Dagorder van Gen. Spoor Dr. Van Royen te Batavia aangekomen Jc £11» 0e Politieke Commissie over de voormalige Italiaanse Koloniën POLITiëKL OMZWERVINGEN Het neerschieten van drie Nederlanders te Dubbeldam WOENSDAG 13 APRIL 1949. 5e Jaargang No. 1089. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 5,49 5,47 5,45 5,42 5,40 5,38 5,36 5,34 5,32 Ond. 19,33 19,35 19.37 19.38 19,40 19.42 19.43 19,45 19,47 De West-Duitse grondwet Sowjet-missie in Japan beschuldigt de Ver. Staten Stakingen bij Wctz De verlenging van de Marshali-hulp Postchèque-^ en girodienst Belgische reders protesteren tegen Duitse concurrentie Zwitserse legerpatrouille vermist „Prawda" over de expeditie naar de Ararat Voorstel van Lie tot oprichting van een bewakingsmachtderV.N ft tt Truman legt Noord-Atlantisch Pact aan Senaat voor Nazi's gebruikten Joodse kinderen voer propaganda-truc Duitsers aan de zijde der Griekse guarillastrijders in de Verenigde Staten Mislukte staking in Australië S gg» De toelage [van de Beigische Koning Belgischs Ksmer verwelkomt Prinses Joseohine Selfridge's nalatenschap Bavrijdlng van Wenen niet meer officiël gevierd Frankering bij Abonnement: Terneuzon WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K. N. M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagochtend tot avond Weiniq veranderinq. Over het algemeen veel be wolking met nu en dan eni- §e regen of motregen. Ma- ge tot krachtige wind, hoofdz. tussen W. en Z.W. Weinig verandering in tem peratuur. Onder Redactionele leiding van P. E. D< J. van Oeveren Redactieadres DE VRIJE ZEEUW Noordstr. 55-57, Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" - Verschijnt dagelijks Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. .inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Mrt. Opk. April. Drukkerij N.-V. Firma P. J- van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Opk. Ond. 20,24 5,55 21,59 5,11 23,31 6,30 0,57 0,56 7.36 2,05 8,29 2,56 9,36 3,31 10,51 3,54 12.07 „Het zal zeer zeker niet aan Nederland liggen wanneer de be sprekingen niet tot een goed re sultaat zouden leiden", aldus ver klaarde Dr. Van Royen aan de pers bij zijn aankomst te Batavia. ,Het feit, dat wij aan de tafel walen zitten", aldus voegde hij er aan toe, „is een bewijs van onze hoop en vertrouwen op een goede vitslag. Hiertoe is echter de goede wil van beide zijden nodig." ©p een hem gestelde vraag antwoordde Dr. Van Royen, dat de duur van zijn verblijf te Bata via niet vaststaat, daar deze af hangt van de omstandigheden. Op de opmerking, dat de B.F.O. heeft medegedeeld, dat zij niet in de Nederlandse delegatie opgeno men wil worden, zeide Dr. Van Royen, dat dit hem niet bekend was doch dat hij hoopte, dat de B.F.O. aan de besprekingen zou willen deelnemen. „<De Nederlandse delegatie te te New York is steeds opgekomen voor de rechten van de Federalis ten", aldus zeide hij. E»r. Van Royen zeide verder, het zeker mogelijk te achten, dat men volgens de uitgestippelde punten van het reglement tot overeen stemming zal geraken. Hij ver klaarde, dat naar zijn mening de drie punten van het reglement on derling verbonden zijn, hoewel zij afzonderlijk Despro«.en kunnen worden. Hij deed een beroep op de medewerking van de pers voor het slagen van de besprekingen. X)r van Royen werd verwel komd door vele Nederlandse auto riteiten en de voltallige U.N.C.I. betreuren echter, dat „belang rijke Duitse wensen onvervuld zijn gebleven". De waarde van het statuut zou afhangen van de geest, waarin het werd uit gevoerd. In het communique wordt niet gezegd, of er amendemen ten op het statuut zullen wor den ingediend wanneer de pre miers Donderdag vergaderen met de Westelijke militaire gou verneurs. De