De herbewapening van West-Europa WJPAGEN AKKERTJES Verenigde Staten antwoordden Westerse Unie De Joods-Arabische onderhandelingen ZATERDAG 9 APRIL 1949 over Vervoer deviezen van en naar België Benelux-bssprekingsn in Den Haag 0e stakingen in Griekenland De toestand In Guatemala De strijd fn Birma Kravchenko mag niet naar Zwitserland Teeltcontrole Frankering big Abonn Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. jnzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDHN. 1949 Zon Utu Mrt. Opk. Otid. Opk OoA. April. 9 5,58 19,26 14,15 4.5# 10 5,56 19,28 15,47 i,15 11 5,54 19,30 17,19 s,2S 12 5,51 19,31 18,51 8,42 13 5,49 19,33 20,24 S.55 14 5,47 19,35 21,59 6,11 15 5,45 19,37 23,31 8,30 16 5,42 19,38 8.57 WEERSVERWACHTING medegedeeld door liet K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdagochtend tot avond. Koude ochtend. Wisselend beiwoïkit met nog 'n enkel buitje. Meest matige wind tussen Noord en West. Bangs de Waddeneilanden nog kracht, of hardie N.-W. wind. Koude ochtend met in de mid dag ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren. Onder Redactionele leiding van P. Lr. D. 9, van Oevere» 5e Jaargang No- 1086- Noordstr. 55-57, Ter neuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw' Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Drukkerij N. V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Verschijnt dagelijks SMOKKELILARS- VERINUFT BAATTE NIKT, Toen een personenauto in 4e grensstrook hij Venlo de achter docht van douaneambtenaren op wekte zonder dat deze in eer ste instantie iets hadden kunne» vinden lieten zij een monteur ontbieden om de wagen eens na der te inspecteren. Daarbij bleek, dat de argwaan niet misplaats was geweest. Uit alle mogelijke schuilhoeken zelfs uit de den- ren kwam smokkelwaar te voorschijn. Chocolade, sigaretten en Nylonkousen tot een waatde van ƒ1500,De auto werd «a beslag genomen en tegen de smokkelaar, een Amsterdammer, werd proces-verbaal opgemaakt stemming heeft verleend. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken deelde Vrijdag verder mede, dat de Regering het Congres zou ver zoeken, Italië, Denemarken en Noorwegen financiële steun te verlenen om hun eigen wapen productie te vergroten naast 't verschaffen van Amerikaanse militaire uitrusting. De Britse Premier, Attlee, heeft Vrijdag het parlement de tekst verstrekt van de notawis- seling tussen de mogendheden van het Pact van Brussel en de V.S. over het verzoek van eerst- genoemden om militaire steun. De Amerikaanse Regering heeft Vrijdag formeel toegezegd het Congres te verzoeken om militaire en financiële steun ter herbewapening van de vijf lan den der Westeuropese Unie als mede Noorwegen, Denemarken en Italië. De Amerikaanse Regering deed deze belofte in antwoord nota's op dringende verzoeken om militaire steun van de acht landen. Volgens niet-officiële schat tingen zouden de landen in de eerste 12 maanden 1.250 millioen dollar nodig hebben. De landen van het Pact van Brussel (Ne derland, België, Luxemburg, En geland en Frankrijk) verzoch ten om steun voor „de uitvoe ring van een gemeenschappe lijke verdedigingsprogram" op 5 April de dag na de onderte kening van 't Atlantische Pact. De Amerikaanse nota's ver zochten deze landen, gedetail leerde opgaven van hun mili taire behoeften voor 1948'49 te sturen In een verklaring, die gelijk tijdig met de nota's werd uitge geven, drong de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Za ken, Dean Acheson, aan op de voorziening van de landen van het Atlantisch Pact en zekere andere landen, w.o. Grieken land en Turkije, met wapens en uitrusting. Hii verklaarde, dat de veiligheid en vrede van de V.S. noodzakelijkerwijs rustte op de veiligheid en vrede van de gehele democratische wereld. Waarnemers verklaarden, dat de Amerikaanse nota's beteke nen, dat de Amerikaanse Rege ring het Congres zal aanbeve len, dat militaire hulp zal wor den verstrekt, doch niet kan be loven, dat deze zal worden ge geven, vóórdat het Congres toe- (L Lusteloos .moeenmat? my. Steeds dezelfde klach* ten die zich bij Iedere vrouw op gezette tijden herhalen Vroeger waren het „verloren dagendoch de moderne vrouw verdrijft de pijnen met een „AKKERTJE" Altijd fris en opgewekt, ook in die dagen... wat een voorrechtl „AKKERTJES" bestrijden alle pijnen snel en-zeker. Weiger namaak! -li helpen Dezer dagen meldde de K A.C. dat doorvoer van deviezen van en naar België via de grenskantoren Stamprov en Roosteren niet geoorloofd was. Thans deelt de K.N.A.C. ons echter mede. dat genoemde kan toren sinds 1 April als deviezen in- en uitvoerkantoren zijn aangewezen. Men behoeft daar door niet meer om te rijden, als men over Belgisch grondgebied van Weert naar Sitiard wil rij den. Op 20 April zal de Raad van Presidenten van de Raden van de Benelux te Den Haag bij eenkomen. Op 21 April verga dert, eveneens te Den Haag, de Raad voor de Economische Aan gelegenheden. Het doel dezer bijeenkomsten is het beramen van maatregelen ler uitvoering van het protocol, dat is ingesteld door de op 16 Maart j.l. gehouden Benelux- Ministersconferentie. Voorts zal het ten behoeve