Engeland blyft zuinig MEER VET SPEK OP DE BON Woordvoerder Nederlandse delegatie over uitspraak van Dr. Van Royen SacUI ZATERDAG 23 APRIL 1949. 23 24 25 26 27 28 29 30 5,28 5,26 5,23 5,21 5,19 5,17 5,15 5,13 19,50 19,52 19.54 19.55 19,57 19,59 20,— 20,02 Extra verlichting op bevrijdingsdag Algemeen everzttclvft van de teesland in SnJoncsie De strijd in "6hina GUERILLA-ACTIVITEIT OPGELAAID Post voor Ned. Antillen op Rijksdiensten de «'atonale Feestdag Last van seenawen? mililaïre „Indian Merchant" heeft weinig schade Palar over Nederi. voorstellen sleun aan Je anden De politiek der Ver. Staten ten aanzien van China Frankering bij Abonnemen WEERSVERW ACHTING, Medegedeeld door het K.N. M.ï te De Bilt, geldig van Zaterdagochtend tot avond. Iets hoqere temperatuur, litest matige wind tussen W. en Z. Half tot zwaar be wolkt met in het Noorden v. h. land hier en daar eni ge lichte regen. Overigens droog weer en iets hogere temperatuur dan gisteren. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres Noordstr. 55-57, Ter neuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 ïcrncu 'EEUW 5e Jaargang No- 1097- Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN 1949 Zon Apr. Opk. Ond. Opk. 0«L Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N. V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. 4,24 4,34 4,44 4,53 5,03 5,14 5,28 5.48 1445 15,45 16,55 18,05 19,17 20,31 21,48 23.05 Br wordt veel gesproken over de discipline, die de Engelsman ziohzelve weet op te leggen. In tegenstelling met b.v. het Duit se volk dat steeds van boven af met ijzeren hand geregeerd meet en wil worden, kan het Eugelse volk een zelftucht en eea vrijwillige soberheid aan de dag blijven leggen, vooral in tijden van nood, die de grootste bewondering afdwingt. Deze eigenschappen hebben de geal lieerde zaak in de laatste oorlog onschatbare diensten bewezen. Onder een regen van Duitse bommen hield dit volk een vol jaar geheel alleen stand onder een regering, die de moed bezat niets anders dan zweet, bloed en tranen te beloven. Deze eigenschappen zijn ook thans, nu Engeland evenals de overige Europese landen een uiterst moeilijke economische periode doormaakt, oorzaak van een soberheid en van het vast houden aan allerlei beperkin gen, die het land er vermoede lijk weer bovenop zullen helpen. En ofschoon thans een regering van een geheel andere richtmg aan het roer staat de Labour - partij behaalde immers direct na het einde van de oorlog een opmerkelijke overwinning op de conservatieven telt ook dese regering onder haar minis ters mannen, die de moed heb ben met Engelse nuchterheid aan het volk te vertellen waar het op staat. Eén van deze mannen is de Minister van Financiën, Sir Stafford Cripps. Toen hij, die zelve een voorbeeld van sober heid genoemd kan worden daar hij geheelonthouder en vegeta riër is en niets anders doet dan werken, de vorige week zijn be groting indiende voor het lopen de jaar, hadden zijn socialisti sche partijgenoten goede hoop, dat de strenge distributiemaat regelen, de hoge prijzen voor de voornaamste levens- en genot middelen en de zware belasting druk verlicht en verminderd zouden worden. Dit zou van Labourzijde een goede beurt be tekenen ten opzichte van het Engelse volk, dat immers vol gend jaar opnieuw ter stembus moet trekken teneinde een nieuw Parlement te kiezen. Dan zal beslist worden of Labour tot 1955 in het zadel zal blyven of dat de regerende partij gewipt zal worden door haar „grootste tegenstandster, de Conservatie ve Partij onder leiding van de grote oorlogsleider Churchill. De begroting werd ingediend en Sir Stafford hield een in drukwekkende rede van ruim twee uur, waarin hij Engelands economische positie naging. Deze bleek nog ver van roos kleurig