Amerikaanse voorjaars manoeuvres in Duitsland Brits korvet op de Jangtse beschoten Bijeenkomst van Europese Min. van Buitenlandse Zaken Middellandse-zeegebied-verdrag De gebeurtenissen in China op onze Bonnen DONDERDAG 21 APRIL 1949. PRINSES WILHELMINA woonde bevrijdingsherdenking bij te Apeldoorn GRATIE VERLEEND De diensttijd voor Zeemiliciens~marinier Arnolds bezook aan Den Haag Rapport van Generaal Clay over Maart Het Joodse werelcongres over Duitsland Dimitrof 1949 Zon Apr. Opk. Ond. Opk. 0»d 23 24 25 26 27 28 29 30 5,28 5,26 5,23 5,21 5,19 5,17 5,15 5,13 19,50 19,52 19.54 19.55 19,57 19,59 20,— 20,02 ÏLAAID Last van zenuwen? nililaivc „Indian Merchant" heeft weinig schade Palar over Nederi. voorstellen steun aan Je tsn Jen De politiek der Ver. Staten ten aanzien van China Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M. I. te De Bilt, geldig van Don derdagochtend tot avond. Tijdelijk enige regen. In de loop van de dag toene mende bewolking en tijdelijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind, aanvankelijk uit Zuidel. richtingen, later ruimend naar N.-W. Weinig verandering in temperatuur. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1095- Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Advertentieprijs per mm 10 et-: minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Abonnementsprijs ƒ3.25 per kwartaal. Tijdens de eerste fase der voor- jaarsmanoeuvres van het Ameri kaanse bezettingsleger in Duits land vielen 70.000 man. Ameri kaanse troepen, wier uitrust ng onder meer 1200 gevechtswagens en andere pantservoertuigen om vatte, terug op meer achter waarts gelegen stellingen, in ver band met een aanval door een denkbeeldige aanvallende tegen stander, wiens sterkte op 100.000 man werd geschat en die de Ame rikaanse zone van Duitsland van uit het Oosten aanviel. De Ameri kaanse troepen, die een „verdedi- H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft gisteravond in de Grote Kerk te Apeldoorn de bijeen komst bijgewoond ter herden king van de bevrijding van Apel doorn. Zij was vergezeld door de directrice voor Haar particu liere zaken voor Het Loo en om geving, mej. A. L. Schoch. Door de burgemeesters van Apeldoorn en Arnhem en de oud- Hof-predikant, Ds. J. F. Berkel, werd het woord gevoerd, waar bij zij vooral de nadruk legden op de verflauwing van de pu blieke belangstelling voor deze bevrijdingsherdenking, waarvan ook deze bijeenkomst, die slechts werd bijgewoond door een paar honderd mensen, getuigde. De sprekers zagen dit als een gebrek aan dankbaarheid niet alleen jegens de gevallenen, doch in de eerste plaats jegens God. Een mannenkoor onder leiding van Gerard Tiemessen. zorgde voor een passende omlijsting. Bjj Koninklijk besluit is gratie verleend aAn W. M. Willemsen, to>t de doodstraf veroordeeld hij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in levens lange gevangenisstraf. gdngsactie" voeren, zouden hun strategische terugtocht voortzet ten tot gisteravond, waarna zij opnieuw zouden worden .gefor meerd voor het uitvoeren van een tegenaanval. De vliegtuigen der aanvallers wisten zich Dinsdag in de lucht de meerderen te betonen. De 100 toestellen sterke luchtmacht der verdedigende Amerikaanse troe pen bepaalde zich tot het opvan gen van vijandelijke tegenstan ders en tot het uitvoeren van ver kenningsvluchten, voor het maken van foto's der vijandelijke troe penbewegingen Tn de „centrale operatiekamer" van het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa was een reusachtige kaart aange bracht, waarop het hoofdkwartier van het „eerste aanvallende le ger" was aangegeven als zich te Praag bevindend. Amerikaanse officieren verkla ren met nadruk, dat er geen po litieke betekenis aan deze plaats bepaling" is gelegen. Zij wijzen er op, dat tijdens de vorige oefen'n- gen van het Amerikaanse bezet tingsleger in Duitsland