catie der Nederlandse en igische havengelden Vereenvoudiging Personenverkeer Het Gouden Priesterfeest van de Paus Or. Van Royen heden naar Nederland Het Republikeinse antwoord op de uitnodiging van de U. N. C. I. merika P MAANDAG 4 APRIL 1949. tussen Nederland en Belgisch-Luxemburgse econom. Unie Koningin Juliana beschermvrouwe Stichting 1940-1945 De militaire begrotingen der Pactlanden Overvallen op militairen en politie De taak der Amerik. luchtmacht in geval van een oorlog De strijd in Griekenland Grri?ksemrS?r.en- *5 DE E. C. A. WET Nederland en het Australisch-lndische voorstel Staat van alarm te Kairo afgekondigd Het nieuwe SPOORBOEKJE Getuige in proces-Kravchenko in ongenade? uatemala icommissie Vergadering Prins Aschwin In Nederland Post voor de „GroteBeer" Het herstel van Goethe's geboortehuis Te-reuractie Tegenspraak te Nanking inzake ultimatum van communisten Vonnissen tegen Krupp c. s. bevestigd Frankering bij Abonnement: Temcuzen WEEKS VERW ACHTING medegedeeld c .or hot K.N.M.I. rf D'; Bilt, geldig van Maan dag ochtend tot Maandagavond. Plaatselijk regen. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of mot regen, voornamelijk in het Wes ten van het land. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Zacht weer. 5e Jaargang No- 1081- Verschijnt dagelijks Drnkkerjj N.Vt Firma P. J. van de Sande Terne-1zen Advertentieprijs-: per mm 10 et.minimum per advertentie 1,50. Inzending adverten'ies tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Abonnementsprijs ƒ3.25 per kwartaal. Met het oog op de snel t Nederland, België en Luxem burg, welke binnen afzienbare tijd in een volledige Economi sche Unie tussen de drie landen zal uitmonden, is op de laatste conferentie van Benelux-Minis ters, welke van 10 tot 12 Maart j.l. te Den Haag is gehouden, onder meer besloten het perso nenverkeer tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse Eco nomische Unie aanzienlijk te vergemakkelijken, aldus deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Financiën mede, Hoewel volledige vrijheid van het onderlinge personenverkeer in het vooruitzicht kan worden gesteld, ligt opheffing van alle beperkingen, waaraan dat ver keer onder de druk der na-oor- logse omstandigheden moest worden onderworpen, in het huidige stadium van de Neder lands- -Belgische-Luxemburgse samenwerking nog niet binnen het bereik der mogelijkheden. Ter uitvoering van het be sluit, het personenverkeer tus sen Nederland en de Belgisch- Luxemburgse Economische Unie te vereenvoudigen, zijn de vol gende maatregelen genomen, welke heden in werking zijn ge treden. Deviezenreisverkeer Het bedrag aan Nederlands geld. dat door ingezetenen van België en Luxemburg, die in het beeit zijn van een paspoort, in Nederland mag worden inge voerd en uit Nederland mag werden uitgevoerd, is van ƒ30 tot 75, verhoogd. Invulling van een deviezen- formulier door ingezetenen van België en Luxemburg zal bij grensoverschrijding niet meer worden gevorderd, indien geen reischèques en aan geld niet meer dan B. frs. 2000 en 75 worden in- en uitgevoerd. Men zal in dat geval dus kunnen vol staan met mondelinge opgave aan de douane-ambtenaren, die de in- en uit te voeren bedragen zullen aantekenen in het pas poort. Dit geldt ook voor Belgi sche grensbewoners, die in het beeit zijn van een paspoort. Belgische grensbewoners, die op een pas voor grensverkeer, een dagpas of soortgelijk docu ment de Nederlandse-Belgische grens overschrijden, mogen in afwijking van het vorenstaande Nederlands geld tot een bedrag van f 10 en Belgisch geld tot een bedrag van B. frs 