Installatie nieuwe staten van Nederlandse Antillen De voormalige Italiaanse koloniën weer Vleesrantsoen op 200 gram Vredesbesprekingen in China De West-Europese verdedigingslinie WOENSDAG 20 APRIL 1949. De kwestie van Kardinaal Mtadszenty en de Bulgaarse Predikanten De Zomerpostzegels 1945 De weg naar Europa Chinese regering meldt gevechten aan de Jangtse Pasen ""was warmer dan ooitjj ELAAID Last van zennwen? nililaire steun u n Jen „Indian Merchant" heeft weinig schade Palar over Nederi. voorstellen De politiek der Ver. Staten ten aanzien van China Franker ing bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M. I. te De Bilt, gelidg van Woensdagochtend tot avond. Wisselende bewolking. Aanvankelijk meest zwaar bewolkt met in de vroege ochtend plaats, enige mist. Overdag wisselende bewol king. Matige tot krachtige W. wind. Weer iets lagere tem peratuur dan gisteren. BE VRIJE ZEEUW Verschynt dagelijks 5e Jaargang No- 1094- Drukkerij N-V. Firma P- J. van de Sande Temeuzen Advertentieprijs: per mm 10 et.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl.. advertenties 5 regels 60 ct.iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Abonnementsprijs 3.25 per kwartaal. Gaste renochteirJd zijm de 21 nieu we stalen van die Nederlandse An tillen door gouverneur Peters ge ïnstalleerd. Na de dsaflergóng ten paleize hield die gouverneur in een buitengewone vergadering van de staten een toespraak. Hij ver wees hierin naar het Koninklijk Besluit van 14 April en de rede, die hij had uitgesproken bij. die aanvaarding van het (bestuur en zeide de volgendie woorden te wil len herhalen: ..Bij het ten uitvoer (brengen van de nieuwe staats regeling zal ik steeds voor ogen houden" de staatkundige, democra tische ontwikkeling, die zal leiden naar een gezond parlementair stelsel Nauwe samenwerking tus sen bestuur en staten is een eer ste vereiste om tot een gezond parlementair stelsel te komen". De gouverneur releveerde ver volgens de uitvoering van de nieuwe staatsregeling: Ten eer ste de instelling van een collega van algemeen bestuur en vervol gens de indiening van het ont- wenpkiesreglement. Hij schreef het vlot verloop van de verkiezan- gen grotendeels toe aan de snelle, doch zorvuldifge behandeling van het ontwerp door de staten. De reden van zijn adlvdes tot het spoedig bijeenkomen van de nieu we staten was hoofdzakelijk de noodzaak om zo spoedig mogelijk het advies van de nieuwe staten te ontvangen over het wetsont- werp-iinterimregeling. (De Neder landse regering meent te hande len in de geest van die op die Ne derlandse Antillen levende verlan gens dóór het spoedig opnemen De speciale politieke commis sie heeft met 17 tegen 1 stem (Cuba), bij 31 onthoudingen, een Australisch voorstel aanvaard, Hongarije en Bulgarije te ver zoeken deel te nemen aan het debat inzake de kwestie van Kardinaal Mindszenty en de Bulgaarse Predikanten. Over een Boliviaans voorstel om de Heilige Stoel, de Christe lijke Kerken (andere dan de Rooms-Katbolieke Kerk) en de Staat Israël uit te nodigen, werd met instemming van Bolivia,- de stemming verdaagd. Het debat werd geopend door Costa du Reis, de Boliviaanse afgevaardigde, die voorlezing deed van verschillende herder lijke brieven van Kardinaal Mindszenty van vóór zijn arres tatie, waarin hij ontkende ooit bij enig complot betrokken te zijn gewest. Du Reis zeide, dat de Kardinaal een bekentenis af gedwongen was met behulp van middeleeuwse martelingen De Kardinaal was. volgens Du Reis, eerst