Rapport van de UNCI aan Veiligheidsraad Radiorede van Minister-President Dr. W. DREES Oud-Minister Fiévez overleden ngin Juliana" op proefvaart MAANDAG 2 MEI 1949 Op 15 Mei Conferentie der Viermogendheden Berlijnse blokkade binnen drie dagen opgeheven? De vestiging van sen West Duitse Staat Bespreking Westelijke Militaire Gouverneurs nw nst voor oe irovmcie Zeeland In Can?da De plaatsvervangers Oostenrijk voor Mijnwerkersstaking in Engeland Veldmaarschalk Montgomery in Eindhoven gearriveerd De opstand In Birma Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING. medegedeeld door het K.N.M. I. te De Bilt, geldig van Maandagochtend tot avondi Droog weer. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Meest matige N.-O. wind. Koude ochtend, in de namid dag temp. opl. tot 9 a 11 gra den in de kuststreken en in het bnnenl. tot 11 a 14 gr. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1104- Auvertentiepi'jjs per mm 10 et.minimum per advertentie 1,50. Inzending adverted'les tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. De Minister-President, Dr. W. Drees, heeft Zaterdagmiddag de volgende radiorede gehouden voor Hilversum I: „Dit jaar voor het eerst wordt 30 April gevierd als Koninginne dag, een begrip, dat zo lang on verbrekelijk verhonden was met de 3ilste Augustus. Deze viering roept weer voor de geest de histo rische dagen van eind Augustus en begin September van het vorig jaar, toen wij in snelle opeenvol ging doorleefden: het vijftigjarig Regeringsjubi leum van Koningin Wilhelmina, waarbij op zo treffende wisseling van vreedzame ontwikkeling en felle strijd, van onderdrukking en bevrijding kon worden terugge zien; De Troonsafstand daarna, waar bij Koningin Wiilhelmina, de „Moeder van het verzet", getuig de van Haar blijdschap, dat Zij de taak, öie Haar te zwaar dreigde te worden, toon overdragen op de jonge, sterke schouders van Haar dochter; de inhuldiging tenslotte van Koningin. Juliana en Haar Troons- aanvaarding in een rede van een zo persoonlijk, een zo eigen en zo ontroerend karakter, dat allen, die in de Nieuwe Kerk of door de radio Haar konden beluisteren, daardoor werden gegrepen Nu heeft Koningin Juliana de zware maar schone taak, die Haar deed zeggen: „Wie ben ik, dat ik dit doen mag", reeds 8 maanden vervuld. Het zijn. maan den van grote moeilijkheden en diepe zorg geweest, maai- voor ik verder daarvan gewaag moge ik allereerst uit naam van het Ne derlandse volk de wens uitspre ken, dat, welke ook de staatszor gen zijn, deze 40ste verjaardag in de gelukkige kring van het Koninklijke gezin een ongestoorde vreugdedag moge wezen, en dat het komende jaar, waarin ook het 12%-jarig huwelijksfeest van Ko ningin en Prins zal vallen, daar mede in overeenstemming zal zijn. Onverbrekelijk is het lot van het Vorstelijk gezin verbonden ge weest met wat ons land betrof. De Duitse inval noodzaakte het jarenlang in ballingschap televen. Zelfs gezinsvermeerdering heeft plaats gehad in den vreemde. Al werd de plaats der geboorte van Prinses Margriet voor een ogen blik onttrokken aan de werking der Canadese wetgeving, die haar anders de Canadese nationaliteit zou hebben doen verwerven. Maar het was in die ballingschap, dat Prinses Juliana, vervuld van het lot van ons land en Haar zorgen wijdend aan landgenoten, die in verband met de oorlog In Canada kwamen, over zichzelf zeide „Hebt met mij geen medelijden". Wie het voorrecht gehad heb ben Prinses Juliana te ontmoeten in het Zuiden, kort na de bevrij ding van heel ons land, hebben kunnen ervaren, dat Zij Haar zorgen bleef uitstrekken over de landgenoten die onder de oorlog geleden hadden. In de leiding van Volksherstel en H.A.R.K. bleef de Prinses ook daarna het lot