bim en het grijze poeder Wat brengt de Radio: Distributienieuws BINNENLANDS NIEUWS SPORTNIEUWS 3ERSCHEIDINGEN ICBT Zaterdag vroeg vets brood DOOR TRAP VAN PAARD GEDOOD Reizen naar en door West-Duitsland Arts voorziet einde van de t.b.c. in de V.S. Tarwe-overvloed in de V. S. Hamspek Ontbijtspek Bacon Plockworst Boterhamworst Bloedworst (met spek) Fa E. A. Usebaert Specialiteit in Plockworst V looswijkstraat sië SAMENVOEGING Het onderzoek naar de moord op Bernadotie Wetferopbouwplannen voor Oost-Berlijn Maatregelen tegen ongere geldheden in Oeganda ZlATEiKDAGr 30 APRIL. (NATIONAAL PROGRAMMA..) 8.00 8.07 HILVERSUM I en II: Wilhelmus; 8.02 Gelukwens Nieuws; 8.20 Marsmuziek, 8.30 Carlllonspel en kinderzang, Kamerorkest. HJLV. I: 10.00 Causerie. HILV. II: 10-00 Morgenwijding. HXLV. I en II: 10.30 Lyra Trio; 11 00 Voor de vrouw; 11.30 Viool en piano; 12.00 'Promenade-ork 12 45 Nieuws; 1.00 Toespraak Minister-President Dr. W Drees; 1.10 Reportages en klankheelden, 1 40 Metröpole-orkest; 2.00 Cau serie; 2.15 Metropole-ork (very.), 2 30 Wie wint de pot; 4.30 Van grens tot strand door Nederland; 5 20 Voor de jeugd; 6.00 Nieuws; 6.15 Reportages en klankbeelden; 6 35 Kon. Mil. Kapel; 7.05 Sport; 7.15 Korte toespraken; 7.45 Zang koor; 8.00 Nieuws; 8.05 Causere; 8.20,,'tls Oranje,'t blijft Oranje; 9 20 Verzen en melodieën; 9.4o Koorsnel: 1015 Philh. orlk; 11.00 Nws.-"11.15 Reportages en klank beelden; 11.30 Taptoe. In verband met de viering van Koninginnedag mogen de brood bakkerijen Zaterdag a s. van ze ven uur af brood vervoeren en van S uur af verkopen. Om deze re der. mag on die dag' reeds twee uur eerder dan gewoonlijk met het bakkerswerk worden begonnen. De oude Sheik Moessali was in zijn gevangenschap zo veranderd, dat sommigen mompelden dat hij niet de echte Sheik was, alleen iemand die op hem leek. „Ze herkennen vader niet meer" fluisterde Fatima ontzet in Bims oor. „Klim jij dan op het balkon Fatima en spr#elk de mensen toe", fluisterde Bim terug. „Ga maar op mijn schouders staan". En zo klom Fatima op de schou ders van Bim en vandaar op het balkon van het paleis. Zodra Fatima zich vertoonde, was alle twijfel weggenomen. „Leve Fatima, leve Sheik Moessali, weg GELDIGHEIDSDUUR W ERKKLEDIN G BONNEN Op 21 April j.l. werdien de bon nen H 13 en L 13 geldig verklaard voor de aankoop van werkkleding. Het Centraal Distributiekantoor vestigt er thans de bijzondere aan dacht op dat tevoren geldig ver klaarde werkkledingbonnen H 1 tot en met H 12 en L 1 tot en met L 12 na 14 Mei a.s. niet meer gel dig zullen zijn. De rantsoenibonnen van werk kleding FC en FD alsmede de bonnen H 13 en T 13 blijven tot nader order geldig. SUCCESVOL OPTREDEN VAN RIJKSPOLITIE. Voortvluchtig lid S.S. Jagdcom- niando Nord-West gepakt. lm de nacht van Woensdag op Doaderdar is de afdeling Opspo ring Gevluchte Politieke Delin quenten van de Rijkspolitie ge west Amsterdam, er in geslaagd de sedert 27 Mei 1948 ondergedo ken Cornells Cramer, lid van het S.S Jagdcommando Nord-West, te arresteren. Cramer trachtte met behulp van een paspoort op een andere naam de Belgische grens te overschrij den, doch kon in het grensgebied worden achterhaald en gegrepen. Hiermede is weer bewezen, ho. belangrrjk een nauwlettend toe zicht op politieke delinquenten is, Cramer, die kort na de bevrijding is gearresteerd, zag kans op 27 Mei 1948 uit het kamp te Crailo te ontsnappen en wist zich sedert dien verborgen te houden. Hij was één der hoofdmannen van het zgn. S.S. Jagdcommando Nord- West, ook wel genaamd