NEDERLAND-FRANKRIJK 4-1 BIMSjEN HET GRIJZE POEDER Binnenlands Nieuws 3ERSCHEIDINGEN CHT Brits vliegtuig boven de iangtse beschoten Een tunnel door de Mont Blanc Sowjet-stap t. a. v. blokkade? Verklaring van Bullitt Belangrijke beslissingen In Koningskwestie? Debutant Timmermans scoorde drie maal iië SAMENVOEGING Het onderzoek naar de moord op Bernadotie Wetietopbouwqlannen voor Oost-Berlijn Maatregelen tegen ongere geldheden in Oeganda 13-J/ARIGE JONGEN TE ALMELO VERMOORD. Zaterdagmorgen om half vijf vond de vader van de 13-jarige Eppie Meilof, tut Almelo het lijk van zijn zoontje in de bossen bij het beekje de Iolee, in de buurt van Almelo. Uit het onderzoek door de po litie bleek, dat de jongen vermoe delijk door slagen met een hamer gedood was. Vlak bij de plek waar het lijkje lag vond men n.l. een hamersteel, waaraan de hamer ontbrak. De politie heeft sterke vermoe dens tegen de 35-jarige H. J. Visser, die als kostganger bij de familie Meilof thuis is. Het jongetje heeft Vrijdagmor gen om half tien zijn thuis verla ten en enige uren later vond men zijn fiets bij de Bolkshoekweg. De vader stelde Vrijdagavond om 23 uur de politie van de vermissing van zijn kind op de hoogte en trok zelf, evenals de politie, op onder zoek uit. Viseer heeft ongeveer gelijk met het jongetje het huis van de fa milie Meilof verlaten en een half uur later heeft tnen beiden bij een ijscokraam op de Markt te Almelo gezien. De verdenking tegen V. is ster ker geworden omdat hij Vrijdag nacht niet thuis is geweest. Het lijkje was gedeeltelijk ontkleed, zodat men aanneemt dat hier van een zedenmisdrijf sprake is. De commissaris van politie in Almelo verzoekt in verband met het bovenstaande de opsporing, 'aanhouding en voorgeleiding van Hendrik Jan Visser, geboren te Almelo, 3 September 1939, tex tielarbeider, gedomicileerd te Al melo, doch thans voortvluchtig. Signalement van deze persoon: lang plusminus 1.751.80 meter, sproetig en enigszins gelig ge zicht, achterover gekamd rood achtig haar, gegolfd, mist uit de bovenkaak één der snijtanden, kijkt flauw uit de ogen, vermoede lijk gekleed in donkergroene over all, bruin sport-colbertjasje, bont overhemd en vaste boord en hoge zwarte schoenen. Hij heeft ver moedelijk bij zich een zwart ge lakt herenrijwiel met terryzadel, nikkelen sierbeugel over de ket- tingkast en plat sportstuur. Dader te Almelo gearresteerd. Zaterdagmiddag heeft de politie te Almelo de 53-jarige textielar beider Hendrik Jan Visser gear resteerd, die er van werd ver dacht de 13-jarige Eppie Meilof te hebben vermoord. Kort na zijn arrestatie heeft hij tegenover de politie reeds een volledige beken- -tenis afgelegd. NOODLOTTIGE STOEIPARTIJ. Op de eerste étage van een car- tonnage- en papierwarenfabriek aan de Egelantiersgracht te Am sterdam trachtte Vrijdagmiddag een jongeman spelenderwijze een 17-jarig meisje om haar middel te grijpen. In een poging om zich te weer te stellen pakte zij zich vast aan een dwarsbalk, die twee naar buiten openslaande deuren afgrendelde. De balk schoot los, de deuren zwaaiden open en het meisje viel van de eerste étage op straat. Ze kwam op haar lin ker zij terecht, brak haar linker arm en -been, kreeg voorts een bekkenfractuur en een hersen schudding en is in het Binnen gasthuis ter verpleging opgeno men. Ben „Sunderland"-vliegtuig, dat poogde de „Aemthyat" te toerei ken werd Zaterdagochtend voor die tweede maal toeschoten. Tij- diens de eerste beschieting is het toestel niet getroffen,, doch toen het vlieguig voor de tweede maal onder vuur werd genomen, is een benzinetank geraakt. De Sunder land" slaagde er echter in Sjang hai te bereiken. Binnenkort zal een begin ge maakt worden met de werkzaam heden om een tunnel door de Mont-Blanc