De ondertekening van het Atlantisch Pact catie der Nederlandse en igiscne havengelden Uitbreiding !¥larshall-hulp Het Republikeinse antwoord op de uitnodiging van de U. B, C. I. merika DINSDAG 5 APRIL 1949. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson sprak welkomstwoord tot Overzeese gebieden van Europese landen PROTESTNOTA Sowjet-Unie voor Denemarken Dr. Bunche terug naar V.S. De strijd in Griekenland DE E. C. A. WET Het nieuwe SPOORBOEKJE Getuige in proces-Kravchenko in ongenade? uatemala (commissie Vergadering Post voor de „GroteBeer" Het herstel van Goethe's geboortehuis Tegenspraak te Nanking inzake ultimatum van communisten Prins Aschwin In Nederland Vonnissen tegen Krupp c. s. bevestigd Franke/ring bij Abonnement: Terncuzen \V KHKSVER WACHTING r -old tcör het K.N.M.I, te V Bilt, geldig van Dinsdag- oohtend tot Dinsdagavond Overwegend droog weer- Toenemende bewolking, maar overwegend droog weer. Onge veer dezelfde temperatuur als gisteren. Meest matige wind tussen Zuidwest en Wiest. DE VRIJE 5e Jaargang No. 1082- Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V). Firma P- J- van de Sande Temeuzen A cl verten tiep rij s per mm 10 et-: minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder' nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. Bij de aanvang van de onder tekeningsplechtigheden voor 't Atlantische Pact heeft de Ame rikaanse Minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, 'n welkomstwoord gesproken tot de Ministers van Buitenlandse Za ken der 11 andere onderteke nende staten en de 1300 aan wezige diplomaten en journalis ten. „Wij zijn hier om een plech tige daad te voltooien", zeide Acheson, die het doel van de verdragsluitende partijen gelijk achtte aan „de bedoeling van hen, die de sterrenhemel in kaart brengen niet om te scheppen, wat zij registreren, doch om realiteiten vast te stel len om de mensen, goed of slecht gezind, te leiden". „Voor hen. die de vrede zoe ken, is het een gids naar toe vluchtsoord en kracht, 'n steeds nabije hulp in gevaar. Voor hen, die voet zetten op het pad van aggressie, is het een waarschu wing. dat indien het noodzake lijk is, dat er aanstoot kome, wee dan hen door wie aanstoot komt. De werkelijkheid, waarvoor vele eenvoudige en dappere mannen en vrouwen hun bloed gegeven hebben, ligt niet een gemeenschappelijk streven naar een materieel doel of naar de macht om anderen te overheer sen." zo zeide Acheson. „Zij ligt in de bevestiging van de morele en geestelijke waarden, die rich ting geven aan het leven, dat men wil leiden en dat men wil verdedigen met alle mogelijke middelen indien de noodzake lijkheid daarvan wordt opge drongen." „Van de daad, die heden hier verricht wordt, zal in toenemen de mate goeds voor alle volken voortvloeien. Uit dit samengaan van veler wil en één doel zal nieuwe inspiratie voor de toe komst komen. Nieuwe kracht en moed zal voortkomen, niet al leen voor de volken van de At lantische gemeenschap, doch voor alle volken van de wereld gemeenschap, die voor zich en voor anderen gelijkelijk vrijheid en vrede zoeken". (Achéson's waarschuwing aan aggressoren is een kleine variatie op vers 7 van het achttiende hoofdstuk van Mattheus: Want het is noodzakelijk, dat de ergernis sen komen, doch wee dien mensch, door welken de erger nis komt.) Rede van Sforza. De Italiaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Graaf Car lo Sforza, verklaarde o.m.: „Het Italiaanse volk ziet, na twee we reldoorlogen in het tijdsbestek van één generatie, in dit ver drag een beslissende .stap naar de toekomstige vrede en ver enigde wereld. Dit pact is een geleed instrument, waarin