DE GRENSCORRECTIES Communistische troepen trekken Nanking binnen 3ERSCHEIDINGEN CHT MAANDAG 25 APRIL 194* Oe kwestie der Hongaarse en Bulgaarse kerkelijke leiders Uitvoering der Belgische grenscorrecties Maatregelen tegen ongere geldheden in Oeganda ue SAMENVOEGING Het onderioek naar de moord op Gernadotie Wetieropöouwpiannen voor Oost-Berlijn Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het I. te De But, geidig van Maan dagochtend tot avond Koeler. Zwaar bewolkt met opklarin gen en op de meeste plaatsen tijdelijk regen. Meest matige wind tussen West en Noord- West. Koeler. VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- Ï098- Advertentieprijs per mm 10 ot.: minimum per advertentie 1,50- Inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 et-; iedere regel meer 12 et- Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V- Firma P- J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs ƒ3.25 per kwartaal. De communistische troepen be gonnen Zaterdagochtend vroeg Nanking binnen te trekken Alle verantwoordelijke aimfbtenaran liebiben thans de stad verlaten. Alïe berichten in de stad Wijden er op, dat de nationalistische ver dediging van die Jangtse-linie in een is gestort. Het publiek zoekt in verlaten huizen en winkels naar voedsel en andere waardevolle artikelen. Ra men en deuren worden ingetrapt. Volgens onbevestigde (berichten hebben de communisten Zaterdag ochtend de buitenwijken van Woe- sih bé reikt, een belangrijke stad aan de spoorlijn, 120 km ten Z.O. van Nanking. Door bezetting van de stad zouden de spoorwegver bindingen met Sjanghai worden afgesneden. De nationalistische regering heeft een speciaal vliegtuig naar Peipdmg gezonden om de vredies- ddegatie af te halen, die er niet in is geslaagd tot een vredesregeling met de comjmfunisten te komen. Nieuwe nationalistische hoofd kwartieren zijn gevestigd te Tsjangsja, d2 hoofdstad van Hoe- nan en te Hangtsjou. Voor beide steden geldt de staat van beleg. Nader wordt gemeld, dat de nationalisten de stad Woehoe, 100 hm tee Z.W. van Nanking, hebben ontruimd Volgens de laatste be richten bevinden de communisten zich op 5 km ten Westen van deze stad. Honderd man van de vroe gere verdediging van Woehoe zijn achtergebleven om te trachten de orde te bewaren tot die communis ten het bestuur overnemen. Amerikaanse inwoners van Sjanghai gewaarschuwd te vertrekken. De Amerikaanse consul-gene raal te Sjanghai John Oabot, heeft Zaterdag aan de Amerikaanse inwoners van Sjanghai aangera den de stad te verlaten .tenzij, d!e dringende redenen hébben om te blijven. In zijn waarschuwing haalde Ca bot een mededeling aan van de garnizoenscommandant van Sjanghai, waarin deze verklaart dat de stad ,,,tot elke prijs" zal worden verdedigd en waarin hij de raad heeft dat in (Sjanghai ver blijf houdende buitenlandse vrou wen en kinderen naar veiliger gebieden zullen worden gebracht. Cabot zeide dat ,,de jongste in cidenten op de Jangtse" duidelijk hebben aangetoond, dat Ameri kaanse inwoners van Sjanghai, die zouden besluiten in de stad te blijven, er niet op kunnen reke nen, dat ou het laatste ogenblik nog maatregelen voor hun eva cuatie zullen worden genomen. De regeringstroepen hebben Poekou, dat aan de Noordelijke oever van de Jangtse, tegenover Nanking is gelegen, ontruimd; 'n gedeelte van de stad staat in brand. Volgens de jongste, te Sjanghai ontvangen .berichten, zijn commu nisten in burgerkleding tot het .centrum van Nanking doorge drongen; de voorhoede van de communistische strijdkrachten heeft 't spoorwegstat'on te Hsia- kwan, dat juist ten Noorden van Nanking is gelegen, bezet. De zakenwijk van Nanking is volkomen leeggeplunderd; dit ge deelte van de stad ziet eruit als een