in een vochtige, donkere cel gezet, waarin men niet recht op kon staan. Men had een luchtpomp-systeem in werking gesteld, waardoor de Kardinaal het gevoel had gekregen alsof hij zou stikken. Daarna had men hem 'n „derde-graads-verhoor" van 82 uur lang doen ondergaan onder felle belichtng en tijdens hetwelk hij niet had mogen zit ten. Wanneer hij van uitput ting instortte, was hij door dok ters weer bijgemaakt. Du Reis zeide, dat de Gerechts hoven in „de totalitaire landen achter het ijzeren gordijn" niets anders waren dan „duivelse pa rodieën en politieke organen." De wereld is heden ten dage verdeeld in twee blokken, aldus Du Reis, doch deze zijn niet al leen maar economisch en poli tiek, doch vertegenwoordigen tevens twee verschillende kan ten van het menselijk geweten: de „Goddelijke" en de „satani sche." Felipe Molas Lopez is tot president van Paraguay gekozen. Lopez was de enige candidaat voor het presidentschap. Het aan tal op hem uitgebrachte stammen is nog niet bekend. van de regeling in het Staatsblad te bevorderen. Daartoe is nodig zo spoedig mogelijk advies van de staten te ontvangen, opdat neg deae iZomer de behandeling door de Staten-Generaal haar beslag kan krijlgen. Spreker hoopte, dat voor de opening van die nieuiwe zitting van de staten op de tweede Dinsdag In Mei deze zich zullen beraden over de interim-regering en dat zij zullen slagen in de sa menstelling vam het advies. Tenslotte zeide de gouverneur te vertrouwen, dat het mogelijk zal zijn pp zeer korte termijn een nieuw college van algemeen be stuur te benoemen, waartoe het overleg met de staten onverwijld zal worden geopend. (Het nieuwe college van algemeen bestuur, dat door de formateur Da Oosta Go mez isvoorgesteld, doch door de gouverneur nog niet is bekrach tigd:, aal na overleg tussen de staten en de gouverneur zo spoe dig mogelijk worden 'benoemd') Aan boord van het Zweedse s.s. „Boreland" is Zondagmorgen op zee twist ontstaan tussen de 29- jarige chefkok B. C. Bengtsson, uit Malmo en de 30-jarige tweede kok H. Ekstrom, uit Gothenburg. De chefkok werd met een aard appelmes in het onderlichaam ge stoken. In vrij ernstige toestand is hij in het Havenziekenhuis te Rotterdam: opgenomen. Met het oog (op de naderende jaarlijkse moeilijke periode in de vleesvoorziening acht de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening het raad zaam met ingang van 22 April het vleesrantsoen weer op 200 gram per week per persoon te brengen. Het verhoogde rant soen van 250 gram zal verlaten worden om zo lang mogelijk het basisrantsoen van 200 gram te kunnen handhaven. Tijdens de zitting van de po litieke commissie der V. N., te Lake Success gehouden, heb ben India en Pakistan zich ge schaard achter het Sowjet-Rus- sische voorstel tot trustschap der V. N. over de voormalige Ita liaanse koloniën in Afrika. Men verwacht, dat de 15 Ara bische en Mohammedaanse sta ten zich hierbij zullen aanslui ten en zullen verhinderen, dat enig ander voorstel de vereiste meerderheid van twee derden behaalt. De V. S. en Engeland, aan vankelijk voor trustschap der V. N„ steunen thans voorstellen, die onder meer Italiaans trust schap over een deel van zijn voormalige koloniën inhouden. De voorstellen van Zafroellah Chan (Pakistan) komen in het kort op het volgende neer: 1. Eenheid van Cyrenaica, Tripolitanië en Fezzan hand haven onder een trustschap van vijf jaar, aan het eind waarvan geheel Libyë onafhankelijk zou worden. 