100 in Nederland invoeren en weder uitvoeren. Hierbij behoeven geen andere formaliteiten te worden vervuld dan mondelinge aangifte van de in- en uit te voeren bedragen aan de douane-ambtenaren: Nederlandse grensbewoners, die op een pas voor grensver- ker, een dagpas of soortgelijk document naar België reizen, mogen in afwijking van de thans bestaande bepalingen, zonder andere formaliteiten dan mondelinge aangifte aan de douane-ambtenaren, Nederlands geld tot een bedrag van 5, uit voeren en weder-invoeren. Ten aanzien van Nederlandse grens bewoners en ten aanzien van andere Nederlandse ingezete nen, die in het bezit van een paspoort, blijven de thans be staande bepalingen inzake het deviezenreisverkeer ongewijzigd van kracht. In- en uitvoer van voederen voor persoonlijk gebruik. a. Niet-ingezetenen, onge acht in welk land zij wonen (dus ook andere buitenlanders dan ingezetenen van België en Luxemburg), mogen de goede ren voor persoonlijk gebruik, welke zij in Nederland hebben fekocht of op andere wijze heb- en verkregen, zonder nieer uit voeren, indien de waarde dier goederen niet meer bedraagt dan 100. Uitvoer van goede ren tot een hogere waarde zal worden toegestaan, indien wordt aangetoond, dat de goederen zijn gekocht met guldens, welke op geoorloofde wijze zijn ver kregen. b. Voor Belgische grensbe wonersdie op een pas voor grensverkeer, een dagpas of soortgelijk document de Neder lands-Belgische grens over schrijden, is een van het voren staande afwijkende regeling getroffen. Belgische grensbewo ners, die niet meer dan 10 en B. frs 100 in Nederland hebben ingevoerd, mogen de goederen voor persoonlijk gebruik, welke zit zich in Nederland hebben aangeschaft, uitvoeren, indien de waarde dier goederen niet meer bedraagt dan 20. c. Voor ingezetenen van Ne derland zijn nieuwe bepalingen in het leven geroepen ten aan zien van de invoer van goede ren voor persoonlijk gebruik uit België en Luxemburg. Onver minderd de reeds bestaande be paling, krachtens welke deze in- §ezetenen tot 20 pet. van het edrag aan reisdeviezen, waar over ingevolge de voor het de- viezenverkeer geldende bepalin gen gedurende het verblijf in het buitenland ten hoogste mag worden beschikt, mogen beste den voor de aankoop van goe deren voor persoonlijk gebruik, zal hun bij terugkeer in Neder land uit de Belgisch-Luxem burgse Economische Unie wor den toegestaan goederen voor persoonlijk gebruik in te voeren tot een waarde van 10. De hier bedoelde faciliteit zal voor Ne derlandse grensbewoners slechts in beperkte mate van toepas sing zijn. Hun zal n.l. eens per week de gelegenheid worden ge geven goederen voor persoonlijk gebruik tot een waarde van 10 uit België in te voeren. Vrijstelling van belasting. Een andere faciliteit behelst de vrijstelling van belasting voor uit de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie ingevoerde goederen voor persoonlijk ge bruik. Voorwaarde daartoe is, dat de waarde van deze goede ren niet meer bedraagt dan 25. Bedraagt de waarde meer dan 25, dan zal de belasting over de volle waarde worden geheven. De vrijstelling ven belasting zal in de genoemde gevallen worden verleend zowel aan Nederlanders als aan bui tenlanders, ongeacht het land van herkomst van deze laatsten. In verband met de thans in het leven geroepen vergemakke lijking van het personenverkeer over de Nederlands-Belgische grens, wordt er door het Minis terie van Financiën de aandacht van belanghebbenden op geves tigd, dat men er verstandig aan doet onder alle omstandigheden aan de ambtenaren der invoer rechten en accijnzen volledig op