De verdediging van West-Europa icatie der Nederlandse en sigisciie havengelden Dr. Van Royen in Nederland terug De voormalige Italiaanse Koloniën merika P DONDERDAG 7 APRIL 1949. „Het voortdurend wantrouwen van de Republiek in de Ned. bedoelingen een teleurstelling voor mij" Monarchistische actie in Italië De strijd in Griekenland Sforza pleit voor Duitsland Clark opvolger van Clay? Vrouwelljke Arts krijgt hoogste Franse medische onderscheiding Duitse geboorte- en sterftecijfers De Nationale reserve Geruchten over devaluatie van het Pond Sterling Ultimatum van communisten in China Gaullistische motie verworpen Zware aanvallen op Theefabrieken van Goalpara en Perbawati8 De strijd tegen de Coloradokever luatsmala scommissie Vergadering De strijd in Griekenland DE E. C. A. WET Het nieuwe SPOORBOEKJE Getuige In proces-Kravchenko in ongenade? Prins Aschwin In Nederland Post voor de „Grote Beer11 Het herstel van Goethe's geboortehuis Te-reuractie Tegenspraak te Nanking inzake ultimatum van communisten Vonnissen tegen Krupp c. s. bevestigd Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING, motie,gedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot avond. 'lijdelijk stormachtig weer. Veel bewolking met nu en dan reigen. Krachtige Zuidwestelijke wind, later ruimend naar N.- West en tijdelijk toenemend tot stormachtig, vooral langs de kust van Holland en Zeeland. Lagere temperaturen dan gis teren. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1084- Advertentieprijs per mm 10 et.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertences tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 et-iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma F. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3.25 per kwartaal. Gisterenmorgen, precies op tijd, landde de K.L.M.-Constellation „Utrecht" op Schiphol en enkele minuten later stond de Neder landse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, Dr. J. H. van Royen, temidden van een groep journalisten, die hem tal van vragen stelden over zijn inzichten in het Indonesische probleem, dat op het ogenblik, in verband met de a.s. besprekingen te Ba tavia. waarbij Dr. Van Royen zal optreden als voorzitter van de Nederlandse delegatie, weer zozeer in het middelpunt van de in ternationale belangstelling staat. Voor zijn vertrek uit de Ver enigde Staten heeft Dr. Van Royen nog uitvoerig geconfe reerd met Minister Stikker en Dr. Van Kleffens. De laatste dag in New York was gewijd aan besprekingen met vooraan staande vertegenwoordigers van diverse landen. „Ik beschouw het persoonlijk als zeer teleurstellend, dat de Republikeinse leiders de uitno diging voor de besprekingen te Batavia niet zoals Nederland onvoorwaardelijk hebben aanvaard. Hieruit blijkt dat bij deze leiders nog steeds een diep wantrouwen in de bedoelingen van de Nederlandse regering leeft" zo zeide Dr. Van Royen. „Overigens is dit iets, dat op het ogenblik de Unci aangaat. Ne derland heeft de uitnodiging aanvaard en komt pas aan het woord als de besprekingen be ginnen. De Unci zal zich ter beoordeling van de Republikein se voorwaarde stellen op het standpunt van de resolutie van de Veiligheidsraad". De Amerikaanse pers. „In meer algemene zin", zo vervolgde Dr. Van Royen, „is het teleurstellend dat steeds weer opnieuw en dikwijls bij landen, van welke men het niet verwacht, wantrouwen blijkt te bestaan in de bedoelingen van de Nederlanders. Vooral het op treden van de Amerikaanse pers is wat dit betreft zeer teleurstel lend, al