Spoedige opheffing blokkade? Sowjets sluiten Berlijnse sluizen De Koningskwestie in België 3ERSCHEIDINGEN ICBT VRIJDAG 29 APRIL 1949. Persconferentie van Truman Ongeregeldheden te Calcutta Bulgarije wijst uitnodiging van V. N. af Begin de dag met rVOROIj Slechte toestand der woningen in Caïro Veldmaarschalk Montgomery weder naar Nederland De strijd in Birma He Iceslwni an Maatregelen tegen ongere geldheden in Oeganda sië SAMENVOEGING Het onderzoek naar de moord op Bernadotie Wederopbouw/plannen voor Oost-Berlijn Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING, medegedeeld door hetK.N.M. I. te De Bin, geldig van Vrij dagochtend tot avond. Zwaar bewolkt. Meest zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige lichte regen of motregen en later verspreide opklaringen. Zw. tot matige wind hoofd zakelijk tussen Z.-W. en W. Weinig verandering in tem peratuur. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1102- Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V- Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3>25 per kwartaal, Advertentieprijs per mm 10 et-: minimum per advertentie ƒ,1,50- Inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 et-iedere regel meer 12 et- Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Jacob Malik. Russisch gedele geerde bij de V N„ heeft Philiu Jessuip, de reizende ambassadeur der V. S.. mondeling de verzeke ring gegeven, dat de Sovjet-Unile de blokkade van Berlijn zou op heffen op twee voorwaarden, die dezer dagen door Tass, het Sov jet-Russische nieuwsbureau wer den bekend gemaakt, zo meldt de President Truman heeft giste ren op een persconferentie ver klaard, dat naar zijn mening de regering der Sowjet-Unie ,,te goeder trouw" handelt hij de lo pende besprekingen met de Wes telijke regeringen over het ophef fen van de Sowjet-Russische blok kade van Berlijn. Truman zeide de ontwikkelingen die vervat zijn in de Woensdag door het Ministerie van Buiten landse Zaken uitgegeven verkla ring over de besprekingen tussen Jessup en Malik, als „bemoedi gend" te beschouwen. Truman verklaarde, dat Ameri kaanse vlootstrijdkrachten nog bereid en in staat zijn om alle Amerikaanse burgers te evacu eren, die in Sjanghai of enige an dere haven in China willen verla ten. Op de vraag, of zich Amerikaan se slagschepen te Sjanghai bevin den, antwoordde Truman beves tigend. Van een schending der diplomatieke onschendbaarheid van heighten Stfuart, de Ameri kaanse ambassadeur te Nanking, zei Truman niets af te weten. Hij had van Stuart ook geen klacht ontvangen. Vgf medische studenten te Cal cutta zijn gewond, toen de politie gisteren het vuur opende om een optocht uit elkaar te drijven. De studenten hielden een protestbe toging tegen de ongeregeldheden van Woensdag toen de politie het vuur opende op een optocht van vrouwen, waarbij 7 personen wer den gedood en zeven gewond. De optocht van Woensdag werd ge houden na een bijeenkomst van een communistische vrouwenor ganisatie om sympathie te betui gen met communistische gevan genen in West-Bengaalse gevan- ge nissen, die in hongerstaking waren gegaan. De Bulgaarse regering heeft de uitnodiging van Trygve Lie om deel te nemen aan de besprekingen der politieke commissie der V. N. over de kwestie der godsdienst vrijheid in Bulgarije van de hand gewezen, zo meldt het Bulgaarse nieuwsbureau In het Bulgaarse antwoord wordt gezegd, dat de Protestantse geestelijken, die onlangs in Bulga rije izijn berechu „Bulgaarse bur gers waren die door een bevoegde Bulgaarse rechtbank werden ver oordeeld!". Het betrof hier een binnenlandse a an gelegenheid. Vrij heid van godsdienst was gewaar borgd in Bulgarije. De beschuldi