ruïne. Gemeld wordt, dat een honderdtal leden van de Chi nese regeringsmilitie tevergeefs heeft gepoogd orde en rust in de stad te handhaven. Volgens ontvangen berichten trekken ongeveer 100.000 man na tionalistische troepen in Zuidelij ke richting terug; de meeste van hen zijn ongewapend. Verscheide ne bruggen van de spoorweg tus sen Nanking en Sjanghai zijn door de regeringstroepen opge blazen. Volgens spoorwegautoriteiten te Sjanghai hebben de communisti sche troepen Zaterdagmorgen Tsjinkiang bezet. Tsjinkiang is een stad, die van zee groot be lang is voor de spoorwegverbin ding tussen Sjanghai en Nan king. De nacht-expresse, die van Sianghai uit naar Nanking was vertrokken, reed het station van Tsjinkiang binnen, toen dit juist door de communistische troepen was bezet, waardoor de trein zicb thans in communistische handen bevindt. Onder de passagiers van de trein bevinden zich verscheide ne Amerikaanse zendelingen, die naar hun standplaatsen terug keerden. De treinen lopen thans van Sjanghai uit nog slechts tot het op een afstand van ongeveer 160 kilometer gelegen Tsjangtsjou. De nationalistische troepen hebben een brug in de omgeving van Tsjangtsou opgeslblazen, teneinde de communistische opmars naar Sjanghai te vertragen. Alle Zaterdag uit Sjanghai ver trekkende treinen waren vol wel gestelde vluchtelingen, die de stad ontvluchten en zich naar hun landhuizen begeven. Communistische troepen zijn Zaterdag Woesih binnengerukt, dat op een afstand van ongeveer 110 kilometer ten Westen van Sjanghai is gelegen; het nationa listische garnizoen aldaar is te ruggetrokken op Soetsjou, dat on geveer 16 km dichter bij Sjanghai is gelegen. Vliegtuigen der regeringstroe pen bestookten de oprukkende communistische colonnes met bommen en machinegeweervuur. De garnizoenscommandant van Sjanghai, generaal Tsjen Ta- Tsjin heeft Zaterdag tijdens een spoed-bijeenkomst van militaire en burgerlijke autoriteiten van Sjanghai bekend gemaakt, dat de stad onder militaire bestuur zal worden geplaatst. Hij voegde er aan toe, dat alles zal worden ge daan om de inwoners van Sjang hai te beschfermen. De vroegere minister van so ciale zaken Koe Tsjen-Tsjang, heeft een beroep op de burgers van Sjanghai gedaan, om hun stad tot de laatste man te verde digen. Een groot aantal buitenlanders, waaronder journalisten, is Za terdagochtend per vliegtuig van Nanking uit te Sjanghai aange komen; zij deelden mede, dat thans een algemene uittocht van vreemdelingen uit Nanking plaats vindt. A. F. meldt uit Sjanghai, dat volgens van welingelichte ziide ontvangen berichten, het hoofd kwartier van de communistische troepen een oproep heeft gericht tot de bevolking van Nanking, waarin haar wordt medegedeeld dat de communistische troepen de voormalige regeringshoofdstad Zaterdagochtend te zeven uur plaatselijke tijd zouden binnen rukken. Van dezelfde zijde wordt verno men, dat communisten, die erin zijn geslaagd heimelijk in Nan king door te dringen thans tracn- ten de controle over het bestuur van de stad in handen te krijgen en dat zij pogen wanordelijkheden te voorkomen. Reuter meldt, dat de commu nistische troepen Nanking dat Zaterdag een aan wetteloosheid overgeleverde stad is nog niet hebben bezet. De communistische troepen worden in de omgeving van Nanking opgesteld voor een intocht op grote schaal, die, naar wordt verwacht, Zaterdagavond zou plaats vinder De kleine politieke commissie van de V. N. heeft zich uitgespro ken tegen het zenden van een commissie van onderzoek naar de processen tegen Kardinaal Mindszenty en de Bulgaarse pre dikanten. Het daartoe strekkend voorstel van Australië en Cuba werd verworpen met dertig tegen vier stemmen, bij achttien ont houdingen en zes