ChefarineA De unificatie der Nederlandse en Belgische havengeiden Ontwerp eilanden regeling Nederlandse Antillen Een Wild West Story 53? ft„VSverlw« Griekenland beschuldigt Albanië 4 beroemde genees middelen in 1 tablet Nieuwe Belgische partij Westerse Unie vraagt Amerika om militaire hulp VRJIDAG 8 APRIL 1949. Reynaud dringt aan op verandering van politiek Os voedselvoorziening van West-Europa De Griekse ambtenarenstaking Bunche gaat met verlof 0e toestand in Syrië De strijd in Griekenland Versterking der Amerikaanse Atlantische vloot GE E. C. A. WET Bij griep, verkoudheid, legen alle pijnen enz., is CHEFARINE „4" een bijzonder krachtig maar toch weldadig middel, want het bevat 4 werkzame bestanddelen, stuk voor stuk in de gehele wereld al beroemd. Eén bestanddeel Chefarox zorgt dat, al is de wei- king zeer krachtig,, zelfs 'n gevoe lige maag niet van streek raakt. Uitbreiding Luchtbrugverkeer Vonnissen te Belgrado Britse' houding ten aanzien van Spanje ongewijzigd Inval In Guatemala Kasteel voor Koning Leopold te Cannes? Militaire besprekingen van de Vijf De bestuurscommissie der Algem. Vergadering Het nieuwe SPOORBOEKJE Getuige In proces-Kravchenko in ongenade? Prins Aschwin In Nederland Post voor de „Grote Beer" Het herstel van Goethe's geboortehuis Te-reuractic Tegenspraak te Nanking inzake ultimatum van communisten Vonnissen tegen Krupp c. s. bevestigd Frankering bij Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld dioor het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdagochtend tot avond. Wisselende bewolking met enkele buien. Aamvank. langs cte kust nog stormachtige wind, daarna geleidelijk afne mende en naar Noordwest of Noord ruimende, buiige wind. Ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres Noordstr. 55-57, Terneuzen Tel- 2510 Na 5 uur 2073 5e Jaargang No- 1085- Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. .inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDBK 1949 Zon Mrt. Opk. Ond. April. 8 6.00 M&aa Opk. Oud. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N. V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. 9 10 11 12 13 14 15 5,58 5,56 5,54 5,51 5,49 5,47 5,45 19.25 19.26 19,28 19.30 19.31 19,33 19,35 19,37 12.44 14,15 15,47 17,19 18,51 20,24 21,59 23,31 4. 37 4,5# 5,15 5.29 5,42 5,55 6,11 6.30 .4 de toelichting op de inte- rimregeling voor Suriname en de Nederlandse Antillen heeft de regering te kennen gegeven er naar te streven, dat de staten van de Nederlandse Antillen bij de behandeling van het ontwerp kennis zouden kunnen nemen van een voor-ontwerp-algemene maatregel van bestuur betref fende de toekenning van zekere zelfstandigheid aan de eilanden Aruba en Curacao. Naar wij vernemen is de re gering er in geslaagd aan de gedane toezegging te voldoen en hoeft bedoeld voor-ontwerp aan de Staten ter kennisneming toe gezonden. Omdat het voor-ontwerp nog ia een voorbereidend stadium verkeert, nog aan wijziging on derhevig is en nog niet alle of ficiële advies-instanties heeft gepasseerd, heeft het voorlopig een vertrouwelijk karakter. De staten zullen te zijner tijd ten volle in de gelegenheid gesteld worden hun oordeel over het ontwerp uit te spreken; de over legging thans heeft alleen de bedoeling een beeld te geven van de wijze waarop de regering zich de toekomstige eiland regeling ongeveer denkt. Tevens wordt aangegeven, welke om vangrijke voorbereidende arbeid aan dé uitvoering van de rege ling verbonden is'en op weike wijze daartoe wordt overgegaan. Het ontwerp opent, zo deelt men ons mede, de mogelijkheid een deel