gingen jegens Bulgarije vormde een „vijandige daad", die niet tot doel had .,de vrede en de samen werking tussen de volken te [be vorderen". correspondent van de New York Times te Lake Succes. Deze voorwaarden zijn, dait de V. S„ Engeland en Frankrijk ge lijktijdig de tegenmaatregelen, die genomen werden als antwoord op de Russische beperkingen van het verkeer over land en te water, zullen opheffen en zij zullen in stemmen met een datum voor een bijeenkomst van de Ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier over de kwestie [Duitsland. Drew Middleton de correspond dent van de Times zegt in een bericht uit Berlijn, dat een hoge Amerikaanse functionaris voor spelde, dat de blokkade in de ko mende drie of vier dagen zou wor den opgeheven. De correspondent van de Times te Lake Success verklaarde van betrouwbare zijde vernomen te hebben, dat Jessup zeer optimistisch gestemd was na zijn onderhoud met Malik in het gebouw van de Sovjet-delegatie te New York. Het onderhoud duur de anderhalf uur. Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. (Ingez. Med.) Gisteren is voor de tweede maal in 24 uur tijds, wederom een huis te Caïro ingestort, als gevolg waarvan drie vrouwen zijn ge dood. In totaal zijn als gevolg van beide rampen 15 personen ge dood en 93 anderen gewond. Een ambtenaar van de dienst van openbare werken verklaarde gisteren tegenover verslaggevers dat waarschijnlijk 1090 huizen te Caïro zouden instorten, indien niet onmiddellijk de nodige stap pen werden genomen, om dit te verhinderen. In een communiqué wordt ge zegd, dat 500 Karens zijn gedood bij een vijfdaagse veldslag te Dai- koe, een spoorwegstad 120 km ten Noorden van Rangoon. Daikoe ligt in het district Pegoe, waar gisteren de staat van [beleg is af gekondigd. Anti-regeringsgezinde vrijwilligers, aldus het communi qué, die uit Mandalay zijn verdre ven, verzamelen zich in naburige steden. Stakende regeringsamb tenaren, aan wie ontslag is aan gezegd, besturen thans de steden Pakokkoe en Myinggyan ten Z. W. van Manadalay. Het communiqué zegt verder, dat in Zuid-Birma dé Karens het bestuur hebben overgenomen van Thaton, een belangrijke spoorweg- stad:. De Birmese districtscommis saris is gevangen gezet. Gisteren is voor de tweede maal binnen 24 uur door ingrijpen van Sowjet-Russische zijde het ver keer op de West-Berlijnse water wegen gestagneerd. Woensdag werden vier binnenschepen, ge laden met via de luchtbrug aan gevoerde goederen, te Ploetzensee in de Franse zone aangehouden door Sowjet-Russische officieren. Na een protest van Britse zijde werd toen de verzekering verkre gen, dat de belemmeringen opge- neven zouden worden. Gistermorgen echter arriveerde een groep Sowjet-Russische man schappen, met tommyguns, bij de sluis van Charlottenburg in de Britse sector en hield daar vier binnenschepen aan, die op weg waren naar het vliegveld Gatow om luchtbruggoederen te laden. Drie van de gistermorgen aan gehouden sphepen behoren aan een Nederlandse firma, die zich bezig houdt met het transporte ren van steenkool van het vlieg veld naar de opslagplaatsen in de Westelijke sectoren van Berlijn. Het vierde schip staat onder Brit se zeggenschap. Aan Britse functionarissen, die ter plaatse kwamen, werd van Sowjet-Russische zijde medege deeld, dat geen schepen zouden worden doorgelaten zonder ver toon van een speciale, door de Sowjets uitgegeven groene pas. Ondertussen werd door het Duitse hoofdbureau van politie in de Westelijke sector van Berlijn medegedeeld, dat ook de sluis hij Ploetzensee in de Franse sector gesloten was en dat aldaar nog drie schepen werden vastgehou den. „Er staan speciale politie-afde lingen op post bij