de wil overheerst, om door onze eenheid iedere agressieve stap hoe ongerijmd en onwaar schijnlijk het ook moge schiinen af te schrikken. Sforza gaf „de zeer weinige, die nog aarzelen" te verstaan, dat „indien dit verdrag in 1914 en in 1939 had bestaan, de veld slagen er niet geweest waren, die verwoestingen aanrichtten van Italië tot Engeland en van Frankrijk tot Rusland". Hij zei de voorts, dat het feit,, dat het verdrag op Amerikaanse bodem getekend werd, een ieder tot 't besef zou brengen „dat oceanen kleine meren worden". De on dertekening van het pact was niet voldoende. Het moest leven door een voortdurende vrije sa menwerking in dienst van de vrede tussen alle huidige en toe komstige leden. Als voorbeeld hiervoor haalde Sforza het Frans-Italiaanse verdrag van economische samenwerking aan, dat een week geleden in Parijs werd getekend. Het was de taak van de leden van het pact aan te tonen, dat „de tragische ge schiedenis van Europa hun ge leerd had, dat geen land ter we reld zich in zijn welvaart en vrede veilig kan gevoelen, als niet al zijn buurlanden even eens welvaart en veiligheid na streven". Rede van Mr. Stikker. Het verdrag, dat wij op het punt staan te ondertekenen, be tekent het einde van een illusie, n.l. van de hoop, dat de Ver enigde Naties op zich zelf de wereldvrede zouden kunnen ver zekeren, aldus Mr. Stikker. Tot ons leedwezen werden wij genoopt de slotsom te aanvaar den, dat het Handvest, hoewel onmisbaar, niet voldoende is om in de wereld zoals die nu een maal is, die hoofdbeginselen te beschermen waarvoor wij, ver tegenwoordigers van de Wester se wereld die hier zijn samen gekomen, pal staan. Wjj hebben het derhalve onze plicht geacht dit verdrag te slui ten. Wel verre van slechts het einde van een illusie aan te ge ven, betekent dit verdrag zeer in het bijzonder de geboorte van een nieuwe hoop op duurzame vrede. De tegenstanders van dit ver drag roepen om strijd, dat het gericht is op oorlog. Dat is een leugen. Het oogmerk van het verdrag is vrede vrede niet na een nieuwe oorlog, maar vre de nu, en van nu af aan. Wij, die het grootste belang hebben bij de veiligheid van het Noordatlantisch gebied, staan van nu af schouder aan schou der in ons vaste besluit aggres sie te keren, gelijk wij ook schou der aan schouder staan in ons vaste besluit anderen niet aan te vallen. Dit dan is de onwrikbare ze delijke grondslag van het ver drag. Wij zullen het onderteke nen met een zuiver geweten voor Gods aangezicht. Verschillende aspecten van 't nieuwe verdrag worden door mijn medesprekers belicht. Het zij mij vergund daaraan dit met nadruk toe te voegen. Wij zijn vastbesloten om gezamelijk, in ons wederzijds belang, 'n krach tige keten te smeden om het Noorden van de Atlantische Oceaan. Die keten is, noodzake lijkerwijs, zo sterk als zijn zwak ste schakel. Laten wij dus te zamen, op grondslag van gelijk heid voor allen, er naar streven de kracht van de sterkste scha kels in stand te houden, en die van de zwakste schakels te ver groten, want zwakke schakels leveren een gemeenschappelijk gevaar op. Dit is louter 'n kwes tie van gezond verstand. Evenmin als op zo menig an der gebied van internationale samenwerking en aaneensluiting zal Nederland hier in gebreke worden bevonden. Zoals wij heb ben deelgenomen aan de tot standkoming en de uitvoering van het verdrag van Brussel, aan de Benelux, aan de O.E.E.C. en een West-Europese federatie (om slechts deze te noemen) evenzo zullen wij medewerken om het verdrag, dat nu voor ons ligt, tot een levende en inspire rende werkelijkheid te maken, wetend, dat gij allen op uw beurt niet zult/ teleurstellen. Het is voor ons een heuglijke gedachte, dat eindelijk de waar heid zich baan heeft gebroken, dat het Noorden van de Atlan tische Oceaan een heerbaan is die verenigt, en niet een slag boom die scheidt, zoals net voor ons evenzeer een heuglijke ge dachte is dat de bewoners van Noord-Amerika en van West- Europa elkander gevonden heb ben in een gemeenschappelijk bouwwerk, aan de vrede gewijd. De uitbanning van vrees wordt ons allen heden nader gebracht. Laat mij besluiten met een woord van Nederlandse dank baarheid jegens al degenen die hebben gewerkt om ons hier sa men te brengen. Dit zeggend, denk ik niet slechts aan de on derhandelaars, maar ook, en niet in geringere mate, aan die mannen van doorzicht, die het massieve voetstuk hebben opge bouwd waarop dit verdrag thans veilig overeind staat: leden van het Congres, parlementsleden, vormers en vertolkers van de openbare mening In ons aller landen. En hiermede ootmoedig Gods genadige zegen afsmekend, ver klaar ik, dat de Nederlandse Re gering bereid is over te gaan tot de ondertekening van dit ver drag in dienst van de vrede. Rede van Rasmussen. De Deense Minister van Bui tenlandse Zaken, Dr. Gustav Rasmussen, zeide, dat Denemar ken het Atlantisch Pact tekent, omdat „het een instrument van de vrede is en omdat het geen ander doel heeft dan verdedi ging in geval van gewapende aggressie tegen een der onder tekenende mogendheden". Hij verklaarde, dat de Ver enigde Staten „op grootmoedige wijze tot de handhaving van de vrede hebben bijgedragen". Rede van Beviv. Bevin, de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde het Noordatlantisch verdrag te tekenen „namens een vrije par lementaire natie en met bijna unanieme goedkeuring van het Britse volk." Hij wees er op. dat „evenals de andere onderteke naars, mijn land de grote taak opgelegd kreeg aan twee we reldoorlogen tegen aggressie mee te doen in een tijdvak van een kwart eeuw". „Wij zijn getuige geweest van 'n periode", aldus Bevin, „waar in de hier vertegenwoordigde landen in hun pogingen om de wereld op te bouwen en haar weer welvarend en gezond te maken, voortdurend zijn belem merd". „Ons volk vereert de oorlog niet, doch het zal er niet voor terugschrikken als het met aggressie wordt bedreigd," zo zeide Bevin. Als resultaat van het Pact is de democratie niet langer een serie geïsoleerde een heden. doch zij is een „samen hangend organisme" geworden. ..Dit is echter niet het einde. Wij zullen met al onze krach ten voortgaan met de opbouw van een werkelijk algemene or ganisatie van Verenigde Naties, waaraan deze groep landen in niet geringe mate zal bijdra gen", aldus Bevin. Rede van Da Matta. Matta verklaarde, dat het ver drag een instrument van verde diging en internationale samen werking is. Hij achtte het meer dan ooit noodzakelijk om de be ginselen en de posities van de volken, die de bewaarders zijn van de idealen der Westerse be schaving, te verdedigen. Rede van Lange. Dr. Halvard Lange, de Noorse Minister van Buitenlandse Za ken, verklaarde, dat het Atlan tisch Pact een „Vredespact" was, en dat het „tegen geen en kel land is gericht, doch alleen Door het Europese hoofdkwar tier van de E.C.A. te Parijs is gisteren bekend gemaakt, dat de hulp, welke volgens het plan- Marshall aan Europese staten wordt verleend, zal worden uitge breid, teneinde deze landen in staat tc stellen hun in andere werelddelen gelegen koloniën tot ontwikkeling te brengen. Waarschijnlijk zal bij het ten uitvoer leggen van de volgende projecten in koloniale gebieden huln v/orden verleend: het uit breiden van haven-installaties, het bouwen van krachtstations en het tot stand