Syrië treft overeenkomst met zijn buurstaten De haven van Antwerpen 1 Qromyko op Alg.jVerg. V. N. wjet-unie Algemene Vergadering der Verenigde Naties DONDERDAG 14 APRIL 1949. Tass over Finland Volksraad verzoekt om verkiezingen Evatt over verdediging van Stilie-Oceaangebied De terroristen-actie Ultra-nationalistische Duitse partij verboden Prinses Beatrix waterpadvindster Zeepost naar Indonesië, i e Antillen er Suriname Tsjiang Kai-Sjek en de vredesonderhandelingen Paasboodschap van Kardinaal Von Preysing De nieuwe Griekse regering De grondwet voor de Raad van Europa Technische facü telten voor Amerikaanse luchtrracht Spanje en het Atlantisch pact De Nederlandse automobilist in Beigiê fet voorlopige I bouwkassen „Staakt het vuren" tussen Syrië en Israel De blokkade van Berlijn Geen opheffing van de textieldistributie De Tele$raaf-kwe«tle Uitkering noodwet ouderdomsvoorziening De bollenvelden met Pasen Frankerdmg bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M. I. te De Bilt, geldig van Don derdagochtend tot avond. Wisselend bewolkt met over wegend droog weer en op en kele plaatsen ochtendnevel of mist. Meest matige wind tussen W. en Z.W. In het bin nenland iets hogere tempera tuur en in de kuststroken on geveer dezelfde temperatuur als gisteren. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1090- Adver tentiep rij s per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terncuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. DE INDONESISCHE KWES TIE OP HAAR AGENDA. De algemene vergadering van de V. N. heeft Dinsdagmiddag in plenaire zitting besloten de Indonesische kwestie op haar agenda te plaatsen. Dit besluit werd genomen met 41 tegen 3 stemmen, bij 12 onthoudingen. Tegen stemden Nederland, Bel gië en Zuid-Afrika. De landen, die zich van stemming onthiel den, waren Frankrijk, Groot- Brittannië, Griekenland, Lu xemburg, Noorwegen, Peru, Zweden, Turkije, Venezuela, Argentinië, Denemarken en de Dominicaanse Republiek. Tevoren was een voorstel van Noorwegen, om het besluit op te schorten in verband met de ko mende onderhandelingen te Ba tavia, verworpen met 40 tegen 10 stemmen, bij 6 onthoudingen. De algemene vergadering aan vaardde eenstemmig de aanbe veling van de agendacommissie om de Indonesische kwestie te verwijzen naar de politieke com missie nummer één, tenzij deze commissie wegens tijdgebrek de kwestie aan de commissie-ad- hoc zou moeten overdragen. ZAAK MINDSZENTY OP lAGENDA. De algemene vergadering der V. N. heeft besloten de bespre king van de jongste processen tegen de Hongaarse primaat Kardinaal Mindszenty en tegen de 15 Bulgaarse predikanten op haar agenda te plaatsen. De stemverhouding was 30 vóór, 7 tegen, 20 onthouding. Voor het debat protesteerden Hongarfje en Bulgarije telegra fisch tegen het voorstel tot be- Uit Helsinki meldt het Sow- jet-Russische persbureauTass, dat „in de laatste tijd het uit dagend optreden van de Finse reactie tegenover de communis ten, ten doel heeft de openbare mening voor te bereiden op nog duistere, door de binnenlandse en internationale reactie ge smede plannen." Hierbij citeert Tass het com munistisch gezinde Finse blad „Tuekansas Sanomat", waarin wordt verklaard, dat „de recht se kringen van Finland al hun hoop vestigen op aanvalsplan nen in verband met de Atlanti sche militaire Unie. Deze krin gen worden hierbij stilzwijgend door de regering gesteund." Tass meldt in hetzelfde be richt, dat generaal Arajuri, voor malig hoofd van de politie te Helsinki, in December j.l. in Finland is teruggekeerd, na in het buitenland een schuilplaats