moet ik er onmiddelijk aan toevoegen, dat verscheidene en vooraanstaande commenta tors in Amerika op het ogen blik begrip blijken te krijgen voor het Nederlandse stand punt". Merkwaardig, om niet te zeg ge* teleurstellend, achtte Dr. Van Royen eveneens het feit, dat het State Department hard- T>e Italiaanse monarchistische afgevaardigde Alfredo Covelli heeft tegenover de pers verklaard dat de ex-Koning van Italië, Um- berto, tot de monarchistische unie te Rome een boodschap heeft ge richt, waarbij de Sardiniërs wor den uitgenodigd bij de aanstaande verkiezingen voor de vorming van de regionale vergadering van Sardinië voor de monarchistische partij te stemmen. Het feit, dat de ex-Koning voor de eerste maal, sedert hij in ballingschap is ge gaan, openlijk stelling neemt ten gunste van een politieke partij geeft in politieke kringen van de hoofdstad aanleiding tot tal van commentaren. Men wijst er op, dat in een pe riode van enkele weken verschei dene onafhankelijke bladen een grote publiciteit hebben verleend aan door ex-Koning Umberto verleende interviews, terwijl an dere persorganen artikelen bevat te®, gewijd aan het leven van de Koninklijke familie in balling schap. Uit een opmerking van de plaatsvervangende premier Sara- gat tegenover een groep journa- Hsten zou blijken, dat die regering de actie van de monarchisten aandachtig volgt. nekkig vasthoudt aan de letter lijke tekst van de resolutie van de Veiligheidsraad, hetgeen Amerika bijvoorbeeld ten op zichte van Israël niet heeft ge daan. Toen nam men een meer practisch standpunt in. De houding van het State Depart ment achtte Dr. Van Royen sinds het optreden van Dean Aeheson niet gewijzigd. De invloed van de Republi keinse propaganda in Amerika achtte Dr. Van Royen nog steeds groot. De Republikeinse vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad, de heer Paiar, weet handig gebruik te maken van 't wantrouwen tegen de bedoelin gen van Nederland. Het Amerikaanse standpunt. Over het Amerikaanse stand punt in het Indonesische pro bleem zeide de heer Van Royen: „Het Amerikaanse standpunt is: dat niet een van de partijen in een conflict, waarin de Veilig heidsraad is gemoeid door macht van wapenen van de an dere partij geëlimineerd mag worden". De geruchten over het inhou den van de Marshall-hulp of het beknotten van de toewijzin gen in het kader van het Atlan tic Pact, achtte Dr. Van Royen niet verontrustend. „Het denkbeeld van een Ron detafel conferentie te 's Gra- venhage wordt algemeen toege juicht, zelfs door de vertegen woordigers van landen, die niet op de hand van Nederland zijn, mits de a.s. besprekingen te Ba tavia maar tot overeenstemming leiden", zo merkte Dr. Van Royen op. Tenslotte antwoordde Dr. Van Royen op de vraag of het in- donesische probleem in de As semblee ter sprake zal komen. „Zolang een bepaald onderwerp nog op de agenda van de Vei ligheidsraad staat hetgeen met het Indonesische probleem het geval is behoort het niet op de agenda van de Assemblee voor te komen, doch van de zij de van Australië en India wor den pogingen ondernomen het probleem toch in de Assemblee ter sprake te brengen. Ik be schouw dit als een tegen Neder land gerichte propagandastunt" zo besloot Dr. Van Royen het onderhoud. Volgens de „Vrije Griekse Radio" hebben de guerillastrij- ders na drie dagen strijd in N.W.