Overeenstemming over West-Duitse grondwet KONINGINNEDAG Opheffing blokkade van Berlijn? 0e Belgische Koningskwestie Nederlands vliegtuig neergestort; Begin Herfst vlees en vetten van de bon CHT SJANGHAI BEZET? 5ERSCHEIDINGEN WOENSDAG 27 APRIL 1949. Vandenberg doet beroep op de Sowjet-Unie Vijf doden Maatregelen tegen ongere geldheden in Oeganda SAMENVOEGING Het onderzoek naar de moord op Bernadotie Wetferopbouwplannen voor Oost-Berlijn sië Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERVVACiS'l l Ni- medegedeeld door net K.N.M. I. te De Bilt, geldig van Woensdagochtend tot avond. Zachter. In de loop van de dag toe nemende bewolking maar overwegend droog weer. Ma tige, later vrij krachtige Westelijke wind. Iets verder oplopende temperaturen. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1100- Advertentieprijs per mm 10 et.minimum per advertentie 1,50- Inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct- Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs ƒ3.25 per kwartaal. Maandag is te Frankfort na een laatste bespreking tussen de drie geallieerde militaire gouverneurs en de leiders der West-Duitse con stituerende vergadering een vol ledige en definitieve overeenkomst ten aanzien van de Duitse fede rale grondwet -bereikt, aldus heeft de Amerikaanse militaire gouver neur, generaal Clay, meegedeeld. Clay verwachtte, dat de grond wet tegen 15 Mei gereed zal zijn, waarna tegen mudden Juli een West-Duitse regering moet zijn gevormd. Clay wilde aan de Duitsers de beslissing over hun kieswetten overlaten en de methode, waarop zij de grondwet zouden ratifice ren. De hoofdcommissie te Bonn had de hoop uitgesproken, dat tegen half Juli verkiezingen zou den worden gehouden voor die Duitse'volksvertegenwoordiging. [Deze zou dan tot taak hebben de nieuwe „Duitse bondsrepubliek" te vormen. day zeide voorts, dat Berlijn niet in de West-Duitse staat zal worden opgenomen, hoewel een latere toetreding niet uitgesloten is. Hiij meende niet. dat door de Maandag bereikte overeenkomst de deur voor een viermogendhe- denbespreking van -het Duitse pro bleem gesloten ls. De besprekingen wanen niet gemakkelijk geweest, diooh zij hadden geleid tot een gelukkige oplossing voor alle partijen, zo zeide Clay. Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur, verklaarde, dat de Duitse partijen concessies hebben gedaan, doch dat ook de geallieerden zeer welwillend zijn geweest Dr. Konrad Adenauer, de chris- te «democratische voorzitter van Senator Arthur Vandenberg, de vooraanstaande republikeinse ad viseur inzake buitenlandse zaken, heeft Maandagavond een beroep gedaan om haar huidige buiten landse politiek te wijzigen in het belang van de wereldvrede. ,,De mededeling, dat Moskou er naar streeft de breuk tussen Oost en West te helen en het commu nisme bereid is zijn veroverings plannen te laten varen, zou, wan neer werd ibeiwezen dat het stre ven echt was, meier eiflfect hebben dan onze gehele voorraad atoombommen'', aldus Vanden berg. ,,Er zal geen derde wereldoorlog komen als het communistische Rusland hem niet begint. Een eventuele nieuwe oorlog 'zou tegen ons gericht zijn". de Wets-Duitse constituerende ver gadering, verklaarde eveneens, dat alle partijen concessies hadden moeten doen, die echter gaarne werden gedaan „in het belang van het Duitse 'volk en in de hoop, dat hierdoor een grote bijdrage kon worden geleverd tot de welvaart van Duitsland en van Europa". De Duitse partijleiders hadden eerst Maandag, tussen de bespre kingen met de geallieerde gouver neurs door, een deel van hun ge schillen bijgelegd. Aangaande het