Sowjet-missie te Tokio heeft de Verenigde Staten er van beschuldigd te pogen de Japanse vakverenigingen te iso leren van de Sow jet-Russische vakverenigingen. De Amerikaanse autoriteiten hadden geweigerd te antwoor den op verzoeken van Japanse vertegenwoordigers om het vak verenigingscongres te Moskou bij te mogen wonen. Het congres begint de volgen de week. De mijnwerkers van de ijzer mijnen te Hussigny en God- brange hebben het werk voor 24 uren neergelegd. Zij eisen dat een voormalige afgevaardigde van de mijn te Anderny, zijn ambt mag hervatten. De arbeiders van de staalbe drijven te Longwy, Saint Martin en van de concessie „Tiercelt te Thill, hebben zich bij de sta kingsbeweging aangesloten. 80 a. 85 pet. van de gezamen lijke arbeiders hebben het werk neergelegd. De Minister-Presidenten van West-Duitsland zijn Dinsdag te Bonn bijeengekomen om het bezettingsstatuut te onderzoe ken. Na die vergadering zullen de minister-presidenten, ïn overleg met de commissie voor het bezettingsstatuut van de Parlementsraad nagaan welk standpunt zij zullen innemen. De ondervoorzitter van de Sociaal-Democratische Partij, Erik Ollenhauer, heeft de be richten tegengesproken, volgens welke de S. P. D. zich uit de Parlementsraad zou terugtrek ken omdat zij de geallieerde aanbevelingen betreffende de grondwet niet kon aanvaarden. Politieke waarnemers menen, dat de Britse Lord-president, Herbert Morrison er tijdens zijn bezoek aan Hannover geduren de het weekeinde min of meer in geslaagd is Dr. Kurt Schu macher en het hoofdbestuur van de S. P. D. te overtuigen van de noodzakelijkheid de werkzaam heden van de constituerende vergadering spoedig tot een goed einde te brengen. Een ver traging zou de Westerse mo gendheden in een moeilijke toe stand kunnen plaatsen en hun politiek ten aanzien van Duits land in gevaar kunnen brengen De elf West-Duitse premiers juichten in een communique het bezettingsstatuut, waarover Fransen, Amerikanen en Engel sen het eens zijn toe als „een aanzienlijke voortgang van het Duitse volk op de weg naar her stel van de souvereimteit'Zij Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft Maandag ge stemd over enige amendementen op het wetsontwerp tot goedkeu ring van een verlenging van de Marshall-steun. Het Huis verwierp met 133 tegen 72 stemmen een amende ment, dat meer aandrang beoogt uit te oefenen op het streven naar een verenigd Europa. Het amen dement was afkomstig van de republikein Judd, die verklaarde, aat het zijn bedoeling was „glas helder" te laten uitkomen, dat Amerika de „economische unifica tie en politieke federatie van Europa" tracht te bevorderen. Hierna werd met 136 tegen vijf stemmen een amendement van de republikein Javitts verworpen om E.C-A.-gelden in te houden van een land, dat weigert zich te schikken naar door de V. N. gege ven richtlijnen. Eten soortgelijk amendement dat in de eerste plaats gericht was tegen de Ne derlandse politiek in Indonesië werd de vorige week door de Se naat in zijn versie van de ver lenging der Marshall-hulp onge- nomen. Tenslotte werd met 107 tegen 62 stemmen een amendement ver worpen om gelden te onthouden aan landen, wier „protectoraten" of of „voornamen politieke onder afdelingen" onderscheid maken ten nadele van Amerikaanse za kelijke ondernemingen in die ge bieden. De omzet van de postcheque- en girodient bedroeg in Maart j.I. f 5.153.482.885 tegen/ 4.711.733.297 in Februari 1949 en 4.270.417.559 in Maart 1948. -Het totale saldote,- goed der rekeninghouders bedroeg per einde Maart j.I. 1.068.966.785 icgen 1.217.844.999 per einde Februari 1949 en 1.141.386.543 per einde Maart 1948. Het aantal dekeningen per ul timo Maart j.I. bedroeg- 508.148 tegen 506.731 per einde