ngin Juliana" op proefvaart Van hef strijdtoneel in China Individuele groentenexport naar Duitsland thans geregeld DINSDAG 3 MEI 1949. RADIOREDE Dr. BEEL De aankoopvergunningen der E. C. A. voor Nederland [5 Mei om eén uur vriji Spoorwegen op Nationale herdenkingsdag Het Oostenrijkse vredes- verdrag Toestand van alarm te Jeruzalem Installatie voor atoomsplitsing in België De aarde, die het moede wordt Nieuw Nederlands textielweefsel Boodschap van Jehudi Menuhin De blokkadebespreXingen De kwestie Mindszenty Poolse verstekelingen nwmst voor ne rrovmeie Zeeland In Can?da De plaatsvervangers voor Oostenrijk Mijnwerkersstaking in Engeland VeldmaarschalkMontgomery in Eindhoven gearriveerd De opstand in Birma Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING. medegedeeld door bet K.N M T te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond. Minder zonnig - Droog weer met van de Noord zee binnendrijvendte wolkenvel den. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer de zelfde temperatuur als gister. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1105- Advertentieprijs per mm 10 et-: minimum per advertentie 1,50 Inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. Ben stroom vluchtelingen ver liet Zondag de belangrijke stad Hangtsjou, die op een afstand van ongeveer 160 kilometer ten Zuid- Westen van Sajnghai is gelegen. Hlangtsjou is door de -nationalis tische roepen- prijs gegeven; het vordt thans door de naderende communistische strijdkrachten be dreigd. De vluchtelingen, bela den met kleine bundeltjes, waarin zich het enige bevindt dat zij kun nen meenemen, ontvluchten de staid in Zuidelijke en Zuid-Weste lijke richting. Op het station van Hangtsjou bevinden zich 15.000 personen, die trachten per trein weg te komen. De spoorwegverbinding tussen Hangtsjou en Nantsjang het eindpunt in het binnenland van de nieuwe nationalistische verde digingslinie is tijdelijk opge schort geweest, daar er niet ge noeg brandstof voor de locomotie ven was; de treinen tussen Hangtsjou en Sjanghai hieven echter lopen. In het jongste, door de leiding van het garnizoen van Sjanghai uitgegeven oorl-ogscommuniqué, wordt geen melding gemaakt van de situatie rondom Hangtsjou er wordt echter in te kennen ge geven, dat er nieuw gevaar voor Sjanghai dreigt en wel vanuit het Noord-Westen. Hierop wijst de mededeling, dat de communisti sche strijdkrachten te Tsjangsoe, dat op een afstand van ongeveer 80 km ten Noord-Westen van Sjajnghai is gelegen, „versterkin gen blijven ontvangen". In het communiqué wordt ver der medegedeeld, dat de situatie te Taitsjong, dat op een afstand van ongeveer 50 kilometer ten» Noord-Westen van Sjanghai is gelegen, rustig is; het moreel der nationalistische troepen in dit ge bied is hijzonder hoog. In het communiqué wordt het verlies van Woekiang, een be langrijk punt aan een grote ver- - bindingsweg, dat op een afstand van ongeveer 25 kilometer ten Zuiden van Soetsjou is gelegen, toegegeven; om Woekiang is een geregelde veldslag tussen rege ring»- en communistische troepen geleverd, welke Zaterdagavond j.l. in het voordeel van laatstgenoem de is beëindigd. Volgens het communiqué moest het 29ste communistische leger ten Westen van Koensjan dat op een afstand van ongeveer 55 kilometer ten Westen van Sjang- 1* een radiorede op de verjaar dag van Koningin Jiuliana heeft Dr. Beel o.m. verklaard;, dat het streven er op gericht zij, zo spoe dig mogelijk de Verenigde Statiën van Indonesië als vrije, jonge,, sterke, democratische en souve- reine staat in de heterogeniteit waarvan het juiste evenwicht tus sen de delen en het geheel, tussen mens en maatschappij en tussen