absenten. De commissie begoot, dat terzake van de processen gehandeld moest worden volgens de bepalingen van de vredesverdragen. oue Sowjet-Unie en andere Oost-Europese landen verzetten zich tegen deze beslissing, die ge nomen werd met 33 tegen zes stemmen, bij twaalf onthoudin- gen. In de aangenomen resolutie, oorspronkelijk door Bolivia voor gesteld, spreekt de commissie haar „diepe bezorgdheid uit over „de zware beschuligingen welke tegen de regeringen van Bulga rije zijn ingebracht over onder drukking van mensenrechten en fundamentele vrijheden". De re solutie vestigt de aandacht van Bulgarije en Hongarije op hun verplichtingen volgens de vredes verdragen en verklaart, dat de kwestie op de agenda gehouden zal worden voor bespreking door de algemene vergadering op haar bijeenkomst in September aan staande. Zaterdagmorgen omzes uur zijn Nederlandse en Engelse autori teiten in gezelschap van enkele Duitsers, bij Lobith begonnen met afbakenen van de nieuwe grens. Hiervoor werden rood-witte vlag getjes gebruikt Het afbakenen geschiedde rustig en zondter stoor nissen. Omstreeks half acht was die helft van het af te bakenen gebied 'gereed. Men was toen ter hoogte van Elten. Aangenomen werd, dat om negen uur deze arbeid 'beëindigd zou zijn. Kleine eorrecttes bij Denekamp. Zaterdagmorgen om 6 uur wer den door autoriteiten van de in voerrechten en accijnzen en van de Rijkswaterstaat grenscorrecties aangebracht bij de grensovergang Rammelbeek tussen Denekamp en Nordhom, waardoor 'twee kleine stukjes grond, waarin geen gezin nen wonen, aan Nederland worden toegevoegd. De zg. „vrije dijk", die half op Nederlands en half op Duits gebied lag, zal daardoor ge heel op Nederlands gebied komen. Het betreft hier stukjes grond bdj paal 34 en tussen de palen 36 en 37. Ook zullen bij Springbiel en kele correcties worden aange bracht. Hier betreft het een gro ter stuk grond. In elk geval zal hier één gezin van acht personen op Nederlands gebied komen te wonen. Het 'betreft (hier het ge bied langs de palen 8 tot 15. De bewaking zal warden overgedra gen aan marechaussée en douane De grenscorrecties bij Ubbergen. In het grensgebied ibij' Wyler heerste Vrijdagavond' volkomen rust. Het gaat hier (slechts om een bevolking van ongeveer tiwee honderd mensen, die voor de oor log bijna geheel op Holland was ingesteld en voor 'het sluiten der grens des Zondags (bijna geregeld in Beek ter kerke ging. Na de oorlog is dat anders gewordlen daar de grens voor hen,, die geen grenspas bezaten, gesloten bleef. Enige gezinnen zijn hier uit het Duitse grensgebied vertrokken. De huizen aan Duitse zijde verkeren meestal in bouwvallige toestand zodat er veel zal zijn op te knap pen na de correctie. De omgeving van Nijmegen komt door deze grenscorrectie tussen Beek en Wyler in het bezit van bijzondere stukjes natuur schoon, waaronder vallen de Wy- lerberg en de Duivelsberg en een deel van het Wylertmëer. Volgens burgemeester Mr P. Sassen te Uhbergen-Beek zouden er van de 210 Duitse Ibewoners in het hier te corrigeren Duitse grensgebied 135 bewoners zijn ge bleven. De correcties bij Groesbeek. In de omgeving van Groesbeek heerste Zaterdagmorgen om streeks zes uur, de tijd waarop naar men meendie de grenscorrec ties ook in deze steek een feit zouden worden, wel enige span ning. Er gebeurde echter niets. De Duitse tolbeambten hadden Vrijdagmiddag reeds afscheid genomen van de buurtbewoners en hun nieuwe verblijfplaats, iets verder Duitsland in, betrokken. Ook waren er nieuwe slagbomen opgericht. De provinciale voed- selcommissaris ui't Arnhem, die dit gebied onder zijn beheer krijgt, vaardigde een proclamatie uit waarin de landbouwers gewezen werd op hun verplichting om melk en