Voorbereidende Conferentie te Batavia De voormalige Italiaanse Koloniën Communistische troepen over de Jangtse VRJIDAG 22 APRIL 1949. Verklaring van Or. Arnold Terugtrekking der Sowjettroapen? Staking op Canadese schepen ERNSTIG INCIDENT Opheffing van de blokkade spoedig te verwachten? NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING AAN GEWEZEN. Luxemburg en de grenscorrecties De strijd in Griekenland 23 24 25 26 27 28 29 30 5,28 5,26 5,23 5,21 5,19 5,17 5,15 5,13 19,50 19,52 19.54 19.55 19,57 19,59 20 20,02 ELAAID mililaire Sacl«l Last van zeunwen! sleui „Indian Merchant" heeft weinig schade Palar over Nederi. voorstellen anden De politiek der Ver. Staten ten aanzien van China Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERS VER W ACIITIN G, medegedeeld door het K.N.M. I. te De Bilt. geldig van Vrij dagochtend tot avond. Kouder. Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krach tige wind tussen West en N.- West. Kouder dan gisteren. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1096. Verschynt dagelijks Drukkerij N-V- Firma P. J. van de Sande Temeuzen Advertentieprijs per mm 10 rt.minimum per advertentie 1,59. Inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 et-; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Abonnementsprijs 3.25 per kwartaal. Neder! Regering bereid tot instemming met terugkeer republikeinse regering mits bindende verklaring op twee andere punten verkregen wordt. in die bijeenkomst, diie de Ne derlandse en republikeinse dele gaties gisteren emidler auspiciën De iDeutsche Presse Dienst" meldt: ,,De Minister-President van Noordrijn-Westfalen, Arnold, heeft onmiddellijk na zijn terug keer uit Nederland Woensdag avond te Duisseldorp verklaard, dat hij bij zijn tweedaags bezoek veel goede wil en goede gezind heid ontmoet heeft". Arnold zeide tevens, dat hij na zijn onderhoud van 20 minuten met de Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaiken, Stikker, ge legenheid had gehad om uitvoe rig met de Nederlandse commis saris voor Duitse aangelegenhe den, Dr. Hirschfeld, over actuele grensproblemen te spreken". „Dr. Hirschfeld had hem mee gedeeld, dat de Nederlandse re gering zich niet in staat acht om zich van de ten uitvoerlegging van de te Parijs besloten grenswijzi ging te distanciëren. Niettemin stelt de Nederlandse regering er belang in weder met Duitsland tot een vriendschappelijke verhouding te komen". Het Duitse nieuwsbureau Dena (Amerikaanse licentie) maakt melding van berichten als zou het ..zeer wel mogelijk' zijn, dat de Sowjet-Unie bereid is spoedig haar troepen uit Duitsland terug te trekken. Het nieuwsbureau haalt hierbij kringen aan, die in nauw oontact staan met de Duit se Volksraad. Eerder werd gemeld, dat in Duitse kringen, die nauwe betrek kingen met het Sowjet-Russische militaire bestuur onderhouden, verklaard wordt, dat Duitse poli tici in de Oostelijke zone van de Sowjet-autoriteiten opdracht heb ben ontvangen voor 1 Juni de plannen voor instelling van een Oost-Duitse regering te voltooien. Waarnemers zijn van oordeel, dat tegen deze datum alle tech nische voorbereidingen voor de uitroeping van een ,,geheel Duits land omvattende republiek" ge reed zullen zijn. In de praktijk zou desze republiek slechts de Sowjet- zone omvatten. Een Cubaans patrouillevaartuig is uitgevaren om hulp te verlenen aan kapitein en officieren van het Canadese schip Canadian Victor" (2963 ton), die naar gemeld Is aan boord van het schip gevangen worden gehouden door 22 staken de leden van de 'bemanning. Het schip ligt voor anker tier hoogte van de Noordkust van Cuba. Dinsdag zijn te Havanna 16 le den van