compromis over kerk- en school kwesties moesten nog enige dietails door die Duitse partijleiders geregeld worden, doch bet be reikte kon hierdoor niet meer in gevaar worden gebracht, zo zeide Adenauer. De Duitse constituerende ver gadering heeft acht maanden nodig gehad om met de geallieer den over een grondwet tot over eenstemming te komen. De basis van de Maandag ge houden besprekingen was "n (Duits compromisvoorstel. Vrijdag was te Bonn een memorandum van de Minister van Buitenlandse Zaken der geallieerden ontvangen, waar bij de Duitsers meer vrijheid was gegeven bij het opstellen van de grondwet. De gouverneurs hebben de jong ste Duitse voorstellen inzake de verdeling der financiën en wet gevende bevoegdheden tussen de federale regering en de staten goedgekeurd,. GROTE MILITAIRE PARADE TE AMSTERDAM. Ter gelegenheid van de verjaar dag van Koningin Juliana zal op Zaterdag 30 April a.s. in Amster dam door 800 man marineperso neel en iOO leden van de land macht voor de commandant Zee macht Nederland, Schout bij Nacht J. J. H. Willinge, op en rond de Dam een parade worden uitgevoerd, gevolgd door een défilé en een mars door de stad. Ondier de deelnemende troepen bevinden zich de marinierskapel, tamboers en pijpers, 2 peletons Marva en een afdeling van 60 man der Ko ninklijke marechaussee. De parade begint cm 9 45 uur. Een uur later marcheren de troepen af voor de mars door de stad. Volgens uit gewoonlijk betrouw bare bron te Hongkong ontvangen bericht bevindt Sjanghai zich in handen van de communisten. Het Franse persbureau AFP meldt uit Sjanghai dat de commu nistische troepen Dinsdag te 12 uur plaatselijke tijd de stad nog niet waren binnengetrokken. VERSLAPPING GEVEOHTS- AOTIVITEIT. Volgens berichten zowel van officiële als onafhankelijke zij de is de gevechtsactiviteit van de door de communisten geleide legers in de buurt van de spoor lijn NankingSjanghai Dins dag aanzienlijk verslapt. Slechts hier en daar opereerden kleine eenheden. De treinenloop op de lijn SjanghaiHangcsjow was normaal. Alle treinen naar het Zuiden waren afgeladen. Rond Sjanghai worden steeds meer troepen samengetrokken. Verschillende danszalen zijn in gericht als militair hospitaal. Zware Britse en Amerikaan se vlooteenheden hebben Dins dag hun gewone ligplaats in de Wangpoe de door Sjanghai stromende zijarm van de Jangtse verlaten en zijn ver- Tass gewaagt van bespre kingen tussen Sovjet-Unie en V- S. De Sowi et-Unie heeft gisteren bekend gemaakt, dat de voor waarden, waarop zij de blokkade van Berlijn zou opheffen, sinds Februari het onderwerp vormden van besprekingen met de Ver. Staten. Tass, het officiële Sowjet- Russische nieuwsbureau, heeft een verklaring gepubliceerd, die in Londen even na 4 uur Dinsdag morgen werd ontvangen, waarin om te beginnen gezegd wordt, dat buitenlandse persberichten over een eventuële opheffing van de blokkade „niet met de werkelijk heid overeenstemden". De verklaring zegt verder, dar de Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Jessup, op 15 Februari met de Sowjet-gedele- geerde Malik contact opnam over deze kwestie. Volgens Tass ge beurde dit er werd niet bij ge zegd of het contact mondeling of schriftelijk was naar aanlei ding van het antwoord van Maar schalk Stalin op een vraag in zijn Interview met Kingsbury Smith, directeur voor Europa van de in ternational News Service op 27 Januari. Jessup, aldus Tass, vroeg Malik om uitleg waarom Maar schalk Stalin's antwoord op de derde vraag betreffende de blok kade van Berlijn geen verwijzing bevatte naar een enkele valuta Naar „Le Peuple" van particu liere zijde te