AKKERTJE De Gebeurtenissen in Azie Aan onze Koningin ONDERSCHEIDINGEN ALGEMEEN OVERZICHT ZATERDAG 30 APRIL 1949. WmwM 4 De geroofde Belgische diamanten door de Duitsers Na-inleverlng llt gulden, 21/2- en ^centstukken 1909 - 30 April - 1949 Post voor Hr. Ms. „Tjerk Hiddes"* van de toestand in Indonesië De locslanil «n "6li!na SAMENVOEGING Het onderzoek naar de moord op Bernadotie Wetferopbouwelannen voor Oost-Berlijn Maatregelen tegen ongere geldheden In Oeganda Frankering bij Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagochtend tot avond Koel weer. Wisselende bewolking met enkele verspreid optreden de buien. Meest matige N.- Westel. wind. Koude och tend, later temperatuur op lopend tot 8 a 12 graden. Onder Redactionele leiding van P. L- D- J, van Oeveren Redactie-adres Noordstr. 55-57, Ter neuzen Tel- 2510 Na 5 uur 2073 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1103- Verschijnt dagelijks Drukkerij N. V. Firma P. J- van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. jnzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN. Maan 1949 Zon Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Mei.Opk. Ond. Opk. 0*d. 1 5.11 20.04 6.15 2 5.10 20.05 6.55 0.18 3 5.08 20.07 7.51 1.20 4 5.06 20.09 9.02 2.06 5 5.04 20.10 10.25 2.40 6 5.02 20.12 11.53 3.04 7 5.00 20.14 13.22 3.21 8 4.58 20.15 14.50 3.36 neem een ii i (lngez. Med.) Op een te Antwerpen gehou den persconferentie heeft de heer Rotti, voorzitter van de Diamond Club en van de Bel- ische federatie van diamant- jeurzen, bekend gemaakt, dat de Amerikaanse bezettingsauto riteiten in Duitsland geweigerd hebben het Belgische verzoek om teruggave van de in de oor log door de Duitsers geroofde diamanten in te willigen. Hij deelde mede, dat er door de Duitsers 50.000 karaats bewerk te en 1.000.000 karaats ruwe diamanten door het Ameri kaanse leger zijn teruggevon den. Naar hij zeide, is het Bel gische verzoek om teruggave afgewezen, niettegenstaande België op verschillende gronden zijn eigendomsrechten op de te ruggevonden diamanten meent te kunnen bewijzen. De Ameri kaanse bezettingsautoriteiten voeren als motief voor hun wei gering aan, dat het naar hun f*&<sxëxë." mening onmogelijk is de bewij zen van de individuële eigen domsrechten op de teruggevon den partijen te leveren, hoewel hun hardnekkige weigering om een onderzoek van de betref fende diamanten door een com missie van neutrale en onpar tijdige deskundigen toe te staan het de Belgen practisch onmo gelijk heeft gemaakt deze be wijzen te leveren. De Amerikaanse regering heeft de Belgische autoriteiten medegedeeld, dat de diamanten ter beschikking zullen worden gesteld van de Duitse economie. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat de destijds aan gekondigde laatste gelegenheid tot na-inlevering van halve guldens, halve stuivers en halve centen zal worden opengesteld van 1 Mei tot en met 15 Juni 1949. Na deze termijn zal de mogelijkheid tot omwisseling van de genoemde munten defi nitief zijn gesloten. De omwis seling kan plaats hebben bij alle postkantoren, bij- en hulp kantoren der posterijen en post -stations en de halve gulden bovendien bij de hoofdbank, de bijbank en deagentschappen van de Nederlandsche Bank N.V. jBtk m mu Azie, het grootste werelddeel met zijn vele honderden mil- lioenen' inwoners, is aan het ontwaken. Dit is een zinsnede, die men veel leest na de tweede wereldoorlog. Het is moeilijk om zich te realiseren, wat dit „ontwaken" nu precies inhoudt. Want Azië wordt tevens