Informele besprekingen te Batavia DE STRIJD IN CHINA Nadelig slot op begroting Laodbouwegalisatiefonds verminderd met rond 133 mlllioen solden Opheffing der Blokkade van Berlijn 3ERSCHEIDINGEN CHT DONDERDAG 28 APRIL 1949. Telegrafische gelukwensen aan H. M. de Koningin Nieuwe devaluatie van de Franse franc DE KOLENPRIJZEN De bespreking met Koning Leopold Prins-Regent Karei naar Itaüë? Zeeliedenstaking van 24 uur in België 45 punten van de textisl- kaart 905 geldig verklaard De protestanten in Spanje e; TSJIANG KAI SJEK IN SJANGHAI sië Maatregelen tegen ongere geldheden In Oeganda SAMENVOEGING Het onderzoek naar de moord op Bernadotie Wetferopbouwplannen voor Oost-Berlijn Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING. medegedeeld door het K.N.M. I. te De Bilt, geldig van Don derdagochtend tot avond. Ists meer bewolkt. Na het oplossen van plaat selijk aanwezige mist, meer bewolking dan gisteren, doch bijna overal droog weer. Zw. tot matige wind hoofdzakel. tussen W. en Z.-W. Ongeveer dezelfde temperatuur als gis teren. DE TRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 10 et-: minimum per advertentie 1,50- Inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Biad 15 cent meer. 5e Jaargang No. 1101- Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3.25 per kwartaal. STEMMEN OVER REPUBLI KEINSE VERKLARING. IDe heren Van Roy en en Moh. Hatta hébben gisterenochtend een onderhoud gehad, hetwelk de der de informele bijeenkomst tussen beide staatslieden was sedert de komst van Hatta, Zondagmiddag, te Batavia. Maandag ontmoetten de heren Van Royen, Moh. Hatta en Coch ran elkaar aan een lunch, waarna Van Royen en Hatta. nog onder linge besprekingen hebben ge voerd. Dinsdagavond zaten de te Batavia aanwezige federale-lei ders aan aan een diner, op invita tie van Moh. Hatta, gegeven in het particuliere huis te Batavia, waar de Republikeinse Minister- President verlblijft, alsmede een aantal leden van de Republikeinse delegatie. Hierbij waren o.a, aan wezig Anak Agung en de Wali's Negara van Oost-Java en Zuid- Sumatra (Sultan Hamid en de heer Mansur verblijven op het ogienfbli'k in resp hoofdsteden). Intussen heeft de officiële Re publikeinse woordvoerder te Ba tavia verklaard dat de Republi keinse delegatie beikend was met de strekking van de Maandag uitgegeven Republikeinse verkla ring en daarmede instemde, doch dat de Republikeinse delegatie nfet ot> de hoogte was van de be woordingen dezer verklaring Het feit, dat deze verklaring werd uitgegeven op het ogenblik, dat de heren Van Royen en Moh. Hat ta Maandag bijeen waren, heeft allerwegen verbazing gewekt. De Republikeinse woordvoerder gaf deze nadere uiteenzetting naar aanleiding van berichten, dat de bewuste verklaring zonder voorkennis van de Republikeinse delegatie zou zijn gepubliceerd. „,0e Nieuwsgier" schrijft onder meer, in dit verband te hebben vernomen, dat de Nederlandse delegatie „niet voornemens is, zich neer te leggen bij een toe stand die het mogelijk maakt, dat het voorzichtige en geduldige werk der wederzijdse verkennin gen voortdurend wordt doorkruist door publicaties omtrent „het Re- puükeinse standpunt", die de strekking hebben, de atmosfeer te vertroebelen''. In verband met de gemaakte opmerkingen aangaande afspra ken over publicaties in verband met de onderhandelingen, ver klaarde een Republikeinse woord- Met het oog op de beperkte openstelling der P.T.T. -kantoren op Koninginnedag wordt het pu bliek aangeraden, de telegrammen voor de verjaardag van H. M. de Koningin reeds vóór 30 April aan te bieden. Zrj zullen dan op de verjaardag worden afgeleverd. voerder aan Aneta, dat naar de mening van de Republikeinse de