anidere producten voortaan te leveren aan de Nederlandse in stantdes Niet alle bewoners iin de toe te voegen gebieden waren even enthousiast over de annexa tie plan en. Enkele verkozen Duit ser te blijiven en verhuisden met hun gezinnen enkele tientallen me ters Oostwaarts. Dan was er voorts het afbreken van de tele foonaansluitingen in de nieuwe gebieden. Enkele M.P.'s patrouil leerden, maar de doorlaatpost te Beek was evenals andere daglen geopend De werklieden passeer den normaal de grens. Om 10.30 Zaterdagmorgen wierden de man nen van de Rijkswaterstaat ver wacht, die de nieuwe grens zullen afbakenen. Om 12 uur zou de grens dan gesloten worden. De correctie, zo deelde men ons mede, zou Zaterdagmiddag om 14 uur een feit tzSjn. De grenscorrecties bij Dinxperlo. In Dinxperlo en in bet Duitse grenaplaatsje Suderwick heerste Zaterdagmorgen na een afbake ning van de nieuwe grens een op vallende rust. Nederlanders zowel als Duitsers gaan gewoon him gang en kwamen ook niet op het gebied, dat Vrijdag nog niet Ibcj Nederland behoorde. De Duitse boeren heibben Zater dagochtend gewoon hun melk ge leverd aan de fabriek in Duits land. Do bevolking gedraagt zich rustig. Weliswaar is er een spe ciale groep van de Koninklijke marechaussée in dit gebied gede tacheerd, doch deze groep pa trouilleert rustig door de straten. Incidenten hebben' zich niet voorg/edaan. De Duitse grensboom op de Heelweg is verplaatst naar de nieuwe grensovergang bij de Evangelische kerk. Wat de grenscorrecties te Ubach over Worms betreft kan worden gemeld, dat op Neder lands gebied is komen te liggen bet Slot Rimburg. Dit slot is eigendom van Baron Von Brau- chitsch, die er ook woont. Hij heeft bij zich inwonen 'n aantal .Ostflüchtelinge." In totaal wo nen er 43 mensen op het kasteel. De landerijen, die bij dit kasteel horen (ze zijn 300 ha groot), lig gen nu op Duits gebied. In dit terrein is voorts een molen met 8 bewoners op Neder lands grondgebied gekomen. Bij Eijgelshoven zijn 4 huizen, bewoond door 20 mensen, en enig land bij Nederland gevoegd. Te Finkenrath zouden oor spronkelijk 20 a 30 woningen bij Nederland komen, doch dit is niet geschied. Bij Kerkrade is de grens over de Worm verlegd tot aan de spoorlijn naar Aken. In dit ge bied staan geen huizen. De pro vinciale Waterstaat heeft, ter Vervanging van een in de oorlog vernielde brug, een nieuwe brug over de Worm gelegd. Ook hier heeft het plan bestaan gebied met huizen bij Nederland te voegen, doch het is niet uitge voerd. Bij Rolduc zijn 2 bossen en een weiland, eigendom van het se minarium, Nederlands gebied geworden. De ongelukkige grensafbake- ning in de Nieuwstraat te Kerk rade en bij Vaals is gecorrigeerd. Nu is het wegdek van de Nieuw straat bij Nederland gekomen. Ook in deze gebieden zijn bij correcties geen woningen en Duitsers betrokken. Bij Bergen in Limburg is een klein gedeelte van een tot dus verre neutrale weg bij Duitsland gekomen. De correctie bij Ottersum be treft een stuk neutrale weg van 50 meter. De burgemeester heeft Zaterdagmorgen een wandelng over deze weg gemaakt. De grenscorrecties bij Dinxper lo hebben eveneens een zeer rus tig verloop gehad. Om 11 uur Zaterdagmorgen geschiedde de officiële overdracht en begaven manschappen van de Koninki marechaussee en van de douane zich op het nieuwe Nederlandse gebied. De bevolking bleef eerst veel in huis, doch begaf zich na enkele uren op straat. Inciden ten kwamen niet voor. Er be stond grote belangstelling voor de inhoud van de aanplakbiljet ten. In een onderhoud met bur gemeester Haverkamp van Dinx perlo, die landdrost is van Sü- derwick, zeide deze, dat deze grenscorrectie heel weinig te be tekenen heeft. In tegenstelling hetgeen eerst, zowel