vrijheid en gebondenheid kan wor den gehandhaafd, binnen te leiden in de rij van zelfstandige en demo cratische volkeren tot versterking van hen, die vredle en welvaart in de wereld willen. Daartoe moet de ban van misverstanden, achter docht en wantrouwen thans voor eens en vooral doorbroken worden. Niet door leuzen, doch slechts door vastberadenheid zal1 het be weerde doel in eerlijke en prac- tische samenwerking kunnen wor den bereikt en zulen gezonde toe standen en verhoudingen verze kerd kunnen worden. Er is niet de minste twijfel mogelijk over de koers, die Nederland ondier leiding van Koningin Juliana wil gaan Daarom ook hen ik er van over tuigd, aldus Dr. Beel, dat ondanks gemaakte fouten welk volk maakt ze nimmer die geschiedl- schrijver eenmaal zal kunnen ge tuigen, dat Nederland niet tekort zal zijn geschoten hij. zijn intense inspanning om dit deel van Azië een nieuwe, souvereine rechtsstaat te heipen verwezenlijken in het huidige zo verwarde tijdsgewricht^ mede en vooral dank zij het Huis van Oranje. De aankoopvergunningen voor Nederland, die de E. C. A. de vorige week tot en met Donder dag voor Nederland heeft be kend gemaakt, beliepen in totaal 5.713.000 dollar: het totaal der aankoopvergunnin gen tot en met 27 April was 410.233.000 dollar. hai, aan de spoorweg tussen Sjanghai en Nanking, is gelegen als gevolg van tegenaanvallen der nationalistische troepen, te rug trekken; de communistische strijdkrachten zouden zware ver liezen hebben geleden. De regeringstroepen te Pengtse een plaats in de provincie Kiangsi, enige kilometers ten Noorden van de Jangtse-rivier- haven Kioekiang gelegen zijn terug getrokken, waarna het door de strijdkrachten van de commu nistische generaal Lioe Po-Tseng is bezet. Generaal Tsjen Tai-Hsiang, de woordvoerder van het hoofdkwar tier van het militaire gebied van Sjanghai en Wosoeng dreef tij dens een door hem aan persver tegenwoordigers toegestaan on derhoud de spot met de algemene verwachting, dat de communisti sche troepen Sjanghai niet zou den aanvallen. Generaal Tsjen zeide, dat de communisten be kendheid hadden gegeven aan hun voornemen Sjanghai te doen ca pituleren, waaraan hij toevoegde dat zij nimmer him plan zouden opgeven het economische zenuw centrum van China, dat Sjanghai is, aan te vallen. Vervolgens verklaarde generaal Tsjen Tai-Hsiang nadrukkelijk, dat de regering vastbesloten is Sjanghai te doen verdedigen. Volgens de woordvoerder heb ben de communistische strijd krachten, door de Jangtse over te steken, hun verbindingslinies op gevaarlijke wijze verlengd; de na tionalistische troepen zouden thans in staat zijn deze linies op elk door hen geschikt geacht tijd stip af te snijden. Tenslotte verklaarde generaal Tsjen Tai-Hsiang nog, dat de na tionalistische strijdkrachten bin nenkort wederom het initiatief zouden nemien en dat zij de com munistische troepen „slagen van beslissende betekenis?' zouden toe brengen, indien deze het zouden wagen Sjanghai aan te vallen. Volgens een door het hoofd kwartier van het garnzioen te Sjanghai uitgegeven communiqué heeft zware artillerie van die com munisten gisterennacht de natio nalistische stellingen voor Sjang hai 'beschoten. Het zou voor het eers tgeweest zijn sedert de com munisten op 21 April in grote getale de Jawgtse overestaken, dat zij hun zware artillerie gebruikt hebben. De communistische op mars naar Sjanghai langs de spoorlijn uit Nanking wordt nog steeds opgehouden bij Koensjan, 55 kilometer ten Westen van Sjanghai. Een groep van tweehonderd manschappen van de communisti sche legers is uiteengeslagen bij Tsjinhtangtsjeng, ongeveer vijftig kilometer ten Noord-westen van Sjanghai. Militaire