te hebben gezocht en dat hij, ondanks dat hij beschuldigd was van oorlogsmisdaden, slechts tot 15 dagen gevangenisstraf is ver oordeeld. Het Berlijnse comité van de Volksraad heeft aan de vier be velhebbers te Berlijn een schrij ven doen toekomen, waarin hét verzoekt op 19 en 20 Mei in ge heel Berlijn verkiezingen te houden voor afgevaardigden voor de Volksraad. Het comité heeft de verzekering gegeven dat de verkiezingen vrij en ge heim zullen zijn. Het is de eer ste maal, sedert in Juli 1948 de breuk in de Kommandatura tot stand kwam, dat een politieke organisatie, die onder toezicht staat van het Sow jet-Russische militaire bestuur, zich tot de vier Berlijnse bevelhebbers richt. spreking. Denemarken, Noor wegen, IJsland en Zweden maakten bekend, dat zij niet voor bespreking waren. Volgens Rasmussen, de Deen se Minister van Buitenlandse Zaken, die namens deze vier landen sprak, valt deze kwestie onder de vredesverdragen. Cohen (V. S.) gaf als zijn oor deel te kennen, dat deze aan gelegenheid wel onder het Handvest der V. N. thuis hoorde. Volgens Panyoesjkin, de Sow- jet-Russische ambassadeur in de V. S„ trachten de voorstan ders van een bespreking Hon gaarse en Bulgaarse misdadi gers, die verkozen hebben hun landen te verraden, in hun be scherming te nemen. De afgevaardigden van Wit- Rusland, Polen, Tsjecho-Slowa kije en Joego-Slavië verzetten zich eveneens tegen een discus sie over deze processen. In een rede voor de Ameri kaans-Australische vereniging heeft Dr. Herbert Evatt, vice- premier van Australië en voor zitter van de algemene verga dering der Verenigde Naties, Dinsdag te New York verklaard, dat de Verenigde Staten en Australië streven naar de ont wikkeling van een regionale sa menwerking binnen het kader der V. N. voor de verdediging van Zuid-Oost-Azië en de Stille Oceaan. Evatt voorspelde, dat het na tionalisme en de strijd van de bevolking dezer gebieden voor betere levensomstandigheden in de geschiedenis belangrijker zal blijken te zijn dan meer specta culaire gebeurtenissen elders. Verbetering van de levens standaard is* volgens Dr. Evatt het enige doeltreffende ant woord aan de extremistische be wegingen in deze gebieden. De boswachter van Tjibru is door een bende van zijn bed ge licht en ontvoerd. Zijn lijk werd later 50 km verder op de weg naar Tasikmalaja gevonden. Soerabaja: Op de weg tussen Malang en Batoe hield een ben de een opqlette aan, waarin zich een militair bevond. Deze dood de een der terroristen waarop de anderen vluchtten en ont kwamen. Op dezelfde weg werden drie terroristen ontdekt door politie, die in een jeep patrouilleerden. Twee hunner werden gearres teerd. Op de weg naar Kebon Agoeng werd een opelette aangehouden de inzittenden moesten hun geld afgeven. punt op de agenda stond, zouden er moeilijkheden kunnen rijzen. Terwijl hij opmerkte, dat de Repu blikeinse woordvoerder herhaalde lijk verwees naar de Veiligheids raadsresolutie van 28 Januari, herinnerde Dr. Van Royen er aan, *at het eerste punt van die reso lutie de Republiek verzocht de guerilla-acriviteit te staken. Wat de pessimistische voorspellingen over de besprekingen betrof, zeide Dr. van Royen: „Het is mij niet duidelijk, waarom men pessimis-* tisch zou moeten zijn over deze besprekingen. Wanneer beide par tijen en die UNCI overeenstemming wensen te bereiken, zijn de vel schillen zo klein, dat zij met goe de wil aan beide zijden overbrugd kunnen worden". Dr. van Royen, die zijn verkla ring tegenover de pers aflegde na de publicatie van een interview De Britse autoriteiten in Duitsland hebben de „Duitse