alle sluizen", al dus werd door de politie aan Reu ter medegedeeld, „doch zij kunnen niet veel meer dan toekijken." De waterwegen in West-Berlijn maken technisch deel "uit van het kanalenstelsel in de Sowjet-Rus sische zonis en staan onder toe zicht van het Sowjet-Russische militare bestuur. „Evenwel," aldus verklaarde een Britse woordvoerder, „ken nen wij de aowjets geen recht toe om zich te bemoeien niet schepen, die luchtbruggoederen van Gatow naar de Westelijke sectoren bren gen." Rond het middaguur hielden de Sovjets nog steeds de sluizen on der controle. Alleen onder Sov jet-Russische controle staande schepen konden ongehinderd pas seren. Te Charlottenburg, waar juist een groep schoolmeisjes aanwezig was,, aan wie die werking van slui zen werd uitgelegd, werd door de Sovjet-Russische officier-van- dienst het maken van foto's ver boden „evenals het gebruiken van de telefoon in het sluiswachters huis. Nader wordt gemeld, dat de Westelijke commandanten besloten hebben Britse militaire politie te zenden om de controle over de drie grote sluizen in de Westelijke sectorem van de Sovjets over ie nemen,. Ingevolge de door de Westelijke commandanten genomen beslis sing arriveerden kort na 13.30 uur plaatselijke tijd hij de sluis van Charlottenburg zowel als die van Ploetzensee en Spandau groepen Britse militaire politie, die voor zien waren van pantserwagens. De Sovjet-Russische off icier-van- dienst té Charlotteniburg ging, na met de commandant van de Britse compagnie saluut te helbben uit gewisseld en even met hem te hebben gesproken, zijp hoofdkwar tier opbellen om instructies te vragen Rond het sluiswi.chtershuis had zich inmiddels veel publiek ver zameld. Tegen veertien uur plaatselijke tijd bracht de Sovjet-Russische officier te Charlottenurg aan de commandant van de Britse com pagnie, majoor Hughes, de verze kering over, dat onder Britse con trole staande schepen wederom toestemming zouden verkrijgen dé sluis te passeren. Men kwam overeen, dat Sovjet- Russische soldaten de sluis zou den blijven controleren mits aan de onder Britse controle staande schepen vrije doorvaart werd ver leend. De Brise militaire politie zou uit de omgeving van de sluis worden teruggetrokken zodra zou blijken, dat het scheepsverkeer in feite wedterom normaal verliep, aldus verklaarde een Britse func tionaris ter plaatse. Naar wij vernemen zal Veld maarschalk Montgomery Vrij dag 6 Mei a.s. wederom naar Nederland komen. Hij komt die dag te 12.00 uur op het vlieg veld „Welschap" bij Eindhoven, waar hij ontvangen zal worden door de burgemeester van Eind hoven, Mr. H. A. M. Th. Kolf schoten. Zoals bekend is, was 't hoofd kwartier van Lord Montgomery na de bevrijding van het Zui den van Nederland en geduren de strijd in West-Duitsland in Eindhoven gevestigd. Te pl.m. 12.30 uur zal de Veld maarschalk officieel worden ontvangen in hotel „Het Silve- ren Seepaard" waar eveneens de lunch zal worden gebruikt. Na een rondrit door Eindho ven begeeft de Veldmaarschalk zich te pl.m. 16.00 uur naar 's Gravenhage, waar hij de gast zal zijn van de Britse ambas sadeur, Sir Philip Nichols. De volgende dagen zal de Veld maarschalk gebruiken om de bloembollenvelden, de Afsluit dijk en de boomgaarden te be zoeken. Op 11 Mei zal de Veld maarschalk te 10.00 uur van het vliegveld Valkenburg vertrek ken. Verklaring over West-Europees Defensiestelsel. Veldmaarschalk Burggraaf Westeuropese strijdkrachten der unie in staat zijn op geslapgde wijze tegenstand te bieden aan een aanval". Sprekend tijdens een te Lon den gehouden banket, verklaar de Montgomery dat één van de ze fundamentele beginselen be staat uit het opstellen van een plan voor een