Februari 1549 en 500.032 per einde Maart 1948. „Ik geloof, dat het Noord-At lantische pact zulk een stap is, gebaseerd op de werkelijkheid van de toestand, waarin wij ons thans bevinden en gevat binnen de termen van het handvest der Verenigde Naties en de grondwet van de Verenigde Staten". „In de overtuiging, dat het Noord-Atlantische pact een grote vooruitgang betekent bij het in vervulling doen gaan van de on bedwingbare wens van het Ame rikaanse volk, dat een rechtvaar dige en duurzame vrede worde bereikt, verzoek ik het advies en de toestemming van de senaat tot de ratificatie ervan". De Belgische redersvereniging heeft een telegram aan de Mi nisters van Verkeer, Buiten landse Handel en Financiën ge zonden om te protesteren tegen het feit, dat Duitse schepen aldus het protest tegen „dum pingvrachtprijzen" worden be vracht voor houttransport van de Baltische zee naar België. De vrachtprijs, die door de Duitse schepen wordt geaccep teerd, zo vervolgt het telegram, is volkomen ontoereikend om de exploitatiekosten te dekken en is nauwelijks voldoende voor de betaling der kosten voor de be manning en de sociale lasten van Belgische schepen. De redersvereniging stelt voor, dat het Belgische instituut voor de wissel, dat de uitbetaling voor deze vrachten, die in dol lars moeten uitgekeerd worden, zal weigeren. Een Zwitserse legerpatrouille, die deelnam aan manoeuvres in gletsjergebied bij Zermatt en uit drie man bestaat, wordt ver mist. Twee hulppatrouilles zijn uitgerukt en legervliegtuigen zoeken het gebied af, die voed sel laten vallen voor de hulp patrouilles. De patrouille wordt sinds Zon dag vermist. Naar eerst thans blijkt uit het weekblad voor de Nederl. strijd krachten in Indonesië „Wapen broeders", heeft de Legercom mandant, Lt.-Generaal Spoor, op 24 Maart j.I. onderstaande dagorder aan de troepen in In donesië uitgevaardigd: „Ondanks de door mij herhaal delijk in woord en geschrift ge geven waarschuwingen en zeer pertinent gestelde opdrachten, dat elk militair van het leger in Indonesië zich onder alle om standigheden heeft te gedragen als een goed soldaat betaamt in zijn behandeling van gevange nen en in zijn optreden tegen verzetslieden, in zijn omgang met de bevolking en ten opzich te van de eigendommen van an deren, bereiken mij toch nog telkenmale vermeende klachten over door militairen gepleegde misdragingen. Ik wens hier dadelijk aan toe te voegen, dat vele van deze klachten bij nader onderzoek biijken te berusten op „geruch ten" en vaak slechts een kern van waarheid bevatten, doch schromelijk overdreven zijn, dan wel geheel uit de lucht gegre- él fiKSHOfcRaa De voorgestelde Amerikaanse en Britse expedities naar de berg Ararat zijn slechts bedoelcf «n de lezers zand in de ogen te strooien, zo verklaart het Sow- iet-Russisehe partijblad „Praw da". Een blik op de kaart toont de ware reden voor de expedi ties. Er zal slechts, zo gaat het blad verder, een nieuwe groep ervaren agenten naar de Noord- Oostgrens van Turkije gezonden worden. (De vorige week werd melding gemaakt vah de opzet van een expeditie om overblijf selen van de arke Noachs te zoeken. Onder meer zouden hieraan deelnemen de Engels man Sykes en de Nederlander Roozen. A.N.P.) De Sowjet-Unie heeft Maandag lel geageerd tegen een voorstel van Trygve Lie, de secretaris generaal der V. N., tot oprichting van een bewakingsmacht van 800 man ter bescherming van missies der V. N. in verschillende delen van de wereld. De Sowjet-gede- legeerde Malik verklaarde in een rede van een uur, dat het voorstel „slechts beoogde, speciale gewa- jtende machten van de V. N. in het leven te roepen". Het hand vest voorzag niet in een dergelijk worstel en verleende de secreta