van oorlogsslachtoffers ver lichten. Hoezeer met dat persoonlijk medeleven in de noden en moei lijkheden van de dag bij de Konin gin gepaard gaat een diepe en brede belangstelling voor de grote algemene vraagstukken, waar voor ons land, waarvoor het Ko ninkrijk, waarvoor de wereld staat, is tot uiting gekomen in Haar rede bri de aanvaarding van het Koningschap. Zij heeft her innerd aan de taak, die ons volk heeft: Bij het nastreven van sociale rechtvaardigheid, culturele ont wikkeling en economische wel vaart- in het regelen, op voet van vrijheid, zelfstandigheid en gelijk waardigheid, van onze verhouding tot de volkeren van Indonesië, Suriname en de Nederlandse An tillen; in het vervullen van onze taak tussen de volken .in de ruimte der wereldverhoudingen. Zij stelde zo In stijgende reeks ons volk voor ogen wat er te doen staat in eigen land, binnen de ge bieden, die tezamen het Konink rijk vormen en waarvan de onder linge verhoudingen zich zo diep gaand aan het wijzigen zijn, en in de wereld als geheel. Ik moge omgekeerd van de wij dere kring naar de engere gaan. Het is de gang van zaken in de wereld, die na de bevrijding de grootste teleurstelling heeft ver oorzaakt. Toen de Geallieerden na een ontzaglijke krachtsinspanning de agressieve asmogendheden hadden terneergeworpen, moch ten wij hopen, dat hun samen werking na het einde van de strijd zou voortduren, en dat de vrees voor oorlog voorlopig zou kunnen wijken. Een dergelijke samenwerking zou het herstel uit armoede en verwoesting in hoge mate hebben kunnen bevorderen. Het heeft niet zo mogen zijn. Groot z\jn weer de tegenstellin- g»n, hevig de spanningen. De ge dachte aan algemene samenwer king is naar verre horizonten ge weken. Het ligt niet in de macht van Nederland daarop invloed van betekenis te oefenen. Wat wij kunnen, moeten en zullen doen is onze bijdrage leveren tot die sa- menwerknig tussen vrije volkeren, die er op gericht Is de vrede zo goed mogelijk te waarborgen, die tevens het economisch herstel zal bevorderen, dat mede voorwaarde is voor sociale zekerheid. Bij al wat er teleurstellend is in de wereldontwikkeling mag de betekenis niet worden miskend van de .verschillende verbindingen waarin ook Nederland betrokken is: De economische aaneensluiting met België en Luxemburg; de samenwerking dier Benelux- landen in de Westelijke Unie met Engeland en Frankrijk; de economische verbindingen, gelegd tussen de landen, die be trokken zijn bij het Marshall plan; en tenslotte het Atlantisch pact, waarin de Verenigde Staten van Amerika en Canada met een reetos Europese landen zich ver enigen om een mogelijke aanval ler gezamenlijk te weerstaan. Wat in 1914 en 1939 de vrede had kunnen redden, de zekerheid, dat een aanval op enig afzonder lijk land zou stuiten op weerstand van een overmachtige combinatie, wordt thans verkregen. Zo is'Nederland bereid, al kan zijn bijdrage verhoudingsgewijs slechts klein zijn, zijn taak tussen de volkeren, waarvan Koningin Juliana sprak, naar vermogen te vervullen Bovenmate moeilijk is gebleken de verwerkelijking van nieuwe verhoudingen tot de Overzeese Gebiedsdelen, waartoe Nederland zich bij de Grondwetsherzienin i in beginsel heeft verbonden. Niet ten opzichte van Suriname en de Antillen. Wij mogen aannemen, dat daar de ontwikkeling naai zelfstandigheid., die reeds ver is gevorderd, tn afzienbare tijd langs normale wegen zijn afsluiting zal vinden. Dit zal aan de in deze gebieden in het algemeen reeds zo sterke binding aan de Kroon, waarvan ook tijdens de oorlog bleek bij de bezoeken, door Prin ses Juliana er gebracht, nog ten goede komen. Nederland weet, al wordt het in de wereld misverstaan, dat het niet de hopeloze poging bedoelt te ondernemen