snelle en doeltref fende mobilisatie; een ander principe is het opbouwen van een organisatie, die in tijd van nood er voor zorg zal dragen, dat een tevoren opgesteld plan voor het organiseren van de burgerlijke verdediging onver wijld in werking wordt gesteld. Montgomery verklaarde ver der dat in een tijdperk, waarin snelheid de allesbeheersende factor is geworden, een land te allen tijde in staat van paraat heid dient te verkeren om het oorlogsgevaar te kunnen keren, „op dezelfde wijze als 'n brand weerbrigade immer gereed moet zijn om een grote brand te kun nen blussen". Hij voegde hier aan toe: „Men moet nimmer uit het oog verliezen, dat de we tenschap een aanvaller het ver mogen heeft geschonken om, zonder waarschuwing, hard en snel te kunnen toeslaan. Wer kelijke paraatheid is thans, als nimmer tevoren, van vitaal be lang". Maarschalk Montgomery be- veiamaarscnaiK. ,™r a wnm-Hen- Tndien Montgomery,, voorzitter van de sloot met dwoorden commissie der opperbevelheb bers van de landen der West- Europese Unie, heeft gisteren verklaard, dat het opstellen van plannen voor de militaire ver dediging van West-Europa op fundamentele beginselen zal dienen te berusten, „willen de landen tot samenwerking voor een gemeenschappelijk doel be sluiten, komt het mij voor dat werkelijke samenwerking on mogelijk is, tenzij elk land be reid is een gering gedeelte van zijn souvereiniteit prijs te ge ven" De communistische radio te Peiping heeft gisterenmorgen ver klaard, dat „de bevrijding van Sjanghai wel eens spoediger een feit kan zijn dan verwacht wordt". Na Soetsjow te helbben geno men zijn de door de communisten geleide troepen thans verder naar het Oosten doorgestoten. Een groep van 4000 man vorderde tot ongeveer vijftien kilometer ten Oosten van Weiting, dat is tot op ongeveer achttien kilometer ten Westen van Sjanghai, langs de spoorlijn uit Nanking. Op een tachtig kilometer ten Noord-Westen van Sjanghai na dert een andere groep van de communistische legers, die. ten getale van 4003 man, bij Tsjang- soe de Jangtse zijn overgestoken. De Belgische pers van giste- strekken over de te Bern ge- renmorgen toont zich in het al gemeen ten zeerste ontstemd over de summiere uiteenzetting die Minister Vermeylen Woens dagavond na afloop van de ka binetsraad gegeven heeft over het onderhoud tussen Koning Leopold, de Prins-Regent, Spaak en Moreau de Melen, de Belgische Minister van Justitie, en over zijn voorstelling van zaken alsof de te Bern gehmi- den besprekingen slechts ge voerd zouden zijn om de Vorst op de hoogte te brengen van de politieke toestand in België. Het Katholieke blad „La Li bre Belgique" sChrijft, dat men het Belgische volk niet au se- rieux neemt, indien van offi ciële zijde een dergelijke ver klaring wordt afgelegd. Het blad is van oordeel, dat indien Koning Leopold zijn broer tot een onderhoud heeft uitgeno digd en deze liet raadzaam heeft geoordeeld zich door de eerste Minister en de Minister van Justitie te doen vergezel len, hij in ieder geval een be langrijk voorstel heeft willen doen. Betekent het feit, dat de regering de bevolking niet op de hoogte wenst te stellen van de aard van het besprokene, dat men niet tot een accoord is kunnen geraken over dit voor stel en de Ministers onder elkaar van mening verschillen? zo vraagt het blad. De regering kan weigeren de journalisten op hun vragen te antwoorden, aldus het Konings gezinde blad, doch zij zal in het parlement uitleg moeten ver strekken over de te Bern voerde besprekingen. De Katholieke „Standaard" verneemt, dat de Koning nog vóór de aanvang van de verkie zingen een brief tot het land zal richten waarin hij met betrek king tot het