Bern verneemt, zou Koning Leopold op aandr ngen van zijn naaste medewerkers oor spronkelijk van plan zijn geweest 15 Mei a.s. naar België terug te keren. Reacties in de linkse pers zouden de Vorst evenwel van zijn voornemen heben afgebracht. Ook het onderhoud tussen de Koning en eerste Minister Spaak zou, volgens het blad, geenszins de wending hebben genomen, die de Vorst had verwacht. Hoewel ft.e Koning zijn voornemen, teger de wil van het Parlement in, naar België terug te keren, dus blijk baar heeft laten varen, roept het socialistische blad zijn lezers op waakzaam te blijven. Iedere „coup de force" van de zijde der Ko- ningsgezinden zou), aldus Le Peu ple, een heftige reactie van het linkse volksdeel verwekken. Er zouden algemene stakingen worden uitgeroepen, die het ge hele economische leven in België zullen verlammen. De Belgische socialisten zijn bereid een strijd aan te binden, die zij als de meest gerechtvaardigde beschouwen, welke zij ooit hebben gestreden, zo besluit het blad. „Wie kan het wettige Staats hoofd beletten naar zijn land te rug te keren? Zeker niet de be volking, die nog geen twee weken geleden ter gelegenheid van het bezoek van Prinses Josephine Charlotte met zoveel geestdrift haar gehechtheid aan ons Vor stenhuis heeft betuigd", aldus „De Nieuwe Gids" van gisterochtend. Mét betrekking tot de algemene staking, waarmee de socialisten en communisten dreigen bij een eventuële terugkomst van Koning Leopold, schrijft het Katholieke blad: „Wij zijn niet meer in 1945. De socialisten hebben lang genoeg het spel der communisten ge speeld en indien ze het deze keer weer willen wagen, doen zij dit op eigen risico de meerderheid der bevolking heeft het er zeker niet voor over zich op te offeren voor de luimen der socialistische leiders. Indien de socialisten beto gingen tegen de Koning willen houden, zouden wij dit een slechte tactiek vinden. Het zou evenwel niet moeilijk zrjn uit de vier hoe ken van het land al degenen, die die Koning trouw zijn gebleven, bij een te brengen". Het blad besluit aldus: „Daar onze vijanden er op staan de Ko ningskwestie tot een krachtproef te maken van de linkse partijen enerzijds en de Koning en de meerderheid der bevolking ander- ziids, blijft er niets anders 0ver dan zich aan deze krachtproef te onderwerpen. De terugkeer van de Koning, meer dan wat ook, zal uitmaken, wie de sterkste is." Prins-Regent Karei van België en Minister-President Spaak zijn Maandag na besprekingen met Koning Leopfeld uit Bern vertrok ken. voor Berlijn. (Kingsbury Smith vroeg of de Sowjet-Unie de blok kade zou opheffen, indien do Wes telijke mogendheden de oprichting van een aparte West-Duitse staat wilden uitstellen, waarop StaLn antwoordde, dat hij hiertegen geen bezwaar zag, indien de Wes telijke beperkingen van de handel en het verkeer ook werden opge heven. Malik zeide Jessup, dat indien een datum voor een bijeenkomst van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken zou kunnen worden vastgesteld, de blokkade alvast zou kunnen worden opge heven, aldus Tass. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat het op het ogenblik geen commentaar zal leveren op de bekendmaking van Sowjet- Russische zijde over de blokkade van Berlijn. In de verklaring van Tass wordt nog gezegd, dat de kwestie van een enkele valuta voor geheel Berlijn na een bijeenkomst van de Ministerraad zou kunnen worden behandeld. (Tot nog toe heeft de Sowjet- Unie het opheffen van verkeers- beperkingen steeds afhankelijk gesteld van het invoeren van één valuta). Later op de dag werd door 't Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken 'n officiële verklaring uitgegeven, waarin 't bericht van Tass werd beves tigd. De verklaring geeft een over zicht van de onderhandelingen sinds 15 Februari. Het door de drie mogendheden ingenomen standpunt wordt in de verkla ring weergegeven als: 1. Wederkerige en gelijktijdige opheffing van alle door de Sow jet-Unie sinds Maart 1948 inge stelde beperkingen van verbin dingen, vervoer en handel tus sen de Westelijke zones en Ber lijn en van alle maatregelen die de Westelijke mogendheden als tegenblokkade tegen verbindin gen, vervoer en handel tussen de Westelijke naar de Oostelijke zones hebben genomen; 2. Het vaststellen van een be gindatum voor de bijeenkomst van de raad der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. De Westelijke mogendheden wensten de zekerheid, dat deze twee punten door de Sow jet-re- gering niet afhankelijk zouden worden gesteld van een der an dere voorwaarden, die in 't ver leden overeenstemming over de opheffing van de blokkade on mogelijk hebben gemaakt, aldus de verklaring. Dr. Jessup, die gisteren op het Witte Huis een bespreking met President Truman heeft gehad zeide na afloop, dat de „zaken er hoopvol uitzien". Uit gezaghebbende bron te Washington is vernomen, dat Malik duidelijk is gemaakt, dat de vorming van een Westduitse regering niet zou worden ver traagd. Men achtte de tijd tus sen de dag van heden en de streefdatum voor de vorming van een Westduitse regering ruim genoeg voor het bijeenko men van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken. Gisteravond werd uit Berlijn gemeld, dat volgens Duitse po litici. die verklaarden in nauw contact te staan met het Sow- jetrussische militaire bestuur, 'het Sowjet-hoofdkwartier te Karlshorst gisteren bevel uit Moskou heeft ontvangen, dat onmiddellijk alle technische voorbereidingen voor opheffing van de blokkade getroffen moe ten worden. President Truman heeft Dins dag imet Philip Jessup, officieel Amerikaans onderhandelaar, voor stellen besproken, welke zouden Hunnen leiden tot de opheffing van dia Sowet-Russische blokkade van Berlijn. Hooggeplaatste Sowjet-Russi sche functionnarissen te Berlijn rekenen er op, dat deze zomer een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Vier Mogendheden belegd wordt. Men zou in iSowjet-Ruslsische kringen van mening zijn dat, ook al zou de conferentie niet door gaan, de blokkade zowel als de tegenblokkade zal worden opge heven. Volgens mededelingen van officiële zijde zou de Sowjet- Unie bereid zijn de verkeers- beperkingen te Berlijn op te heffen voorafgaande aan even tuële besprekingen en alleen op deze voorwaarde, dat de da tum wordt vastgesteld voor latere bijeenkomst van de Mi nisters van Buitenlandse Zaken ter hervatting van de viermo- gendhedenbesprekingen over Duitsland. Een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buiten landse Zaken heeft Dinsdag verklaard, dat het Sowjet-Rus- sische-Amerikaanse contact ten aanzien van Duitsland, dat Dinsdag door het Sowjet pers bureau Tass bekend werd ge maakt, „van verkennende aard is en nog voortduurt'". Hij voegde er aan toe: „De Britse regering pleegt sedert lange tijd met de Amerikaanse en Franse regeringen overleg over deze kwestie." Op een vraag, of het initiatief uitging van de V. S., antwoord de de woordvoerder „het is een feit, dat Dr. Jessup op vijftien Februari informeerde." De woordvoerder verklaarde, dat de Britse regering niet van het begin af was geraadpleegd, maar dat de V. S. achtereen volgens Engeland en Frankrijk hadden ingelicht. Welingelichte kringen te Lon den waren van mening, dat