BIM EN HET GRIJZE POEDER SPORTNIEUWS >ERSCHEIDINGEN CHT Wat brengt de Radio'/ Gemeenten fn financiële moeilijkheden Hulpverlening aan achterlijke gebieden AMERIKAANS PLAN Zwerm bijen losgebroken „De nacht van de lange messen" De aarde wordt het moe Bouw van Amerikaans vliegdekschep gestaakt Ook voor Motorrijders deviezen voor doorreis door België en Frankrijk Technische methoden tot bestrijding plantenziekten en parasieten De Kanaaitunnelplannen 1 sië SAMENVOEGING Het onderzoek naar de moord op Bernadotie Wetieicpbouwplannen voor Oost-Berlijn Maatregelen tegen ongere geldheden In Oeganda Vrijdagavond j.l. ging de Gies- sendamse gemeenteraad accoord met een voorstel van Burg. en Weth., dat een merkwaardige il lustratie is van de financiële moeilijkheden waarin sommige gemeenten momenteel verkeren. De gemeente wilde een geldlening op "lange termijn aangaan van 132.000. Voor financiering van de ibouw van tien woningen was destijds een kasgeldlening aange gaan, maar nu de huizen reeds bewoond zijn, werd het hoog tijd een vaste geldlening aan te gaan. Een der richtlijnen die het Mini sterie van Financiën voor ge meenten heeft, vastgesteld is, dat het rentepercentage niet hoger mag zijn dan 3% °/o- Geen enkele bank was bereid of in staat tegen die rentevoet te lenen. Men vroeg minstens 3% °/o- Men heeft nu de kwestie opgelost, door de plaatse lijke woningbouwvereniging een geldlening te laten aangaan legen 312 o/o, waarvoor de gemeente dan volledig borg blijft. Het bankiers kantoor Staal en Co. vereent De- middeling. Bij de debatten vroe gen verschillende leden zich af. of Ged. Staten deze ontduiking of omzeiling van de voorschriften, goed zullen keuren. Giessendam is de eerste ge meente in Zuid-Holland, die of dergelijke wijze dit probleem tracht op te lossen en waarschijn lijk zelfs de eerste gemeente in het land. Er is geen precedent, zodat de beslissing van de Prov. Staten met veel belangstelling wordt te gemoet gezien. Truman's plan. In een te Cape Henry gehouden redevoering heeft de Amerikaanse Minister van Handel, Sawyer, ver klaard, dat President Truiman's plan Inzake hulpverlening aan de in economisch opzicht achterlijke gebieden „een logische consequen tie is van de goede nabuiur-politiek die ten doel heeft de coëfficiënt van het menselijk geluk in de ver waarloosde gebieden van die we reld te verhogen". Amerika is van plan zijn wetenschappelijke kennis, zijn industriële techniek en zijn economische macht te ge bruiken om andere landen te hel pen in de strijd tegen honger, el lende en wanhoop, zo zeidte de Minister. De Amerikaanse regering en de wereldbank zullen waarschijnlijk een gedeelte van de financiering op zich meunen, doch het program ma zal voor het grootste gedeelte moeten worden gefinancierd en uitgevoerd door het particuliere kapitaal, wil het kans op slagen hebben. Het Is echter niet vol doende, aldus Minister SaWyer om andere landen te overreden Ame rikaanse beleggers en Amerikaan se technici toe te laten, dóch ons streven moet er op gericht zijn een mentaliteit te scheppen, waarhij de komst van Amerikaanse zaken lieden en hun dollars gretig wordt verlangd. Om dit te bereiken moeten wij het duidelijk maken, dait wiij geen extra-territoriaal gp- zag voor Amerika of het Ameri kaanse bedrijfsleven zoeken en ook geen [bescherming voor de normale marktrisico's. Wij dienen bereid te zirjn te verzekeren, dat het bin- WOEN SDAG 27 APRIL. HILVERSUM I: 8.00 Nieiuiws; 8.18 Orgel: 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Kamermuziek; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Onze keuken; 10.30 Als 'de stofzuiger zwijgt; 11.'00 Populair Non-stopprogramma; 12.00 Promenadle-orkest; 12.33 Voor het platteland 1.00 Nieuws; 1.20 The Ramblers; 2 00 Gespr. portretten; 