2. Trustschap voor Somali- land. Onafhankelijkheid na 10 jaar. 3. Een adviesraad, die de V. N. in deze gebieden bijstaat, sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van de vier grote mogend heden, Italië, Egypte, één an- Van 2 Mei tot en met 30 Juni 1949 zullen bijzondere postzegels voor sociale en culturele doelein den worden uitgegeven in de frankeerv/aarden van resp. 2, 5, 6, 10 en 20 cent, die met toeslagen boven die waarden van resp. 2, 3, 4, 5 en 5 cent zullen worden ver krijgbaar gesteld. Ontwerper, me de van tekst en waardecijfers, is de heer P. Citroen te Wassenaar. Van de netto-opbrengst is de helft voor sociale, de andere helft voor culturele doeleinden be stemd. Thomas Dewey, gouverneur van de staat New-York en Republi keins candidaat bij de jongste presidentsverkiezingen in de Ver. Staten, heeft aan de pers ver klaard, dat hij op 5 Mei met de Queen Mary" naar Europa zal vertrekken. Hij heeft er de aan dacht op gevestigd, dat het een vacantiereis geldt zonder enige politieke strekking en dat hij Groot-Brittannië, Nederland, Bel gië, Frankrijk, Duitsland, Zwitser land en Italië zal bezoeken. Dewey heeft het voornemen op 16 Juni naar de Verenigde Sta ten terug te keren en een week te Parijs te vertoeven. De gouver neur van New-York is sedert 1925 niet meer in Europa geweest. dere staat van het midden- Oosten en vertegenwoordigers van de inheemse en Europese' bevolking der koloniën. Diplomatieke waarnemers zijn van mening, dat deze voorstel len de algemene Arabische me ning vertegenwoordigen. Setalvad (India) stelde trust schap voor alle koloniën behal ve Oost-Eritrea voor. Oost-Eri- trea zou aan Ethiopië gegeven moeten worden. Voor elk ge bied stelde hij een gouverneur van de kleine mogendheden voor. Graaf Sforza, de Italiaanse Minister van Buitenlandse Za ken heeft Maandag gedurende een uur een onderhoud gehad met zijn Amerikaanse ambts genoot Acheson. Sforza keert heden naar Italië terug. Een regeringsfunctionaris, die heeft verklaard dat de regering geen verdere concessies meer zou doen in haar besprekingen met de Chinese communistische leiders, zeide dat, indien laatst genoemden zouden blijven vast houden aan hun eis, dat com munistische troepen de Jangtse ongehinderd zouden mogen oversteken, teneinde toezicht te houden op een reorganisatie der regeringstroepen, de onderhan delingen heden zouden worden afgebroken. Te Nanking werd verwacht, dat leiders van de Kwomintang (de Chinese regeringspartij) zouden overwegen bij de com munistische leiders stappen te ondernemen, teneinde laatstge noemden te bewegen niet te blijven vast houden aan hun eis, dat het te Peiping opgestelde „vredesprogramma" heden door de Chinese regering moet zijn aanvaard. Intussen heeft het krachtiger wordende offensief der commu nistische troepen tegen de nog in het bezit der regeringstroe pen zijnde bruggehoofden aan de Noordelijke oever van de Jangtse te Nanking de vrees doen toenemen, dat de in Mid- den-China samengetrokken communistische legers, die een aanzienlijke strijdmacht vor men, een oversteken van de Jangtse zullen forceren, indien het ultimatum van de Chinese communistische leiders niet wordt ingewilligd. Communistisch ultimatum in China verworpen. A.F.P. verneemt uit gezagheb bende bron, dat de Chinese rege ring het communistische ultima tum, waarin een vrij oversteken van de Jangtse wordt geëist, ver worpen heeft. Het besluit van de nationalis tische regering het communistisch ultimatum te verwerpen zal, naar uit bevoegde regeringsbron wordt vernomen, hedenochtend