oun oude koloniale verhoudingen te herstellen. Het wil het Koninklijk woord gestand doen, dat ook Indonesië vrij zijn eigen weg zal kunnen bepalen,' waarbij samengaan met Neder land zal plaats hebben op voet van gelijkheid. Hij. wil niet blij- vend zijn zonen in Indonesië on der de wapenen houden. Ook de Regering weet met hoeveel ver langen ouders, echtgenoten, ver loofden, uitzien naar de terugkeer van wie zo lang wegblijven en aan zoveel gevaren blootstaan. Wij beogen niet anders dan een overgang te verkrijgen, die ie'dt tot werkelijke vrijheid voor alle Indonesische volken, gepaard gaande met veiligheid en rechts zekerheid. Moge het de Koningin gegeven zijn de pogingen, die op het ogen blik weer ondernomen worden om overeenstemming te bereiken, eindelijk tot een goed resultaat te zien leiden en moge dan straks blijken, dat de samenwerking in een Nederlands-Indonesische unie onder de Kroon van het Huls van Oranje, beide volkeren ten zege zal zijn. Wat in Nederland sinds de be vrijding is tot stand gebracht mag gezien worden. Er is hard gewerkt. Er is ook veel bereikt. Nog echter zijn wij aangewezen op buitenlandse hulp. Nog zou den wij het tegenwoordig voor velen nog zo sober levenspeil niet kunnen handhaven uit eigen kracht. En willen wij de nijpende woningnood sneller lenigen en bo vendien voorzien in wat nodig is om straks aan onze snel groeien de bevolking arbeid te blijven waarborgen, dan zal er nog ste vig moeten worden aangepakt. Dan zal ook zelfbeperking op al lerlei gebied geboden zjjn. Deze zelfbeperking en die areid moeten de voorwaarden scheppen, waar onder het lot van U zelf en van Uw Kinderen straks beter ver zekerd zal ziin. Indien offers gevraagd worden als waarvan Koningin Juliana in dit verband bij haar inhuldiging sprak, dan worden zij gevraagd van een vrij volk en mede ter wille van het behoud en het ver zekeren van die vrijheid. Zij worden gevraagd als uiting van gemeenschapszin. Zin voor de gemeenschap met het eigen volk, met de Rijksgenoten en met de voken der wereld. Als uiting ook van het sterke verantwoorde lijkheidsgevoel voor de medemens, waartoe Koningin Juliana opriep, Deze eerste viering van de 30e April als Koninginneverjaardag heb ik aangegrepen om U te her inneren aan wat Koningin Julia na ons allen als taak voor ogen heeft gesteld. Zijzelf is het levend voorbeeld van die tiaaito en pliehteJ vervulling. Zoals vroegere Oranje- vorsten ons volk voor.gingetn in de strijd tegen Spaanse en Fran- se overheersing, is Zij met Haar Moeder, thans Prinses Wilhelmina, en met Prins Bernhard een voor- beeld geweest in de strijd voor onze bevrijding. Thans is Zij weer een voorbeeld als Moeder, een taak, gelijk Zij zeide, even belang rijk voor een Koningin als voor iedere andere vrouw, en als Ko ningin. Moge Zij gezegend worden en in Haar Gezin, en in Haar Konink lijke taak. Een rapport van de Unci aan de Veiligheidsraad over de mili taire toestand op Java en Su matra in de periode van 24 Ja nuari tot 11 April, gedateerd 22 April en ondertekend door de leden van de Unci, bevat de vol gende conclusies: 1. Over een groot deel van net vroegere republikeinse gebied beheersen de Nederlanders slechts de voornaamste steden en wegen. In de gebieden van West-Java en Oost-Ja va, die vóór 19 December onder Neder landse controle stonden, bevin den zich concentraties van re publikeinse strijdkrachten. 