-Griekenland, die Maan dag eindigde, al het gebied van West-Grammos op de regering heroverd. De verliezen van regerings zijde zouden in deze dagen 657 dóden, 1700 gewonden en 748 gevangenen bedragen. Lucht afweergeschut haalde zes vlieg tuigen der regeringsstrijdkrach ten naar beneden, aldus het be richt. I de wil en de middelen hebben weerstand te bieden. Deze wil, zich teweer te stellen, wordt deels ontwikkeld door het bezit van de middelen tanks, vliegtuigen, kanonnen en deels door de verzekering, dat zij bij tijds voldoende steun zullen ont vangen. Zonder deze middelen en zonder deze beoaalde verzeke ringen van steun zou ieder land van West-Europa, indien het door agressie bedreigd werd, aan de wanhoop ten prooi kunnen vallen en die wanhoop is een oprukkende agressor 100 divisies waard". De Italiaanse minister van bui tenlandse zaken, graaf Carlo Sforza, heeft te Washington ver klaard dat een nieuw en democra tisch Duitsland de hand moest worden gereikt, en dat het moest worden uitgenodigd tot deelne ming aan een verenigd Europa; ook in de Europese unie moest een plaats voor Duitsland worden opengehouden. Minister Sforza legde deze ver klaring af tijdens een bijeenkomst van de nationale persclub, uitge schreven ter bespreking van het thema van „een verenigd Euro pa". Hij verklaarde voorts, dat een krachtig en verenigd Europa voor Amerika vrede zou beteke nen. Tenslotte sprak hij nog de hoop uit dat het Atlantisch ver drag de Sowjet-Unie ervan zou tegenhouden „toe te geven aan de verleiding tot zondigen". Generaal Mark Clark, gewezen opperbevelhebber der Amerikaan se strijdkrachten in Italië, zou binnenkort door president Tru man aangewezen worden als op- voJger van generaal Lucius Clay te Berlijn, aldus meldt de krant „Soen" te Baltimore uit „welin gelichte bron" vernomen te heb ben. Het blad zegt, dat generaal Clay zelf hierom heeft verzocht. Generaal Clark is thans bevelheb ber van het 6e leger te San Fran cisco. V, De mening van Generaal Bradley. De stafchef van het Amerikaan se leger, generaal Omar Bradley, heeft tijdens een bijeenkomst van Joodse oudstrrjders aangedrongen op een militair hulpprogram ter versterking van de „borstwerin gen" van West-Europa om te voorkomen dat een agressor het continent onder de voet zou kun nen lopen. Generaal Bradley zeide, dat het ministerie van buitenlandse zaken hem verzocht had in het openbaar commentaar te leveren op de be tekenis van het Noord-Atlantisch pact als militaire beveiliging. Hij verwierp vierkant de bewering, dat het onmogelijk zou zijn Rus land te beletten geheel Europa te veroveren en dat de V. S. uitein delijk een tegenaanval zouden moeten ondernemen om Europa te bevrijden. „Het moet de Amerikanen vol komen duidelijk zijn, dat zij niet op vrienden in West-Europa kun nen rekenen, indien onze stategie in geval van oorlog bepaalt, dat wij hen eerst aan de vijand zullen laten en beloven, dat wij hen later zullen bevrijden. Tenzij de plan nen voor een gemeenschappelijke verdediging van de bestaande vrije wereld voorzien in de veilig heid van West-Europa, kan men van deze volken niet verwachten, dat zij: hun leven voor de gemeen- De hoogste Franse medische onderscheiding, de „Prix de Mo naco", is voor de eerste maal aan een vrouw toegekend. Zij kwam in handen van de 76- jarige Dr. Marcelle Lapicque voor haar arbeid in de labora toria der Parijse universiteit, waar zij zich bezig houdt met de electrische behandeling van spierweefsels, die de slachtof fers van verlamming weer tot werken in staat stellen. Dr. Lapicque begon haar we tenschappelijk onderzoek 50 jaar geleden, onder leiding van Prof. Louis Lapicque met wie zij later in he* huwelijk trad. Met haar man, die thans 83 