na afloop werden door de Commissaris der Koningin e» de Directeur der Provinciale Stoombootdiensten, de heer De Jong, aan de pers nog enkele inlichtingen verstrekt, waaruit o.m. bleek, dat de kruissnelheid 15% mijl bedraagt en dat het zusterschip, de „215", in Sep tember a s. van stapel zal lopen. Samuel Reber, de Amerikaan se afgevaardigde op de confe rentie der plaatsvervangers over het Oostenrijks verdrag, heeft gisteren voorgesteld dat de con ferentie zou worden verdaagd tot na de vergadering te Parijs van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken. Rebers voorstel werd gesteund door de vertegenwoordigd s van Engeland en Frankrijk. Zaroe- bin, de Russische afgevaardig de, verklaarde aanvankelijk, dat hij de voorkeur gaf aan een verdere bespreking van enkele minder belangrijke artikelen van het verdrag, waarover nog geen overeenstemming is be reikt. Nadat de overige afgevaar digden hadden verzekerd, dat voortzetting der besprekingen in dit stadium weinig nut zou hebben, zei Zaroebin, dat hij bereid was te beraadslagen over een datum voor de hervatting van het werk. Men komt a.s. Dinsdag weer bijeen om het voorstel van Reber nader te bespreken. hoeveelheden nit de Oostelijke sector worden meegenomen, an dere levensmiddelen in „rede lijke" hoeveelheden. Dit betekent een eerste ver zachting van de Sowjet-Russi- sche verkeersbeperkingen. Binnen een uur na de be kendmaking van de politie ston den de „vrije winkels" in de Oostelijke sector vol West-Ber- oi?iwrSi' tegen hoge, prijzen artikelen kochten als honing, ®_^fro,om> koekjes en bevroren groenten. De directeur van een der winkels verklaarde aan Reuters verslaggever: „De West- Berlijners schijnen bang te zijn dat ze zonder voedsel ko men te zitten. Wij niet. Onze magazijnen zijn propvol. Hoe meer klanten hoe liever." P® Duftse politie van de Sow- jet-Russische sector begon in de buurt van de vrije winkels borden neer te zetten, waarop de slagzin: „Onderdruk de zwarte handel". dezer landen in dé zes komende I stekf door het Bondsbeatutur &de maanden over te gaan tot de voorzitter van „Concordia", de vereiste fiscale hervormngen. Bevoegde kringen zien in deze door de directeur van de E. C. A. geuite mening het bewijs dat hij voornemens is althans ge durende het lopende jaar op zijn post te blijven. Tengevolge van een mijnwer kersstaking in Lancashire, waarbij 18.000 arbeiders betrok- ken zijn en die zich nog dreigt uit te breiden, zijn reeds 20.000 ton steenkolen verloren gegaan. De onmiddellijke aanleiding tot de staking is de tewerkstelling Arbeiders die overuren verrichten, welke de mijnwer kers sedert ongeveer 2 weken weigeren te aanvaarden. en monetaire Ohr. harmonie „Hosanna de win- keüersverenigmg1 „Axel Vooruit", terwijl door V.V.V. een tweetal bijzonder fraaie medaillei's werden uitgeloofd ,met een speciale ibe- sUmming. Zij wordten n.l. be schikbaar gesteld voor de beide afdelingen waarin de Axelse korp sen uitkomen. Dat er niet mimr der dan 17 extra prijzen zullen worden toegekend is een grondig bewijis dat er voor het streven van de Bond warme belangstelling en waardering bestaat. Zo wacht Axel een bijl uitsték mooie dag op het fraai ja waarlijk pittoresk gelegen wei- deterrein van de heer J A. Cap- pon. Spontaan en belangeloos heeft de familie Cappon dit rustig en. toch in de kom der stad gele gen, doo rfruitbomen beschaduwde •plekje afgestaan voor dit schone doel. De sierlijke molen „De Ko renaar" maakt de omigevini°" er nog indrukwekkender om. Waar- Kyj.l I HI IMISII p WtüUliVPl* onder al deze honderden muziek vrienden en -vriendinnen! Heit zal een mooie en omvarge- teljke dag worden in de lommer rijke omgeving van Cappons ka pitale molen- En het zij er in tegenstelling' tot Sanssousi waar Fredenk de Groote eertijds op zijn dwarsfluit in vergetelheid trachtte te musiceren rustig; want „deze" molen zal op Hemel vaartsdag zeker niet klepperen! Welaan, dat