brengen van ver bindingsmiddelen, het In exploita tie brengeri van minerale huln- bronnen en het bestrijden van de Tstetsevlieg (die de slaapziekte veroorzaakt). Parijse autoriteiten van de E.C.A. verklaarden dat het tot ontwikkeling brengen van afhan kelijke gebieden Euopa op de lan- duur in staat zou stellen zijn economische stabiliteit wederom te herkrijgen; tevens zou deze ont wikkeling zeer ten voordele strek ken van de inwoners dezer ge bieden. hetgeen in overeenstem ming is met de grondgedachte van het plan van President Tru man om de achtergebleven ge bieden" verder te ontwikkelen. Deze autoriteiten verklaarden verder nog dat het hoofddoel van het nieuwe plan was „nieuwe mo gelijkheden voor driehoekstrans acties in de handel te doen ont staan, waarbij uit de Overzese, afhankelijke gebiedsdelen afkom stige grondstoffen df halffabrika ten tegen dollars konden worden verkocht, of tegen andere schaar se goederen worden geruild". tegen de aggressie zelf." De Scandinavische landen kon den „niet geheel tot overeen stemming komen over de basis voor een dergelijke Scandina vische defensie-Unie en over de noodzaak van solidariteit met een grotere en sterkere defen sie groep. „De logische oplossing was voor Noorwegen dus ge weest zich bij het Noord-Atlan tisch Pact aan te sluiten." Rede van Pearson. De Canadese Minister van Bui tenlandse Zaken, Lester B. Pear son, verklaarde, dat, ofschoon het Pact een grote belofte van veiligheid en stabiliteit inhoudt, het verdrag op zichzelf niet de vrede verzekert. Hij drong er bij de leden-staten op aan „deze belofte tot werkelijkheid te ma ken," anders zou het verdrag „niet méér blijken te zijn dan de zoveelste uitdrukking van hoge doch onbereikte idealen." Hij waarschuwde, dat „er in deze groep geen plaats kan zijn voor machtspolitiek of imperia listische ambities van de zijde van een der leden." Rede van Benediktsson. De IJslandse Minister van Bui tenlandse Zaken, B.jarni Bene diktsson, zeide, dat IJsland tot het Pact was toegetreden om dat „wij allen liever het leven zouden verliezen dan onze vrij heid, zowel als individu als in natie-verband." Rede van Spaak. De Belgische Premier en Mi nister van Buitenlandse Zaken. Paul Spaak, verwelkomde het Pact als een daad van vertrou wen in de bestemming van de Westerse beschaving. Hij legde de nadruk op zijn overtuiging, dat het Pact „niemand moet verontrusten, behalve natuur lijk iedereen, die het misdadige plan koestert om zijn toevlucht te nemen tot oorlog." Spaak was van mening, dot de Verenigde Naties slechts door het Pact worden aangevuld en dat deze organisatie „onze grote hoop blijft." Rede van Truman. Nadat alle Ministers gespro ken hadden, onmiddellijk vóór de ondertekening van het Pact, verhief President Truman zich. Hij verwierp de Sowjet-Russi- sche beschuldiging, dat het Pact een aggressieve Dedoeling zou hebben en noemde het „een schild tegen aggressie en de angst voor aggressie." Het zou een bolwerk scheppen, waarach ter de volken der wereld voort konden gaan met te streven naar een „vollediger en geluk kiger leven." „Bij het nemen van de stap pen om aggressie tegen onze eigen volken te voorkomen, be ramen wij geen aggressie tegen anderen," zo zeide de President „Het tegendeel te beweren is een belastering van onze instellin gen en een ontering van onze idealen en aspiraties." „Wij zijn tezamen gekomen in een grote coöperatieve poging op economisch gebied, doch wij kunnen niet slagen als onze volken vervolgd worden door de voortdurende vrees voor aggres sie en belast met de kosten van individuële voorbereiding tegen een aanval." Het bondgenootschap noemde Truman „een eenvoudig docu ment," doch als het had bestaan in 1914 en 1939, gesteund door de landen, die heden hier ver tegenwoordigd zijn. geloof ik. dat het de daden van aggressie voorkomen zou hebben, die tot twee wereldoorlogen hebben ge leid. „In het kader van de Verenig de Naties hebben dit land en andere landen gehoopt een in ternationale macht in te stel len, waarvan de Verenigde Na ties gebruik hadden kunnen ma ken voor het behoud van de vrede in de gehele wereld." Zonder de Sowjet-Unie te noe men, verklaarde Truman plech tig: „Onze pogingen om deze macht te stichten zijn echter geblokkeerd door eeii van de grote mogendheden." „Dit gebrek aan eenstemmig heid in de Veiligheidsraad wil niet zeggen, dat wij onze pogin gen om de vrede te verzekeren, moeten opgeven. Zelfs zonder deze eenstemmigheid, waarop wij nog steeds hopen, zullen wij trachten zoveel mogelijk te doen. Het beschermen van het Noord-Atlantische gebied, dat het hart geweest is van de jong ste wereldconflicten, tegen oor log, zal een grote stap zijn in de richting van een permanente vrede op de gehele wereld." zo zeide Truman. „Wij geloven, dat het moge- lijk is, dat de Naties eenheid be reiken op basis van de grote be ginselen van menselijke vrijheid en recht, terwijl zij in andere opzichten de grootste verschei denheid vertonen, waartoe de menselijke geest in staat is." ..Wij geloven, dat onze metho de om internationale eenheid te bereiken een doeltreffende stap is, die ons nader brengt tot het scheppen van orde in onze beangste wereld," zo besloot Truman. De ondertekening. Paul Henri Spaak, de Belgische Minister van Buitenlandse Za ken, heeft als eerste het Atlan tisch Pact ondertekend en Dean Acheson, de Amerikaanse Mi nister, als laatste. De plechtig heid was te 22.52 Nederl. tijd af gelopen. Naar aanleiding van het Re publikeinse antwoord op de uit nodiging van de U.N.C.I. tot het bijwonen van de preliminaire conferentie te Batavia schrijft een politieke medewerker van het A.N.P., dat in kringen, welke in nauw contact staan met de Nederlandse regering een lichte teleurstelling hierover viel te constateren. De uitnodiging was namelijk onvoorwaardelijk ge steld en door Nederland ook on voorwaardelijk aanvaard. Het Republikeinse antwoord stelt een der drie punten van de Canadese motie afzonder lijk en min of meer geïsoleerd op het programma. De Neder landse regering is, naar wij menen te weten, de opvatting De gezant der Sowjet-Unie te Kopenhagen heeft in de nacht van Zondag op Maandag bij het Deen se Ministerie van Buitenlandse Zaken een nota ingediend, waarin wordt geprotesteerd tegen het plan van Denemarken zich bij het Atlantisch verdrag aan te sluiten. Volgens een officiële Deense woordvoerder is de nota, „louter een formaliteit", doch de tijd van indiening (2.50 uur Deense tijd) „zeer ongebruikelijk". De nota is van gelijksoortige in houd als de nota's, die verleden week aan de zeven mogendheden van het verdrag werden gezonden en waarin het verdrag agressief en tegen de Sowjet-Unie gericht genoemd wordt. toegedaan, dat deze 3 punten ook volgens de bedoeling van de Veiligheidsraad, een geheel vormen en dat het ook niet wel mogelijk is een der drie punten te behandelen los van de an dere. Hiervoor zijn him conse quenties onderling te nauw ver bonden. .Pe volgorde der drie punten bij de bespreking zal moeten worden vastgesteld in het ge meenschappelijk overleg bij het opmaken van de agenda der conferentie. .Over de volgorde van uitvoe ring der punten één en twee (afkondiging van het „staken van het vuren" en herstel van de Republikeinse regering in Djogja) heeft men van Neder- i? plde seen