de bemanning van het Canadese schip „Federal Pioneer" (2964 ton) gearresteerd op ver zoek van de kapitein van het schip. Deze en soortgelijke incidenten van de laatste tijd zijn een gevolg van het feit, Mat de Canadese Zeeliedenbond ruim twee weken geleden een staking afkondigde. van de Unci heeft ©efoohiclen, heeft Dr. Van Royen verklaard: „De Nederlandse regering is bereid in te stemmen met de terugkeer van de republikeinse regering naar Djogja, mits een fbiridende verkla ring (binding ccmmi'tlmenlt) ver kregen wordit over beide andere onderwerpen, namelijk, dat de republikeinse regering de gewa pende aanhangers zal bevelen de guerilla te shaken en samen te werken bij het herstel van de vrede en de handhaving van orde en rust en ten tweede, dat over eenstemming bereikt wordt (make agreementsbetreffende de tijd en de voorwaarden voor de ronde tafel-conferentie te Den Haag". Hiij zeidie, dat de Nederlandse de legatie krachtige pogin,g|rn heeft gedaan am in details te antwoor den op de puntten, dlïe Zaterdag naar voren zijn gebracht door de republikeinse delegatie. Hoewel het Nederlandse antwoord nog niet volledig was, zo zeide hij was het toch vollediger dan hij ver wacht had dat op dit ogenblik mogelijk zou zijn. Moih. Rum zeide de indruk te. hebben gekregen, dat de informele besprekingen tussen de partijen in een gunstige sfeer waren ge-, houden, die het beide mogelijk maakte opheldering te verkrijgen over de twee standpunten. Hij zeide, dat zijn delegatie de Neder landse gezichtspunten, die in de zitting van gisteren door de Ne derlandse delegatie waren inge diend, in beschouwing zou nemen en in de volgende bijeenkomst zou antwoorden. De woordvoerder van de Unci meende, dat de volgende zitting niet voor de volgende week zou worden gehouden. Enkele Israëlische militairen werden gedood en een aantal an dere gewond toen zij te Beit Dji- brin, op eigen grondgebied, ln een Bij de voortzetting van de de batten over de voormalige Ita liaanse koloniën in de politieke commissie van de Ver. Naties hebben de afgevaardigden van Birma en Saoedï-Arabië aange drongen op onafhankelijkheid voor Libye, of, ind'en dit niet onmid dellijk mogelijk zou zijn, trust schap van de Ver. Naties over het gebied als een geheel. Tsjecho-Slowakije ondersteunde het voorstel van de Sowjet-Unle tot algemeen trustschap. John Hood, de Australische af gevaardigde, was van mening, dat Groot-Brittann'ë het bestuur over Cyrenaica moest voortzetten. Verder stelde hij voor, dat de assemblee een speciale commissie zou benoemen voor het doen van aanbevelingen over de toekomst van de voormalige Italiaanse ko loniën. De commissie zou hiertoe de gebieden moeten bezoeken en rapport moeten uitbrengen op de zitting in September aanstaande. Wellington Koo (China) sprak zich uit voor rechtstreeks trust schap van de V. N. over Lybië en een gedeelte van Erithrea en So mali land. Guatemala en Honduras steun den de Italiaanse aanspraken op trustschap over Lybië en een ge deelte van Erithrea. Irak verzette zich tegen terug keer by Italië van welke dan ook van zijn voormalige koloniën en tegen verdeling van Litoyë. Bolivia verklaarde zich voor voortzetting van het Britse be stuur over Cyrenaica en drong aan op een aanmoediging van Italië door het te belasten met het trustschap over Tripolitanië. Op aanbeveling van een sub commissie werd besloten verte genwoordigers van de jeugdbond van Somaliland, van de Moham medaanse Liga van Erithrea en van de pro-Italiaanse partij van Erithrea uit te nodigen tot het af leggen van een verklaring. Als vertegenwoordiger van de Mohammedaanse Liga van Eri threa sprak de secretaris-gene