de Westelijke mogendheden een verklaring omtrent het stand punt der Sowjet-Unie in ant woord op door Jessup aan Ma- lik gestelde vragen afwachten. trokken naar de monding van de haven bij Woosoeng. Het hoofdkwartier van de dienst voor Amerikaanse hulp verlening aan China is Dinsdag naar Kanton overgeplaatst. Een staf van 67 personen is te Sjanghai achtergebleven om voor de verstrekking van Ame rikaanse hulpgoederen zorg te blijven dragen. Vele gegoede Chinezen verla ten de stad per vliegtuig of schip. Het personeel van de na de evacuatie van Nanking te Sjanghai gevestigde Chinese regeringsbureaux heeft order gekregen te blijven. Op het niet gevolg geven aan deze order zijn zware straffen gesteld. Het zakenleven in de stad is vrijwel tot stilstand gekomen, al was de spanning ietwat ge luwd tengevolge van de berich ten over verslapping van de ge vechtsactiviteit der communis tische troepen. Naar verluidt komen troepen versterkingen der Chinese rege ring in Sjanghai aan, die een Amerikaanse opleiding hebben ontvangen. Volgens de laatste berichten bevinden de stoot troepen der communisten zich op een afstand van 56 kilometer van de stad. De nationalistische regering heeft 300.000 man om Sjanghai samengetrokken. De verdediging zou versterkt zijn door de aankomst van 15.000 manschappen uit Formosa. Gisteravond omstreeks 11 uur is in de Haarlemmermeer tussen Vijfhuizerweg en de Ringvaart een Beechcraft van de Rijks luchtvaartdienst naar beneden gestort. Het toestel, dat terecht kwam aan de rand van de Hoofdvaart, langs de hoofdweg in de Haar lemmermeer, ging geheel in vlammen op. Een uur na het ongeluk werden de stoffelijke overschotten van drie inzitten den geborgen. De Beechcraft maakte deel uit van een escadrille van 5 les- toestellen, dat gisteravond bo ven Schiphol aan het oefenen was. Drie kwartier na het onge luk kon men. de vier andere Beechcrafts nóg in de lucht bo ven Schiphol zien cirkelen. Een later bericht meldt, dat er vijf doden te betreuren zijn. (Zie verder pagina 3.) Bij de Tweede Kamer is inge diend een Nota van wijzigingen met betrekking op het Land bouw Egalisatiefonds. In de toelichting daarop wordt o.m. medegedeeld: Thans worden nog de navol gende artikelen op bonnen ge distribueerd: kaas, vlees (vlees waren), spijsvetten en koffie, terwijl deze distributie ook inci denteel nog geschiedt voor en kele andere artikelen, waarvan een gelijkmatige verdeling ge wenst wordt geacht. Voor de eerstgenoemde belang rijke voedingsmiddelen wordt krachtig gestreefd naar de op heffing van de distributie. Hoe wel met eventuële gevolgen van deze opheffing voor het fonds in de begroting geen rekening is gehouden, wordt voor vlees en vetten als tijdstip gedacht aan het begin van de aanstaan de herfst. Zoals vanzelf spreekt is het moment, waarop de distributie van deze producten kan worden beëindigd, ten zeerste afhanke lijk van de ontwikkeling van de vleesproductie in eigen land. Door de snelle toeneming van het aantal varkens laat deze zich niet ongunstig aanzien. Van 1 Mei af bestaat gelegen heid tot telefoneren tussen Neder land en West-Berlijn onder de voorwaarden, gelijkluidend aan die, welke reeds gelden voos het telefoonverkeer met de Westelijke zones van Duitsland. ntieprijs: 10ct.; minimum ertentie 1,50. ig advertenties lamiddags 3 uur kl. advertenties 60 ct; iedere eer 12 ct. Ver- Brieven onder Bureau van dit cent meer. cwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Mei.Opk. Ond. Opk. 0*cL 1 5.11 20.04 6.15 2 5.10 20.05 6.55 0.18 3 5.08 20.07 7.51 1.20 4 5.06 20.09 9.02 2.06 5 5.04 20.10 10.25 2.40 6 5.02 