definitief standpunt. Deze kwestie zal uiteraard met Dr. Van Roven besproken, wanneer hij in Nederland zal zijn aangekó- men. In welingelichte kringen in Den Haag krijgt men echter met de indruk dat gepoogd zal worden een bepaalde volgorde tevoren vast te stellen. Waar schijn, ijkzal men deze kwestie geheel willen reserveren voor de besprekingen in Batavia zelf. Dr. Bunche, wiens missie prac- tisch voltooid is, vertrekt heden m Rhodos naar de Ver. Staten, ie Beiroet zal hij een bespreking voeren met de verzoeningscom missie de- Ver. Naties, die 'n bii- eenkomst heeft met de Arabische leiders. Aan het eind' van de week reist Dr. Bunche verder naar de Ver. Staten. -ie---"Havuiiu twain net i ptbinet bijeen om de toestand te bespreken. Het algemene Griek- I se vakverbond heeft zijn in stemming met de staking be tuigd. Het heeft verklaard een beroep te zullen doen op de Britse en Amerikaanse vakorga nisaties. Het Griekse ambtenarenver- bond heeft verklaard, dat de maatregelen der regering om de "tiffing te breken „onliberaal en "w-democratisch" zijn. eisen i-iek?e regering heeft de kine' hoodzakelijk betrek van op loonsverhoging, van de hand gewezen. inD het0Irri^istische aanvallen afgeslagen i?mos~sebergte zijn hebben bpia-^'Mennsstroepen het postehjkaen®evan°hetSgen Griekse'relerino'H' 20 de^de Kse regering mede. Een vliegtuig der regerings troepen ging verloren. welke geen schijn van twijfel la ten bestaan aan het feit, dat dezc aanval op onverbloemde wijze vanaf Albanees grondgebied is ingezet. Eveneens is aangetoond, dat de strijdkrachten der bandieten, die de stellingen der Griekse rege ringstroepen hebben aangevallen, werden geholpen door Albanese grenswachten, die niet de minste poging deden om hun vijandige houding jegens de Grieken te verbergen". Door Radio-Athene werd verder nog hekend gemaakt, dat het Griekse ministerie van buiten landse zaken eveneens volledige bijzonderheden ,,en bewijzen" van de. Albanië aangewreven mede plichtigheid aan de speciale Bal kan-commissie van de Verenigde Naties bad doen toekomen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de „vrije Griekse" radio-om roep de juistheid heeft ontkend van de beschuldigingen der Griek- mcucgcuCTim. jyueer uan ue neni. van het aantal torpedobootjagers der Amerikaanse marine zal thans aan de Amerikaanse Oost kust gestationeerd zijn en wel 117 tegen 53 in de Stille Oceaan. De Amerikaanse Senaat heeft Woensdag met algemene stem men het compromis-amende ment VandenbergBrewster aangenomen op de E.C.A.-wet. Dit amendement bepaalt, dat ECA-hulp aan landen, waar tegen de Ver. Naties sancties hebben toegepast, zal worden stopgezet. De tekst van het amendement luidt als volgt: „Het verstrek ken van dergelijke steun zou onverenigbaar zijn met de ver plichting van de V. S. krachtens het Handvest van de Ver. Na ties om zich te onthouden van steunverlening aan elke staat waa.rtegen de Ver. Naties pre- ventatieve of dwangmaatrege len neemt". wotui, meucgcueciu, uai, iieu ue- richt volgens hetwelk Koning Leopold te Cannes een kasteel zou hebben gekocht van iedere grond ontbloot is. Koning Leo pold heeft noch te Cannes noch elders een kasteel aangekocht en hierover zelfs geen bespre kingen gevoerd. Volgens het secretariaat des Konings maakt het gewraakte bericht deel uit van een tegen de Koning gevoerde campagne, die systematisch verkeerde be richten de wereld inzendt. Zoals reeds gemeld zal het nieuwe spoorboekje van de Neder landse Spoorwegen, dat om streeks half Mei verschijnt, onge veer het vóóroorlogse model krij gen. Het boekje zal bovendien belangrijk uitgebreid worden en niet minder dan 192 