en het zwaartepunt lag ook in Engeland bij het dollar tekort. Bovendien wees de Mi nister er zeer terecht op, dat de uitgebreide sociale voorzienin gen, die het land rijk is gewor den, betaald moesten worden uit de belastingen. Het is onmoge lijk deze voorzieningen nog ver der uit te breiden, zoals de La bour-partij zo gaarne wil, en dan tevens de belastingen te verlagen. Hierdoor blijven de hoge belastingen ook het ko mende jaar gehandhaafd en de prijzen van de verschillende levensmiddelen even hoog. Slechts het bier gaat In prijs omlaag, doch dit is wel een zeer schrale troost. Het Is begrijpelijk, dat de ge zichten van de Labour-narle- memtsleden in het Lagerhuis tijdens de rede van Sir Stafford steeds langer werden. Velen waren na afloop van de zitting niet best te spreken over hun strenge en sombere partijgenoot en even dreigde een splitsing in voor- en tegenstanders. Doch het pleit weer voor de zelfdisci pline van de Engelsman, dat tenslotte toch een ieder Sir Staffords realistische kijk op de zaak overnam en zich, zij het misschien mopperend neerlegde bij de bestaande toestand. Met dit al is niet alleen een sluitende begroting ontstaan, doch is evenals vorig jaar een aanzienlijk overschot ontstaan, dat maar al te goed gebruikt kan worden om de schulden mee te delgen. Men moet zeer zeker bewon dering hebben voor de werke lijkheidszin van Sir Stafford Cripps. Want hij weet heel goed, dat hij met deze begro ting de kansen op een Conser vatieve overwinning in het aan staande voorjaar aanzienlijk heeft doen stijgen. Dit bleek onmiddellijk uit de zo pas ge houden verkiezingen voor de Londense Graafschapsraad, die een groot succes voor de partij van Churchill opleverde. Deze zelve kwam juist terug uit de Verenigde Staten van Amerika, waar hij opnieuw een kruistocht tegen het communisme heeft gehouden. Deze tochten en deze waarschuwingen van de grote Engelsman herinneren aan zijn steeds weerkerende waarschuwingen, die hij na de eerste wereldoorlog tegen het zich heroprichten de Duitsland tevergeefs lanceerde. Gelukkig zijn de Westelijke mogendheden zich het gevaar heden ten dage beter bewust. Vooral Amerika bewapent sterk en gaat nu in het kader van het Atlantische Pact de Westelijke democratieën krachtig met wa penen steunen. Dit schijnt ook de enig juiste tactiek te zijn orh de dictaturen ontzag jn te boe zemen. Inmiddels worstelt Engeland om er econonomisch weer bo venop te komen. De uitvoer is door de regering door tal van maatregelen tot grote hoogte opgevoerd en stijgt nog steeds. Globaal gezegd kan worden, dat het land IV2 maal zoveel uit voert als In 1938. De landbouwproductie is enorm opgevoerd. Een bewijs hiervoor is wel, dat het inkomen in de agrarische sector in 1948 meer aan 4 maal zo groot was als in 1938, terwijl bij voorbeeld het inkomen uit lonen slechts ruim 2 maal zo groot was in 1948 als in 1938. De Engelsen' hebben begrepen, dat alles wat men in eigen land en op eigen bodem kan produceren winst betekent. De regering heeft dan ook door behoorlijke prijzen voor langere perioden vast te stellen de landbouwproductie aangemoedigd met een zeer gunstig resultaat. Het boven geschetste verstan dige, zuinige regeringsbeleid van Sir Stafford Cripps zal zeker in het komende jaar zijn vruchten 'afwerpen, indien tenminste de grote vakverenigingen dit beleid zullen steunen. Komen er ech ter tal van stakingen, gericht tegen de hoge prijzen en vóór hogere lonen, dan kunnen deze alleen tot gevolg hebben, dat het economisch herstel van En geland wordt vertraagd. Van de leiders dezer vakver enigingen wordt dus weer een grote mate van zelfdiscipline gevraagd. Bezitten zij deze eigenschap in voldoende mate, dan kan succes niet uitblijven. Behalve op Koninginnedag is het toegestaan op 5 Mei a.s. extra verlichting te ontsteken. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: „De achter ons liggende week bracht weinig verandering in het algemeen aspect, hetgeen betekent dat de gunstige ten dens zich handhaafde. De moei lijke gebieden op Java de omgeving van Malang in de eerste plaats bleven zorgen baren, met dien verstande in tussen dat ook hier de toestand in het algemeen gesproken niet ongunstiger werd. De activiteit der benden legt in die gebieden intussen nog een zware druk op de bevolking. Ofschoon het in de omgeving van Djokja met name in het gebied tussen Djokja en Solo eveneens nog onrustig is, verbetert de toe stand in Djokja zelf duidelijk. In Midden-Java zijn een tien tal pandhuizen geopend en er staan nog twee op de nomina tie: één der zekerste tekenen dat het normale leven zich her stelt. Bantam blijft het deel van Java, waar het herstel het snelst in zijn werk gaat. Op Sumatra is de ontwikke ling van zaken eveneens over het algemeen gunstig: de eco nomische gegevens van dit ge bied tonen telkens weer, dat het tempo van de terugkeer tot de normale toestanden daar sneller is dan op Java. Midden-Java: De politieke sfeer te Djogja ontwikkelt zich niet ongunstig. Steeds groter wordt het aantal der genen, die de huidige Impasse ontstaan door de non-coöperatieve hou ding van de Sultan moe blijken te zijn. De nachtelijke snipper- activiteit en intimidatie zijn nog niet bedwongen en dit legt op het leven in Djokja een zekere druk. Intussen is het prijspeil mede dank zij de afkomende oogst, op redelijk niveau gesta biliseerd en wordt evenals in de meeste steden in dit gebied het federale geld algemeen ge accepteerd. De Djokjase betaik- kerijen zijn weer aan het werk. Van de snelle opleving in de Muria-streek profiteren ook de andere gebieden in de omge ving mede, dank zij de opening van de spoorlijn TajoeDjoe- wana. In Noord Midden-Java ver loopt de bijplant van katoen vlugger dan in de achter ons liggende periode en t.a.v. de ka pok zijn de verwachtingen be paald optimistisch. In de om geving van Poerwokerto waren de benden actiever dan vorige week; bij een actie van Neder landse troepen werden 25 leden der bende gedood. In het ge bied tussen Djokja en Solo, waar grotere benden zich trach ten te verzamelen moesten de Nederlandse troepen enige ma len ingrijpen; bij die gelegen heid leden de benden zware ver liezen. In het regentschap Brebes bleef door oorzaken die reeds in een vorig overzicht zijn aan gegeven de veiligheids-toe stand onbevredigend. In het regentschap Pekalongan en in de residentie Semarang is de toestand iets gunstiger en kon den niet onbelangrijke hoeveel heden wapens in beslag worden genomen. Een bende, die ver jaagd werd toen zij het kantoor van de assistent-wedana van Banjoebiroe aanviel, liet op haar vlucht een aantal karak teristieke pamfletten achter. Daarin werd gezegd dat de der de wereldoorlog was uitgebro ken en dat de bende deel uit maakte van het rode leger op Java, dat onder leiding zou staan van een Chinees. Oost-Java: In Oost-Java blijft de residentie Malang het zorgenkind, al kan een lichte verbetering worden geconsta teerd: in het L'oemadiangse is de toestand opgeklaard en neemt de terreur, mede dank zij de medpwerkïng van de bevol king zichtbaar af. In Kraksaan blijft de toestand ongunstig. Terreur doet zich in allerlei vorm voor, niet alleen door sabotage en beschietingen van verschillende verkeersmid delen, door vernieling o.a. ook van scholen en poliklinieken, maar ook door druk op de be volking welke de aanvoer naar de pasars belemmert. Ten Oosten van Toeloenga- goeng is een bende van om streeks 17 man vernietigd; een groot aantal wapens een hoe veelheid munitie werd in beslag genomen. In