jaar oud is, heeft zij sindsdien altijd samengewerkt. De vader van Dr. Lapicque is burgemeester van Parijs geweest. schappelijke zaak op het spel zul len zetten". „Generaal Bradley zeide verder, dat „wij uit een groep bezorgde landen een resolute groen landen hebben gemaakt, beter toegerust om de vréde door de V. N. na te streven". De generaal voegde er aan toe, dat het Atlantisch pact niet alleen vrije landen verenigt, die gezamenlijk bedreigd worden door agressie, doch ook de onder tekenaren bevrijdt van de vrees, dat een land, dat zich dapper te gen agressie teweer zou stellen, alleen de strijd zou moeten voe ren. „West-Europa moet op ons kunnen rekenen als wij stand wil len houden. Als het er op aan komt, kan West-Europa alleen door de West-Europeanen gered worden, doch hiertoe moeten zij Volgens het blad der Ameri kaanse .bezetting „Die Neue Zei- tung", hebiben in de Sovjetzone de -niet officieel gepubliceerde - sterftecijfers tot in het najaar van 1948 de geboortecijfers overtrof fen. Volgens het blad stierven in deze zone in Januari 1946 60000 mensen, hetgeen overeenkomt met een jaarlijks sterftecijfer van 34 per duizend. In Mecklenburg klom het sterftecijfer toen zelfs tot 59 per duizend. Na een nieuw hoogte punt in de winter van 1946-1947 is het sterftecijfer gedaald en het bedraagt thans ongeveer 15 per duizend. Aan het einde van het jaar waren geboorte- en| sterfte cijfers ongeveer in evenwicht. Daarentegen heeft West-Duitsland sedert het begin van 1946 een ge boorte-overschot, hoewel de ge boortecijfers er thans niet veel hoger meer liggen dan in de Sowjet-zone (15 per duizend). Het aantal slachtoffers van de brand in het ziekenhuis te Ef fingham is naar schatting thans reeds tot 80 gestegen. Zes nieuwe democratische leden van het Amerikaanse congres, allen van Italiaanse afkomst, heb ben naar verluidt hetfcn een on derhoud met President Truman over het teruggeven aan Italië van zijn vroegere koloniën in Afrika (Libya, Eritrea, Italiaans Somalieland. Graaf Sforza, de Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft op een lunch van de natio nale persclub te Washington ver klaard, dat koloniën „voorbije za ken" zijn en dat Europa „de hand van een grote broeder" naar het Afrikaanse continent moet uit strekken om dit tot ontwikkeling te brengen. „Europa heeft zijn invloed in Azië verloren en zal niet langer veilig zijn, totdat het Afrika's voedsel- en hulpbronnen ontwikkeld heeft'", aldus Sforza. Keizer Haile Selassie van Abes- synië heeft in een telegram aan de ledenstaten der V. N. de hoop uitgesproken, dat „eindelijk een Er wordt overwogen om naast de te vormen infanterie-ond'erd'e- ler, van de nationale reserve in de naaste toekomst over te gaan tot het formeren van verschillende andere onderdelen. Met name heeft men het oog op luchtdoelar tillerie, motordienst, parachutis ten, pontonniers pioniers, verbin dingsdienst, vaartuigdienst, spoor wegdienst, luchtwachtdienst, veld post, panserdoelartillerie, wielrij ders en cavalerie. juist besluit over de bestemming der voormalige Italiaanse kolo niën zal worden genomen. Het is in het belang van het verkrijgen van veiligheid in Oost-Afrika en van de vrede in de wereld, dat het teruggeven van deze oude provincies aan Ethiopië niet lan ger wordt uitgesteld. Een woordvoerder van de Britse ambassade te Washington noemde Dinsdag de mededeling van een Amerikaanse radiocommentator, als zou minister Bevin te Was hington confereren over een voor gestelde devaluatie van het En gelse pond „volkomen