HOOFDPytt Het Amerk. Huis van Afgevaardigden over de Indonesische kwestie Com. strijdkrachten heroveren een bruggehoofd aan de Yangtse Correcties in de Ned.-Duitse grens AKKERTJES 4 beroemde genees middelen in 1 tablet Sowjet-hoofdkwartier naar kasteel Dannewalde ZATERDAG 16 APRIL 1949. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 5,45 5,42 5,40 5,38 8,36 8,34 5,32 5,30 5,28 5,26 19.37 19.38 19,40 19.42 19.43 19,45 19.47 19.48 19,50 19,52 Het Berlijnse vraagstuk De staking in Griekenland Bevin in Engeland aangekomen „De stem van Amerika" Verklaring van Peron De voorjaarsmanoeuvres in Beieren De Londense haven staktng Drie Tsjecho-Slowaken In vliegtuig uitgeweken Vele waarnemers V.N. vertrekken uit Palestina Prinses Josephine Charlotte van België ProsfneJssiïiyer» met Amerikaanse lange-slstands bommen werpers Nieuwe mehtode van kernsplitsing Bij griep, verkoudheid, tegen alle pijnen enz., is CHEFARINE „4" een bijzonder krachtig maar toch weldadig middel, want het bevat 4 werkzame bestanddelen, stuk voor stuk in de gehele wereld al beroemd. Eén bestanddeel Chefarox - zorgt dat, al is de wer king zeer krachtig, zells 'n gevoe lige maag niet van streek raakt. Zondag wordt Eir@ Republiek Sowjet-autoriteiten verbreken telef.kabels Encycliek gericht tot R.K. Episcopaat Belgisch communiqué over de grenscorrecties Woningbouw in Februari 1S49 Frankering bij Abonnement: Temcuzen WKERSVERW ACHTIN G medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagochtend tot avond. Nog warm. In de vroege ochtend hier en daar mist. Overdag zon nig en droog weer met onge veer dezelfde temperatuur als gisteren. Zwakke, later matige wind uit Oostelijke richtingen. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres Noordstr. 55-57, Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 5e Jaargang No. 1092. Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN. 1049 Zon Apr. Opk. Ond. Mae* Opk. Ond. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N. V. Firma P- J- van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. 23,31 0Ü6 2,05 2,56 3,31 3,54 4,11 4,24 4,34 6.30 6,57 7,36 8,29 9,36 10,51 12,07 13,22 14,35 15,45 Bij de beraadslaging over het amendement van het lid J. Ja- vitz in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, welk amen dement beoogde om landen, die bevelen van de Veiligheidsraad negeren, uit te sluiten van E.C. A-hulp, heeft de leider van de meerderheid in het college John Mc Cormack nog het volgende gez6gd Wij kunnen het feit niet over het hoofd zien, dat het Neder landse volk in de wereld een der constructieve naties is. Wij we ten niet, of de Nederlanders in hun Indonesische politiek on juist handelen of niet. Ik voor mij ben op het ogenblik niet voldoende op de hoogte van de omstandigheden om uit te ma ken, of hun politiek in deze kwestie al dan niet juist is, doch wil, in de opzet van mijn be toog, aannemen, dat zij met hun poütiek op de verkeerde weg zij». Maar ook, als de Neder landers in Indonesië fouten heb bes gemaakt, dan is dit voor ons nog geen reden, waarom wij zulks thans in verband met het onderhavige wetsontwerp ook zouden doen. Het nationale belang van ons land bij het aanvaarden van wat de regering der Verenigde Staten ons thans voorlegt, is hierin gelegen, dat het in ternationale communisme dwarsboomt in zijn pogingen, om nog meer volken onder zijn juk te brengen, hetgeen strijdig zou zijn met ons nationaal be lang. De afgevaardigde Thurmond Chatham (N. Carolina) keerde zich eveneens tegen het