worden 'bekend gemaakt. Dezelfde bron In een bericht uit Parijs van haar correspondent Henry Wa les schrijft de Chicago Tribune, dat de voorlopige verdedigings linie van West-Europa tegen een eventuele aanval van het Sow- jetrussische leger gevormd zal worden door de Gelderse IJssel, de Rijn en de Po. Noord-Afrika zou echter het voornaamste ver dedigingsbolwerk zijn. Volgens het blad werd dit besluit geno men „door de Ministers van Bui tenlandse Zaken en Amerikaan se autoriteiten in de geheime vergaderingen, die na de onder tekening van het Noordatlanti- sche Pact in Washington werden gehouden, toen de Europese ver tegenwoordigers de lijst van wa pens en uitrusting, die zij van de V.S. wensen, op leen- en pachtbasis, overlegden". In het bericht wordt verder gezegd, dat het Iberische schier eiland als continentale verdedi gingsbasis zal worden ingericht, indien de V.S. bereid zijn het herstel van de Spaanse hoofd verkeerswegen, spoorwegen en havens voor de ravitaillering en het vervoer van troepen te fi nancieren. Het blad zegt een schets van de „ontworpen mili taire operaties" van leden van de Franse missie, die de Minis ter van Buitenlandse Zaken, Ro bert Schuman, naar de confe rentie te Washington vergezel de, gekregen te hebben. De con ferentie, aldus het bericht, „liet de theoretische linie van Bremen naar Basel, langs de Weser en Rijn, varen, daar deze onmoge lijk te verdedigen geacht werd tegen pantserdivisies, slechts enkele kilometers ten Oosten van de Elbe geconcentreerd". Robert Schuman zou er op gestaan heb ben, dat de plannen zouden voorzien in de verdediging van de Po-linie in Noord-Italië, maar stelde als eis, dat de positie aan niet-Italiaanse troepen moest worden toevertrouwd. De confe rentie besteedde de meeste tijd aan de bestudering van het pro bleem van „een mogelijke terug tocht uit West-Europa voor het geval de Russen er in slaagden een overweldigende doorbraak aan de Rijn te forceren" De Amerikanen gaven de voorkeur aan de Pyreneeën als verdedi gingslinie, doch de Westeurope anen hadden hiertegen bezwaar met het oog op „Spanje's ver ouderde spoorwegen, zijn gebrek aan faciliteiten in zijn havens en zijn slechte wegen". Zij gaven echter toe, dat Spanje als een vooruitgeschoven basis zou kun- hen worden gebruikt, indien de V.S. Spanje's spoorwegen, wegen en havens zouden verbeteren en moderniseren, aldus het ar tikel. Tenslotte wordt verklaard, dat bases in Noord-Afrika „het bombarderen van West-Rusland met vliegtuigen, die via de Noordpool naar Alaska, vice ver sa, vliegen", mogelijk maken. Duitse politie uit de Oostelijke sector van Berlijn heeft in de wielerbaan te Berlijn, waar 30.000 personen een wielerwedstrijd (bij woonden, schoten gelost op een aantal personen, die tegen de or ganisatoren van de race demon streerden. Het inciidenit duurde drie uur. Door een noodlottige vergissing men' had n.l. denikend dat het kalvermeel was, loodar senaat in het veevoeder gedaan is dezer dagen ibij de landlbouiwer J- van Os te Mariaheide (N.