van de overheidstaak van de Centrale Antillaanse or ganen over te dragen op eilands-organen. Het hoge ge zag. dat de status en de be voegdheid van het eiland vast stelt en het toezicht uitoefent, is niét de landsregering, doch een Koninkrijksorgaan. Paul Reynaud, voormalig mi nister-president en financieel expert, heeft in een toespraak aan een diner van zijn fractie van Onafhankelijken er op aan gedrongen, dat Minister-Presi dent Queuille zijn politiek zal wijzigen omdat zijn regering anders omvergeworpen zou kun nen worden. Het diner werd bijgewoond door andere onaf hankelijken, welke Reynaud mede aan zijn zijde zou willen trachten te krijgen. Het diner was aangekondigd als „het banket van de honderd Onafhankelijken" doch volgens politieke waarnemers zou Rey naud waarschijnlijk niet veel meer dan zeventig a tachtig ge regelde medestemmers achter zich kunnen krijgen. Een der gelijke groep zou in het parle ment grote invloed kunnen uit- Op deze wijze wordt aan de voornamelijk van de zijde van Aruba tot uiting gebrachte wen sen in de bevredigende zin te gemoet gekomen. Het is name lijk aan de regering gebleken, dat de bereidheid bestaat in meerdere mate dan in het ver leden bemoeienis van Konink- rijks-organen in te roepen. Overigens heeft naar de mening van de regering de wens het huishouden van Aruba te schei den van dat van Curacao een redelijke begrenzing door het verstandelijk inzicht, dat ver scheidene aangelegenheden be tere behartiging zullen vinden in het groter verband van de Nederlandse Antillen of van het Koninkrijk, dan in de kleinere gemeenséhap van een eiland mogelijk zou zijn. Een coprant van Albuquer que beschrijft een vreemd avontuur, dat veel gelijkenis vertoont met het scenario van een onlangs uitgekomen film. In 1937 ontdekte een ze kere Noss, goudzoeker van beroep, in hei San-Andresge- bergte bij toeval de ingang van een ondergrondse kamer waarvan de stenen met In diaanse tekens waren ge merkt. Hij wrong zich door de nauwe opening en kwam terecht in een ruimte, waar in hij talrijke gele staven, die elk 26 kg wogen, ontdekte en die als hout waren opgesta peld. Verder vond hij een met diamanten bezette kroon, ju welen, muntstukken en oude wapens. Na deze ontdekking verliet Noss de plaats en kwam terug met twee vrien den. Hij dynamiteerde de in gang van de ondergrondse kamer, doch door de instor ting werd de toegang volledig versperd. Tijdens een twist werd Noss door een van zijn vrienden gedood. De andere kwam later bij een vliegtuig ongeval om het leven. De we duwe van Noss heeft nu ver gunning gekregen om naar de schat te gaan zoeken. De Franse militaire gouver neur in Duitsland, generaal Pierre Koenig, heeft ermede ingestemd 300.000 uitgewekenen, afkomstig uit het door de Britten bezette Sleeswijk-Holstein in de Franse bezettingszone toe te laten. Volgens een mededeling van de E.C.A. zal het dagrantsoen van West-Europa in het tweede jaar van het Plan-Marshall ver moedelijk ver beneden de vóór oorlogse kwaliteit liggen, doch wat de hoeveelheid betreft, niet veel daar beneden blijven. In de mededeling wordt gezegd „Wanneer de productie in West- Europa goed is, zal het voedsel- oêfenen ën "dooT meFd*e"com- verbruik in het jaar 1949/1950 munisten en de Gaullistisch ge- waarschijnlijk met ongeveer zinde parlementsleden mede te 2700 caloneen per persoon per stemmen een ontbinding van dag overeenkomen, hetgeen nog het parlement en uitschrijving altijd iets minder is dan voor de van algemene verkiezingen oorlog en ook 15 tot 20 klei- kunnen forceren. Alle Griekse ambtenaren, voor