amen- dement-Havits. Hij zeide: de op Amerikaanse instigatie door de Veiligheidsraad aangenomen President Truman heeft tij dens de Donderdag door hem gehouden persconferentie ver- dra* nog verklaard, dat de Ame rikaanse regering zou weigeren met de Sowjet-Russische auto riteiten maatregelen te bespre ken, om tot een vreedzame op lossing van het Berlijnse pro bleem en van de Duitse vraag stukken in het algemeen te komen, zolang de blokkade van Berlijn niet is opgeheven. De President weigerde mede te delen of onlangs van Sowjet- Rusaische zijde al dan niet nieuwe pogingen in het werk zij» gesteld, om tot een vreed zame oplossing van het Berlijn se vraagstuk te komen, en ver klaarde, het standpunt van Mi nister Acheson te steunen, dat eerst de blokkade dient te zijn opgeheven, alvorens kan wor de® onderhandeld. resolutie eist van de Nederlan ders, dat zij de Republikeinse leiders zullen vrijlaten en met hen zullen onderhandelen. Dit zóu ertoe kunnen leiden, dat de Nederlanders genoopt worden, de Republiek een plaats in te ruimen in de federale regering van de Verenigde Staten van Indonesië. Dan zouden deze communisten, deze Quislings voor de Japanners van gisteren, op wettige wijze kunnen aan sturen op een Sowj et-regering over Indonesië. Kan men er de Nederlanders een verwijt van maken dat zij pogen, hen dit te beletten? Gij allen weet, wat wij zelf in dergelijke omstan digheden zouden doen. Ik voor mij weet zeer wel wat wij zou den doen: wij gouden harder zijn dan de Nederlanders ooit waren. w migraine, schele hoofdpijn Gij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te lijden! Eénoftwee'AKKERTJES'enwègisdepijn. AKKERTJES'zijn ware pijnverdrijvers. hef pen direct (Ingez Med.) Ernest Bevin, de Britse Mi nister van Buitenlandse Zaken, is uit Amerika, waar hij het Atlantische Pact mede heeft ondertekend, na een verblijf van negen dagen aldaar met de „Mauretania" te Southampton aangekomen. Tijdens een interview in zijn hut zei Bevin: „Ik ben er nog steeds van overtuigd, dat het Noord-Atlantische Pact de grootste stap is, die tot nu toe genomen is om de na-oorlogse vrede te handhaven. Het Pact zou zeer wel beschreven kunnen worden als een organisatie van de grootste gemeenschao, aie ooit tot stand was gekomen. Het zou nog enige tijd duren, voor dat vele der wereldomvattende problemen opgelost waren, doch „ik ben blij, dat het werk zo goed voortgeschreden is als het is." Hij zeide te geloven, dat er nooit ernstige meningsverschil len geheerst hadden. Er behoef den slechts een groot aantal vraagstukken met betrekking tot Duitsland en Europa in zijn ge heel verduidelijkt te worden. Het was goed, dat er gelegen heid was geweest zonder ver plichtingen de verschillende standpunten naar voren te brengen. „Door een persoonlijke uitwisseling van gedachten leert men elkander beter kennen." Het wederzijds begrip onder Amerika, Canada en Europa in het algemeen is thans beter dan het ooit geweest is," aldus Bevin. De Griekse regering heeft de stakende ambtenaren gewaar schuwd, dat zij niet uitbetaald zullen worden, indien zij Maan dag het werk niet hervatten. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat de ambtenaren salarissen thans niet verhoogd kunnen worden zonder de na- tonale economie ernstig in ge vaar te brengen. Beloofd wordt dat na één Juli tot verhoging zal worden overgegaan. Na de weigering der regering om de salarissen te verhogen, besloten de ambtenaren de sta ting voort te zetten. De Sowjet-Unie gebruikt bijna evemveel geld om de uitzendin gen van „De stem van Amerika" te storen, dan de Verenigde Sta ten om de uitzending tot stand te brengen, zo deelt de „New York Herald Tribune" mede. „De Sowjet-Unie gebruikt 18 geweldige zenders om het pro gram te verdrinken", zo wordt volgens het blad vernomen. De zenders bevinden zich bij Mos kou en Wladiwostok en naar raming bedragen de kosten te zamen 9 millioen dollar, hetgeen overeenkomt met de begroting voor de totale kosten van de uitaendingen van „De stem van Amerika" in het komende be- iasfingjaar, aldus het blad. Ter gelegenheid van de Ame rikaanse dag heeft President Peron van Argentinië een bood schap gezonden aan de Ver enigde Naties waarin hij ver klaart, dat de Argentijnse bui tenlandse politiek op vrede is gericht. Bovendien richtte hij een ma nifest aan de volken van Noord en Zuid-Amerika, waarin hij er o.m. de nadruk op legt dat hij „vastbesloten is de onderlinge verstandhouding tussen de vol ken van dit halfrond te ver groten". Generaal Clarence Huebner, stafchef van de Amerikaanse troe pen in Eui-opa, heeft Donderdag te Heidelberg verklaard, dat Ameri kaanse troepen in Duitsland (bij de voorjaarsmanoeuvres, die heden beginnen, 'n „denkbeeldige agres sor iuit het Oosten", ib.iv. Tsjecho- Slowakije zullen bestrijden. Mili taire waarnemers uit Engeland, Frankrijk, Nederland}, België en Noorwegen zullen de oefeningen bijwonen. Russische waarnemers zijn mi et uitgenodigd- De bedoeling van. de manoeuvres is, de capaci teiten van de legerorganisaties in tactisch opzicht en op het gelbied van troepenvervoer en inkwartie ring te toetsen en niet zozeer om de gevechtswaarde te ver graten. Er zal zelfs niet met los kruit ge- echoten worden. De 'troepen zullen gezamenlijk strijden tegen een denkbeeldige vijand. Deze zal door talrijke grensincidenten de infil tratie (beginnen en vervolgens met mobiele en pantserstrijdkrachten en masse de grens overtrekken. De oefeningen (bestaan uit het inrich ten van 'n verdedigingslinie langs het Du d wigs kanaal van Ban "lerg naar Regensburg in Beiere en tenslotte het inzetten van een te genaanval. Op een massabij eenkomst van de Unie van transportarbeiders, een der dirie vakverenigingen, welke bij de Londense havenstaking be trokken zijn, is besloten heden weer aan het werk te gaan. De arbeiders (besloten het werk onder de huidige voorwaarden te her vatten, doch aan te zuilen drin gen op onderhandelingen over toe lagen voor zich terugtrekkende arbeiders. De arbeiders van ge noemde vakvereniging, die giste ren aan het werk wilden gaan op een basis van „werk van dag tot dag" moesten constateren, dt de werkgevers deze voorwaarde niet aanvaardden. Zij legden dit uit als 'n uitsluiting van 't weerk. De scheepsarbaidersunie die Maan dag met de staking begon wegens het ontslag van 33 arbeiders, be sloot gisteren aan het werk te gaan en mede te delen, dat zij over drie weken (de erkende ter mijn) zouden gaan staken. De 38 arbeiders waren ontsla gen „wegens ongeschiktheid" en waren voor het merendeel op leef tijd. De 2000 stakende arbeiders van de „Waterman tugmen and ligthennens Union" besloten tot ongeveer de zelfde actie. *2* 7 In verband met het PAAS- X FEEST zal ons eerstvolgend nummer op Dinsdag 19 »j> April verschijnen. De Amerikaanse autoriteiten hebben medegedeeld, dat drie Tsjecho-Slowaken Dinsdag met 'n éénmotorig vliegtuig bij Aicha vom Woud in Beieren (Ameri kaanse zone) een buiklanding hebben gemaakt. Het vliegtuig had toestem ming om van Valasky naar Praag te vliegen en werd be stuurd door Karl Rader, tijdens de oorlog luitenant bij de R.A.F. De andere passagiers waren een zekere Perune en zijn vrouw. Donderdag aanstaande zullen vele waarnemers der Verenigde Naties in Palestina naar hun respectieve landen terugkeren. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat er slechts een „romp" van de staf van waarnemers achter zal blijven, na de kort geleden gesloten overeenkomsten. Slechts bij Akaba, waar Israëlische en Britse troepen gestationeerd zijn, zal een veld-waarnemings- post gevestigd blijven. Ook de kleine vloot ten behoeve van waarnemers op zee, zal beperkt worden. Prinses Josephine-Charlotte van België heeft gisteren een auto tocht gemaakt door de anbeiders- wijK van Brussel. Heden zal zij per auto naar Zwitserland vertrek ken, zo is medegedeeld. De Prinses bracht een bezoek aan een kindertehuis in de arbei derswijk. Duizenden mannen en vrouwen zongen het Belgische volkslied en drongen tenslotte op de Prinses 'aan toen het politiecordon ver broken werd. De menigte raakte geheel bui ten zichzelve en riep „Leopold, Leopold", toen zij op het balcon verscheen. Zij kwam acht maal terug. De communistische strijdkrach ten hebben het bruggehoofd aan deNoordelijke oever van de Jangtse bij Sankiangjoen, dat Donderdag door de regeringstroe pen werd ingenomen, heroverd, aldus delen uit Tsjekiang komen de berichten mede. De commun- nistische troepen hadden op deze plaats versterkingen ontvangen. Ter plaatse werd gisteren nog gestrade:doch er had zich geen verdere verandering in de militai re toestand voltrokken. Regeringstroepen, onder lei ding van conservatieve leden der Kwomintang, die naar men zegt geen acht slaan op de onderhan delingen te Feiping, strijden in het gebied van Tsjekiang, zo wordt voorts gemeld. Generaal Tao Hocng Kaho, commandant van de regeringstroepen bij Tsje kiang, is gearresteerd onder be schuldiging met de communisten samen te hebben gewerkt. Er zou den reeds 130 personen van de provinciale regering van Kiang- soe, van het bestuur van het dis trict van Tsjekiang en het hoofd kwartier bij Djiangsoe gearres teerd zijn onder dezelfde beschul diging. marine-overeenkomst van het zelfde jaar en voor de overeen komst volgens welke generaal- majoor Chennault van de Ameri kaanse luchtmacht gedetacheerd mag zijn bij de Chinese burger luchtvaart. De Amerikaanse marine heeft Donderdag bekend gemaakt, dat (bombardementsvliegtuigen van een vliegtuigmoederschip op de Atlantische Oceaan over het Amerikaanse vasteland naar het vliegveld Moffett in de staat Ca- lifornië aan de Stille Oceaan wa ren gevlogen. Twee tweemotorige bommenwerpers van het type P2V hadden de vlucht van Oceaan naar Oceaan op 7 April in 3 0 uur volbracht, aldus de bekendma king. Alvorens te landen nadden de toestellen nog drie uur bij wijze van oefening rondgevlogen, ook boven de Stille Oceaan. Zij strat- ten van het 45.000 ton metende vliegtuigmoederschip Midway, dat Professor Theodor Sjisijkof, een Russisch atoomgeleerde, die uit een kamp van ontheemden in West-Duitsland is vrijgelaten, heeft verklaard een methode van kernsplitsing te hebben ontdekt, welke op alle soorten elementen, zowel op de zware als de middel zware en lichte, kan worden toe gepast, aldus meldt D.P.D. (Brit se zone). De professor zou zijn vinding ten dienste van de V. N. willen stellen voor aanwending voor vreedzame doeleinden. zich ter hoogte van Norfolk (Vir- Generaal Toa is verwar, H™,. »inië) bevond. De vliegtuigen leg- r^eneraai ioa is