20.12 11.53 3.04 7 5.00 20.14 13.22 3.21 8 4.58 20.15 14.50 336 gaarne een zexere vernouuing tot Engeland, "daar het zich tot het Westen aangetrokken ge voelt en het vreest anders in de sfeer van het Russische com munisme terecht te komen. Tevens kan het land dan blijven profiteren van de handelsvoor keur-tarieven. Pakistan en Cey lon blijven dominions, hetgeen betekent, dat zij practisch on afhankelijk zijn. doch de band met de Engelse kroon willen bestendigd zien. Anders is de toestand op Malakka, waar de Engelsen te vuur en te zwaard het ook al daar opkomende nationalisme, dat zich in communistische richting heeft begeven, bestrij den en tot heden toe met sue- C6S Geen Veiligheidsraad of U.N. O schijnt zich hiervan iets te willen aantrekken. Wat even verderop, in Indonesië, zo sterk veroordeeld wordt, mag op Ma lakka ongestoord voortgang vinden. Een wonderlijke wereld! De gebeurtenissen in Indone- 11 Uil glULC naild Cxx ±jo.xk.o^xx va\-zjv_ met beide handen aan. Andere, even belangrijke ge beurtenissen doen ons de ogen gericht houden op Azië. In Chi na voltrekt zich een drama voor de nationalistische regering, waarvan de gevolgen nog moei lijk te overzien zijn. Na enige maanden rust is daar de burgeroorlog tussen com munisten en nationalisten weer in volle omvang ontbrand. In deze maanden speelden zich on derhandelingen om tot een vre de te komen af. De eisen van de aan de winnende hand zijn de communisten kwamen neer op een vrijwel onvoorwaardelij ke overgave. Dit bleek voor de nationalisten, die toch al hun vroegere leider, maarschalk Tsi- ang-Kai-Tsjek hadden laten vallen, onaanvaardbaar, zodat de communistische opmars met groot succes werd hervat. Het verdedigingssysteem aan de grote Chinese rivier, de Jangtse, stortte bijna onmiddellijk als 'n kaartenhuis in elkaar en de na doel heeft deze linie te door breken. Beweerd wordt, dat de rege ringstroepen stellingen hebben ingenomen ten Noorden van Woekang, dat op een afstand van ongeveer 40 kilometer ten Noorden van Hangtsjou is ge legen. Nader wordt gemeld, dat de communistische strijdkrachten, die Soetsjou hebben bezet, hun opmars in Oostelijke richting naar Sjanghai voortzetten, zij zouden de omgeving van Koen- sjan hebben bereikt, dat op een afstand van 55 kilometer van Sjanghai is gelegen. Deze com munistische troepen zouden de opmars van de communistische hoofdmacht dekken, die in Zui delijke richting, langs de spoor weg tussen Soetsjou en Has hing, verloopt. CHINEES PARACHUTISTEN IDI'KN OVER. Ruim 2500 valschrrmspringers van het Chinese nationalistische ten van Sjanghai, dat thans bijna geïsoleerd is. De nationalistische verdedi gingslinie loopt thans van de kust van de provincie Tsjekiang over een afstand van bijna 800 kilometer naar het binnènland; daarna volgt de linie de hoofd spoorweg naar het in het Noor delijke gedeelte van de provin cie Kiangsi gelegen Nantsjang. Volgens eerdere berichten zijn drie communistische legers de Jangtse overgestoken in de na bijheid van Anking, dat op een afstand van ongeveer 320 kilo meter ten Zuid-Westen van Nanking is gelegen. Beweerd wordt dat deze troepen zich thans op een afstand van on geveer 120 kilometer van de nationalistische verdedigings linie bevinden. DE SITUATIE TE HONGKONG EN TE SJANGHAI- Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de garnizoens-commandant aldaar de op persberichten in leger te HongKong overwegen het nemen van maatregelen om het gevaar van door communis ten geïnspireerde stakingen in de van vitaal belang zijnde openbare diensten, te bezweren. Een groot contingent troepen, bijgestaan door