werd ver ondersteld, dat het hoofdkwartier van het aanvallende vijandelijke leger zich in de nabijheid van Metz, in Frankrijk, bevond. De voorjaarsoefeningen der Amerikaanse bezettingstroepen werden door militaire waarnemers van verschillende landen bijge woond, hieronder bevonden zich brigade-generaal Clark Aarman, onderbevelhebber van het weste lijke district van het Zweedse le ger, majoor Tore Dundberg van de Zweedse pantsertroepen, majoor Bertil Broberg van de Zweedse in fanterie, generaal-majoor August van der Kroon, de Nederlandse militaire attaché te Parijs en ge- neraal-majoor A. C. Onsomer van de Kon. Nederlandse landmacht. Men streeft er bij de Koninklij ke Marine naar om de zeemili- ciëns-marinier, die in het voorjaar van 1/947 zijn opgekomen en die thans in Nederland dienen, na een diensttijd van ongeveer 29 maan den in het genot van groot verlof te stellen. Een klein gedeelte van onze zecmiliciëns-marinier, dat 'n zeer dringende reden heeft om vroeger te worden gedemobili seerd, zal na een diensttijd van ongeveer 27 maanden huiswaarts worden gezonden. Verzoeken hier toe moeten deze zeemiliciëns in dienen bij hun commandant. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat de ministers van buitenlandse zaken der mogend heden, die tezamen dte Westerse Unie vormen, benevens hun Noorse. Zweedse, Deense en Ita liaanse collega's en de leider dier buitenlandse politiek van Eire, zijn uitgenodigd om op 3 Mei a.s. te Londen bijeen te komen; uit ver tegenwoordigers der uitgenodigde landen zal te zijner tijd de raad van Europa moeten worden sa mengesteld. De diplomatieke medewerker van Reuter meldt van gewoonrjlk betrouwbare zijde vernomen te hebben, dat het doel van deze bij eenkomst is tot een regeling te komen van verscheidene vraag stukken, die tijdens de vergade- Volgens de diplomatieke mede werker van de „Daily Telegraph zullen na de besprekingen, die in de loop van de volgende maand tussen de Britse minister van Buitenlandse Zaken Bevin en zijn Turkse collega Sadek zullen wor den gevoerd, hetzij door de Britse hetzij door de Air erikaanse rege ring definitieve voorstellen wor den gedaan om tot het sluiten van een verdedigingsverdrag voor het Middellandse Zeegebied te komen. Dr. Arnold, Minister-President van Noord-Rhein-Westfalen, heeft voor zijn terugkeer naar Dussel- dorf verklaard, dat hij teleurge steld was over zijn bezoek aan Nederland. Wat zijn onderhoud met Minister Stikker betreft, zei- de hij de indruk te hebben, dat zijn tegenvoorstellen in de kwestie der grenscorrecties de Nederlandse regering niet ver genoeg gingen. De Duitse autoriteiten hebben zich, aldus Dr. Arnold, ook niet definitief neergelegd bij het ver lies van het Saargebied. Dit is een zaak voor de vredesconferen tie. De Minister-President verklaar de, dat de Duitse bevolking diep beiwogen zou zijn, indien de grens correcties in ongewijzigde vorm ten uitvoer zouden worden ge legd. Hij zou de bevolking van het gebied in kwestie aanmanen haar discipline te bewaren. Hij zou ook openlijk verklaren, dat die grensregeling; nog niet defini tief zou zijn, omdat de vredescon ferentie er zich nog mee zou heb ben bezig te houden. Tenslotte deelde hij mede, dat hij een onderhoud met een aantal Eerste Kamerleden heeft gehad. Volgens de medewerker zal dit 'bondgenootschapsverdrag 'n aan vulling vormen van het Atlan tisch pact en van het handvest der Verenigde Naties. Er zouden reeds inleidende besprekingen op hoog niveau zijn gehouden. Een verdedigingsverdrag voor het Middellandse Zeegebied zou waar schijnlijk door Engeland, de Ver enigde Staten, Frankrijk, Turkije, Griekenland en Italië worden ge tekend. De mogelijkheid bestaat, dat Spanje zal worden uitgenod'gd eveneens aan een verdedigings verdrag voor het Middellandse Zeegebied deel te nemen. De diplo matieke medewerker van de Dai ly Telegraph schrijft hieromtrent, dat men te Washington en vooral in militaire kringen, steeds meer tot de mening overhelt, dat de strategische positie \^an Spanje belangrijker is dan de vorm van zijn regering. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, laat in zijn rapport over Maart in zake Duitsland het volgende uit komen: 1. Het aantal werklozen in de Brits-Amerikaanse zone steeg met 94.000 en omvat thans 1.132.000 personen; 2. In West-Berlijn kwamen 768 vluchtelingen uit door de Sowjets beizette gebieden aan; 3. Uit de Sowjet-Unle arriveer den gemiddeld 3000 Duitse krijgs gevangenen per dag; 4. De prijzen van levensmidde len en textiel daalden aanmerke lijk. ring van de ambassadeurs dezer landen te Londen nog niet kon den worden opgelost. Voorts wordt vernomen, dat de ambassadeurs weJ overeenstem ming zouden hebbén bereikt over de tekst van een ontwerp-grond- wet voor de raad van Europa. De nog op te lossen problemen zijn: 1. De wijze van stemmen in de ministeriële commissie; 2. zullen leden van regering der deelnemende landen zitting mogen hebben in de algemene vergadering 3. mogen leden van de minis teriële commissie het vvoord voe ren in de algemene vergadering? 4. de grootte van het bedrag, dat elk land zal bijdragen tot be strijding van de kosten, verbon den aan de instelling van de raad van Europa. 5. de aan de organisatie te geven naam; 6. zal het verzoek van Grie kenland en Turkije om toetreding tot de raad van Europa worden ingewilligd Van dezelfde zijde wordt verno men, dat tijdens de conferentie der ambassadeurs is overeengeko men, dat de algemene vergade ring 87 leden zal tellen; hiervan zullen Frankrijk, Engeland en Ita lië er elk 18 aanwijzen, België, Nederland en Zweden zes, Dene marken, Eire en Noorwegen vier en Luxemburg drie. Het Britse korvet „Amethyst" is Dinsdagavond op de Jangtse, op weg van Nanking naar Sjang hai, beschoten, waarbij verschei dene gewonden vielen. Het is niet bekend van welke zijde het vuur kwam. De „Amethyst" heeft een water verplaatsing van, ongeveer 1500 ton en een bemanning van 192 koppen. De beschieting had plaats hal verwege tussen Nanking en Sjang hai. Het schip geraakte daarna aan de grond. De reis van de „Amethyst" geschiedde met me deweten van de Chinese regering. De gewonden zijn naar Sjang hai gebracht. Naar uit latere berichten blijkt, was de „Amethyst" op weg naar Nanking „met een menslievende en vredelievende opdracht". Ter assistentie van de torpedojager „Consort", belast met de bescher ming van Engelse onderdanen in de Chinese hoofdstad. De Engelse torpedoboot „Con sort", die de „Amethyst" te hulp snelde, is eveneens door batterijen aan de oever onder vuur geno men. Volgens een verklaring van de Britse marine deden zich op de „Consort" geen persoonlijke on gevallen voor. Naar verluidt wer den op de „Amethyst" 2 personen 'gewond. Thans snelt de Britse kruiser „London" te hulp. Deze kruiser heeft acht 2 cm-kanonnen en acht 10 cm-kanonnen aan boord. Vó<5r de „London" vaart het Britse korvet „Black Swan" met zes 10-cm-kanonnen. Volgens te Nanking ontvangen berichten werd de Britse torpedo jager „Consort" door communis tisch vuur beschadigd. De „Consort™ was naar een vei lige ankerplaats te Kiangying, een regeringssteunpunt aan de Zuidelijke oever, gevaren, zo Het Joodse wereldcongres heeft gisteren te Parijs verklaard, dat „die alarmerende wedieropkomst van amti-semitische elementen en propaganda in Duitsland een ern stige waarschuwing inhoudt tegen het toekennen van soevereiniteit aan Duitsland in zijn huidige toe- Stand". Het congres drukt zijn ernstigie bezorgdheid erover uit, dat „die zuivering in Duitsland praotisclh gestaakt is en ineffectief ge maakt door de bezettingsautori- teditem". Daarom doet het Joodse wereld congres een beroep op de geallieer de autoriteiten om de zuivering te voltooien, te verhinderen dat vroe gere