erklaring van Dr Van Royen op openingsvergadenng der Conferentie te Batavia terste vergadering voorbereidende conferentie te Batavia Rede van Gromyko op Alg.jVerg. V.N. De Ver. Staten en de Sowjet-unie Repatriëring wordt hervat De voorlopige besprekingen te Batavia Successen van Chinese Regeringstroepen jn Yangtse operaties VRIJDAG 15 APRIL 1949. De grenscorrecties /Jieuwe Griekse Kabinet beëdigd „Staakt het vuren" tussen Syrië en Israel Britse antwoord-nota aan Sowjet-unie Verklaring van Turkse Min. van Suitenl. Zaken De handel tussen Oost- Duitsland en W.-Berlijn D© blokkade van Berlijn Wijziging Wet voorlopige voorziening bouwkassen Geen opheffing van de textieldistributie De Teiegraaf-fcwestle Uitkering noodwet ouderdomsvoorziening De bollenvelden met Pasen Frankering bij Abonnement: Terncur.cn WEEKS VER WACHTIN G medegedeeld door het K. N. M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag-ochtend tot -avond. Zacht. In de ochtend op vele plaat sen aanvankelijk mist, overi gens droog en overdag zonnig en zacht weer. Zwakke wind. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres Noordstr. 55-57, Ter neuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 5e Jaargang No. 1091- Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50- .inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Mrt. Opk. April. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N. V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 5,45 5,42 5,40 5,38 5,36 5,34 5,32 5,30 5,28 Ond. 19.37 19.38 19,40 19.42 19.43 19,45 19.47 19.48 19,50 Opk. Oud. 23,31 0^56 2,05 2,56 3,31 3,54 4,11 4,24 6,30 6,57 7,36 8,29 9,36 10,51 12,07 13,22 14,35 de openingsvergadering van de voorbereidende conferentie te Batavia heeft de voorzitter der Nederlandse delegatie, Dr. Van Royen, een verklaring afgelegd, waaraan het volgende is ont- ieewd: „Mijnheer de Voorzitter. Het is ons ernstige en oprechte verlan gen, dat deze besprekingen met succes zullen worden bekroond. Hiertoe zullen wij van onze kant onee uiterste krachten geven. Hit de hrief van de heer Moh. Rum van 1 April j.l. aan de voor zitter der commissie memoreren wijin het bijzonder zijn verkla ring, dat hij uitsluitend een mo gelijk herstel van de [Republikein se regering in Djokja kon be spreken. In dit opzicht willen wij aaa de wensen der Republikeinse delegatie tegemoet komen en wij hopen), dat dit voorbeeld, namelijk heit nemen van een initiatief om de zo vurig verhoopte toenade ring en verzoening tot stand te buengen, navolging zal vinden. De Nederlandse delegatie is be reid. voorrang te doen verlener, aan de besprekingen betreffende voorwaarden en tijdstip van een «■«gelijke terugkeer der Republi- 'ketase regering naar Djokja. Ik moge van deze gelegenheid, waarbij ik voor de eerste maal het genoegen heb, de heer Rum en de leden zijner delegatie te ont moeten, gebruik maken, om een punt op te helderen, hetwelk, naar ik heb bemerkt, aanzienlijk mis verstand heeft veroorzaakt. Ik bedoel het vraagstuk van de over dracht der souvereiniteilt, welke overeenkomstig het plan-Beel, aanmerkelijk zal worden bespoe digd na de besprekingen op de rondetafe lconf erentie In dit verband wens ik op de meest formele en categorische wijze te verklaren, dat het de be doeling van de Nederlandse Rege ring is, dat deze overdracht in derdaad overeenkomstig de begin selen, door partijen op de Ren ville aanvaard, zowel volkomen als Onvoorwaardelijk zal zijn. Ik wil verklaren, dat de Neder landse Regering niets anders voor «gen staat dan een unie, bestaan de uit twee gelijkwaardige