het Jagd- comanando Pieters of Steinbach, dat zich te Brammen en Loos- drecht aan ontzettende wreedhe den ten koste van arrestanten te buiten is gegaan. Wreedheden, welke zelfs de Duitsers te gortig werden, zoals gebleken is tijdens de behandeling van de zaak tegen A. J. Pieters, uit Groningen, die enige tijd commandant van dez- °roep was en anderen voor het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam op 19 en 26 Maart j.l. .De aanklacht tegen de leden var. het commando zegt, dat deze mannen zich in de np.mode Maart, April en Mei 1945, dus kort voor de bevrijding, te Brammen en Loosdrecht aan weerloze arres tanten hebben vergrepen en deze hebben gemarteld door hen met zwepen of karwatsen en branden de sigaretten te lijf te gaan. Cramer stond er voor bekend in het bijzonder graag zijn slacht offers met een witgloe'ende pook te bewerken. Hij wordt er van verdacht medeplichtig te zijn ge weest aan moord od 8 tot 10 Ne derlanders. Mogelijk zelfs nog meer. Hij kwam oorspronkelijk uit Venlo en was reeds on 27 Septem ber 1940 in politiedienst getre den. O.m. is hij verbonden geweest aan de gemeentepolitie te Venlo en Utrecht en later aan het Di rectoraat Generaal van Politie te Nijmegen. Daarna is hij naar Duitsland vertrokken en heeft hij te Erfurt een speciale opleiding voor een S.S. Jagdcommando ge volgd. Veel van de wandaden van Cramer zijn reeds naar voren gekomen. ZEUFS IN HET ZIEKENHUIS SMOKKELDE HM NOG. Douaneibeamten uit Glanerburg hadden alle reden om de smokke laar Ter B., uit Hengelo in het oog te houden. Op vermoeden dat hij zich schuldig maakte aan smokkelarij achtervolgden ze hem per jeep toen hij met een autobus van de grens naar zijn woon plaats ging. De smokkelaar was echter op zijn qui vive en trachtte in Hen gelo aan een ontmoeting met de grenswachten te ontsnappen. Even leek het, dat het hem zou lukken, toen hij via een smalle steeg een weg' koos, waar de douane hem niet kon volgen. Het was echter slechts voor een mo ment, want spoedig werd hij ach terhaald, hoewel hij op een fiets een geweldige sprint ontwikkelde. De jeep reed voor het rijwiel, met het gevolg dat de smokkelaar niet meer kon ontsnappen, tegen de jeep botste en op straat smakte. Voor zijn deerlijk gekwetste knie moest medische hulp ver leend worden. De douaniers toe dachten zich niet lang, zetten hun gevangene in de jeep en brachten hem langs de kortste weg naar een ziekenhuis. Voor de zaken werden afgewik keld, besteedde een chirurg eerst aandacht aan de knie, waarna de patiënt in bed belandde voor een verhoor. De beambten wilden toen ook de smokkelwaar In be slag nemen, maar die was ner gens te ontdekken, totdat men onder het hoofdkussen keek, waar een cassette met scharen was weggestopt VROUW WAS MET DRIE MANNEN GETROUWD. De Tegelse gemeentepolitie hield de 28-jarige uit Amsterdam af komstige mej. E. van der B. aan, die zich schuldig maakte aan .bru tale oplichterijen, waarbij gewoon lijk de „liefde" een hoofdrol speel de. In Januari van dit jaar kwam de juffrouw in relatie met een persoon uitJ3eLfeld. Zij vertelde hem, dat ze schippersdochter was en ongehuwd. Haar ouders wer den in Duitsland vermoord. Het stel werd verliefd, verloofde zich en „trouwen" kwam ter sprake. Hiervoor was echter geld nodig. ZAAMSLAG. Duivensport. Op Zaterdag 23 April 1.1. werd een prijsvlueht gehouden naar Mouscron Deelname 81 dluiven. Gelost om 12 uur. Afstand 79922. Snelheid 1490.1. Aankomst eer ste duif 12.53.38 uur De uitslag was als volgt: 1. D. Kaijper; 2, 8, 9, 39 J. Corae- lissen; 4. 