rechtse partij", die haar aan hangers heeft in het in Neder- Saksen gelegen district Gif- horn, op grond van haar „ultra- nationalistische en militairisti- sche neigingen" verboden. De Britse regionale commis saris van Neder-Saksen, briga de-generaal John Lingham, heeft in een brief aan de voor zitter en de leden van de partij te Gifhorn verklaard ervan overtuigd te zijn, dat de poli tiek van en de methoden, ge bruikt door de „Duitse Rechtse Partij", schade berokkenen aan de démocratie in Duitsland. In de brief wordt onder meer verklaard, dat sprekers van de partij op politieke bijeenkdm- sten de verrichtingen van de Duitse nationaal-socialistische regering hebben geprezen, zon der de misdaden te veroordelen, welke door deze regering jegens Duitsland en de wereld zijn be gaan. De partij heeft bijeen komsten gehouden, in de trant van de vergaderingen der voor malige nationaal-socialistische partij en er zijn personen ver volgd op grond van hun poli tieke overtuiging. Tenslotte wordt, op grond van het voorstaande, in de brief van brigade-generaal Lingham ver klaard dat de verstrekte ver gunning voor de „Duitse Recht se Partij" in het district Gif horn wordt ingetrokken en dat de ontbinding van de gehele organisatie wordt gelast. De „Duitse Rechtse Partij" heeft tot nu toe slechts in hét district Gifhorn en in dat van de universiteitsstad Goettingen geopereerd. Haar enige succes was het veroveren van de meer derheid in de gemeenteraad van Wolfsburg, de stad, waar de „volkswagens" worden vervaar digd. Dit verkiezingsresultaat is sindsdien ongeldig verklaard en de zaken van de stad Wolfs burg worden nu door commissa rissen geregeld. De „Duitse rechtse partij" ontstond in 1946, als het resul taat van een fusie van de Duitse conservatieve partij, de Duitse partij voor het herstel en de Duitse Boerenpartij; zij ver kreeg destijds een voorlopige vergunning om als politieke partij in de Britse bezettingszo ne van Duitsland te mogen fun geren. Paul beëdigd. Het verschilt weinig van het vorige kabinet. De ministeries van arbeid en nationale economie, waarvan de portefeuilles in han den waren van ledten van de „nieuwe partij", zijn tijdielijlk over genomen door Softocles Venizelo®, minister zonder portefeuille, en George Melas, minister van justi tie, beiden liberalen. Op het Paleis Soestdijk is gis terenmiddag Prinses Beatrix ge ïnstalleerd als lid van een klein watervenjdel van het Nederlands padvindersgilde,, dat zijn kamp huis zal krijgen op het landgoed „Gooilust" bij 's-Graveland, thans in beheer bij natuurmonumenten, en waarvan slechts een zestien tal meisjes uit Hilversum en om geving deel uitmaakt. De oprich ting van dit nieuwe watervendel is geschied, omdat Prinses Bea trix, die thans van kabouter „overvliegt" naar padvindster haar keuze liet vallen op de wa terpadvinderij. De leiding van dit vendel er was tot nu toe geen watergroep in deze omgeving berust voorlopig bij twee leidsters uit Zanadam, waar reeds langere tijd een watergroep der padvind- sters bestaat. De meisjes zullen zich o.a. met kano's en andere vaartuigen op de plassen van Loosdrecht en omgeving verma ken. Een Syrische delegatie is gis teren naar Bagdad vertrokken om een aanvang te maken, wat te Damascus officieel genoemd werd, voorbereidende bespre kingen over een militaire over eenkomst met Irak. Uit officiële bronnen wordt vernomen, dat Syrië bereid is dergelijke stappen te onder nemen bij elke Arabische staat, die een militaire overeenkomst wenst. Een Irakse militaire commis sie kwam Maandag te Damas cus aan en voerde een bespre king met