pantserauto's, is van Kenya naar Oeganda ge zonden ter versterking van de plaatselijke strijdkrachten. Deze maatregel is genomen om de eerste vergadering van de Oost-Afrikaanse centrale vergadering in Kampata te be schermen, welke met demon straties wordt bedreigd. Het be treft hier in hoofdzaak een voorzorg en men beoogt de poli tie te steunen, die zich tegen over een mogelijke arbeiders staking en verdere demonstra ties geplaatst ziet. OOST-JAVA: In het voortdurend onrustige Malangse geven de aan benden toegebrachte zware verliezen hoop op verbetering. Het herstel van de spoorwegverbindingen van Soerabaia met Kediri, Madioen en Bodonegoro zal de oplossing moe ten brengen van tal van proble men van aan- en afvoer. Een te Besuki verlaten onderneming is opnieuw bezet; verscheidene an deren zullen binnenkort bezet worden. In Bantam;, wiaar de gunstige ontwikkeling zich ibij voortduring handhaafde, is niu ook het regent schap Pandeglang verbeterd door het onschadelijk maken van klei ne benden. 21 April is de. spoor weg Rngkesbitung-Serang voor openbaar vervoer opengesteld. De vierde ondierneming in Ban tam is bezet. De rijstpellerijen te Seramg zijn dit seizoen weer in be drijf gesteld. In het' Soekaboe- mische, B'uftenzorgse, Tjikam- peckse, Soebangse en Cheribonse z(jn diverse bendten onschadelijk op de Zeeuwse Stromen, te Zie- rikzee; W. Jobse, chef-monteur der P.T.T., te Vlissingen; H. A. Zuidweg, hoofdboekhouder-ad ministrateur bij de Glas- e* Verf fabriek Gebrs. Wattez. te Goes; J. Pie terse, onderbaas *p het landbouwbedrijf „Domein plaat" te 's-Heer Arendskerke; C. Louisse, oud-hoofd van de Politieke Recherche Afdeling, Goes; J. Jacobusse, penning meester van de plaatselijke af deling van „Het Groene Kruis", te Krabbendijke; in brons aan: A. J. Begijn, kelderknecht bij de N.V. Bierbrouwerij „De Hal ve Maan", te Hulst; A. S. M Boddaert, kantoorknecht der P.T.T., te Hulst; A. Le Bleu. landarbeider op de boerderii „Westhof" van de Landb. Mij „De Bathpolders", te Rilland- Bath; M. C. Kalle, landarbeider op de boerderij „Middenhof" va* de Landb. Mij „De Bathpolders", te Rilland-Bath; J. C. Braai, landarbeider bij L. v. d. Linde, te Dreischor; M. Dobbelaar knecht op de hofstede „Domeba- plaat", te 's-Heer Arendskerke; J. van der Male, knecht em landarbeider op de boerderij „Domeinplaat" te 's-Heer Arendskerke; C. J. Koppejan. koster der Ned. Herv. Gemeen te, te Ritthem; L. M. van Oe- veren, landbouwersknecht bü de familie Romeyn, te Ouwer- kerk; C. Walrave, paarden knecht op de hofstede „Maal- kote" bij de familie Dekker, te Wemeldinge; M. Kole, gew. landarbeider op de „Annahoe- ve", te Schore; W. Sinke, tuin man-huisknecht bij mevr. wed. M. Fransen van de Putte-Wag- tho, te Goes. Prijscontroledienst met Centrale Dienst Economische Controle Van bevoegde zijde deelt me* ons mede, dat op het Ministerie van Economische Zaken voorbe reidingen worden getroffen voor samenvoeging van de prijscontro ledienst (P.CJD.) en de Centrale dienst voor de economische coa- tröle (C.D.E.C.). Wanneer deze fusie tot stand gekomen is, zal er bij Economische Zaken dus ééa controledienst zijn, welke zowel met de contróle op naleving va» de prijsvoorschriften belast zal zijn, als met de controle op alle andere economische voorschriften, welke liggen binnen de sfeer va» de werkzaamheden van het Mi- sterie. Deze fusie is mogelijk ge worden door de geleidelijke ver mindering van de totale controle werkzaamheden. Men hoopt, dat zij tot grotere efficiency zal lei den, niet alleen in de organisatie van de nieuwe controledienst, maar ook bij de uitvoering