onderhoud te Bern zijn standpunt betreffende de Koningskwestie, en meer be paald met betrekking tot de verbanningswet van 1945 en het regentschap, zal uiteenzetten. Het Socialistisch blad „Le Peuple" geeft het volgende re laas van de besprekingen te Bern. Deze zouden vooral ge gaan zijn over de draagwijdte van de. wet van 19 Juli 1945, waarbij Koning Leopold in de onmogelijkheid wordt verklaard te regeren en het einde van het regentschap slechts met goed keuring van het parlement mo gelijk gesteld wordt. De Vorst zou de geldigheid van deze wet betwist hebben en verzocht hebben, dat het par lement deze wet ongedaan zou maken. Spaak zou de Koning hebben verklaard, dat ieder parlementair initiatief^ in deze geest, gezien de precedenten, bij voorbaat tot mislukking ge doemd zou zijn. Koning Leo pold zou zich tenslotte na vier en half uur onderhandelen, bij de feiten hebben neergelegd. Hij zou tevens hebben ingezien, aldus het blad, dat bij een terugkeer zonder goedkeuring van de zijde van Kamer en Se naat, België het toneel van ern stige troebelen zou worden. Volgens „Le Peuple" zou Ko ning Leopold zeer gedeprimeerd Bern hebben verlaten. Volgens Chinese persberichten zou spoedig de vereniging ver wacht kunnen worden van de communistische troepen, die de Jangtse ten Zuid-Westen van Nanking zijn overgestoken en de legergroepen, die ten Oosten wan de hoofdstad over .de rivier kwa men. Volgens militaire waarne mers hadden de communisten de pauze in de gevechtsactiviteit van de laatste dagen nodig om hun artillerie en ander zwaar mate riaal over de Jangtse te brengen en hun legers te hergroeperen. Nationalistische troepen hebben 10 km ten Westen van de stad, nieuwe stellingen ingenomen, al dus deelde het hoofdkwartier van het garnizoen te Sjanghai mede. De commissaris van politie te Sjanghai verklaarde, dat 12 Chi nese oorlogsschepen en meer dan 100.000 man nationalistische troe pen rin Sjanghai zijn gearriveerd ter verdediging van het gebied. Generalissimus Tsjiang Kai Sjek voerde besprekingen met plaatselijke functionarissen, onder wie generaal Tang en Po, garni zoenscommandant voor het ge bied van Sjanghai en Nanking. De militaire en politie-autori- teiten van Sjanghai hebben, met het oog op de openare' veiligheid, besloten, oproermakers, rovers en misdadigers, die op heterdaad betrapt worden, onmiddellijk te laten neerschieten. Volgens de „Sjanghai Evening- Post" zal generaal Tsjang Kai Sjek de leiding nemen van een raad voor politieke aangelegen heden om voortzetting van de tegenstand der nationalisten te regelen. De waarnemende presi dent Li Tsoeng Jen zou volgens dit blad als plaatsvervangend voorzitter van deze raad de prac- tische leiding hebben. Naar verluidt is Tsjang Kai Sjek gisteren aan boord van een schip van de Chinese vloot uit Sjanghai naar Amoy vertrokken, een havenplaats in Zuid-China. tegenover het versterkte eiland Formosa. Het gamizoenshoofdkwartier te Sjanghai, heeft algemene huis zoeking aangekondigd om „onge wenste elementen, die zich in de stad verborgen houden" op te sporen. Tevens is een uniforme prijs vastgesteld voor zilveren dollars, die zeer gezocht zijn, om dat men verwacht, dat dit als gangare munt zal gelden, wan neer de communisten de stad binnen trekken. Handel in zilve ren dollars is standrechtelijke verboden. op straffe van terechtstelling ntieprijs 10 ct.minimum 'ertentie 1,50- ïg advertenties ïamiddags 3 uur kl. advertenties i 60 ct.; iedere eer 12 ct. Ver- Brieven onder Bureau van dit cent meer. swartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Mei.Opk. Ond. Opk. 0*d. 1 5.11 20.04 6.15 2 5.10 20.05 6.55 0.18 3 5.08 20.07 7.51 1.20 4 5.06 20.09 9.02 