2. De vijandelijkheden op Ja va en Sumatra vonden voort gang. Ofschoon verandering is opgetreden in de omvang «an guerilla-activiteiten in ver schillende gebieden, is geen en kele belangrijke wijziging in de algehele omvang van deze acti viteiten in de twee afgelopen maanden ongetreden. Geduren de die periode kwamen militai re operaties voor, waarbij aan beide zijden tenminste 200 man betrokken waren. Bij dergelijke botsingen werden door beide partijen moderne wapens ge bruikt. In één geval, een aanval op Djogja, beliep het aantal re publikeinse strijdkrachten on geveer 1500 man. 3. In sommige gebieden be stond de geneigdheid tot verde ling van de guerillaeenheden. Bulten de regelmatige republi keinse strijdkrachten bestaan er nog strijdgroepen zoals de Da- rul Islam, kleine bewapende communistische benden, onge- groepeerde extremisten en ge wone benden. 4. De Indonesische bevolking lijdt ontberingen omdat a) bij vijandelijkheden verliezen on der de bevolking worden gele den; b) in de gebieden, die niet onder Nederlandse controle staan, de meest dringende be hoefte aan medische goederen en in sommige gevallen aan me disch personeel bestaat. Een vertegenwoordiger van 't internationale Rode Kruis voor Zuid-Oost-Azië is verzocht aan de commissie alle mogelijke ad vies of bijstand tot verlichting van deze toestand te geven. Zaterdagmiddag is in het zie kenhuis Westeinde te 's Graven- hage In de leeftijd van 46 jaar overleden de oud-Minister van Oorlog, A. H. J. L. Fiévez. Alexander Heienus Johannes Leopoldus Fiévez, die Zaterdag middag om 1 uur overleed, werd 22 Juni 1902 te Zutphen gebo ren, waar hij de H.B.S. bezocht. Na zijn militaire studies in 1922 te Breda te hebben voltooid, werd hij benoemd tot 2e Luite nant bij het 17e Regt. Infante rie te Venlo. Van 19261931 was hij leraar aan de Gasschool te Utrecht, waarna hij van 1931 tot 1934 de hogere krijgsschool be zocht. In 1926 was hij tot le Lui tenant bevorderd. Bij het verla ten van de krijgsschool werd hij gedetacheerd onder de bevelen van de chef van de Generale Staf. en werd hij in 1935 toege voegd aan de commandant van het veldleger. In Maart 1938 volgde zijn be noeming tot Kapitein der In fanterie en in November van Volgens gewoonlijk betrouw bare bronnen te Parijs zal waar schijnlijk, na opheffing van de blokkade van Berlijn, op 15 Mei te Parijs een viermogendheden conferentie beginnen. Nadat een transatlantisch te lefoongesprek met de Franse vertegenwoordiger bij de V.N., Jean Chauvel, was gehouden, hielden functionarissen van het Franse departement van Bui tenlandse Zaken, zich Zaterdag namiddag er van overtuigd, dat de opheffing van de blokkade van Berlijn nog slechts een kwestie van dagen was. Naar vernomen wordt is er 'n gedachtenwisseling gaande tus sen de Amerikaanse, Britse en Franse regeringen over de mo gelijkheid van aansluiting van Oost-Duitsland bij de Westduit- se federatie ingeval de Sowjets 'n dergelijke stap bij een even tuele viermogendhedenconfe- rentie in overweging zouden willen nemén. Op een Zaterdag te Berlijn ge houden bespreking met hoofd redacteuren van de met Sowj et- licentie werkende bladen, heeft Kolonel Toelpanofhoofd van de voorlichting van het Sowj et- Russische bestuur, in het voor uitzicht gesteld, dat de blokka de van Berlijn binnen 3 dagen zal worden opgeheven, zo ver klaart men in Duitse kringen, die in nauw contact staan met het Sowjet-Russische militaire bestuur. Toelpanof verklaarde, zo zegt men verder in deze krin gen, dat de „kardinale vraag stukken" betreffende de ver- keersbeperkingen tussen Ber lijn en de Westelijke zone van Duitsland, thans door de vier Grote Mogendheden waren op gelost. Hij zou gezegd hebben: „De opheffing, of liever het be gin daarvan, kan in de drie ko- mendp dagen verwacht worden." Op een vraag, betreffende de „incidenten" van de afgelopen dagen, toen Sowiet-offlcieren aken op de West-Berlijnse wa terwegen trachtten tegen te houden, zou Toelpanof geant woord hebben, dat het hier slechts routine-controle's gegol den had, waaraan geen