onzin". In financiële kringen ontkende men voorts iets te weten van een fi nanciële conferentie tussen de landen van het Atlantische pact over 'n herziening van hun munt- pariteiten. Waarnemers alhier geloven, dat wegens liet opmerkelijke succes, dat Engelands pogingen om zijn buitenlandse handel in evenwicht te brengen hebben opgeleverd, en omdat de Economie Cooperation Administration en andere invloed rijke lichamen van oordeel zijn, dat de tijd thans rijp wordt voor een realistische herziening van de wisselkoersen der Europese lan den, officiële onderhandelingen te dien aanzien binnen niet zeer lan ge tijd tegemoet kunnen worden gezien. Officieel wordt gemeld, dat de communisten die nationalistische regering hebben verzocht zich vóór 12 April over te geven. Wam neer aan dit verzoek niet werd voldaan, zouden de communisti sche strijdkrachten de Jangtse oversteken. Weer gevechten aan de Jangtse? Volgens berichten uit Tsjinkiang 65 km ten Oosten van Nanking, is de nationalistische kanonneerboot „Ying Kow" uit Sjnghai naar Yitsjeng gezonden, dat door 5000 man communistische troepen werd aangevallen. Yitsjeng ligt 50 km ten Oosten van Nanking aan de Jangtse. Chinese Communistische radio-omroep eist „volle dige overgave" door Re geringslegers. Door de communistische ra dio-omroep te Peiping werd gis terenavond een „volledige over gave" door de nationalistische regeringslegers geëist als een voorwaarde, die vervuld moest zijn, alvorens 'n vredesovereen komst zou kunnen worden ge sloten. Volgens radio-Peiping was overgave door de nationalis tische legers de enige methode om tot het sluiten van vrede te geraken; een compromis was uitgesloten. „De nationalistische legers zouden, door zich over te geven, hun volk en land een dienst be wijzen. Wij geven u (de natio nalisten) een laatste kans, om het volk en land van dienst te zijn", aldus radio-Peiping. President Li Tsoeng Jen heeft het communistische ultimatum verworpen. De Franse Nationale vergade ring heeft gisterenmiddag met 358 tegen 46 stemmen een Gaul listische motie verworpen, waarin ontbinding van de vergadering werd verzocht en uitschrijving van nieuwe algemene parlements verkiezingen. De communisten onthielden zich van stemming. De Gaullisten voerden aan, dat de departementale verkiezingen de vroegere verkiezingssuccessen van de partij van De Gaulle had den bevestigd en dat de huidige assemblee daarom niet langer de wil van het volk vertegenwoor digde. Eerst thans is bekend gewor den, dat zware aanvallen door bendes zijn uitgevoerd op de thee fabrieken van de Goalpara en Perbawatie, ten Noorden van Su- kabumi. De commandant van de ondernemingswacht van de Goal para werd gedood en 11 onderne mingswachters en enige vrouwen werden ontvoerd. De kazerne van de wacht en een munitiedepot vlogen in brand, voordat de bende verdreven was. De aanval op de Goalpara werd uitgevoerd door vijf groepen van 30 man, die tot de fabriek doordrongen. De toe gesnelde politie en militairen ver dreven echter de groepen. Een politie-agent werd hierbij gedood en 2 auto's en een benzinevoor raad werden in brand gestoken. In West-Europa zal dit seizoen van helicopters gebruik worden gemaakt bij de bestrijding van de Coloradokever, zo is gisteren te Londen meegedeeld. Dr. E. Wilkins voorzitter van de internationale commissie ter be snijding van de Coloradokever, verklaarde op het Britse Ministe rie van Landbouw, dat de campag ne In het komende seizoen In het bijzonder Frankrijk, Duitsland en de lage landen zou gelden. In Noord-Frankrijk zullen 40.000 ha worden besproeid, waarvan 4000 met helicotèrs. De commissie heeft haar hoofd kwartier van Brussel naar Parijs verplaatst. Nederland is lid van de commissie. entiep rijs: 110 ct.minimum vertentie 1,50. ng advertenties namiddags 3 uur i kl. advertenties s 60 ct.; iedere neer 12 ct. Ver- l'. Brieven onder r Bureau van dit cent meer. kwartaal. ZON 1949 Zon Mrt. Opk. Ond April. 