Dr. Van Royen naar Batavia vertrokken der van Gen. Spoor ;ii>. VERKLARING VAN TITO DE ZAAK „KANAAL KORFOE" MAANDAG 11 APRIL 1949. Nieuwe ECA-toewijzing voor Nederland Overleg i.z. hervatting repatriëring Het nieuwe bezettingsstatuut Zuid-Korea en de V.N. Prinses Josephine-Charlotte naar Brussel Belgische Koningskwestie Oproep Belgische communistische partij |De ambtenarenstaking in Griekenland Antwoord van Bulgarije aan Engeland Senaat sar.vaardt verlenging Marshall-hulp Vonnissen te Praag Ruslands handelsbetrekking met het Westen Internationaal Gerechtshof wijst Groot Briltannië vordering toe De T. N. l.-ers 2ijn goed te spieken Restitutie op benzineprijs in België en Luxemburg Dr Arnold over de grenswijzigingen Koning Abdoeilan naar Turkije tt sbruikten d«ren voer ir.da-truc Da toelage [van de BeigisGhe Konsng F: Selfridge's nalatenschap Belgischs Kamer verwelkomt Prinses Josephine Bevrijding van Wenen niet meer officiël gevierd F rankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING, mediegedeelo door het K.N.M.1. te De Bilt, geldig van Maan- oagochtend tot Maandagavond. Plaatselijk enige regen. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Mati ge, langs de Waddenkust later krachtige tot harde Zuid-Wes telijke wind. Iets hogere tem peratuur dan gisteren. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1087. Advertentieprijs per mm 10 et.; minimum per advertentie 1,50. Inzending ad verten'iee tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertentie» 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Uitgeleide gedaan door de Ministers Stikker en Lieftinck en de heren Lovink en Dr. J. P. Bannier is Dr. J. H. van Royen met zijn adviseurs Mr. N. S. Blom, Mr. H. L. 's Jacob en Mr. C. J. van Schelle met het In donesië vliegtuig van de K. L. M. Zaterdagmorgen naar Bata via vertrokken om het voorzit terschap van de Nederlandse delegatie voor de voorbereiden de besprekingen in Batavia te aanvaarden. De preciese samen stelling van deze delegatie is nog niet bekend. Zoals de heer Van Royen Zaterdagmorgen vertelde, zal allereerst beslist moeten worden of een vertegen woordiging van de bijeenkomst federaal overleg in de delegatie zal worden opgenomen en de delegatie zal worden aangevuld met persoonlijkheden te Bata- Op vijf April zijn voor Neder land nieuwe machtigingen ten bedrage van 2.499.000 dollar voor de aankoop van metalen en ma chines door de E..A.C goege- keurd. Op 6 April werden de tevoren aan Nederland toegewezen gelden voor de aankoop van materiaal, producten en alliages van ijzer- en staalfbriekem, landbouwwerktui gen, vliegtuigen en vliegtuigon derdelen en bouw- en rnijnbouw- materiaal met 3.626.000 dollar verminderd. ▼an bevoegde zijde wordt ver nomen: Br wordt op het ogenblik over leg gepleegd tussen de autori teiten in Den Haag en Batavia over een hervatting der repatri ëring van de daarvoor in aan merking komende Nederlandse militairen in Indonesië. Dit overleg is thans, voor wat betreft een nieuwe vaststelling van het repatriëringsschema in een eindstadium gekomen. Op korte termijn zullen publicaties ter zake worden gedaan. Alle berichten, die vóór dien worden gepubliceerd, dienen als voorba rig te worden beschouwd. De mogelijkheid bestaat, zo meldt Reuters diplomatieke cor respondent uit gezaghebbende bron, dat de drie Westelijke mi litaire gouverneurs in Duitsland begin van deze week een speciale zitting zullen bijeenroepen van de parlementaire raad te Bonn om mededeling te doen van de tekst van het nieuwe bezettings statuut. De volledige tekst zal niet worden gepubliceerd vóór hü aan de raad is overhandigd. Het staat