-Br.) de ge hele veestapel omgekomen. Zeven koeien, waaronder zelfs stamboek- veie en een kalf zijn hierdoor om gekomen. Bij de bevrijding in 1944 zag deze landbouwer zijn gehele have en goed1 in vlammen opgiaan. lijkheidszin van Sir Stafford Cripps. Want hij weet heel goed, dat hij met deze begro ting de kansen op een Conser vatieve overwinning in het aan staande voorjaar aanzienlijk heeft doen stijgen. Dit bleek onmiddellijk uit de zo pas ge houden verkiezingen voor de Londense Graafschapsraad, die een groot succes voor de partij van Churchill opleverde. Deze zelve kwam juist terug uit de Verenigde Staten van Amerika, waar hii onnieuw een kruistocht tegen het communisme heeft gehouden. Deze tochten en deze waarschuwingen van de grote Engelsman herinneren aan zijn steeds weerkerende waarschuwingen, die hij na de eerste wereldoorlog tegen het zich heroprichten de Duitsland tevergeefs lanceerde. Gelukkig zijn de Westelijke de residentie Semarang is dé toestand iets gunstiger en kon den niet onbelangrijke hoeveel heden wapens in beslag worden genomen. Een bende, die ver jaagd werd toen zij het kantoor van de assistent-wedana van Banjoebiroe aanviel, liet op haar vlucht een aantal karak teristieke pamfletten achter. Daarin werd gezegd dat de der de wereldoorlog was uitgebro ken en dat de bende deel uit maakte van het rode leger op Java, dat onder leiding zou staan van een Chinees. Oost-Java: In Oost-Java blijft de residentie Malang het zorgenkind, al kan een lichte verbetering worden geconsta teerd: in het L'oemadianese is de toestand opgeklaard en neemt de terreur, mede dank zij de medewerking van de bevol king zichtbaar af. In Kraksaan blijft de toestand gen een antwoord te geven. Intussen wilde de woordvoer der van de Unci geen commen taar geven op een bericht in de Nieuwsgier van Vrijdagmorgen, volgens hetwelk de Unci het eens zou zijn met de Nederland se delegatie betreffende de on verbreekbaarheid van de drie nunten der zgn. Canadian ru ling van de Veiligheidsraad. Zoals bekend, stelt de Repu blikeinse delegatie zich op het standpunt, dat op het ogenblik uitsluitend over de details van de terugkeer der Republikeinse regering naar Djogja kan wor den gesproken. De Nederland se delegatie acht de drie pun ten van het directief (namelijk de terugkeer, het staken van het vuren en tijd en voorwaar den voor de ronde tafel-confe rentie) onverbrekelijk verbon den. De voorzitter van de Republi- V WA 4U*;A11AA£ fMHNRk Op de nieuwe vleesbonnen 101, 102. 103 vlees, de vleesbonnen van de toeslagkaart en voor bijzondere a-beid, enz., gemerkt met de let ter L en de rantsoenbonnen voor vlees, zal het publiek in de eerst volgende weken voor elke ICO gram vlees, waarop deze bonnen recht geven, 125 gram vet spek (w.o. tevens te verstaan kinne baklappen en vette lappen) kun nen verkrijgen. Doorregen lappen en magere lappen daarentegen blijven gewaardeerd op 100 gram per rantsoen. Voor alle kookworstsoorten is de (bonwaarde vastgesteld op 200 gram per rantsoen, voor rolpens en gerookt vet spek op 150 gram per rantsoen. Deze maatregelen gelden niet voor de oude vleesbon nen d'ie Katerdag 23 April hun gel digheid verliezen. Alle lever-worstsoorten en lever kaas mogen thans zonder inleve- voegde er aan toe, dat de rege ring van Nanking tot het uiter ste heeft toegegeven, maar dat zij. niet kan instemmen met de op mars van de vijandelijke troepen over de Jangtse, wat zou neerko men op de verovering van geheel China. Men verklaart, dat zo de communisten op d't belangrijke punt niet tot verzoening geneigd -.Ju, de nationalisten de vredeson derhandelingen als definitief ver broken zullen beschouwen en de gewapende tegenstand tot het uiterste zullen voortzetten. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Chinese natio nalistische regering het ultima tum der communistische leiders heeft verworpen, dat een overste ken door communistische legers van de Jangtse op heden inhield, en van communistische zijde con trole zou moeten worden uitge oefend op een reorganisatie van de Chinese nationalistische legers, die in Zuidelijke richting zouden moeten worden teruggetrokken. Het verwerpen van het ultima tum is door de regering te Nan king ter kennis gebracht van de Chinese communistische leiders te Peiping. De hoogste burgerlijke en mili taire autorite'ten van de Chinese nationalistische regering hebben gisteren de gehele dag vergaderd, teneinde tegenmaatregelen te be ramen met het oog op een even- tuële poging op grote schaal van de communistische troepen om de Jangtse over te steken. Men vreest, dat deze poging zal wor den gedaan, zodra heden te middernacht het door de Chi nese communistische leiders ge stelde ultimatum afloopt. De militaire berichtendienst van de centrale Chinese regering heeft Maandagavond melding ge maakt van een concentratie van drie communistische legerkorpsen op twee eilanden in de Jangtse nabij Nanking, 240 km ten Zuid- Westen van Nanking. De commu nisten beweerden, dat zij tegen 25 April de rivier zouden overste ken, aldus de berichtendienst. Verder werd melding gemaakt van een grote veldslag aan de Jangtse, 90 km ten Oosten van Nanking, na de eerste grote po ging van de communisten om de rivier over te steken. Berichten van gistermorgen vroeg luidden, dat meer dan 1 divisie commu nisten met 1000 rivierschepen Maandagavond naar de -Zuidelijke oever van de Jangtse voer van het eiland Oehcentsjen (18 km ten Noord-Oosten van Nanking), doch er niet in slaagde vaste voet te Het regeringshoofdkwartier van de provincie Kiangsoe die zich aan beide oevers van de Jangtse uitstrekt en waarin ook Nan king ligt heeft de belangrijke stad Tsjinkiang, 65 km ten Oos ten van Nanking, verlaten en zich naar Soetsjou (ongeveer 160 km ten Zuidoosten van Nanking) dat aan de spoorlijn naar Sjanghai ligt, begeven. Ook de burgerbe volking begint Tsjinkiang te ver laten. Het K.N.M.I. te De Bilt dieelt mede: Pasen 1949 zal in de herinne ring blijven voortleven om zijn buitengewoon hoge temperaturen vooral in Brabant an Limburg, waar records werden gebroken. Zowel Zaterdag als Maandag werd te Maastricht een temperatuur van 30 graden gemeten, terwijl het kwik dlaar in de laatste 100 jaar in April nooit hoger dan 28 graden was 'geweest. Een tempe ratuur van. 30 graden was in deze maand slechts éénmaal eerder in ons land gemeten, namelijk te Vlissingen op 27 April 1916. Merk waardig zijn ook de grote tegen stellingen in temperatuur geweest tussen de kust en Zuid-Limburg. Zondag werd het in Den Helder niet warmer dan 14 graden, ter wijl op tal van plaatsen in Oost- Brabant en Limburg 29 graden werd gemeten. Maandag was dit verschil minder groot, maar oak toen bedroeg het nog 10 graden ientieprijs n 10 ct.minimum Ivertentie 1,50. Ing advertenties i namiddags 3 uur >k kl. advertenties ;ls 60 ct.; iedere meer 12 ct. Ver- tg: Brieven onder er Bureau van dit 5 cent meer. r kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Apr. Opk. Ond. Mann Opk. 0*0. 