deel genoten met gelijke rechten. In deee unie wordt van geen der bei de deelgenoten verwacht, dat zij aan deze unie meer rechten over dragen of afstaan dan de weder partij,; noch zal deze overdracht andere rechten insluiten dan die, welke elk der partijten vrijwillig besluit af te staan, in de overtui ging, dat zij hiermede op de beste wijlze haar eigen belang en dat van de unie dient. Nog een laatste punt wil ik ver melden, ofschoon ik hiervan al thans op dit ogenblik, geen ge schilpunt wil maken. Ik bedoel het antwoord van de Republ kein- sie delegatie op de uitnodiging van de U.N.C.I. tot het bijwonen van deze conferentie. Als ik mij, niet vergis, heeft de heer Moh. Rum in zijn antwoordt getracht, de na druk te leggen op de omstandi g heid, dat de Republikeinse lei ders op Bangka niet kunnen wor den beschouwd als de wettige ver tegenwoordigers van de Republi keinse regering, daar deze haar gezag heeft overgedragen aan de noodregering op Sumatra. Dit zou vermoedelijk implice ren, dat de heer Rum geen enkele bindende afspraak namens zijn regering kan maken. Indien dleze interpretatie van het standpunt van de heer Rum juist is, en in dien hij als voorzitter der Repu blikeinse dielegatie in deze houding zou volharden, zou ik dit uiter mate betreuren. Want dit zou slechts leiden tot een situatie, waarbij op deze con ferentie geen overeenkomst zou kunnen 'bereikt, vooral niet in ver band met een mogelijke terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja, daar de Republi keinse delegatie in dat geval geen bindende overeenkomst zou kun nen sluiten betreffende handha ving van rust en orde in dat ge bied. Ik wil op deze bijeenkomst ech ter hierop niet verder ingaan, daar deze zaak zo gemakkelijk een controverse wordt. Ik wil besluiten, Mijnheer de Voorzitter, met mijn gelukwensen aan U om het door U genomen initiatief tot bijeenroeping van deze conferentie en sta mij toe, Mijne Heren, namens mijn dele gatie en mijn Regering, de hoop uit te spreken, dat op deze con ferentie binnen korte tijd een op lossing zal worden bereikt, een oplossing zo vurig verlangd in In donesië en in Nederland, door republikeinen' en federalisten, door Indonesiërs en Nederlanders, Chinezen en Arabieren, kortom, door allen die dit land liefheb ben". Qp zijn korte persconferen tie heeft President Truman te verstaan gegeven, dat de begro ting over het dienstjaar, dat 30 Juni a.s. eindigt, een tekort van meer dan één milliard dollar zal vertonen. Gisterenochtend te 10.50 uur Javase tijd opende de heer Coch ran als voorzitter voor deze week van de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, de Neder lands-Republikeinse voorbespre kingen, welke te Batavia in het Hotel des Indes worden gehou den, waarna de heren Van Royen en Moh. Rum, de voorzitters der beide delegaties, de standpunten huner regeringen uiteenzetten. De bijeenkomst werd na 55 mi nuten, zonder dat er verdere be sprekingen plaats hadden, ver daagd tot Zaterdag a.s. te 10.00 uur v.m. De openingsvergadering der voorbesprekingen heeft 1 uur ge duurd. Eén der eersten, dis de bovenzaal van het Hotel des In- des betrad, was de heer Merie Cochran, die als voorzitter van de week van de U.N.C.I. de ope ningsvergadering presideerde. Op de dansvloer van de ruime zaal, tegenover het podium, waren de leden der U.N.C.I. gezeten, de heer Cochran rechts geflankeerd door de heer Herremans, links door de heer Critchley. Aan de zij den van de hoefijzervormige con ferentietafel zaten de beide dele gaties, de Nederlandse rechts, de Republikeinse links. De