legatie, partijen het recht heb ben, commentaren en verduidelij kingen te geven, doch a ch dienen te onthouden van mededelingen omtrent het verloop der vergade ringen. Intussen wordt van Republi keinse zijde vernomen, dat de da tum van Hatta's terugkeer nog niet is vastgesteld. De Republi keinen houden zich thans bezig met het bestuderen van de Neder landse inzichten, zoals deze door Dr. Van Royen zijn weergegeven op de vergadering van 21 April, toen Dr. Van Royen antwoordde, op de verklaring van Moh. Roem, enkele dagen eerder afgelegd, be treffende de terugkeer van de Re publikeinse regering naar Djok jakarta. Zolang de Republikeinse delegatie nog niet gereed is met haar antwoord op de verklaring van Dr. Van Royen, zal er geen nieuwe vergadering tussen par tijen worden gehouden, doch van Republikeinse zijde werd het mo gelijk geacht, dat de volgende vergadering heden of Vrijdag a.s. zal worden gehouden. Inmiddels schonk de Neder landse pers in Indonesië, in haar commentaren op de Republikeinse verklaring van Maandag, vooral aandacht aan de opmerking, „dat een terugkeer van de Republi keinse regering naar Djokjakarta zonder een werkelijk vooruitzicht op een algehele oplossing, zou be tekenen, dat de Republikeinse re gering in een onhoudbare en di rect gevaarlijke situatie zou wor den geplaatst". In venband met -een scherpe stij ging van de notering vaan de Amerikaanse dollar op de vrije valutamarkt te Parijs is gisteren de Franse franc opnieuw gedeva lueerd.. Hiertoe is overgegaan op -grond van een in October van het vorige jaar uitgevaardigd valutavoor schrift, dat bepaalt, dat bij daling of stijging van de dollamotering' op de vrije valutamarkt met meer dan 5 de officiële koersen voor de andere valuta's in overeen komstige mate zullen worden- ge wijzigd. De vrije koers voor de Amen- kajanse dollar steeg gisteren tot 329,80 francs (de officiële koers van 214,39 francs blijft ongewij zigd. I)e nieuwe officiële aan- koopkoers voor het -Engelse pond bedraagt 1.096 frs. (oude ikoers: 1061 frs.), voor de Belgische fr. 619,90 voor 100 Belgische francs (600,60 en voor de Nederlandse gulden 10.240 frs. voor 100 gulden. (9.920). De verkoopkoers voor de Nederlandse gulden is 10.270.. Volgens een door de regering uitgegeven bekendmaking zijn communistische troepen, ter sterkte van ong;eveer 2000 man, op drie -punten in het mondings- gebied van de Jangtse geland, van hieruit stoten zij door in Zui delijke richting, waarbij hun ope- ratiedoel het op een afstand van 120 km ten Noordwesten van Sjanghai gelegen Tsjangsoe is. Volgens de bekendmaking bieden de regeringsstrijdkrachten in het Tsjangsoegebied met succes weer stand aan de communistische aan val. Door het hoofdkwartier van het garnizoen te Sjanghai wordt be kend gemaakt, dat de regerings troepen, die waren belast met de verdediging van Soetsjou, zich naar het naburige Taiwangan hebben verplaatst, na de vertra gende gevechtsactie, die zij moes ten volvoeren, ten uitvoer te heb ben geitegd". Volgens bovengenoemde offi ciële bekendmaking heeft de in de richting van Sjanghai voort- rukkende communistische hoofd- Naar wij van het Departement van Economische Zaken verne men ligt het niet in de bedoeling, de kolenprijzen binnenkort te ver hogen. Een nader bericht hierover kan binnenkort worden verwacht. De Belgische Kabinetsraad zou gisterenmiddag om 18 uur bijeen komen, teneinde een mededeling aan te horen van Eerste-Mi'nister Spaak over de te Bern gevoerde onderhandelingen met Koning Leopold. De Minister van Binnenlandse Zaken, Vermeylen, zou zijn voor stel toelichten, de algemene ver kiezingen en de provinciale ver kiezingen op 26 Juni te houden. De „Libre