te geven wat men aan betaal middelen of goederen bij zich heeft. Ook wanneer de reiziger meer bij zich heeft dan inge volge de voorschriften zonder verdere formaliteiten mag wor den in- of uitgevoerd, zal nor male aangifte hem in het alge meen aanzienlijk minder onge rief bezorgen, dan wanneer hij op ontduiking van de voor schriften wordt betrapt. Grensarbeiders. In de bijzondere regelingen, welke ten aanzien van Neder landse en Belgische grensarbei ders gelden, zijn geen wijzigin gen aangebracht. De internationale treinen. In aansluiting op het boven staande kan nog worden mede gedeeld, dat het douane-onder zoek van reizigers in de door gaande internationale treinen te Roosendaal en te Maastricht met ingang van heden in be ginsel geheel in de trein zal ge schieden, zodat de reizigers niet dan in bijzondere gevallen be hoeven uit te stappen. Buitenlandse motorrijtuigen. In het kader van de nieuwe maatregelen zullen tenslotte zo spoedig mogelijk wijzigingen worden gebracht in de te ver vullen formaliteiten bij het overschrijden van de Neder lands-Belgische grens met bui tenlandse motorrijtuigen. Deze motorrijtuigen zullen binnen af zienbare tijd op een en dezelfde triptiek of op een en hetzelfde carnet de passage en douanes in het gezamenlijk gebied van de Belgisch-Luxemburgse eco nomische unie en van Neder land kunnen circuleren. Dit zal medebrengen, dat een triptiek of een carnet de pas sage en douanes, dat b.v. aan de Belgisch-Franse grens voor invoer is afgetekend, bij over schrijding van de Belgisch-Ne derlandse grens door de Belgi sche douane niet voor uitvoer en door de Nederlandse douane niet voor invoer behoeft te wor den afgetekend. De Paus heeft Zondagmorgen in de Sint Pieter de twee Missen opgedragen bij gelegenheid van de viering van zijn gouden Pries terfeest. Het celebreren van deze Missen geschiedde zonder enige staatsie, daar de Paus deze plechtigheden uitdrukkelijk wil de houden in een geest van so berheid, gebed en versterving, met het oog op de beproevingen, welke de gelovigen in vele lan den moeten ondergaan. De Paus droeg de rode schou dermantel en stola. Na een ge bed in de Sacramentskapel nam hij plaats in de sedia gestatoria om naar het altaar gebracht te worden, waaromheen zetels wa ren geplaatst voor de Kardina len en andere Prelaten en de leden van het corps diplomati que. Er waren geen speciale tribu- Koningin. Juliana heeft zich be reid verklaard het bescherm vrouwschap der Stichting 1940 1945 te aanvaarden. Prinses Wil- helmina, die eerst beschermvrou we was, is thans ere-voorzitster der Stichting. Naar aanleiding van het be richt van Reuter, dat Dr. Van Royen zou worden vervangen door Abdulkadir wijzen wij erop, dat Abdulkadir naar Amerika is gereisd als waarnemend voor zitter van de Nederlandse dele gatie bij de Assemblee der VN Voorzitter van dike delegatie is zoals bekend, de heer Snouck Hurgronjfe. Zou dus het voor- De besprekingen van de Minis ters van Buitenlandse Zaken der landen van het Atlantische pact te Washington, waren tot totüuis- verre van algemene aard, zo seint A.F.P. Naar men in doorgaans welin gelichte kringen verneemt, heeft Acheson de Ministers er op gewe zen, dat volgens de Amerikaanse opvattingen, herbewapening van de pact-landen niet ten kosle van het economisch, herstel mag gaan. Zulks was vastgesteld in verschillende Amerikaanse docu menten, die ten grondslag: liggen aan het pact. De uitvoering van het pact zal gepaard gaan met verwerkelijking van standaardisatieplannen op lange termijn. De aldus mogelijk geworden bezuinigingen zouden een compensatie