12, 13/15, 18 Koopman; 5. F .de Jonge; 6, 7, 29 H. Schee- Ie; 10. J Meesen; lij. A. Buijae; 14, 17, 21, 36 IH. Comelissen; 16. M. Dieleman; 19. M. Verpoorte; 20 F. Kaijser; 22. Gebr. Dees; 23. J. Wisse. Terneuzen; 24. A de Keijzer: 25 Gebr. Dees; 26. D. de Jonge, Kiwalkkel; 28. D Kaijser; 30. H. de Feijter; 31. Romaijnsen; 32. P, v. d. Voorde; 33. Dralbbe, Driewegen; 34. A. de Keijzer; 35. H. de Putter, Axel; 37. J. van 'Hoeve; 38. F. Verh.elst; 40. A. Buijize. Overduif Geibr. Dees. SLUISKIL. Veteranenwedstrijd. Dat de meer bezadigde dorpe naren op sportgebied nog iets kunnen presteren bewijst wel, dat een 22-tal Zaterdag haar krachten zal gaan meten in een voetbal wedstrijd voor veteranen. Rond 3 uur zullen zij met de harmonie aan het hoofd naar het Villapark trekken. Zoals bij vorige gelegenheden zullen er velen zijn die dit gebeuren niet willen mis sen en deze wedstrijd, waarin ver soheidene favorieten optreden, zullen gaan bijlwonen. met de hasjis!" klonk het nu don derend van alle kanten. De bevolking bestormde nu het paleis dat nog steeds door de handlangers van Maloch werd verdedigd. Van alle zijden klau terden de mannen tegen de mu ren op. De vrouw kreeg van haar ver loofde 1370 los, om de uitzet te verzorgen, an liet haar toekom stige echtgenoot een levensverze kering sluiten van 2000 met de conditie dat een eventuele uitke ring uitsluitend haar ten goede kwam. Tenslotte kon de juffrouw over het loon van haar „Verloof de" beschikken, zodat zij alles keurig voor het a.s, huwelijk in orde kon maken. Nu vond zij het welletjes. Zij; verdween, met de centen. Na de arrestatie bleek ibij on derzoek, dat deze 28-jarige Am sterdamse in 1943 met een Hel- mondienaar trouwde, die zij reeds na enkele maanden huwelijksleven in de steek liet. Zij zocht Duits land op, huwde daar in 1945 op nieuw, nu onder een valse naam. Ook1 deze liefde beviel haar niet te best, en ook haar tweede ge-, maal bleef in zijn .eentje achter. Hierna begaf zij zich naar Frank furt en trouwde daar met een Pool Ook deize man beleefde niet veel plezier van zijn vrouw. Zij liet ook de Pool eenzaam achter en arriveerde in Nederland, waar een poging om met een gehuwd man een gelukkig „huwelijk" aan te gaan mislukte. Maar in Bel- feld slaagde haar poging aan vankelijk beter. DE HOOFDEN WAREN GETELD De Noord-Hollandse gemeente Oude Niedorp zal een van de wei nige gemeenten in ons land zijn, waar men dit jaar niet de span ning van gemeenteraadsverkie zingen zal belteven. Na onderlinge besprekingen zijn de katholieke en neutrale kiesverenigingen het eens geworden over de verdeling dier zetels (de hoofden waren in deze kleine gemeente toch reeds geteld) en zo zullen straks van een in te dienen lijst twee neutrale en vijf katholieke raads leden automatisch worden geko zen. Daarmee bespaart de ge meente de onkosten, Verbonden aan verkiezingen, dit keer uit. Woensdagavond1 is het andier- half jarig zoontje van de land bouwer Van Stilphout te Merselo, gemeente Venray, die in een wei de aan het spelen was door een paard getrapt en ernstig gewond. De ouders waren op dat ogenblik niet thuis maar op een bruiloft te Oirlo. De grootmoeder, die deze dag met de zorg voor het kind be last was, vond het kind stervendie in de weide. Na overgebracht te zijn naar het ziekenhuis te Ven ray is het kind overleden. HERDENKING „FOOD DROPPING" IN 1945 Hedten, Vrijdag 29 April om 2 uur zal het vier jaar geleden zijn, dat de eerste voedselpakketten werden afgeworpen boven Neder land. Dat