van de parle menten opgestelde verslag van deze conferentie worden bestu deerd. Donderdag zouden de wapen- delegatie niet bevoegd was bij stilstandsbesprekingen tussen het sluiten van de wapenstil- Israël en Syrië worden hervat standsovereenkomst met Israël op een plaats in het niemands- op te treden voor de Iraakse land by de Israëlisch-Syrische strijdkrachten in de driehoek grens. Er zijn echter twijfels Nabloes-Jenin-Toelkarm. gerezen of de onderhandelingen Volgens de bedoelde overeen- in feite wel voortgezet zullen komst zou deze „Arabische drie- worden. aangezien Svrië twee hoek" aan Transjordanië wor- dagen geleden zijn beklag heeft den toegewezen, met uitzonde- gedaan over grensoverschrijdin- ring van kleine gebieden, die 'gen door Israëlische manschap- aan Israël werden toegekend, pen, welke zouden hebben plaatsgevonden. Kolonel Hoes- ni Zaim, de Syrische legerleider, die vorige week de macht in handen heeft genomen, had eerder medegedeeld, dat hij het incident als gesloten beschouw de. Hervatting van de bespre kingen was echter afhankelijk van „beëindiging van de zenuw oorlog door Tel Aviv", aldus ver klaarde hij. Kolonel Zaim gaf Woensdag avond in een radiorede van 10 minuten een uiteenzetting van zijn program. Hij verklaarde, dat Syrië zijn betrekkingen met de Arabische liga zou verstevi gen en zich niet van de andere Arabische landen zou afschei den. Hij wil het grootgrond bezit verdelen, werkloosheid en duurte bestrijden, het land be schermen tegen „vernielende elementen" „communistische in filtratie in onze rijen" verhin deren. De Iraakse regering heeft, vol gens een bekendmaking van de Iraakse gezant bij de Trans- jordaanse regering, aan Dr. Ralph Bunche, die gisteren uit Beiroet naar Rhodos zou ver trekken om zijn hoofdkwartier aldaar te liaüideren, medege deeld, dat de Transjordaanse Komen vroeg in het voorjaar. Koop tijdig SFRUTOL. (Ingez. Med.) De ambtenaren in Noord- Griekenland, die zich tot nog toe niet aangesloten hadden bij de andere Griekse ambtenaren, die sinds drie dagen in staking zijn, hebben bekend gemaakt, dat zij Maandag het werk zullen neerleggen uit protest tegen de arrestatie van stakingsleiders en andere regeringsmaatregelen tegen de stakers. De bond van spoorweglieden in Noord-Griekenland heeft aangekondigd Woensdag in sta king te zullen gaan. De ambassadeur van Guate mala in Mexico, Adolfo Mon santo, heeft in Mexico City ont kend. dat er in Guatemala een revolutie is uitgebroken. Mon santo, die met ambtenaren van het Mexicaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken had be raadslaagd over berichten aan gaande een revolutionnaire op stand in Guatemala, zei, dat of ficiële berichten er op wijzen, dat een „grote goedgewapende groep" Guatemala van Mexi caans grondgebied uit was bin nengedrongen. De groep had een overval gedaan op de douanestations te El Carmen en Ayutla, waar zij een „grote som gelds" had buitgemaakt. Monsanto zei, dat de belang rijke stad Quezaltenango nog in handen van de regeringstroe pen was. Monsanto had de Mexi caanse regering van het inci dent op de hoogte gesteld. Uc taan wan een tBurgcmcesler De discussies beantwoor dende, die op het congres van de P. v. d. A. in Bellevue te Amsterdam gevoerd waren over de benoemingen van burgemeesters, zeide de voor zitter der Kamerfractie, Mr. Van der Goes van Naters: „We moeten niet vergeten, dat een Burgemeester méér is dan een ambtenaar, die alleen maar een trapje hoger staat dan een Gemeente- Secretaris. Hij moet aan vele uiteenlopende kwaliteiten vol doen: hij moet een eerste steen kunnen metselen, hii moet een lint kunnen door knippen en hij moet een jong meisje, dat bloemen komt aanbieden, een zoen kunnen geven." Nadat de hilariteit in de zaal was geluwd, vervolgde Mr. Van der Goes van Naters: „en dan moet hij bovendien nog een vrouw hebben, die dit alles goed vindt." Van gezaghebbende zijde te Rangoon is gisteren verklaard, dat de opstandelingen de plaat sen Tharawaddy en Letpadan aan de spoorlijn RangoonPro- me bezet hebben. Verder is van officiële züde vernomen, dat Bo Sein Hman, speciaal commissaris voor Tha rawaddy en voormalig minister om het leven is gekomen, door dat het vliegtuig waarin hij zich bevond door de opstandelingen werd neergehaald. Bo Sein Hman trad de vorige week Vrijdag af als minister zonder portefeuille. De Zwitserse autoriteiten heb ben Kravchenko medegedeeld, dat hij niet in Zwitserland toe gelaten zou worden, zo wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron vernomen. Kravchenko zou of ficieus om een visum hebben verzocht teneinde bezoeken te brengen aan Zwitserse uit gevers. In ieder geval zou aan Kravchenko verboden worden politieke lezingen te houden, zulks op grond der neutraliteits- wetten. Naar het A.N.P. verneemt is hii het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in voorbereiding een wettelijke maatregel om in het kader van de Landbouwuitvoerwet een con- tróle in te stellen op de teelt van geneeskrachtige en aromati sche gewassen, welke teelt een toenemend belang voor onze ex port vormen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1