te graven. Hiervoor zijn 3000 Franse en Italiaanse ar beiders nodig. De drie landen, die erbij geïnteresseerd zijn, n.l. Frankrijk, Zwitserland en Italië, zullen gezamenlijk in de kosten delen en elk 6 millloen Zwitserse francs bijdragen. De 'correspondent te Lake Suc cess van de „New-York Times" verneemt van „gewoonlijk welin gelichte zijde" dat Jacob Malik, de Sovjet-Russische vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties, kort geleden stappen heeft ondernomen bij het lid der Amerikaanse dele gatie ter algemene vergadering van de Verenigde Naties, Dr Jes- sup, inzake de mogelijkheid- van *MKlfattiUüC CCil ZjCALf C V Ci llUUUllip. fotTErïPeTand, daar het. zich tot het Westen aangetrokken ge voelt en het vreest anders in de sfeer van het Russische com munisme terecht te komen. Tevens kan het land dan blijven profiteren van de handelsvoor keur-tarieven. Pakistan en Cey lon blijven dominions, hetgeen betekent, dat zij practisch on afhankelijk zijn, doch de band met de Engelse kroon willen bestendigd zien. Anders is de toestand op Malakka, waar de Engelsen te vuur en te zwaard het ook al daar opkomende nationalisme, dat zich in communistische richting heeft begeven, bestrii- den en tot heden toe met sue- C6S Geen Veiligheidsraad of U.N. O. schijnt zich hiervan iets te willen aantrekken. Wat even verderop, in Indonesië, zo sterk veroordeeld wordt, mag op Ma lakka ongestoord voortgang vinden. Een wonderlijke wereld! De gebeurtenissen in ïndone- een opheffen van de Sovjet-Rus sische blokkade van Berlijn. Volgens dit bericht wierden deze stappen door Malilk enige dagen vóór de opening van de zitting dier algemene vergadering op vijf April j.l. gedaan. Malik weigerde Vrijdagavond commentaar op dit (bericht te leveren, terwijl Dr. Jessuip niet kon wordien toereikt. William Bullitt, voormalig Amerikaans ambassadeur in de Sowjet-Unie erf Frankrijk, heeft in een lezing voor de Colgate-uni- versiteit verklaard: „Het is, tra gisch genoeg duidelijk, dat de Verenigde Staten oorlog zullen hebben''. Amerika had, aldus zei- de hij, de zorg voor de buiten landse betrekkingen overgelaten aam amateurs met goede bedoelin gen en weinig feitenkennis. „Wij maken op het ogenblik het uit breken van een derde wereldoor log zeker door Stalin de hulp bronnen van Azië aan zijn oor logspotentieel te laten toevoe gen," aldus Bullitt. Zaterdagmorgen is Prins-Regent Karei per auto Luxemburg gepas seerd op weg naar zijn broer Ko ning Leopold. Zoals wij reeds berichtten, zul len de Koning, de Prins-Regent, Eerste Minister Spaak en de Mi nister van Justitie Moreau de Melen, van gedachte wisselen over enkele vraagstukken, welke met de Koningskwestie verband houden. Er zullen waarschijnlijk 'belangrijke 'beslissingen genomen worden. Kaboel, de halishanidelaar had tot taak, om de mannen die het paleis zouden omsingelen wan neer Maloch het teken zou geven, te verzamelen. „Een dikke Westerling, zekere Bas Li, die onze leider Maloch aan de Shei'k wilde verraden, L onthoofd"', vertelde Kaboel. „Zo dra zijn hoofd uit het raam zal worden gegooid, zal de opstand uitbreken. Van vanavond af zal er dan vrijelijk hashis te koop zijn in geheel Kahrah", voegde hij er aan toe. „Leve Malooh"', riepen enkelen. „Ssst'Vriep Kaboel angstig. „Het ogenblik is nog niet gekomen.'' Onderwijl werden grote pakken hashis door een zij-ingang het pa leis binnengedragen. Kaboel was iemand die altijd in de eerste plaats aan zijn geldbuidel dacht. Terwijl deze slimmerik het volk voor de opstand verzamelde werd een zeer bijzondere Aehotel bin nengedragen: Een geweldige pud ding, waarop vele kaarsjes brand den met in het midden het „hoofd" van Basli. De mannen die dit „hoofd" op de pudding hadden gezet, waren