2.15 Jeugdiconcert; 3.00 Voor de kleuters; 3.30 De Regenboog; 4.00 De Roodborstjes; 4J.6 Het stond in de krant; 4.4i5 Vragen staat vriji; 5.15 Gram.; 5.30 Accordeola6.00 Nws.; 620 Gram.; 6.30 Ned. Strijdkrachten7.00 Lezing; 7.15 Zang en muziek; 7 30 Voor de jeugd; 7.45 Van rillen dag; 8.00 Nieuws; 8.20 Populair concert; 9.00 Hoorspel; 10.15 Vindobona Schrammel'n; 10.45 Van lboe,k tot boek; 11.00 Nieuws; 11.15 Metro- pole-orkest, HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Reportage; 8.20 Muziek bij het werk; 9.00 Bij onze jonge zie ken; 9.45 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11 00 Gram.; 11.15 Luiste'.- spel; 12.00 Orgelbespeling; 12,33 Zang en muziek; 1.00 Nieuws; I.15" Mandolinata; 1.45 Gram.; 2.00 Kwartet; 2 40 Even onder ons; 3.00 Jeuigdconicert; 4.15 Voor onze jongens en meisjes 5.30 Pia- nioduo; 6.00 Oellorecital6.25 Gram.; 6 30 Lezing; 7.00 Nieuws; 7.45 Engelse les; 8.00 Nieuws; 8.15 Philh. Orkest; 9.15 De Bene lux en de arbeiders; 9.55, Repor tage; 10 00 De zee bleef vrij; 10.15 Geestelijke liederen10.45 Avondoverdenkin,g; 11.00 Nieuws; II.15 Muziek. nenkomen van Amerikaans kapi taal niet vergezeld zal gaan. van bemoeiingen met de nationale politiek, noch door Amerikaanse overheersing van het economische leven der betrokken gebieden, zo zeide Minister Sawyer. voor go&lkope lucht verbinding over de Atlantische Oceaan Zowel de ECA als het Ameri kaans departement van buiten landse zaken hebben grote belang stelling voor een door de Pan Amerie. Airways voorgesteld plan om 'n permanente luchtdiienst g|e- naamd de „„Air-Coach" in te stel len over de Atlantische Oceaan tegen touristenklas-tarieven, wel ke hijna 40 pet. henedien de be staande tarieven liggen, aldus meiddie de New-York Herald Tri bune" Zondag uit Washington. Het plan van de Pan American, waardoor voornamelijk haar nieu we Boeing Stratocruisers, die plaats bieden aan 75 passagiers, zullen worden gebruikt, is verleden week voorgelegd aan heit bureau voor economische voorschriften van die Civil Aeronautics Board op ten vergadering, die werd bijge woond door de Transcontinental and Western Air Inc. en de Ame rican Overseas Airlines. De voorstellen zullen worden be handeld door de International Air Transport Association, welke alle internationale luchttarieveni vast stelt, op haar vergadering te Nice In Frankrijk op 10 Mei. ■De Pan American stelt een transatlantisch tourisentarief voor van 22 Sdollars enkele reis, ver- gekken met het huidige eerste klas tarief van 350 dollar. Evenals voor dat laatste tarief zou oök bij het nieuwe tarief de gebruikelijke 10 pet. reductie van 'kracht zijn voor retourvluchten, waardoor de kosten voor een niet-luxueuze luchtreis heen en terug naar Eu ropa zoudén worden gebracht op 405 dollars. n Nauwelijks had Sheik Kesj Ha- lef 't hoofd" gezien of hij sloeg razend van woede met zijn vuist op de tafel en riep: „Gooit dat hoofd onmiddellijk het raam uit! Denkt jullie dat ik mijn eetlust wil laten bederven door zóiets griezeligs „Zoals mijn Sheik het beveelt, zo zal het gebeuren!" vleide Ma- loch met een blilk van verstand houding op zijn trawanten. „Gooit het hoofd naar buiten mannen!" beval hij. Intussen reden onze vrienden in vliegende galop het oase-stadje binnen. Sheik Moessali en zijn dochter waren, om veiligheidsre denen, in vermomming. Juist toen Basli en de zijnen zich in het ge woel voor het paleis mengden, werd het „hoofd" van de detec tive uit het raam gegooid. „Er zit iets in de lucht", fluis terde Basli de Sheik Moessali in het oor. Moessali knikte zwijgend, zijn hiand aan het gevest van zjn krom zwaard. Bij het lossen van een K.L.M.