ris-generaal geen enkel recht om wat voor garde ook op te richten Alleen de Veiligheidsraad zou zgn toevlucht tot gewapende machten kunnen nemen. Malik waarschuwde dat een dergelijke bewak ingsmacht de deur zou ope nten voor „illegale en willekeurige pr act ijken". Het voorstel van Lie werd ge steund door Zweden en de V. S., Engeland en Zuid-Afrika vroegen «m nadere uitleg van zekere ta ken van de bewakingsmacht. Na de debatten tijdens de eer ste dagen van de zitting van de politieke commissie der V. N. te Lake Success over de toekomst der voormalige Italiaanse kolo niën schijnt, het teruggeven aan Italië van Tripolitanië, Somali- land en een gedeelte van Eritrea de oplossing te zijn, aldus meldt Reuter's correspondent te Lake Success. Met uitzondering van de Sowjet-Unie is men het er algemeen over eens, dat het bestuur over Somaliland aan Italië moet worden terugge geven. Vijf Latijns-Amerikaan- se landen en de Unie van Zuid- Afrika hebben zich uitgespro ken voor het teruggeven aan Italië van Tripolitanië en het grootste gedeelte van Eritrea. Engeland's aanspraak op Cy- renaica, het Oostelijk deel van Libyë, heeft tot nog toe even eens algemene steun gekregen, evenals Ethiopië's verzoek 9m een uitweg naar zee door Zuid- EritrGR Alleen de Sowjet-Unie wenst een geheel andere oplossing: Trustschap van de V. N. voor tien jaar over alle voormalige Italiaanse koloniën met een ad ministrateur, die geadviseerd zou moeten worden door een raad, samengesteld uit de grote mogendheden, Italië en ver tegenwoordigers van plaatse lijke bewoners. Ethiopië heeft in de vergade ring een beroep gedaan op de V. N„ het land er voor te sparen wederom als met een „tang door Italië omkneld te worden, wanneer Italië Eritrea en So maliland zou krijgen. Dit zou ons nogmaals in de „muil van een leeuw" nlaatsen, aldus de vertegenwoordiger van Eritrea. Het had hem bijzonder gegriefd een voormalige fascistische gou verneur van Ethiopië (Enrico Cerulli)die op de lijst van oor logsmisdadigers van de Lon- dense commissie stond, als lid van de Italiaanse delegatie aan te treffen. Cerrulli verdedigt zich. Enrico Cerrulli, lid van de Italiaanse delegatie, die tijdens het debat van de politieke com missie door de afgevaardigde van Ethiopië werd aangevallen, heeft geantwoord dat hij inder daad gouverneur is geweest van de provincie Harar, waar hij zich samen met-de Hertog van Aoste had gevestigd. Hii voegde er aan toe, dat hij dit ambt heeft waar genomen tijdens de „pacificatie periode" en niet tijdens de vijan delijkheden. Cerrulli herinnerde er aan, dat hij spoedig uit zijn ambt werd ontzet en dat hij ge noodzaakt was een schuilplaats te zoeken in het Vaticaan, waar hij de gehele oorlog heeft ver bleven. Thans wordt te Lake Suiccese delegaties van de Philippijpem, de President Truman heeft giste ren, het Noord-Atiantische pact ter ratificatie aan de senaat oe- gezonden. In de begeleidende boodschap zeide Truman, „de landen van het Noord-Atlantisch pact heb ben gezien, dat plechtige overeen komsten, die bedoeld waren om de vrede cn de rechten der kleine landen te verzekeren, *één voor één werden gebroken en daf de vollefven deze riten door ter reur en onderdrukking van hun vrijheid werden beroofd. Zij zijn vastbesloten, dat hun landen niet één voor één, hetzelfde lot zullen ondergaan". Ofschoon het Atlantisch pact „slechts een stap hoewel een grote op weg naar vrede is", zeide Truman, dat geen alleen staande daad, hoe belangrijk ook, tot de vrede zal leiden. „Wij moe ten geduldig en zorgvuldig blijven werken en voortgaan met practi- tische en realistische stappen naar gelang van de omstandig heden en gebeurtenissen, die zich dan zullen voordoen, om het bouwwerk van de vrede