wie een staking is uitgeroepen voor het verkrijgen van loons verhoging, zullen voor een mili tair gerechtshof gedaagd wor den, indien zij zich Donderdag niet op het werk meldden. De militaire gouverneur van Athe- me gaf deze waarschuwing Woensdagavond, toen de politie de leiders van de ambtenaren bond en de voorzitters en secre tarissenen-generaal van de vak verenigingen, die Woensdag in staking gingen, arresteerde. Het aantal gearresteerden bedraagt ongeveer twintig. De staking strekt zich uit over alle gebieden, behalve het Noor den, waar de ambtenaren niet aan de staking deelnemen, met het oog op de militaire toestand, hoewel zij hun sympathie met de actie betuigden Gemeld wordt, dat de staking m het gebied van Athene en de havenstad Piraeus een succes was. In Piraeus werden enige stakers gearresteerd, doch er deden zich geen ordeverstorin gen voor. Behalve voor werk ten be hoeve van het leger ligt de post en telegraafdienst stil. De scho len zijn gesloten. Woensdagavond kwam het kabinet bijeen om de toestand te bespreken. Het algemene Griek se vakverbond heeft zijn in stemming met de staking be tuigd. Het heeft verklaard een beroep te zullen doen op de Britse en Amerikaanse vakorga nisaties. Het Griekse ambtenarenver- wnd heeft verklaard, dat de maatregel der regering om de «At; te breken „onliberaal en ^-democratisch" zijn. eisen ,nek?e regering heeft de kina' wA h°odzakelijk betrek- ner dan het Amerikaanse ge middelde. Vergeleken met vóór de oorlog, zal voor 't merendeel der bevolking in de Marshall- landen het dagrantsoen, wat vlees, zuivelproducten, vetten en oliën betreft, minder groot zijn". Dr. Ralph Bunche heeft aan de vooravond van zijn vertrek uit het Midden-Oosten in een speciaal interview verklaard, dat hij thans „geheel en al klaar" was met de Palestijnse kwestie. Hij zou onder geen omstandigheden naar Palestina willen terugkeren, noch met de verzoeningscommissie waar aan hij zijn taak als waar nemend bemiddelaar thans overdraagt noch in een an dere kwaliteit. Bunche zou gis teren uit Beiroet vertrekken om zijn hoofdkwartier op Rhodos te liquideren en dan naar Europa te gaan en vandaar naar de Verenigde Staten. Bunche zei- de, dat hij een „lang verlof" ging nemen. „Ik ben moe, erg moe, en ik wil van alles af zijn" voegde hij er aan toe. De gesloten wapenstilstands overeenkomsten beloofden vol gens Bunche veel goeds voor een uiteindelijke vrede, sedert „bei de partijen klaarblijkelijk heb ben ingezien, dat het beter is de zaak uit te praten dan uit te schieten". Kolonel Hoesni Zaim, de Sy rische legerchef, die verleden week het heft in handen heeft genomen, heeft gedreigd de vredesonderhandelingen met Israël te staken, toen hij bericht ontving, dat Joodse strijdkrach ten Syrisch grondgebied zijn binnengedrongen. Hoesni heeft Syrische strijd krachten opdracht gegeven on geveer 60 Joodse soldaten, die de Syrische linies hebben over schreden te omsingelen, en brigade-generaal William Riley, de vertegenwoordiger van Dr. Bunche, meegedeeld, dat hij een dergelijke schending nooit zou dulden en bevel zou geven tot vernietiging der verant woordelijke Joodse soldaten. Riley heeft Hoesni om 24 uur uitstel verzocht, in afwachting van instructies van Dr. Bunche. De Syrische autoriteiten heb ben Woensdagavond een af schrift ontvangen van een tele gram van Dr. Bunche, waarin de Israëlische autoriteiten te Tel Aviv opdracht krijgen bevel te geven tot onmiddelliik terug trekken van Joodse strijdkrach ten van Syrisch gebied, daar deze kwestie anders aan de Veiligheidsraad zou worden