vergade ring was niet openbaar, doch fo tografen en filmers kregen te 'kwart voor elf gelegenheid, de gebeurtenis vast te leggen. Or. Van Royen heeft, aan de vooravond van de besprekingen te Batavia tegenover de pers ver- Sdaard, dat Nederland de uitnodi ging tot deelneming aan de pre liminaire besprekingen onvoor waardelijk accepteerde. „Volgens de Canadese „Ruling" van 23 'Maart", aldus Dr. Van Royen, ..xrjn drie punten waarover over eenstemming moet worden be reikt: het staken van het vuren, ket hersitel van het Republikeinse gezag in Djokja en het tijdstip en de voorwaarden voor het houden van de ronde tafelconferentie, •eze drie punten zijn onlosmake lijk met elkaar verbonden (in extricably interwoven), daar de „ruling" spreekt van „an agree ment" en niet van „agreements", ©ver de punten kan afzonderlijk gesproken worden, doch wanneer hot komt tot het bereiken van een beslissing, beschouwen wij ze als een geheel. De mening, dat de Republikeinse regering eerst F1 ftjckja moet worden hersteld als voorafgaande voorwaarde voor verdere 'besprekingen i" geding", aldus Dr. van Re., desgevraagd, in verband met d«"| genoemde tijdslimieten der confe rentie, zeide, dat hoe spoediger de «onferentie was afgelopen hoe be ter. Indien de Republiek echter veronderstelde, dat er slechts een punt op de agenda stond, zouden er moeilijkheden kunnen rijzen. Terwijl hij opmerkte, dat de Repu blikeinse woordvoerder herhaalde lijk verwees naar de Veiligheids- raadsresolutie van 28 Januari, herinnerde Dr. Van Royen er aan, dat het eerste punt van die reso lutie de Republiek verzocht de guerilla-activiteit te staken. Wat de pessimistische voorspellingen over de besprekingen betrof, zeide Dr. van Royen: „Het is mij niet duidelijk, waarom men pessimist tisch zou moeten zijn over deze besprekingen. Wanneer beide par tijen en de UNCI overeenstemming wensen te bereiken, zijn de vel schillen zo klein, dat zij met goe de wil aan beide zijden overbrugd kunnen worden". Dr. van Royen, die zijn verkla ring tegenover de pers aflegde na de publicatie van een interview van Rum met een van de buiten landse correspondenten, zeide ten slotte nog, dat hij op verzoek van de UNCI geen verklaringen had afgelegd vóór de conferentie, daar hij uit het verzoek had opge maakt, dat niet zou worden voor uitgelopen op de conferentie. Een politieke medewerker van het ANP verneemt, dat het afde- lingsomdterzoek van het wetsont werp, dat die regering moet mach tigen over tie gaan tot voorlopige grenscorrecties, welk onderzoek Woensdag door de Eerste Kamer is gehouden, aan 'het licht heeft gebracht, dat de tegenstand in dat college vrij groot is en dat zeer critische opmerkingen zijn gemaakt, zodat wel voorspeld kan worden, dat de regering de vol gende week, als het wetsontwerp in openbare behandeling komt, een hardere dobber zal hebben, dan in de Tweede Kamer het ge val was. Het nieuwe Griekse caoliitie- kabinet, onder leiding van de liberale premier Themistocles So- foetis, is gisteren door Koning Paul beëdigd. Het verschilt weinig van het vorige kabinet. De ministeries van arbeid en nationale economie, waarvan de portefeuilles in han- dén waren van leden van de „nieuwe partij", zijn tijdelijk over genomen door Sofocles Venizelos. minister zonder portefeuille, en George Melas, minister van justi tie, beiden liberalen. Israël en Syrië hebben een overeenkomst „staakt het vuren" getekend, aldus wordt te Damas cus offioieël bekend gemaakt. De wapenstilstandsbesprekin gen tussen beide partijen zijn Woensdag in het gebied van Misjmar Hayarden, aan