2.06 5 5.04 20.10 10.25 2.40 6 5.02 20.12 11.53 3.04 7 5.00 20.14 13.22 3.21 8 4.58 20.15 14.50 3.36 id van de jaar- ioningin Juliana arovincie de vol- heidingen ver- Officier in de ije-Nassau: Rijksveeteelt- ent, te Middel- dering; A. Sta- hoofd verband- Mij „De Schel- ;n (bij bevorde- Rothuizen, oud- emeentewerken, n o.m. nog be- ner in de Orde sau: erendaris, hoofd sbetalingsdienst ;rie van Finan- rnhage (vroeger Tj. B. E. Kiel- :n directeur van p voor Vee en venhage (vroe- Ridder in de e-Nassau: Dom, secretaris- gemeente West- •quinie, wethou- e Sas van Gent; d-dierenarts, te D. Dorst, secre- ichting voor de eeland, oud-se- L. M., oud-Pro- [commissaris in i; C. Ouwehand, emeentewerken, W. Neugebau- j het Centraal ïingtoezicht op 3t. Laurens; P. irikzee. •remedaïlle, ver arde van Oran- sijn, adjunct- Postdienst te i, bedrijfsleider ij „Middenhof" .ndb. Mij „De Rilland Bath; meesterknecht ^bedrijf van de Temeuzen (bij C. M. van der commies bij de :tie van ae We- e Volkshuisves- te Terneuzen; directeur van iniging,, Schel- sweert; P. Ver- oij de Visserij- ;uwse Stromen, van de Linde, Visserij-politie kroon verDreken, maar ziet toen gaarne een zekere verhouding tot Engeland, daar het zich tot het, Westen aangetrokken ge voelt en het vreest anders in de sfeer van het Russische com munisme terecht te komen. Tevens kan het land dan blijven profiteren van de handelsvoor keur-tarieven. Pakistan en Cey lon blijven dominions, hetgeen betekent, dat zij practisch on afhankelijk zijn, doch de band met de Engelse kroon willen bestendigd zien. Anders is de toestand op Malakka, waar de Engelsen te vuur en te zwaard het ook al daar opkomende nationalisme, dat zich in communistische richting heeft begeven, bestrii- den en tot heden toe met sue- C6S Geen Veiligheidsraad of TJ.N. O schijnt zich hiervan iets te willen aantrekken. Wat even verderop, in Indonesië, zo sterk veroordeeld wordt, mag op Ma lakka ongestoord voortgamg vinden. Een wonderlijke wereld! De gebeurtenissen in Indone- pa naaaen gekregen, oegrepen hun grote kans en pakten deze met beide handen aan. Andere, even belangrijke ge beurtenissen doen ons de ogen gericht houden op Azië. In Chi na voltrekt zich een drama voor de nationalistische regering, waarvan de gevolgen nog moei lijk te overzien zijn. Na enige maanden rust is daar de burgeroorlog tussen com munisten en nationalisten weer in volle omvang ontbrand. In deze maanden speelden zich on derhandelingen om tot een vre de te komen af. De eisen van de aan de winnende hand zijn de communisten kwamen neer op een vrijwel onvoorwaardelij ke overgave. Dit bleek voor de nationalisten, die toch al hun vroegere leider, maarschalk Tsi- ang-Kai-Tsjek hadden laten vallen, onaanvaardbaar, zodat de communistische opmars met groot succes werd hervat. Het verdedigingssysteem aan de grote Chinese rivier, de Jangtse, stortte bijna onmiddellijk als 'n kaartenhuis in elkaar en de na- communistische troepen ten doel heeft deze linie te door breken. Beweerd wordt, dat de rege ringstroepen stellingen hebben ingenomen ten Noorden van Woekang, dat op een afstand van ongeveer 40 kilometer ten Noorden van Hangtsjou is ge legen. Nader wordt gemeld, dat de communistische strijdkrachten, die Soetsjou hebben bezet, hun opmars in Oostelijke richting naar Sjanghai voortzetten, zij zouden de omgeving van Koen- sjan hebben bereikt, dat op een afstand van 55 kilometer van Sjanghai is gelegen. Deze com munistische troepen zouden de opmars van de communistische hoofdmacht dekken, die in Zui delijke richting, langs de spoor weg tussen Soetsjou en Has hing, verloopt. CHINEES PARACHUTISTEN LOPEN OVER. Ruim 2500 valschermspringers