23 24 25 26 27 28 29 30 5,28 5,26 5,23 5,21 5,19 5,17 5,15 5,13 19,50 19,52 19.54 19.55 19,57 19,59 20,— 20,02 4,24 4,34 4,44 4,53 5,03 5,14 5,28 5.48 14A5 15,45 16,55 18,05 19,17 20,31 21,48 23.05 van Nanking, over 100 km die rivier ken. Uit Tsjing- n bevestiging van ontvangen, vee bruggehoofden f qp de Noordelijke ten Oosten van wei en Kwatsjou. van de communis- >ok het eiland Sjo km ten N.O. van door hen bezet, heeft giisterenoch- emomen persoonfe- irvallen. Hij1 kwam sterie van defensie ;ring bijeen met de laren. roepen ontruimen g- it, 'zijn de Chinese n gisteren begon miming van Tsjing- i aan de Zuidelijke Jangtse, waar de Amethyst volgens chten voor anker >fden aan de Noor- >ewei en Kwatsjou, beschermden, zijn in kracht tóene- -nistisehe aanvallen unisten erin slagen eken, zullen zij op afstand van de n Nanking naar en steken rivier over. wordt, hebben de rivier overgesto- 100 km ten Wes- ng en Fakan, dat roamafwaarts ligt. 1 van Poekou, dat king- op de Noor- in de Jangtse ligt, chtend enig vuren I het geratel van a in de stad te mse ambassade te de Amerikaanse medegedeeld:, dat Amerikaanse oor- de Jangtse Kiting erikaanse burgers, evacueren, dit nu >lang er nog koop- beschikbaar zijn. niten van het 18e zijn, maar gemeld, listen overgelopen, j zware verliezen nlijk betrouwbare heeft de regering /redesdelegatie uit .e (trekken, te communistische de rivier worden iklang, 100 ton ten ikimg), Tikangtsjen, a van Nanking en kim, ten Zuid-Wes- m, dat dicht bij die jft, namen meer nmmniisten aan de Het hoofdkwar- reringstroepen te men te ontruimen, and in de Loewei k genoemd, id werd de toe- ebied van Loewei SjMi hten critiek genoemd na een zwaar artillerieduel tussen connmuniarte* en nationalisten. De eommuniw- ten zouden hier aanzienlijke w- aleringen hebben gemaakt. Bijl het foruggehoofd te Kwast waren eveneens zware gevecht, gaande. Toestand aan de JangtM overdreven geacht. Het communistische radüo-tie- richt, dat 300.000 man de Jangt»» zijn overgestoken,, wordt door militaire waarnemers te Nanking overdreven geacht en bestemd oh in het regeringskamp paniek te veroorzaken. Communistische troepen staan thans op 15 km afstand van. dr spoorlijn NankingSjanghai ea men verwacht, dat zij die Mjm ieder Ogenblik kunnen afsnijden. Rogeringsstrijidkrachten hebbe* posities aan dé Zuidelijke oever in de (biuurt van Nanking ingeno men om de hoofdstad te verdte**- gen. Naar Keuter verder meldt, be dreigen de communistische leger», die op ten minste zeven plaatse* in grotere getale de rivier «ij»» overgestoken, Nanking door tangbeweging. President Li naar Ts iiMhr Kai Sjek. Nadeir wordt gemeld) dat ook premier Ho Jing Tsjin gisteren morgen de nationalistische hoofd stad heeft verlaten. Vijftien reg*- ringsvliegtuigen vertrokken giste ren :uit de stad met leden van het parlement en bestuunsfunctiomaar rissen naar Kanton, die nieuw* zetel der regering. Te Nankng is een officiële ver klaring uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat de Chinese na tionale Regering de strijd tege* de communisten „tot het bitte re einde" zal voortzetten. Door de waarn. President Li Tsoeng Jen werd bij zijn terug keer te Nanking gisteravond een decreet uitgevaardigd, waarin Minister-President Generaal Ho Jing-Tsjin gelijktijdig tot Minis ter van Defensie en tot Opper bevelhebber der strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht wordt benoemd. Hem is opge dragen de politiek der Regering te vervullen. De militaire commandant van Sjanghai heeifit gisterenmiddag de staat van oorlog voor dte "stad afgekondigd. Hij bevat, dat alle verwekkers van geruchten ter plaatse zullen worden dood geschoten. De archieven van het ministerie van financiën en van de uitvoe rende raad van de regering zijn eveneens naar Sjanghai overge bracht. Alle vliegtuigen, die naar Kan ton, Hongkong en het eiland For mosa vertrekken, zijn volgeboekt. Niet aan alle aanvragen tot pao- sage kan worden voldaan. Vele mensen