nog te bezien, zo gaat Reuters correspondent voort, of het nieuwe statuut, dSt de toekomstige Westduitse rege ring veel grotere bevoegdheden geert dan tot dusver werd be oogd, de bestaande impasse in de parlementaire raad over de grondwet voor West-Duitsland zal verbreken. De Sowjet-Unie heeft Vrijdag voor de dertigste maal het veto recht geibruikt om toelating van Zuid-Korea tot hot lidmaatschap van de V. N. te verhinderen. De Sowjet-Russische afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Jacob Ma- lik, verklaarde dat de regering van Zuid-Korea een „marionetten^ refering" was. De Amerikaanse gedelegeerde, Warren Austin, voerde daartegen aan, dat zowel de Veiligheidsraad als de politieke oammissie en de algemene verga dering zich reeds met grote meer derheid voor toelating van Zuid- Korea hadden uitgesproken. Negen leden van de raad stem den voor toelating van Zuid-Ko rea. De Sowjet-Unie en de Oekraine stemden tegen. De tegenstem van de Sowjet-Unie betekende een veto. pende machten van de V. N. in het leven te roepen". Het hand vest voorzag niet in een dergelijk voorstel en verleende de secreta ris-generaal geen enkel recht om wat voor garde ook op te richten. Alleen de Veiligheidsraad zou zijn toevlucht tot gewapende «xaohten kunnen nemen. Malik waarschuwde dat een dergelijke bewakingsmacht de deur zou ope nen voor „illegale en willekeurige practijken". Het voorstel van Die werd ge steund door Zweden en de V. S„ Engeland en Zuid-Afrika vroegen «m nadere uitleg van zekere ta ken van de bewakingsmacht. Maandag zijn te Bergen op Zoom de eerste asperges gesto- 5®"; e" Ier veiling aangevoerd. Het betrof echter nog slechts een bosje van 7y2 ona dat voor de prijs van 42 cent per ons werd geveild. via, wier namen op dit moment nog niet zijn genoemd. Het is niet de eerste maal, dat Dr. Van Royen naar Indonesië gaat in een officiële functie. In 1936 en in 1939 was hij daar reeds, toen hij als gezantschaps secretaris aan H. M.'s gezant schap te Tokio was verbonden. Wat betreft de besprekingen, die te Batavia zullen worden gehouden, zeide Dr. Van Royen, dat volgens het Nederlandse standpunt de drie punten van de „ruling" van de Veiligheids raad door Nederland als eén ge heel worden gezien. Hij zeide, dat deze drie pun ten alle besproken zullen wor den en over alle drie punten een beslissing zal moeten worden genomen. De beslissing van de Assem blee der Verenigde Naties het Indonesische probleem alsnog op de agenda te plaatsen acht te Dr. Van Royen in strijd met de geest van het charter van de Verenigde Naties. Ik heb mij altijd op het stand punt gesteld, zo zeide hij, dat het Indonesische probleem een interne kwestie is en dus niet in de vergadering van de Veilig heidsraad of de Assemblee thuis hoort. Zelfs indien men het hier mede niet eens kan zijn is het duidelijk, dat punten, die nog een onderwerp van bespreking uitmaken in de Veiligheidsraad, niet in de vergadering van de Assemblee thuis horen. Evenals bij zijn aankomst uit New York zèide Dr. Van Royen dit te beschouwen als een po ging tot het maken van pro paganda tegen Nederland. Ik hoop inmiddels, zo vervolgde hij, dat deze beslissing geen in vloed zal hebben op de bespre kingen te Batavia. Mocht dat namelijk wel het geval zijn, dan ben ik er van overtuigd, dat deze invloed voor ons ongunstig is. Voor de eerste maal sedert Koning Leopold van België in ballingschap is gegaan, vier jaar geleden, zal een van zijn kinde ren een bezoek aan het vader land brengen. Prinses Josephine-Charlotte, de 22-jarige enige dochter van Koning Leopold, zal namelijk Maandag a.s. naar Brussel kó men voor een kort verblijf