getrouwen van de oude Sheifc Moessali, die wisten te zwijgen. De samenkomst zal gehouden worden in het Belgische gezant schap te Bern. Naar in Brussel bij geruchten verluidt, zou Ko ning Leopold voornemens zijn, na enige tijd zijn Koninklijke pre- rogatieën te hebben uitgeoefend in België, afstand te doen van de troon ten behoeve van zijn zoon Prins Boudewijn. In ieder geval mag verwacht worden, dat de besprekingen, waarmede vandaag een aanvang gemaakt zou worden, een nieuwe faze in de Belgische Konings kwestie zal inluiden. Aan de be sprekingen neemt ook deel de secretaris van de Koning, Jacques Pirenne. Van een speciale A. N. P.-ver- laggever.) Voortreffelijke verkeers regeling. In het Feijenoord-stadion, dat dank zij de uitstekende regeling van de Rotterdamse verkeers politie, reeds vóór het aanvangs- uur tot de nok toe was gevuld, heeft het Nederlandse voetbal elftal Zaterdagmiddag een klin kende 41 overwinning op het Franse nationale team behaald. En, laten wij het er onmiddel lijk aan toevoegen, het is een verdiende zege voor de Oranje mannen geworden. Wat ons team bezielde, weten we niet, maar een feit is het, dat het spel, dat we van de Fransen verwacht hadden, door het Nederlandse elftal werd gespeeld. Technisch hoogstand, qua plaatsen uitste kend en in combinatie vaak in één woord: af. Wat de tricolores hiertegen over stelden was, eerlijk gezegd, maar pover. Individueel toon den zij zich stuk voor stuk goe de voetballers, maar als team hebben zij onherroepelijk ge faald. Slechts een enkele maal zagen wij een werkelijk goed op gezette aanval en met de afwer king vóór het doel was het hele maal mis. De debuterende doel man De Munck heeft dan ook maar weinig moeilijke schoten te verwerken gekregen. Het eni ge gevaarlijke schot kwam zeer kort na het begin van de voet van Baratte en dit schot was i*ci£ik ook In de Nederlandse voorhoede was te elfder ure een wijziging aangebracht, toen bleek, dat Clavan nog last had van zijn, in de wedstrijd tegen de Rode Dui vels opgelopen enkelblessure. Lenstra verhuisde nu naar de linker vleugel en de kleine BVV- er Van Overbeek werd rechts buiten opgesteld. Het begin. Het begin was veelbelovend voor Nederland. Na 1 minuut kreeg Van Overbeek een corner te nemen, welke eerst werd weg gewerkt door Marche, maar Van Schijndel, die was meegekomen, ving de bal op, plaatste naar Lenstra, die, vrijstaande, een kogel inzond, zó hard en scherp, dat de Franse doelman Vignal de bal slechts met grote moeite onder controle kon krijgen. In het geheel niet onder de indruk van deze felle Hollandse ouver ture, trokken de in het blauw gestoken Fransen er aanstonds tussenuit. In het middenveld belandde de bal bij Baratte, die in een ren Terlouw voorbijstoof en zo in volle vaart in het uiter ste rechter hoekje, onbereikbaar voor De Munck. knalde. Na 2 minuten 10 voor Frankrijk. Het Oranjeteam was gewaar schuwd: verwaarloos de dekking van die watervlugge Franse aan- vallers niet. Onze jongens na men deze waarschuwing goed ter harte en na afloop zou blij ken hoe goed, want vanaf die tweede minuut is ons doel maar zelden in gevaar geweest. De gelijkmaker. In de vijfde minuut kwam reeds de gelijkmaker. Een van De Munck's formidabele uittrap pen werd, ver over de helft, juist over het hoofd van stopperspil Jonquet door Brandes naar Tim mermans doorgekopt. De Hage naar nam de bal ineens mee, passeerde de toestormende Sal- va en schoot kalm en beheerst langs Vignal in het Franse doel 1—1. Kort hierop leek het, dat de Fransen wederom de leiding zouden nemen. Terlouw, die in de eerste fase van de wedstrijd kennelijk te kort „stoom" had, werd voor de tweede maal door een Fransman gepasseerd. Het was nu Gabet, die, in het straf schopgebied