8 6.00 5,58 5,56 5,54 5,51 5,49 5,47 5,45 EN MAANSTAND!». Maan 19.25 19.26 19,28 19.30 19.31 19,33 19,35 19,37 Opk. 12.44 14,15 15,47 17,19 18,51 20,24 21,59 23,31 Ond. 4. 37 4,5# 3.15 5.29 5,42 5,55 8,11 6.30 .4 Laatste Nieuws" rt te Brussel be ien gevoerd tus- irdigers der Ne- ielgische havens ril j.l. geëindigde zake de aanpas- ;elden. hebben de Ne- :ns in 1946 met ig een aanvang x thans, enkele daargelaten van gesproken kan noch het Bel let Nederlandse urs gewapende onder leiding ngay en kolonel Woensdag in de aren de West- mala overschre- lene grensplaat- 'm.en, Malcatan, ae de la Ceusta bij Verrassing I Carmen maak- eester van een van 35.000 dol- Blingen, die door iteund worden, :a en hebben over de Rio Ca- heeft aan de i het vierde en militair gewest tructies gegeven <erug te dringen, de beweging in ïlten van de re- ingen heeft. De rst de toestand. :hele land is het •mmissie (Stee- 0 der algemene ,n de Verenigde inderdag de be- •tgezet over het n van een debat van Kardinaal de Bulgaarse de Sowjst-Rus ;rde, die gekant bespreking van e algemene ver aarde dat „de ger Mindszenty !e Bulgaren ge- :ers en oorlogs- het voorstel om bespreken „een n flagrante te- het Handvest, .t de Verenigde ?n interveniëren ken van staten, van dit prin- ilik in staat de ies te „verlam- rvormen in een ran een of twee eden, zoals ook nbond gebeurd 1 zich tegen de n en Chili, die chten het „hoge ïnigde Naties te het belasteren CTnie. i dat de rege- ngarije en Bul- dank verdienen rlogsstokers ge en „de wereld annen" 'hadden ZiJJXA ftCOJAJl/tJU. Woensdagavond kwam het kabinet bijeen om de toestand te bespreken. Het algemene Griek se vakverbond heeft zijn in stemming met de staking be tuigd. Het heeft verklaard een beroep te zullen doen op de Britse en Amerikaanse vakorga nisaties. Het Griekse ambtenarenver- oond heeft verklaard, dat de maatregelen der regering om de «xaking te breken „onliberaal en ^«-democratisch" zijn. eisen Ilek?e regering heeft de kine' hlVto Noodzakelijk betrek van de hard °P ]oonsverhoging "e nand gewezen. inDliet)IGrmnmtischeuaanvaIIen afgeslicon os-sebergte zijn hebben beMffiT1^8^11 het Oostelijke de^vaThefgl- Chdekse r eeeri nïnz° d<^ de Ltnexse regering mede. Een vliegtuig der regerings troepen ging verloren. schikt reeds over bijzonderheden, welke geen schijn van twijfel la ten 'bestaan aan. het feit, dat deze aanval op onverbloemde wijze vanaf Albanees grondgebied is ingezet. Eveneens is aangetoond, dat de strijdkrachten der bandieten, die de stellingen der Griekse rege ringstroepen hebben aangevallen, werden geholpen door Albanese grenswachten, die niet de minste poging deden om hun vijandige houding jegens de Grieken te verbergen". Door Radio-Athene werd verder nog bekend gemaakt, dat het Griekse ministerie van buiten landse zaken eveneens volledige bijzonderheden „en bewijzen" van de Albanië aangewreven mede plichtigheid aan de speciale Bal- kan-commissie van de Verenigde Naties had doen toekomen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de „vrije Griekse" radio-om- roep de juistheid heeft ontkend van de beschuldigingen der Griek- m ut omcieei medegedeeld. Meer dan de helft van het aantal torpedobootjagers der Amerikaanse marine zal thans aan de Amerikaanse Oost kust gestationeerd zijn en wel 117 tegen 53 Sn de Stille Oceaan. De Amerikaanse Senaat heeft Woensdag met algemene stem men het compromis-amende ment VandenbergBrewster aangenomen op de E.C.A.