bladzijden tellen. In verband hiermede zal ook de prijs hoger zijn dan tot nu toe- neaen verwaent. De militaire deskundigen van de Westerse Unie hebben reeds Luitenant-Generaal Leonid Roedenko, een der Sowjetrussi- sche getuigen in het proces- Kravchenko is in ongenade ge vallen, zo schrijft het met Brit se licentie werkende blad „Mit- tags Echo". Generaal Roedenko zou worden verweten, dat hij niet in staat was geweest tijdens het proces te Parijs te antwoor den op de door Kravchenko ge uite beschuldigingen en dat hij de zaal verlaten had zonder een woord te zeggen. Zijn huis in een Moskouse bui tenwijk zou reeds overgedragen zijn aan een andere generaal, zo zegt het blad, dat nauw met het militaire Sowjet-bestuur in contact staande bronnen zegt aan te halen. ntieprijs: 10 ct.minimum 'ertentie 1,50. ïg advertenties lamiddags 3 uur kl. advertenties 60 ct.; iedere eer 12 ct. Ver- Brieven onder Bureau van dit cent meer. kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Mrt. Opk. April. 8 6.00 5,58 5,56 5,54 5,51 5,49 5,47 5,45 9 10 11 12 13 14 15 Ond. 19.25 19.26 19,28 19.30 19.31 19,33 19,35 19,37 Maaa Opk. Ond» 12.44 14,15 15,47 17,19 18,51 20,24 21,59 23,31 4. 37 4,5» 5,15 5.29 5,42 5,55 6,11 6.30 .4 _,aatste Nieuws" t te Brussel be en gevoerd tus- rdigers der Ne- ïlgische havens il j.l. geëindigde sake de aanpas- elden. hebben de Ne- ns in 1946 met een aanvang thans, enkele iaargelaten van gesproken kan noch het Bel et Nederlandse irs gewapende onder leiding ïgay en kolonel JVoénsdag in de ren de West- nala overschre- ene grensplaat- men, Malcatan, je de la Ceusta bij Verrassing Carmen maak- lester van een van 35.000 dol- •lingen, die door teund worden, a en hebben »ver de Rio Ca- heeft aan de het vierde en militair gewest ■ructies gegeven irug te dringen, de beweging in lten van de re- ngen heeft. De st de toestand, hele land is het mmissie (Stee- der algemene n de Verenigde nderdag de be- tgezet over het a van een debat van Kardinaal de Bulgaarse de Sowjst-Rus rde, die gekant bespreking van s algemene ver aarde dat „de ;er Mindszenty e Bulgaren ge- ers en oorlogs- aet voorstel om bespreken „een l flagrante te- het Handvest, t de Verenigde •n interveniëren ken van staten. van dit prin- lik in staat de es te „verlam- vormen in een an een of twee eden, zoals ook abond gebeurd zich tegen de n en Chili, die ahten het „hoge migde Naties te het belasteren Jnie. dat de rege- ogarije en Bul- dank verdienen rlogsstokers ge en „de wereld annen" hadden an Washington jtting opgesteld re hulpbronnen enlijke verdedi- die zij onder sclausules van issel hebben be- t, dat de Ver- de landen van I Pact zullen ailleerde schat- behoeften aan ten einde het ewüzingen voor te kunnen ver- .„„den van het ver drag van Brussel zullen blijven handelen als één groep. Naar verluidt, voert het Ame rikaanse departement van Bui tenlandse Zaken reeds onder handelingen met Noorwegen en Denemarken voor een schatting van hun verdedigingsbehoeften. Zolang de ramingen van deze twee landen niet zijn ontvangen en goedgekeurd kan men weinig voortgang maken met de eigen lijke instelling van de perma nente militaire organisatie van de Atlantische Unie. s Landpunt officieel is bekend gemaakt, is men. volgens het lad, in bevoegde kringen van oordeel, dat de vernieuwing van de overeenkomst wat de unifi catie der havengelden betreft, niet op moeilijkheden zal stui ten. Heel wat minder zekerheid bestaat er echter, aldus „Het Laatste Nieuws", over de vraag of de Nederlanders zullen in zien, dat het peil van de haven gelden zodanig moet zijn, dat dit de havenbesturen toelaat hun uitgaven te dekken. Dit be