van het Chinese nationalistische hun opmars verloopt ten Wes ten van Sjanghai, dat thans bijna geïsoleerd is. De nationalistische verdedi gingslinie loopt thans van de kust van de provincie Tsjekiang over een afstand van bijna 800 kilometer naar het binnenland; daarna volgt de linie de hoofd spoorweg naar het in het Noor delijke gedeelte van de provin cie Kiangsi gelegen Nantsjang. Volgens eerdere berichten zijn drie communistische legers de Jangtse overgestoken in de na bijheid van Anking, dat op een afstand van ongeveer 320 kilo meter ten Zuid-Westen van Nanking is gelegen. Beweerd wordt dat deze troepen zich thans op een afstand van on geveer 120 kilometer van de nationalistische verdedigings linie bevinden. DE SITUATIE TE HONGKONG EN TE SJANGHAI- Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de garnizoens-commandant aldaar de op persberichten in- Autoriteiten van politie en leger te Hongkong overwegen het nemen van maatregelen om het gevaar van door communis ten geïnspireerde stakingen in de van vitaal belang zijnde openbare diensten, te bezweren. Een groot contingent troepen, bijgestaan door pantserauto's, is van Kenya naar Oeganda ge zonden ter versterking van de plaatselijke strijdkrachten. Deze maatregel is genomen om de eerste vergadering van de Oost-Afrikaanse centrale vergadering in Kampata te be schermen, welke met demon straties wordt bedreigd. Het be treft hier in hoofdzaak een voorzorg en men beoogt de poli tie te steunen, die zich tegen over een mogelijke arbeiders staking en verdere demonstra ties geplaatst ziet. ïgene, die actief Nederlandse in- "ken. erichten uit het ;n gebied in het van Oost-Ja/va ngen tussen de LI.) en andere jr de indruk ,t deze com.mu- epen steeds ac- HDDEN-JAV)\ de zeer uitge- ing der Neder- jrtdurende ver zijn de acties gjase en Solose van enige om- de mate onmo- De omgeving en Banjumas an de activiteit van Tegal, Pe- >ngan richtten le op ondeme- bevolking. In tegenmaatre- In het overige &va houdt ae ling aan. De intoor der Al- iet Bank te bijzonder voor komst kunnen ontwikkeling elemimerd door •mogelijkhed en «gen. De vol- ngen bestaan: iarang, Blora- du Blatang en j - narang-Tjepu. OOST-JAVA: In het voortdurend onrustige Malangse geven de aan benden toegebrachte zware verliezen hoop op verbetering. Het herstel van de spoorwegverbindingen van Soerabaia met Kediri, Madioen en Bodonegoro zal de oplossing moe ten brengen van tal van proble men van aan- en afvoer. Een te Besuiki verlaten onderneming is opnieuw bezet; verscheidene an deren zullen binnenkort bezet worden. In Bantam/, waar de gunstige ontwikkeling zich ibij voortduring handhaafde, is niu ook het regent schap Pandeglang verbeterd door het onschadelijk maken van klei ne benden. 21 April is de spoor weg Rngkesbitung-Serang voor openbaar vervoer opengesteld. De vierde onderneming in Ban tam is bezet. De rijstpellerijen te Sprang zijn dit seizoen weer in be drijf gesteld. In het" Soekaboe- mische, B'uftenzorgse, Tjikam- peekse, Soeibangse en Cheribonse zijn diverse benden onschadelijk op de Zeeuwse Stromen, te Zie- rikzee; W. Jobse, chef-monteur der P.T.T., te Vlissingen; H. A. Zuidweg, hoofdboekhouder-ad ministrateur bij de Glas- e* Verffabriek Gebrs. Wattez, te Goes; J. Pieterse, onderbaas het landbouwbedrijf „Domein plaat" te 's-Heer Arendskerke; C. Louisse, oud-hoofd van de Politieke Recherche Afdeling, te Goes; J. Jacobusse, penning meester van de plaatselijke af deling van „Het Groene Kruis", te Krabbendijke; in brons aan: A. J. Begijn, kelderknecht bij de N.V. Bierbrouwerij „De Hal ve Maan", te Hulst; A. S. M Boddaert, kantoorknecht der P.T.T., te Hulst; A Le Bleu landarbeider op