waarnemers menen, dat deze groep de voor hoede was van het 31ste leger on der generaalu Tsjen Yi, die een verkenning uitvoerde ter voorbe reiding van een aanval in Zuid- Oostelijke richting naar Sjangihi. Naar wij vernemen heeft het college van Rijksbemiddelaars een richtlijn vastgesteld met betrekking tot de arbeidstijd in het particuliere bedrijfsleven op de Nationale Feestdag. Hierin wordt vergunning verleend om op deze dag om éen uur des na middags vrijaf te geven, zonder dat deze vrije middag in minde ring zou komen op de jaarlijkse vacantie of snipperdagen. Ter herdenking van de in de ver- zetstrijd tegen de Duitsers gevallenen zal door de Nederland se spoorwegen op 4 Mei twee mi nuten stilte in acht worden geno men. Op deze dag zullen alle treinen en rangeerdelen op het gehele net der Nederlandse spoor wegen van 20.0020.02 uur stil staan. Na drie dagen op het dode punt te hebben gestaan ten aanzien van verschillende economische clausu les van het Oostenrijkse vredes verdrag, zijn de plaatsvervangers der Ministers te Londen er giste ren ook niet in geslaagd enige vordering te maken met het arti kel over eigendommen van geal lieerde onderdanen in Oostenrijk. iDe gaellieerdien konden geen overeenstemming bereiken over de compensatie. Tenslotte steunden de Britse en Franse plaatsvervan ger 'n voorstel van de Amerikaan Reiber, dat men zou trachten de tekst van het artikel te vereenvou digen alvorens het opnieuw in be handeling te nemen. Zondagavond is te Jeruzalem de toestand van alarm afgekon digd; dit is van officiële zijde be vestigd. Aanleiding hiertoe was artillerie-vuur, dat in dé Zuidelijke sector van Jeruzalem werd afge-, geven. Een uitgaansverbod is afgekon digd, terwijl verduisteringsvoor schriften werden uitgevaardigd. Een Israëlische woordvoerder heeft te Tel Aviv meegedeeld, dat Israëlische troepen Zondag een gebied „van essentieel belang voor de spoorweg LyddaJeruza lem", waar Zaterdag botsingen met Arabieren'voorvielen, zouden bezetten. Naar wordt meegedeeld, begon het vuur toen zich ter plaatse be vindende Arabieren bezwaar maakten tegen een Israëlische be zetting van het gebied, dat ten Zuiden van Jeruzalem ligt. De woordvoerder zei, dat ht in cident in geeni enkel opz'cht de betrekkingen tussen de regerin gen van Israëli en Transjordanië had geschaad. Zondag werd te Jeruzalem lucht alarm gegeven, nadat men ont ploffingen had gehoord. Deze ble ken te komen uit een gebied 1% km ten Zuiden van dj stad, gren zende aan een streek, die door de Egyptisch troepen wordt ont ruimd. Binnenkort zal België een hoogspanningsinstallatie voor het splitsen van atomen in ge bruik nemen, welke vervaar digd is door de Philipsfabrieken. Het is een generator van het zelfde type als die, welke zich te Oxford en te Cambridge be vinden. Hij kan een spanning leveren van 1.200.000 volt. Het apparaat is thans voor het publiek te bezichtigen op de technische tentoonstelling, wel ke Zaterdag te Luik is geopend. Het zal worden opgesteld in het laboratorium voor kernphysica van Prof. Gueben, hoogleraar aan de Luikse universiteit. Door deze installatie zal het België mogelijk worden zijn eigen radio-actieve isotopen te vervaardigen. Het vlootobservatorium van de Verenigde Staten zal een nieuwe post in Florida vestigen om 'n fout in de tijdsaanduiding te corrigeren. Deze fout be draagt het een en veertigdui zendste deel van een seconde per dag. Geleerden hebben deze fout, die drie seconden per eeuw bedraagt, „behoorlijk slecht" genoemd. Men verwacht, dat met het mooie weer in Florida, het mogelijk zal zijn, de fout te verminderen tot een elfdui zendste van een seconde per dag of tot een