door Nederlanders als door Duitsers, aan de grens werd ver wacht, kunnen Duitsers grens- passen krijgen voor het gebied, dat thans bij Nederland is ge komen en het nog Duits blijven de gebied. Daardoor is het mo gelijk, dat R. K. mensen, di» thans nog op Duits gebied wo nen, en waarvan de kerk door de correctie bij Dinxperlo is ge komen, gisteren op de normale wijze de kerkdiensten heooen kunnen bijwonen. Hetzelfde is het geval bij de Duitsers, die in het nieuwe Nederlandse gebied wonen en in de „Evangelische Kirche," die op Duits gebied staat, hebben kunnen bezoeken. Vrijdagavond werden af scheids- diensten gehouden in de Evan gelische en R. K. kerk, omdat de geestelijkheid niet met de voor genomen maatregelen op de hoogte was. De grenscorrectie bi.i Dinxper lo omvat 300 mensen. Burgemeester Haverkamp leg de er de nadruk op, dat men moet trachten deze mensen zo danig op te voeden, dat zij zich geestelijk ook bij Nederland gaan voelen. De school, die vlakbij de Evan gelische kerk staat, is op Ne derlands gebied gekomen. Een molen, die een eind verder staat, is Duits gebleven. De boeren uit Süderwick leverden Zaterdag avond reeds melk aan een melk fabriek in Aalten. Er was Zater dagmiddag grote belangstelling voor de uitreiking van passen. Dit geschiedde door de Koninki. marechaussee in een kamer, die door een inwoner van Süder wick daartoe vrijwillig afgestaan was. De Koninki. marechaussee in Dinxperlo staat op het stand punt. dat de grootst mogelijke soepelheid moet worden toege past, Britse waardering voor Nederlandse handelwijze Luitenant-Kolonel Coltings. „Kreis-Regional Officer" van de Britse bezettingsmacht in Duits land, die het gezag in het gebied van Elten Zaterdagmiddag aan de Nederlandse landdrost, de heer Blaauboer, heeft overge dragen, zeide na afloop van de plechtigheid: „This is about the best occupation I- have seen, and I saw some." (Dit is de beste be zetting, die ik ooit zag, en ik heb er verscheidene meegemaakt.) Reeds Vrijdag hebben Duitse ambtenaren alle voorraden, welke zich in het te annexeren gebied bevonden) op vrachtauto's gela den en onder toezicht van Engelse militairen naar Aken overge bracht. Generaal Bolle, de Belgische militaire commandant der inge lijfde grensstroken, heeft in een proclamatie aan de bevolking be kend gemaakt, dat deze de Belgi sche nationaliteit kan krijgen, hoewel niemand hiertoe gedwon gen wordt, zal een termijn worden gesteld, binnen welke de grensbe woners hun wens ten deze bekend gemaakt moeten heibben. Personen, die na dteze termijn de Belgische nationaliteit niet hebben aangenomen .zullen wor den beschouwd als vreemdelingen. Degenen, die zich na 23 Febr. 1948 in de geannexeerde grens streken hebben gevestigd, kan verzocht worden deze binnen zes maanden te verlaten. Zij, die zich in Duitsland willen vestigen, worden in staat gesteld hun meu bilair mee te nemen, of wel dit ter plaatse te verkopen. De geannexeerde gebieden zul len in de overgangsperiode een autonome administratieve een heid vormen. Er zullen nieuwe Belgische identiteitskaarten wor den uitgegeven en de inwoners der betreffende gebieden kunnen zich vrij in België bewegen. Het Belgische fiscale stelsel zal worden ingevoerd. De Duitse Mark zal worden ingewisseld te gen een koers van fr. 13,50 voor een Duitse Mark. De 650 Duitsers, die Zaterdag door de grenscorrectie Belgen geworden zijn, schenen geheel onverschillig tegenover de ver andering te staan, zo meldt de correspondent van Reuter uit Eupen. De Belgische Regering heeft het uitsteken van vlaggen, met inbegrip van de Belgische, ver boden. Naar haar mening zou het hijsen van de Belgische vlag .de practische correcties het ka rakter van een verovering" ge ven. ïtieprijs: 