hecht en inerlrjik gezond te maken". door een Amerikaanse oudlstrijder, Joseph Polowsky, die tijdens de oorlog tot een zes man sterke pa trouille behoorde, die, op 25 April 1945, aan de Elbe het eerste con tact tussen de Amerikaanse en de Sowje strijdkrachten. tot stand bracht, een campagne gevoerd, cm d? verenigde volken er toe te ewegen de verjaring van die ge beurtenis door plechtigheden te herdenken. Joseph Polowsky, die thans stu dent is in de plantkunde aan de universiteit van Chicago, heeft aan de delegaties ter Ver. Naties een manifest overhandigd, getiteld ,Xe eed aan de Elbe", waarin hij de ontmoeting beschrijft tussen Amerikaanse en Russische solda ten op een plaats waar 200 Duitse burgers door artillerievuur werden gedood. De soldaten der beide landen", ai du- Polowsky in zijn manifest, „bezagen de verminkte lijken aan liun voeten, onder wie een kind dat een pop in de armen sloot. Zij zwoeren dat zij alles zouden doen wat in hun macht lag om te belet ten dat ooit iets dergelijks weder zou gebeuren en zij spraken de wens uit, dat alle landen ter we reld in vrede zouden leven". De jonge Amerikaan zeide, dat hij er reed® in geslaagd was de Libanon en Oosta Rica er van te overtuigen bij de algemene verga dering een omtwerp-resolutie in te dienen, volgens welke op 12 April 1949 biji de herdenking van Roose- velts overlijden, ,,de eed aan de Elbe" herdacht wordit. Het Amerikaanse tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neu renberg, die thans het vpnnis uitspreekt over 21 van Hitiers voornaamste diplomaten, heeft gisteren een „machivellistisch" plan van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt, „om de schuld van het vermoorden van Joden op de Britse regering af te schuiven." Het tribunaal gaf als zijn me ning te kennen, dat Steengracht van Moyland, van hei. Duitse departement van Buitenlandse Zaken, en Gottlob Berger, chef van het hoofdkwartier der S.S., de gruweldaden tegen de joden pen. ±5ovcwtucn is het duidelijk, dat in verschillende gevallende aanbrengers van deze klachten niet gedreven werden door het prijzenswaardige streven om recht te zoeken waar vermeend werd. dat onrecht was gedaan, doch bedoelde klachten met po litieke bedoelingen wereldkun dig maakten. Instede van zich tot de bevoegde autoriteiten te wenden, werd hierdoor de Ne derlandse zaak en de naam van het leger in binnen- en buiten land vaak ernstige schade be rokkend. Doch dit alles neemt niet weg, dat ik mij niet kan losmaken van de gedachte, dat er toch gevallen zijn. waarin door en kelingen somtijds wordt opge treden op een wijze, welke on toelaatbaar moet worden ge noemd. Ik heb u steeds voor ge houden, dat de militair zich on der alle omstandigheden heeft te gedragen naar de erecode, welke de soldaat siert: Behandel uw gevangenen streng, doch menselijk en recht vaardig; Bezorg de bevolking geen overlast, waar dit kan worden vermeden; Ontzie andermans eigendom men te allen tijde, tenzij de ge vechtsactie te dien aanzien on vermijdelijke maatregelen ver eist; Speel nimmer eigen rechter, dat is niet uw taak, noch uw bevoegdheid. Ik wil hier in dit verband nog maals aanhalen, hetgeen ik in mijn laatste dagorder van 18 December 1948 tot u zeide: „Beseft, dat gij geen krijgsvolk zijt, doch brengers van recht en veiligheid aan een bevolking die reeds te lang zuchtte onder terreur en onderdrukking. Ver licht haar noden, vermeerdert deze niet. Onthoudt u van elke daad, die niet de toets van een scherpe critiek zou kunnen door staan. Zijt beslist doch tevens menslievend en ontziet ander mans eigendom." Gij hebt in de afgelopen maan den getoond uw taak uitnemend te bergrijpen en gij hebt deze op bewonderenswaardige W/ijze uitgevoerd. Zorgt