seconde in de driehonderd jaar. De oorzaak van de fout ligt in het feit, dat de aarde langzamer gaat draaien. De regeling voor de export van Nederlandse groenten naar Duitsland via de individuele handel heeft in de afgelopen week haar beslag gekregen. Met ingang van gisteren kunnen de eerste partijen groenten onder het nieuwe systeem worden uit gevoerd. Hiermede is een eind gekomen aan de centrale verko pen naar Duitsland, waartoe men na de oorlog moest over gaan, o.a. omdat de centralise ring van de aankopen voor Duitsland bij de Geallieerde ex en importinstantie, de J. E. I. A. zulks noodzakelijk maakte. De laatste partij van het in 't han delsverdrag met de Westduitse zones van Juli 1948 opgenomen contingent van 200.000 ton verse groenten werd medio April nog onder het oude systeem uitge voerd. Het in Januari j.l. opge nomen additionele contingent van 3.000.000 dollar zal via de individuele export worden ge realiseerd. Bij het voorbereiden van de nieuwe regeling waren vele be zwaren te overwinnen. Zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening- mee. Onder andere bij de vraag, Vertegenwoordigers van de Nederlandse textielindustrie zijn de vorige week uit Nederland te New York aangekomen. Zij trachten bij Amerikaanse ko pers belangstelling te wekken voor een nieuw Nederlands textielweefsel^ nylotex ge naamd. Dit weefsel is vervaar digd uit wol en nylonvezels en is voor de belangstellenden te zien in het gebouw van de Ne derlandse Kamer van Koop handel. De Nederlandse vertegen woordigers deelden mede, dat in andere landen met slechts matig succes getracht is het gebruik van nylon en wol te combineren. Na verscheidene jaren intensief onderzoekings werk zijn de Nederlandse we tenschapsmensen er tenslotte in geslaagd nylotex te Vervol maken. Het is uit wollen en nylon vezels getwijnd, waarbij de eerste het grootste percen tage uitmaken. Er worden drie bijzondere kenmerken ge noemd; buitengewone sterkte, minder krimpend en kreukvrij. Het product is getest door het textielinstituut. Nylotex kost niet meer dan het gewone wol product, dat door de V. S. wordt ingevoerd en volgens de Neder landers bestaat er dus in dat land een grote markt voor het product. Ofschoon nylotex in Europa zeer gemakkelijk verkoopbaar zou zijn, wordt het naar de V. S. gezonden om dollarsaldi voor Nederland te kweken. wie in Duitsland als importeur zou worden toegelaten en hoe de verdeling van het contingent zou geschieden. Daarbij is aan Duitse zijde het zgn. open indi vidual system aanvaard, waar- bii het recht om te importeren, wordt toegekend aan 'n bepaal de groep handelaren en verme den wordt, dat elkeen zich op deze handel stort. Tevens heeft- dit systeem het voordeel, dat t contingent niet door enkele im porteurs ten koste van eventuele realisering door anderen kan worden geblokkeêrd. Wel brengt het voor Neder land de verlichting mee tot be waking van het export-contin gent, hetgeen een centrale ad ministratie van de groentenex- porten aan Nederlandse kant vereist. Bij de nieuwe regeling zal Ne derland telkens voor een be paalde periode maximum- en minimumprijzen moeten vast stellen. teneinde marktbederf enerzijds en te hoge consumen tenprijzen anderzijds in Duits land te voorkomen. Men verwacht in bedryfs- kringen, dat het herstel van de persoonlijke betrekkingen tus sen de Nederlandse exporteurs en zijn Duitse relaties op dit ge bied opnieuw een stimulans zal vormen tot verbetering van de kwaliteit van het Nederlandse product, een streven, dat bij de centrale verkopen onvoldoende tot zijn recht kwam. Voorts zal onder het nieuwe systeem beter kunnen worden tegemoetgekomen aan de wen- sen van