conse quenties verbonden dienden te worden. Een woordvoerder van 't Brit se militaire bestuur zeide, dat niets officieels was vernomen der blokkade. In Londense officiële kringen toonde men voorzichtigheid met betrekking tot de berichten, dat de opheffing van de blokkade nog slechts een kwestie van da gen was. Men meent, dat de on derhandelaars nog nieuwe in structies zullen moeten ontvan gen. 5. Het schijnt de commissie toe dat het economisch herstel, de terugkeer van recht en orde en het eind van het lijden slechts kan worden bereikt, indien spoedig algehele politieke over eenstemming wordt bereikt. dat jaar tot idem bij de Gene rale Staf. Gedurende de mobi lisatie tot het uitbreken van de oorlog in 1940, was hij hoofd van het bureau organisatieën van het hoofdkwartier van het veldleger. In krijgsgevangen schap vertoefde hij te Neuren berg, Stanislau en Neu-Bran- denburg, waar hij hoofd was van de geheime berichtendienst (radio) der krijgsgevangen Ne derlandse officieren. Na terugkeer in Nederland in Juni 1945 werd hij geplaatst bij het ministerie van Oorlog bij dë afdeling Generale Staf, later bij het militaire kabinet van de Mi nister, waar hij de functie ver vulde van hoofd van het bureau Organisatiën. Kort daarop volg de zijn benoeming tot Majoor en op 1 Mei 1946 tot Luitenant- Kolonel van de Generale Staf. In het voorjaar van 1946 ver bleef hij in Engeland, waar hij deelnam aan een intergeallieer- de cursus voor hoofdofficieren. In het kabinet Beel, dat optrad in 1946 vervulde Overste Fiévez de functie van Minister van Oorlog. Hij werd in 1948 opge volgd door Mr W. F. Schokking. In Augustus van dat jaar werd hij tot Kolonel bevorderd. Kolonel Fiévez was jarenlang lid van het hoofdbestuur van de R.K. officierenvereniging. Van zijn hand verschenen tal van bijdragen in de militaire vak pers als ook in dag- en weekbla den. Hij was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Groot officier in de Kroonorde van België. De Britse en Amerikaanse militaire gouverneurs hebben Vrijdag de premiers van de dub belzone meegedeeld, dat zij verwachten 'n Westduitse staat te stichten ongeacht een even tuele nieuwe conferentie der 4 bezettende mogendheden Op een vergadering met de Duitse leiders zijn de maatrege len besproken, die moeten vol gen op de ratificatie van de grondwet. De Generaals Robertson en Clay hebben de premiers ver zocht met de leiders van de As semblee een kieswet uit te wer ken, die niet op bezwaren van de Geallieerden stuit. Het orga niseren van de verkiezingen voor het eerste Westduitse par lement diende aan de afzonder lijke staten te worden overgela ten. De Generaals bevalen aan, dat de premiers en de Assemblee de noodzakelijkheid overwegen van een tussentijdse executieve ter coördinering van de verkiezings werkzaamheden en om voorbe reidingen te treffen voor de toe komstige federale regering. De militaire gouverneurs ver klaarden zich ermede accoord, dat de bizonale economische raad thans de verantwoordelijk heid voor de bezettingskosten en het welzijn der vluchtelingen op zich neemt. De drie Westelijke militaire gouverneurs hebben Zaterdag te Frankfort het ontwerp voor het „kleine bezettingsstatuut" besproken, dat grotere bevoegd heid zou verlenen aan 't stads bestuur van West-Berlijn. De gouverneurs besloten het ont werp ter opheldering van enkele punten aan de Westelijke mili- taire bevelhebbers van Berlijn te zenden. De bijzonderheden over het ontwerp zullen niet ge publiceerd worden, vóórdat de militaire gouverneurs hun goed keuring hebben gehecht aan de uiteindelijke versie. Generaal Koenig, de Franse militaire gouverneur, heeft thans evenals zijn beide colle ga's zijn goedkeuring gehecht aan de maatregel van het West duits bestuur, waarbij in de verschillende zones materiele steun wordt verleend aan grote groepen van de bevolking, die niet voordeel trekken van ande re vormen van sociale bijstand. Deze „verevening van lasten" wordt gefinancierd uit een ver mogensbelasting. itieprijs: L0 ct.; minimum ïrtentie 1,50. g advertenties amiddags 3 uur kl. advertenties 60 ct; iedere •er 12 ct. Ver- Brieven onder Bureau van dit «nt meer. wartaal. ZON- EN MAANSTANDBN. 