be schouwd als de bakermat van het mensdom het paradijs lag immers in dit werelddeel en als de bakermat van het christendom en de gehele christelijke beschaving. Hiernaast vindt men er de oorsprong van alle overige be langrijke godsdiensten, zoals Mohammedanisme, Brahmanis me en Boeddhisme. Neemt men dan nog de eeuwenoude hoge beschaving in verschillende delen van China en Indië, dan is het te begrijpen, dat met dit ontwaken slechts een wakker worden in een bepaalde rich ting bedoeld wordt. Deze rich ting is dan de politieke, de na tionalistische, dus het ernstige streven van de geweldige volks massa's in het Verre Oosten om zich los te maken van de Euro pese overheersing, waaronder gedurende enkele honderden jaren verschillende van deze volkeren hebben geleefd. Wij denken dan speciaal aan gebie den als het voormalige Brits- Indië, aan Frans Indo-China, aan Birma, Ceylon, Malakka en Indonesië. Brits-Indië, Ceylon en Birma verkregen het vorige jaar reeds een grote mate van zelfstandig heid. Het eerste gebied splitste zich in twee grote staten, India en Pakistan. Beiden behielden een band met het Britse ge menebest. Over de positie van India wordt op het ogenblik druk ge discussieerd in Londen op de aldaar aan de gang zijnde con ferentie van de Minister-Presi denten van alle delen van dit gemenebest. India zelve wil on afhankelijk zijn en republiek, wil dus de band met de Engelse kroon verbreken, maar ziet toch gaarne een zekere verhouding tot Engeland, daar het zich tot het Westen aangetrokken ge voelt en het vreest anders in de sfeer van het Russische com munisme terecht te komen. Tevens kan het land dan blijven profiteren van de handelsvoor keur-tarieven. Pakistan en Cey lon blijven dominions, hetgeen betekent, dat zij practisch on afhankelijk zijn. doch de band met de Engelse kroon willen bestendigd zien. Anders is de toestand op Malakka, waar de Engelsen te vuur en te zwaard het ook al daar opkomende nationalisme, dat zich in communistische richting heeft begeven, bestrii- den en tot heden toe met sue- C6S Geen Veiligheidsraad of U.N. O schijnt zich hiervan iets te willen 'aantrekken. Wat even verderop, in Indonesië, zo sterk veroordeeld wordt, mag op Ma- lakka ongestoord voortgang •vinden Een wonderlijke wereld! stortte bijna onmiddellijk als 'n De gebeurtenissen in Indone- 1 kaartenhuis in elkaar en de na- sië zijn voldoende bekend en het zou dwaas zijn de ogen te sluiten voor de sterke nationa listische stromingen in de Ar chipel en voor de veranderde omstandigheden en krachtsver houdingen in dit gebied sedert de tweede wereldoorlog. Neder land zal zijn uiterste best die nen te doen om Indonesië in Rijksverband te houden. Ook de Fransen hebben sinds de oorlog grote moeilijkheden in hun Aziatische bezittingen. Indo-China had evenals Indo nesië in Maart 1945 geen be stuur meer, daar de Franse troepen er door de Japanners geïnterneerd waren. De natio nalistische leider, Ho-Chi-Minh, profiteerde hiervan en wenst thans volledige onafhankelijk heid. De Fransen spelen tegen over hem de ex-keizer van An- nam, Bao Dai, uit, die een voor stander is van een soort domi nion status en deel wil blijven uitmaken van de Union-Fran- Qaise, de Franse vorm voor een gemenebest. Al deze feiten spreken voor zichzelf. De Europese landen, die bezittingen in Azië hadden, worden langzaam maar zeker teruggedrongen. Dit proces is ook verklaar baar, indien men bedenkt, dat twee wereldoorlogen juist deze landen enorm heeft verzwakt. Bovendien is ook