de Syri- sche-Israëlische grens hervat. In een nota als antwoord op de Sowjet-Russische nota van 31 Maart, waarin Groot-Brittannië er van beschuldigd werd artikel 7 van het verdrag met de Sow- jet-Unie geschonden te hebben door ondertekening van het At lantisch pact, heeft Groot-Brit tannië gesteld, dat het Atlantisch pact alleen gericht is tegen agressie zelf. (Artikel 7 van het BritsSowjet-Russisch verdrag verbiedt de partijen toe te treden tot' een coalitie, welke tegen de andere partij is gericht.) In de Britse nota wordt verder gezegd, dat Groot-Brittannië „nimmer heeft begrepen hoe de Sowjet- Unie de verklaring van de Komin- formi, dat de wereld in twee blok ken verdeeld as, in overeenstem ming zou kunnen brengen met de belofte tot samenwerking voor de vrede, welke in het Brits-Sowjet- Russisch pact tot uitdrukking is gebracht. Volgens de Britse nota hebben de Sowjet-Russische autoriteiten in Duitsland alle bepalingen van de overeenkomst van Potsdam ge schonden. In de Britse nota wordt de tegenlbeschuldiging geuit, dat de Sowjet-Russische regering het verdrag met Groot-Brittannië van 1942 ontrouw is geworden, en verklaard, dat de Britse regering niet kan zien, hoe Moskou zijn hij dit verdrag aangegane ver plichtingen interpreteert van geen gebiedsuitbreiding na te zullen streven en zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen. De verplichtingen tot weder zijdse economische bijstand, uit het verdrag voortvloeiend, worden moeilijk uitvoerbaar, aldus de Britse nota, tengevolge van de „openlijke pogingen van de Sow- jet-Unie om het Europees herstel programma te doen mislukken". De Turkse Minister van Bui tenlandse Zaken, Necmeddin Sadak, verklaarde Donderdag tegenover verslaggevers een sterk voorstander te zijn van het sluiten van een regionaal ver drag voor het Middellandse Zee gebied. Hij zeide dat Turkije „het Atlantisch Verdrag in som mige van zijn aspecten onvol doende acht voor het hand haven van de vrede op het vasteland van Europa", waar aan hij toevoegde dat Turkije „zijn veiligheid eveneens ge waarborgd wenste te zien door het sluiten van een ander regio naal verdrag, dat aan het Atlan tische Pact zou moeten worden gekoppeld". Minister Sadak verklaarde verder tijdens zijn verblijf te Washington dit vraagstuk niet te hebben besproken met Ame rikaanse autoriteiten. Hij kon evenmin aangeven, welke sta ten deel zouden moeten uitma ken van een verdrag voor het Middellandse Zeegebied. Dit zou moeten worden uitgemaakt, wanneer in beginsel overeen stemming over het sluiten van een dergelijk verdrag was be reikt". De Turkse Minister van Bui tenlandse Zaken zeide voorts nog dat „de Truman-leer een verzekering is van het buiten gewoon grote belang, dat aan de veiligheid van Turkije wordt gehecht", doch hij voegde hier aan toe, dat de Turkse, veilig heid in de eerste plaats wordt gewaarborgd door het Turkse leger. Sadak verklaarde erop te vertrouwen, dat het Turkse leger thans zoals in de afge lopen negen jaar in staat zou zyn met succes weerstand te bieden aan elke aanval, die op zijn grenzen zou worden uitge voerd. waarnemers menen zelfs, dat de Sowjet-autoriteiten een mid del zoeken om uit de Berlijnse impasse te geraken. In theorie hebben de Ooste lijke autoriteiten alle export van Oost- naar West-Berlijn .ver boden. In de practijk is dit ver bod echter beperkt tot voedings middelen en brandstof. De West-Berlijnse autoritei ten staan geen export naar het onder Russisch bestuur staande gebied toe van artikelen, die zijn vervaardigd uit de schaarse materialen, die per