vervangen door dpll ppn af«tenrl van ongeveer Wang Jeoetze. Het communistische nieuws agentschap verklaart, dat 30.000 ronddwalende regeringsman- schappen in Feiping bijeen ge bracht zijn. Onder hen zouden zich 8'5 generaals bevinden. Een groot aantal, 27.000, zou naar de oorspronkelijke woonplaats terug mogen keren of herschoold wor den voor het „volksleger". Er zouden zich ook 1200 vroegere officieren van de Kwomintang, die in afgelopen October bij Liaoning gevangen werden geno men, bij de door communisten ge leide troepen aansluiten. Het te Sjanghai verschijnende „Commercieel Journal" noemt 'n' tiental Chinees-Amerikaanse ver dragen, die volgens „bevoegde bron te Nanking" door de com munisten als verradelijk worden beschouwd en waarvan zij de on- geldig-verklaring eisen. Deze eis is een van de acht gestelde voor waarden tot het voeren van vre desonderhandelingen. Onder meer worden genoemd de overeenkomst tot het verlenen van hulp door Amerika van No vember 1946, de overeenkomst volgens welke Amerikaanse troe pen in China gestationeerd mogen worden, gesloten in 1947 en de den een afstand 4800 km af. De P2V vestigde een lange af standsrecord zonder te tanken door een vlucht van Australië naar Ohio. Ditzelfde type bom menwerper voerde 'n schijnaanval met atoombommen uit bij de on langs in deCaraïbische Zee gehou- kaanse marine verder mededeel de, worden oefeningen gehouden in het starten van vliegtuigmoe derschepen af. Er werd niet ge zegd of een bommenwerper van het genoemde type er in geslaagd was op een vliegdekschip te lan den of zelfs maar getracht had dit te doen. Generaal Tsjoeykof, de Sowjet- Russische militaire gouverneur in Duitsland, zal binnenkort zijn hoofdkwartier naar het kasteel Dannewalde overbrengen, zo wordt uit Duitse kringen, die in contact staan met het Sowjet- Russische bestuur, vernomen. Dannewalde was het kasteel van a Duitse edelman en ligt bij Fu *stenberg, in de provincie Mecklenburg. y De overplaatsing uit Karlshorst, de tegenwoordige zetel, heeft tot doel generaal Tsjoeykof in staat te stellen />ofdzakelijk als troe- pencornmanëant op te treden, waarbij de Igemene politieke en economische taken aan ambassa deur Semjonnof, de meest voor aanstaande burgerlijke vertegen woordiger van de Sowjet-Unie in Duitsland, overgelaten zal wor den. Semjonnof, de gewezen po litieke adviseur van generaal So- kolofsky, wiens gouverneurschap 29 Maart eindigde, wordt be schouwd als de belangrijkste po litieke figuur in de Sowjet-zone. Het .is mogelijk, dat hij benoemd zou worden als hoofdvertegen woordiger der Sowjet-Unie in een Oost-Duitse staat, die mogelijk spoedig gesticht zal worden, al dus genoemde kringen. Van Zondag a.s. te midder nacht af zal Zuid-Ierland een republiek zijn. In Dublin zal een salvo van 31 kanonschoten worden afgevuurd om de ge boorte van de nieuwe republiek Eire aan te kondigen. Op 18 April zullen verschei dene officiële plechtigheden en militaire defilè's plaatsvinden. De gewezen eerste Minister Eamon de Valera zal echter niet aan de plechtigheden deel nemen. Hij zal zich naar de graven begeven van zijn strijd makkers, de 33 jaar geleden te recht werden gesteld naar aan leiding van de Paas-revolutie. De Valera, die gedurende 16 jaar aan het bewind bleef, is tegen de huidige politiek van Ierland gekant. Hij is van oor deel dat de onafhankelijkheid van een staat, die geheel Ier land omvat, het beste gediend zou zijn, wanneer zich aan het hoofd van de staat een Ierse president zou bevinden voor bin