voorgelegd (volgens een woord voerder te Tel Aviv hebben de Israëlische strijdkrachten geen stellingen ingenomen, die hun niet door de V. N. zijn toege wezen.) De Joodse manschappen, die Dinsdag Syrisch gebied betre den hadden, hebben zich thans teruggetrokken, zo maakt kolo nel Hoesni bekend. Hoesni ver klaarde, dat hij de zaak thans als „bijgelegd" beschouwt. inD°het IG?ammtischeu aanvallen afeeslaeen i£mos-gebergte zün helbengeSelangrrXri»ep1n het Oostelijke Bdeeievan hetSgen bergte ingenomen, zo deelt de Griekse regering mede Een vliegtuig der regerings troepen ging verloren. Griekenland heeft door mid del van Radio-Athene Albanië er gisteren openlijk van beschul digd de (bedrijvigheid, welke door de Griekse guerilla-strijders in de laatste tijd in Noord-West-Grie- k onland aan de dag is gelegd, te steunen; hieraan werd toege voegd dat „volledige bijzonderhe den" over de Albanese medeplich tigheid ter (kennis van de betrok ken Geallieerde regeringen zijn gebracht. Door Radio-Athene werd ver klaard: „De omstandigheden, waaronder de strooptochten, wel ke op onverbloemde wijze vanuit Albanees grondgebied in Grieken land zijn ondernomen en de aan val, die door bandieten in het ge bied rondom het Grammos-ge- foergte op de Griekse stellingen is uitgevoerd, werden volbracht, zijn door de Griekse regering zorgvuldig bestudeerd. Zij be schikt reeds over bijzonderheden, welke geen schijn van twijfel la ten 'bestaan aan het feit, dat deze aanval op onverbloemde wijze vanaf Albanees grondgebied is ingezet. Eveneens is aangetoond, dat de strijdkrachten der bandieten, die de stellingen der Griekse rege ringstroepen hebben aangevallen, werden geholpen door Albanese grenswachten, die niet de minste poging deden om hun vijandige houding jegens de Grieken te verbergen". Door Radio-Athene werd verder nog bekend gemaakt, dat het Griekse ministerie van buiten landse zaken eveneens volledige bijzonderheden ,,en bewijzen" van de Albanië aangewreven mede plichtigheid aan de speciale Bal kan-commissie van de Verenigde Naties had doen toekomen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de „vrije Griekse" radio-om- roep de juistheid heeft ontkend van de 'beschuldigingen der Griek se regering, volgens welke Griek se guerilla-strijders vanuit Alba nees gebied aanvallen op Grieken land hebben uitgevoerd Door de „vrije Griekse" radio- omroep werd verklaard, dat deze (beschuldigingen door de Griekse regering zijn geuit, om als dek mantel te dienen voor de zware nederlagen der regeringstroepen in het gebied rondom het Gram- mosgebergte en om „de imperia^ listische gewapenderhand uitge voerde interventie in Grieken land" te rechtvaardigen. De Amerikaanse marine zal 16 van haar grootste torpedoboot- jagers van de vloot in de Stille Oceaan overbrengen naar de At lantische Oceaan, zo is officieel medegedeeld. Meer dan de helft van het aantal torpedobootjagers der Amerikaanse marine zal thans aan de Amerikaanse Oost kust gestationeerd zijn en wel 117 tegen 53 in de Stille Oceaan. De Amerikaanse Senaat heeft Woensdag met algemene stem men het compromis-amende ment VandenbergBrewster aangenomen op de E.C.A.