gekomen, de bal overgaf aan zijn midvoor, maar Baratte's doelpunt werd terecht door arbiter Franken wegens buitenspel afgekeurd. Dit was de derde schokkende gebeurte nis van de eerste periode. Nederland neemt de leiding. Het hoogtepunt van dit sensa tionele begin kwam in de 10e minuut toen Wilkes 'n verdwaal de bal in het middenveld oppik te en er mee naar voren stoof. Drie, vier Fransen werden ge passeerd alsof ze niet beston den. Een voorzet volgde, waar op Brandes en Timmermans te zamen op het leer afstormden. Het was tenslotte Timmermans, die zuiver langs de uitgelopen Franse doelman in het linker hoekje schoot. 21 voor Neder land. Zo goed als het nu in de Ne- derl. voorhoede ging de ene mooie combinatie volgde op de andere en alleen Van Overbeek viel hierbij aanvankelijk nog uit de toon zo weifelend was het optreden in de defensie. Schij- venaar, geschrokken door het eerste doelpunt, trok, met de be doeling Terlouw bij te staan, steeds naar binnen, waardoor de snelle Gabet op de rechter vleugel nog al eens te veel vrij heid genoot. Aan de andere kant was ook Van Bun allesbehalve zeker begonnen en het was maar goed, dat van het snelle, door tastende spel der Franse voor waartse» na het eerste kwartier niet veel meer te merken vas. In het middenveld was Van Schijndel de grote man. Met zijn lange benen zette hij telkenmale met goede passes de Oranje- aanval aan het werk en vooral ook verdedigend deed hij prima werk. Hierbij bleek weer eens oxer welk. een schitterend gevoel voor positie de lange SW'er be schikt. Een kwartier voor rust dachten we Abe Lenstra, die al veel goede dingen had laten zien, de voorsprong te zien ver groten, maar uit de goede pass van Timmermans wilde hij te rustig in de hoek schieten; nu ging zijn zachte schot in plaats van in het doel, er juist enkele centimeters naast. Even later gebeurde Timmermans hetzelf de, zij het onder heel wat moei lijker omstandigheden. Nu was het doelman Vignal, die door een moedige duik verder onheil voorkwam. De Nederlandse machine loopt als gesmeerd. Het laatste kwartier van de eerste helft was geheel voor het Nederl. elftal. De voorhoede leek een goed geoliede machine en met verbluffend gemak gleden de telkens switchende Lenstra, Wilkes en Brandes langs de wat trage backs Marche en Salva. Ook Van Overbeek kwam er nu wat beter in en deed af en toe dapper mee. De Nederl. achter hoede had zich inmiddels ge heel hersteld. Vooral Terlouw had weer alle zekerheid terug gekregen, waardoor tevens het spel van het duo Van Bun-Schij- venaar betrouwbaarder en rus tiger werd. De voorsprong vergroot. Kort nadat De Munck een las tige schuiver van Prouff on schadelijk maakte, verrichtte debutant Timmermans het won der van de hattrick. Er waren nog 4 minuten te spelen, toen Van Schijndel de bal prachtig vrij maakte. Brandes kreeg zijn pass bij de hoekvlag te pakken en gaf een voorzet, die ingens door Lenstra werd doorgescho ven vlak voor de voeten van de Nederl. linksbinnen, die schiet- klaar stond. Nog trachtten Vig nal en Marche het schot te stop pen, maar het was al te laat. 31 voor Oranje!! Toen niet lang hierna de rust kwam, was iedereen het er over eens, dat deze voorsprong in het geheel niet geflatteerd was. De tweede helft. Wie dacht, dat de Fransen na rust uit een ander vaatje zou den gaan tappen, had het mis. Hun spel bleef zonder enige fan tasie en het was niemand dui delijk, waarom zij bleven vol harden in het systeem van een driemans voorhoede. Tegenover de nu trapvaste Oranje-defen sie was dit een grote tactische fout. Het enige verschil met hun spel van vóór de thee, bestond hierin, dat zij wat harder speel den, wat meer op de man zaten, maar gevaarlijker werden zij daardoor niet. Gelukkig toonde