luchtbrug naar Berlijn zijn gebracht. Hier onder vallen de meeste electri- sche apparaten. Eerder had de burgemeester van Oost-Berlijn, Fritz Ebert, verklaard, dat hij besprekingen over handelsovereenkomsten tussen de Oostelijke sector en de Westelijke sectoren over woog. Carl Schwennicke, het econo mische lid van de West-Berlijn se magistraat, heeft verklaard dat de Russen slechts de blok kade behoefden op te heffen als zij de producten uit de Wes telijke sectoren werkelijk nodig hadden. De burgemeester van West- Berlijn, prof. Ernst Reuter, heeft gezegd, dat de handel tussen Oost en West slechts op twee voorwaarden kon worden her vat: opheffing van de blokkade van Berlijn en uitschrijving van vrije en geheime algemene ver kiezingen in de Russische zone an sector. Handelsfirma's in Oost-Duits- land mogen contact opnemen met maatschappijen in West- Berlijn om te komen tot een hervatting van de handel, die vier maanden lang practisch stil heeft gelegen. Dit is giste ren meegedeeld door Fritz Selb- mann, het plaatsvervangend hoofd van de economische com missie in de Sowjet-zone. Deze mededeling is in Weste lijke politieke kringen met veel belangstelling ontvangen. Zij toont aan, zo meent men in deze kringen, dat de autoriteiten in de Russische zone tot het in zicht zijn gekomen, dat zij het niet kunnen stellen zonder de waardevolle electrische artike len uit West-Berlijn. Sommige Andrei Gromyko, het hoofd der Russische delegatie bij de V. N., heeft Woensdag in de algemene vergadering voor het eerst een igroofsscheepse aanval gedaan op het Noord-Atlantisch pact. Hij noemde het pact „een be wijs, dat de heersende kringen van de V. S. en Engeland weer de oude gedragslijn hadden gevolgd in de buitenlandse politiek, die gericht was op isolering van de Sowjet-Unie". Het woord voerend in het debat over beperking van het veto recht, zeide Gromyko, dat de Noord-Atlantische landengroe- pering werd gevormd met het doel „de overheersing van andere landen en volken door de V. S. en Engeland mogelijk te maken". ..Een dergelijke alliantie zou niet nodig zijn", als niet „ihet verlan gen bestond de Brits-Amerikaan se overheersing met geweld tot stand te brengen". Het opbou wen van Noord-Atlantische groe pering en van „andere agressieve militaire en politieke groeperin gen" was een bewijs, dat genoem de Britse en Amerikaanse krin gen geheel gebroken hadden met de politiek van Jalta en Potsdam, met de politiek van versteviging van de internationale samenwer king. De strijd om het veto-recht was een strijd tussen twee tendensen ni de internationale politiek: „de Clarence Cannon, democratisch afgevaardigde van Missouri, en voorzitter van de commissie voor de toewijzingen heeft in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den verklaard, dat Amerikaanse bommenwerpers van de lucht vloot, in geval van oorlog de atoombom op Moskou zouden gooien. De V. S. moeten andere landen de benodigde uitrusting leveren voor de landstrijdkrach ten, terwijl Amerika zelf een luchtmacht vormit, die in staat is iedere aanvaller een beslissende slag toe te brengen, aldus Can non. Indien de Sowjet-Unie aan valt, moeten vliegtuigen van bun basis uit binnen drie weken de atoombom kunnen vervoeren naar ie dei militair centrum in de Sowjet-Unie. Anders zou de Sowjet-Unie in 60 dagen het ge hele Europese vaseland bezetten, aldus Cannon. Volgens Cannon ga randeert de ondertekening van het Atlatisch verdrag, dat de ba ses beschikbaar zullen zijn, van waaruit de atoombom op Moskou en de Russische industrie kan worden neergeworpen. „Wat