dat op uw prestaties geen smet wordt ge worpen als hiervóór bedoeld en die den soldaat onwaardig zijn. Gij weet, dat elk geval, dat mij ter ore komt, grondig wordt on derzocht en dat eventuële schul digen nimmer hun gerechte straf ontlopen. Zorgt er voor, dat dergelijke onderzoekingen overbodig zijn en dat aantijgin gen steeds kunnen worden te ruggewezen naar het rijk der in de hand hebben gewerkt. In Mei 1943 had de Britse re- fabelen cf naar kwaadsprekerij, gering Duitsland voorgesteld om j ik eindigde mijn dagorder van erin toe te stemmen, dat 5000 Kravchenko's tegenstanders in het proces tegen „Les Lettres Frangaises", André Wurmser en Claude Morgan, hebben Maandag hoger beroep doen aantekenen tegen de drie vonnissen, die op 4 I April tegen hen zijn uitgesproken. Het met Britse licentie wer kende blad „Sozialdemokrat"' verklaart, dat een Duitse briga de, de „brigade voor Grieken land", gerecruteerd in de Sow- jet-zone van Duitsland, aan de zijde der guerillastrijders aan het offensief in het Grammos- gebergte deelneemt. Eenheden der brigade waren gestationeerd in verschillende Albanese ste den en het hoofdkwartier was gevestigd in Berat. De Duitse staf zou een leidend aandeel hebben in de uitwerking der plannen voor de aanvallen in het Grammosgebergte. De vo rige week zijn uit Dessau nog 400 man van de „volkspolitie" naar Griekenland gezonden voorzien van lichte wapens, al dus het blad. Twee ouderejaars-studenten resp. in de rechten en in de eco nomie aan de Universiteit te Amsterdam, R. C. Hietink en W. B. Blaisse, zullen dezer dagen, na zeven maanden „liften" door de Verenigde Staten, naar Ne derland terugkeren. Naar zij aan Aneta mededeel den, hebben zij op hun Ameri kaanse reis 16.000 mijl afgelegd. Na 19 December van het vorige jaar hebben de ondernemende studenten zich als taak gesteld, de Amerikanen die zij op hun reizen ontmoetten, studenten aan universiteiten en colleges, courantenredacteuren en radio commentatoren, de Amerikaan se zakenman, die hen een eind meenam in zijn auto of de truckdriver van een Overland Maandag zijn te Bergen op Zoom de eerste asperges gesto ken en ter velling aangevoerd. Het betrof echter nog slechts een bosje van 7% ons dat voor de prijs van 42 cent per ons werd geveild. Gematigde Australische vak-1 verenigingsleiders hebben ver klaard, dat „de communistische poging om een nationale stilleg ging van het werk te veroorza ken, een mislukking is geworden, nu slechts vier mijnen in New South-Wales het werk hebben neergelegd''. Verschillende vakverenigingen gelastten deze week een 24-uur staking als protest tegen de ar restatie van McFhilips „assistent secretaris-generaal van de Ver enigde Eond van Arbeiders in de Uzerindustrie. Hij. is in hechtenis genomen wegens verachting van het Ge rechtshof. Er waren ongeveer 42.000 man in staking, doch het „communistisch plan" was mis lukt door 't besluit, dat Maandag genomen was op een massabijeen komst van genoemde bond van arbeiders In de ijzerindustrie, tot het werk terug te keren. Zoals dezer dagen gemeld is Wolfgang Kirchberg, voormalig commandant van een Duitse batterij in Nederland en thans rechter te Helmstedt, door de Britse autoriteiten gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd be vel te hebben gegeven tot het doodschieten van drie Neder landers. Nader kan gemeld worden dat de slachtoffers waren de 24- jarige melkventer A. van de Merwe uit Dubbeldam en twee inwoners van Ooltgensplaat, die naar Dubbeldam waren geëva cueerd. nl. de 60-jarige landbou wer P. Troost en de 25-jarige koopman J. Kanters. Zij had den zich op 29 Maart 1945 met een aantal andere mannen te Dubbeldam in het spergebied begeven, vermoedelijk met de