ook het Nederl. spel geen ver andering. Het bleef hoog van tempo en de aanvallen waren perstribune, waar een handvol Franse supporters' alleen nog maar blijk van hun aanwezig heid gaf door een fluitconcert, dat bij elke mislukte poging van hun „favorieten" om de achter stand te verkleinen, werd inge zet. Deze pogingen waren trou wens niet zo talrijk en zeker niet zo fel meer, want een achter stand van 3 doelpunten leek de haantjes toch te veel om tegen een in alle linies en alle onder delen superieur Oranje-team in te lopen. De Fransen gaan in de ver dediging! De Fransen gingen zich nu voornamelijk op de verdediging toeleggen teneinde te voorko men, dat de Nederlandse over winning nog groter zou worden. In deze opzet zijn ze geslaagd, al is dit slechts een twijfelach tig succes. Toch hadden zij hier bij nog veel geluk, want de Ne derl. voorhoede speelde dat het een lieve lust was. In de voor hoede stond geen enkele Oran je-man ook maar een minuut op zijn plaats, alles switchte en de Franse verdediging werd van het kastje naar de muur ge stuurd. Met lange passes naar de vleugels, waar op rechts Van Overbeek er steeds beter in kwam, werd hun defensie totaal aan flarden gespeeld. Het aan tal keren, dat een Nederl. aan valler vrij voor doel kwam, was talrijk en slechts met behulp van het houtwerk bleef het hei ligdom van Vignal voor verdere doorboringen gespaard. Eerst was het Brandes, die na een geraffineerde combinatie tussen Lenstra en Wilkes tegen de paal schoot, daarna Wilkes zelf van grote afstand buiten bereik van Vignal tegen de lat. De bal sprong voor de voeten kwam zó onverwacht, dat hij het leer niet voldoende onder controle kon krijgen en hoog over schoot. Een paar minuten voor het einde maakte Timmer mans bijna zijn vierde doelpunt van de wedstrijd, maar ook zijn schot trof geen doel. De bal sprong hard van de paal het veld weer in. Zo verstreken de laatste minuten met het Oran je-elftal in de aanval. Toen de scheidsrechter Fran ken, die de sportieve wedstrijd correct leidde, doch soms wel wat al te veel op zijn grensrech ters afging, het einde floot, ver liet een gelukkig en blij Neder lands elftal naast een geslagen en verrast Frans team het veld. In de kleedkamers. Er heerste in de kleedkamer van de Oranje-ploeg natuurlijk bijna altijd goed van opzet en i een opgewekte stemming na de- afwerking. Het voorhoede-spel riep herinneringen op uit de glo rie-periode van het trio Vente- Bakhuis-Smit. Als een mes door de boter sneden de combinaties tussen de aanvallers, waarbij alle vijf spelers werden betrok ken. Zelfs Van Schijndel pro beerde het af en toe met een schot. De overwinnig veilig gesteld. Na 11 minuten werd het 41 toen De Vroet de bal dicht bij 't Nederl. doelgebied vrij maak te. De aanvoerder passeerde af gemeten naar de opgelopen Schijvenaar, die op zijn beurt het leer ineens doorzond naar de vrij staande Lenstra. Een schijnbeweging van de Fries deed een grote opening ontstaan en precies door dit gat sneed een lange center naar de rech ter vleugel. Wilkes had dit alle maal voelen aankomen en op de hielen gezeten door Marche snelde hij met de bal op Vig- nal's doel af. Nog vóór hij zich werkelijk van de Fransman had los gemaakt, vuurde hij in volle ren van 20 meter afstand ■zó'n hard en zuiver schot af, dat de Franse doelman tevergeefs uit viel. Nederland leidde met 41. Geweldig enthousiasme. Het stadion danste, behalve in het kleine hoekje rechts van de ze schitterende en onverwachte overwinning op het Franse elf tal. Aanvoerder De Vroet zeide: .Als mij iets is meegevallen, dan is het deze ontmoeting. Waren dat nu de grote profs, waar de kranten zo vol van stonden? Was dat nu dat fameuze Franse spel, dat na Rijssel tot ons was