het overige deel van Oost-Java is de toestand niet onbevredigend Wat het negara gebied betreft, van de 23 verlaten ondernemingen zijn er aanvankelijk 5 en thans weer 4 opnieuw bezet. West-Java: In Bantam blijft het aantal vrijwillige aanmel dingen ook van politie belang rijke figuren, groot. Van de 6 vrijgegeven ondernemingen gaan er nu 3 aan het werk. Na voorziening van de Mex-olie- fabriek te Rankasbitoeng is er nog een overschot van ongeveer 25 ton copra per dag beschik baar voor de afvoer naar Bata via. In West-Java blijft de toe stand onbevredigend in het Soe- kamoemische, Koeninganse en Krawangse. De bevolking is daar in de eerstè plaats de dupe van het optreden der benden. Krachtig optreden heeft de ac tiviteit der benden in het Soe- medangse doen afnemen een belangrijke guerilla-leider is ge dood. Bij een actie ten Zuid- Westen van Bandoeng is een bende van 40 man geneutrali seerd. Sumatra: Wat de pas bezette gebieden op Sumatra betreft, is de levendige activiteit der patrouille der Nederlandse troe pen reden, dat de benden meer en meer worden versnipperd en hun greep op de bevolking in bepaalde streken verliezen. In sommige delen van Tapa- noeli en van de Padangse Bo venlanden laat de veiligheid buiten de grote centra nog veel te wensen over. In Noord en Oost-Sumatra zijn talloze teke nen van economische opleving. In Bagang Siapiapi stegen de telegramontvangsten van 160 dollar in Januari tot 1300 dollar in Maart. Voor zover de verbin dingen met het achterland zijn hersteld, herleeft de handel. Se- iat Radjang had in de eerste 3 maanden van 1949 een invoer cijfers naar waarde van 230.000 dollar. In Djambi blijft het rijst te kort als gevolg van overstro- mngne zeer voelbaar. In Maart kon 55.000 ton olie van de Djam- bische velden naar Pladjoe wor den afgevoerd. De verbindings weg tussen de Djambische vel den en Palembang is thans op 80 km na hersteld. In de nieuw geopende gebieden van Palem bang is de toenemende drukte 00 de passar hetbewijs van her leving der welvaart. In Paga- ralam is de bevolking bezig kof fietuinen aan te leggen: het areaal was sedert 1941 belang rijk afgenomen. De rubberuit- voer van de Moesi-gebieden be weegt zich in stiigende Uin en bedroeg in Maart reeds 1750 ton. M!et het s.s. „Stuvjvesant", dat cp 4 Mei naar iShriniamie vertrekt wordt eveneens roost meegenomen voor de Ned Antillen. De post niervoor moet uiterlijk voor de laatste tmslichting op 2 ATei a.s. gepost worden. In afwijking van hetgeen eer is vermeld is thans bepaald, dat op die nationale feestdag, 5 Mei, de rrikdieniaten gesloten zullen zijn van 1 uur des middags af. Naai aanleiding van gebleken misverstand over de in het jong ste communiqué van de Unci vermelde formulering van de uitspraak, die Dr. Van Royen Donderdag deed, verklaarde een woordvoerder van de Nederland se delegatie, dat Dr. Van Royen bij deze gelegenheid alleen het Nederlandse standpunt opnieuw in korte woorden samenvatte. Dat de Nederlandse Regering onder bepaalde, duidelijke en bekende voorwaarden geen be zwaar zal maken tegen de terug keer van de republikeinse rege ring naar Djogja ligt reeds op gesloten in het feit, dat zij zich bereid verklaarde aan de bespre kingen deel te nemen, aldus de woordvoerder. De verklaring van Dr. Van Royen heeft dus slechts de betekenis, het reeds bekende standpunt van de Nederlandse Regering duidelijk te stellen. Het is echter onjuist daaraan de conclusie te verbinden, dat overeenstemming zou zijn be reikt over de terugkeer." Ten aanzien van sommige be richten, ontleend aan Republi keinse bronnen, waarin gezegd wordt, dat aan Republikeinse zijde „geen ruimte meer is voor verdere concessies", zeide de woordvoerder: De Nederlandse delegatie meent, dat zij thans zeer