het Syrische staats hoofd, kolonel Hoesni. De Syrische delegatie, die met Israël over een permanente wa penstilstand onderhandelt, is Maandagavond laat te Damas cus teruggekeerd, waar zij een onderhoud met Hoesni Zaim had. Naar verluidt, was de ont moeting, die de delegatie Maan dag met de Joden had, lang en succesvol. Onder het opschrift „de lente 1949 baart zorgen in de Antwerp se haven", wijdt Prof. S. van Geertruyen in de „Gazet van Ant werpen" van gisteren een be schouwing aan de Antwerpse scheepvaartmoeilijkheden. Prof. Van Geertruyen herin- Met het m.s. „Willem Ruys" kan zeepost naar Indonesië wor den verzonden, mits zij uiterlijk 28 April gepost is. Naar de Nederlandse Antillen vertrekt het s.s. „Hera". Laatste buslichting van de zeenost 20 April. Het s.s. „Stuyvesant" zal naar Suriname vertrekken. Zeepost voor dit land moet uiterlijk 2 Mei gepost zijn. Een hooggeplaatste Chinese militair heeft te Nanking aan de correspondente van het A.F.P verklaard, dat president Tsjiang Kai-Sjek thans zelf voorstan der is van het prijsgeven van de Kajngtse-linie en van het verplaatsen van het laatste weerstandsbolwerk naar het eiland Formosa. Het is het militaire gezag te Nanking en Sjanghai, dat erop aandringt om langs de Jangtse weerstand te blijven bieden. Volgens dit militaire gezag is het overtrekken van de Jangtse de laatste natuurlijke verdedi gingslinie op het continent, een ware amphibie operatie, waar toe de communisten nog niet gereed zouden zijn. Anderzijds zouden de nationalisten met het behoud van een weerstands linie aan de Jangtse het maxi mum voordeel halen uit het be zit van een luchtmacht en van talrijke kanonneerboten. Militaire waarnemers geloven echter, dat de communisten in de loop der komende weken Mei, begin Juni, zullen trachten voor het wassen der rivier eind de Jangtse over te steken. Konrad Kardinaal Graaf von Preysing, de Katholieke Bis schop van Berlijn, heeft Woens dag in een bijzondere Paasbood schap tot de 348.257 Berlijnse Katholieken betreurd, dat „de vrede thans nog niet over de wereld gekomen is." „De wereldvrede hangt af van rechtvaardigheid", zo zeide de Kardinaal, „sociale rechtvaar digheid, rechtvaardigheid in de internationale betrekkingen, rechtvaardigheid voor ieder in dividu. Het mag nergens voor komen, dat iemand wordt be roofd van zijn fundamenteel recht op vrijheid om een gezin te stichten en volgens zijn ge weten te leven." Het officiële Amerikaanse or gaan „Die Neue Zeitung" geeft als de mening in Berlijnse Ka tholieke kringen weer, dat de boodschap van de Kardinaal een antwoord is op de commu nistische propaganda voor het vredescongres, dat volgende week te Parijs zal worden ge opend. ,nert er allereerst aan, dat welis waar het aantal zeeschepen, dat de haven van Antwerpen in het eerste kwartaal van. 1949 aan deed, hoger was dan verleden jaar, doch dat de tonnage 250.000 ton kleriner was. Dit is in hoofd zaak toe te schrijven aan het ge leidelijk uit de vaart nemen van Liberty- en Victoryschepen, Bovendien kon worden vastge steld, dat in de afgelopen maan den de Antwerpse haVen in toe nemende mate bezocht werd door lijnschepen, die er slechts zeer korte tijd bleven. Hoewel deze schepen er toe bij dragen een indrukwekkend beeld te geven van de omvang der ha venbeweging, leveren zij in feite slechts een matige verdienste op voor de havengemeenschap en de stadsbevolking. k Prof. Van Geertruyen noemt het verder een zeer ontmoedigend resultaat, dat de Belgische koop vaardijvloot in 1948 met slechts 16 schepen werd uitgebreid, waar van er twee verkocht werden en