de Duitse consumenten. Een factor, welke de overgang op het nieuwe stelsel compli menteert, is het vraagstuk van de Duitse invoerrechten op groenten, welke bij de centrale inkopen in Duitsland na de oor log waren opgeschort, doch thans bij de individuele export automatisch weer in werking dreigen te treden. De Amerikaanse vioolvirtuoos kYehudi Menuhin heeft een bood schap gezonden aan de „kruis tocht voor een wereldregering" waarin hij zegt: „Wat zouden we er van zeggen, wanneer we moes ten spelen in een orkest), waarvan de leden konden spelen wat ze wil den?" „Toch is bet op het ogen blik aldus gesteld met het concert der volkeren. Wat we hebtlen te doen, is, alle landen er toe te brengen, dat ze hetzelfde wijsje spelen."' Dr. Jessup, de Amerikaanse „reizende ambassadeur," heeft gisteravond te New York een samenkomst gehad met verte genwoordigers van de Britse en Franse Regeringen, om een ge zamenlijke politiek der Wester se Mogendheden uit te werken in verband met de besprekin gen over een opheffen van de blokkade van Berlijn. Jessup heeft overleg gepleegd met de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson, voordat hij per vlieg tuig van Washington naar New York vertrok. I Uit New York wordt geseind, dat het onderhoud 1% uur heeft t geduurd. Na afloop werd in een I officiële verklaring medege- 1 deeld, dat het verloop der be sprekingen „bevredigend" was. Van gewoonlijk welingelichte zijde werd gisteravond te Parijs vernomen, dat Jessup en Malik bezig zijn een communiqué op te stellen over de door hen ge voerde besprekingen over een opheffen van de blokkade van Berlijn en over het houden van een Vier Mogendheden-bij een komst. De tekst van het commu niqué moet eerst ter kennis ge bracht worden van de Britse en Franse Regeringen, alvorens tot publicatie zal kunnen worden overgegaan. De Verenigde Staten hebben bij miomde van hun gedelegeerde Co- hen in de algemene vergadering van de Verenigde Naties ver klaard', dat ziji alles wat in hun macht ligt zullen doen am de fei ten van de processen, tegen Kardi naal Mindszenty en de Bulgaarse predikanten vast te stellen. De Verenigde Staten zulllen het als hun plicht beschouwen de in de vredesverdragen vastgelegde procedure uit te voeren. De algemene vergadering be sprak een door de politieke com missie ad hoe (de kleine politieke commissie) goedgekeurde resolu tie, waarin uitdrukking wordt ge geven aan „ernstige bez#rgdheid over de tegen Bulgarije en Hon garije uitgebrachte beschuldigin gen". In de resolutie wordt even eens nota genomen van de stap pen, welke reeds door verschillen de ondertekenaars van de vredes verdragen met deze landen zijn De hoop wordt uitgesproken, dat de voorzieningen betreffende de eerbiediging van de menselijke rechten en het handhaven der fun damentele vrijheden van de ver dragen zullen worden toegepast, der V.N. te vormen, om een onder zoek naar deze zaak in te stellen werd verworpen en de kwes tie werd verwezen naar de bijeen komst der algemene vergadering in September. Andrei Gromyko, de eerste Sov jet -Russische afgevaardigde, keer de zich ten scherpste tegen „.het oorlogsgestook"' van leidende krin- gien in Engeland en de V. S. en zeide dat Kardinaal Mindszenty de wens van „Wallstreet" en die „Ci ty van Londen" ten uitvoer had gebracht met de .bedoeling, het Hongaarse regiem omver te wier pen en de Halbsbprgers te herstel len. De Assemblee ging hierna uiteen. Aan boord van het Belgische schip Loiuis Scheid, dat op weg was van Swinemunde in de Sovjet zone naar Buenos Aires, zijn vijf Poolse verstekelingen gevonden, die door een politieboot voor Oostende van boord zijn gehaald. De verstekelingen verklaarden, dat een van hen een vroegere Poolse minister was en de anderen leden van de poolse aristocratie waren ïtieprijs: LOct.; minimum artentie 1,50. g advertenties amiddags 3 uur kl. advertenties 60 ct.; iedere ;er 12 ct. Ver- Brieven onder Bureau van dit :ent meer. wartaal. ZON- EN MAANSTANDBN. 