het prestige, dat de Europeaan in Azië ge noot, practisch verdwenen se dert de Japanners deze Euro peanen op alle mogelijke ma nieren hebben vernederd, door hen in een minimum van tijd uit grote gebieden van Azië te verdrijven en hen te interneren in kampen. Wel heeft Japan uiteindelijk het loodje gelegd, doch vele Aziatische ogen zijn toch opengegaan. De onderlinge verdeeldheid van de Europeanen en daardoor hun zwakte is duidelijk aan het licht gekomen en de Aziatische intellectuëlen, die voor het me rendeel hun opleiding in Euro pa hadden gekregen, begrepen hun grote kans en pakten deze met beide handen aan. Andere, even belangrijke ge beurtenissen doen ons de ogen gericht houden op Azië. In Chi na voltrekt zich een drama voor de nationalistische regering, waarvan de gevolgen nog moei lijk te overzien zijn. Na enige maanden rust is daar de burgeroorlog tussen com munisten en nationalisten weer in volle omvang ontbrand. In deze maanden speelden zich on derhandelingen om tot een vre de te komen af. De eisen van de aan de winnende hand zijn de communisten kwamen neer op een vrijwel onvoorwaardelij ke overgave. Dit bleek voor de nationalisten, die toch al hun vroegere leider, maarschalk Tsi- ang-Kai-Tsjek hadden laten vailen, onaanvaardbaar, zodat de communistische opmars met groot succes werd hervat. Het verdedigingssysteem aan de grote Chinese rivier, de Jangtse, tionalistische hoofdstad Nan king, inmiddels door de regering verlaten, viel bijna zonder slag of stöot in handen der legers van de communisten, die snel verder oprukken naar Sjanghai. Het ziet er naar uit, dat hun een volledige overwinning ten deel zal vallen. Al zullen de nationa listen misschien in het onmete lijke binnenland invloed blijven uitoefenen, toch zal het hart van China, de kuststreek geheel verloren gaan. Want het is niet te verwachten, dat de leider der communisten, Mao Tse-Toeng, met minder genoegen zal ne men, nu gebleken is hoe zwak 't nationalistische bewind is. China zal dus communistisch worden. Een beangstigend voor uitzicht voor de Westerse we reld. Men kan slechts hoop put ten uit het feit, dat de Chinezen altijd weer voornamelijk Chine zen plegen te zijn. Het zal dus maar zeer de vraag zijn of Mos kou veel invloed zal kunnen gaan uitoefenen. Voorts is de economische positie van het grote land zo deplorabel, dat zonder Westelijke hulp niet veel tot stand gebracht kan worden. En bekend is het voldoende, dat economische hulp slechts van Amerika kan komen. In dat op zicht kan ook Moskou niet veel bieden. De vraag, die dus op welt, is of en in hoeverre China zich toch weer naar het Westen zal wenden. Van het antwoord zal veel afhangen. Deze eerste jaardag na de wiss'ling van 't bewind, Geliefde Koningin der Nederlanden, Toont U ons volk met vreugd, hoezeer het U bemint. Het sluit U in het hart; het draagt U op de handen; Het brengt op deze dag met een oprecht gemoed U jubelend zijn feestelijke groet! 't Oranje en 't rood-wit-blauw versiert ons [land alom; Maar ook de velden pronken in hun frisse kleuren; Het lied der vogels schalt in boom en struik rondom; De bloesem onzer bongerds spreidt zijn zoete geuren. Is 't niet, of de natuur mee instemt met ons feest? Wanneer is onze lent' zo luisterrijk geweest? En nu, wat zullen wij U wensen op deez dag? Nog denken wij aan Uwe koninklijke Moeder Met grote dankbaarheid, met- eerbied en ontzag. Welk vorst regeerde ooit rechtvaardiger en vroeder? Welnu, wij wensen, dat ook Uw regering Ons stemmen moog tot