- machine od het Londense vlieg veld bleek Zaterdag dat een der overigens goed verpakte zwermen bijen was losgeraakt en in het vrochtruim rondzoemde. Toen een der vrachtemployees het luik van dit ruim opende, kwam de zwerm naar buiten en verspreidde zich over het vliegveld en ook, via de openstaande deur, in de cabine. De passagiers hadden het vlieg- philosqphische vereniging meege deeld, dat de wereld zal moeten kiezen tussen twee tijldsrekeniin- gen,, omdat de aarde langzamer gaat draaien. Volgens deze geleer de zal dit proces steeds doorgaan, waarbij de mogelijkheid bestaat, dat die aarde 47 dagen nodig zal hebben voor het draaien om haar as. Tot dusverre zqjn de klokken niet nauwkeurig genoeg om de nieuwe tijd aan te geven, doch die nieuwe atoomklok, die in Was hington wordt gebouwd, zal dit, in tegenstelling tot de Greeniwich- tijdaanduiding, wel doen. De politie te Munchen zoekt naar gegevens over Hitiers be ruchte „bloedlblad te Munchen" in de nacht van 30 Juni 1934; ook wel „de nacht van de lange mes sen" genoemd. Tientallen bruin-hemden werden door S.S.-ers (zwarthemiden) ver moord. Volgens de radio van de Ame rikaanse strijdkrachten in Duits land heeft de Duitse d'istrictspro- eureur te Munchen verklaard, dat een vroegere S.S.-officier, wiens naam als Lippert wordlt vermeld, zich in Nederland moet bevinden Zijn uitlevering wordt afgewacht in verband met de moord op Ernst Roehm in die bewiyjte nacht. Het verhaal gaat, dat Hitier tuig echter al geruime tijd veria- I Roehm zelf heeft doodgeschoten 1 ni ten en hebben van deze hijenaan- val niets gemerkt. De K.L.M. neemt niettemin maatregelen, dat in de toekomst dergelijke uit- braakpogingen worden voorko men. De Engelse astronoom Sir Ha rold Saneer, heeft de Amerikaanse adat deze twee uur lang had ge weigerd zelfmoord te pietgen. Het ls niet bekend of die bruin- hemden van plan waren op 30 Juni Hitier te doden en zijn re giem omver te werpen, zoals het propaganda-apparaat van de nazi's later beweerdé, of dat Hit ler hen alleen maar bit die weg wilde ruimen omdat zij1 hem een doorn in het oog waren. Het onderzoek van „die politie te Munchen is geconcentreerd1 op de KORFBAL. ZuidzandeBiervliet 73. De wedstrijd, die de Biervlietse korfbalclub te Zuidzande speelde tegen de Zuidzandse club, eindig de met een 73 overwinning voor Zuidzande. WIELRENNEN. De tweede ronde van Ne derland. Niet naar Rotterdam, doch naar Den Haag. Naar wij vernemen zal de voor laatste étappe van de ronde van Nederland, op Zaterdag 14 Mei niet eindigen yi het Feijenoord- stadion, zoals aanvankelijk ge meld was. Nadat deze étappe reeds in alle onderdelen was geprojecteerd deed zich een aantal technische moeilijkheden voor die het onge wenst en zelfs onmogelijk maak ten, de étappe te Rotterdam te doen eindigen. Een verder be zwaar was het feit dat op dezelf de dag, eveneens te Rotterdam, een belangrijke voetbalwedstrijd wordt gehouden. De organisatoren van de ronde van Nederland zijn er in ge slaagd een uitstekende oplossing te vinden voor de Vrij plotseling gerezen moeilijkheden. De voor laatste étappe, waarvoor te Til burg gestart wordt met een on derbreking van drie uur te Ber gen op Zoom, eindigt niet te Rot terdam maar te Scheveningen. Daar zal in afwachting van de rondekaravaan op een circuit aan zee een wielerwedstrijd gehouden worden met deelneming van tal van bekende haanrenners, onder wie Arie van Vliet, Jan Derksen, Pronk, Remkes, Kees Bakker en Willem Matena. De laatste étappe, op Zondag 15 Mei, voert dan van Den Haag naar Amsterdam over een af stand van 144 kilometer. Start te Scheveningen om 13 uur 15, finish ih het Amsterdamse sta dion om 17 uur. VOETRAL. Het Franse elftal voor Schotland. Het Franse elftal dat Woens dag a.s. tegen Schotland speelt, zal niet ingrijpend veranderd worden na de match te Rotter dam. De heer Barreau, „Selec- tionmaur uniquer" is namelijk van