wij nu alleen nog nodig hebben, zijn de vliegtuigen om de bom te wer pen." Cannon merkte op, dat vliegdekschepen vliegtuigen ver voeren, die slechts een actieradius hebben van 800 a 1100 km en een gemakkelijke prooi worden, in- Het nationalistische Chinese persbureau „Central News" heeft Woensdagavond gemeld, dat de regeringstroepen Woensdag, na gecombineerde aanvallen van land-, zee- en luchtstrijdkrachten, 4 plaatsen veroverden, die een sector van de Jangtse beslaan, 110 km en Oosten van Nanking. De communisten zouden 3 regimen ten in de strijd verloren hebben. De heroverde plaatsen waren Hsintsjow, Hohwatsjin, Jaotsjiao en Takang. Volgens te Nanking circulerende berichten zouTsjiang De Minister van Oorlog, 'Minis ter van Marine ad interim, deelt mede, dat, met ingang van 13 Mei a.s. de repatriëring van Neder landse militairen uit Indonesië zal worden hervat. In he t tijdvak 13 Mei 'tot en met September zullen repatriëren, een groep individuele gevallen (mili tairen die h-tzij wegens afkeuring van tropendienst of ziekte, hetzij wegens andere redenen niet tege lijk met hun onderdeel terug keren) voorts drie compagnieën aan- en afvoertroejpen, de laatste vier O.V.W.-bataljons, vier afde lingen veldartillerie, twee com pagnieën genietroepen, drie eska drons pantserwagens, het perso neel van twee mobiele was- en badinrichtingen en van een hulp- verbandiplaatsafdleling, al welke onderdelen waren toegevoegd aan de reeds gerepatriërde O.V.W.- bataljons. In dit tijdvak zullen ook 'groe pen marinepersoneel, waaronder mariniers terugkeren. In het tijdvak October 1949 tot en met Januari 1950 zullen terug keren de 7 December-divisie, met "Se eerst uitgezonden zes bewa- kings^bataijonst, alsmede het per soneel van de 2e divisie, dat In verband met zijn totale diensttijd tot de 7 Dec. divisie kan wonden gerekend. In dit tijdivak zullen eveneens groepen marinepersoneel, waaron der mariniers, repatriëren. Een woordvoerder van het Brit se Ministerie van Buitenlandse 'Zaken heeft de geruchten tegen gesproken, als zou de Sovjetrege- ring contact met Engeland hebben gezocht om te komen tot een op lossing van 't probleem dat wordt veroorzaakt door de blokkade van Rerlijln. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft Woensdag namens dte Ame rikaanse regering een dergelijke tegenspraak geleverd. De voormalige Luit. Gouver neur-Generaal Dr. H. J. van Mook, is Woensdag per vliegtuig van New York' naar Nederland vertrokken Kai Sjeki, de „afgetreden" presi dent van China, zelf het bevel tot de aanvallen gegeven hebben. Deze berichten werden' echter niet bevestigd. Volgens berichten van rege ringszijde zetten de Chinese strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht hun gecombineerde aanvallen iin het Yangtse-gebied voort; gisteren wend, als gevolg van deze aanvallen, het aan de Noordelijke oever van de Yangtse gelegen bruggehoofd van San- liiangjing door de regeringstroe pen heroverd, waardoor in de laatste twee dagen vijf bolwerken door nationalistische troepen zijn heroverd. Sankiangjing is op een afstand van ongeveer 100 kilometer ten Oosten van Nanking en 25 kilo meter Oostelijk van het bolwerk aan de Zuidelijke oever van de Yangtse, Tsjihkiang gelegen. In berichten uit laatsgenoemde stad wordt gemeld dat de verliezen der communistische strijdkrach ten zijn toegenomen, door het „vernietigen" van nog twee com munistische regimenten en van een bataljon, hetgeen tijdens de tweede dag van de operaties plaats vond. In vertraagde berichten werd gisteren gemeld, dat twee sche pen van