geschiedde op Zondag 29 April 1945 boven het vliegveld Ypenburg. Ter gelegenheid van dit feit zal heden een bijzondere vlucht wor den gemaakt. Een Dominie" vliegtuig van de Nederlandse luchtmacht zal omstreeks twee uur boven Ypenburg verschijnen. Aan boord zal zich bevinden de heer ,H. George Franks, die als oorlogscorrespondent van het A.N.P. de enige journalist was, die de eerste vlucht met de voed selpakketten geladen Lancaster bommenwerpers meemaakte. De heer Franks is thans corres pondent van Reuter voor Neder land. De Dominie'" zal op ons land aanvliegen over de Noordzee langs dezelfde route die de Lan caster-vliegtuigen vier jaar gele den volgden. Boven Ypenburg zal de heer Franks een pakketje uit werpen, dat een Delfts tegeltje zal bevatten. Dit tegeltje is be stemd voor een kind, dat op 29 April te 's Gravenhage werd ge boren. Na de vlucht zal de heer Franks zijn indrukken van deze vlucht vergeleken met die van vier jaar geleden vertellen in een radio- causerie vermoedelijk in het pro gramma der Nederlandse strijd krachten. Hij zal dan bovendien een paar „geheimen" verklappen die aan de voorbereiding der „Fooddropping" voorafgingen Naar wij vernemen zal er met ingang van 30 April a.s. een ge wijzigde methode gevolgd wor den bij het aanvragen van een vergunning voor reizen naar en door West-Duitsland. Van deze datum af worden slechts schriftelijk ingediende aanvragen voor een visum in behandeling genomen. Het „Allied Military Permit Office", Nieuwe Parklaan 17, Den Haag, deelt mede, dat alle schriftelijke aanvragen binnen 24 uur zullen worden beant woord, doch adviseert alle per sonen die naar Duitsland wil len reizen, hun aanvraag wel vroegtijdig in te dienen, daar 't mogelijk is, dat nog aanvullen de papieren nodig zijn, alvorens een reisvergunning kan worden verstrekt. Omtrent de mogelijkheden voor reizen naar de drie Weste lijke zones van Duitsland ver strekt 't „Permit Office" schrif telijk alle gewenste gegevens. Personen, die er niet zeker van zijn, of zij voor een visum in aanmerking komen, wordt ver zocht bij hun schriftelijke aan- vrage 't doel van hun reis dui- del ijk te omschrijven, Dr. James E. Perkins, direc teur van de Amerikaanse bond tot bestrijding van tuberculose, heeft verklaard, dat gezien de voor uitgang van de moderne medi sche wetenschap de mogelijk heid bestaat, dat over vijftig jaar tuberculose in de Verenigde Sta ten volkomen is uitgeroeid en dat er geen reden is aan te ne men, dat tuberculose een ziekte zou zijn, waarmede de mensheid blijvend besmet is". Uit statistieken van de Ameri kaanse gezondheidsdienst is ge bleken, dat er sedert het begin van deze eeuw een gestadige da ling te constateren valt in het aantal sterfgevallen als gevolg van t.b.c. Van elke 100.000 sterf gevallen in 1900 werden 194 door tib.c veroorzaakt. In 1910 wat dit aantal 154, in 1026 113, in li930 71, in 1940 46 en in 1947 slechts 34. De gevreesde ziekte komt thans veel minder voor in de leeftijds groepen van 16 tot 45 jaar, ter wijl ook in de leeftijdsgroepen bo ven 46 jaar een lichte verande ring valt te constateren. Uit berichten, welke bij het Amerikaanse Ministerie van Landbouw binnenkomen, nu wel dra de wintertarwe zal worden geoogst, blijkt, dat er in de Ver enigde Staten spoedig overvloed van tarwe zal zijn. Er zijn aan wijzingen, dat er, nadat dit jaar in alle Amerikaanse binnenlandse behoeften zal zijn voorzien, onge veer een milliard bushels zullen overblijven, waarvan door export minder dan de helft zal afvloeien. Tijdens