mening, dat de ploeg een offday had en veel meer waard is dan Zaterdag is gebleken. Hij dacht dat men te Rotterdam geen ogen blik het „echte" Franse team heeft zien spelen, ai kreeg men misschien een enkele maal wel even een indruk van de potentiële kracht van de ploeg als geheel en van sommige spelers afzonderlijk. In ieder geval zullen er niet meer dan één of twee wijzigingen zijn. Aanvoerder Prouff, die naar Frans oordeel zeer zwak speelde, tenminste voor zijn doen. keert waarschijnlijk naar Frankrijk te rug. Voor de vrijkomende plaats in de voorhoede zou men niet slechts de keus hébben tussen Si- nibaldi en Baillot, maar desge wenst ooik Cuissard kunnen ne men, de rechtshalf van Rotter dam, die ook vóór kan spelen. Cuissard zou dan in de midden- linie vervangen kunnen worden door Mindonnet. De ploeg, die pas later definitief samengesteld wordt en waarvoor men 'geen an dere spelers uit Frankrijk zal laten komen, zou er dan als volgt uitzien: Doel Vignal; achter Sal va en Marche; midden Cuissard of Min donnet, Jonquet en Hon; voor Ga- bet, Cuissard of Baratte, Sinibal- di of Baillot of Flamion. Gisteren hebben de officials en enkele spelers een tochtje naar Hilversum gemaakt, waar in de „Gooise Boer" geluncht werd. Maandag is hét gezelschap per vliegtuig naar Glasgow vertrok ken. moord op Ernst Roehm. Men wil uitzoeken, of Hitier hem heeft gedood en zo niet,, wie zijn moor denaars dan wel waren Als zij nog in leven zijn, zullen Bij! wor den berecht. Naar het A.N.P. verneemt be vindt bedoelde Lippert zich inder daad in ons land. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan verschillen de oorlogsmisdaden en zal daar voor binnenkort voor het Arn hemse Bijzonder Gerechtshof te rechtstaan. Op het Ministerie van Justitie is echter niets bekend van een Duits verzoek tot uitlevering. Indien een dergelijk verzoek zou binnenkomen dan zal, zo werd ge zegd, daaraan geen gevolg wor den gegeven. Eerst moet Lipperj in Nederland gevonnist worden. Pas wanneer hij zijn straf heeft ondergaan zal hij word >n uitgele verd, tenzij natüur'Jk deze straf de doodstraf zou z jn. Louis Johnson, de Minister van Defensie, heeft de marine op dracht gegeven de werkzaam heden aan een nieuw vliegdlek- schip van 65.000 ton, dat de „Uni ted States" zou hieten, voorlopig te doen staken. De kiel van het schip is Maandag gelegd. In een memorandum aan de Mi nister van Marine zegt Johnson, dat hij het besluit g-enomen had na de bestudering van de menin gen van de stafchefs en een be spreking met Truman. Er was veel verschil van me ning tussen marine en luchtmacht over de plannen voor de houw van het schip Naar de K.N.M.V. mededeelt worden door sommige deviezen- banken aan motorrijders, die in het bezit zijn van een deviezen- vergunning voor een vacantiereis naar Frankrijk en Zwitserland, doorreisdeviezen voor België en eventueel voor Frankrijk gewei gerd, aangezien bedoelde faciliteit voor „motorvoertuigen" geldt en hieronder door hen geen motorrij wielen wordt verstaan. De VK.N.M.V. heeft zich naar aanleiding hiervan met de Neder landse Bank in verbinding ge steld en thans van haa^- de beves tiging ontvangen, dat bovenge noemde regeling inderdaad even eens van toepassing is op motor rijwielen. In verband met de grote be langstelling, welke gedurende de laatste jaren bij vele boeren en tuinders is ontstaan voor vèr doorgevoerde mechanisatie en specialisatie met betrekking tot het gebruik van machines en apparaten tot bestrijding van de plantenziekten en parasieten, heeft Dr. Besemer van de Plan- tenziektenkundige Dienst te Wageningen gisteravond in een radiolezing voor de zender Hil versum I enige richtlijnen gege ven, die bij de keuze van nieuwe soorten machines van belang kunnen zijn. Dr. -Besemer ziet het stuiven als