dank en tot verering! Terneuzen, 30 April 1949.' J- K. Ter gelegenheid van de jaar dag van H. M. Koningin Juliana werden in onze provincie de vol gende onderscheidingen ver leend: Benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau: C. Zwagerman, Rijksveeteelt en Zuivelconsulent, te Middel burg (bij bevordering; A. Sta- verman, chirurg, hoofd verband- kamer der Kon. Mij „De Schel de", te Vlissingen (bij bevorde ring); F. G. C. Rothuizen, oud directeur van Gemeentewerken, te Goes. Verder werden o.m. nog be noemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau: J. Scheele, referendaris, hoofd van de Hfd. Rijksbetalingsdienst van het Ministerie van Finan ciën, te 's-Gravenhage (vroeger te Terneuzen); Tj. B. E. Kiel- stra, voorzitter en directeur van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, te 's-Gravenhage (vroe ger te Goes). Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-N assau: R. R. M. Kieboom, secretaris ontvanger der gemeente West- dorpe; A. A. Marquinie, wethou der der gemeente Sas van Gent; L. J. Colsen, oud-dierenarts, te Terhole; Ir. J. D. Dorst, secre taris van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland, oud-se cretaris der Z. L. M., oud-Pro vinciaal Voedselcommissaris in Zeeland, te Goes; C. Ouwehand, directeur van Gemeentewerken, te Vlissingen; E. W. Neugebau- er, opzichter bij het Centraal Bouw- en Woningtoezicht op Walcheren, te St. Laurens; P. M. Panny te Zierikzee. Toegekend de eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oran- je-Nassau in goud aan: B. A. van Geijn, adjunct commies bij de Postdienst te Goes; D. Butijn, bedrijfsleider van de boerderij „Middenhof" van de N.V. Landb. Mij „De Bathpolders", te Rilland Bath; in zilver aan: Chr. Bakker, meesterknecht op het landbouwbedrijf van de familie Dees, te Terneuzen (bij bevordering)J. C. M. van der Velden, adjunct-commies bij de Provinciale Directie van ae We deropbouw en de Volkshuisves ting in Zeeland, te Terneuzen; J. H. Polderman, directeur van de harmonievereniging,, Schel- degalm", te Hansweert; P. Ver- maat, opziener bij de Visserij- politie op de Zeeuwse Stromen, te Ierseke; Ph. A. van de Linde, opziener bij de Visserij-politie De gelegenheid wordt openge steld gewone en aangetekende brieven en briefkaarten te ver zenden naar de opvarenden van Hr. Ms. torpedolbootjager „Tjerk Hiddes", welk oorlogsschip op zijn reis van Indonesië naar de Neder landse Antillen de havens Honolu lu (Hawa'ï), San Diego (Califor- nië) en Willemstad (Curacao) zal aandoen. De voor de opvarenden be stemde correspondentie behoort voor Honolulu uiterlijk te worden gepost op 4 Mei, voor San Diego op 16 Mei, voor Willemstad op 31 Mei a.s. De stukken behoren volledig volgens het binnenlandse tarief met Nederlandse frankeerzegels te zijn gefrankeerd en te zijn voorzien van twee elkander snij dende lijnen, over het gehele adres lopende van de ene hoek naar de andere. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld De trekken van het algemene beeld veranderen niet. Daar waar men over het dode punt heen is blijft de ontwikkeling in de goede richting meestal' soms in een verrassend snel tempo gehand haafd Op enkele moeilijke plaatsen blijkt vaak, dat, iwanneer de druk op de bevolking op te heffen is of belangrijk verlicht kan worden, de bevolking als het ware klaar staat de zo zizer noodzakelijke medewerking te geven. Deze tendens wordt doorkruist door berichten over een mogelijke terugkeer van de Republikeinse regering naar