-wet. Dit amendement bepaalt, dat ECA-hulp aan landen, waar tegen de Ver. Naties sancties hebben toegepast, zal worden stopgezet. De tekst van het amendement luidt als volgt: „Het verstrek ken van dergelijke steun zou onverenigbaar zijn met de ver plichting van de V. S. krachtens het Handvest van de Ver. Na ties om zich te onthouden van steunverlening aan elke staat waartegen de Ver. Naties pré- ten neemt". dwangmaatrege- TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABL. I 0.7B (Ingez. Med.) De V. S. zullen 'iet goederen en passagiersverkeer op de luchtbrug naar Berlijn uitbrei den, aldus heeft professor Ernst Reuter, burgemeester van W. Berlijn, met goedkeuring van Robert Murphy, noofd van de afdeling voor Duitsland en Oos tenrijk van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken, aan de Berlijnse ge meenteraad meegedeeld. Alle acht beklaagden in het eerste „Kominfor n, spionnage"- proees, dat in Jo&go-Slavié is §evoerd, zijn gisteren veroor- eeld tot gevangenisstraffen van 7 tot 9 jaar. De beklaagden zijn jeugdige Joegoslaven van Hongaarse af komst. Zij verklaarden naar Joego-Slavié gezonden te zijn als Hongaarse agenten met de opdracht militaire en politieke inlichtingen In te winnen en propaganda voor de Kominform te verspreiden. Tijdens het proces, dat Maan dag begon, schetste de open bare aanklager de mannen als „gewone zwarthandelaars van het misdadige soort" Hij schreeft de verantwoorde lijkheid voor hun daden voor namelijk toe aan „de Hongaarse leiders, die andere methoden poogden aan te wenden om ver warring in Joego-Slavië te stichten toen gebleken was dat de resolutie van de Kominform hierin niet geslaagd was". Lord Henderson, parlementai re secretaris voor Buitenlandse Zaken, heeft in het Hogerhuis medegedeeld dat ,,'t niet slechts strategische overwegingen wa ren", die het onmogelijk maak ten Spanje uit te nodigen toe te treden tot het Atlantisch Ver drag. In antwoord op een hem ge stelde vraag verklaarde Lord Henderson dat de Britse Rege ring niet kon overwegen een ambassadeur te Madrid te be noemen, zolang de resolutie, die in December 1946 door de alge mene vergadering der Verenig de Naties was aangenomen, nog van kracht was. In deze resolu tie werd op de leden-staten der Verenigde Naties een beroep ge daan de chefs van hun diplo matieke vertegenwoordigingen bij de Spaanse Regering terug te roepen, zolang Generaal Franco aan de macht zou blijven. Henderson verklaarde verder, dat de Britse Regering niet be reid was het initiatief te nemen voor het aanknopen van onder handelingen, om deze motie te doen intrekken. Hij wees de door één der leden van het Hoger huis gegeven voorstelling van zaken, volgens welke de huidige Brits-Spaanse betrekkingen ,,'n element van groot gevaar in hielden", af. Ten gevolge van de brand in het ziekenhuis te Effinghem zijn, zo schat men thans 74 men senlevens verloren gegaan. De namen van 62 verongelukten zijn bekend. Aan de vooravond van de ont binding van het Belgische parle ment en de nieuwe verkiezingen, heeft de onafhankelijke senator Baron de Dorlodot thans defini tief gebroken met de Katholieke Volkspartij en bekend gemaakt, dat hij in de Waalse provincies en Brussel aan de a.s. verkiezingen met scheurlijsten zal deelnemen. Senato-r Dorlodot, een merk waardige figuur in de Belgische politieke wereld, heeft zijn car rière vooral te danken aan de grote aanhang, welke hij onder de Katholieken van zijn geboorte stad Charleroi en omgeving heeft. Door het onafhankelijke stand punt, dat hij in de Katholieke Volkspartij inneemt, treedt hij in de Senaat dikwijls als het „enfant terrible" op een zijn partijgenoten verwijten hem d'kwijls de door de Katholieke fractie gevolgde poli tiek in gevaar te brengen. De onderhandelingen tussen Dorlodot en de Katholieke Volks- partij hebben weken geduurd, doch de eisen van de senator, die o.a. Katholieken van zijn richting op alle sleuelposten in de arron dissementen van Henegouwen ge plaatst wilde