het Bondstx .stuur van Axel moge concluderen als alles voorbij zal zijn diat het er goed was. Dat ook dit con cours in elk onderdeel moge sla gen! Dat de korpsen, ieder naar zijn beste kunnen er uit mogen halen, wat er in zit en ons muziek zullen doen genieten van hoog gehalte, opdat ook nu de jury weer zal mo gen getuigen dat dit Overjordaan- se „aanhangsel" van Nederland, niet tot een achterlijk iandje be stempeld mag- worden, ir 'ar wel orp één lijn gesteld moet werden cvuiizeei' grote bewondering te koesteren voor de voortvarendheid, welke op alle agrarische gebieden in ons land wordt tentoongespreid en waarin vooral de vruchtbare samenwer king tussen het wetensehappeljk onderzoek en de praktijk tot uit drukking komt met andere delen van het land, waar de liefheblberijnrnjuziek-beoe- fening -grote resultaten bereikte. Zo moge de instrumentale di- lettantenkunst op Hemelvaartsdab in Axel een hoogtijdag beleven, zich uitend in een stroom van harmonieuze klanken en jubelen de fanfare's. Tot innige voldoening en vreug de van uitvoerders en toehoor ders Alzo zij het! A. TH. 't GILDE, wnd. Bonds-Secr.-Penningmeester. Mei 1949. neld, diat As- iaaivond! practised g-eisoleerd- was|. Een verslag gever, dfelelde medg, dat stakers, i' i" d-e wacht hielden bij een weg- Vwapenring,, hem hadden mede gedeeld, dat hij Asbestos niet kon (binnengaan, tenzj hij inwoner van de stad1, dokter of predikant was. Het was gisteren rustig in As bestos (Quebec), het belangrijk ste productiecentrum voor asbest wi de wereld, na de ongeregeld heden, die Donderdag in de stad plaats vonden. 5000 Stakers wa ren tot wanhoop gedreven, daar hun gezinnon groot gebrek lijden tengevolge van de staking voor hogere lonen, welke reeds twee maanden duurt 50 Stakers, die zich in een kerk verschanst hadden, werden giste- re^?00r de DOlitie gearresteerd. Twaalf politie-agenten en veer tien stakers werden Donderdag bii de ongeregeldheden gewond. De stakers werden gisteren overreed de Donderdag opgewor pen wegversperringen te verlaten en naar huis terug te keren. Veldmaarschalk Montgome ry is gisterenmiddag om 12 uur op het vliegveld „Welschap" gearriveerd voor een vijfdaags bezoek aan ons land. Hij werd verwelkomd door de burgemeester van Eindhoven, Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, bij de ontvangst was ook de Britse militaire attaché in 's Graven- hage, Colonel R. A. G. Bingley. aanwezig. Na een lunch in hotel „Het Silveren Seepakrd", waar hij door het Eindjiovense gemeen tebestuur officieel zou worden ontvangen en een rondrit door de stad, zou Veldmaarschalk Montgomery om 4 uur met het vliegtuig naar 's Gravenhage vertrekken. Veldmaarschalk Montgomery die tijdens zijn verblijf in ons land de gast zal zijn van de Britse ambassadeur, zal infor- meie besprekingen hebben met verschillende Nederlandse mi litairen. Naar wordt aangenomen ziin er alleen voor Dinsdag 10 Mei ^s officiële besprekingen met Nederlandse autoriteiten vast gesteld. Tijdens zijn verblijf in ons land zal de Veldmaarschalk onder meer de bloembollen vel- den, de Betuwe en de Afsluit dijk bezoeken. Het is niet uit gesloten, dat hij ook een zeil tocht op de Kaag zal maken. Zondag 8 Mei woont Veld maarschalk Montgomery een dienst bij in de Britse kerk voor zeelieden in Rotterdam. Na af loop van deze dienst zal hij de lunch gebruiken met Reverend Poriham-Hosford. Hij zal Woensdagmorgen om 10 uur van het vliegveld Val kenburg naar Parijs vertrekken Volgens een door radio New Deim omgeroeDen communioué uit Rangoon zijn in de afgelo pen drie dagen een driehon derd opstandige Karens gedood in gevechten op 130 kilometer ten Noorden van Rangoon. Volgens militaire waarnemers zou de uitslag van deze gevech ten beslissend ziin voor het lot van de ODStand in Birma Het merendeel der Karentroepen is ui Centraai-Birma terugge trokken. 5S

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3