één verging. Op 1 Januari 1949 bestond de Belgische koopvaardij vloot uit 91 zeeschepen met een gezamenlijke inhoud van 392.000 bruto-registerton. Volgens Prof. Van Geertruyen heeft de modernisering van de Belgische koopvaardijvloot het tempo van die der andere landen niet kunnen bijhouden. De Griekse premier, .Sofoelis, heeft Konipg Paul gisteren mede gedeeld, dat in zijin nieuwe kabinet geen leden van de „nieuwe partij" zullen worden opgenomen. Verder zou het gelijk aan het vorige zijn. Het oudte kabinet trad af toen Spyros Markezmis, Minister zon der portefeuille en leider van de „nieuwe partij?', weigerde af te treden nadat van hem beiweerd was, dat hij betrokken was bij het smokkelen van deviezen. De nieuwe partij' had twee por tefeuilles, arbeid en economische zaken. De Koning zou gisterenavond het nieuwe kabinet, dat het zesde van Sofoelis is, beëdigen. Naar vernomen wordt, heeft de conferentie van Ambassadeurs van 10 landen, die besprekingen heeft gevoerd over een grondwet voor de raad van Europa, besloten Straatsburg voor te stellen als de permanente zetel van de Europe se raad. De ontwerp-constitutie, opge- gistermiddag te Landen beëindigd zo heeft een woordvoerder van het Foreign Office meegedeeld. D e ontwerp^conatitiijtije, ,bpge steld door de ambassadeurs en vertegenwoordigers van de landen der Westerse Unie, Noorwegen', Zweden, Denemarken, Italië en Ierland zal worden voorgelegd aan de ministers van buitenlandse zaken van deze 10 landen, wan neer aij eind April of begin Mei te Londen bijleen komen,. De woordvoerder zeide, dat over het algemeen overeenstem ming was bereikt, maar dat enke le punten, waarover men het niet eens was, aan de ministers van buitenlandse zaken zaluiden wor den overgelaten. Emir Adel Arstan, het hoofd van de Syrische delegatie bij de algemene vergadering der Ver enigde Naties, zal, naar ver wacht wordt, aan de vergade ring een memorandum overleg gen, waarin zal worden verzocht om teruggave van de gebieden, die onder het Franse mandaat aan Palestina zijn afgestaan. Syrië zal twee postzegels met de beeltenis van kolonel Hoesni uitgeven, ter gelegenheid van diens machtsoverneming. In Engeland zijn technische faciliteiteh voor de Amerikaan se luchtmacht gereed, die het uitvoeren van bombardementen met atoombommen van Engel se bases uit mogelijk maken, aldus meldt de Londense cor respondent van het New York Times Dinsdag. Deze faciliteiten maken vol gens hem deel uit van het ge meenschappelijke Brits-Ameri kaanse plan voor de verdediging van West-Europa. De correspondent zegt er ech ter zeker van te zijn, dat er geen atoom-bommen in Enge land zijn „opgeslagen". „Euro pese deskundigen verklaren, dat, indien morgen oorlog zou uit breken, het tot actie overgaan van de Amerikaanse luchtmacht een kwestie van uren zou zijn," aldus de correspondent. Kapitein Alan Hillgarth, voor malig Brits vlootattaché te Ma drid, brengt in een ingezonden schrijven aan de „Times" de mening naar voren, dat Spanje zich in geval van een oorlog niet noodzakelijkerwijs bij de Atlan tische Mogendheden zal aan sluiten. Volgens kapitein Hillgarth kunnen de in het Atlantisch Verdrag verbondenen er in het geheel niet op rekenen, dat Spanje zich dan bij het Weste lijke kamp zou aansluiten. ..Het is waar, dat bijna alle Span jaarden de Sowjet-Unie en het communisme verafschuwen, doch datzelfde volk voelt zich geïsoleerd, gekwetst en beledigd door de Westelijke mogend heden en in geval van een crisis zou de onmiddellijke reactie hierop zijn het besluit neutraal te blijven, tenzij Spanje werke lijk wordt aangevallen. Boven dien zal een land, dat niet op moderne oorlogsvoering voorbe reid is, niet vrijwillig zich in een oorlog storten op uitnodiging- van juist diegenen, die er voor verantwoordelijk zijn. dat het land niet voorbereid is", aldus deze brief. De K.N.A.C. wijst in verband met het overweldigend grote aantal process, .