de jongste debatten over de E.C.A. hebben de senato ren uit de tarwe verbouwende staten er zich over beklaagd, dat Amerika de aankoop van buiten landse tarwe financierde en zich tegelijkertijd geplaatst zag voor de noodzakelijkheid belangrijke bedragen te betalen tot steun van de binnenlandse tarweprijzen. Dit maakt het, samen met de voorspellingen, dat de vervoers- faciliteiten van de spoorwegen zeker voldoende zullen zijn bij de verminderde vraag naar Ameri kaanse tarwe uit het buitenland, buitengewoon on waars ch ij n 1 ij k dat de tarweaankopen in het ka der van de EJC.A. ergens anders dan in de Verenigde Staten zul len geschieden. Het binnenhalen van de wintertarwe verreweg de belangijkste Amerikaanse tar weoogst begint in Texas over ongeveer 20 dagen. Men ver wacht;, dat de oogst ongeveer 68 procent meer zal opleveren dan vóór de oorlog. GIJSBREGT VAN HOEVE en PIETERNELLA A- DEN HAMER hebben de eer» namens we derzijdse Ouders, kennis te geven van hun voorgéno- men huwelijk, waarvan de voltrekking D-V- zal plaats hebben op Donderdag 12 Mei a-s- Ferkelijke bevestiging des namiddags ongeveer 3 uur in de Geref- Kprk te Ter- neuzen door de Weleerw- Heei; Ds- H- Pestman- Sluiskil, Vogelschorpolder P 161- Terneuzen, Axelsestr- 120- 23 April 1949- Receptie op de trouwdag van "56 uur n-m- in het gebouw „Pro Rege'', De Jongestraat- Toekomstig adres: Spoorstraat 51, Sluiskil- Hiermede geven wij kennis dat tot onze die pe droefheid, na een langdurig, doch gedul dig gedragen lijden van ons is heengegaan, onze innig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootfnoeder, Zuster» Behuwdzuster en Tante PIETERNELLA SCHEELE, geb. Van Sabben, in de ouderdom van 72 jaar- Uit aller naam, J. D- SCHEELE. Terneuzen, 28 April 1949 Dr. Buijzestraat 1- Heden overleed na een kortstondig lijden onze geliefde Vader, Behuwd- Groot- en Overgroot vader JAN MACHIELSEN, in de ouderdom van bij na 82 jaar- Namens de Kinderen, J. MACHIELSEN. Terneuzen, 28 April 1949 Kerkhoflaan 23. 1874 1949 Op 30 April a-s. hoopt onze lieve Moeder, Be huwd-, Groot- en Over grootmoeder, Mevrouw de Weduwe MARIA V4NHIJFTE—PILAET haar 75ste verjaardag te vieren- I at God haar nog vele jaren in gezondheid in ons midden mag laten is de wens van Al haar Kinderen, Klein en Achterkleinkinderen. Sluiskil, April 1949- Voor de talrijke blijken van belangstelling onder vonden bij de viering van ons 35-jarig Huwijksfeest, betuigen wij, ook namens onze Kinderen, hartelijk dank- CYR. PLASSCHAERT— WAUTERS- IJzendijke, April 1949- Stroopuit- Bij mijn vertrek naar Indië roep ik Familie, Vrienden en Bekenden een hartelijke groet toe- In het bijzonder de Voortrekkers van de N-P-V- en de „Karei Door- mangroep", Mam- ANDRIES HAMELINK a/b s-s- „Waterman". ntieprijs: 10 ct.; minimum 'ertentie 1,50. ïg advertenties ïamiddags 3 uur kl. advertenties t 60 ct.; iedere eer 12 ct. Ver- Brieven onder Bureau van dit cent meer. -c wartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Mei.Opk. Ond. Opk. 0*gL 1 5.11 20.04 6.15 2 5.10 20.05 6.55 0.18 3 5.08 20.07 7.51 1.20 4 5.06 20.09 9.02 2.06 5 5.04 20.10 10.25 2.40 6 5.02 20.12 11.53 3.04 7 5.00 20.14 13.22 3.21 8 4.58 20.15 14.50 3.36 Ld van de jaar- ioningin Juliana orovincie de vol- heidingen ver- Officier in de ije-Nassau: Rijksveeteelt- ent, te Middel- dering; A. Sta- hoofd verband- Mij „De Schel- ;n (bij bevorde- Rothuizen, oud- emeentewerken, n o.m. nog be- ■yier in de Orde sau: erendaris, hoofd sbetalingsdienst :rie van Finan- inhage (vroeger