de meest economische be- strijdingsmethode, waarbij een werkzaam product met een niet werkzame stof, de z.g. draag- stof, zo goed mogelijk mecha nisch wordt gemengd en vervol gens verstoven over de gewas sen. Het verspuiten van bestrij dingsmiddelen, een methode, welke ongeveer tegelijkertijd met het stuiven toepassing vond, brengt daarentegen veelal be zwaren met zich mede. Niet al leen, dat aan de samenstelling van de hiervoor nodige prepa raten vaak zeer ingewikkelde procedures zijn verbonden, doch het spuiten vraagt bovendien veel water. Stuiven is, wat de kosten van apparatuur en arbeid betreft, belangrijk goedkoper. Ondanks de voordelen van tijdsbesparing, goedkoper wer ken en lichtere machines, die minder beschadiging geven in het gewas, is het stuiven in ons land veel minder populair dan het spuiten. De belangrijkste re den hiervan acht spr. het feit, dat de stuifmiddelen, berekend naar de hoeveelheden, die men per ha nodig heeft, vaak niet in prijs kunnen concurreren met de spuitmiddelen voor een gelij ke oppervlakte. Anders ligt de situatie, wan neer men met een éénmalige toepassing van een stuifmiddel eenzelfde of slechts weinig min der effect kan bereiken als met spuiten. Dt is het geval bij vele insectendodende middélen, in welk verband het stuiven mo gelijkheden biedt, die zeker het overwegen waard zijn- Door samenvoeging van de voordelen van beide methoden is men gekomen tot de z.g.n. vernevelapparaten, ook wel „atomisers" genaamd. Het is ge lukt vloeistoffen zo fijn te ver nevelen dat er bij gebruik van een veel geringere hoeveelheid vloeistof dan bij normaal spui ten, toch een voldoende regel matige bedekking van het ge was wordt bereikt. De heer Be semer raadde tenslotte aan, dit jaar de proeven en demonstra ties met diverse vernevelaars met aandacht te volgen, aange zien deze aanleiding zouden kunnen geven tot ingrijpende verandering in het bestrijdings- schema. Te Parijs zijn Franse en bui tenlandse parlementsleden en in genieurs bijeengekomen om het probleem van een tunnel onder het Kanaal te bespreken. Bij die gelegenheid heeft Galliënne, voor zitter van het internationaal ver bond voor wegverkeer, een pers conferentie gehouden, waarop vertegenwoordigers van België, Groot-Brittannië, Nederland, Ita lië en Zwitserland aanwezig wa ren. Hij verklaarde o.m.: „Nu de wereld en vooral Europa grote veranderingen ondergaat, nu een tijdperk van grote werken en van uitbreiding van het wegverkeer is aangebroken, mogen wij veron derstellen, dat het ogenblik is aangebroken" om een aanvang te maken met het boren van een tunnel onder het Kanaal. Na er aan te hebben herinnerd, dat de gedachte van het graven van een tunnel onder het Kanaal van 1802 dateert, zei Galliënne dat „die tunnel, die een waarborg voor de stabiliteit van Europa zal zijn, „de weg van de vrede" zal worden genoemd." GEVONDEN VOORWERPEN De Korpschef van het Gemeen telijk Politiekorps te Terneuzen maakt bekend, dat omtrent de navolgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen; Gebreide want, bode, Gemeente huis wollen dameshandschoen, W. F. Dekker, Verl. v. Steenber gen!zilvenbon, J. Pauw, Tuin- str. 8; bruine want, Van Doese laar, Julianastr. 5; mes met étui, B. Bos, Kerkhof laan 27; zinken kinderemmertje, B. Vermast, Dekkerstr. 55; groene vulpen, C. de Ruijter, Kanaaldrift 26, West- dorpe; paar gebreide wanten, Van den Bruele, Noordstr.bos sleu tels, SmcJlegange, Axelsestr. 192; kindermutsje m. speldje, J. Stout- hamer, Kazernestr. 26Lipssleu- tel no. 1184, Voerman—de Pauw, Noordstr.; huissleutel, Roelans, Nieuwstr. 44; bruin jongensjasje, E. Maas, Dr. Buijzestr.; blauw jongensjasje, L. Ribbens West- kol,kstr. 42; portemonnaie met in houd, E. Baert, W. de Zwijger! 