Belgique" meldt, dat Prins-Regent Karei z'ch naar Ita lië zal begeven en enige tijd aan de oevers van het Lago Maggiore zal doorbrengen. Hierna zal hij naar Po-me gaan en door de Paus in audiëntie worden ontvangen. Deze reis, evenals de Pauselijke audiëntie, zullen een strikt parti culier karakter dragen. Gistermorgen zijn de Belgische zeelieden, gehoor gevend aan een oproep van de Belgische Trans- portarbcidersbond, een staking van 24 uur begonnen. Het betreft hier zeelieden, die werkzaam zijn op zich in Belgi sche havens bevindende schepen. De staking is uitgeroepen uit pro test tegen de ontoereikende rege ling betreffende de pensioenen voor weduwen en wez,-n. Een 12- tal zeeschepen wordt door deze staking getroffen, w.o. de „Ru bens", de „René-Paul" en de „Marie-Flore", welke gisteren hadden moeten vertrekken. Zoals bekend hebben de Ant werpse havenarbeiders bekend ge maakt Maandag en Dinsdag a.s. eveneens het werk te zullen neer leggen om te protesteren tegen de huidige pensioenregeling. Te vens wensen zij hoigere uitkerin gen bij arbeidsongevallen. Prinses Margaret, de jongste dochter van Koning George van Engeland, is gisteren per vliegtuig uit Londen naar Napels vertrok ken. Prinses Margaret zal vier weken in Italië verblijven. Bij- de Tweede Kamer is inge diend een nota van wijzigingen met betrekking tot de vaststelling en de begroting van inkomsten en uitgaven van het Landbouw- ega lisatiefonds voor het dienstjaar 1949. Aan de toelichting daarop is het volgende ontleend: In deze gewijzigde begroting, waarin is rekening gehouden met de meest recente gegevens is gegeven het huidige beleid ten aanzien van de subsidiëring en fle distributie van levensmiddelen een voor dit ogenblik zo juist mogelijk beeld gegeven van de voor het jaar 1949 te verwachten financiële resultaten. Vertoonde de oorspronkelijke begroting een nadelig slot van 359.333.000,in het thans aan geboden gewijzigd ontwerp van wet is dit teruggebracht tot 2:26.750.000,dus een verminde ring van 132.583.000, Ten gevolge van het streven der Regering om de last der sub sidies geleidelijk te verminderen en op grond van de recentere ge gevens omtrent kwanta en prij zen is in nagenoeg alle sectoren de situatie belangrijk gewijzigd. De opheffing van de zgn. bak kerstoeslag mankt 43.000.000 minder uitgaven mogelijk, waar echter tegenover staat, dat de verlaging van de consumenten prijs van melk voor het fonds ho gere kosten medebrengt tot een bedrag van naar raming 18 mil- lioen gulden. Met de prijsverho ging van boter was In het eerste ontwerp reeds rekening gehou den. Zeer belangriik voor het eind- saldo van de begroting is ook de lagere raming van de inkoopprij zen van granen. Alleen al voor de veevoedersector maakt dit ee:. voordelig verschil uit van circa ƒ43.000.000; voor de broodgra nen van'circa ƒ20.000.000. Ten aanzien van de subsidiëring zij opgemerkt, dat 'n wijziging -n de subsidiepolitiek, indien deze zou geschieden, 'n belangrijke in vloed zou hebben op de eindcij fers van de huidige begroting. Met betrekking tot het te voe ren beleid kan verder nog worden medegedeeld, dat de Minister streeft naar een aanmerkelijke vereenvoudiging van het stelsel van heffingen en toeslagen voor de melk en de overige zuivelpro ducten. De ingewikkelde maat regelen, welke grotendeels slechts een gevolg zijn van het streven om de producenten van alle pro ducten precies de richtprijz te doeri ontvangen, oordeelt de Mi nister niet langer verantwoord. Het moet van meer betekenis worden geacht, dat kan worden bereikt, dat de meest gewenste en doelmatige verwerking van de melk zal worden gestimuleerd. HET RUSSISCHE AANBOD. Amerikaanse functionarissen