ver gegaan is in het geven van opheldering ten aanzien van de Nederlandse plannen. Zij meent, dat thans het woord is aan de Republikeinse delegatie om althans op enige door de Nederlandse delegatie gestelde vragen een antwoord te geven. Intussen wilde de woordvoer der van de Unci geen commen taar geven op een bericht in de Nieuwsgier van Vrijdagmorgen, volgens hetwelk de Unci het eens zou zijn met de Nederland se delegatie betreffende de on verbreekbaarheid van de drie ounten der zgn. Canadian ru ling van de Veiligheidsraad. Zoals bekend, stelt de Repu blikeinse delegatie zich op het standpunt, dat op het ogenblik uitsluitend over de details van de terugkeer der Republikeinse regering naar Djogja kan wor den gesproken. De Nederland se delegatie acht de drie pun ten van het directief (namelijk de terugkeer, het staken van het vuren en tijd en voorwaar den voor de ronde tafel-confe rentie) onverbrekelijk verbon den. De voorzitter van de Republi keinse delegatie, Moh. Roem, vertrekt Zaterdag met enkele andere delegatieleden naar Bangka om aan Soekarno en Hatta rapport uit te brengen over het huidige stadium van de besprekingen. De federale leiders, die Don derdag naar Bangka zijn ge reisd om Soekarno en Hatta te ontmoeten, zullen heden terug keren. Tenslotte deelde de woord voerder van de Unci mede, dat de commissie een militair rap port over de periode van 24 Januari tot 11 April per lucht post aan de Veiligheidsraad heeft gezonden, waarvan de tekst na aankomst aldaar zal worden gepubliceerd. In vele delen van Zuid-Ghina Is Vrijldag dis guerilla-activiteit opgelaaid, nu de eerste communis tische strijdkrachten die Japgtse ?jijn overgestoken. Volgens het militaire nieuws bureau van de regiering kornien gecombineerde land-, zee- en luchtstrijdkrachten in actie tegen de 3000 communisten, die een bruggehoofd hebben gevestigd bij Woehoe, 100 km tien Westen van Nanking. Verwacht wordt, dat de communisten ook de rivier zul len oversteken bij Thiwei, 115 km ten Oosten van Nanking, waar zij 2000 rivierschepen en ongeveer honderd zware kanonnen hebben geconcentreerd,. Het militaire persbureau meldt voorts, dat drie ecxmimjunistische legers artillerie-aanvallen hebben geopend van drie eilandjes in de Jangitse, tegenover Tikiamg Tsjen, tussen Woehoe en Tatoeng. Vijf treinen met soldaten van die regering zijn Donderdagavond uit Nanking naar Tangpaa gezonden, 50 kim van de hoofdstad verwij derd, waar ook een oversteelk- piogimig werd verwacht. Commandanten krijgen op dracht Nanking te omsin gelen. Mao Tse-toeng, de voorzitter van de communistische partij', en zijn opperbevelhebber, generaal Tsoe Teh, hebben alle comman danten aan het front opdracht gegeven „-moedig voorwaarts te gaan" en Nanking te omsingelen -Dia communistische leider zei, dat de waarnemende president Li Tsdang-Jen een laatste gelegen heid zou worden geboden het uit 24 bestaande vradesprogram te tekenen als hij in Nanking zou olijven. Aan de communistische -troepen is ibevel gegeven „alle reaction- uaire elementen onder de Kwomin- tang te elimineren, alle oorlogs misdadigers te arresteren en met voorlopige regeringen te onder handelen over regionale regerin gen". Vliegtuigen van de regering hebben gistierenochtend vroeg een communistische strijdmacht ge bombardeerd en toeschoten, die Donderdagavond onder dekking van zware artillerie te Hsi Sjan, 100 ikm ten N. W. van Sjanghai is overgestoken. Gemeld wondt), dat het natio nalistische hoofdkwartier -bezig is Tsjinkiamg op de -Zuidelijke oever van de Jangitse te ontruimen en 'n nieuw hoofdkwartier te Sootsjou te vestigen, op ongeveer 100 km van Sjanghai. De regering sstrijdkr achten te Loewei en Kwatsjou, de twee toruggehoofden op die Noordelijke oever ter bescherming