Djogja, omdat men daaraan de vrees verbindt van De Chinese communistische troepen, die hun opmars ten Zuiden van de Jangtse voort zetten, schijnen langs Sjanghai te zijn voortgerukt, dat zij blijkbaar tijdelijk links laten liggen. Van regeringszijde is mede gedeeld, dat de communistische strijdkrachten het op 70 kilo meter ten Noorden van Hangt- sjou gelegen Woetsjing zijn bin nengetrokken. Hangtsjou is het sleutelpunt van de nieuwe na tionalistische verdedigingslinie, die van Ningpo, over Hangtsjou, naar Nantsjang loopt. Waarnemers zijn van mening, dat de voornaamste aanval der communistische troepen ten doel heeft deze linie te door breken. Beweerd wordt, dat de rege ringstroepen stellingen hebben ingenomen ten Noorden van Woekang, dat op een afstand van ongeveer 40 kilometer ten Noorden van Hangtsjou is ge legen. Nader wordt gemeld, dat de communistische strijdkrachten, die Soetsjou hebben bezet, hun opmars in Oostelijke richting naar Sjanghai voortzetten, zij zouden de omgeving van Koen- sjan hebben bereikt, dat op een afstand van 55 kilometer van Sjanghai is gelegen. Deze com munistische troepen zouden de opmars van de communistische hoofdmacht dekken, die in Zui delijke richting, langs de spoor weg tussen Soetsjou en Has hing, verloopt. CHINEES PARACHUTISTEN LOPEN OVER. Ruim 2500 valschermspringers van het Chinese nationalistische leger, zijn, met hun opperbe velhebber, naar de communis ten overgelopen, zo meldt de communistische radio te Pei- ping. De radio voegde er aan toe, dat de nationalistische para chutisten werden beschouwd als de keurtroepen van de rege ringsstrijdkrachten, wier loyali teit ten opzichte van Maar schalk Tsjiang Kai Sjek nooit in twijfel werd getrokken. Zij werden door de Amerika nen opgeleid en uitgerust. De communistische strijd krachten rukken in Zuidelijke richting langs de Oostelijke oever van het Tai-meer op; hun opmars verloopt ten Wes ten van Sjanghai, dat thans bijna geïsoleerd is. De nationalistische verdedi gingslinie loopt thans van de kust van de provincie Tsjekiang over een afstand van bijna 800 kilometer naar het binnenland; daarna volgt de linie de hoofd spoorweg naar het in het Noor delijke gedeelte van de provin cie Kiangsi gelegen Nantsjang. Volgens eerdere berichten zijn drie communistische legers de Jangtse overgestoken in de na bijheid van Anking, dat op een afstand van ongeveer 320 kilo meter ten Zuid-Westen van Nanking is gelegen. Beweerd wordt dat deze troepen zich thans op een afstand van on geveer 120 kilometer van de nationalistische verdedigings linie bevinden. DE SITUATIE TE HONGKONG EN T,E SJANGHAI. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de garnizoens-commandant aldaar de op persberichten in gestelde censuur heeft ver scherpt; tegen hen, die berich ten publiceren, afkomstig uit andere, dan officiële bronnen als hoedanig uitsluitend de offi ciële communiqué's worden be schouwd zal, overeenkomstig de bepalingen van de krijgswet, worden opgetreden. Sommige inwoners van Hong kong treffen reeds voorberei dingen om de stad, met het oog op de door de communistische troepen ten Zuiden van de Jangtse behaalde successen, te verlaten. Er heerste echter respresailes op diegene, die actief of passief met Nederlandse in stanties samenwerken. Een aantal berichten uit het nieuw openge-komen gebied in het Westelijke deel van Oost-Ja/va spreekt van botsingen tussen de communisten (PK.I.) en andere groepen, waardoor de indruk wordt gewekt, dat deze commu nistische strijdgroepen