1949 Zon Maa* Mei Opk. Ond. Opk. Gad. 7 5.00 20.14 13.22 1.21 8 4.58 20.15 14.50 IM 9 4.57 20.17 16.19 3.48 10 4.55 20.18 17.49 4.01 11 4.53 20.20 19.22 4.14 12 4.52 20.22 20.55 4.31 13 4.50 20.23 22.26 4.54 14 4.48 20.25 23.45 5.27 15 4.47 20.26 6.14 ngin Juliana", rdag de proef- akt, 'n pracht- zullen de ruim velke de tocht wel eens zijn. tnwinst van de dienst in Zee- jet alleen een 1 ongeëvenaar- (n de vloot de- evens een aan- hele provincie: eeland trots op waaraan werd tr vele autori- opmerkten de Provincie Zee- C. de Casem- ur Generaal v. it, Dr Ir W. J. meeste leden e en Provinci- ;eland, de bur- Vlissingen en anderen, gro- .d van hunne t onder ideale ïden plaats. ien ieder zich 2 voortreffelij- waarover dit waalf vond de :n konden de leze bijzondere nemen in de delingen van ichitterend in- ooreerst langs ilcheren naar ma koers ge- Belgische kust an Zeebrugge. 2lte der vaart rtoe ingerichte ebruikt, aap 't i Directeur der ilde, Ir Wesse- lam om voor- ?ciiiedenis van de Koningin Julia- nering te roepen, n dank uit je- de bouw van 't •.helde" opdroe- jorts allen, die 1 medewerking rbij hij er op aar het schip d kon worden, werd gebouwd lijkste omstan- k was. hebben uitge- schip de goed en wegdragen, eling de Com- r de Provincie te willen ne- i der Koningin :en vaak gees- a de aanwezi- sonder Dr Ir ifgevaardigden 1, in wier aan- r Vlissingen 'n zag. mbroot bracht aan allen, die oming van dit krachten ga- 5 de medewer- in om het Du- stad Asbestos, vierde van de m asbest wordt teerde gisteren var, ibelag. De rden door 5000 tenen, stokken apende stakers kSbestos bevin- m zijn door de Twee hon- olitie uit Mont- -City zijn met ®tos geizandien. s pogen de al- t aangebrachte te verwijderen, iet feit, dat de ■ngeveer twee luurd, lijidem de zinnen gebrek, i later politie- xmver wierpen, ■e hulp gezon- 'erden, als ge- i met de sta- bliek te verzoeken deze boot, cue 3% millioen kostte, „met zacht heid" te behandelen. Na zijn erkentelijkheid te heb ben betuigd aan de Kon. Mij. „De Schelde" voor de bouw va* dit voortreffelijke schip en er op te hebben gewezen, dat de „Koningin Juliana" tot Decem ber van dit jaar zonder reserve de uurdienst tussen Vlissingen en Breskens zal moeten onder houden, verklaarde Jhr Mr De Casembroot tenslotte, dat hij met grote vreugde namens GS het schip overnam. Nadat ook Dr Ir Harmsen in naam van de Minister zijn ge lukwens had aangeboden en de wens had uitgesproken, dat deae nieuwe boot de banden van Zee land en overig Nederland nog nauwer zal aanhalen, werd ver volgens op het sloependek de „Scheldevlag" gestreken en door de Commissaris der Koningin de provinciale vlag gehesen, ten teken, dat de overname van de „Koningin Juliana" een feit was. Hierna volgde nog een korte tocht in de Scheldemond, waar na tegen vijf uur Vlissingen weer werd bereikt en deze voor Zeeland gedenkwaardige tocht tot het verleden behoorde. Na afloop werden door de Commissaris der Koningin e» de Directeur der Provinciale Stoombootdiensten, de heer De Jong, aan de pers nog enkele inlichtingen verstrekt, waaruit o.m. bleek, dat de kruissnelheid 15% miil bedraagt en dat het zusterschip, de „215", in Sep tember a s. van stapel zal lopen. Samuel Reber, de Amerikaan se afgevaardigde op de confe rentie der plaatsvervangers over het Oostenrijks verdrag, heeft gisteren voorgesteld dat de con ferentie zou