zien, waren dusda nig, dat een breuk tussen hem en de Katholieke partij niet kon uit blijven. De Baron blijkt intussen zeer tevreden te zijn over deze scheu- j ring en heeft bekend gemaakt voornemens te zijn in de Waalse provincies alle Katholieke mid denstanders op zijn naam te ver enigen. Intussen is (bekend geworden, dat Woensdagavond onder leiding van Liberale en Katholieke groe peringen, tijdens welke is beslo ten aan de verkiezingen deel te nemen met een lijst voor de „Union Constitutionele". De nieu we partij heeft, reeds een pro gramma opgesteld, dat gisteren bekend is gemaakt. Volgens „Het Laatste Nieuws" zullen binnenkort te Brussel be sprekingen worden gevoerd tus sen vertegenwoordigers der Ne derlandse en Belgische havens over de op 3 April j.l. geëindigde overeenkomst inzake de aanpas sing der havengelden. Zoals bekend hebben de Ne derlandse havens in 1946 met deze aanpassing een aanvang gemaakt; zodat thans, enkele uitzonderingen daargelaten van een gelijkstelling gesproken kan worden. Hoewel noch het Bel gische noch het Nederlandse Met mitrailleurs gewapende troepen hebben onder leiding van Gustav Trangay en kolonel Luis Fernandez Woénsdag in de eerste ochtenduren de West grens van Guatemala overschre den en verscheidene grensplaat sen o.m. El Car then, Maicatan, San Rafaaël, Puc 'de la Ceusta en Candelaria, bij Verrassing aangevallen. In de plaats El Carmen maak ten zü zich meester van een douanè-post en van 35.000 dol lars. De opstandelingen, die door huurlingen gesteund worden, bedreigen Ajuta en hebben reeds een brug over de Rio Ca- bets opgeblazen. De Regering heeft aan de autoriteiten van het vierde en van het vijfde militair gewest onmiddellijk instructies gegeven de aanranders terug te dringen. Men denkt dat de beweging in de overige gedeelten van de re publiek vertakkingen heeft. De Regering beheerst de toestand. In vrijwel het gehele land is het rustig. Volgens „Le Soir" heeft Ko ning Leopoid van de Franse Re gering toestemming gekregen te Cannes in Zuid-Frankrijk een kasteel te kopen. De sedert 1945 met zijn gezin te Pregny (Zwit serland) levende Belgische Ko ning zou vooraf de stellige ver zekering gegeven hebben zich in Frankrijk niet met politiek te zullen inlaten. Van de zijde van het secreta riaat des Konings te Brussel wordt medegedeeld, dat het be richt volgens hetwelk Koning Leopold te Cannes een kasteel zou hebben gekocht van iedere grond ontbloot is. Koning Leo pold heeft noch te Cannes noch elders een kasteel aangekocht en hierover zelfs geen bespre kingen gevoerd. Volgens het secretariaat des Konings maakt het gewraakte bericht deel uit van een tegen de Koning gevoerde campagne, die systematisch verkeerde be richten de wereld inzendt. De gisteren in de Treveszaal gehouden besprekingen vorm den een voortzetting van het regelmatig overleg, dat tussen de Ministers van Oorlog van de bij het Pact van Vijf aangeslo ten landen plaats heeft zoals dat tevoren plaats had te Lon den, Brussel en Parijs. De bestuurscommissie (Stee ring Committee) der algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft Donderdag de be sprekingen voortgezet over het al of niet houden van een debat over de zaak van Kardinaal Mindszenty en de Bulgaarse predikanten. Jacob Malik, de 6owj et-Rut sische gedelegeerde, die gekant is tegen elke bespreking van deze zaken in de algemene ver gadering, verklaarde dat „de Hongaarse burger Mindszenty en verschillende Bulgaren ge wone misdadigers en oorlogs stokers" waren. Hij noemde het voorstel om de processen te bespreken „een onmiddellijke