raal, Ibrahim Sultan Ali, in het Arabisch. Hij pleitte voor onaf hankelijkheid van Erithrea en kantte zich tegen annexatie of vereniging met Ethiopië. Blatta Mohammed Abdoella van de pro-Italiaanse partij van Eri threa vroeg Italië met het trust schap te belasten, opdat Erithrea „een staat van politieke onafhan kelijkheid en nationale vrijhe'd" zou kunnen bereiken. Hij zeide, dat „de dreiging van vertrek van de Italianen de hoofdzaak vormt van de huidige economische cri sis in Erithrea". Hij sprak zich uit tegen annexatie door of trust schap van Ethiopië, waardoor Erithrea „onderworpen zou wor den aan een volk, dat meent van een hoger ras te zijn". hinderlaag vielen, zo heeft een officiële Joodse woordvoerder te Tel Aviv verklaard. Dit was de tweede hinderlaag tegen Israëli's binnen 24 uur. De woordvoerder zei, dat zijn regering het incident „zeer ern stig opneemt". Belt Djïbrin ligt dicht bij het gebied, dat in handen van het Arabische legioen is. Israëlische legereenheden zoeken in de om trek naar de aanvallers. Dinsdagavond1 werd officieel meegedeeld, dat Israëlische troe pen ten Zuiden van de Dode Zee zochten naar mensen, die „als Be- doeinen gekleed" waren en twaalf Israëlische burgers uit een hin derlaag hadden overvallen, waar bij zes mensen gedood en vijf ge wond werden. Het met Britse licentie verschij nende Duitse blad „Sozialdemó- krat" berichtte gisteren dat de Sowjet-Russische autoriteiten in Duitsland de leidende functiona rissen van het spoorwegwezen in de Sowjet-zone opgedragen heb ben voorbereidingen te treffen voor de opheffing van de „blok kade" en hervatting van het in terzonale spoorwegverkeer. De directeur van het spoorweg bedrijf in de Sowjet-zone, Kreike- meier, zou volgens het blad Woensdag op het Sowjet-Russi sche hoofdkwartier te Karlshorst ontboden zijn om de instructies in ontvangst te nemen. Kr eikemei er zou opdracht gekregen hebben al le voorbereidingen voor de her vatting van het spoorwegverkeer met West-Duitsland tegen 30 April te voltooien. Het Centrale Distributiekantoor deelt medie), dat de bommen voor werkkleding H 13 en L 13 tot na der order geldig ztijm voor het ko pen van werkkleding. Op de ban nen tH 13 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange wiflte jas, een laborato- riuimjas of een mouwschort Op de 'bonnen L 13 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van ke per, drill, satijn, ibeaverteen, En gels leer, Manchester of pdlow, een korte witte jas, een koksfbuis of 'n korte stofjas. De bonnen H 1 tot en met 12 en de rantsoenbonnen EC en FD blij ven voorlopig gefldfe'g. Volgens een door New-Vorkse radiostations omgeroeDen bericht uit Nanking zouden Chinese communistische troepen de Jangt- se, 130 km ten Zuidwesten van Nanking, overgestoken zijn. In een officieel communiqué wordt verklaard: „De Luxem- burgse regering heeft 12 April 1949 aan de regeringen van Graat-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten medegedeeld, dat zii, wegens het feit, dat de administratieve voorbereidingen voor de overneming van de Duit se gemeente Rot niet tijdig ken den beëindigd worden, besloten heeft de inbezitneming van de ge meente Rot voorlopig uit te stel len onder het uitdrukkelijke voor behoud van haar rechten, die voortspruiten uit de Parijse over eenkomst. Het Kammerveldwoud zal vol gens plan 23 April 1949 door de Luxemburgse regering worden overgenomen. De door Mao Tse Toeng en ge neraal Tsjoe Teh uitgevaardigde orders behelzen: 1. verwijdering van alle reac- tionnaire machten in de Kwo- mintang (nationalistische rege- rigïioarttj)2. arrestatie van alle oorlogsmisdadigers; 3. het voe ren van