50; zakkam in étui, K. van Over- beke, Schoollaan 1; bruine kin- derwant, G. J. Dorrepaal, Schel- dekade 28; paar blauwe wanten, M. Hakoort, De Jongestr. 13. ntieprijs 10 ct.minimum ertentie 1,50- ig advertenties ïamiddags 3 uur kl. advertenties 60 ct.; iedere eer 12 ct. Ver- Brieven onder Bureau van dit cent meer. cwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Mei.Opk. Ond. Opk. 0*cL 1 5.11 20.04 6.15 j 2 5.10 20.05 6.55 0.18 3 5.08 20.07 7.51 1.20 4 5.06 20.09 9.02 2.06 5 5.04 20.10 10.25 2.40 6 5.02 20.12 11.53 3.04 7 5.00 20.14 13.22 3.21 8 4.58 20.15 14.50 3.36 id van de jaar- ioningin Juliana irovincie de vol- tieidingen ver- Officier in de ',je-N assau Rijksveeteelt- ent, te Middel- dering; A. Sta- hoofd verband- Mij „De Schei- in (bij bevorde- Rothuizen, oud- emeentewerken, a o.m. nog be- rier in de Orde sau: erendaris, hoofd sbetalingsdienst irie van Finan- mhage (vroeger Tj. B. E. Kiel- :n directeur van p voor Vee en venhage (vroe- Ridder in de e-N assau: x>m, secretaris- cemeente West- •quinie, wethou- e Sas van Gent; d-dierenarts, te D. Dorst, secre- ichting voor de eeland, oud-se- L. M., oud-Pro- commissaris in C. Ouwehand, emeentewerken, W. Neugebau- j het Centraal ïingtoezicht op It. Laurens; P. rikzee. remedaille, ver arde van Oran- jijn, adjunct- Postdienst te bedrijfsleider ij „Middenhof" ndb. Mij „De Rilland Bath; meesterknecht 'bedrijf van de Terneuzen (bij C. M. van der commies bij de tie van ae We- Volkshuisves- te Terneuzen; directeur van niging,, Schel- jweert; P. Ver- jij de Visserij- iuwse Stromen, van de Linde, Visserij-politie gene, die actief Nederlandse in- ken. Tlchten uit het n gebied in het van Oost-Java ogen tussen de LI.) en andere r de indruk deze com,mu spen steeds ac- IDDEN-JAVjV de zeer uitge- ng der Neder- rtdurende ver zijn de acties ;jase en Soiose van enige om- Ie mate onmo- De omgeving en Banjumas ui de activiteit op de Zeeuwse Stromen, te Zie- rikzee; W. Jobse, chef-monteur der P.T.T., te Vlissingen; H. A. Zuidweg, hoofdboekhouder-ad ministrateur bij de Glas- e* Verffabriek Gebrs. Wattez, te Goes; J. Pie terse, onderbaas op het landbouwbedrijf „Domein- plaat" te 's-Heer Arendskerke: C. Louisse, oud-hoofd van de Politieke Recherche Afdeling, »e Goes; J. Jacobusse, penning meester van de plaatselijke af deling van „Het Groene Kruis", te Krabbendijke; in brons aan: A. J. Begijn, kelderknecht bij de N.V. Bierbrouwerij „De Hal ve Maan", te Hulst; A. S. M Boddaert, kantoorknecht der P.T.T., te Hulst; A. Le Bleu landarbeider op de boerderii „Westhof" van de Landb. Mij „De Bathpolders", te Rilland- Bath; M. C. Kalle, landarbeider op de boerderij „Middenhof" va* de Landb. Mij „De Bathpolders''. te Rilland-Bath; J. C. Braai, landarbeider bij L. v. d. Linde, te Dreischor; M. Dobbelaar, knecht op de hofstede „Domei* - plaat", te 's-Heer Arendskerke; J. van der Male, knecht e« landarbeider op de boerderii „Domeinplaat" te 's-Heer Arendskerke; C. J. Koppejan. koster der Ned. Herv. Gemeen te, te Ritthem; L. M. van Oe- veren, landbouwersknecht bü de familie Romeyn, te Ouwer- kerk; C. Walrave, paarden knecht op de hofstede „Maal- kote" bij de familie Dekker, te Wemeldinge; M. Kole, gei», landarbeider op de „Annahoe- ve", te Schore; W. Sinke, tuin man-huisknecht bij mevr. wed. M. Fransen van de Putte-Wag- tho, te Goes. •an Te gal, Pe- ngan richtten e op ondeme- bevolking. In tegenmaatre- n het overige iva houdt de ing aan. De ntoor der Al- et Bank te Prijscontroledienst met Centrale Dienst Economische Controle Van bevoegde zijde deelt me* ons mede, dat op het Ministerie van Economische Zaken voorbe reidingen worden getroffen voor samenvoeging van de prijscontro ledienst (P.CJD.) en de Centrale dienst voor de economische coa- tröle (C.D.E.C.). Wanneer dese fusie tot stand gekomen is, zal er bij