10 ct.; minimum ertentie 1,50. g advertenties lamiddags 3 uur kl. advertenties 60 ct.; iedere eer 12 ct. Ver- Brieven onder Bureau van dit cent meer. twartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Mei .Opk. Ond. Opk. 0*d. 1 5.11 20.04 6.15 2 5.10 20.05 6.55 0.18 3 5.08 20.07 7.51 1.20 4 5.06 20.09 9.02 2.06 5 5.04 20.10 10.25 2.40 6 5.02 20.12 11.53 3.04 7 5.00 20.14 13.22 3.21 8 4.58 20.15 14.50 3.36 d van de jaar- oningin Juliana brovincie de vol- aeidingen ver- Officier in de je-Nassau: Rijksveeteelt- ent, te Middel- dering; A. Sta- hoofd verband- Mij „De Schel- m (bij bevorde- Rothuizen, oud- emeentewerken, a o.m. nog be ller in de Orde sau: erendaris, hoofd sbetalingsdienst :rie van Finan- rnhage (vroeger Tj. B. E. Kiel- :n directeur van p voor Vee en venhage (vroe- Ridder in de s-Nassau Dom, secretaris- jemeente West- •quinie, wethou- e Sas van Gent; d-dierenarts, te D. Dorst, secre- ichting voor de eeland, oud-se- L. M., oud-Pro- commissaris in C. Ouwehand, emeentewerken, W. Neugebau- j het Centraal lingtoezicht op 3t. Laurens; P. rikzee. remedaille, ver arde van Oran- ïijn, adjunct- Postdienst te bedrijfsleider ij „Middenhof" ndb. Mij „De Rilland Bath; meesterknecht bedrijf van de Terneuzen (bij C. M. van der commies bij de tie van ae We- Volkshuisves- te Terneuzen; directeur van niging,, Schel- >weert: P. Ver- )i.j de Visserij- uwse Stromen, van de Linde, Visserij-poli tie op de Zeeuwse Stromen, te Zie- rikzee; W. Jobse, chef-monteur der P.T.T., te Vlissingen; H. A. Zuidweg, hoofdboekhouder-ad ministrateur bij de Glas- e* Verffabriek Gebrs. Wattez, te Goes; J. Pie terse, onderbaas «p het landbouwbedrijf „Domein- plaat" te 's-Heer Arendskerke; C. Louisse, oud-hoofd van de Politieke Recherche Afdeling, »e Goes; J. Jacobusse, penning meester van de plaatselijke af deling van „Het Groene Kruis", te Krabbendijke; in brons aan: A. J. Begijn, kelderknecht bij de N.V. Bierbrouwerij „De Hal ve Maan", te Hulst; A. S. M Boddaert, kantoorknecht der P.T.T., te Hulst; Le Bleu landarbeider op de boerderij „Westhof" van de Landb. Mij „De Bathpolders", te Rilland- Bath; M. C. Kalle, landarbeider op de boerderij „Middenhof" va* de Landb. Mij „De Bathpolders' te Rilland-Bath; J. C. Braai, landarbeider bij L. v. d. Linde te Dreischor; M. Dobbelaar knecht op de hofstede „Domein plaat", te 's-Heer Arendskerke; J. van der Male, knecht en landarbeider op de boerderij „Domeinplaat" te 's-Heer Arendskerke; C. J. Koppejan koster der Ned. Herv. Gemeen te, te Ritthem; L. M. van Oe- veren, landbouwersknecht bü de familie Romeyn, te Ouwer- kerk; C. Walrave, paarden knecht op de hofstede „Maal- kote" bij de familie Dekker, te Wemeldinge; M. Kole, gew. landarbeider op de „Annahoe- ve", te Schore; W. Sinke, tuin man-huisknecht bij mevr. wed. M. Fransen van de Putte-Wag- tho, te Goes. KCtaiilC CGil ZjCACIC VCiilUUUilip, tot Eh?'erand, daar het zich tot het Westen aangetrokken ge voelt en het vreest anders in de sfeer van het Russische com munisme terecht te komen. Tevens kan het land dan blijven profiteren van de handelsvoor keur-tarieven. Pakistan en Cey lon blijven dominions, hetgeen betekent, dat zij practisch on afhankelijk zijn, doch de band met de Engelse kroon willen bestendigd zien. Anders is de toestand op Malakka, waar de Engelsen te vuur en te zwaard het ook al daar opkomende nationalisme, dat zich in communistische richting heeft begeven, bestrij den en tot heden toe met suc ces. Geen Veiligheidsraad of U.N. O. schijnt zich hiervan iets te XXXA.XX tjXV met beide handen aan. Andere, even belangrijke ge beurtenissen doen ons de ogen gericht houden op Azië. In Chi na voltrekt zich een drama voor de nationalistische regering, waarvan