vredesonderhandelingen met provinciale regeringen als zij hiertoe bereid zijn. Verder heb ben Mao Tse Toeng en generaal Tsjoe Teh hun -manschappen op- I gedragen Nanking te omsingelen. Indien de waarnemende presi dent, Li Tsjoeng Jen, in de stad zou blijven, zou hem voor het laatst de gelegenheid geboden worden de communistische vre desvoorstellen te ondertekenen. Volgens de communistische radio had de Kwomintang de vredes voorstellen „kennelijk verworpen op aandrang van het Amerikaan se imperialisme en China's groot ste bandiet, Tsjiang Kai Sjek." Een woordvoerder van de rege ring verklaarde, dat verscheidene duizenden communisten de Jangt- se ten Zuiden van Woehoe, ioo km ten Zuid-Westen van Nan king, hadden overgestoken. Of deze overtocht een ernstig mili tair probleem zal scheppen, wist men in de hoofdstad nog niet. Tot dusverre is geen melding ge maakt van andere overtochten over de Jangtse. Chinese bladen in Hongkong berichten een communistisch ra diobericht te hebben opgevangen, volgens hetwelk reeds 30.000 man communistische troepen de Zuide lijke oever van de Jangtse heb ben bereikt. A.F.P. meldt nader, dat te Nanking officieel is medegedeeld, dat de communisten Donderdag nacht bij Tiakang de Jangtse zijn overgestoken. Volgens radioberichten te Nan king zouden de voorzitter van de comirlunist'sche partij, Mao Tse Toeng, en generaal Tsjoe Teh, op perbevelhebber van het door de communisten aangevoerde volks bevrijdingsleger, te 16.00 uur plaatselijke tijd (9.00 uur Neder! tijd) een order aan hun langs de Noordelijke oever van de Jangtse opgestelde legers uitvaardigen. Volgens betrouwbare militaire kringen te Nanking zijn nog drie bruggehoofden aan de Noordelijke oever van de Jangtse Woensdag avond in handen van de commu nistische troepen gevallen. De communisten gingen gisteren ver der met aanvallen op Chinese re- geringsstell'ngen in het 1600 km lange front, die strategische plaatsen voor het oversteken van de Jangtse bestrijken. De brug gehoofden, die het laatst werden opgegeven, waren te Toemglingh- sien, 100 km ten Zuidwesten van Nanking, Sj'herhwei, 80 km ten Oosten van Nanking gelegen. De communisten namen de Zuidelijke oever tegenover Toenglinghsien onder vuur met 100 stuks zwaar geschut, dat zij aanvoerden. Zij slaagden er in een klein brugge- hoofd aan de overzijde te vesti gen. Uit Nanking wordt gemeld, dat de Britse kruiser „London" op de Jangtse hevig beschoten werd. Herziening van de commu nistische vredesvoorwaar den in China verzocht. Een regeringswoordvoerder heeft meegedeeld, dat de waarnemende president Li Soeng-Jen en pre mier Ho Ying-Tsjin de communis ten hebben verzocht hun ontwerp van een vredesprogram te herzien in een geest van gelijkheid en snel accoord te gaan met een staken van het vuren. Het kanonvuur was in Nanking te horen toen het Kabinet zijn zit ting eindigde, waarop een besluit werd genomen ten aanzien van het uit 24 punten bestaande com munistische plan. De tijdslimiet voor aanvaarding van dit plan liep Woensdag af. De woordvoerder zei, dat de volledige tekst van het antwoord van de regering, dat uit 2000 woorden bestaat, niet voor publi catie zou worden vrijgegeven al vorens de reactie van de commu nisten ter kennis van de regering was gekomen. In Chinese regeringskringen heeft men gisteren off'cieel be vestigd, dat de communisten de tegen-voorstellen der regering verworpen hebben. In het antwoord van de regering wordt gezegd, dat wat is bedoeld als een vredelievende regeling van 'n binnenlands geschil', niets min der is dan een instrument van overgave tussen naties". Zelfs als de regering bereid zou zijn zich te vernederen