doorgedrongen? We hadden niets te verliezen, de grote faam van de tegenstanders inspireer de ons, het was een prikkel om zo goed mogelijk uit de hoek te komen. En dat is gelukt ook! Zeker, individueel waren de Fransen goed, maar er zat geen leven in, het was morsdood; de ploeg hing als los zand aan el kaar en wat zij niet hadden, zei De Vroet, dat hadden wij." De Fransen terneergeslagen. In de Franse kleedkamer was begrijpelijkerwijs een sombere stemming. Algemeen erkende men, dat de ploeg, die het beste voetbal speelde, gewonnen heeft. In alle mogelijke opzichten was de Oranje-ploeg supérieur. Op de vraag wie de besten wa ren, noemde de Franse oud-in ternationaal Paul Nicolas Wil kes, Timmermans en van Schijn del. met welke mening de Fran se voetbalspecialist en ex-inter nationaal Luciën Galblin 't vol komen eens was. Op de vraag of hij de cijfers geflatteerd vond, antwoordde Galblin: „Goeie ge- itieprijs: 10 ct.minimum ertentie 1,50. g advertenties ïamiddags 3 uur kl. advertenties 60 ct.; iedere eer 12 ct. Ver- Brieven onder Bureau van dit cent meer. cwartaal. ZON- 1949 EN MAANSTANDEN. Zon Maan Mei.Opk. Ond. Opk. 0*d. 1 5.11 20.04 6.15 2 5.10 20.05 6.55 0.18 3 5.08 20.07 7.51 1.20 4 5.06 20.09 9.02 2.06 5 5.04 20.10 10.25 2.40 6 5.02 20.12 11.53 3.04 7 5.00 20.14 13.22 3.21 8 4.58 20.15 14.50 336 ,d van de jaar- oningin Juliana Drovincie de vol- óeidingen ver- Officier in de .je-Nassau: Rijksveeteelt- ent, te Middel- dering; A. Sta- hoofd verband- Mij „De Schel- rn (bij bevorde- Rothuizen, oud- emeentewerken, a o.m. nog be- rier in de Orde sau: erendaris, hoofd sbetalingsdienst :rie van Finan- inhage (vroeger Tj. B. E. Kiel- :n directeur van p voor Vee en venhage (vroe- Ridder in de e-Nassau: aom, secretaris- gemeente West- ■quinie, wethou- e Sas van Gent; d-dierenarts, te D. Dorst, secre- ichting voor de eeland, oud-se- L. M., oud-Pro- commissaris in C. Ouwehand, emeentewerken, W. Neugebau- j het Centraal ïingtoezicht op 3t. Laurens; P. rikzee. remedaille, ver- jrde van Oran- 3ijn, adjunct- Postdienst te bedrijfsleider ij „Middenhof" ndb. Mij „De Rilland Bath; meesterknecht bedrijf van de Terneuzen (bij C. M. van der commies bij de tie van ae We- Volkshuisves- te Terneuzen; directeur van niging,, Schel- iweert; P. Ver- )ij de Visserij- uwse Stromen, van de Linde, Visserij-politie gene, die actief Nederlandse in- ken. •richten uit het n gebied in het van Oost-Java ïgen tussen de LI.) en andere r de indruk deze commu- .pen steeds ac- IDDEN-JAV)\ de zeer uitge- ng der Neder- rtdurende ver zijn de acties ;jase en Solose van enige om- le mate onmo- De omgeving en Banjumas ui de activiteit op de Zeeuwse Stromen, te Zie- rikzee; W. Jobse, chef-monteur der P.T.T., te Vlissingen; H. A. Zuidweg, hoofdboekhouder-ad ministrateur bij de Glas- e* Verffabriek Gebrs. Wattez, te Goes; J. Pie terse, onderbaas ep het landbouwbedrijf „Domein- plaat" te 's-Heer Arendskerke; C. Louisse, oud-hoofd van de Politieke Recherche Afdeling, »e Goes; J. Jacobusse, penning meester van de plaatselijke af deling van „Het Groene Kruis", te Krabbendijke; in brons aan: A. J. Begijn, kelderknecht bij de N.V. Bierbrouwerij „De Hal ve Maan", te Hulst; A. S. M Boddaert, kantoorknecht der P.T.T., te Hulst; A. Le Bleu landarbeider op de boerderij „Westhof" van de Landb. Mij ..De Bathpolders", te Rilland- Bath; M. C. Kalle, landarbeider op de boerderij „Middenhof" va» de Landb. Mij „De Bathpolders"'. te Rilland-Bath; J. C. Braai, landarbeider bij L. v. d. Linde te Dreischor; M Dobbelaar, knecht op de hofstede „Domei* - plaat", te 's-Heer Arendskerke; j. van der Male, knecht en landarbeider op de boerderij „Domeinplaat" te 's-Heer Arendskerke; C. J. Koppejan koster der Ned. Herv. Gemeen te, te