kunnen vormen voor een verhoging der uitgaven voor defensieve doeleinden, zo meent men in genoemde kringen. stel van India en Australië om de Indonesische kwestie op de agenda van de Assemblee te plaatsen worden aangenomen dan zou het de taak zijn van de heer Snouck Hurgronjé om hier bij als vertegenwoordiger van Nederland op te treden. Dr. Van Royen is geen lid van de Neder landse delegatie bij de Assem blee maar vertegenwoordiger van Nederland bij de Veilig heidsraad. In regeringskringen te Den Haag kon men ons niet beves tigen, dat Dr. Van Royen als Nederlands woordvoerder in de Veiligheidsraad zou worden vervangen door Abdulkadir. Men wees er slechts op, dat deze ver vanging op dit ogenblik niet aan de orde is, aangezien het niet in de verwachting ligt dat de Veiligheidsraad de Indonesi sche kwestie spoedig weer in behandeling zal nemen. Mocht ait geval zich echter voordoen dan zal de Nederlandse rege ring, indien nodig, zich over de vervanging van Dr. Van Royen beraden. Tot nu toe is hierover geen enkel besluit genomen. Het door de republikeinse mi nister Leimena na zijn terugkeer uit Bangka aan de heer Critch- ley overhandigde antwoord van Ir. Sukarno c.s. in verband met de uitnodiging van de Commis sie der V.N. voor Indonesië tot deelneming aan de conferentie te Batavia, is vervat in 'n brief die is ondertekend door Moh' Roem. In deze brief wordt o.a. gezegd, dat besloten werd, de uitnodiging van de UNCI te aan vaarden, doch er wordt aan toe gevoegd dat, aangezien deze aanvaarding „alvorens door Ne derland werd toegestemd in een herstel van de republikeinse re gering te Djogjakarta", waar schijnlijk „ernstige misverstan den bij de republikeinse leiders in andere delen van het land en daarbuiten, alsmede bij het In donesische volk in 't algemeen" tengevolge zal hebben, welke misverstanden „ongetwijfeld een eventuele bijlegging van het In donesische geschil nog meer zouden bemoeilijken." i ,Teve,ns W0I"dt nadrukkelijk ver klaard, dat deze deelneming aan de conferentie noodzakelijker wijs een beperkt karakter zal hebben, althans gedurende de eerste fazen der besprekingen. Nadat vervolgens o.m. is ver wezen naar de desbetreffende passages in het rapport der UN CI van 1 Maart en naar de de- batten in de Veiligheidsraad, onderstreept de republikeinse brief, dat wederinstelling van de republikeinse regering te Djogja „voorwaarde' is voor vruchtbare onderhandelingen"- vervolgens wordt georesiceerd' dat de republikeinse delegatie bij deelneming aan de bespre kingen te Batavia „aanvanke lijk alleen in staat zal zijn de practische bijzonderheden van het herstel der republikeinse re- genngte Djogja te bespreken". De brief besluit met het uit spreken van de hoop, dat Ne derland in principe met 'n der gelijk herstel „reeds dadelijk bij het begin" zal instemmen, ten einde de republikeinse regering in staat te stellen, te Djogja en op grond van de onomstoótbaar vastgestelde wensen van haar volk, essentiële besluiten te ne men met betrekking tot de reso lutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari en de richtlijnen van 23 Maart". Verschillende correspondenten van Aneta hebben overvallen gemeld op Nederlandse militai ren en politie. De politiepost Boekatedja werd Donderdag avond door gewapende man schappen aangevallen, waarbij een hoofdagent en twee agenten werden gedood. In het gebied van Poerwokerto reden een militaire truck en een politiejeep op een landmijn, waarna zij werden beschoten. Twee agenten verloren hierbij het leven. Ten Zuid-Oosten van Peka- longan viel een bende van 40 man achtereenvolgens