bii haar Grootmoeder, Koningin Elizabeth. Volgens „La Libre Belgique" heeft Paul Struye, ex-Minister van Justitie, tijdens een mee ting van de Katholieke Volks partij in verband met de Ko ningskwestie verklaard: „In 1949 dient deze kwestie opgelost te worden. Onmiddellijk na de ver kiezingen zal de K. V. P., zo zij de volstrekte meerderheid be haalt, overgaan tot het houden van een volksreferendum, dat door de linkse partijen is afge wezen. In een oproep tot de „Socialis tische kameraden" verklaart de algemene secretaris van de Bel gische communistische partij O. E. Lalmand, o.m.: „De oorlog staat voor de deur en alleen de wil der volkeren is nog in staat deze te voorkomen. Het gaat er thans niet om in België het so cialisme te verwezenlijken, maar aan de oorlog en de ellende de weg te versperren. Terzelfdertij d moeten wij de onafhankelijkheid van ons land redden en onze de mocratische vrijheid bescher men." „Wij zullen niet gedogen, dat de vijand der arbeidersklasse ons tegen elkaar zal opzetten. Om de vrede, ons brood en onze onafhankeli.jkhed te redden, zul len wij samen strijden." De Premier van Joego-Slavië, Maarschalk Tito, heeft op het derde congres van 't volksfront Zaterdag verklaard, dat Joego slavië niet „het voetspoor van de imperialisten kan drukken." „Ons land bouwt met zelfver trouwen en met groot succes aan het socialisme. Alle oorlogssto kers en reactionnairre elemen ten in de kapitalistische landen hebben ongelijk als zfj denken, dat zij, met het oog op de toe stand waarin ons land zich thans bevindt en in verband met de houding, die de landen van Oost-Europa tegenover ons aan nemen, een wijziging van onze houding kunnen verwachten. Op dit stuk blijft ons standpunt on gewijzigd. Wij zullen vechten voor de vrede en tegen alle oor logsstokers". De 1640 afgevaardigden op 't congres juichten Maarschalk Tito langdurig toe toen hij bin nentrad. Naar aanleiding van de anti- Joego-Slavische actie der Kom- inform verklaarde Tito: „Hoe verbitterder de actie van de Kominform is, des te meer worden wij versterkt in onze re volutionaire overtuiging, dat wij weerstand moeten bieden en sterk moeten zijn. Deze propa ganda is niet Marxistisch. Zij schaadt niet alleen het prestige der socialistische methodes bij het onderling verkeer tussen de socialistische landen, doch kan catastrophale gevolgen hebben voor de ontwikkeling van de we reld. Achter al deze leugens en fantastische bedenksels tegen ons land en onze leiders, gaat een revisionistische neiging en een afwijking van het Marxis tisch Leninisme schuil." Tito noemde de aanvallen van de socialistische pers op Joego- De leiders der stakende Griek se ambtenaren, die op bevel van Premier Sofoelis in vrijheid zijn gesteld, hebben Zaterdag aan geboden in gevangenschap terug te keren. Op een Vrijdagavond te Athe ne gehouden vergadering ver klaarden de leiders, dat zfj het aanbod van de Regering als on bevredigend beschouwen. Zij ga ven bevel de staking voort te zetten, „totdat een volledig suc ces is behaald". Slavië en zijn leiders „in ieder opzicht gelijk" aan de aanval len van de Russische bourgeoi sie en de internationale reactie op de Sowjet Republiek in haar jonge jaren. Tito wilde de millioenen arbei ders achter de afgevaardigden, die hij toesprak, duidelijk wijzen op „alle gevaren achter die on gehoorde actie tegen Joego-Sla vië, geleid door de volksdemo cratieën en de Sowjet-Unie, die de reactie buitenslands genoegen doet en haar nieuw voedsel ver schaft voor de strijd tegen de progressieve krachten." Tito beschuldigde de Komin form er van, voormalige léden van een „kapitalistischè" gehei me