van Tsjing- kiang, zouden bevel hebben ge kregen terug te trekken. Te Kanton noodtoestand afgekondigd- Van betrouwbare zijde te Hong kong wordt gemeld, dat te Kan- J ton een noodtoestand is afgelkon- d'.igdj Men gelooft, dat de natio nalistische regering van plan is naar deze stad in Zuid-China te evacueren. Uit twee gewoonlijk betrouw bare bronnen te Nanking wordt bevestigd, dat het Chinese Mi nisterie van Buitenlandse Zaken de buitenlandse diptamaten heeft aangeraden Nanking onmiddellijk te verlaten en naar Sjanghai of Kanton te gaan. Naar gemeld wordt, hebben ambtenaren van het ministerie de hoofden van uuiteniandse missles in kennis ge steld van communistische landin gen ten Oosten en ten Westen van Nanking. Volgens onbevestigde berichten uit Nanking zouden de communis ten tussen Tsjingkiang en Kiang- jin, tan Oosten van Nanking, over een breedte van 100 km die rivier zijn overgestoken. Uit Tsjing kiang is geen bevestiging van- deze berichten ontvangen. De laatste twee brugigehoofden van de regering qp de Noordelijke Jangtse-oever ten Oosten van Nanking, Loewed en Kwatsjou,, zijn in handen van de communis ten gevallen. Ook het eiland Sjo ""jan Tsjou 20 km ten N.O. van Tsingkiang, is door hen bezet. President Li heeft gisterenoch tend zijn voorgenomen persconfe rentie laten vervolden, Hiij kwam op het ministerie van defensie in spoedvergadering bijeen met de hoogste ambtenaren. Regeringstroepen ontruimen Tsjingkiang. Naar verluidt, zijn de Ohinese regeringstroepen -gisteren begon nen met de ontruiming van Tsjing kiang]. de haven aan de Zuidelijke oever van die Jangtse, waar de Britse korvet Amethyst volgens de laatste berichten voor anker lag. De bruggehoofden aan de Noor- - lelijke oever Loewei en Kwatsjou. cüie Tsjingkiang beschermden, zijn reeds onder de in kracht toene mende communistische aanvallen bezweken. Als de communisten erin slagen hier over te steken, zullen zij op slechts 16 km afstand van de spoorweg van Nanking naar Sjanghai staan. Communisten steken, rivier bij Woehoe over. Naar gemeld wordt, hebben de communisten de rivier overgesto- iaen -bij Woehoe 100 km ten Wes ten van Nanking en Fakan, dat 30 km verder stroomafwaarts ligt. In het gebied van Poekou, dat tqgenover Nanking op de Noor delijke oever van de Jangtse ligt, werd gisterenochtend enig vuren .emeld en was het -geratel van machinegeweren in de stad te 1 noren. De Amerikaanse ambassade te Nanking heeft de Amerikaanse burgers aldaar medegedeeld', dat er thans geen Amerikaanse oor logsschepen op de Jangtse Kiang zijn en dat Amerikaanse -burgers, die wensen te evacueren, dit nu moeten doen, zolang er nog koop vaardijschepen beschikbaar zijn. Twee regimenten van het 18e regis ringsleger zijn, naar gemeld, naar die -communisten overgelopen, nadat zij vrij zware verliezen hadden geleden. Naar gewoonlijk betrouwbare bronnen melden, beeft de regering beslaten haar vredesdeïegatie uit Peiping terug te -trekken. De voornaamste communistische aanvallen over de rivfer worden gemeld bij Tsjinkiang, 100 kim ten Oosten van Nanking), Tikangtsjen, ten Z)UidL Westen van Nanking en Siangtsjou, 360 km, ten Zuid-Wes ten van Nanking. Te Tikangtsjen, dat dicht bij d)e stad Woehoe ligt, namen meer aan 30 000 communisten a an- de overtocht deel. Het hoofdkwar tier van de regeringstroepen te Woehoe is -begonnen te ontruimen. Toestand in de Loewei critiek genoemd- Gisterenochtend werd de toe stand in bet gebied van Loewei critiek genoemd na een zwaar artillerieduel tussen communiste» en nationalisten. CDie oommunw- ten zouden bier aanzienlijke mr- aleringen hebben gemaakt Bij het bruggehoofd -te Kwasiau waren eveneens zware gevechten gaande. Toestand aan de Jangta* overdreven geacht. Het communistische radfio-toe- richt, dat 