het kan toor van de rubberonderneming Boeara Blimbing en de mili taire post in de nabijheid aan. Hierbij werden aan Nederlandse zijde geen verliezen geleden. De Amerikaanse stafchef van 1 de luchtmacht, Hoyt S. Vanden- I berg, heeft in de Senaatscom- 1 misie voor de gewapende macht 1 verklaard, dat de luchtmacht de eerste verantwoordelijkheid zou hebben bij het voorkomen van een nederlaag aan het be gin van een eventuele oorlog De drie belangrijkste taken zouden bestaan in een tegen- ?aPval °P de vitale oorlogs industrie van de vijand, verde diging van de „essentiële Ame rikaanse bases" tegen aanhou dende vijandelijke aanvallen en tactische steun aan leger en vloot bij hun operaties. Het Huis heeft een wetsont werp goedgekeurd ter uitbrei ding van de luchtmacht. uei de toestand te bespreken. Het algemene Griek se vakverbond heeft zijn in stemming met de staking be tuigd. Het heeft verklaard een beroep te zullen doen op de Britse en Amerikaanse vakorga nisaties. Het Griekse ambtenarenver- bond heeft verklaard, dat de maatregelen der regering om de te breken „onliberaal en ^^-democratisch" zijn. eisen Jiek?e ^gering heeft de kina' v.Iku Noodzakelijk betrek van Ho v, op ]oonsverhoging, van de hand gewezen. inD het>IG?^istische aanvallen afeeslaeen^ammos-gebergte zijn hebben hpi^ J®-fJerlnf?stroePen <jrneKse regering mede. Een vliegtuig der regerings- troepen ging verloren. welke geen schijn van twijfel la ten 'bestaan aan het feit, dat deze aanval op onverbloemde wijze vanaf Albanees grondgehied is ingezet. Eveneens is aangetoond, dat de strijdkrachten der ibandieten, die de stellingen der Griekse rege ringstroepen hebben aangevallen, werden geholpen door Albanese grenswachten, die niet de minste poging deden om hun vijandige houding jegens de Grieken te verbergen". Door Radio-Athene werd verder nog hekend gemaakt, dat het Griekse ministerie van buiten landse zaken eveneens volledige bijzonderheden ,,en bewijzen" van de Albanië aangewreven mede plichtigheid aan de speciale Bal kan-commissie van de Verenigde Naties had doen toekomen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de „vrije Griekse" radio-om roep de juistheid heeft ontkend van de beschuldigingen der Griek van het aantal torpedoboot jagers der Amerikaanse marine zal thans aan de Amerikaanse Oost kust gestationeerd zijn en wel 117 tegen 53 dn de Stille Oceaan. De Amerikaanse Senaat heeft Woensdag met algemene stem men het compromis-amende ment VandenbergBrewster aangenomen op de E.C.A.-wet. Dit amendement bepaalt, dat ECA-hulp aan landen, waar tegen de Ver. Naties sancties hebben toegepast, zal worden stopgezet. De tekst van het amendement luidt als volgt: „Het verstrek ken van dergelijke steun zou onverenigbaar zijn met de ver plichting van de V. S. krachtens het Handvest van de Ver. Na ties om zich te onthouden van steunverlening aan elke staat waartegen de Ver. Naties pre ventative of dwangmaatrege len neemt". nes opgericht in de Basiliek, waar de gelovigen zich verdron gen achter de houten hekken, die in de lengte van het gebouw waren neergezet om de weg vrij te houden voor de Pauselijke stoet. De Paus had verzocht de gebruikelijke toejuiching'en ach terwege te laten. Ter gelegenheid van zijn gou den Priesterfeest jubileum heeft de Paus 50.000 kinderen van 4 tot 12 jaar op het Belvedèreplein van het Vaticaan toegesproken. De kinderen, in wit en blauw gekleed, wierpen gele en witte bloemen (de Pauselijke kleuren) omhoog. Bijgestaan door de geheime Kamerheren en de ceremonie meester kleedde de Paus zich, na aan de voet van het altaar geknield