Economische Zaken dus controledienst zijn, welke zowel met de contröle op naleving va» de prijsvoorschriften belast zal zijn, als met de ccmtröle op alle andere economische voorsehrifte*. welke liggen binnen de sfeer vaa de werkzaamheden van het Mi- sterie. Deze fusie is mogelijk ge worden door de geleidelijke ver mindering van de totale controle werkzaamheden. Men hoopt, dat zij tot grotere efficiency zal lei den, niet alleen in de organisatie van de nieuwe controledienst, maar ook bij de uitvoering vaa zijn taaik. Volgens een Israëlisch onder zoek naar de moord op Graaf Bemadotte zijn de leiders va* de groep Stern moreel verant woordelijk voor de aanslag, zo verluidt te Tel Aviv. Binnenkort zullen de resultaten van het on derzoek te Lake Success bekend worden gemaakt. Naar Vverder verluidt, wordt de aanslag geweten aan 'n neven organisatie van de groep Ster* en zijn er niet genoeg bewijze* om individuele namen te noe men. Men meent, dat in 't rap port verklaard wordt, dat Ber- nadotte de bescherming van het Israëlische leger van de hand had gewezen. I r Kaaine een zexere vernouuing tot Engeland, daar het zich tot het Westen aangetrokken ge voelt en het vreest anders in de sfeer van het Russische com munisme terecht te komen. Tevens kan het land dan blijven profiteren van de handelsvoor keur-tarieven. Pakistan en Cey lon blijven dominions, hetgeen betekent, dat zij practisch on afhankelijk zijn, doch de band met de Engelse kroon willen bestendigd zien. Anders is de toestand op Malakka, waar de Engelsen te vuur en te zwaard het ook al daar opkomende nationalisme, dat zich in communistische richting heeft begeven, bestrii- den en tot heden toe met suc ces. Geen Veiligheidsraad of U.N. O. schijnt zich hiervan iets te willen aantrekken. Wat even verderop, in Indonesië, zo sterk veroordeeld wordt, mag op Ma lakka ongestoord voortgang vinden. Een wonderlijke wereld! De gebeurtenissen in Indone- 11 uil giuic nana C.11 pcuxocn met beide handen aan. Andere, even belangrijke ge beurtenissen doen ons de ogen gericht houden op Azië. In Chi na voltrekt zich een drama voor de nationalistische regering, waarvan de gevolgen nog moei lijk te overzien zijn. Na enige maanden rust is daar de burgeroorlog tussen com munisten en nationalisten weer in volle omvang ontbrand. In deze maanden speelden zich on derhandelingen om tot een vre de te komen af. De eisen van de aan de winnende hand zijn de communisten kwamen neer op een vrijwel onvoorwaardelij ke overgave. Dit bleek voor de nationalisten, die toch ai hun vroegere leider, maarschalk Tsi- ang-Kai-Tsjek hadden laten vallen, onaanvaardbaar, zodat de communistische opmars met groot succes werd hervat. Het verdedigingssysteem aan de grote Chinese rivier, de .Tangtse, stortte bijna onmiddellijk als 'n kaartenhuis in elkaar en de na doel heeft deze linie te door breken. Beweerd wordt, dat de rege ringstroepen stellingen hebben ingenomen ten Noorden van Woekang, dat op een afstand van ongeveer 40 kilometer ten Noorden van Hangtsjou is ge legen. Nader wordt gemeld, dat de communistische strijdkrachten, die Soetsjou hebben bezet, hun opmars in Oostelijke richting naar Sjanghai voortzetten, zij zouden de omgeving van Koen- sjan hebben bereikt, dat op een afstand van 55 kilometer van Sjanghai is gelegen. Deze com munistische troepen zouden de opmars van de communistische hoofdmacht dekken, die in Zui delijke richting, langs de spoor weg tussen Soetsjou en Kas- hing, verloopt. CHINEES PARACHUTISTEN LOPEN OVER. Ruim 2500 valschermspringers van het Chinese nationalistische ten van Sjanghai, dat thans bijna geïsoleerd is. De nationalistische verdedi gingslinie loopt thans van de kust van de provincie Tsjekiang over een afstand van bijna 800 kilometer naar het binnenland; daarna volgt de linie de hoofd spoorweg naar het in het Noor delijke gedeelte van de provin cie Kiangsi gelegen Nantsjang. Volgens eerdere berichten zijn drie communistische legers de Jangtse overgestoken in de na bijheid van Anking, dat op een afstand van ongeveer 320 kilo meter ten Zuid-Westen van Nanking is gelegen. Beweerd wordt dat deze troepen zich thans op een afstand van on geveer 120 kilometer van de nationalistische verdedigings linie bevinden. DE SITUATIE TE HONGKONG EN TE SJANGHAI. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de garnlzoens-commandant aldaar de op persberichten in leger te HongKong overwegen het nemen van maatregelen om het gevaar van door communis ten geïnspireerde stakingen in de van vitaal belang zijnde openbare diensten, te bezweren. Een groot contingent troepen, bijgestaan door pantserauto's, is van Kenya naar Oeganda ge zonden ter versterking van de plaatselijke strijdkrachten. Deze maatregel is genomen om de eerste vergadering van de Oost-Afrikaanse centrale vergadering in Kampata te be schermen, welke met demon straties wordt bedreigd. Het be treft hier in hoofdzaak een voorzorg en men beoogt de poli tie te steunen, die zich tegen over een mogelijke arbeiders staking en verdere demonstra ties geplaatst ziet. ontwikkeling ilemimerd door mogelijkheden gen. De vol- igen bestaan; irang, Blora- lu Blatang en _„.arang-Tjepu. OOST-JA VA: In het voortdurend onrustige Malangse geven de aan benden toegebrachte zware verliezen hoop op verbetering. Het herstel van de spoorwegverbindingen van Soerabaia met Kediri, Madioen en Bodonegoro zal de oplossing moe ten brengen van tal van proble men van aan- en afvoer. Een te Besuki verlaten onderneming is opnieuw bezet; verscheidene an deren zullen binnenkort bezet worden. In Bantam/, waar de gunstige ontwikkeling zich hij voortduring handhaafde, is nu ook het regent schap Pandeglang verbeterd door het onschadelijk maken van klei ne benden. 21 April is de spoor weg Rngkesbitung-Serang voor openbaar vervoer opengesteld. De vierde onderneming in Ban- cam is .bezet. De rijstpellgrij.en te Soramg zijn dit seizoen weer in be- dlrlijf gesteld. In het' Soekaboe- mische, Bfuftenzorgse, Tjikam- peekse, Soe.bangse en Cheribonse zijn diverse benden onschadelijk Het stadsbestuur van Oost-Ber- lijn is doende een tienjarenplan op te stellen voor de wederop bouw van de stad, aldus heeft Friedrich Ebert, burgemeester van Oost-Berlijn, op een bijeen- I komst van het „democrat'sche blok" in het gemeentehuis van de I Sowjet-sector meegedeeld. De •mzonder vnnr I °Pera> de Humboldt-universiteit m Lnl erl de nationale bibliotheek, alle in lorrist kunnen de Sowjet-s.eetor gelegen, komen het eerst voor wederopbouw in aanmerking. Ebert deelde mee. dat het stads bestuur van Oost-Berlijn het fi nanciële jaar heeft afgesloten met een batig saldo van 50 millioen Oost-marken. Het stadsbestuur heeft Donderdag besloten bank en verzekeringsmaatschappijen „tot bezit van het volk" te ma ken. In het totaal zijn 465 fabrie ken, 95 banken en 188 verzeke ringsmaatschappijen „Ibezit van het volk" geworden, aldus Ebert. gemaakt en is een aanzienlijke hoeveelheid wapens in beslag ge nomen. Sumatra: In de nieuw opengekomen ge bieden van Noord-Sumatra is de economische toestand1 geleidelijk verbeterd. In Oost-Sumatra neemt de ondernemingsproductie toe, in Djambi verbetert de toe stand zeer. In de Lampongs ke ren de normale toestanden terug. In de omgeving van Gunjung Kerintui, in het westelijk deel van cle residentie Bengkulen zijn de benden aangepakt, die op de be volking parasiteerden. Verschillende delen van Tapa- noeli hebben ransportmoeilijkhe- den. Padang meidt grotere activiteit van terreurgroepen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3