steeds ac tiever worden. MIDDEN-JAY) V Als gevolg van de zeer uitge breide patrouillegang der Neder landers en de voortdurende ver liezen der benden zijn de acties van de In het Djogjase en Solose aanwezige benden van enige om vang, in toenemende mate onmo gelijk geworden. De omgeving van Purwokerto en Banjumas vertoont opleving van de activiteit der benden. In de omgeving van Tegal, Pe- malang en Pakiongan richtten benden zich tegen de op onderne mingen werkzame bevolking. In beide gebieden zijn tegenmaatre gelen getroffen. In het overige deel van Midden-Java houdt ae gunstige ontwikkeling aan. De opening van het kantoor der Al- Sowiet^cW gemene WJC otXLUI op de Zeeuwse Stromen, te Zie rikzee; W. Jobse, chef-monteur der P.T.T., te Vlissingen; H. A. Zuidweg, hoofdboekhouder-ad ministrateur bij de Glas- e* Verffabriek Gebrs. Wattez. te Goes; J. Pie terse, onderbaas o* het landbouwbedrijf „Domein- plaat" te 's-Heer Arendskerke: C. Louisse, oud-hoofd van de Politieke Recherche Afdeling, »e Goes; J. Jacobusse, penning meester van de plaatselijke af deling van „Het Groene Kruis" te Krabbendijke; in brons aan: A. J. Begijn, kelderknecht bij de N.V. Bierbrouwerij „De Hal ve Maan", te Hulst; A. S. U Boddaert, kantoorknecht der P.T.T., te Hulst; A. Le Bleu, landarbeider op de boerderij „Westhof" van de Landb. Mij „De Bathpolders", te Rilland- Bath; M. C. Kalle, landarbeider op de boerderij „Middenhof" va* de Landb. Mij „De Bathpolders''. te Rilland-Bath; J. C. Braai, landarbeider bij L. v. d. Linde te Dreischor: M. Dobbelaar, knecht op de hofstede „Domein- plaat", te 's-Heer Arendskerke; J. van der Male, knecht en landarbeider op de boerderij „Domeinplaat" te 's-Heer Arendskerke; C. J. Koppejau koster der Ned. Herv. Gemeen te, te Ritthem; L. M. van Oe veren, landbouwersknecht bij de familie Romeyn, te Ouwer- kerk; C. Walrave, paarden knecht op de hofstede „Maal- kote" bij de familie Dekker, te Wemeldinge; M. Kole, gew. landarbeider op de „Annahoe- ve", te Schore; W. Sinke, tuin man-huisknecht bij mevr. wed. M. Fransen van de Putte-Wae- tho, te Goes. Prijscontroledienst met Centrale Dienst Economische Controle Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat op het Ministerie van Economische Zaken voorbe reidingen worden getroffen voor samenvoeging van de prijscontro ledienst (P.CD.) en de Centrale dienst voor de economische con trole (C.D.E.C.). Wanneer deae fusie tot stand gekomen is, zal er bij Economische Zaken dus controledienst zijn. welke zowel met de contróle op naleving van de prijsvoorschriften belast zal zijn, als met de controle op alle andere economische voorschriften, welke liggen binnen de sfeer van de werkzaamheden van het Mi- sterie. Deze fusie is moigelijk ge worden door de geleidelijke ver mindering van de totale controle werkzaamheden. Men hoopt, dat zij tot grotere efficiency zal lei den, niet alleen in de organisatie van de nieuwe controledienst, maar ook bij de uitvoering van zijn taak. Volgens een Israëlisch onder zoek naar de moord op Graaf Bernadotte zijn de leiders va* de groep Stern moreel verant woordelijk voor de aanslag, zo verluidt te Tel Aviv. Binnenkort zullen de resultaten van het on derzoek te Lake Success bekend worden gemaakt. NaarVverder verluidt, wordt de aanslag geweten aan 'n neven organisatie van de groep Ster* en zijn er niet genoeg bewijze* om individuele namen te noe men. Men meent, dat in 't rap port verklaard wordt, dat Ber nadotte de bescherming van het Israëlische leger van de