de gevolgen nog moei lijk te overzien zijn. Na enige maanden rust is daar de burgeroorlog tussen com munisten en nationalisten weer in volle omvang ontbrand. In deze maanden speelden zich on derhandelingen om tot een vre de te komen af. De eisen van de aan de winnende hand zijn de communisten kwamen neer op een vrijwel onvoorwaardelij ke overgave. Dit bleek voor de nationalisten, die toch al hun vroegere leider, maarschalk Tsi- ang-Kai-Tsjek hadden laten vallen, onaanvaardbaar, zodat willen aantrekken. Wat even de communistische opmars met verderop, in Indonesië, zo sterk veroordeeld wordt, mag op Ma lakka ongestoord voortgang vinden. Een wonderlijke wereld! De gebeurtenissen in Indone- groot succes werd hervat. Het verdedigingssysteem aan de grote Chinese rivier, de Jangtse, stortte bijna onmiddellijk als 'n kaartenhuis in elkaar en de na doel heeft deze linie te door breken. Beweerd wordt, dat de rege ringstroepen stellingen hebben ingenomen ten Noorden van Woekang, dat op een afstand van ongeveer 40 kilometer ten Noorden van Hangtsjou is ge legen. Nader wordt gemeld, dat de communistische strijdkrachten, die Soetsjou hebben bezet, hun opmars in Oostelijke richting naar Sjanghai voortzetten, zij zouden de omgeving van Koen- sjan hebben bereikt, dat op een afstand van 55 kilometer van Sjanghai is gelegen. Deze com munistische troepen zouden de opmars van de communistische hoofdmacht dekken, die in Zui delijke richting, langs de spoor weg tussen Soetsjou en Has hing, verloopt. CHINEES PARACHUTISTEN I.OPEN OVER. Ruim 2500 valschermspringers van het Chinese nationalistische ten van Sjanghai, dat thans bijna geïsoleerd is. De nationalistische verdedi gingslinie loopt thans van de kust van de provincie Tsjekiang over een afstand van bijna 800 kilometer naar het binnenland; daarna volgt de linie de hoofd spoorweg naar het in het Noor delijke gedeelte van de provin cie Kiangsi gelegen Nantsjang. Volgens eerdere berichten zijn drie communistische legers de Jangtse overgestoken in de na bijheid van Anking, dat op een afstand van ongeveer 320 kilo meter ten Zuid-Westen van Nanking is gelegen. Beweerd wordt dat deze troepen zich thans op een afstand van on geveer 120 kilometer van de nationalistische verdedigings linie bevinden. DE SITUATIE TE HONGKONG EN TE SJANGHAI. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de garnizoens-commandant aldaar de op persberichten in leger te nongKong overwegen het nemen van maatregelen om het gevaar van door communis ten geïnspireerde stakingen in de van vitaal belang zijnde openbare diensten, te bezweren. Een groot contingent troepen, bijgestaan door pantserauto's, is van Kenya naar Oeganda ge zonden ter versterking van de plaatselijke strijdkrachten. Deze maatregel is genomen om de eerste vergadering van de Oost-Afrikaanse centrale vergadering in Kampata te be schermen, welke met demon straties wordt bedreigd. Het be treft hier in hoofdzaak een voorzorg en men beoogt de poli tie te steunen, die zich tegen over een mogelijke arbeiders staking en verdere demonstra ties geplaatst ziet. gene, die actief Nederlandse ken. richten uit het n gebied in het van Oost-Java igen tussen de LI.) en andere r de indruk deze com,mu ipen steeds ac- H>DEN-JAV)\: de zeer uitge- ng der Neder- rtdurende ver zijn de acties ;jase en Solose van enige om- ie mate onmo- De omgeving en Banjumas in de activiteit -an Tegal, Pe- ngian richtten e op onderne- bevolking. In tegenmaatre- n het overige iva houdt de ing aan. De ntoor der Al- et Bank te bijzonder voor somst kunnen ontwikkeling ilemmerd door mogelijkheden gen. De voi- igen bestaan: irang, Blora- lu Blatang en .arang-Tjepu. MMSSSSS. OOST-JAVA: In het voortdurend onrustige Malangse geven de aan benden toegebrachte zware verliezen hoop op verbetering. Het herstel van de spoorwegverbindingen van Soerabaia met Kediri, Madioen en Bodonegoro zal de oplossing moe ten brengen van tal van proble men van aan- en afvoer. Een te Besuki verlaten onderneming is opnieuw bezet; verscheidene an deren zullen binnenkort bezet worden. In Bantam/, waar de gunstige ontwikkeling zich )b,ij voortduring handhaafde, is niu ook het regent schap Pandeglang verbeterd door het onschadelijk maken van klei ne benden. 