zijn ervan overtuigd, zo schrijft James Reston, de diplomatieke correspondent van de New York Time^ dat de Sowjet-Unie haar aanbod, de blokkade van Berlijn op te heffen, precies hetzelfde voor heeft als toen zij de blok kade uitvoerde. n.l. de oprichting van een West-Duitse regering uit te stellen of te voorkomen. „In officiële Amerikaanse krin gen", zo gaat Reston verder, „is men echter van gevoelen, dat haar kans om dit te bereiken, of schoon nog geenszins verkeken, niet zo goed is als zij had kunnen zijn, indien Rusland de blokkade had op-geheven en de raad van ministers van buitenlandse zaken had biieen-geroeDen, voordat de overeenkomst t.a.v. de West-Duit se staat werd hekend gemaakt". Niets had de Amerikaanse functionarissen in het verloon van de tien maanden van moe'lijke en vaak verrassende onderhandelin gen over de blokkade echter meer verbaasd dan het tijdstip, dat ge kozen werd voor de bekendma- kmg van Tass over de geheime besnrekingen tussen Jewèup en Malik, die in de afgelopen 10 we ken te New York werden gevoerd. Door het succes van de lucht brug waren de Amerikaanse functionarissen niet verbaasd, dat de Russen zich bij officiële gele genheden begonnen te vertonen en ook op andere manieren toon den opnieuw contact te willen op nemen over de kwestie Duitsland. Wat de Amerikaanse functio narissen echter niet begrepen, was, dat de Russen niet openlijk verklaarden, dat zij een aanbod hadden gedaan om de blokkade op te heffen vóór de bekendma king uit Frankfort, dat overeen stemming was bereikt aangaande de vorming van een West-Duitse regering. Hadden zij dit gedaan, zo menen verantwoordelijke func tionarissen, dan zouden de West- Duitse politici het resultaat van de bijeenkomst der m/nisters van buitenlandse zaken hebben afge wacht, alvorens verder te gaan. Dit uitstel was juist wat de Rus sen en niet de V. S„ Frankrijk en Engeland, wensten. Dit was de reden, waarom men van officiële zijde in Amerika de berichten over besprekingen tus sen Jessup en Malik weigerde te bevestigen en al het mogelijke deed om deze berichten te verdoe zelen en te negeren, wanneer ver slaggevers de juistheid ervan Het ministerie van Economi sche Zaken deelt mede, dat 45 textielpunten van de textiel- kaart VA 905 worden geldig ver klaard. Met ingang van 28 April 1949 (heden) worden geldig de bon nen gemerkt „S een punt", „T een punt", „S vijf punten" „T vijf punten", „S reserve" ter waarde van 10 punten en „T re serve" ter waarde van 15 pun ten. De aandacht wordt erop ge vestigd, dat de thans aangewe zen punten wederom voor een periode van vier maanden zul len moeten strekken. De Britse minister van buiten landse zaken, Ernest Bevin, heeft in het Parlement verklaard, dat sedert 1 Januari 1947 in Spanje op order van de Spaanse autori teiten zeven Britse Protestantse bedehuizen, voor het merendeel van Baptisten, gesloten zijn Op de vraag, welke de reden was van die sluiting, zeide Bevin: „Ik zou zeggen: Godsdienstige onverdraagzaamheid". poogden vast sluit Reston. te stellen, zo be- De suikeronderneming Nw. Tersane bij Cheribon, een van de grootste op Java met een ca paciteit van 3500 ton dagelijks, ging gisteren voor het eerst sinds lang malen. Bij de poli tiële actie in 1947 werden de po gingen tot vernieling groten deels verijdeld door het tijdig wegnemen van de springladin gen. Sedert Sept. 1947 keerden de employees terug om de fa briek bedrijfsklaar te maken. Men heeft 13.000 Indonesische arbeiders voor de campagne. macht, ter sterkte van 10.000 man, in de gevechten rondom Soetsjou 5000 man verloren. Te Sjanghai zijn volgens een te legram van A.F.P. een aantal stu denten, die er van worden ver dacht