organisatie als eigen agen ten in Joego-Slavië te gebrui ken. Volgens Tito gebruikte Ros tov. de kortgeleden Bulgaarse plaatsvervangende Minister-Pre sident, de Kominform als dek mantel voor zijn werk als kapi talistisch agent. „Wij hebben nu de bewijzen in handen, dat zich in verschillende communistische partijen, zelfs onder de hoogste leiders, agenten van bepaalde kapitalistische staten bevinden," aldus Tito. De Hongaarse regering heeft in een nota aan Engeland, die Vrijdagavond door Radio-Boe- dapest werd voorgelezen, de Britse regering er van beschul digd „die reactionnaire en anti democratische elementen te hel pen, die de overheersing van de landgoederen en monopolies in Hongarije zouden willen her stellen". De Hongaarse nota is een ant woord op een Britse nota, waar in wordt beweerd dat Honga rije het vredesverdrag schendt, in het bijzonder ten aanzien van het proces tegen Kardinaal Mindszenty. De Hongaarse regering ver klaart, dat Hongarije al zfin verplichtingen krachtens het vredesverdrag heeft vervuld en protesteert tevens met nadruk „tegen de Britse inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van de souvereine Hon gaarse staat". „Om deze reden verwerpt de Hongaarse regering de nota met de meeste nadruk", aldus de nota. De Amerikaanse Senaat heeft verlenging van de Marshall hulp tot 1 Juli 1950 goedge keurd, en wel tot het volle be drag van 5.580.000.000 dollar dat voor de nieuwe periode door de regering van Truman is aange vraagd. Het besluit van de Se naat werd genomen met zeven tig tegen zeven stemmen. Tijdens de debatten over het wetsvoorstel, die - twee weken hebben geduurd en tot storm achtige tonelen aanleiding heb ben gegeven, werd een door Styles Bridges (republikein uit New Hamphshire) ingediend amendement aangenomen, waarin op de deelnemende lan den een beroep wordt gedaan een systeem te ontwerpen tot controle, of van de verschafte middelen voldoende gebruik wordt gemaakt. De rechtbank van Praag heeft uitspraak gedaan in het proces tegen 12 personen, die beschul digd zijn van. spionnage en hoog verraad. De voornaamste be klaagde, Ervin Kolenaty, werd ter dood veroordeeld, zijn echtge note tot dwangarbeid. Zes ande ren werden veroordeeld tot ge vangenisstraffen van. 1 tot 8 jaar. Drie beschuldigden werden tot 6 maanden gevangenisstraf veroor deeld, terwijl één werd vrijgespro ken. De veroordeelden hebben beroep aangetekend. „Rusland sluit de deur niet voor handelsverkeer met Groot-Brilt- tannië en met het Westen," aldus moet volgens goed ingelichte L,on- dense kringen hiet Russische ant woord, dat verleden week te Lon den is ontvangen op een Britse nota betreffende een éénjarig En gels-Russisch handelsverdrag wor den geïnterpreteerd. In deze kringen wordt verklaard, dat de Sowjet-Unie steeds meer afzetgebieden in 't Westen nodig heeft voor de surplus-landbouw- producten van Oost-Europa en zulks vooral sedert de onderteke ning van de internationale tarwe- overeenkomst te Washington, waaraan de Sowjet-Unie vengeefs heeft gepoogd deel te nemn. Te Londen schat men het Rus sische graanoverschot op 100 mil- lioen bushels, waarbij nog de over schotten van Roemenië en Bulga rije moeten worden gevoegd. De jongste bekendmaking te Londen van een lijst van goederen, waar van de uitvoer voortaan aan een vergunning zal zijn onderworpen, wordt te Moskou beschouwd als .het begin van een reeks maatrege len, die beogen de uitvoer te ver bieden van sommige grondstoffen, die zowel voor de Russische econo mie als voor die der andere lan den van Oost Europa onontbeerlijk zijn. Het Hof was met 14 tegen 2 stemmen van oordeel, dat het Verenigd Koninkrijk