nazi's tot belangrijke ambten worden toegelaten, het onderwij zen van fascistische theorieën on wettig te verklaren en de bezet ting te laten voortduren tot het Duitse volk volledig is gedemocra tiseerd. Voor de Chinese regeringstroe pen aan de Zuidelijke oever van dte Jangtse gold gisteren de staat van alarm, zulks in verband met een vei-wachte poging der commu nistische troepen, om de rivier op grote schaal over te steken. Er wordt melding gemaakt van verbitterde gevechten tussen na tionalistische en communistische Chinese troepen rondom het aan dte Nooi-dslijke oever van de Jangtse gelegen Tsjihirwei. Na middernacht het tijdstip, waar op het communistische ultimatum was afgelopen verlieten ge vechtswagens d)er regeringstroe pen Nanking en reden in de rich ting van het 70 kilometer ten Oos ten van de hoofdstad gelegen Tsjinkiang. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Chinese regering Dinsdagavond laat de communis tische leiders tegenvoorstellen heeft gedaan, strekkende tot een verleniging van de periode, welke door het ultimatum der commu nisten werd bestreiken. Voorts wordt vernomen, dat de Chinese regering de eis d'er com- mumistische leiders om de commu- wordt er in de berichten aan toe gevoegd. Er zouden zich aan boord van de „Consort" persoon- lli'ke ongevallen hebben voorge daan. In berichten uit Tsjinkiang wordt gezegd, dat twintig leden van de bemanning van de „Ame thist" tengevolge van de beschie ting zijn overleden en 20 ernstig gewend. In de berichten wordt hieraan toegevoegd, dat 97 zeelieden zijn geëvacueerd naar Yangtsjoeng op een eiland midden in de Jangtse, 25 km ten Noordoosten van Tsjin kiang. Het incident met de .„Amethyst" had plaats op een van de puntten, waar de door de communisten ge leide troepen naar verwachting de rivier zullen oversteken. nistisehe legers de Jangtse onge hinderd te doen oversteken en deze strijdkrachten het recht te verlenen toezicht te houden op een reorganisatie van het Chinese nationalistische leger, dat dan Levens In Zuidelijke richting zou moeten worden teruggetrokken, vierkant heeft verworpen. Gisteravond begonnen de door de communisten afgevuurde granaten op de Zuidelijke oever der Jangtse te vallen, en begonnen de commu nistische troepen met het uitvoe ren van een nieuwe stoot langs de Noordelijke oever van de Jangtse. Het geluid van het kanongebulder te Nanking is sterker geworden. Het wordt geacoemtueard door het huilen der in de verte afgevuurde granaten der communistische ar- ti Menie en het gieren van de pro jectielen der Reigaringe-artillerie, wier salvo's op kortere afstand af gageven worden. Het geweld der ontploffingen doet de huizen te Nanking schudden. Als gevolg van deze beschietingen werden bran den op de Noordelijke oever van de Jangtse veroorzaakt, welke in de bedreigde hoofdstad waargeno men kunnen worden De Bulgaarse legatie te Was hington heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken beschuldigd van „verkeerde voor lichting van het Amerikaanse pu bliek" over de afwezigheid van Dimitrof, de Bulgaarse minister president van zijn post. Volgen* de legatie heeft Dimitrof uitslui tend wegens slechte gezondheid verlof genomen. De legatie noemt het „even vreemd als betreurens waardig", dat een woofdvoerder van het ministerie gezinspeeld heeft op een mogelijk verband tussen gemelde zuiveringen van Bulgaarse communisten en Dimi- trof's vertrek naar de Sowjet- Unie. krijgen we Voor het tijdvak van 24 April tot en met 7 Mei geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 905 101 Vlees (A, B, D) 100 gr. vlees 102 Vlees (A, B) 300 gr. vlees 103 Vlees (D) 100 gr. vlees 105 Algemeen (A, B, D) 250 gr. boter, margarine of vet 106 Algemeen (A, B) 500 gr. boter, margarine of vet 107 Algemeen (A, B) 200 gr. kaas of 250 gr. korst- loze kaas 108 Algemeen (A, B) 125 gr. koffie 109 Algemeen (A, B) 500 gr. sinaasappelen (In leveren uiterlijk 30 April) 112 Algemeen (B) 200 gr. kaas of 250 gr. korst- loze kaas 114 Algemeen (D) 250 gr. boter, margarine of vet 115 Algemeen (D) 100 gr. kaas of 125 gr. korst - loze kaas 116 Algemeen (D) 1 kg sinaasappelen (inleve ren uiterlijk 30 April) Tabakskaarten 903. 