communistisch te zijn. in verzekerde bewaring gesteld. Men meent te Sjanghai, dat generalissimus Tsjiang Kai Sjek tijdens zijn bezoek aan Sjanghai met- de leiders der Kwomintang problemen heeft besproken, die van vitaal belang zijn voor 3e verdediging van de stad. Er kon van zijn aankomst te Sjanghai evenwel geen officiële bevestiging worden verkregen. Politieke waarnemers te Sjang hai leggen het beroep van Tsjiang Kai Sjek op het Chinese volk om zich 'te verenigen, tene.nde het land van de „communistische T.y- rannie" te bevrijden, uit als een aanwijzing, dat de generali ssimus wederom een daadwerkelijke lei dersrol in Ohina zal gaan vervul len Zijn zinspelingen op de ge volgen op internationaal gebied van de communistische vorderin gen in China worden beschouwd als een voorbode tot nieuwe ver zoeken der Chinese regering aan de Westerse mogendheden en spe ciaal aan de Verenigde Staten, 'tot het verlenen van militaire hulp en tot het blijven zenden naar China van E.C.A.-goederen. De meeste waarnemers te Sjang hai voorspellen, dat de strategie der nationalisten erop gebaseerd zal zijn zo nodig op belangrijke bruggehoofden aan de Zuid-C tu ne se kust, zoals Ningpo, Foets- jou, Qmoy Kanton, terug te val len. Troepen belast met de verdedi ging van deze bruggehoofden. zouden kunnen worden gesteund door eenheden van de regerings- vloot en '-luchtmacht, waarvan een steeds in kracht, toenemende concentratie op het eiland Taiwan (Formosa) plaats vindt. Het probleem, waarvoor zonder uitstel een oplossing moet worden gevonden, is een doelmatige ver dediging van het „bruggehoofd" Sianghai. Men is van mening, dat dit vraagstuk tijdens de giste ren te Sjanghai gehouden bijeen komst is besproken Verwacht wordt,* dat de natio nalisten de strategie, om de brug gehoofden aan de Zu;d-Chinese /kust krachtig te verdedigen, zui len combineren met een poging om hun verdedigingslinies in de provincies in het Noord-Westen en het Zuid-Westen van Chma te versterken en dat zij ernaar zul len streven eenheid te brengen in de tegenstand in de enorme ge bieden in deze streken, die nog niet door de communistische legers zijn bezet. Volgens het blad. van het Chi nese nationalistische leger is maarschalk Tsjiang Kai Sjeik per vliegtuig in Sjanghai aangeko men. Verwacht werd. dat hij! een conferentie van vooraanstaande leiders van de Kwomintang bijeen zou roepen, aldius het bladL Het was mogelij,k, dat Tsjiang een ver klaring over de huidige situatie zou afleggen. Het legerblud verklaarde verder dat Tsjiang Kai Sjek Dinsdag uit Fenghoea, in zijn /geboorteprovin cie, waar hij zich had teruggetrok ken,, was aangekomen. Tsjiang Kai Sjek trad 21 Janu ari af als opperbevelhebber en trok zich terug als -president om vredesonderhandelingen mogelijk te malken. Tsjiang verklaarde -gisteren in een nieuwe oproep tot het Chinese volk om voort te strijden, dat de eindoverwinning binnen diri-e jaar voor ons zal zijn". Hij deed' zijn beroep als directeur-generaal van de Kwomintang, de regeringspar tij, van zijn geboortestad in die provincie Tsjikiang, Tsjiofcf uit Hij deed een beroep op „alle vrijheidslievende patriottische Chinezen zich ibij de strijd aan te sluiten om het land van d-e com munistische tyrannic te bevrijden door opnieuw een vastbesloten en moedige houding aian te nemen, welke hun acht lange en bittere jaren van oorlog tegen de Jap-an- nezen had ge-kenmerkt". Van 10 tot 23 April hebben zich in de Oosthoek van Oost- Java honderden leden van de T.N.I. vrijwillig gemeld. ntieprijs: 10 ct.minimum ■ertentie 1,50. ig advertenties ïamiddags 3 uur kl. advertenties i 60 ct.; iedere eer 12 ct. Ver- Brieven onder Bureau van dit cent