bedoeling, zich wat brandhout te verschaffen door het afzagen van enige „asperges". Duitsers hielden de mannen aan en voer den de drie genoemden en de 17-jarige zoon van Troost mee omdat deze zagen bii zich had den. Zij moesten 2V2 uur met de handen omhoog staan, wer den daarna aan elkaar gebon den en moesten geboeid over de Noorderdijk te Dubbeldam lo pen. Een Duitse officier, die de militairen met hun slachtoffers tegen kwam, gaf bevel de drie mannen te doden. Troost Jr had aan zijn jeugdige leeftijd zijn leven te danken. Volgens een brief, die de bur gemeester van Dubbeldam in Februari 1947 ontving van de koopman Jozef Rehm, die des- Trucking Company die hen een lift gaf dwars door Colorado, omtrent Nederland en Indonesië in te lichten als een soort van onbetaalde propagandisten. Op deze wijze hebben zij ongeveer 30 keer lezingen gehouden voor universiteiten, colleges, clubs enz., hebben zij 8 keer gesproken voor de radio en in een 20-tal couranten verslagen doen op nemen omtrent hun studenti koze „Hitch-Hiking"-reis, met daaraan vastgeknoopt hun me ning over de Indonesische kwes tie, vanuit Nederlands stand punt gezien. Te San Diego na men zij ook deel aan een radio discussie met leden van de Ju nior Chamber of Commerce. Over het algemeen was hun ervaring, dat in het Westen van de Verenigde Staten de mensen onbevangener stonden tegenover hun verdediging van het Neder landse standpunt dan in het Oosten, voornamelijk omdat men in het Westen minder een zijdig is beïnvloed door pers, radio en republikeinse propa ganda. Niettemin vonden zij overal grote waardering en be langstelling voor Nederland en wilde men gaarne naar hen luisteren, ook al was men het niet eens met het Nederlandse optreden in Indonesië. Hietink en Blaisse, die grote Joodse kinderen naar Palestina konden emigreren en het Duit se departement van Buitenland se Zaken, besloot van dit aanbod gebruik te maken voor propa gandistische doeleinden. Van Moyland stelde naar aan leiding van dit voorstel een me morandum op „om de emigratie door het stellen van onaan vaardbare voorwaarden onmo gelijk te maken". Onder deze voorwaarden zou Engeland erin moeten toestem men deze kinderen in eigen land op te nemen en zijn bereidheid daartoe in het Lagerhuis te ver kondigen. In het memorandum wordt verklaard, dat Engeland naar verwachting de voorwaarden zou afwijzen, in welk geval de ver antwoordelijkheid op zijn schou ders zou komen te rusten. Zelfs als Engeland het voorstel had aanvaard, had dit voor propa gandadoeleinden gebruikt kun nen worden door het voor te stellen alsof de joodse kinderen 18 December 1948 met de woor den: „Ik stel mijn volle vertrouwen ir. uw houding." Ik wens deze woorden heden opnieuw en met de meeste na druk te herhalen. Het is aan u te tonen, dit vertrouwen in elk opzicht waardig te zijn." Tijdens een Maandag gehou den vergadering van het bureau van de Belgische Socialistische Partij is besloten de Socialisti sche Parlementsfractie te ver zoeken zich te verzetten tegen een verhoging van de toelage van Koning Leopold met zes millioen francs per jaar. Volgens de Belgische begro ting wordt tot nu toe voor de Koninklijke Familie een bedrag van fr. 28 millioen per jaar uit- verhoging van getrokken. De de toelage aan Koning Leopold waren geruild voor Duitsers in werd reeds goedgekeurd door -de Engeland Kamercommissie en van Katho- In een aantal interdeparte- üeke zijde wordt het besluit van tijds als Gefreiter bij de Marine- waardering toonden voor het wehrmacht te Dubbeldam ver bleef, was de officier de Ober- Leutnant Kirchberg en de man die het bevel uitvoerde de „ober- maat" Frank, een slager uit Hamburg. HU doodde de man nen met eeai nekschot. De burgemeester