te hebben, in de rode heilige gewaden (de rouwkleur voor de Paus)'. Vanwege de vasten, droeg hij een eerste Mis op, die door de Sixtijnse Kapel werd gezongen. Daarna volgde een tweede Mis, die ook door alle Priesters ter wereld op deze Passie-Zondag mocht worden opgedragen als „boetedoening voor de zonden tegen de Goddelijke Majesteit," Bij de consecratie lieten de zil veren bazuinen hun indrukwek kende tonen horen. Op het ein de van de tweede Mis ontdeed de Paus zich van de heilige ge waden, en na enige tijd stilte gaf hij de aanwezigen zijn Pau selijke zegen. Na de Missen ze gende de Paus de menigte en de wereld. Daarna werd hij door het schip van de basilica gedragen door acht in het purper geklede dragers. Naar alle zijden gaf hij de zegen. Buiten wachtte een duizendkoppige menigte. Na enige tijd verscheen de Paus voor het raam van zijn particu liere vertrekken en zegende nog maals de menigte, die hem met „Leve de Paus" toejuichte. Twintigduizend armen in Ro me ontvingen een maaltijd ter gelegenheid van 't Priesterfeest. Terwijl men zich in Indonesische kringen zeer ingenomen toomt met het voorstel van Australië en In dia, de Indonesische kwestie voor de algemene vergadering der Vei-. Naties te brengen, zo meldt het Franse persbureau A.F.P. uit Lake Success, is men in de Neder landse delegatie van oordeel, dat een dergelijk debat in de V. N. op een ogenblik, ü'at de voorlopige on derhandelingen tussen de Repu bliek en de Nederlandse regering moeten beginnen, „de sfeer slechts kan vertroebelen". 'De zienswijze van de Nederland se delegatie wordt trouwens ge deeld door die van Engeland, dat de nadruk legt oP het feit. dat Nederland vast besloten schijnt, de laatste voorstellen van de Vei ligheidsraad op te volgen en be sprekingen te openen met de Re publiek over het uitvoeren van de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari. Anderzijds verwacht men in wel ingelichte kringen niet anders dan een algemeen debat over het In donesische vraagstuk, daar zelfs de Australische en Indische initia tiefnemers van oordeel zijin, dat het niet van pas zou komen de kwestie van de agenda van de Veiligheidsraad af te voeren om de algemene vergadering de gele genheid te geven een aanbeveling op te stellen. Sinds Zondagochtend is' te Cairo de staat van alarm van kracht. Officieren der politie- troepen, die met verlof afwezig waren, zijn teruggeroepen. Ook zijn speciale voorzorgsmaatrege len genomen in verband met de bewaking van openbare gebou wen. Volgens te Cairo verschijnen de dagbladeh is de staat van be leg afgekondigd „in verband met bepaalde omstandigheden in het Midden-Oosten". Van officiële zijde zijn de ge ruchten bevestigd, dat het 18de complot tegen de vier jaar oude regering van president Arevalos van Guatemala is ontdekt en ver ijdeld. Verschillende legerofficie ren zijn gearresteerd. ntieprijs: 10 ct.minimum -ertentie 1,50. ig advertenties lamiddags 3 uur kl. advertenties 60 ct-; iedere eer 12 ct. Ver- Brieven onder Bureau van dit cent meer. kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon M&a* Mrt. Opk. April. 8 9 10 11 12 13 14 15 6.00 5,58 5,56 5,54 5,51 5,49 5,47 5,45 Ond. 19.25 19.26 19,28 19.30 19.31 19,33 19,35 19,37 Opk. 12,44 14,15 15,47 17,19 18,51 20,24 21,59 23,31 Oud. 4. 