-verbaal, dat tegen in België rijdende Neder landers de laatst», fctfd wordt op gemaakt, op de verschillen met de Nederlandse wetgeving. Snelverkeer heeft geen voor rang op langzaam verkeer, bij driesprongen heeft het recht- doorgaande "erkeer voorrang. T~ ^ebouwde kommen zijn we- In gen met meer dan één rijbaan of voorzien van tramrails voor- rangsweg. Het inhalen nabij kruisingen, gelijkvloerse railkruisingen, het naderen van de top van een hel ling of van een oprit van een brug, is verboden. Het tripleren is verboden, tenzij dit uitdruk kelijk anders wordt aangegeven. Voorbijrijden van stilstaande trams mag alleen geschieden in dien men 3 m van de rails af blijft. In de bebouwde kommen moet met gedimd licht gereden worden. Is de openbare verlich ting zo, dat men bij niet-mistig weer een voertuig op 100 m af- stand gemakkelijk kan worden onderscheiden, dan moet met stadslichten worden gereden Voetgangersoversteekplaatsen mogen slechts worden overschre den, indien dit zonder gevaar voor de voetgangers kan plaats hebben In de rijrichting mag alleen uiterst rechts gestopt en geparkeerd worden. Het grootste deel van de be keuringen komt op rekening van hen, die links stoppen, wat ook in ons land niet is toegestaan. entieprijs: 110 ct.minimum vertentie 1,50. ng advertenties namiddags 3 uur k kl. advertenties Is 60 ct.; iedere neer 12 ct. Ver- 3;: Brieven onder :r Bureau van dit i cent meer. kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Mrt. Opk. Ond. April. MSLft-Tï Opk. OuL 15 16 17 18 19 20 21 22 23 5,45 5,42 5,40 5,38 5,36 5,34 5,32 5,30 5,28 19.37 19.38 19,40 19.42 19.43 19,45 19.47 19.48 19,50 23,31 (k56 2,05 2,56 3,31 3,54 4,11 4,24 6,30 6,57 7,36 3,29 9,36 10,51 12,07 13,22 14,35 /ko, het hoofd der gatie bij de V. N„ jg in de algemene >or het eerst een aanval gedaan op arisch pact. het pact „een be heersende kringen Engeland weer de jn hadden gevolgd indse pol'riek, die isolering van de erend in het debat van het veto- Gromyko, dat de he landengroe- gevormd met het crsing van andere n door de V. S. en elijk te maken", alliantie zou niet niet „het verlan- Brits-Amerikaan- met geweld tot en". Het oplbou- -Atlantische groe- andere agressieve Jitieke groep erin - ewijs, dat genoem- Lmerikaanse krin- roken hadden met Jalta en Potsdam, t van versteviging tionale samenwer- het veto-recht was en twee tendensen >nale politiek: „de nnen deze afstand zouden wagen, fdekschiip voor su- met lading onge in dollar zou kos- 1 dgaen tot zinken ïen worden, aldus inse Senator Ralph in de Senaat voor- Ver. Staten door eleide projectielen en vredespamflet- >evolking boven de twerpen. De Ver. een „politiek of- nen om de bevol- wjet-Uïüe te laten m de rest van de jet-Unie vreest en r wapent". Flan- ïet een dergelijke 3nding vanuit de mensen te kunnen et radio-uitzendin- een wetsontwerp aanvulling van de ge voorzieningen nonie van Toelich- het volgende ont- >rie van toelichting van de wet voor ingen bouwkassen neer medegedeeld, leve wettelijke re- bouwkasbedrijf in erd stadium van ■as, zij het dat het tijd zou duren, al- uiige regeling aan eraal zou kunnen egd. id verwacht mocht se definitieve wet- op een betrekke - jn haar beslag zou werden de in ge- neergelegde provi- gen tot een mini- j zich