76 Tabak (QA) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 78 Tabak (QC) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZO, ZD, ZE, MD, MF, MH 905- (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen, ge merkt met de letter L. (De letters achter de bonnum mers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen.) Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 April worden gebruikt. De bonnen 084, 089, 090, 091, 093, 097, 098 en 099 Algemeen der Bonkaarten voor Voedings middelen kunnen worden ver nietigd. tentieprijs: n 10 ct.minimum Ivertentie 1,50. Ing advertenties 1 namiddags 3 uur >k kl. advertenties :ls 60 ct-; iedere meer 12 ct. Ver- tg: Brieven onder er Bureau van dit 5 cent meer. r kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN 4,24 4,34 4,44 4,53 5,03 5,14 5,28 5.48 1445 15,45 16,55 18,05 19,17 20,31 21,48 23.05 van Nanking, over 100 km die rivier ken. Uit Tsjing- n bevestiging van ontvangen, vee bruggehoofden f op de Noordelijke ten Oosten van wei en Kwatsjou,. van de communis- >ok het eiland Sjo kim ten N.O. van door hen bezet, heeft gïisterenoch- enomen persc-onfe- irvail'en. Haj kwam stierie van defensie iring bijeen met de ïaren. roepen ontruimen gi lt, zijn de Chinese n gisteren begon ruiming van Tsjing- ti aan de Zuidelijke Jangtse, waar de Amethyst volgens chten voor anker ofden aan de Noor- oewei en Kwatsjou. X beschermden, zijn in kracht toene- lnistisehe aanvallen lunisten erin slagen tókein, zullen zij op n afstand van de Ji Nanking naar en steken, rivier over. I wordt, hebben de te rivier overgesto- e 100 km ten Wes- ing en Fakan, dat troomafwaarts ligt. d van Poekou, dat ïkirng op de Noor- an de jangtse ligt, xïhtend enig vuren s het geratel van •n in de stad te anse ambassade te t de Amerikaanse medegedeeld, dat a Amerikaanse oor- de Jangtse Kiang lerilkaanse burgers, evacueren, dit nu olang er nog koop beschikbaar zijn. initen van het 18e zijn, maar gemeld, misten overgelopen, ij zware verliezen L ffilijk betrouwbare a, heeft die regiering vrediesdlelelgatie uit te .trekken. ?te communistische de rivier worden •ïkiamg, 100 km ten akin®, Tikangtsjen, n van Nanking en km, tien Zuid-Wes p en, dat dicht bij de igt, namen, meer mmuniisten aan de Het hoofdfcwar- gerintgstraepen te nnen te ontruimen. tand in de Loewei ik genoemd. nd werd de toe- jebied vau Loewei criitiak genoemd na een zwaar artillerieduel tussen communiste» en nationalisten. De communi»- ten zouden bier aanzienlijke vtw cteringen hebben gemaakt. Biji het bruggehoofd te Kwaaia waren eveneens zware gevechten gaande. Toestand aan de langt»» overdreven geacht. Het communistische radöo-te- richt, dat 300.000 man de Jangt»» zijn overgestoken,, wordt door militaire waarnemers te Nanking overdreven geacht en bestemd on in het regeringskamp paniek te veroorzaken. Communistische troepen, statu» thans op 15 km afstand van. de spoorlijn NankingSjanghai ea men verwacht, dat zij die lijn ieder ogenblik kunnen afsnijden. Regerings strijdkrachten. hebbes» posities aan de Zuil olijke otever in de buurt van Nanking ingeno men om de hoofdstad te verde**- gen. Naar Reuter verder meMt, be dreigen de cammimistische legers, die op ten minste zeven plaatse» in grotere getale de rivier xjfa overgestoken, Nanking door tangbeweging. President Li naar Tsiüur» Kai Sjek. Nader wordt giemelM; dat ook premier Ho Jing Tsjin gisteren morgen de nationalistische hoofd stad heeft verlaten. Vijftien reg»- ringsvliegtuigen vertrokken giste ren uit de stad met letten van. het parlement en