37 4,5# 3,15 5.29 5,42 5,55 8,11 6.30 .4 ..aatste Nieuws" t te Brussel be en gevoerd tus- rdigers der Ne- jlgische havens il j.l. geëindigde :ake de aanpas- elden. hebben de Ne- ns in 1946 met l een aanvang thans, enkele .aargelaten van gesproken kan noch het Bel et Nederlandse richt volgens hetwelk Koning Leopold te Cannes een kasteel zou hebben gekocht van iedere grond ontbloot is. Koning Leo pold heeft noch te Cannes noch elders een kasteel aangekocht en hierover zelfs geen bespre kingen gevoerd. Volgens het secretariaat des Konings maakt het gewraakte bericht deel uit van een tegen de Koning gevoerde campagne, die systematisch verkeerde be richten de wereld inzendt. Zoals reeds gemeld zal het nieuwe spoorboekje van de Neder landse Spoorwegen, dat om streeks half Mei verschijnt, onge veer het vóóroorlogse model krij gen. Het boekje zal bovendien belangrijk uitgebreid worden en niet minder dan 192 bladzijden tellen. In verband hiermede zal ook de prjjs hoger zijn dan tot nu toe. De militaire deskundigen van de Westerse Unie hebben reeds Luitenant-Generaal Leonid Roedenko, een der Sowjetrussi- sche getuigen in het proces- Kravchenko is in ongenade ge vallen, zo schrijft het met Brit se licentie werkende blad „Mit- tags Echo". Generaal Roedenko zou worden verweten, dat hij niet in staat was geweest tijdens het proces te Parijs te antwoor den op de door Kravchenko ge uite beschuldigingen en dat hij de zaal verlaten had zonder een woord te zeggen. Zijn huis in een Moskouse bui tenwijk zou reeds overgedragen zijn aan een andere generaal, zo zegt het blad, dat nauw met het militaire Sowjet-bestuur in contact staande bronnen aan te halen. irs gewapende onder leiding ïgay en kolonel Woensdag in de ren de West- nala overschre- „ene grensplaat sen, Malcatan, "e "de la Ceusta bij verrassing Carmen maak- :ester van een van 35.000 dol- -lingen, die door teund worden, a en hebben •ver de Rio Ca- heeft aan de het vierde en militair gewest ructies gegeven irug te dringen, de beweging in lten van de re- ngen heeft. De st de toestand, hele land is het mmissie (Stee- der algemene n de Verenigde nderdag de be- tgezet over het van een debat van Kardinaal de Bulgaarse de Sow jet-Rus rde, die gekant bespreking van i algemene ver aarde dat „de ;er Mindszenty e Bulgaren ge- ers en oorlogs- ïet voorstel om bespreken „een 1 flagrante te- het Handvest, t de Verenigde n interveniëren ken van staten. van dit prin- ,lik in staat de es te „verlam- vormen in een an een of twee eden, zoals ook lbond gebeurd zich tegen de n en Chili, die chten het „hoge nigde Naties te het belasteren Jnie. dat de rege- agarije en Bul- dank verdienen rlogsstokers ge en „de wereld annen" 'hadden an Washington itting opgesteld re hulpbronnen enlijke verdedi- i, die zij onder sclausules van issel hebben be- t, dat de Ver- de landen van I Pact zullen ailleerde schat- behoeften aan ten einde het ewijzingen voor te kunnen ver- ,„„den van het ver drag van Brussel zullen blijven handelen als één groep. Naar verluidt, voert het Ame rikaanse departement van Bui tenlandse Zaken reeds onder handelingen met Noorwegen en Denemarken voor een schatting van hun verdedigingsbehoeften. Zolang de ramingen van deze twee landen niet zijn ontvangen en goedgekeurd kan men weinig voortgang maken met de eigen lijke instelling van de perma nente militaire organisatie van de Atlantische Unie. zegt I Gisterenavond om zeven uur kwam Prins Aschwin, de broer van Z.K.H. Prins Bemhard met een K.L.M.