echter thans lat een definitieve ng van het bouw- rband met de ver- islissingen, welke chte van de struc- Irijf zullen moeten a, nog wel gerui- dsen, doet het ge ilde voorzieningen e wet zich steeds Israël en Syrië hebben een overeenkomst „staakt het vuren" getekend, aldus wordt te Damas cus officieel bekend gemaakt. De wapenstilstandsbesprekin gen tussen beide partijen zijn Woensdag in het gebied van Misjmar Hayarden, aan de Syri- sche-Israëlische grens hervat. groep individuele gevallen (mili tairen die hetzij wegens afkeuring van tropendienst af ziekte, hetzij wegens andere redenen niet tege lijk met him onderdeel terug keren) voorts drie compagnieën aam- en afvoertroeipen, de laatste vier O.V.W.-bataljons, vier afde lingen veldartillerie, twee com pagnieën genietroepen, drie eska drons pantserwagens, het perso neel van twee mobiele was- en badinrichtingen en van een bulp- verbandplaatsafdteling, al welke onderdelen waren toegevoegd aan de reeds gerepatrlërde O.V.W.- bataljons. In dit tijdvak zullen ook 'groe pen marinepersoneel, waaronder mariniers terugkeren. In het tijdvak October 1949 tot en met Januari 1950 zullen terug keren dte 7 December-divisie, met e eerst uitgezonden zes bewa- ULttlUlUtlC, loycbu ICi CU. Een woordvoerder van het Brit se Ministerie van Buitenlandse 'Zaken heeft de geruchten, tegen gesproken, als zou de Sovjetrege ring contact met Engeland helbfben gezocht om te komen tot een op lossing van 't probleem dat wordt veroorzaakt door de blokkade van Berlijn. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft Woensdag namens dte Ame rikaanse regering een dergelijke tegenspraak geleverd. De voormalige Luit. Gouver neur-Generaal Dr. H. J. van Mook, is Woensdag per vliegtuig van New York naar Nederland vertrokken ,1-rvtBjiiviïgcu van ixvrg LWCC 6U1U" munisrische regimenten en van een bataljon, hetgeen tijdens de tweede dag van de operaties plaats vond. In vertraagde berichten werd gisteren gemeld, dat twee sche pen van een Chinese stoomvaart maatschappij Woensdag op een afstand van 25 'kilometer ten Oos ten van Nanking door machine geweren der communistische troepen werden beschoten, toen zij een nauw gedeelte van de Yangtse passeerden. Gemeld wordt, dat regerings troepen een strook gronds ter breedte van vijf kilometer langs de Zuidelijke oever van de Yangt se en langs de spoorweg tussen Nanking en Sjanghai zuiveren, zulks als voorzorgsmaatregel te gen een mogelijke poging door de communistische troepen, om de Yangtse over te steken. heeft er toe ge- listers van Finan cien, van Justitie en van Weder opbouw en Volkshuisvesting het noodzakelijk hebben geoordeeld om, in afwachting van de tot standkoming van de beoogde de finitieve wettelijke regeling van het bouwkasfbedrijf, de wet voor lopige voorzieningen bouwkassen op de verschillende punten aan te vullen. Het onderhavige wets ontwerp strekt hiertoe. Naar aanleiding van het post vatten van de mening, dat de distributie van textiel wel spoedig tot het verleden zal behoreni, ver neemt het ANP van officiële zijde dat binnenkort nieuwe textiel punten zullen wordten beschikbaar gesteld. Hieruit blijkt, dat op heffing van deze distributie voor alsnog niet in dc bedoeling ligt. tendens om te overheersen, Rus land te isoleren cn een nieuwe oorlog te ontketenen en de ten dens om de grondbeginselen van de V. N. te handhaven, de plan nen van agressors te verijdelen en oorlogsstokers te ontmaske ren". Andere punten uit de rede van Gromyko die Indonesië, Pale stina, de Brits-Egypische betrek kingen, de atoombom en de West- Europese Unie bestreek