bestuursfunctiomia- rissen naar Kanton, die nieuw» zetel der regering. Te Nankng is een officiële ver klaring uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat de Chinese na tionale Regering de strijd tege» de communisten „tot het bitte re einde" zal voortzetten. Door de waarn. President Li Tsoeng Jen werd bij zijn terug keer te Nanking gisteravond een decreet uitgevaardigd, waarin Minister-President Generaal Ho Jing-Tsjin gelijktijdig tot Minis ter van Defensie en tot Opper bevelhebber der strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht wordt benoemd. Hem is opge dragen de politiek der Regering te vervullen. De militaire commandant van Sjanghai heeft gisterenmiddag de staat van oorlog voor dte stad afgekondigd. Hij beval, dat alle verwekkers van geruchten ter plaatse zullen wordten doqd- geschoten. De archieven van het ministerie van financiën en van de uitvoe rende raad' van de regering zijn eveneens naar Sjanghai overge bracht. Alle vliegtuigen, die naar Kan ton, Hongkong en het eiland For mosa vertrekken, zijn volgeboekt. Niet aan alle aanvragen tot pas sage kan worden voldaan. Vele mensen troffen gisteren voorbe reidingen om per schin uit Nan king te vertrekken, doch de uit tocht heeft nog niet zulke grote afmetingen aangenomen als aa» het einde van 1948, tijdens de vorige periode van spanning. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. a Oonally (demo- is), voorzitter van lissie voor buiten- ngen, welke than- iram voor steun ïtlsche pact bestu- klaard, dat de on- 'por 1.130.000.0CO litaire steun zullen dat in dit bedrag de overdracht van irplusmateriaal en n uit de V. S." ïeson heeft de se- voor buitenlandse eogedeeld, „dat de !t totale program tulp over het be- >0 ongeveer 1450 zullen bedragen g valt dus ook de aan landen buiten dering "hebben voor de werke- lijkheidszin van Sir Stafford resident! Cripps. Want hij weet heel goed, dat hij met deze begro ting de kansen op een Conser vatieve overwinning in het aan staande voorjaar aanzienlijk heeft doen stijgen. Dit bleek onmiddellijk uit de zo pas ge houden verkiezingen voor de Londense Graafsehapsraad, die een groot succes voor de partii van Churchill opleverde. Deze zelve kwam juist terug uit de Verenigde Staten van Amerika waar hu opnieuw een kruistocht tegen het communisme beeft gehouden. Deze tochten en deze waarschuwingen van de grote Engelsman herinneren aan zijn steeds weerkerende waarschuwingen, die hij na de eerste wereldoorlog tegen het zich heroprichten de Duitsland tevergeefs lanceerde. Gelukkig zijn de Westelijke i-CB.iUiJiifca.il cii u.l de residentie Semarang is de toestand iets gunstiger en kon den niet onbelangrijke hoeveel heden wapens in beslag worden genomen. Een bende, die ver jaagd werd toen zij het kantoor van de assistent-wedana van Banjoebiroe aanviel, liet op haar vlucht een aantal karak teristieke pamfletten achter. Daarin werd gezegd dat de der de wereldoorlog was uitgebro ken en dat de bende deel uit maakte van het rode leger op Java, dat onder leiding zou staan van een Chinees. Oost-Java: In Oost-Java blijft de residentie Malang het zorgenkind, al kan een lichte verbetering worden Geconsta teerd: in het L'oemadianese is de toestand opgeklaard en neemt de terreur, mede dank zij de medewerking van de bevol king zichtbaar af. In Kraksaan blijft de toestand r,— 11CUUUUUUUV vragen een antwoord te geven. Intussen wilde de woordvoer der van de Unci geen commen taar geven op een bericht in de Nieuwsgier van Vrijdagmorgen, volgens hetwelk de Unci het eens zou zijn met de Nederland se delegatie betreffende de on verbreekbaarheid van de drie nunten der zgn. Canadian ru ling van de Veiligheidsraad. Zoals bekend, stelt de Repu blikeinse delegatie zich op het standpunt, dat op het ogenblik uitsluitend over de details van de terugkeer der Republikeinse regering naar Djogja kan wor den gesproken. De Nederland se delegatie acht de drie pun ten van het directief (namelijk de terugkeer, het staken van het vuren en tijd en voorwaar den voor de ronde tafel-confe rentie) onverbrekelijk verbon den. De voorzitter van de Republi- VWIAlCiliUg Op de nieuwe vleesbonnen 101, 102. 