meer. twartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon M Mei.Opk. Ond. Opk. 0*d. 1 5.11 20.04 6.15 2 5.10 20.05 6.55 0.18 3 5.08 20.07 7.51 1.20 4 5.06 20.09 9.02 2.06 5 5.04 20.10 10.25 2.40 6 5.02 20.12 11.53 3.04 7 5.00 20.14 13.22 3.21 8 4.58 20.15 14.50 3.36 id van de jaar- ioningin Juliana provincie de vol- heidingen ver- Officier in de .je-Nassau: Rijksveeteelt- ent, te Middel- dering; A. Sta- hoofd verband- Mij „De Schel- m (bij bevorde- Rothuizen, oud- emeentewerken, nog be de Orde i o.m. lier in sau: erendaris, hoofd sbetalingsdienst :rie van Finan- rnhage (vroeger Tj. B. E. Kiel- :n directeur van p voor Vee en venhage (vroe- Ridder in de e-Nassau: oom, secretaris- gemeente West- •quinie, wethou- e Sas van Gent; d-dierenarts, te D. Dorst, secre- ichting voor de eeland, oud-se- L. M„ oud-Pro- .commissaris in C. Ouwehand, emeentewerken, W. Neugebau- j het Centraal ïingtoezicht op 3t. Laurens; P. rikzee. remedaille, ver arde van Oran- 5ijn, adjunct- Postdienst te bedrijfsleider ij „Middenhof" ndb. Mij „De Rilland Bath; meesterknecht 'bedrijf van de Terneuzen (bij C. M. van der commies bij de tie van ae We- j Volkshuisves- te Terneuzen; directeur van niging,, Schel- sweert; P. Ver- oij de Visserij- :uwse Stromen, van de Linde, Visserij-politie gene, d-ie actief Nederlandse in- ■ken. :rlchten uit het :n gebied in het van Oost-Java ngen tussen de LI.) en andere ir de indruk t deze commu- ipen steeds ac- TDDEN-JAV)\ de zeer uitge- ng der Neder- irtdurende ver zijn de acties rjase en Soiose van enige om- Ie mate onmo- De omgeving en Banjumas in de activiteit /an Tegal, Pe- >ngan richtten Ie op ondeme- bevolking. In tegenmaatre- [n het overige ava houdt üe ling aan. De mtoor der Al- et Bank te gaarne een zexere vernouumg tot Engeland, daar het zich tot het Westen aangetrokken ge voelt en het vreest anders in de sfeer van het Russische com munisme terecht te komen. Tevens kan het land dan blijven profiteren van de handelsvoor keur-tarieven. Pakistan en Cey lon blijven dominions, hetgeen betekent, dat zij practisch on afhankelijk zijn. doch de band met de Engelse kroon willen bestendigd zien. Anders is de toestand op Malakka, waar de Engelsen te vuur en te zwaard het ook al daar opkomende nationalisme, dat zich in communistische richting heeft begeven, bestrij den en tot heden toe met sue- C6S Geen Veiligheidsraad of U.N. O schijnt zich hiervan iets te willen aantrekken. .Wat even verderop, in Indonesië, zo sterk veroordeeld wordt, man op Ma lakka ongestoord voortenng vinden. Een wonderlijke wereld De gebeurtenissen in Indone- 11 Uil glUbC JVCAAlö CIA poawu ■BftS met beide handen aan. Andere, even belangrijke ge beurtenissen doen ons de ogen gericht houden op Azië. In Chi na voltrekt zich een drama voor de nationalistische regering, waarvan de gevolgen nog moei lijk te overzien zijn. Na enige maanden rust is daar de burgeroorlog tussen com munisten en nationalisten weer in volle omvang ontbrand. In deze maanden speelden zich on derhandelingen om tot een vre de te komen af. De eisen van de aan de winnende hand zijn de communisten kwamen neer op een vrijwel onvoorwaardelij ke overgave. Dit bleek voor de nationalisten, die toch al hun vroegere leider, maarschalk Tsi- ang-Kai-Tsjek hadden laten vallen, onaanvaardbaar, zodat de communistische opmars met groot succes werd hervat. Het verdedigingssysteem aan de grote Chinese rivier, de Jangtse, stortte bijna onmiddellijk als 'n kaartenhuis in elkaar en de na doel heeft deze linie te door breken. Beweerd wordt, dat de rege ringstroepen stellingen hebben ingenomen ten Noorden van Woekang, dat op een afstand van ongeveer 40 kilometer ten Noorden van Hangtsjou