troffen gisteren voorbe reidingen om per schin uit Nan king te vertrekken, doch de uit tocht heeft nog niet zulke grote afmetingen aangenomen als aaji het einde van 1948, tijdens de vorige periode van spanning. Mijnhardt's Zen u wta bietcec helpen U er overheen. i Oonally (dei.no- s), voorzitter van tissie voor buiten igen, welke thans ram voor steun tlsche pact bestu- 'slaard, dat de on- oor 1.13Ó.OOO.OCO itaire steun zullen lat in dit bedrag ie overdracht van irplusmateriaal en n uit de V. S." teson heeft de se- voor buitenlandse Jcgedecld, „dat de t totale program ïulp over het be ll ongeveer 1450 zullen bedragen1', g valt dus ook de lan landen buiten Gisterennacht is de „Indian Merchant" van die „India Steam ship Cy" uit Calcutta, komende van Hamburg te Rotterdam aan gekomen. De eerste berichten, als zou het schip benoorden Ame land op 'n mijn zijn gelopen, blij- ke overdreven te zijn. De mijn is n.l. op enige afstand van het .schip ontploft en ontzette door de luchtdruk de machines. Hierdoor kon de reis naar Rot terdam slechts op halve kracht worden voortgezet. Van verdere schade is totnogtoe niets geble ken en ook is niemand van de be manning gewond. De „Indian Merchant" heeft ligplaats gie nomen in die Merwe- ihaven. Volgens de correspondent van de New-York Times te Lake Suc cess ds de reactie van, de repu bliek op die voorstellen van de Nederlandse regiering volgens Pa lar als volgt: „Da Nederlanders spannen het paard achter de wa gen". Hij zeide, dat zijn regering nog verspreid was en geen mede delingen kon doen, voordat zij weer in Djogja functionmeerde. De Nederlandse delegatie ontvangt instructies van haar regering» al dus Palar, „wij willen gaarne hetzelfde voorrecht. Wij wensen, dat ons kabinet in onze hoofdstad kan werken en het 'bestuur van de republiek 'kan uitoefenen". Hij voegde toe, dat de Nederlanders kennelijk poogden de republiek „onwettige verklaringen" te laten afleggen onwettig, omdat daar door een breuk In het kabinet zou ontstaan. het Atlantisch oact, zoals Grie kenland en Turkije, aldus Conally, Conally verstrekte deze gege vens als achtergrond voor de openbare audities door zjjn com missie inzake het Noord-Atlan tisch verdrag. Met de audities over het voor gestelde program voor militaire hulp diende tc worden gewacht tot dit progratm officieel door de president werd voorgelegd en de audities over het Noord-Atlan tisch pact beëindigd waren. De politieke en militaire doel einden van de militaire hulp aan afzonderlijke landen waren Don derdag besproken op een verga dering die werd bijgewoond door Acheson, Louis Johnson (minis ter van defensie), Averell Harri- mann, de reizende ambassadeur voor het plan-Marshall, en de EOA-advlseur Alex Henderson, zo deelde Oonally verder mede. Op deze besloten vergadering had Acheson verklaard, dat „het pro gram voor militaire hulp noodza- kelrjk was met het oog op de toe stand in Europa, of er nu wel of geen Atlantisch pact was" De [politiek van het Ministerie van Buitenlandse Zalken en van Dean Acheson». die Manos ter van Buitenlandse Zaken, ten aanzien van China, is in die Senaat heftig bestreden door het republikeinse hd Walter Knowland. In een door hem ingediende resolutie ver zoekt de senator een parlemen taire commissie in te stellen, be staande uit vijf senatoren en vijf leden van het Huis van Afgevaar digden, die belast zal wonden met een onderzoek van de politiek der Verenigde Staten in _hina

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1