hand had gewezen. Het stadsbestuur van Oost-Ber- lijn is doende een tienjarenpla* op te stellen voor de wederop bouw van de stad, aldus heeft Friedrich Ebert, burgemeester van Oost-Berlijn, op een bijeen komst van het „democratische blok" in het gemeentehuis van de ™tecreditf Bank te j ^aï^rkuiXE^rsilS d e1 Bat ikke r ij e n ui t k om st ?k u n n e n en de nationale bibliotheek, alle i. brengen. De economische ontwikkeling van Djogja wordt belemmerd door geen paniekstemming onder de i gebrek aau afvoermogelijkiieden pui pIpptricjPh vprmrtp"pn F1p vni- burgerij. Er worden op energieke wijze vrijwilligers aangeworven voor de plaatselijke verdedigings diensten. Autoriteiten van politie en leger te Hongkong overwegen het nemen van maatregelen om het gevaar van door communis ten geïnspireerde stakingen in de van vitaal belang zijnde openbare diensten, te bezweren. Een groot contingent troepen, bijgestaan door pantserauto's, is van Kenya naar Oeganda ge zonden ter versterking van de plaatselijke strijdkrachten. Deze maatregel is genomen om de eerste vergadering van de Oost-Afrikaanse centrale vergadering in Kampata te be schermen, welke met demon straties wordt bedreigd. Het be treft hier in hoofdzaak een voorzorg en men beoogt de poli tie te steunen, die zich tegen over een mogelijke arbeiders staking en verdere demonstra ties geplaatst ziet. en electrisch vermogen. De vol gende treinverbindingen bestaan: Blora-Rembang-Semarang, Blora- Ngawan, Tjepu-Randu Blatang en binnenkort ook Semarang-Tjepu. OOST-JAVA: In het voortdurend onrustige Malangse geven de aan benden toegebrachte zware verliezen hoop op verbetering. Het herstel van de spoorwegverbindingen van Soerabaia met Kediri, Madioen en Bodonegoro zal de oplossing moe ten brengen van tal van proble men van aan- en afvoer. Een te Besuki verlaten onderneming is opnieuw bezet; verscheidene an deren zullen binnenkort bezet worden. In Bantam/, waar de gunstige ontwikkeling zich ibij voortduring handhaafde, is nu ook het regent schap Pandeglang verbeterd door het onschadelijk maken van klei ne benden. 21 April is de spoor weg Rngkesbitung-Serang voor openbaar vervoer opengesteld. De vierde onderneming in Ban tam is bezet. De rijstpellerijen te Serang .ziin dit seizoen weer in be drijf gesteld. In het Soe.kaboe- mische, Bhftenzorgse, Tjikam- peekse. Soefoangse en Cheribonse zijn diverse benden onschadelijk de Sowjet>e;ector gelegen, komen het eerst voor wederopbouw in aanmerking. Ebert deelde mee, dat het stads bestuur van Oost-Berlijn het fi nanciële jaar heeft afgesloten met een batig saldo van 50 millioe* Oost-marken. Het stadsbestuur heeft Donderdag besloten bank en verzekeringsmaatschappije* „tot bezit van het volk" te ma ken. In het totaal zijn 465 fabrie ken, 95 banken en 188 verzeke ringsmaatschappijen „bezit van het volk" geworden, aldus Ebert. gemaakt en is een aanzienlijke hoeveelheid wapens in beslag ge nomen. Sumatra: In de nieuw opengekomen ge bieden van Noord-Sumatra is de economische toestand! geleidelijk verbeterd. In Oost-Sumatra neemt de ondernemingsproductie toe, in Djamlbi verbetert de toe stand zeer. In de Lampongs ke ren de normale toestanden terug. In de omgeving van Gunjung Kerintui, in het westelijk deel van de residentie Bengkulen zijn de benden aangepakt, die op de be volking parasiteerden. Verschillende delen van Tapa- noeli hebben ransportmoeilijkhe- den. Padang meldt grotere activiteit van terreurgroepen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1