op 22 Oc tober 1946 de souvèreiniteit van Albanië niet had geschonden. Met algemene stemmen was het Hof tenslotte van oordeel, dat Engeland op 12 en 13 No vember de souvereiniteit van Al banië geschonden heeft. Het Internationaal Gerechts hof heeft Zaterdag de Britse eis tot schadevergoeding van Alba nië in de zaak „Kanaal Korfoe" toegewezen. Het Hof achtte Al banië „responsible under inter national law." Het Hof deed hiermede uit spraak in de eerste zaak, die het sinds de laatste oorlog te behandelen kreeg. Zoals men zich herinneren zal, beschuldigde Groot Brittannië Albanië er van mijnen in het Korfoekanaal gelegd te hebben, waar de Britse torpedobootja- gers „Volage" en „Sanmarez" in October 1946 mee in aanraking kwamen en zwaar beschadigd werden. Vier en veertig Britse zeelieden verloren daarbij hun leven en twee en veertig werden gewond. Eén van de schepen moest als totaal verloren wor den beschouwd. De Vice-President Guerrero deelde mede, dat de uitspraak van het Hof gebaseerd was op het compromis, dat door beide partijen in Januari was bereikt en voorgelegd aan het Hof. Het bedrag van de schadevergoeding Groot Brittannië heeft 875.000 pond sterling geëist zal het Hof nog nader vaststellen. Uit berichten van verschillen de zijden te Bandoeng blijkt, dat eenheden van de T. N. I., waar mede onderhandelingen gevoerd worden om tot samenwerking te komen, bijzonder te spreken zijn* over de betoonde tegemoetko mendheid van Nederlandse mi litaire zijde. Vooral de verstrek king van vele medicijnen en an dere artikelen, waaraan grote behoefte bestaat, wordt hogelijk gewaardeerd. Ook dit jaar zal aan buiten landse toeristen tussen 1 April en 30 September een restitutie van frs. 2 per liter op de in België en of Luxemburg verbruikte benaine worden gegeven, mits men. ten minste drie achtereenvolgende dagen in deze landen doorbrengt, zo deelt de A.N.W.B. mede. Dece restitutie wordt verleend tot een maximum van 20 liter per dag en 300 liter per maand. Nederlandse toeristen, die over deze regeling nader wensen te worden ingelicht, kunen zich tot de A.N.W.B. wenden. In een interview met het te Gent verschijnende Vlaamse blad „Het Volk" heeft de premier van Noord-Rijn-Westfalen. Dr. Karl Arnold, o.m. verklaard, dat de Duitsers de grenswijzigingen meer als een politieke dan als een technische kwestie beschouwen. Een eenzijdig besluit kon volgens hem geen oplossing bieden. „Eenzijdige grenswijzigingen kunnen de handelsbetrekkingen tussen België en het Rijnland schaden en de Duitse jeugd het vertrouwen in de democratie doen verliezen", zei hij. Dr. Arnold voegde hieraan toe, dat hij. bereid was „een referen dum te organiseren onder neu trale of internationale controle". Dit zou binnen veertien dagen ge regeld kunnen zijn. In een op 20 Maart aan de pre miers van Nederland en België verzonden boodschap had hij voor gesteld, dat Nederland en België met zijn regering zouden „onder handelen" over de grenswijzigin gen. Dit was zes dagen voordat de zes Westelijke mogendheden te Parijs hun besluit hadden geno men. Tot dusver had België zich echter niet bereid verklaard tot onderhandelen. Koning Abdoellah van Trans- jordanië zal de volgende maand een bezoek aan Turkije brengen voor besprekingen met Presi dent Inönü, zo meldde het blad „Djoemhoeriet" Zaterdag. De. Koning vertelde het blad tijdens een speciaal interview, dat het bezoek „van groot be lang voor de Arabische wereld" zal zijn. Over de jongste staats greep in Syrië zei de Koning, dat die „misschien mensen naar voren zal brengen, die Syrië op een solide basis zullen plaatsen. Als dat gebeurd is en Syrië heeft