30-0.000 man de Jongt»* zijn overgestoken,, -wordt dtoor militaire waarnemers te Nanking overdreven geacht en bestemd om in het regeringskamp paniek te veroorzaken. Communistische troepen stasu» thans op 15 km afstand van dle spoorlijn NankingSjanghai ea men verwacht, dat zij de lijn ie** ogenblik kunnen afsnijden Rsgeringsstrijidkrachten hefobea posities aan dé Zuidelijke oever in de buurt van Nanking ingeno men om de hoofdstad te verde**- gen. Naar Keuter verder -meiWIt, be dreigen de communistische leger», die op ten minste zeven plaatse» in grotere getale de rivier xjj* overgestoken, Nanking door eew tangbeweging. President Li naar Tsjitwg Ka» Sjek. Nader wordt gemeld; dat ook premier Ho Jing Tsjin gistere*- morgen de nationalistische hoofd stad heeft verlaten. Vijftien reg»- ringsvliegtuigen vertrokken giste ren -uit de stad met ledien van het parlement en bestinrrsfunctioniia- rissen naar Kanton, de nieuw* zetel der regering. Te Nankng is een officiële ver klaring uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat de Chinese na tionale Regering de strijd tege» de communisten „tot het bitte re einde" zal voortzetten. Door de waarn. President Li Tsoeng Jen werd bij zijn terug keer te Nanking gisteravond een decreet uitgevaardigd, waarin Minister-President Generaal Ho Jing-Tsjin gelijktijdig tot Minis ter van Defensie en tot Opper bevelhebber der strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht wordt benoemd. Hem is opge dragen de politiek der Regering te vervullen. De militaire commandant van Sjanghai heeft gisterenmiddag de staat van oorlog voor die stad afgekondigd. Jüj beval, dat alle verwekkers van geruchten ter plaatse zullen worden dood geschoten. De archieven van het ministerie van financiën en van de uitvoe rende raad' van de regering zijn eveneens naar Sjanghai overge bracht. Alle vliegtuigen, die naar Kan ton, Hongkong en het eiland For mosa vertrekken, zijn volgeboekt. Niet aam alle aanvragen tot pao- sage kan worden voldaan. Vele mensen troffen gisteren voorbe reidingen om per schin uit Nan king te vertrekken, doch de uit tocht heeft nog niet zulke grote afmetingen aangenomen als aa» het einde van 1948, tijdens de vorige periode van spanning. Mijnhard t's Zenuwtabletteo helpen U er overheen. Aangezien gebleken is, dat on der de tegenwoordige omstandig heden spek en v-"t varkensvlees moeilijk zijn af te zetten waardoor aanzienlijke voorraden onverkoop baar dreigen te worden, zal met ingang van 1 taandag 25 April a.s. tijdelijk een wijziging worden ge bracht in de rantsoenwaardering van het vet spek en van een aan tal vleeswarcnartikelen, waarin voor een belangrijk deel spek is verwerkt, zo deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mede. Op de nieuwe vleeöbonnen 101, 102. 103 vlees, de vleesbonnen van de toeslagkaart en voor bijzondere a-beid, enz., gemerkt met de let ter L en de rantsoeubonnen voor vlees, zal het publiek in de eerst volgende weken voor elke ICO gram vlees, waarop deze bonnen recht geven, 125 gram vet spek (w.o. tevens te verstaan kinne baklappen en vette lappen) kun nen verkrijgen. Doorregen lappen en magere lappen daarentegen blijven gewaardeerd op 100 gram per rantsoen. Voor alle kookworstsoorten is de bonwaarde vastgesteld op 200 gram per rantsoen, voor rolpens en gerookt vet spek op 150 gram per rantsoen. Deze maatregelen gelden niet voor de oude vleesixm- nen die Baterdag 23 April hun gel digheid verliezen. Alle leverworstsoorten en lever kaas mogen thans zonder inleve ring van bonnen worden verkocht, evenals bloedworst en tongen worst, waarin, in. tegenstelling met voorheen, spek mag worden verwerkt. De prijzen waarvoor bloedworst en tongenworst met spek aan het publiek mogen wor den verkocht bedragen ten hoog ste, resp. 19 ct. en 25 ct. per 100 gram. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal deze maatregel slechts handhaven zolang het in verband met de voorraden spek mogelijk is. Senator Tom Oonally (demo craat voor Texas), voorzitter van de senaatscommissie voor buiten- Lmdse betrekkingen, welke than; het wapenprogram voor steun aan het Atlantische pact bestu- deert, heeft verklaard, dat de on- dertekenaars voor 1.130.000.0CD dollar aan militaire steun zullen ortvangen. Conally zei, dat in dit bedrag begrepen zijn „de overdracht van uitrusting en surplusmateriaal en ook grondstoffen uit de V. S." Minister Achcson heeft de se naatscommissie voor buitenlandse betrekkingen meegedeeld, „dat de kosten van het totale program voor militaire hulp over het be lastingjaar 1950 ongeveer 1450 millioen dollar zullen bedragen Onder dit bedrag valt dus ook de militaire hulp aan landen buiten Gisterennacht is de „Indian Merchant" van die „India Steam ship Cy" uit Calcutta, komende van Hamburg te Rotterdam aan gekomen. De eerste berichten, als zou het schip benoorden Ame land op 'n mijn zijn gelopen, blij- ke overdreven te zijn. De mijn is n.l. op enige afstand van het schip ontploft en ontzette door de luchtdruk die machines. Hierdoor kon de reis naar Rot terdam slechts op halve kracht worden voortgezet. Van verdere schade is totnogtoe niets geble ken en ook is niemand van die be manning gewond;. De Indian Merchant" heeft ligplaats genomen in de Merwc- b aven. Volgens de correspondent van die New-York Times te Lake Suc cess is de reactie van die repu bliek op die voorstellen van de Nederlandse regiering volgens Pa lar als volgt: „Da Nederlanders spannen het paarld achter de wa lgen". Hiij zeide, dat zijn regering nog verspreid was en geen mede delingen kon doen, voordat zij weer in Djogja functionneerde. De Nederlandse delegatie ontvangt instructies van haar regering, al dus Palar, „wij willen gaarne hetzelfde voorrecht. Wij wensen, dat ons kabinet in onze hoofdstad kan werken en het bestuur van de republiek kan uitoefenen". Hij voegde toe, dat de Nederlanders kennelijk poogden de republiek „onwettige verklaringen" te laten afleggen onwettig, omdat daar door een breuk in het kabinet zon ontstaan. het Atlantisch pact, zoals Grie kenland en Turkije, aldus Conally. Conally verstrekte deze gege vens als achtergrond voor de openbare audities door zijn com missie inzake het Noord-Atlan tisch verdrag. Met de audities over het voor gestelde program voor militaire hulp diende tc worden gewacht tot dit progratm officieel door de president werd voorgelegd en de audities over het Noord-Atlan tisch pact beëind igd waren. De politieke en militaire doel einden van de militaire hulp aan afzonderlijke landen waren Don derdag besproken op een verga dering die werd bijgewoond door Acheson, Louis Johnson (minis ter van defensie), Averell Harri- mann, de reizende ambassadeur voor het plan-Marshall, en de EOA-adviseur Alex Henderson, zo deelde Oonally verder mede. Op deze besloten vergadering had Acheson verklaard, dat „het pro gram voor militaire hulp noodza kelijk was met het oog op de toe stand in Europa, of er nu wel of geen Atlantisch pact was" De politiek van het Ministerie van Buii'tenilandse Zaken en van Dean Acheson. de Alinister van Buitenlandse Zaken, ten aanzien van China, is in de Senaat heftig bestreden door het republikeinse lid Walter Knowlanld. In een door hem ingediende resolutie ver zoekt die senator een parlemen taire commissie in te stellen, be staande uit vijf senatoren en vijf leden van het Huis van Afgevaar digden, die belast zal worden mat een onderzoek van de politiek der Verenigde Staten in China

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1