Tj. B. E. Kiel- :n directeur van p voor Vee en venhage (vroe- Ridder in de e-Nassau: Dom, secretaris- jemeente West- •quinie, wethou- e Sas van Gent; d-dierenarts, te D. Dorst, secre- ichting voor de eeland, oud-se- L. M„ oud-Pro- Icommissaris in C. Ouwehand, emeentewerken, W. Neugebau- j het Centraal ïingtoezicht op 3t. Laurens; P. irikzee. ■remedaille, ver arde van Oran- eijn, adjunct- Postdienst te l, bedrijfsleider ij „Middenhof" .ndb. Mij „De Rilland Bath; meesterknecht ^bedrijf van de Terneuzen (bij C. M. van der commies bij de :tie van ae We- 3 Volkshuisves- te Terneuzen; directeur van iniging,, Schel- sweert; P. Ver bij de Visserij- ;uwse Stromen, van de Linde, Visserij-politie ïgene, die actief Nederlandse in- -ken. eriohten uit het m gebied in het van Oost-Java ngen tussen ae £.1.) en andere jr de indruk ,t deze commu- epen steeds ac- [TDDEN-JAV)\ de zeer uitge- ing der Neder- artdurende ver zijn de acties gjase en Solose van enige om- de mate onmo- De omgeving en Banjumas an de activiteit op de Zeeuwse Stromen, te Zie- rikzee; W. Jobse, chef-monteur der P.T.T., te Vlissingen; H. A. Zuidweg, hoofdboekhouder-ad ministrateur bij de Glas- e» Verffabriek Gebrs. Wattez. te Goes; J. Pie terse, onderbaas e# het landbouwbedrijf „Domein - plaat" te 's-Heer Arendskerke; C. Louisse, oud-hoofd van de Politieke Recherche Afdeling, »e Goes; J. Jacobusse, penning meester van de plaatselijke af deling van „Het Groene Kruis", te Krabbendijke; in brons aan: A. J. Begijn, kelderknecht bij de N.V. Bierbrouwerij „De Hal ve Maan", te Hulst; A. S. M Boddaert, kantoorknecht der P.T.T., te Hulst; A Le Bleu landarbeider op de boerderii „Westhof" van de Landb. Mij „De Bathpolders", te Rilland- Bath; M. C. Kalle, landarbeider op de boerderij „Middenhof" va* de Landb. Mij „De Bathpolders", te Rilland-Bath; J C. Braai, landarbeider bij L. v. d. Linde te Dreischor; M. Dobbelaar, knecht op de hofstede „Domei*- plaat", te 's-Heer Arendskerke; J. van der Male, knecht e* landarbeider op de boerderij „Domeinplaat" te 's-Heer Arendskerke; C. J. Koppejan koster der Ned. Herv. Gemeen te, te Ritthem; L. M. van Oe- veren, landbouwersknecht bij de familie Romeyn, te Ouwec- kerk; C. Walrave, paarden knecht op de hofstede „Maal- kote" bij de familie Dekker, te Wemeldinge; M. Kole, gew. landarbeider op de „Annahoe- ve", te Schore; W. Sinke, tuin man-huisknecht bij mevr. wed. M. Fransen van de Putte-Wag- tho, te Goes. van Tegal, Pe- ongan richtten de op ondeme- bevolking. In l tegenmaatre- In het overige lava houdt ae iling aan. De antoor der Al- let Bank te Prijscontroledienst mei Centrale Dienst Economische Controle Van bevoegde zijde deelt me* ons mede, dat op het Ministeriê van Economische Zaken voorbe reidingen worden getroffen voor samenvoeging van de prijscontro ledienst (P.CD.) en de Centrale dienst voor de economische co*- tröle (C.D.E.C.). Wanneer deae fusie tot stand gekomen is, zal er bij Economische Zaken dus controledienst zijn, welke zowel met de contróle op naleving va* de prijsvoorschriffen belast zal zijn, als met de controle op alle andere economische voorschrifte*. welke liggen binnen de sfeer va* de werkzaamheden van het Mi- sterie. Deze fusie is mogelijk ge worden door de geleidelijke ver mindering van de totale controle werkzaamheden. Men hoopt, dat zij tot grotere efficiency zal lei den, niet alleen in de organisatie van de nieuwe controledienst, maar ook bij de uitvoering va* zijn taak. Volgens een Israëlisch onder zoek naar de moord op Graaf Bernadotte zijn de