én het docu ment te tekenen, vermoedt zij dat JHLC1I mutii. ^iCCl IiCACl UCWU11" dering hebben voor dé werke lijkheidszin van Sir Stafford Cripps. Want hij weet heel goed, dat hij met deze begro ting de kansen op een Conser vatieve overwinning in het aan staande voorjaar aanzienlijk heeft doen stijgen. Dit bleek onmiddellijk uit de zo pas ge houden verkiezingen voor de Londense Graafschapsraad, die een groot succes voor de partij van Churchill opleverde. Deze zelve kwam juist terug uit de Verenigde Staten van Amerika, waar hu opnieuw een kruistocht tegen het communisme heeft gehouden. Deze tochten en deze waarschuwingen van de grote Engelsman herinneren aan zijn steeds weerkerende waarschuwingen, die hij na de eerste wereldoorlog tegen het zich heroprichten de Duitsland tevergeefs lanceerde. Gelukkig zijn de Westelijke de residentie Semarang is de toestand iets gunstiger en kon den niet onbelangrijke hoeveel heden wapens in beslag worden genomen. Een bende, die ver jaagd werd toen zij het kantoor van de assistent-wedana van Banjoebiroe aanviel, liet op haar vlucht een aantal karak teristieke pamfletten achter. Daarin werd gezegd dat de der de wereldoorlog was uitgebro ken en dat de bende deel uit maakte van het rode leger op Java, dat onder leiding zou staan van een Chinees. Oost-Java: In Oost-Java blijft de residentie Malang het zorgenkind, al kan een lichte verbetering worden geconsta teerd; in het Loemadiangse is de toestand opgeklaard en neemt de terreur, mede dank zij de medewerking van de bevol king zichtbaar af. In Kraksaan blijft de toestand Nederlandse delegatie gestelde vragen een antwoord te geven. Intussen wilde de woordvoer der van de Unci geen commen taar geven op een bericht in de Nieuwsgier van Vrijdagmorgen, volgens hetwelk de Unci het eens zou ziln met de Nederland se delegatie betreffende de on verbreekbaarheid van de drie nunten der zgn. Canadian ru ling van de Veiligheidsraad. Zoals bekend, stelt de Repu blikeinse delegatie zich op het standpunt, dat op het ogenblik uitsluitend over de details van de terugkeer der Republikeinse regering naar Djogja kan wor den gesproken. De Nederland se delegatie acht de drie pun ten van het directief (namelijk de terugkeer, het staken van het vuren en tijd en voorwaar den voor de ronde tafel-confe rentie) onverbrekelijk verbon den. De voorzitter van de Republi- voorziening mede. Op de nieuwe vleesbonnen 101, 102, 103 vlees, de vleesbonnen van de toeslagkaart en voor bijzondere a-beld, enz., gemerkt met de let ter L en de rantsoenibonnen voor vlees, zal het puiblielc in de eerst volgende weken voor elke 1C0 gram vlees, waarop deze bonnen recht geven, 125 gram vet spek (w.o. tevens te verstaan kinne baklappen en vette lappen) kun nen verkrijgen. Doorregen lappen en magere lappen daarentegen ■blijven gewaardeerd op 100 gram per rantsoen. Voor alle kookworstsoorten is de bonwaarde vastgesteld op 200 gram per rantsoen, voor rolpens en gerookt vet spek op 150 gram per rantsoen. Deze maatregelen gelden niet voor de oude vleesbon nen d'ie Zaterdag 23 April hun gel digheid verliezen. Alle leverworstsoorten en lever kaas mogen thans zonder inleve- de kleingeestige houding en de enige geest, die die overeenkomst adtemit, hot leger en het volk tot razernij zullen 'brengen en hen tot actie zullen prükkleten^ ,',In Aait geval zou de regering machteloos zijn om de uitvoering van de over eenkomst te verzekeren". Het ant woord, dat zojuist werd gepubli ceerd, voegt er aan toe, dat indien dé communistische troepen en hun burgerlijk personeel zouden door gaan met het binnengaan van en penetreren in regeringsgebied „verzet van