worden verdaagd tot na de vergadering te Parijs van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken. Rebers voorstel werd gesteund door de vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk. Zaroe- bin, de Russische afgevaardig de, verklaarde aanvankelijk, dat hij de voorkeur gaf aan een verdere bespreking van enkele minder belangrijke artikelen van het verdrag, waarover nog geen overeenstemming is be reikt. Nadat de overige afgevaar digden hadden verzekerd, dat voortzetting der besprekingen in dit stadium weinig nut zou hebben, zei Zaroebin, dat hij bereid was te beraadslagen over een datum voor de hervatting van het werk. Men komt a.s. Dinsdag weer bijeen om het voorstel van Reber nader te bespreken. hoeveelheden uit de Oostelijke sector worden meegenomen, an dere levensmiddelen in „rede lijke" hoeveelheden. Dit betekent een eerste ver zachting van de Sowjet-Russi- sche verkeersbeperkingen. Binnen een uur na de be kendmaking van de politie ston den de „vrije winkels" in de Oostelijke sector vol West-Ber- lijners, die tegen hoge, prijzen artikelen kochten als honing, slagroom, koekjes en bevroren groenten. De directeur van een der winkels verklaarde aan Reuters verslaggever: „De West- Berlijners schijnen bang te zyn dat ze zonder voedsel ko men te zitten. Wij niet. Onze magazijnen zijn propvol. Hoe meer klanten hoe liever - Pe Duitse politie van de Sow- jet-Russische sector begon in de buurt van de vrije winkels borden neer te zetten, waarop de slagzin: „Onderdruk de zwarte handel". dezer landen in de zes komende maanden over te gaan tot de vereiste fiscale en monetaire hervormngen. Bevoegde kringen zien in deze door de directeur van de E. C. A. geuite mening het bewijs dat hij voornemens is althans ge durende het lopende jaar op zijn post te blijven. Tengevolge van een mijnwer kersstaking in Lancashire, waarbij 18.000 arbeiders betrok ken zijn en die zich nog dreigt uit te breiden, zijn reeds 20.000 ton steenkolen verloren gegaan. De onmiddellijke aanleiding tot de staking is de tewerkstelling van arbeiders, die overuren verrichten, welke de mijnwer kers sedert ongeveer 2 weken weigeren te aanvaarden. steld door het Bondsbestulur de voorzitter van Concordia", de Ohr. harmonie „Hosanna", de win keliersvereniging- „Axel Vooruit", terwjjl door V.V.V. een tweetal bijzonder fraaie medaille's werden uitgeloofd met een speciale be- st* mining. Zij worden n.l. be schikbaar gesteld voor de beide afdelingen waarin de Axelse 'korp sen uitkomen. Dat er niet mini- der dan 17 extra prijzen zullen worden toegekend is een grondig bewijs dat er voor het streven van de Bond warme belangstelling en waardering bestaat. Zo wacht Axel een biji udtstelk mooie dag op het fraai ja waarlijk pittoresk gelegen wei- deterrein van de heer J A. Cap- pon. Spontaan en belangeloos heeft de familie Cappon dit rustig en toch in de kom der stad gele gen, doo rfruittxxman beschaduwde plekje afgestaan voor dit schone doel. De sierlijke molen „De Ko renaar maakt de omgeving er npg indrukwekkender om. Waar- van ut; tfuenste wenijiver omider al deze honderden muziek vrienden en -vriendinnen! Heit zal een mooie en onverge telijke dag worden In de lommer rijke omgeving van Cappons ka pitale molen- En het zij er in tegenstelling tot Sanssousi waar Frederik de Groote eertijds op zijn dwarsfluit in vergetelheid trachtte te musiceren rustig; want „deze" molen zal op Hemel vaartsdag zeker niet klepperen! Welaan, dat het Bondsbestuiur van Axel moge concluderen als alles voorbij zal zijn diat het er goed was. Dat ook dit con cours in elk onderdeel moge sla gen! Dat de korpsen, ieder naar zijn beste kunnen er uit mogen