van Dubbel dam stelde naar aanleiding van deze brief zich in verbinding met het bureau opsporing oor logsmisdrijven te Amsterdam, dat een onderzoek instelde. Zo wel Kirchberg als Frank zijn thans gearresteerd. Ook dit jaar zal de Rhenense bevolking in de avond van de vierde Mei wederom een stille omgang houden naar de graven van de gesneuvelde militairen op de Grebbeberg. Na afloop wordt in de noodkerk „Irene" een rouw dienst gehouden. werk van de Indonesische afde ling van het Nederlandse infor matie-bureau, gaven als hun mening, gegrond op hun eigen ervaring, te kennen, dat de zaak van de voorlichting over Indonesië gebaat zou zijn door verveelvuldiging van het aantal sprekers voor clubs, verenigin gen, universiteiten enz., indien dit financieel en physiek moge lijk zou zijn. Met de beperkte middelen, die het Nederlandse Informatiebureau heeft, wordt gewoekerd, zeiden de studenten, doch men ondervindt de handi cap van het feit, dat de repu bliek vele vrijwillige medestan ders en propagandisten heeft in de universiteits-professoren, links-gerichte verenigingen enz., terwül bovendien de republiek handig gebruik maakt van de sympathie der Amerikanen voor de „underdog" en de man, die voor zijn vrijheid vecht. mentale memoranda, besloten de Duitsers de kinderen uit te wis selen tegen vier maal zoveel Duitse geïnterneerden in Enge land, doch toen de Britse rege ring verklaarde, dat het Duit sers slechts tegen Britse burgers wilde uitwisselen, stelden de na zi's voor de kinderen in de zelf de getalsverhouding uit te leve ren tegen vrijlating van Ierse nationalisten, Indiërs, Eeypte- naren en anderen in de Britse invloedsferen gearresteerde bui- landers. Ten slotte stemde de Duitse regering erin toe, de Joodse kin deren naar Engeland te zenden „om daar anti-semitisme als gevolg van hun immigratie te kweken." Dit besluit kwam echter te laat. In een vertrouwelijke nota werd het Duitse departement van Buitenlandse Zaken door de S.S. ervan op de hoogte ge steld, dat de enige plaats, waar 5000 Joodse kinderen gevonden konden worden, het ghetto van Litzmannstadt was, dat op be vel van Himmler onmiddellijk geliquideerd moest worden. de Socialisten dan ook als een verkiezingsmanoeuvre geken schetst. Frans Cauwelaert, de voorzitter van de Belgische Kamer van Af gevaardigden, heeft bij de opening van de vergadering van Dinsdag een welkomstadres aan Prinqes Josephine Charlotte, de 21-jarige dochter van Koning Leopold, voor gelezen. Alle afgevaardigden, behalve 4 socialisten en een communist, stonden op en applaudiseerdetn. De nalatenschap van Harry Gordon Selfridge, de Amerikaan, die naar Londen kwam en daar verklaard, dat aan het niet meer Voor de eerste maal sinds de bevrijding van Wenen door het Rode leger van de Duitsers, is dit feit niet officieel door de Oosten rijkse regering herdacht. Het communistische daglad „Der Abend" heeft protest aan getekend tegen het beëindigen van de herdenkingsfeestelijkhe den. In regeringskringen wordt roilloennair en warenhuiskoning werd. is op slechts 1544 pond ster ling geschat, aldus werd gisteren bekend gemaakt. Selfridge, die in 1947 op 90- jarige leeftijd is gestorven, beheer de eens persoonlijke belangen, die een waarde van tien millioen pond vertegenwoordigden,. Hij was he kend door zijn grote uitgaven en lrxieuse partijen. officieel herdenken van deze ge beurtenis geen politieke betekenis moet worden gehecht. Hieraan werd toegevoegd dat, indien de regering van Wenen zou herden ken, zij ook de bevrijding van Linz, Salzburg en andere steden door de Westelijke Geallieerden officieel zou moeten vieren, het geen teveel vrije tijd err geld zou kosten.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1