het nationale leger en het volk onvermijdelijk zal zijn". De commandant van de garni zoenen der regeringstroepen te Nanking en te Sjanghai, generaal Tang en Po, heeft zich naar het 100 kim ten Zuid-Westen van Nanking gelegen bolwerk der na tionalistische strijdkrachten, Woe hoe begeven, teneinde persoonlijk de leiding op zich te nemen van de verdedigende maatregelen, die de troepen van de regering te Nanking aan de Zuidelijke oever van de Jangtse nemen. In dit ge bied zijn de communisten er in geslaagd hun eerste troepen op grotere schaal over de Jangtse te zetten. Beweerd wordit, dat onge veer 3000 man communistische troepen er reeds in zijn geslaagd de Jangtse in de nabijheid van Fankan dat op een afstand van ongeveer 35 kilometer van Woe hoe aan deze rivier is gelegen over te steken, waarna zij in de heuvels rondom hun bruggehoofd aan de Zuidelijke oever van de Jangtse voorbereidingen hebben getroffen voor de volgende fase van de strijd. Men verwacht, dat deze communistische strijdmacht dte zich in de nabijheid bevinden de regeringstroepen in de strijd zal verwikkelen, teneinde zodoen de de aandacht af te leiden van nieuwe pogingen der communisti sche troepen om de Jangtse over te steken, die, naar men verwacht, gisteravond' zouden worden on dernomen. Aan de eerste geslaagde over- steekpoging door een groter aan tal communistische strijdkrachten ging een hevig artilleriëduel voor af. Wrakken van riviervaartui gen, die door projectielen van de regeringsartillerie zijn getroffen en de lijken hunner opvarenden dreven gisteren voorbij Woehoe. Uit Kanton wordt gemleld, dat gisterenavond een plotseling ople ven van de guerilla-oorlog in uit gestrekte gebieden van Zuid-Ohina plaa ts vond. Volgens onbevestigde (berichten is Jangkong, dat in het meest Zui delijke gedeelte van het schier eiland Kwantoeng is gelegen, door communistische Strijdtere veroverd CHINESE REGERING EN PARLEMENT NAAR KANTON. Op een Donderdagmiddag ge houden vergadering van de voor zitters van de uitvoerende, wetge vende en controlerende Joean is besloten tot onmiddellijk vertrek van die ledien der regering en van het parlement naar Kanton per vliegtuig en iper trein. Radio „Vrij Griekenland" meldt, volgens het Joego-Slavische pers bureau Tantoeg, dat de Griekse guerillastrijders het stadje Lido- riki met een bevolking van 1537 personen in midden-Grie kenland hebben veroverd en daar bij de plaatselijke bevelhebber, bri gade-generaal Markopoelos, ge vangen hebben genomen. In een communiqué van de Griekse legerstaf te Athene wordt gezegd, dat ibrigade-generaal Markopoelos vermist werd na een „aanval van bandieten" op Lddo- riki. De speciale commissie van de Ver. Naties voor de Balkan heeft thans de conclusies van waarne mers, dat de aanval der Griekse guerillastrijders op Fiorina (Noord-Griekenland) in Februari j.l. „vrijwel geheel van Albanië uit werd voorbereid", aanvaard. De conclusies, gebaseerd op verklaringen van getuigen, voeg den hieraan toe, dat „de gewonde guerillastrijders naar z'ekerihui- zen in Albanië werden gestuurd en vervolgens naar arbeidskam pen, waar hun een propaganda- cursus werd gegeven, alvorens zij naar Griekenland 'terug worden gezonden". tentieprijs n 10 ct.minimum ivertentie 1,50. ing advertenties namiddags 3 uur >k kl. advertenties :ls 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- tg: Brieven onder er Bureau van dit 5 cent meer. r kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN 1949 Zon Mann Apr. Opk. Ond. Opk. Oiml 4,24 4,34 4,44 4,53 5,03 5,14 5,28 5.48 14A5 15,45 16,55 18,05 19,17 20,31 21,48 23.05 van Nanking, over 100 km die rivier ken. Uit Tsjing- n