21 April is de spoor weg Rngkesbitung-Serang voor openbaar vervoer opengesteld. De vierde onderneming in Ban tam is bezet. De rtjstpellerijen te Serang zijn dit seizoen weer in be drijf gesteld. In het' Soekaboe- rmsche, B'uftenzorgse, Tjikam- peekse, Soetoangse en Cheribonse zi/.n diverse benden onschadelijk Prijscontroledienst met Centrale Dienst Economische Controle Van bevoegde zijde deelt me» ons mede, dat op het Ministens van Economische Zaken voorbe reidingen worden getroffen voor samenvoeging van de prijscontro ledienst (P.CJX) en de Centrale dienst voor de economische co*- tröle (C.D.E.C.). Wanneer dese fusie tot stand gekomen is, zal er bij Economische Zaken dus controledienst zijn, welke zowel met de controle op naleving va* de prijsvoorschriften belast zed zijn, als met de controle op alle andere economische voorschrifte». welke liggen binnen de sfeer va* de werkzaamheden van het Mi- sterie. Deze fusie is mogelijk ge worden door de geleidelijke ver mindering van de totale controle werkzaamheden. Men hoopt, dat zij tot grotere efficiency zal lei den, niet alleen in de organisatie van de nieuwe controledienst, maar ook bij de uitvoering va* zijn taak. Volgens een Israëlisch onder zoek naar de moord op Graaf Bernadotte zijn de leiders va* de groep Stern moreel verant woordelijk voor de aanslag, zo verluidt te Tel Aviv. Binnenkort zullen de resultaten van het on derzoek te Lake Success bekend worden gemaakt. Naarxverder verluidt, wordt de aanslag geweten aan 'n neven organisatie van de groep Ster* en zijn er niet genoeg bewijze* om individuele namen te noe men. Men meent, dat in 't rap port verklaard wordt, dat Ber nadotte de bescherming van het Israëlische leger van de hand had gewezen. Het stadsbestuur van Oost-Ber- lijn is doende een tienjarenplan op te stellen voor de wederop bouw van de stad, aldus heeft Friedrich Ebert, burgemeester van Oost-Berlijn, op een bijeen- I komst van het „democrat'sche blok" in het gemeentehuis van de I Sowjet-sector meegedeeld. De opera, de Humboldt-universiteit i en de nationale bibliotheek, alle in de Sowjet-sector gelegen, komen het eerst voor wederopbouw in aanmerking. Ebert deelde mee, dat het stads bestuur van Oost-Berlijn het fi nanciële jaar heeft afgesloten met een batig saldo van 50 millioea Oost-marken. Het stadsbestuur heeft Donderdag besloten bank en verzekeringsmaatschappijen „tot bezit van het volk" te ma ken. In het totaal zijn 465 fabrie ken, 95 banken en 188 verzeke ringsmaatschappijen „Ibezit van het volk" geworden, aldus Ebert. gomaakt en is een aanzienlijke hoeveelheid wapens in beslag ge nomen. Sumatra: In de nieuw opengekomen ge bieden van Noord-Sumatra is de economische toestand» geleidelijk ■veroeterd. in Oost-Sumatra neemt de ondernemingsproductie toe, in Djamibi verbetert de toe stand zeer. In de Lampongs ke ren de normale toestanden terug. In dé omgeving van Gunting Kerintui, in het westelijk derl van de residentie Bengkulen zijn de benden aangepakt, die op de be volking parasiteerden. Verschillende delen van Tapa- noeli hebben ransportmoeilijkhe- den. Padang meldt grotere activiteit van terreurgroepen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1