een Chinese stoomvaart maatschappij Woensdag op een afstand van 25 'kilometer ten Oos ten van Nanking door machine geweren der communistische troepen werden beschoten, toen zij een nauw gedeelte van de Yangtse passeerden. Gemeld wordt, dat regerings troepen een strook grond s ter breedte van vijf kilometer langs de Zuidelijke oever van de Yangt se en langs de spoorweg tussen Nanking en Sjanghai zuiveren, zulks als voorzorgsmaatregel te gen een mogelijke poging door de communistische troepen, om de Yangtse over te steken. dien zij zich binnen deze afstand van het doel zouden wagen. Zelfs een vliegdekschip voor su perforten, die met lading onge veer 800 mihoen dollar zou kos ten, zou in drie dgaen tot zinken gebracht kunnen worden, aldus Cannon. De Republikeinse Senator Ralph Flanders heeft in de Senaat voor gesteld. dat de Ver. Staten door middel van geleide projectielen strooibiljetten en vredespamflet- ten voor de bevolking boven de Sowjet-Unie uitwerpen. De Ver. Staten moeten een „politiek of fensief" beginnen om de bevol king van de Sowjet-Unie te laten weten ,swaarom die rest van de wereld dc Sowjet-Unie vreest en zich tegen haar wapent". Flan ders meent met een dergelijke „litteratuuruitzending vanuit de lucht" meer mensen te kunnen bereiken dan met radio-uitzendin gen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet voorlopige voorzieningen bouwkassen. Aan de Memorie van Toelich ting hierop is het volgende ont leend: In de Memorie van toelichting op het ontwerp van de wet voor lopige voorzieningen bouwkassen werd onder meer medegedeeld, dat een definitieve wettelijke re geling van het bouwkasbedrijf in een vergevorderd stadium van voorbereiding- was, zij het dat het nog wel enige tijd zou duren, al vorens een zodanige regeling aan de Staten-Generaal zou kunnen worden voorgelegd. Daar toentertijd verwacht mocht worden, dat deze definitieve wet telijke regeling op een betrekke lijk korte termijn haar beslag zou kunnen krijgen, werden de in ge noemde wet neergelegde provi soire voorzieningen tot een mini mum beperkt. Aangezien het zich echter thans laat aanzien, dat een definitieve wettelijke regeling van het bouw kasbedrijf in verband met de ver strekkende beslissingen, welke daarbij ten opzichte van de struc tuur van dat bedrijf zullen moeten worden genomen, nog wel gerui me tijd zal vereisen, doet het ge mis van bepaalde voorzieningen in de voorlopige wet zich steeds sterker voelen. Een en ander heeft er toe ge- 'leid, dat de Ministers van Finan cien, van Justitie en van Weder opbouw en Volkshuisvesting het noodzakelijk hebben geoordeeld om, in afwachting van de tot standkoming van de beoogde de finitieve wettelijke regeling van het bouwkasbedrijf, de wet voor lopige voorzieningen bouwkassen op de verschillende punten aan te vullen. Het onderhavige wets ontwerp strekt hiertoe. Naar aanleiding van het post vatten van de mening, dat de distributie van textiel wel spoedig tot het verleden zal behoren, ver neemt het ANP van officiële zijde dat binnenkort nieuwe textiel punten zullen wordten beschikbaar gesteld. Hieruit blijkt, dat op heffing van deze distributie voor alsnog niet in de bedoeling ligt. tendens om ie overheersen, Rus land te isoleren en een nieuwe oorlog te ontketenen en de ten dens om de grondbeginselen van de V. N. te handhaven, de plan nen van agressors te verijdelen en oorlogsstokers te ontmaske ren". Andere punten uit de rede van Gromyko die Indonesië, Pale stina, de Brits-Egypische betrek kingen, do atoombom en de West- Europese Unie bestreek wa ren: de