ginsel, dat te Antwerpen worde gehuldigd, zou volgens hoi' blad, te Rotterdam en Amsterdam geen aanhangers vinden. Het Antwerpse standpuov- wordt ingegeven door de -vrees, dat indien staatssteun moet worden gevraagd, de gemeente veel van zijn zeggenschap in de havenproblemen zou verliezen. Uit onlangs gepubliceerde cij fers blijkt duidelijk, dat het be heer van de Antwerpse havens financiële lasten oplegt, die het stadsbestuur veel zorgen baren. Volgens „Het Laatste Nieuws" zal men te Antwerpen evenwel geen middel onbeproefd Jate* om het gemeentelijk karakter van het havenbeheer te behou den. Met het s.s. „Grote Beer" kan zeepost naar Indonesië worden verzonden, de te verzenden cor respondentie dient uiterlijk a.s. Zondag 10 April op de bus te worden gedaan. Het geboortehuis van Goethe aan de „Grosse Hischgraben" te Frankfort aan de Main, dat tijdens de oorlog verwoest werd, zal bij de herdenking van de 200ste 'geboortedag van de dich ter op 28 Augustus weer in de steigers staan. Het huis zal pas in 1950 geheel gereed zijn, evenals de inrichting er van Terreuractie Een jeep, waarmede de sub stituut-officier van Justitie, Mr. A. H. Bosscher, met zijn echt genote, Zaterdag van Soerabaja naar Probolinggo reed, werd op 6 km van Pasoerdan beschoten. Door de kapotgeschoten banden reed het voertuig tegen een boom. De inzittenden werden slechts licht gewond, de jeep was zwaar beschadigd. Een officiële woordvoerder te Nanking heeft Donderdag de berichten uit Sjanghai tegenge sproken volgens welke de com munisten, die te Peiping vre desonderhandelingen voeren met de regeringsdelegatie, een ultimatum hadden overhan digd, dat in feite overgave eist. De woordvoerder ontkende eveneens, dat naar aanleiding van het beweerde ultimatum president Li Tsjoeng Jen de Westerse diplomaten zou heb ben meegedeeld, dat de commu nisten binnen tien dagen zou den beginnen met het overste ken van de Jantse. De Amerikaanse ambassade te Nanking sprak communistische berichten tegen, dat de Ameri kaanse marine of luchtmacht direct of indirect betrokken was bij het tot zinken brengen van de kruiser Tsjoeng-King, nadat de bemanning van het schip naar de communisten was over gelopen. De rust aan het Tangtse- front zou, na^r opnieuw wordt gemeld, alleen te Jitsjeng, 50 km ten Oosten van Nanking aan de Noordelijke oever van de rivier, verstoord worden. Gisterenavond om zeven uur kwam Prins Aschwin, de broer van Z.K.H. Prins Bemhard met een K.L.M.-vliegtuig op Schiphol aan. Prins Aschwin zal enkele dageh op Soestdijk verblijven bij de Koninklijke familie. Maandag a.s. reist hij door naar New York. Prins Aschwin zal in de Verenigde Staten zijn studies voltooien. Generaal Clay, de Amerikaan se militaire (gouverneur in Duits land, heeft Donderdag het te Neurenberg over Alfred Krupp Von Bohlen und Halbach uitge sproken vonnis van 12 jaar ge vangenisstraf en verbeurdverkla ring van alle werkelijke en per soonlijke eigendommen bekrach tigd. De enig-e eigenaar van het Krupp-concern en 10 directeuren van zijn geweldig wapenbedrijf werden in Juli 1948 door een mili tair tribunaal veroordeeld. De vonnissen tegen de directeuren variërend van 2 jaar en tien maanden tot 12 jaar gevangenis straf werden eveneens door generaal Clay bevestigd. Krupp en zijn directeuren werden schul dig bevonden aan roof van privé- eigendommen in Frankrijk en Ne derland en deelneming aan het program voor slavenarbeid. Griekenland heeft op de spe ciale commissie der V. N. voor de Balkan een (beroep gedaan, het land „te beschermen tegen onuit gelokte aanvallen" van Albanië en Bulgarije.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1