bevestiging van ontvangen, vee ibrugigehoofden r qp de Noordelijke ■ten Oosten van wed en Kwatsjou,, van de communis- Gok het eiland Sjo km ten N.O. van door hen bezet, heeft giisterenoch- emomen persconfe- !rvallen. Hij' kwam ïtierite van defensie ?ring bijeen met de ïaren. roepen ontruimen gi lt, zijn de Chinese <n gisteren begon ruiming van Tsjing- n aan de Zuidelijke Jangtse, waar de Amethyst volgens chien voor anker ofden aan die Noor- oewei en Kwatsjou. beschermden, zijn in kracht tóene- inistische aanvallen lunisten erin slagen teken, zullen zij op n afstand van de ji Nanking naar en steken rivier over. I wordt, hebben de te rivier overgesto- s 100 km tien Wes- ing en Fakan, dat troom afwaarts ligt. d van Poekou, dat ikimig' op de Noor- an de Jangtse ligt, •chtend enig vuren s het geratel van n in de stad te anse ambassade te t de Amerikaanse medegedeeld:, dat n Amerikaanse oor- de Jangtse Kiang lerilkaanse burgers, evacueren, dit nu ;olang er nog koop- beschikfbaar zijn. enten van het 18e zijn, maar gemeld, misten overgelopen, ij zware verliezen miijk betrouwbare n, beeft de regering vrediesdelegatie uit te itrekkem. ste communistische - de rivitr worden nkiang, 100 km ten ■nkiing), Tiikangtsjen, an van Nanking en km, ten Zuid-Wes- ng. jen, dat dicht bij die igt, namen meer immunisten aan de L Het hoofdkwar- jgeringstroepen te >nnen te ontruimen, stand in de Loewei iek genoemd. snd werd de toe- gebied van Loewei m Oonally (demo- tas), voorzitter van missie voor buiten- •-ingen, welke thans •gram voor steun mtische pact bestu- •rklaard, dat de on- voor 1.130.000.000 ïilitaire steun zullen dat in dit bedrag „de overdracht van surplusmateriaal en fen uit de V. S." chcson heeft de se- e voor buitenlandse meegedeeld, „dat de het totale program hulp over het be- 950 ongeveer 1450 ir zullen bedragen rag valt dus ook de aan landen buiten critiak genoemd na een zwaar artilleriecluel tussen communistea en nationalisten. De communi»- ten zouden hier aanzienlijke w- aermgen hebben gemaakt. Bij het bruggehoofd te Kwaaien waren eveneens zware gevechten gaande. Toestand aan de Jangt»» overdreven geacht. Het communistische radiobe richt, dat 300.000 man de Jangtn» zijn overgestoken,, wordit door militaire waarnemers te Nanking overdreven geacht en bestemd on in het regeringskamp paniek te veroorzaken. Communistische troepen statui thans op 15 km afstand van, de spoorlijn NankingSjanghai e* men verwacht, dat ziij die Itrjn teder ogenblik kunnen afsnijden. Reigeringsstrijidkrachten hebben posities aan dte Zuidelijke aeiver in de buurt van Nanking ingeno men om de hoofdstad te verderS- gen. Naar Reuter verder meldt, be dreigen de communistische leger», die op ten minste zeven plaatsen in grotere getale de rivier xijja overgestoken, Nanking door tangjbeweging. President Li naar Tsiuur» Kai Sjek. Nader wordt gemeld, dat ook premier Ho Jing Tsjin gisteren morgen de nationalistische hoofd stad heeft verlaten. Vijftien regn- ringsvliegtuigen vertrokken giste ren uit de stad met ledien van het parlement en bestuurerfimctionnau- rissen naar Karnton, dte nieuw» zetel der regering. Te Nankng is een officiële ver klaring uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat de Chinese na tionale Regering de strijd tegen de communisten „tot het bitte re einde" zal voortzetten. Door de waarn. President Li Tsoeng Jen werd bij zijn terug keer te Nanking gisteravond een decreet uitgevaardigd, waarin Minister-President Generaal Ho Jing-Tsjin gelijktijdig tot Minis ter van Defensie en tot Opper bevelhebber der strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht wordt benoemd. Hem