nenlandse aangelegenheden en de Britse Koning voor buiten landse aangelegenheden. De Onafhankelijkheidsdag van Eire zal niet in openbare bijeen komsten mogen worden gevierd. Een politie-autoriteit verklaar de: „Wij verwachten geen wan ordelijkheden, doch wij moeten op alles voorbereid zijn." TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABL. i I 0.71 (Ingez. Med.) Rappori van Generssil Clay Er is een voldoena aantal aken op de Elbe gelaten om voorraden naar Berlijn te vervoeren voor het geval de blokkade van Berlijn wordlt opgeheven, zo heeft gene raal Clay, de Amerikaanse mili taire gouvern. in Duitsland in zijn maandelijks rapport aan Wash ington medegedeeld. Teneinde de critieke toestand der scheep vaartmaatschappijen op dé Elb welke een gevolg was van de 'blokkade te verlichten, was het overschot aan scheepruimte over gebracht naar die Rijn en de kana len in de westelijke zone. In de dubbele zone deden zich handels- moeiijikheden voor. Het was voor bat eerst sinds het einde van de oorlog moeilijk veel soorten goede ren te plaatsen. De prijscurve wordt vlakker en 't aantal werk lozen is gestegen en er is alge meen gebrek aan geld De be schikbare goederen voor de ver bruiker ligt nog steeds beneden het vooroorlogse peil. Als een der redenen geeft generaal Clay het peil van de productie per hoofd, dat thans nog 35 procent lager ligt dan vóór de oorlog* Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorlopig ver slag der Eerste Kamer betref fende het ontwerp van wet „Be voegdheden tot het treffen van voorlopige voorzieningen in ver band met de verwezenlijking van bepaalde correcties in de Neder lands-Duitse grens". Hieraan is het volgende ont leend Zoals door sommige leden is betoogd, zijn vóór de oorlog alle pogingen, welke van Nederland se zijde waren aangewend om in minnelijk overleg met Duitsland te komen tot een regeling van de moeilijkheden, welke verbon den zijn aan het verloop van de Nederlands-Duitse grens, steeds gestuit op de onwil tot medewer king, van Duitse zijde betoond. De ervaring heeft aangetoond, dat een redelijke regeling van de bestaande moeilijkheden in wederzijds overleg niet bereik baar was. De bovengenoemde leden heb ben gesteld, dat bij een uitge breide annexatie de daaruit voortvloeiende economische voordelen zouden kunnen op wegen tegen de nadelen, eraan verbonden. Bij de grenscorrec ties, welke de Regering thans beoogt, zou van zulke voordelen geen sprake zijn. Naar aanleiding van de op merking van meergenoemde le den, dat het Atlantisch Hand vest (aangenomen wordt, dat niet het Noord-Atlantisch Ver drag, dat onlangs is onderte kend, maar het tijdens de oor log ontstane Atlantische Hand vest wordt bedoeld) zich richt tegen iedere gebiedsoverdracht zonder instemming van de be woners, moge dienen, dat het thans gaat om voorzieningen, welke bij een vredesverdrag be krachtigd zullen worden. De Regering wenst tenslotte duidelijk te maken, dat zij haar gedragslijn niet laat bepalen door de houding, welke enkele Duitse politici, in het bijzonder in de allerlaatste tijd, tegenover Nederland hebben aangenomen. Uiteraard laat zij zich door niets anders leiden dan door hetgeen het landsbelang met zich mede brengt. Naar aanleiding van de ver klaring van sommige leden, dat van Duitsland alleen economi sche compensatie en geen an nexatie mag worden gevorderd, moge worden betoogd, dat de Regering de opinie is toegedaan, dat economische compensatie, welke, naar in de geschiedenis is gebleken, niet gemakkelijk