de boerderij „Westhof" van de Landb. Mij „De Bathpolders", te Rilland- Bath; M. C. Kalle, landarbeider op de boerderij „Middenhof" va* de Landb. Mij „De Bathpolders", te Rilland-Bath; J. C. Braai, landarbeider bij L. v. d. Linde te Dreischor; M Dobbelaar, knecht op de hofstede „Domein- plaat", te 's-Heer Arendskerke; J. van der Male, knecht m landarbeider op de boerderij „Domeinplaat" te 's-Heer Arendskerke; C. J. Koppejan. koster der Ned. Herv. Gemeen te, te Ritthem; L. M. van Oe- veren, landbouwersknecht bij de familie Romeyn, te Ou wei- kerkC. Walrave, paarden knecht op de hofstede „Maal- kote" bij de familie Dekker, te Wemeldinge; M. Kole, gew. landarbeider op de „Annahoe- ve", te Schore; W. Sinke, tuin man-huisknecht bij mevr. wed. M. Fransen van de Putte-Wag- tho, te Goes. Prijscontroledienst mei Centrale Dienst Economische Controle Van bevoegde zijde deelt me* ons mede, dat op het Ministerie van Economische Zaken voorbe reidingen worden getroffen voor samenvoeging van de prijscontro ledienst (P.CJX) en de Centrale dienst voor de economische co*- tróle (C.D.E.C.). Wanneer deze fusie tot stand gekomen is, zal er hij Economische Zaken dus controledienst zijn, welke zowel met de contróle op naleving va* de prijsvoorschriften belast zal zijn, als met de controle op alle andere economische voorschriftea. welke liggen binnen de sfeer van de werkzaamheden van het Mi- sterie. Deze fusie is mogelijk ge worden door de geleidelijke ver mindering van de totale controle werkzaamheden. Men hoopt, dat zij tot grotere efficiency zal lei den, niet alleen in de organisatie van de nieuwe controledienst, maar ook bij de uitvoering va* zijn taak. Volgens een Israëlisch onder zoek naar de moord op Graaf Bernadotte zijn de leiders va* de groep Stern moreel verant woordelijk voor de aanslag, zo verluidt te Tel Aviv. Binnenkort zullen de resultaten van het on derzoek te Lake Success bekend worden gemaakt. NaarWerder verluidt, wordt de aanslag geweten aan 'n neven organisatie van de groep Ster* en zijn er niet genoeg bewijze* om individuele namen te noe men. Men meent, dat in 't rap port verklaard wordt, dat Ber nadotte de bescherming van het Israëlische leger van de hand had gewezen. Het stadslbestuur van Oost-Ber- lijn is doende een tienjarenpla* op te stellen voor de wederop bouw van de stad, aldus heeft Friedrich Ebert, burgemeester van Oost-Berlijn, op een brjeen- j komst van het „democratische blok" in het gemeentehuis van de I Sowjet-sector meegedeeld. De opera, de Humboldt-universiteit en de nationale bibliotheek, alle in de Sowjat-seotor gelegen, komen het eerst voor wederopbouw in aanmerking. Ebert deelde mee, dat het stads bestuur van Oost-Berlijn het fi nanciële jaar heeft afgesloten met een batig saldo van 50 millioe» Oost-marken. Het stadsbestuur heeft Donderdag besloten bank en verzekeringsmaatschappije* „tot bezit van het volk" te ma ken. In het totaal zijn 465 fabrie ken, 95 banken en 188 verzeke ringsmaatschappijen „(bezit van het volk" geworden, aldus Ebert. gemaakt en is een aanzienlijke hoeveelheid wapens in beslag ge nomen. Sumatra: In de nieuw opengekomen ge bieden van Noord-Sumatra is de economische toesltand1 geleidelijk verbeterd. In Oost-Sumatra neemt de ondernemingsproductie toe, in Djamlbi verbetert de toe stand zeer. In de Lampongs ke ren de normale toestanden terug. In dé omgeving van Gunjung Kerintui, in het westelijk deel van de residentie Bengkulen zijn de benden aangepakt, die op de be volking parasiteerden. Verschillende delen van Tapa- noeli hebben ransportmoellijkhe- den. Padang meidt grotere activiteit van terreurgroepen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1