-vliegtuig op Schiphol aan. Prins Aschwin zal enkele dagen op Soestdijk verblijven bij de Koninklijke familie. Maandag a.s. reist hij door naar New York. Prins Aschwin zal in de Verenigde Staten zijn studies voltooien. standpunt officieel is beke*d gemaakt, is men, volgens het blad, in bevoegde kringen van oordeel, dat de vernieuwing van de overeenkomst wat de unifi catie der havengelden betreft, niet op moeilijkheden zal stui ten. Heel wat minder zekerheid bestaat er echter, aldus „Het Laatste Nieuws", over de vraag of de Nederlanders zullen in zien, dat het peil van de haven gelden zodanig moet zijn, dat dit de havenbesturen toelaat hun uitgaven te dekken. Dit be ginsel, dat te Antwerpen worde gehuldigd, zou volgens hot' blad, te Rotterdam en Amsterdam geen aanhangers vinden. Het Antwerpse standpupV- wordt ingegeven door de -rrïfes, dat indien staatssteun moet worden gevraagd, de gemeente veel van zijn zeggenschap ar de havenproblemen zou verliezen. Uit onlangs gepubliceerde cij fers blijkt duidelijk, dat het be heer van de Antwerpse havens financiële lasten oplegt, die het stadsbestuur veel zorgen baren. Volgens „Het Laatste Nieuws" zal men te Antwerpen evenwel geen middel onbeproefd late* om het gemeentelijk karakter van het havenbeheer te behoe den. Met het s.s. „Grote Beer" kan zeepost naar Indonesië worden verzonden, de te verzenden cor respondentie dient uiterlijk a.s. Zondag 10 April op de bus te worden gedaan. Het geboortehuis van Goethe aan de „Grosse Hischgraben" te Frankfort aan de Main, dat tijdens de oorlog verwoest werd, zal bij de herdenking van de 200ste geboortedag van de dich ter op 28 Augustus weer in de steigers staan. Het huis zal pas in 1950 geheel gereed zijn, evenals de inrichting er van Een jeep, waarmede de sub stituut-officier van Justitie, Mr. A. H. Bosscher, met zijn echt genote, Zaterdag van Soerabaja naar Probolinggo reed, werd op 6 km van Pasoerdan beschoten. Door de kapotgeschoten banden reed het voertuig tegen een boom. De inzittenden werden slechts licht gewond, de jeep was zwaar beschadigd. Een officiële woordvoerder te Nanking heeft Donderdag de berichten uit Sjanghai tegenge sproken volgens welke de com munisten, die te Peiping vre desonderhandelingen voeren met de regeringsdelegatie, een ultimatum hadden overhan digd, dat in feite overgave eist. De woordvoerder ontkende eveneens, dat naar aanleiding van het beweerde ultimatum president Li Tsjoeng Jen de Westerse diplomaten zou heb ben meegedeeld, dat de commu nisten binnen tien dagen zou den beginnen met het overste ken van de Jantse. De Amerikaanse ambassade té Nanking sprak communistische berichten tegen, dat de Ameri kaanse marine of luchtmacht direct of indirect betrokken was bij het tot zinken brengen van de kruiser Tsjoeng-King, nadat de bemanning van het schip naar de communisten was over gelopen. De rust aan het Tangtse- front zou, na^r opnieuw wordt gemeld, alleen te Jitsjeng, 50 km ten Oosten van Nankine aan de Noordelijke oever van de rivier, verstoord worden. 'Geryraai Clay, de Amerikaan se militaire 'gouverneur in Duits land, heeft Donderdag het te Neurenberg over Alfred Krupp Von Bohlen und Halbach uitge sproken vonnis van 12 jaar ge vangenisstraf en verbeurdverkla ring van alle werkelijke en per soonlijke eigendommen bekrach tigd, De enige eigenaar van het Krupp-concern en 10 directeuren van zijn geweldig wapenbedrrjf werden in Juli 1948 door een mili tair tribunaal veroordeeld. De vonnissen tegen de directeuren variërend van 2 jaar en tien maanden tot 12 jaar gevangenis straf werden eveneens door generaal Clay bevestigd. Krupp en zijn directeuren werden schul dig bevonden aan roof van privé- eigendommen in Frankrijk en Ne derland en deelneming aan het program voor slavenarbeid. Griekenland heeft op de spe ciale commissie der V. N. voor de Balkian een 'beroep gedaan, het land „te beschermen tegen onuit gelokte aanvallen" van Albanië en Bulgarije.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1