-wet. Dit amendement bepaalt, dat ECA-hulp aan landen, waar tegen de Ver. Naties sancties hebben toegepast, zal worden stopgezet. De tekst van het amendement luidt als volgt: „Het verstrek ken van dergelijke steun zou onverenigbaar zijn met de ver plichting van de V. S. krachtens het Handvest van de Ver. Na ties om zich te onthouden van steunverlening aan elke staat waartegen de Ver. Naties pre- ventatieve of dwangmaatrege len neemt". naax aes ironings te Brussel wordt medegedeeld, dat. het be richt volgens hetwelk Koning Leopold te Cannes een kasteel zou hebben gekocht van iedere grond ontbloot is. Koning Leo pold heeft noch te Cannes noch elders een kasteel aangekocht en hierover zelfs geen bespre kingen gevoerd. Volgens het secretariaat des Konings maakt het gewraakte bericht deel uit van een tegen de Koning gevoerde campagne, die systematisch verkeerde be richten de wereld inzendt. Zoals reeds gemeld zal het nieuwe spoorboekje van de Neder landse Spoorwegen, dat om streeks half Mei verschijnt, onge veer het vóóroorlogse model krij gen. Het boekje zal bovendien belangrijk uitgebreid worden en niet minder dan 192 bladzijden tellen. In verband hiermede zal ook de prijs hoger zijn dan tot nu toe. machtiging te vragen, wordt heden verwacht. De militaire deskundigen van de Westerse Unie hebben reeds Luitenant-Generaal Leonid Roedenko, een der Sowjetrussi- sche getuigen in het proces- Kravchenko is in ongenade ge vallen, zo schrijft het met Brit se licentie werkende blad „Mit- tags Echo". Generaal Roedenko zou worden verweten, dat hij niet in staat was geweest tijdens het proces te Parijs te antwoor den op de door Kravchenko ge uite beschuldigingen en dat hij de zaal verlaten had zonder een woord te zeggen. Zijn huis in een Moskouse bui tenwijk zou reeds overgedragen zijn aan een andere generaal, zo zegt het blad, dat nauw met het militaire Sowjet-bestuur in bronnen contact staande aan te halen. zegt ■an Washington itting opgesteld re hulpbronnen .enlijkc verdedi- a, die zij onder sclausules van issel hebben be- t, dat de Ver- de landen van i Pact zullen ailleerde schat- behoeften aan ten einde het ewijzingen voor te kunnen ver- zoexen. De vijf landen van het ver drag van Brussel zullen blijven handelen als één groep. Naar verluidt, voert het Ame rikaanse departement van Bui tenlandse Zaken reeds onder handelingen met Noorwegen en Denemarken voor een schatting van hun verdedigingsbehoeften. Zolang de ramingen van deze twee landen niet zijn ontvangen en goedgekeurd kan men weinig voortgang maken met de eigen lijke instelling van de perma nente militaire organisatie van de Atlantische Unie. Gisterenavond om zeven uur kwam Prins Aschwin, de broer van Z.K.H. Prins Bemhard met een K.L.M.