van zijn taak. Volgens een Israëlisch onder zoek naar de moord op Graaf Bemadotte zijn de leiders va* de groep Stern moreel verant woordelijk voor de aanslag, zo verluidt te Tel Aviv. Binnenkort zullen de resultaten van het on derzoek te Lake Success bekend worden gemaakt. NaarWerder verluidt, wordt de aanslag geweten aan 'n neven organisatie van de groep Ster* en zijn er niet genoeg bewijze* om individuele namen te noe men. Men meent, dat in 't rap port verklaard wordt, dat Ber- nadotte de bescherming van het Israëlische leger van de hand had gewezen. Het stadsbestuur van Oost-Ber- lijn is doende een tienjarenpla* op te stellen voor de wederop bouw van de stad, aldus heeft Friedrich Ebert, burgemeester van Oost-Berlijn, op een brjeen- komst van het democratische blok" in het gemeentehuis van de I Sowjet-sector meegedeeld. De I opera, de Humboldt-universiteit voor i en de nationale bibliotheek, alle ia kunnen Sowjet-iSieotor gelegen, komen het eerst voor wederopbouw in aanmerking. Ebert deelde mee, dat het stads bestuur van Oost-Berlijn het fi nanciële jaar heeft afgesloten met een batig saldo van 50 millioe* Oost-marken. Het stadsbestuur heeft Donderdag besloten bank en verzekeringsmaatschappijea „tot bezit van het volk" te ma ken. In het totaal zijn 465 fabrie ken, 95 banken en 188 verzeke ringsmaatschappijen „(bezit van het volk" geworden, aldus Ebert. :d van de jaar- loningin Juliana provincie de vol- neidingen ver- Officier in de ■.je-Nassau: Rijksveeteelt- ent, te Middel- dering; A. Sta- hoofd verband- Mij „De Schel- :n (bij bevorde- Rothuizen, oud- emeentewerken, i o.m. nog be- Her in de Orde sau: erendaris, hoofd sbetalingsdienst irie van Finan- inhage (vroeger Tj. B. E. Kiel- ;n directeur van p voor Vee en venhage (vroe- Ridder in de e-Nassau: lom, secretaris- jemeente West- •quinie, wethou- e Sas van Gent; d-dierenarts, te D. Dorst, secre- ichting voor de eeland, oud-se- L. M„ oud-Pro commissaris in C. Ouwehand, emeentewerken, W. Neugebau- j het Centraal ïingtoezicht op 3t. Laurens; P. rikzee. remedaïlle, ver arde van Oran- ïijn, adjunct- Postdienst te bedrijfsleider ij „Middenhof" ndb. Mij „De Rilland Bath; meesterknecht bedrijf van de Terneuzen (bij C. M. van der commies bij de tie van ae We- Volkshuisves- te Terneuzen; directeur van niging,, Schel- sweert; P. Ver- )ij de Visserij - :uwse Stromen, van de Linde, Visserij-poli tie •gene, die actief Nederlandse in- ken. •richten uit het n gebied in het van Oost-Java ngen tussen de LI.) en andere r de indruk deze commu- tpen steeds ac- IDDEN-JAVJA: de zeer uitge- ng der Neder- rtdurende ver zijn de acties ;Jase en Solose van enige om- Ie mate onmo- De omgeving en Banjumas ui de activiteit •an Tegal, Pe- n.gan richtten le op ondeme- bevolking. In tegenmaatre- n het overige J.va houdt tie ling aan. De ntoor der Al- et Bank te ontwikkeling llemimerd door mogelijkheden gen. De voi- igen bestaan: iraug, Blora- lu Blatang en „arang-Tjepu. gemaakt en is een aanzienlijke hoeveelheid wapens in beslag ge nomen. Sumatra In de nieuw opengekomen ge bieden van Noord-Sumatra is de economische toesitand! geleidelijk verbeterd. In Oost-Sumatra neemt de ondernemingsproductie toe, in Dgamibi verbetert de toe stand zeer. In de Lamipongs ke ren de normale toestanden terug. In de omgeving van Gunpng Kerintui, in het westelijk deel van de residentie Bengkulen zijn de benden aangepakt, die op de be volking parasiteerden. Verschillende delen van Tapa- noeli hebben ransportmoeilrjkhe- den. Padang meldt grotere activiteit van terreurgroepen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1