1949 Zon Mm Mei Opk. Ond. Opk. Oud. 7 5.00 20.14 13.22 1.21 8 4.58 20.15 14.5C ÏM 9 4.57 20.17 16.19 3.48 10 4.55 20.18 17.49 4.01 11 4.53 20.20 19.22 4.14 12 4.52 20.22 20.55 4.31 13 4.50 20.23 22.26 4.54 14 4.48 20.25 23.45 5.27 15 4.47 20.26 6.14 ngin Juliana", rdag de proef- akt, 'n pracht- zullen de ruim velke de tocht wel eens zijn. mwinst van de lienst in Zee- iet alleen een t ongeëvenaar- ,n de vloot de- evens een aan- hele provincie: eeland trots op waaraan werd ir vele autori- opmerkten de Provincie Zee- C. de Casem- ur Generaal v. it, Dr Ir W. J. meeste leden e en Provinci- ieland, de bur- Vlissingen en anderen, gro- d van hunne t onder ideale iden plaats, en ieder zich 3 voortreffelij- waarover dit waalf vond de n konden de leze bijzondere nemen in de delingen van ichitterend in- ooreerst langs ilcheren naar rna koers ge- Belgische kust an Zeebrugge. ïlte der vaart :toe ingerichte ebruikt, aap 't Directeur der ïlde, Ir Wesse- ïam om voor- ïcniedenis van de Koningin Julia- aering te roepen, n dank uit je- de bouw van 't •.helde" opdroe- xirts allen, die 1 medewerking rbij hij er op aar het schip 1 kon worden, werd gebouwd lijkste omstan- k was. hebben uitge- schip de goed en wegdragen, eling de Com- de Provincie te willen ne- i der Koningin sen vaak gees- a de aanwezi- sonder Dr Ir fgevaardigden l, in wier aan- r Vlissingen 'n zag. mbroot bracht aan allen, die Dming van dit krachten ga- 5 de medewer- in om het Du- stad Asbestos, t vierde van de n aslbest wordt teerde gisteren var, beleg. De rden door 5000 tenen, stokken i,pende stakers pbestos 'be vin- in zijn, door de Ttwee hon- >litie uit Mont- -City zijn met stos gezonden, pogen de al- t aangebrachte ".e verwijderen, et feit, dat de ngeveer twee uurd, lijden de Zinnen gebrek, i later politie- «mver wierpen. ;e hulp gexon- 'erdén, als ge- i met de sta- bliek te verzoeken deze boot, cue 3% millioen kostte, „met zacht heid" te behandelen. Na zijn erkentelijkheid te heb ben betuigd aan de Kon. Mij. „De Schelde" voor de bouw va» dit voortreffelijke schip en er op te hebben gewezen, dat de „Koningin Juliana" tot Decem ber van dit jaar zonder reserve de uurdienst tussen Vlissingen en Breskens zal moeten onder houden, verklaarde Jhr Mr De Casembroot tenslotte, dat hij met grote vreugde namens G.S het schip overnam. Nadat ook Dr Ir Harmsen in naam van de Minister zijn ge lukwens had aangeboden en de wens had uitgesproken, dat deze nieuwe boot de banden van Zee land en overig Nederland nog nauwer zal aanhalen, werd ver volgens op het sloependek de „Scheldevlag" gestreken en door de Commissaris der Koningin de provinciale vlag gehesen, ten teken, dat de overname van de „Koningin Juliana" een feit was. Hierna volgde nog een korte tocht in de Scheldemond, waar na tegen vijf uur Vlissinge» weer werd bereikt en deze voor Zeeland gedenkwaardige tocht tot het verleden behoorde. Na afloop werden door de Commissaris der Koningin en de Directeur der Provinciale Stoombootdiensten, de heer De Jong, aan de pers nog enkele inlichtingen verstrekt, waaruit o.m. bleek, dat de kruissnelheid 15% miil bedraagt en dat het zusterschip, de „215", in Sep tember a s. van stapel zal lopen. Samuel Reber, de Amerikaan se afgevaardigde op de confe rentie der