103 vlees, de vleesbonnen van de toeslagkaart en voor bijzondere a-beid, enz., gemerkt met de let ter L en de rantsoenbonnen voor vlees, zal het publiek in de eerst volgende weken voor elke ICO gram vlees, waarop deze bonnen recht geven, 125 gram vet spek (w.o. tevens te verstaan kinne baklappen en vette lappen) kun nen verkrijgen. Doorregen lappen en magere lappen daarentegen blijven gewaardeerd op 100 gram per rantsoen. Voor alle kookworstsoorten is de bonwaarde vastgesteld op 200 gram per rantsoen, voor rolpens en gerookt vet spek op 150 gram per rantsoen. Deze maatregelen gelden niet voor de oude vleesbon nen d'ie Zaterdag 23 April hun gel digheid verliezen. Alle levarworsteoorfcen en lever- kaas mogen thans zonder inleve- Gisterennacht is de „Indian Merchant" van die „India Steam ship Cy" uit Calcutta, komende van Hamburg te Rotterdam aan gekomen. De eerste berichten, als zou het schip benoorden Ame land op 'n mijn zijn gelopen, blij»- tee overdreven te zijn. De mijn is n.l. op enige afstand van het .schip ontploft en ontzette door de luchtdruk die machines. Hierdoor kon de reis naar Rot terdam slechts op halve kracht worden voortgezet. Van verdere schade is totnogtoe niets geble ken en ook is niemand van die be manning gewond. De „Indian Merchant" heeft ligplaats gienomen in de Mierwe- ihaven. Volgens de correspondent van die New-York Times te Lake Suc cess ds de reactie van die rep|u- bliek op de voorstellen van de Nederlandse regiering volgens Pa lar als volgt: „Da Nederlanders spannen het paand achter de wa gen". Hij zeide, dat zijn regering nog verspreid was en geen mede delingen kon doem, voordat zij weer in Djogja functionmeerde. De Nederlandse delegatie ontvangt instructies van haar regiering, al dus Palar, „wij willen gaarne hetzelfde voorrecht. Wij wensen, dat ons kabinet in onze hoofdstad kan werken en het (bestuur van de republiek 'kan uitoefenen". Hij voegde toe, diat de Nederlanders kennelijk poogden die republiek „onwettige verklaringen" te laten afleggen onwettig, omdat daar door een breuk In het kabinet zou ontstaan-. het Atlantisch pact, zoals Grie kenland en Turkije, aldus Con&lly Conally verstrekte deze gege vens als achtergrond voor de openbare audities door zijn com missie inzake het Noord-Atlan tisch verdrag. Met de audities over het voor gestelde program voor militaire hulp diende te worden gewacht tot dit progralm officieel door de president werd voorgelegd en de audities over het Noord-Atlan tisch pact beëind igd waren. De politieke en militaire doel einden van de nrlitaire hulp aan afzonderlijke landen waren Don derdag besproken op een verga dering die werd bijgewoond door Acheson, Louis Johnson (minis ter van defensie), Averell Harri- mann, de reizende ambassadeur voor het plan-Marshall, en de EOA-adviseur Alex Henderson, zo deelde Oonally verder mede. Op deze besloten vergadering -had Acheson verklaard, dat „het pro p-am voor militaire hulp noodza kelijk was met het oog op de toe stand in Europa, of er nu wel of geen Atlantisch pact was" De politiek van het Ministerie van Buitenlandse Zaken en van Dean Acheson. die Minister van Ruitenlandise Zaken, ten aanzien van China, is dn dte Senaat heftig bestreden door het republikeinse lid Walter Kmowlamd. In een door hem ingediende resolutie ver zoekt de senator een parlemen taire commissie in te stellen, be staande uit vijf senatoren en vijf leden van het Huis van Afgevaar digden, diie toelast zal worden met een onderzoek van de politiek der Verenigde Staten in JMnaT

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1