te verkrijgen is, althans gedeelte lijk door middel van annexatie zou kunnen worden verwezen lijkt. De Regering moge echter nog eens herhalen, dat de thans aanhangige grenscorrecties, die alle zakelijk verantwoord zijn, geenszins mogen worden gezien als economische compensaties. Verscheidene leden bleken ernstig te zijn teleurgesteld door het Britse standpunt ten aan zien van de grenscorrecties. De Regering erkent gaarne, dat het gehele verloop van zaken weinig bevredigend is geweest In te genstelling tot laatstgenoemde leden is zij echter niet van me ning, dat de Nederlandse aan spraken op Duitsland door de aanvaarding van enkele geringe grenscorrecties zouden worden verzwakt. Dat de Regering eveneens afwijzend staat tegen over het zeer onlangs van Duit se zijde gedane aanbod in zake hulpverlening bij verdere droogmaking van het IJssel- meer, behoeft wel geen betoog. Inmiddels zal het ook in de overgangsperiode in dit gebied met de Duitse aanmatiging af gelopen zijn, aangezien over de diverse waterstaatskundige vraagstukken en in verband daarmede te nemen maatregelen besprekingen tussen de dienst van de Rijkswaterstaat en de Britse bezettingsautoriteiten zullen kunnen worden geopend. Over de wijze en de vorm, waarin het vredesverdrag met Duitsland tot stand zal komen, valt thans niets te zeggen. Voor wat betreft de status van de bevolking in het gebied, bij de grenscorrecties betrokken, zij er op gewezen, dat het de bedoe ling is, dat de inwoners van het toegevoegde gebied, die van Duitse nationaliteit zijn, behan deld worden als Nederlanders, zonder, althans voorlopig, de status van Nederlander te ver krijgen. Het is de bedoeling, dat het onderwijs ^voorlopig op de be staande voet wordt voortgezet. Uiteraard zal echter, zodra de mogelijkheid daartoe aanwezig blijkt, de toestand worden aan gepast aan de Nederlandse ver houdingen. Uit de verspreide opmerkinge* blijkt o.a., dat de wens is geuit, dat de Regering de Kamer zou inlichten over de zienswijze van Nederland's Benelux-partners nopens de grenscorrecties. Naar aanleiding hiervan moge dienen dat, nadat oorspronkelijk de Belgische en Luxemburgse Re geringen de Parijse aanbevelin gen in toto hadden aanvaard, de Luxemburgse Regering op gronden van technische en grondwettelijke aard thans heeft besloten de correcties te beper ken tot gebieden zonder inwo ners. De Belgische Regering heeft besloten enkele correcties vooralsnog niet ten uitvoer te leggen. Wel zijn door België an dere gebieden aanvaard waar Duitsers wonen. De Belgische en Luxemburgse Regering handha ven inmiddels haar recht op de betrokken gebieden. Gezien het feit, dat de over gaande gebieden onder de ter ritoriale bevoegdheid van het Koninkrijk der Nederlanden ko men te staan, zal een aanval op deze gebieden inderdaad onder het Brusselse en Noord-Atlanti sche Verdrag steun doen vinden. De Sowj et-Russische autoritei ten hebben in de afgelopen 48 uur 85 van de 89 telefoonkabels die de Berlijnse telefooncentrale met de Oostelijke zone verbin den, afgesloten. De telefooncentrale bevindt zich in de Amerikaanse sector. Twaalf April deelden de Sowjet- autoriteiten mede, dat in de Sowj et-sector een centrale was ingesteld voor de telefonische verbinding met de omringehde Sowjet-zone. Verzoeken om ge sprekken tussen Berlijn en de Sowjet-zone moesten aan de nieuwe centrale gericht worden. Het Berlijnse telefoonnet is thans definitief in tweeën ver deeld. Tot 12 April werkte dit nog voor geheel Berlijn. De 51 kabels, die de oude