plaatsvervangers over het Oostenrijks verdrag, heeft gisteren voorgesteld dat de con ferentie zou worden verdaagd tot na de vergadering te Parijs van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken. Rebers voorstel werd gesteund door de vertegenwoordigd s van Engeland en Frankrijk. Zaroe- bin, de Russische afgevaardig de, verklaarde aanvankelijk, dat hij de voorkeur gaf aan een verdere bespreking van enkele minder belangrijke artikelen van het verdrag, waarover nog geen overeenstémming is be reikt. Nadat de overige afgevaar digden hadden verzekerd, dat voortzetting der besprekingen in dit stadium weinig nut zou hebben, zei Zaroebin, dat hij bereid was te beraadslagen over een datum voor de hervatting van het werk. Men komt a.s. Dinsdag weer bijeen om het voorstel va» Reber nader te bespreken. hoeveelheden uit de Oostelijke sector worden meegenomen, an dere levensmiddelen in „rede lijke" hoeveelheden. Dit betekent een eerste ver zachting van de Sowjet-Russi- sche verkeersbeperkingen. Binnen een uur na de be kendmaking van de politie ston- S.erL ,<?e »vr«e winkels" in de Oostelijke sector vol West-Ber- die, tegen hoge. prijzen artikelen kochten als honing, koekjes en bevroren groenten. De directeur van een der winkels verklaarde aan Reuters verslaggever; „De West- Jle+rs schijnen bang te zonder voedsel ko- men zitten. Wij niet On7P magazijnen zijn propvol. Hol meer klanten hoe liever." 4„PoDu*ts£ politie van d'e Sow- jet-Russische sector begon in de buurt van de vriie winkels borden neer te zetten waarop de slagzin: „Onderdruk de zwarte handel". dezer landen in dé zes komende maanden over te gaan tot de vereiste fiscale en monetaire hervormngen. Bevoegde kringen zien in deze door de directeur van de E. C. A. geuite mening het bewijs dat hij voornemens is althans ge durende het lopende jaar op zijn post te blijven. Tengevolge van een mijnwer kersstaking in Lancashire, waarbij 18.000 arbeiders betrok ken zijn en die zich nog dreigt uit te breiden, zijn reeds 20.000 ton steenkolen verloren gegaan. De onmiddellijke aanleiding tot de staking is de tewerkstelling van arbeiders, die overuren verrichten, welke de mijnwer kers sedert ongeveer 2 weken weigeren te aanvaarden. steld door het Bondëbestulur de voorzitter van „Concordia", de (Jhr. harmonie „Hosanna", de win keliersvereniging „Axel Vooruit", terwijl door V.V.V. een tweetal bijzonder fraaie medaille's werden uitgeloofd met een speciale be stemming. Zij wordten n.l. be schikbaar gesteld voor de beide afdelingen waarin de Axelse korp sen uitkomen. Dat er niet mini- der dan 17 extra prijzen zullen worden toegekend is een grondig bewijs dat er voor het streven van die Bond warme .belangstelling en waardering bestaat. Zo wacht Axel een bij uitstek mooie dag op het fraai ja waarlijk pittoresk gelegen wei- deterrein van de heer J A. Cap- pon. Spontaan en belangeloos heeft de familie Cappon dit rustig en toch in de kom der stad gele gen, doo rfruitbomen beschaduwde ■plekje afgestaan voor dit schone doel. De sierlijke molen „De Ko renaar maakt de omgevini°* er nog indrukwekkender om. Waar van uc euemie weuijiver onderling, onder al deze honderden miiziek- vrienden en -vriendinnen! Het zal een mooie en onverge telijke dag worden in de lommer rijke omgeving van Cappons ka pitale molen- En het zij er in tegensteling tot Sanssousi waar Frederik de Groote eertijds op zijn dwarsfluit in vergetelheid trachtte te musiceren rustig; want „deze" molen zal op Hemel vaartsdag zeker niet klepperen! Welaan, dat het Bondisbestiunr van Axel moge concluderen als alles voorbij zal zijn diat het er goed was. Dat ook dit con cours in elk onderdeel move sla gen! Dat de korpsen, ieder naar zijn beste kunnen er