en flagrante te genspraak" van het Handvest, dat bepaalt, dat de Verenigde Naties niet mogen interveniëren in de interne zaken van staten. De schending van dit prin cipe achtte Malik in staat de Verenigde Naties te „verlam men en te vervormen in een blind werktuig van een of twee grote mogendheden, zoals ook met de Volkenbond gebeurd was." Malik keerde zich tegen de Verenigde Staten en Chili, die volgens hem trachten het „hoge forum" der Verenigde Naties te gebruiken voor het belasteren van de Sowjet-Unie. Hij verklaarde, dat de rege ringen van Hongarije en Bul garije „onze dank verdienen omdat zij de oorlogsstokers ge grepen" hadden en „de wereld hun duistere plannen" 'hadden getoond. Zoals reeds gemeld zal het nieuwe spoorboekje van de Neder landse Spoorwegen, dat om streeks half Mei verschijnt, onge veer het vóóroorlogse model krij gen. Het boekje zal bovendien belangrijk uitgebreid worden en niet minder dan 192 bladzijden tellen. In verband hiermede zal ook de prijs hoger zijn dan tot nu toe- Naar van 'betrouwbare zijde verluidt, hebben de ledèn van de Westerse Unie, België, Enge land, Frankrijk, Luxemburg en Nederland, collectief een for meel verzoek tot de Verenigde Staten gericht om militaire bij stand onder de termen van het Atlantisch Pact, zo verneemt Reuters diplomatieke correspon dent. Een formeel Amerikaans ant woord, dat er in beginsel in zal toestemmen het Congres om machtiging te vragen, wordt heden verwacht. De militaire deskundigen van de Westerse Unie hebben reeds Luitenant-Generaal Leonid Roedenko, een der Sowjetrussi- sche getuigen in het proces- Kravchenko is in ongenade ge vallen, zo schrijft het met Brit se licentie werkende blad „Mit- tags Echo". Generaal Roedenko zou worden verweten, dat hij niet in staat was geweest tijdens het proces te Parijs te antwoor den op de door Kravchenko ge uite beschuldigingen en dat hij de zaal verlaten had zonder een woord te zeggen. Zijn huis in een Moskouse bui tenwijk zou reeds overgedragen zijn aan een andere generaal, zo zegt het blad, dat nauw met het militaire Sowjet-bestuur in contact staande bronnen zegt aan te halen. ter informatie van Washington een ruime schatting opgesteld van hun militaire hulpbronnen en van de gezamenlijke verdedi gingsmaatregelen, die zij onder de verdedigingsclausulés van het Pact van Brussel hebben be raamd. Men verwacht, dat de Ver enigde Staten de landen van het Atlantische Pact zullen vragen om gedetailleerde schat tingen van hun behoeften aan militaire hulp, ten einde het Congres om toewijzingen voor het lopende jaar te kunnen ver zoeken. De vijf landen van het ver drag van Brussel zullen blijven handelen als één groep. Naar verluidt, voert het Ame rikaanse departement van Bui tenlandse Zaken reeds onder handelingen met Noorwegen en Denemarken voor een schatting van hun verdedigingsbehoeften. Zolang de ramingen van deze twee landen niet zijn ontvangen en goedgekeurd kan men weinig voortgang maken met de eigen lijke instelling van de perma nente militaire organisatie van de Atlantische Unie. Gisterenavond om zeven uur kwam Prins Aschwin, de broer van Z.K.-H. Prins Bernhard met een K.L.M.