Balkan-commissie deze werd gébruikt om „de intensie vere interventie van Engeland en Amerika in Griekenland te mas keren". De atoomenergie. De Sowjet- Unie kon zich niet verenigen met het plan-Baruch (voor internatio nale controle) omdat het in te genspraak was met het principe van staatssouvereiniteit en de doeleinden van de V. N. Palestina. De toestand daar was niet te wijten aan het Russi sche veto, doch aan de staten, die het vetorecht bestreden, „staten die nationale bevrijdingsbewegin gen onderdrukten". De Brits-Egyptische betrek kingen. Ondanks discussies in de Veiligheidsraad over Egyptische eisen tot terugtrekking van Brit se troepen, bleven zij in Egypte. De Westerse Unie toonde nog maals aan, dat Engeland en de v. S. groepen van staten vorm den tegen de Sowjet-Unie en de volksdemocratieën. Het vetorecht. Zonder dit recht zou de Veiligheidsraad „een wil loos instrument zijn in de handen van het Brits-Amerikaanse blok". Het Atlantisch pact. „De V. S. en Engeland maken een uitge breid netwerk van militaire ba ses, in het bijzonder in de buurt van de Sowjet-Unie. Slechts naieve en onwetende mensen kun nen geloven dat het opnemen van Noorwegen in het pact een uit drukking is van de vredelievende de doeleinden van de V. S. en an dere landen van het verdrag". Van die zijde van de persraad wordt het volgende medegedeeld: Nu de wilde actie van het per soneel van de „Telegraaf" het re gelmatig en tijdig verschijnen van de dagbladen „Het Parool" en „Trouw" onmogelijk heeft ge maakt, zag de persraad zich voor de noodzakelijkheid geplaatst, aan de onderneming ,,De Volkskrant" te doen zetten en drukken over eenkomstig de door de persraad nader te verstrekken aanwijzingen Tot dusverre geschiedde de ver zorging van de z-g- ..gastbladen" op basis van een vrijwillige over eenkomst naar burgerlijk recht. Ter verzekering van de nako ming dezer verplichting besloot de persraad een voorziening in het bestuur van de onderneming te treffen. Dit betekent, dat de huidige beheerder, die ingevolge het Lon- dense besluit Herstel Rechtsver keer benoemd was door het be heersinstituut en wiens mandaat toch binnenkort zou aflopen, zal worden vervangen door één of meer bewindvoerders, die voor hun beleid dan verantwoording' aan de persraad verschuldigd zijin. In de opdracht aian deze bewind voerders zal mede zijn vervat, het treffen van voorbereidingen voor de verschijning van „De Tele graaf" en „Het Nieuws van de Dag", evenwel niet dan nadat de regelmatige en tijdige verschijning van de „gastbladen", overeenkom stig dte eisen, die daaraan redelij kerwijze mogen worden gesteld, ten volle is verzekerd. Is het mogelijk 55 jaar in plaats van 65 jaar te stellen als minimum leeftijd, waarop we duwen die na 1 October 1947 weduwe zijn geworden en wier echtgenoot een uitkering inge volge de noodwet Ouderdoms voorziening ontving, eveneens voor deze uitkering in aanmer king kunnen komen? Deze vraag heeft het Hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Ouden van Dagen gesteld aan de Minister van Sociale Zaken. Ondanks de zware stormen zijn er nog vele narcissenvelden overgebleven, vooral in het N. van de bollenstreek, zo deelt de Provinciale V.V.V. Zuid-Holland mee. De hyacinthen beginnen overal te kleuren. Bij warm weer gedurende de eerstvolgende dagen zullen er met Pasen reeds vele kleurige velden te zien zijn. Blijft het koud, dan zullen er toch ver schillende velden rondom Sas- senheim en Voorhout in bloei staan. Hier en daar ziet men veldjes vroege tulpen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1