uit magen halen, wat er in zit en ons muziek zullen doen genieten van hoog gehalte, opdat ook nu de jury weer zal mo gen getuigen dat dit Overjordaan- se „aanhangsel" van Nederland, riet tot een achterlijk landje be stempeld mag worden, maar wel op één lijp gesteld moet worden ous xauu oezoeKpn, evenzeer grote bewondering te koesteren voor de voortvarendheid, welke op alle agrarische gebieden 'in ons land wordt tentoongespreid en waarin vooral de vruchtbare samenwer king tussen het wetenschappelijk onderzoek en de praktijk tot uit drukking komt met andere delen van het land, waar de liefhetlberijnrriaiziek-beoe- fening .grote resultaten bereikte. Zo moge de instrumentale di- lettantenkunst op Hemelvaartsdab in Axel een hoogtijdag .beleven, zich uitend in een stroom van harmonieuze klanken en jubelen de fanfare's. Tot innige voldoening en vreug de van uitvoerders èrn toehoor ders! Alzo zij het! A. TH. 't GILDE, wnd. Bonde-Secr.-Penningmeester. Mei 1949. neld, dat As- sauv ond! practisch geïsoleerd was;. Een verslag gever, deelde medq, dat stakers, die de wacht hielden bij een weg versperring, hem hadden mede gedeeld, dat hij Asbestos niet kon ^binnengaan, tenzij hij inwoner van de stad', dokter of predikant was. Het was gisteren rustig in As- hestos (Quebec), het belangrijk ste productiecentrum voor asbest wi de wereld, na de ongeregeld heden, die Donderdag in de stad plaats vonden. 5000 Stakers wa ren tot wanhoop gedreven, daar hun gezinnen groot gebrek lijden tengevolge van de staking voor hogere lonen, welke reeds twee maanden duurt 50 Stakers, die zich in een kerk verschanst hadden, werden giste- ^ndoor de politie gearresteerd. Twaalf politie-agenten en veer tien stakers werden Donderdag bij de ongeregeldheden gewond. De stakers werden gisteren overreed de Donderdag opgewor pen wegversperringen te verlaten en naar huis terug te keren. Veldmaarschalk Montgome ry is gisterenmiddag om 12 uur op het vliegveld „Welschap" gearriveerd voor een vijfdaags bezoek aan ons land. Hij werd verwelkomd door de burgemeester van Eindhoven, Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, bij de ontvangst was ook de Britse militaire attaché in 's Graven- hage, Colonel R. A. G. Bingley. aanwezig. Na een lunch in hotel „Het Silveren Seepakrd", waar hij door het Eindhovense gemeen tebestuur officieel zou worden ontvangen en een rondrit door de stad, zou Veldmaarschalk Montgomery om 4 uur met het vliegtuig naar 's Gravenhage vertrekken. Veldmaarschalk Montgomery die tijdens zijn verblijf in ons land de gast zal zijn van de Britse ambassadeur, zal infor mele besprekingen hebben met verschillende Nederlandse mi litairen. Naar wordt aangenomen zijn er alleen voor Dinsdag 10 Mei ^•s officiële besprekingen met Nederlandse autoriteiten vast gesteld. Tijdens ziin verblijf in ons land zal de Veldmaarschalk onder meer de bloembollenvel- den, de Betuwe en de Afsluit- ai.ik bezoeken. Het is niet uit- Rfisloten, dat hij ook een zeil tocht op de Kaag zal maken Zondag 8 Mei woont Veld maarschalk Montgomery een dienst bij in de Britse kerk voor zeelieden in Rotterdam. Na af loop van deze dienst zal hij de lunch gebruiken met Reverend Ponham-Hosford. Hij zal Woensdagmorgen om 10 uur van het vliegveld Val kenburg naar Parijs vertrekken. Volgens een door radio New Delhi omgeroeDen communiaué uit Rangoon zijn ln de afgelo pen drie dagen een driehon derd onstandige Karens gedood in gevechten op 130 kilometer ten Noorden van Rangoon. Volgens militaire waarnemers zou de uitslag van deze gevech ten beslissend ziin voor het Jot van de ODstand in Birma. Het merendeel der Karentroenen is uit Centraal-Birma terugge trokken.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1