vriendschapsbanden met Irak aangeknoopt, kunnen deze lan den steunen op het sterke bas tion in het Noorden, n.l. Tur kije". Volgens het blad heeft Koning Abdoellah gezegd, dat „Groot- Syrië veel eerder werkelijkheid zou worden dan verwacht werd". Niemand kon deze nationale noodzakelijkheid tegenhouden. In de toekomst konden „kleine staten zich hier niet handha ven". „Israël dient de vriend schappelijke betrekkingen met ons te hervatten", aldus de Ko ning. tieprijs: 0 ct.minimum rtentie 1,50. advertenties imiddags 3 uur tl. advertenties 60 ct.; iedere er 12 ct. Ver- Brieven onder Bureau van dit ent meer. wartaal. ZON- EN MAANSTANDEN, 1949 Zon Mrt. Opk. On cl. April. Maan 13 14 15 16 17 18 19 20 21 5,49 5,47 5,45 5,42 5,40 5,38 5,36 5,34 5,32 19,33 19,35 19.37 19.38 19,40 19.42 19.43 19,45 19,47 Opk. 20,24 21,59 23,31 0'56 2,05 2,56 3,31 3,54 OckL 5,55 6,11 6.30 0,57 7,36 8,29 9,36 10,51 12,07 as blijkt uit het e Nederl. strijd- onesië „Wapen de Legercom- leneraal Spoor, l. onderstaande troepen in In- rdigd: lor mi.i herhaal- ;n geschrift ge- wingen en zeer de opdrachten, /an het leger in ander alle om- eft te gedragen laat betaamt in van gevange optreden tegen 1 zijn omgang en ten opzich- ommen vanan- mij toch nog leende klachten iiren gepleegde ladelijk aan toe vele van deze ader onderzoek ;en op „geruch- echts een kern bevatten, doch dreven zijn, dan le lucht gegre- Philippijiniem, de i Rica er van te algemene verga- rp-resolutie in te 'elk© op 12 April iking van Roose- „de eed aan de rordt. Gematigde Australische verenigingsleiders hebben ver klaard, dat „de communistische poging om een nationale stilleg ging van het werk te veroorza ken, een mislukking is geworden, nu slechts vier mijnen in New South-Wales het werk hebben neergelegd''. Verschillende vakverenigingen gelastten deze week een 24-uur staking als protest tegen de ar restatie van McFhilips „assistent- secretarls-generaal van de Ver enigde Eoncl van Arbeiders in de Uzerindustrie. Hij is in hechtenis genomen wegens verachting van het Ge rechtshof. Er waren ongeveer 42.000 man in staking, doch het „communistisch plan" was mis lukt door 't besluit, dat Maandag genomen was op een massabijeen komst van genoemde bond van arbeiders in de ijzerindustrie, om tot het werk terug te keren. Britse autoriteiten gearresteerd, vak- Hij wordt ervan beschuldigd be vel te hebben gegeven tot het doodschieten van drie Neder landers. Nader kan gemeld worden dat de slachtoffers waren de 24- jarige melkventer A. van de Merwe uit Dubbeldam en twee inwoners van Ooltgensplaat, die naar Dubbeldam waren geëva cueerd. nl. de 60-jarige landbou wer P. Troost en de 25-jarige koopman J. Kanters. Zij had den zich op 29 Maart 1945 met een aantal andere mannen te Dubbeldam in het spergebied begeven, vermoedelijk met de bedoeling, zich wat brandhout te verschaffen door het afzagen van enige „asperges". Duitsers hielden de mannen aan en voer den de drie genoemden en de 17-jarige zoon van Troost mee, omdat deze zagen bij zich had den. Zij moesten 2% uur met de handen omhoog staan, wer den daarna aan elkaar gebon den en moesten geboeid over de Noorderdljk te Dubbeldam lo pen. Een Duitse officier, die de Volgens een brief, die de our- gemeester van Dubbeldam in Februari 1947 ontving van de koopman Jozef Rehm. die des tijds als Gefreiter bij de Marine- wehrmacht te Dubbeldam ver bleef, was de officier de Ober- Leutnant Kirchberg en de man die het bevel uitvoerde de „ober- maat" Frank, een slager uit Hamburg. Hij doodde de man nen met eeai nekschot. De burgemeester van Dubbel dam stelde naar aanleiding van deze brief zich in verbinding met