centrale verbinden met de Westelijke zones, zijn tot nu toe niet aan getast. Er zijn echter maatrege len getroffen om de verbinding in stand te houden voor het ge val ook deze kabels afgsloten val ook deze kabels afgesloten sen van de telefoondienst mede. Dena meldt, dat thans ook de laatste verbinding verbroken is. In de encycliek „Redemptoris Nostri", gericht aan het R. K. Episcopaat, dringt de Paus aan op internalisatie van Jeruzalem en de bescherming der rechten van pelgrims naar de heilige plaatsen In Palestina. In deze encycliek wordt een internatio naal bestuur voor de stad en haar omgeving, bescherming der heilige plaatsen in Palestina en vrije toegang voor alle pel grims verzocht, alsmede vrijheid voor alle Rooms-Katholieke culturele instellingen in het land en bescherming van de daar door de Rooms-Katholie- ken verworven rechten. De Paus deed een dergelijke oproep in zijn encycliek van 23 October j.l. De Paus drukte zijn tevre denheid uit over de gesloten wapenstilstand in Palestina, maar verklaarde, dat er nog geen werkelijke vrede was. Het geweeklaag van ontelbare vluchtelingen bleef hem berei ken, evenals verzoeken om hulp en protesten tegen godsdienstige instellingen en kerken, alsmede aan andere culturele plaatsen aangebrachte schade. De en cycliek besloot met een verzoek aan alle bisschoppen om tegen over hun congregaties met klem te wijzen op de ernstige toe stand in Palestina en hun ge beden te vermeerderen. België heeft gisteren beslote» voorlopig niet tot bezetting over te gaan van de dichtst bevolkte delen van het Duits gebied langs de grens, dat door de Westelijke bezettende Mogendheden aan België is toegestaan. Volgens een officieel communi qué, dat gisteravond te Brussel is uitgegeven, zullen de grens wijzigingen. die op grond van de door de Regeringen van En geland, de Verenigde Staten. Frankrijk en de Benelux-landen in Maart bereikte overeenkomst op 23 April zullen worden uitge- voerd, wat België aangaat slechts j een gebied met een totale opper vlakte van ongeveer 20 km2 e» een bevolking van ongeveer 500 zielen betreffen. De ongeveer 4.000 Duitsers, die in de zes enclaven wonen ten Westen van de spoorlijn Reeren Kalterherberg (in dit gebied liggen de dorpen Roetgen, Muet- zenich en vier andere plaatsen), zullen tijdelijk onder Duits be stuur blijven als deel der Britse zone van Duitsland. Het communiqué geeft als re den voor, het feit, dat België tijdelijk afziet van zijh recht de betrokken zes enclaves, die tezamen een oppervlakte van ongeveer zeven km2 beslaan, te bezetten, de huidige reisbe perkingen, monetaire problemen en de omslachtige controle maatregelen, die nodig zouden zijn. Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in Februari j.l. 2801 woningen voltooid. Deze woningen waren als volgt over de provincies verdeeld (tussen haakjes zijn geplaatst de defi nitieve cijfers van Januari j 1 Groningen 207 (130); Fries land 101 (161); Drenthe 201 (126); Overijssel 106 (176); Gel derland 518 (376); Utrecht 84 (157); Noord-Holland (excl. Amsterdam) 194 (400); Zuid- Holland (excl. Rotterdam en Den Haag) 307 (283); Zeeland 302 (198); Noord-Brabant 243 (780); Limburg 206 (168); Am sterdam 52 (71); Den Haag 49 (10); Rotterdam 130 (51): NO- Polder 1 (142); Nederland 2801 (3229). In de maand Februari 1949 werd begonnen aan 1733 (in Januari aan 1789) woningen, zo dat op 1 Maart het aantal in aanbouw zijnde woningen 38.?79 (op 1 Februari 39.093) bedroeg.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1