-vliegtuig op Schiphol aan. Prins Aschwin zal enkele dagett op Soestdijk verblijven bij de Koninklijke familie. Maandag a.s. reist hij door naar New York. Prins Aschwin zal in de Verenigde Staten zijn studies voltooien. standpunt officieel is beke*d gemaakt, is men, volgens het blad, in bevoegde kringen van oordeel, dat de vernieuwing van de overeenkomst wat de unifi catie der havengelden betreft, niet op moeilijkheden zal stui ten. Heel wat minder zekerheid bestaat er echter, aldus „Het Laatste Nieuws", over de vraag of de Nederlanders zullen in zien, dat het peil van de haven gelden zodanig moet zijn, dat dit de havenbesturen toelaat hun uitgaven te dekken. Dit be ginsel, dat te Antwerpen worde gehuldigd, zou volgens hblad, te Rotterdam en Amsterdam geen aanhangers vinden. Het Antwerpse standpupv wordt ingegeven door de vrees, dat indien staatssteun moet worden gevraagd, de gemeente veel van zijn zeggenschap in de havenproblemen zou verliezen. Uit onlangs gepubliceerde cij fers blijkt duidelijk, dat het be heer van de Antwerpse havens financiële lasten oplegt, die het stadsbestuur veel zorgen baren Volgens „Het Laatste Nieuws" zal men te Antwerpen evenwel geen middel onbeproefd late* om het gemeentelijk karakter van het havenbeheer te behou den. Met het s.s. „Grote Beer" kan zeepost naar Indonesië worden verzonden, de te verzenden cor respondentie dient uiterlijk a.s. Zondag 10 April op de bus te worden gedaan. Het geboortehuis van Goethe aan de „Grosse Hischgraben" te Frankfort aan de Main, dat tijdens de oorlog verwoest werd, zal bij de herdenking van de 200ste geboortedag van de dich ter op 28 Augustus weer in de steigers staan. Het huis zal pas in 1950 geheel gereed zijn. evenals de inrichting er van Een jeep, waarmede de sub stituut-officier van Justitie, Mr. A. H. Bosscher, met zijn echt genote, Zaterdag van Soerabaja naar Probolinggo reed, werd op 6 km van Pasoerdan beschoten. Door de kapotgeschoten banden reed het voertuig tegen een boom. De inzittenden werden slechts licht gewond, de jeep was zwaar beschadigd. Een officiële woordvoerder te Nanking heeft Donderdag de berichten uit Sjanghai tegenge sproken volgens welke de com munisten, die te Peiping vre desonderhandelingen voeren met de regeringsdelegatie, een ultimatum hadden overhan digd, dat in feite overgave eist. De woordvoerder ontkende eveneens, dat naar aanleiding van het beweerde ultimatum president Li Tsjoeng Jen de Westerse diplomaten zou heb ben meegedeeld, dat de commu nisten binnen tien dagen zou den beginnen met het overste ken van de Jantse. De Amerikaanse ambassade té Nanking sprak communistische berichten tegen, dat de Ameri kaanse marine of luchtmacht direct of indirect betrokken was bij het tot zinken brengen van de kruiser Tsjoeng-King, nadat de bemanning van het schip naar de communisten was over gelopen. De rust aan het Tangtse- front zou, na^r opnieuw wordt gemeld, alleen te Jitsjeng, 50 km ten Oosten van Nankini aan de Noordelijke oever van de rivier verstoord worden. Gier» raai Clay, de Amerikaan se miiitaire 'gouverneur in Duits land, heeft Donderdag het te Neurenberg over Alfred Krupp Von Bohlen und Halbach uitge sproken vonnis van 12 jaar ge vangenisstraf en verbeurdverkla ring van alle werkelijke en per soonlijke eigendommen bekrach tigd, De enige eigenaar van het Krupp-concern en 10 directeuren van zijn geweldig wapenbedrijf werden in Juli 1948 door een mili tair tribunaal veroordeeld. De vonnissen tegen de directeuren variërend van 2 jaar en tien maanden tot 12 jaar gevangenis straf werden eveneens door generaal Clay bevestigd. Krupp en zijn directeuren werden schul dig bevonden aan roof van privé- eigendommen in Frankrijk en Ne derland en deelneming aan het program voor slavenarbeid. Griekenland heeft op de spe ciale commissie der V. N. voor de Balkian een beroep gedaan, het land „te beschermen tegen onuit gelokte aanvallen" van Albanië en Bulgarije.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1