Ritthem; L. M. van Oe- veren, landbouwersknecht b* de familie Romeyn, te Ouwer- kerk; C. Walrave, paarden knecht op de hofstede „Maal- kote" bij de familie Dekker, te Wemeldinge; M. Kole, gevr. landarbeider op de „Annahoe- ve", te Schore; W. Sinke, tuin man-huisknecht bij mevr. wed. M. Fransen van de Putte-Wag- tho, te Goes. -an Tegal, Be ngali richtten e op ondeme- bevolking. In tegenmaatre- h het overige iva houdt ae Sng aan. De ntoor der Al- et Bank te Prijscont roledienst met Centrale Dienst Economische Controle Van bevoegde zijde deelt me» ons mede, dat op het Ministens van Economische Zaken voorbe reidingen worden getroffen voor samenvoeging van de prijscontro- ledienst (P.C.D.) en de Centrale dienst voor de economische con trole (C.D.E.C.). Wanneer dese fusie tot stand gekomen is, zal er hij Economische Zaken dus controledienst zijn, welke zowel met de contróle op naleving va» de prrjsvoorschriften toelast zai zijn, als met de controle op alle andere economische voorschriften, welke liggen binnen de sfeer va» de werkzaamheden van het Mi- sterie. Deze fusie is mogelijk ge worden door de geleidelijke ver mindering van de totale controle werkzaamheden. Men hoopt, dat zij tot grotere efficiency zal lel den, niet alleen in de organisatie van de nieuwe controledienst, maar ook bij de uitvoering va» zijn taaik. Volgens een Israëlisch onder zoek naar de moord op Graaf Bernadotte zijn de leiders va* de groep Stern moreel verant woordelijk voor de aanslag, zo verluidt te Tel Aviv. Binnenkort zullen de resultaten van het on derzoek te Lake Success bekend worden gemaakt. Naarwerder verluidt, wordt de aanslag geweten aan 'n neven organisatie van de groep Ster* en zijn er niet genoeg bewijze* om individuele namen te noe men. Men meent, dat in 't rap port verklaard wordt, dat Ber nadotte de bescherming van het Israëlische leger van de hand had gewezen. met beide handen aan. Andere, even belangrijke ge beurtenissen doen ons de ogen gericht houden op Azië. In Chi na voltrekt zich een drama voor de nationalistische regering, waarvan de gevolgen nog moei lijk te overzien zijn. Na enige maanden rust is daar de burgeroorlog tussen com munisten en nationalisten weer in volle omvang ontbrand. In deze maanden speelden zich on derhandelingen om tot een vre de te komen af. De eisen van de aan de winnende hand zijn de communisten kwamen neer op een vrijwel onvoorwaardelij ke overgave. Dit bleek voor de nationalisten, die toch al hun vroegere leider, maarschalk Tsi- ang-Kai-Tsjek hadden laten vallen, onaanvaardbaar, zodat de communistische opmars met groot succes werd hervat. Het verdedigingssysteem aan de grote Chinese rivier, de Jangtse, stortte bijna onmiddellijk als 'n kaartenhuis in elkaar en de na doel heeft deze linie te door breken. Beweerd wordt, dat de rege ringstroepen stellingen hebben ingenomen ten Noorden van Woekang, dat op een afstand van ongeveer 40 kilometer ten Noorden van Hangtsjou is ge legen. Nader wordt gemeld, dat de communistische strijdkrachten, die Soetsjou hebben bezet, hun opmars in Oostelijke richting naar Sjanghai voortzetten, zij zouden de omgeving van Koen- sjan hebben bereikt, dat op een afstand van 55 kilometer van Sjanghai is gelegen. Deze com munistische troepen zouden de opmars van de communistische hoofdmacht dekken, die in Zui delijke richting, langs de spoor weg tussen Soetsjou en Has hing, verloopt. CHINEES PARACHUTISTEN IJIPEN OVER. Ruim 2500 valschr rinspringers van het Chinese nationalistische ten van Sjanghai, dat thans bijna geïsoleerd is. De nationalistische verdedi gingslinie loopt thans van de kust van de provincie Tsjekiang over een afstand van bijna 800 kilometer naar het binnènland; daarna volgt de linie de hoofd spoorweg naar het in het Noor delijke gedeelte van de provin cie Kiangsi gelegen Nantsjang. Volgens eerdere berichten zijn drie communistische legers de Jangtse overgestoken in de na bijheid van Anking, dat op een afstand van ongeveer 320 kilo meter ten Zuid-Westen van Nanking is gelegen. Beweerd wordt dat deze troepen zich thans op een afstand van on geveer 120 kilometer van de nationalistische verdedigings linie bevinden. DE SITUATIE TE HONGKONG EN TE SJANGHAI. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de garnizoens-commandant aldaar de op persberichten in leger te Hongkong overwegen het nemen van maatregelen om het gevaar van door communis ten geïnspireerde stakingen in de van vitaal belang zijnde openbare diensten, te bezweren. Een groot contingent troepen, bijgestaan door pantserauto's, is van Kenya naar Oeganda ge zonden ter versterking van de plaatselijke strijdkrachten. Deze maatregel is genomen om de eerste vergadering van de Oost-Afrikaanse centrale vergadering in Kampata te be schermen, welke met demon straties wordt bedreigd. Het be treft hier in hoofdzaak een voorzorg en men beoogt de poli tie te steunen, die zich tegen over een mogelijke arbeiders staking en verdere demonstra ties geplaatst ziet. [omst kunnen ontwikkeling ilemjmerd door mogelijkheden gen. De vol- Lgen toestaan: irang, Blora- tu Blatang en ^..arang-Tjepu. gggi OOST-JAVA: In het voortdurend onrustige Malangse geven de aan toenden toegebrachte zware verliezen hoop op verbetering. Het herstel van de spoorwegverbindingen van Soerabaia met Kediri, Madioen en Bodonegoro zal de oplossing moe ten brengen van tal van proble men van aan- en afvoer. Een te Besuiki verlaten onderneming is opnieuw bezet; verscheidene an deren zullen binnenkort bezet worden. In Bantam/, waar de gunstige ontwikkeling zich bij voortduring handhaafde, is niu ook het regent schap Pandeglang verbeterd door het onschadelijk maken van klei ne benden. 21 April is de spoor weg Rngkesbitung-Serang voor openbaar vervoer opengesteld. De vierde onderneming in Ban tam is bezet. De rijstpellerijen te Serang zijn dit seizoen weer in be drijf gesteld. In het' Soe.kaboe- rrusche, Bfuftenzorgse, Tjikam- peekse, Soeibangse en Cheribonse zvn diverse benden onschadelijk Het stadsbestuur van Oost-Ber- lijn is doende een tienjarenpla» op te stellen voor de wederop bouw van de stad, aldus heeft Friedrich Ebert, burgemeester van Oost-Berlijn, op een bijeen komst van het „democrat'sche blok" in het gemeentehuis van de I Sowjet-sector meegedeeld. De inzonder vnnr I °Pera' de Humboldt-universiteit jzon ,r i en de nationale bibliotheek, alle in de Sowjet-sector gelegen, komen het eerst voor wederopbouw in aanmerking. Ebert deelde mee, dat het stads bestuur van Oost-Berlijn. het fi nanciële jaar heeft afgesloten met een batig saldo van 50 millioe» Oost-marken. Het stadsbestuur heeft Donderdag besloten bank en verzekeringsmaatschappijen „tot bezit van het volk" te ma ken. In het totaal zijn 465 fabrie ken, 95 banken en 188 verzeke ringsmaatschappijen „bezit van het volk" geworden, aldus Ebert. gemaakt en is een aanzienlijke hoeveelheid wapens in toeslag ge nomen. Sumatra: In de nieuw opengekomen gc- bieden van Noord-Sumatra is de economische toestand1 geleidelijk verbeterd. In Oost-Sumatra neemt de ondernemingsproductie toe, in Djamlbi verbetert de toe stand zeer. In de Lampongs ke ren de normale toestanden terug. In de omgeving van Gunjlmg Kerintui, in het westelijk deel van de residentie Bengkulen zijn de benden aangepakt, die op de be volking parasiteerden. Verschillende delen van Tapa- noeli hebben ransportmoeilijkhe- den. Badang meldt grotere activiteit van terreurgroepen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3