halen, wat er in zit en ons muziek zullen doen genieten van hoog gehalte, opdat ook nu de jury wever zal mo gen getuigen dat dit Overjordaan- se „aanhangsel" van Nederland, riet tot een achterlijk landje 'be stempeld mag worden, maar wel op één lijn gesteld moet worden evci'igcti grote wondering te koesteren voor de voortvarendheid, welke op alle agrarische gebieden in ons land wordt tentoongespreid en waarin vooral de vruchtbare samenwer king tussen het wetenschappelijk onderzoek en de praktijk tot uit drukking komt met andere delen van het lanid, waar de liefheifclberiji-mluEiek-rbeoe- fening grote resultaten bereikte. Zo moge de instrumentale di lettantenkunst op Hemelvaartsdab in Axel een hoogtijdag beleven, zich uitend in een stroom van harmonieuze klanken en jubelen de fanfare's. Tot innige voldoening en vreug de van uitvoerders en toehoor ders Alzo zij het! A. TH. 't GILDE, wnd. Bonds-Secr.-Penningmeester. Mei 1949. neld, dat As- „raavomdi practisch geïsoleerd was). Een verslag gever, délelde medq, dat stakers, die de wacht hielden ,bij een weg versperring, hem hadden mede gedeeld, dat hij Asbestos niet kon binnengaan, tenzij hij inwoner van de stad', dokter of predikant was. Het was gisteren rustig in As bestos (Quebec), het belangrijk ste productiecentrum voor asbest in de wereld, na de ongeregeld heden, die Donderdag in de stad plaats vonden. 5000 Stakers wa ren tot wanhoop gedreven, daar hun gezinnen groot gebrek lijden tengevolge van de staking voor hogere lonen, welke reeds twee maanden duurt 50 Stakers, die zich in' een kerk verschanst hadden, werden giste ren door de politie gearresteerd. Twaalf politie-agenten en veer tien stakers werden Donderdag bii de ongeregeldheden gewond. De stakers Veldmaarschalk Montgome ry is gisterenmiddag om 12 uur op het vliegveld „Welschap" gearriveerd voor een vijfdaags bezoek aan ons land. Hij werd verwelkomd door de burgemeester van Eindhoven, Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, bij de ontvangst was ook de Britse militaire attaché in 's Graven- hage, Colonel R. A. G. Bingley. aanwezig. Na een lunch in hotel „Het Silveren Seepakrd", waar hij door het Eindhovense gemeen tebestuur officieel zou worden ontvangen en een rondrit door de stad, zou Veldmaarschalk Montgomery om 4 uur met het vliegtuig naar 's Gravenhage vertrekken. Veldmaarschalk Montgomery die tijdens zijn verblijf in ons land de gast zal zijn van de Britse ambassadeur, zal infor mele besprekingen hebben met verschillende Nederlandse mi litairen. Naar wordt aangenomen zijn er alleen voor Dinsdag 10 Mei a-s- officiële besprekingen met Nederlandse autoriteiten vast gesteld. Tijdens ziin verblijf in ons land zal de Veldmaarschalk onder meer de bloembollen vel - den, de Betuwe en de Afsluit dijk bezoeken. Het is niet uit gesloten, dat hij ook een zeil tocht op de Kaag zal maken. Zondag 8 Mei woont Veld maarschalk Montgomery een dienst bij in de Britse kerk voor zeelieden in Rotterdam. Na af loop van deze dienst zal hij de lunch gebruiken met Reverend Ponham-Hosford. Hij zal Woensdagmorgen om 10 uur van het vliegveld Val kenburg naar Parijs vertrekken. Volgens een door radio New Delhi omgeroeDen communiaué uit Rangoon zijn in de afgelo pen drie dagen een driehon derd opstandige Karens gedood in gevechten op 130 kilometer ten Noorden van Rangoon. Volgens militaire waarnemers zou de uitslag van deze gevech- De stakers werden gisteren ten beslissend ziin voor het lot overreed de Donderdag opgewor- te"1 B,.rma- Hel pen wegversperringen te veriaten Ilif renfrnnT 1S en naar huis terug te keren. fint-ken terugge-

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1