-vliegtuig op Schiphol aan. Prins Aschwin zal enkele dagen op Soestdijk verblijven bij de Koninklijke familie. Maandag a.s. reist hij door naar New York. Prins Aschwin za] in de Verenigde Staten zijn studies voltooien. standpunt officieel is beke*d gemaakt, is men, volgens het blad, in bevoegde kringen van oordeel, dat de vernieuwing van de overeenkomst wat de unifi catie der havengelden betreft, niet op moeilijkheden zal stui ten. Heel wat minder zekerheid bestaat er echter, aldus „Het Laatste Nieuws", over de vraag of de Nederlanders zullen in zien, dat het peil van de haven gelden zodanig moet zijn, dat dit de havenbesturen toelaat hun uitgaven te dekken. Dit be ginsel, dat te Antwerpen vjrdx gehuldigd, zou volgens h<<- blad, te Rotterdam en Amsterdam geen aanhangers vinden. Het Antwerpse standpupv- wordt ingegeven door de Wees, dat indien staatssteun moet worden gevraagd, de gemeenxe veel van zijn zeggenschap i.n de havenproblemen zou verliezer- Uit onlangs gepubliceerde cij fers blijkt duidelijk, dat het be heer van de Antwerpse havens financiële lasten oplegt, die het stadsbestuur veel zorgen baren. Volgens „Het Laatste Nieuws" zal men te Antwerpen evenwel geen middel onbeproefd late* om het gemeentelijk karakter van het havenbeheer te behou den. Met het s.s. „Grote Beer" kan zeepost naar Indonesië worden verzonden, de te verzenden cor respondentie dient uiterlijk a.s. Zondag 10 April op de bus te worden gedaan. Het geboortehuis van Goethe aan de „Grosse Hischgraben" te Frankfort aan de Main, dat tijdens de oorlog verwoest werd, zal bij de herdenking van de 200ste geboortedag van de dich ter op 28 Augustus weer in de steigers staan. Het huis zal pas in 1950 geheel gereed zijn, evenals de inrichting er van Een jeep, waarmede de sub stituut-officier van Justitie, Mr. A. H. Bosscher, met zijn echt genote, Zaterdag van Soerabaja naar Probolinggo reed, werd op 6 km van Pasoerdan beschoten. Door de kapotgeschoten banden reed het voertuig tegen een boom. De inzittenden werden slechts licht gewond, de jeep was zwaar beschadigd. Een officiële woordvoerder te Nanking heeft Donderdag de berichten uit Sjanghai tegenge sproken volgens welke de com munisten, die te Peiping vre desonderhandelingen voeren met de regeringsdelegatie, een ultimatum hadden overhan digd, dat in feite overgave eist. De woordvoerder ontkende eveneens, dat naar aanleiding van het beweerde ultimatum president Li Tsjoeng Jen de Westerse diplomaten zou heb ben meegedeeld, dat de commu nisten binnen tien dagen zou den beginnen met het overste ken van de Jantse. De Amerikaanse ambassade te Nanking sprak communistische berichten tegen, dat de Ameri kaanse marine of luchtmacht direct of indirect betrokken was bij het tot zinken brengen van de kruiser Tsjoeng-King, nadat de bemanning van het schip naar de communisten was over gelopen. De rust aan het Tangtse- front zou, na^r opnieuw wordt gemeld, alleen te Jitsjeng, 50 km ten Oosten van Nanking aan de Noordelijke oever van de rivier verstoord worden. 'Ger.-raal Clay, de Amerikaan se militaire 'gouverneur in Duits land, heeft Donderdag het te Neurenberg over Alfred Krupp Von Bohlen und Haltoach uitge sproken vonnis van 12 jaar ge vangenisstraf en verbeurdverkla ring van alle werkelijke en per soonlijke eigendommen bekrach tigd. De enige eigenaar van het Krupp-concern en 10 directeuren van zijn geweldig wapenbedrrjf werden in Juli 1948 door een mili tair tribunaal veroordeeld. De vonnissen tegen de directeuren variërend van 2 jaar en tien maanden tot 12 jaar gevangenis straf werden eveneens door generaal Clay bevestigd. Krupp en zijn directeuren werden schul dig bevonden aan roof van privé- eigendomman in Frankrijk en Ne derland cn deelneming aan het program voor slavenarbeid. Griekenland heeft op de spe ciale commissie der V. N. voor de Balkan een beroep gedaan, het Jand „te beschermen tegen onuit gelokte aanvallen" van Albanië en Bulgarije.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1