het bureau opsporing oor logsmisdrijven te Amsterdam, dat een onderzoek instelde. Zo wel Kirchberg als Frank zijn thans gearresteerd. Ook dit jaar zal de Rhenense bevolking in de avond van de vierde Mei wederom een stille omgang houden naar de graven van de gesneuvelde militairen op de Grebbeberg. Na afloop wordt in de noodkerk „Irene" een rouw dienst gehouden. luioici dl, uvjiv ai vy au nxvii uw niet eens met het Nederlandse optreden in Indonesië. Hietink en Blaisse, die grote waardering toonden voor het werk van de Indonesische afde ling van het Nederlandse infor matie-bureau, gaven als hun mening, gegrond op hun eigen ervaring, te kennen, dat de zaak van de voorlichting over Indonesië gebaat zou zijn door verveelvuldiging van het aantal sprekers voor clubs, verenigin gen, universiteiten enz., indien dit financieel en physiek moge lijk zou zijn. Met de beperkte middelen, die het Nederlandse Informatiebureau heeft, wordt gewoekerd, zeiden de studenten, doch men ondervindt de handi cap van het feit, dat de repu bliek vele vrijwillige medestan ders en propagandisten heeft in de universiteits-professoren, links-gerichte verenigingen enz., terwi'l bovendien de republiek handig gebruik maakt van de sympathie der Amerikanen voor de ..underdog" en de man, die voor zijn vrijheid vecht. anse tribunaal sdaden te Neu- hans het vonnis 21 van Hitiers plomaten, heeft nachivellistisch" luitse ministerie ie zaken bekend e schuld van het n Joden op de af te schuiven." gaf als zijn me- dat Steerigracht van het uurtse an Buitenlandse lob Berger, chef wartier der S.S., tegen de joden iben gewerkt, ad de Britse re- 1 voorgesteld om j mmen, dat 5000 1 naar Palestina en en het Duit van Buitenland- ■t van dit aanbod een voor propa- eleinden. stelde naar aan- voorstel een me- ,om de emigratie len van onaan- rwaarden onmo- i". /oorwaarden zou moeten toestem- ren in eigen land zijn bereidheid jagerhuis te ver- ïorandum wordt Engeland naar voorwaarden zou lk geval de ver- id op zijn schou- te rusten. Zelfs iet voorstel had dit voor propa- i gebruikt kun- loor het voor te joodse kinderen voor Duitsers in al interdeparte- mda, besloten de Ieren uit te wis- 'ier maal zoveel eerden in Enge- de Britse rege- I dat het Duit- in Britse burgers tl, stelden de na- Ieren in de zelf- ding uit te leve- lating van Ierse Indiërs, Egypte- ren in de Britse «arresteerde bui- ïemde de Duitse e, de Joodse kin eland te zenden ;i-semitisme als in immigratie te kwam echter te ertrouwelijke nota het Duitse departement Buitenlandse Zaken door de S.S. ervan op de hoogte ge steld, dat de enige plaats, waar 5000 Joodse kinderen gevonden konden worden, het ghetto van Litzmannstadt was, dat op be vel van Himmler onmiddellijk geliquideerd moest worden. pen. ±sovcnuicn is het duidelijk, dat in verschillende gevallen de aanbrengers van deze klachten niet gedreven werden door het prijzenswaardige streven om recht te zoeken waar vermeend werd. dat onrecht was gedaan, doch bedoelde klachten met po litieke bedoelingen wereldkun dig maakten. Instede yan zich tot de bevoegde autoriteiten te wenden, werd hierdoor de Ne derlandse zaak en de naam van het leger in binnen- en buiten land vaak ernstige schade be rokkend. Doch dit alles neemt niet weg, dat ik mij niet kan losmaken van de gedachte, dat er toch gevallen zijn, waarin door en kelingen somtijds wordt opge treden op een wijze, welke on toelaatbaar moet worden ge noemd. Ik heb u steeds voor ge houden, dat de militair zich on der alle omstandigheden heeft te gedragen naar de erecode, welke de soldaat siert: Behandel uw gevangenen streng, doch menselijk en recht