leiders va* de groep Stern moreel verant woordelijk voor de aanslag, zo verluidt te Tel Aviv. Binnenkort zullen de resultaten van het on derzoek te Lake Success bekend worden gemaakt. NaarVverder verluidt, wordt de aanslag geweten aan 'n neven organisatie van de groep Ster* en zijn er niet genoeg bewijze* om individuele namen te noe men. Men meent, dat in 't rap port verklaard wordt, dat Ber nadotte de bescherming van het Israëlische leger van de hand had gewezen. kroon ver or exen, maar ziet toen gaarne een zekere verhouding tot Engeland, daar het zich tot het Westen aangetrokken ge voelt en het vreest anders in de sfeer van het Russische com munisme terecht te komen. Tevens kan het land dan blijven profiteren van de handelsvoor keur-tarieven. Pakistan en Cey lon blijven dominions, hetgeen betekent, dat zij practisch on afhankelijk zijn, doch de band met de Engelse kroon willen bestendigd zien. Anders is de toestand op Malakka, waar de Engelsen te vuur en te zwaard het ook al daar opkomende nationalisme, dat zich in communistische richting heeft begeven, bestrii- den en tot heden toe met sue- C6S Geen Veiligheidsraad of U.N. O schijnt zich hiervan iets te willen aantrekken. ...Wat even verderop, in Indonesië, zo sterk veroordeeld wordt, mae op Ma lakka ongestoord voortgan g vinden. Een wonderlijke wereld! De gebeurtenissen in Indone- pa nauaen gekregen, oegrei hun grote kans en pakten deze met beide handen aan. Andere, even belangrijke ge beurtenissen doen ons de ogen gericht houden op Azië. In Chi na voltrekt zich een drama voor de nationalistische regering, waarvan de gevolgen nog moei lijk te overzien zijn. Na enige maanden rust is daar de burgeroorlog tussen com munisten en nationalisten weer in volle omvang ontbrand. In deze maanden speelden zich on derhandelingen om tot een vre de te komen af. De eisen van de aan de winnende hand zijn de communisten kwamen neer op een vrijwel onvoorwaardelij ke overgave. Dit bleek voor de nationalisten, die toch al hun vroegere leider, maarschalk Tsi- ang-Kai-Tsjek hadden laten vallen, onaanvaardbaar, zodat de communistische opmars met groot succes werd hervat. Het verdedigingssysteem aan de grote Chinese rivier, de Jangtse, stortte bijna onmiddellijk als 'n kaartenhuis in elkaar en de na- communistische troepen ten doel heeft deze linie te door breken. Beweerd wordt, dat de rege ringstroepen stellingen hebben ingenomen ten Noorden van Woekang, dat op een afstand van ongeveer 40 kilometer ten Noorden van Hangtsjou is ge legen. Nader wordt gemeld, dat de communistische strijdkrachten, die Soetsjou hebben bezet, hun opmars in Oostelijke richting naar Sjanghai voortzetten, zij zouden de omgeving van Koen- sjan hebben bereikt, dat op een afstand van 55 kilometer van Sjanghai is gelegen. Deze com munistische troepen zouden de opmars van de communistische hoofdmacht dekken, die in Zui delijke richting, langs de spoor weg tussen Soetsjou en Has hing, verloopt. CHINEES PARACHUTISTEN IDPEN OVER. Ruim 2500 valsch, rmspringers van het Chinese nationalistische hun opmars verloopt ten Wes ten van Sjanghai, dat thans bijna geïsoleerd is. De nationalistische verdedi gingslinie loopt thans van de kust van de provincie Tsjekiang over een afstand van bijna 800 kilometer naar het binnenland; daarna volgt de linie de hoofd spoorweg naar het in het Noor delijke gedeelte van de provin cie Kiangsi gelegen Nantsjang. Volgens eerdere berichten zijn drie communistische legers de Jangtse overgestoken in de na bijheid van Anking, dat