is ge legen. Nader wordt gemeld, dat de communistische strijdkrachten, die Soetsjou hebben bezet, hun opmars in Oostelijke richting naar Sjanghai voortzetten, zij zouden de omgeving van Koen- sjan hebben bereikt, dat op een afstand van 55 kilometer van Sjanghai is gelegen. Deze com munistische troepen zouden de opmars van de communistische hoofdmacht dekken, die in Zui delijke richting, langs de spoor weg tussen Soetsjou en Has hing, verloopt. CHINEES PARACHUTISTEN LOPEN OVER. Ruim 2500 valschi rmspringers van het Chinese nationalistische ten van Sjanghai, dat thans bijna geïsoleerd is. De nationalistische verdedi gingslinie loopt thans van de kust van de provincie Tsjekiang over een afstand van bijna 800 kilometer naar het binnènland; daarna volgt de linie de hoofd spoorweg naar het in het Noor delijke gedeelte van de provin cie Kiangsi gelegen Nantsjang. Volgens eerdere berichten zijn drie communistische legers de Jangtse overgestoken in de na bijheid van Anking, dat op een afstand van ongeveer 320 kilo meter ten Zuid-Westen van Nanking is gelegen. Beweerd wordt dat deze troepen zich thans op een afstand van on geveer 120 kilometer van de nationalistische verdedigings linie bevinden. DE SITUATIE TE HONGKONG EN TE SJANGHAI. Uit Sjanghai wordt gemeld, dal de garnizoens-commandant aldaar de op persberichten in leger te Hongkong overwegen het nemen van maatregelen om het gevaar van door communis ten geïnspireerde stakingen in de van vitaal belang zijnde openbare diensten, te bezweren. Een groot contingent troepen, bijgestaan door pantserauto's, is van Kenya naar Oeganda ge zonden ter versterking van de plaatselijke strijdkrachten. Deze maatregel is genomen om de eerste vergadering van de Oost-Afrikaanse centrale vergadering in Kampata te be schermen, welke met demon straties wordt bedreigd. Het be treft hier in hoofdzaak een voorzorg en men beoogt de poli tie te steunen, die zich tegen over een mogelijke arbeiders staking en verdere demonstra ties geplaatst ziet. komst kunnen ontwikkeling elemjmerd door •mogelijkheden -gen. De voi- i-gen bestaan: arang, Blora- du Blatang en „arang-Tjepu. OOST-JAVA: In het voortdurend onrustige Malangse geven de aan benden toegebrachte zware verliezen hoop op verbetering. Het herstel van de spoorwegverbindingen van Soerabaia met Kediri, Mad:oen en Bodonegoro zal de oplossing moe ten brengen van tal van proble men van aan- en afvoer. Een te Besu-ki verlaten onderneming is opnieuw bezet; verscheidene an deren zullen binnenikort bezet worden. In Bantam/, waar de gunstige ontwikkeling zich hij voortduring handhaafde, is niu- ook het regent schap Pandeglan-g verbeterd door bet onschadelijk maken van klei ne benden. 21 April is de spoor weg Rng-kesbitung-Serang voor openbaar vervoer opengesteld. De vierde onderneming in Ban tam is -bezet. De rijst/pellerijen te Seramg zijn dit seizoen weer in be drijf 'gesteld. In het' Soe-kaboe- mische, Bluftenzorgse, T.jikam- reekse, -Soe/bangse en Cheribonse z(j.n diverse benden onschadelijk op de Zeeuwse Stromen, te Zie- rikzee; W. Jobse, chef-monteur der P.T.T., te Vlissingen; H. A. Zuidweg, hoofdboekhouder-ad ministrateur bij de Glas- e» Verffabriek Gebrs. Wattez. te Goes; J. Pieterse, onderbaas ep het landbouwbedrijf „Domein- plaat" te 's-Heer Arendskerke: C. Louisse, oud-hoofd van de Politieke Recherche Afdeling, »e Goes; J. Jacobusse, penning meester van de plaatselijke af deling van „Het Groene Kruis", te Krabbendijke; in brons aan: A. J. Begijn, kelderknecht bij de N.V. Bierbrouwerij „De Hal ve Maan", te Hulst; A. S. M Boddaert, kantoorknecht der P.T.T., te Hulst; A Le Bleu landarbeider op de boerderij „Westhof" van de Lar.db. Mij „De Bathpolders". te Rilland- Bath; M. C. Kalle, landarbeider op de boerderij „Middenhof" va* de Landb. Mij „De Bathpolders"'. te Rilland-Bath; J. C. Braai, landarbeider bij L. v. d. Linde, te Dreischor; M. Dobbelaar, knecht op de hofstede „Domei* - plaat", te 's-Heer Arendskerke, J. van der Male, knecht e* landarbeider op de boerderij „Domeinplaat" te 's-Heer Arendskerke; C. J. Koppejan. koster der Ned. Herv. Gemeen te, te Ritthem; L. M. van Oe- veren, landbouwersknecht bü de familie Romeyn, te Ouwer- kerk; C. Walrave, paarden knecht op de hofstede „Maal- kote" bij de familie Dekker, te Wemeldinge; M. Kole, gew. landarbeider op de „Annahoe- ve", te Schore; W. Sinke, tuin man-huisknecht bij mevr. wed. M. Fransen van de Putte-Wag- tho, te Goes. 4 Prijscontroledienst met Centrale Dienst Economische Controle Van bevoegde zijde deelt me* ons mede, dat op het Minister!» van Economische Zaken voorbe reidingen worden getroffen voor samenvoeging van de prijscontro ledienst (P.CD.) en- de Centrale dienst voor de economische coa- tröle (C.D.E.C.). Wanneer deae fusie tot stand gekomen is, zal er bij Economische Zaken dus controledienst zijn, welke zowel met de contróle op naleving va* de prijsvoorschriften belast zal zijn, als met de controle op alle andere economische voorschriften, welke liggen binnen de sfeer van de werkzaamheden van het Mi- sterie. Deze fusie is mogelijk ge worden door de geleidelijke ver mindering van de totale controle werkzaamheden. Men hoopt, dat zij tot gro-tere efficiency zal lei den, niet alleen in de organisatie van de nieuwe controledienst, maar ook bij de uitvoering van zijn taaik. Volgens een Israëlisch onder zoek naar de moord op Graaf Bernadotte zijn de leiders va* de groep Stern moreel verant woordelijk voor de aanslag, zo verluidt te Tel Aviv. Binnenkort zullen de resultaten van het on derzoek te Lake Success bekend worden gemaakt. Naar Vverder verluidt, wordt de aanslag geweten aan 'n neven organisatie van de groep Ster* en zijn er niet genoeg bewijze* om individuele namen te noe men. Men meent, dat in 't rap port verklaard wordt, dat Ber nadotte de bescherming van het Israëlische leger van de hand had gewezen. Het stadsbestuur van Oost-Ber- lijn is doende een tienjarenpla* op te stellen voor de wederop bouw van de stad, aldus heeft Friedrich Eibert, burgemeester van Oost-Berlijn, op een bijeen komst van het „democrat'sche blok" in het gemeentehuis van de Sowjet-sector meegedeeld. De biizonder voor 1 ope^a' Humboldt-universiteit Dijzonaer ,cor gn de nat10nale bibliotheek, alle ia d-e Sowjet-sector gelegen, komen het eerst voor wederopbouw In aanmerking. Ebert deelde mee, dat het stads bestuur van Oost-Berlijn. het fi nanciële jaar heeft afgesloten met een batig saldo van 50 millioea Oost-marken. Het stadsbestuur heeft Donderdag besloten bank en verzekeringsmaatschapprje* „tot bezit van het volk" te ma ken. In het totaal zijn 465 fabrie ken, 95 banken en 188 verzeke ringsmaatschappijen „Ibezit van het volk" geworden, aldus Ebert. ge/maakt en is een aanzienlijke hoeveelheid wapens in /beslag ge nomen. Sumatra: In de nieuw open-gekomen ge bieden van Noord-Sumatra is de eeonomi£|Che toestand1 geleidelijk veroeterd. In Oost-Sumatra neemt de ondernemingsproductie toe, in Djambi verbetert de toe stand zeer. In de Bampongs ke ren de normale toestanden terug. In die omgeving van GunjUng Kerintui, in het westelijk deel van de residentie Bengkulen zijn de benden aangepakt, die op de be volking parasiteerden. Verschillende delen van Tap-a- noeli hebben ransportmoeilij-khe- den. Padang meldt grotere activiteit van terreurgroepen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1