vaardig; Bezorg de bevolking geen overlast, waar dit kan worden vermeden; Ontzie andermans eigendom men te allen tijde, tenzij de ge vechtsactie te dien aanzien on vermijdelijke maatregelen ver eist; Speel nimmer eigen rechter, dat is niet uw taak, noch uw bevoegdheid. Ik wil hier in dit verband nog maals aanhalen, hetgeen ik in mijn laatste dagorder van 18 December 1948 tot u zeide: „Beseft, dat gij geen krijgsvolk zijt, doch brengers van recht en vèiligheid aan een bevolking, die reeds te lang zuchtte onder terreur en onderdrukking. Ver licht haar noden, vermeerdert deze niet. Onthoudt u van elke daad, die niet de toets van een scherpe critiek zou kunnen door staan. Zijt beslist doch tevens menslievend en ontziet ander mans eigendom." Gij hebt in de afgelopen maan den getoond uw taak uitnemend te bergrijpen en gij hebt deze op bewonderenswaardige wijze uitgevoerd. Zorgt dat op uw prestaties geen smet wordt ge worpen als hiervóór bedoeld en die den soldaat onwaardig zijn. Gij weet, dat elk geval, dat mij ter ore komt, grondig wordt on derzocht en dat eventuële schul digen nimmer hun gerechte straf ontlopen. Zorgt er voor, dat dergelijke onderzoekingen overbodig zijn en dat aantijgin gen steeds kunnen worden te ruggewezen naar het rijk der fabelen cf naar kwaadsprekerij. Ik eindigde mijn dagorder van 18 December 1948 met de woor den: „Ik stel mijn volle vertrouwen ir. uw houding." Ik wens deze woorden heden opnieuw en met de meeste na druk te herhalen. Het is aan u te tonen, dit vertrouwen in elk opzicht waardig te zijn." Tijdens een Maandag gehou den vergadering van het bureau van de Belgische Socialistische Partij is besloten de Socialisti sche Parlementsfractie te ver zoeken zich te verzetten tegen een verhoging van de toelage van Koning Leopold met zes millioen francs per jaar. Volgens de Belgische begro ting wordt tot nu toe voor de Koninklijke Familie een bedrag van fr. 28 millioen per jaar uit getrokken. De verhoging van de toelage aan Koning Leopold werd reeds goedgekeurd door he Kamercommissie en van Katho lieke zijde wordt het besluit van de Socialisten dan ook als een verkiezingsmanoeuvre geken schetst. werd van De nalatenschap van Harry Gordon Selfridge, de Amerikaan, die naar Londen kwam en daar milloennair en warenhuiskoning werd. is oip slechts 1544 pond ster ling geschat, aldus werd gisteren bekend gemaakt. Selfridge, die in 1947 op 90- jarige leeftijd is gestorven, beheer de eens persoonlijke belangen, die een waarde van tien millioen pond vertegenwoordigden. Hïj was be kend door zijn grote uitgaven en luxieuse partijen. Frans Cauwelaert, de voorzitter van de Belgische Kamer van Af gevaardigden, heeft bij de opening van de vergadering van Dinsdag een welkomstadres aan Prinses Josephine Charlotte, de 21-jarige dochter van Koning Leopold, voor gelezen. Alle afgevaardigden, -behalve 4 socialisten en een communist, stonden op en applajudiseerden. Voor de eerste maal sinds de bevrijding van Wenen door het Rode leger van de Duitsers, is dit feit niet officieel door de Oosten rijkse regering herdacht. Het communistische daglad „Der Abend" heeft protest aan getekend tegen het beëindigen van de herdenkingsfeestelijkhe den. In regeringskringen wordt verklaard, dat aan het niet meer officieel herdenken van deze ge beurtenis geen politieke betekenis moet worden gehecht. Hieraan werd toegevoegd dat, indien de regering van Wenen zou herden ken, zij ook de bevrijding van Linz, Salzburg en andere steden door de Westelijke Geallieerden officieel zou moeten vieren, het geen teveel vrije tijd en geld zou kosten.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1