is opge dragen de politiek der Regering te vervullen. De militaire commandant van Sjanghai heeft gisterenmiddag de staat van oorlog voor dte stad afgekondigd. Hij be va! dat alle verwekkers van geruchten ter plaatse zullen worden dood geschoten. De archieven van het ministerie van financiën en van de uitvoe rende raad' van de regering zijn eveneens naar Sjanghai overge bracht. Alle vliegtuigen, die naar Kan ton, Hongkong en het eiland For mosa vertrekken, zijn volgeboekt. Niet aam alle aanvragen tot pas sage kan worden voldaan. Vele mensen troffen gisteren voorbe reidingen om per schin uit Nan king te vertrekken, doch de uit tocht heeft nog niet zulke grote afmetingen aangenomen als aa» het einde van 1948, tijdens de vorige periode van spanning. Mijnhardt's Zeouwtabietie» helpen U er overheen. Gisterennacht is de „Indian Merchant" van die „Inidia Steam ship Cy" uit Calcutta, komende van Hamburg te Rotterdam aan gekomen. De eerste berichten, als zou het schip benoorden Ame land op 'n mijn zijn gelopen, blij- ke overdreven te zijn. De mijn is n.l. op enige afstand van het schip ontploft en ontzette door die luchtdruk die machines. Hierdoor kon de reis naar Rot terdam slechts op halve kracht worden voortgezet. Van verdere schade is totnogtoe niets geble ken en ook is niemand van die be manning gewondi. De „Indian Merchant" heeft ligplaats gienomen in de Mcrwe- toaven. Volgens de correspondent van de New-York Times ite Lake Suc cess is die reactie van die repu bliek op de voorstellen van de Nederlandse regiering volgens Pa lar ials volgt„Da Nederlanders spannen het piaajld achter de wa gen". Hij zeide, dat zijn regering nog verspreid was en geen mede delingen kon döem, voordat zij weer in Djogja functionmeerde. De Nederlandse delegatie ontvangt instructies van haar regering, al dus Palar, „wij willen gaarne hetzelfde voorrecht. Wij wensen, dat ons kabinet in onze hoofdstad kan werken en het 'bestuur van de republiek kan uitoefenen". Hij voegde toe, dat de Nederlanders kennelijk poogden die republiek „onwettige verklaringen" te laten afleggen onwettig, omdat daar door een breuk in het kabinet zou onts/taaji. het Atlantisch pact, zoals Grie kenland en Turkije, aldua Conally. Conally verstrekte deze gege vens als achtergrond voor de openbare audities door zijn com missie inzake het Noord-Atlan tisch verdrag. Met de audities over het voor gestelde program voor militaire hulp diende te worden gewacht tot dit prograim officieel door de president werd voorgelegd en de audities over het Noord-Atlan tisch pact beëind igd waren. De politieke en militaire doel einden van de m'litaire hulp aan afzonderlijke landen waren Don derdag besproken op een verga dering die werd bijgewoond door Acheson, Louis Johnson (minis ter van defensie), AvereU Harri- mann, de reizende ambassadeur voor het plan-Marshall, en de EOA-adViseur Alex Henderson, zo deelde Oonally verder mede. Op deze besloten vergadering had Acheson verklaard, dat „het pro gram voor militaire hulp noodza kelijk was met het oog op de toe stand in Europa, of er nu wel of geen Atlantisch pact was". De politiek van het Ministerie van Bui'tenilajndse Zaken en van Dean Acheson. de Minister van Buitenlandse Zaken, ten aanzien van China, is in dte Senaat heftig bestreden door het republikeinse lid Walter Knowlanjd. In een door hem ingediende resolutie ver zoekt de senator een parlemen taire commissie in te stellen, be staande uit vijf senatoren en vijf leden van het Huis van Afgevaar digden, die belast zal worden met een onderzoek van de politiek der Verenigde .Staten in China

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1