op een afstand van ongeveer 320 kilo meter ten Zuid-Westen van Nanking is gelegen. Beweerd wordt dat deze troepen zich thans op een afstand van on geveer 120 kilometer van de nationalistische verdedigings linie bevinden. DE SITUATIE TE HONGKONG EN TE SJANGHAI. Uit Sjanghai wordt gemeld, rtat. de garnizoens-commandant aldaar de op persberichten in- Autoriteiten van politie en leger te Hongkong overwegen het nemen van maatregelen om het gevaar van door communis ten geïnspireerde stakingen in de van vitaal belang zijnde openbare diensten, te bezweren. Een groot contingent troepen, bijgestaan door pantserauto's, is van Kenya naar Oeganda ge zonden ter versterking van de plaatselijke strijdkrachten. Deze maatregel is genomen om de eerste vergadering van de Oost-Afrikaanse centrale vergadering in Kampata te be schermen, welke met demon straties wordt bedreigd. Het be treft hier in hoofdzaak een voorzorg en men beoogt de poli tie te steunen, die zich tegen over een mogelijke arbeiders staking en verdere demonstra ties geplaatst ziet. OOST-JAVA: In het voortdurend onrustige Malangse geven de aan benden toegebrachte zware verliezen hoop op verbetering. Het herstel van de spoorwegverbindingen van Soerabaia met Kediri, Madioen en Bodonegoro zal dc oplossing moe ten brengen van tal van proble men van aan- en afvoer. Een te Besuki verlaten onderneming is opnieuw bezet; verscheidene an deren zullen binnenkort bezet worden. In Bantam;, waar de gunstige ontwikkeling zich bij voortduring handhaafde, is nu ook het regent schap Pandeglang verbeterd door het onschadelijk maken van klei ne benden. 21 April is de. spoor weg Rngkesbitung-Serang voor openbaar vervoer opengesteld. De vierde onderneming in Ban- iam is bezet. De rijstpèllerijien te Sprang zijn dit seizoen weer in be drijf 'gesteld. In het' Soekaboe- mische. Bfuftenzorgse, Tjikam- reekse, Soetoangse en Cheribonse zij.n diverse benden onschadelijk Het stadsbestuur van Oost-Ber lijn is doende een tienjarenpla* op te stellen voor de wederop bouw van de stad, aldus heeft Friedrich Eibert, burgemeester van Oost-Berlijn, op een brjeen- I komst van het „democrat'sche blok" in het gemeentehuis van de I Sowjet-sector meegedeeld. De „»or opera, de Humboldt-universiteit IT, en de nationale bibliotheek, alle in kunnen j Sowjet-gector gelegen, komen het eerst voor wederopbouw in aanmerking. Ebert deelde mee, dat het stads bestuur van Oost-Berlijn het fi nanciële jaar heeft afgesloten met een batig saldo van 50 millioe* Oost-marken. Het stadsbestuur heeft Donderdag besloten bank en verzekeringsmaatschappije* „tot bezit van het volk" te ma ken. In het totaal zijn 465 fabrie ken, 95 banken en 188 verzeke ringsmaatschappijen „bezit van het volk" geworden, aldus Ebert. ontwikkeling >elemjmerd door rmogelijklieden ogen. De vol ingen bestaan: aarang, Blora- idu Blatang en narang-Tjepu. gemaakt en is een aanzienlijke hoeveelheid wapens in beslag ge nomen. Sumatra: In de nieuw opengekomen ge bieden van Noond-Sumatra is de economische toestand1 geleidelijk verbeterd. In Oost-Sumatra neemt de ondernemingsproductie toe, in Dfjambi verbetert de toe stand zeer. In de Lampongs ke ren de normale toestanden terug. In de omgeving van Gunfung Kerintui, in het westelijk deel van de residentie Bengkulen zijn de benden aangepakt, die op de be volking parasiteerden. Verschillende delen van Tapa- noeli hebben ransportmoeilijkhe- den. Padang meldt grotere activiteit van terreurgroepen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3