wa ren: de Balkan-commissie deze werd gebruikt om „de intensie vere interventie van Engeland en Amerika in Griekenland te mas keren". De atoomenergie. De Sowjet- Unie kon zich niet verenigen met het plan-Baruch (voor internatio nale contröle) omdat het in te genspraak was met het principe van staatssouvereiniteit en de doeleinden van de V. N. Palestina. De toestand daar was niet te wijten aan het Russi sche veto, doch aan de staten, die het vetorecht bestreden, „staten die nationale bevrijdingsbewegin gen onderdrukten". De Brits-Egypbische betrek kingen. Ondanks discussies in de Veiligheidsraad over Egyptische eisen tot terugtrekking van Brit se troepen, bleven zij in Egypte. De Westerse Unie toonde nog maals aan, dat Engeland en de v. S. groepen van staten vorm den tegen de Sowjet-Unie en de volksdemocratieën Het vetorecht. Zonder dit recht zou de Veiligheidsraad „een wil loos instrument zijn in de handen van het Brits-Amerikaanse blok". Het Atlantisch pact. „De V, S. en Engeland maken een uitge breid netwerk van militaire ba ses, in het bijzonder in de buurt van de Sowjet-Unie. Slechts naieve en onwetende mensen kun nen geloven dat het opnemen van Noorwegen in het pact een uit drukking is van de vredelievende de doeleinden van de V. S. en an dere landen van het verdrag". Van de zjjde van de persraad wordt het volgende medegedeeld: Nu de wilde actie van het per soneel van de „Telegraaf" het re gelmatig en tijdig verschijnen van de dagbladen „Het Parool" en „Trouw" onmogelijk heeft ge maakt, zag de persraad zich voor de noodzakelijkheid geplaatst, aan de o-ndernemipg „De Volkskrant" te doen zetten en drukken over eenkomstig de door de persraad nader te verstrekken aamvijizingen Tot dusverre geschiedde de ver zorging van de z-g- ..gastbladen" op basis van een vrijwillige over eenkomst naar burgerlijk recht. Ter verzekering van de nako ming dezer verplichting besloot de persraad een voorziening in het bestuur van de onderneming te treffen. Dit betekent, dat de huidige beheerder, die ingevolge het Lon dense besluit Herstel Rechtsver keer benoemd was door het (be heersinstituut en wiens mandaat toch binnenkort zou aflopen, zal worden vervangen door één of meier bewindvoerders, die voor hun beleid dian verantwoording aan de persraad verschuldigd! zijin. In de opdracht aan deze bewind voerders zal mede zijn vervat het treffen van voorbereidingen voor de -verschijning van ,,De Tele graaf" en „Het Nieuws van de Dag", evenwel niet dan nadat de regelmatige en tijdige verschijning van de „gastbladen", overeenkom stig dte eisen, die daaraan redelij kerwijze mogen worden gesteld, ten volle is verzekerd. Is het mogelijk 55 jaar in plaats van 65 jaar te stellen als minimum leeftijd, waarop we duwen die na 1 October 1947 weduwe zijn geworden en wier echtgenoot een uitkering inge volge de noodwet Ouderdoms voorziening ontving, eveneens voor deze uitkering in aanmer king kunnen komen? Deze vraag heeft het Hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Ouden van Dagen gesteld aan de Minister van Sociale Zaken. Ondanks de zware stormen zijn er nog vele narcissenvelden overgebleven, vooral in het N. van de bollenstreek, zo deelt de Provinciale V.V.V. Zuid-Holland mee. De hyacinthen beginnen overal te kleuren. Bij warm weer gedurende de eerstvolgende dagen zullen er met Pasen reeds vele kleurige velden te zien zijn. Blijft het koud, dan zullen er toch ver schillende velden rondom Sas- senheim en Voorhout in bloei staan. Hier en daar ziet men veldjes vroege tulpen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1