De annexatie-kwestie in de Steense raad Het herlevende West-Duitsland Minister Stikker in Washington gecombineerde strijdkrachten Rede vanlGhurchill te Boston Memorandum regering Sowfet-üuie Verlaagd passagetarief SS KSSSS- SS Voorstel van Australië en India Communiqué G.S. weinig zeggend geacht ZATERDAG 2 APRIL 1949. OEFENINGEN der Westelijke Unie MIST IN HET KANAAL Chinese i egerings-„vï edesdelegatie" vertrokken tot behandeling van Indonesische kwestie in Assemblee der Verenigde Naties Frankering bij AbonnementTarncuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K. N. M I. te De Bilt, geldig van Zaterdagochtend tot avond. Weinig verandering. Op vele plaatsen ochtendmist. Na het optrekken droog weer. Bnkele overdr. wolkenvelden. Zwakke tot matige O.-wind. Langs de kust ongeveer de- aeïfde, in het binnenland iets tagere temperat. als gisteren. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres Noordstr. 55-57, Tei neuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 5e Jaargang No- 1080. Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. .inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN". 1949 Zon Maan Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond. April. 2 6.14 19.14 7.21 0,00 3 6.12 19.16 7.42 1 4 6.10 1918 8.13 1.16 5 6.07 19.20 8.57 2.26 6 6.05 19.21 9.59 2.23 7 6.03 19.23 11.16 4.0 8 6.00 19.25 12.44 4. 37 9 5.58 19.26 14.15 4 50 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" - Verschijnt dagelijks Drukkerij N. V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Een punt van het grootste be lang zal zijn of de Westelijke bezetters het economische her stel in vredige banen zullen kunnen houden. Een opleving van de militaire macht moet economische sector. Verschil- natuurlijk met alle mogelijke lende oorzaken zijn hiervoor middelen voorkomen worden, aan te wijzen, doch alvorens Overigens moet men zich nu hierop nader in te gaan, diene ook weer niet voorstellen, dat Vier jaren na de totale ineen storting van het machtige Duit se Rijk, zijn de eerste tekenen te bekennen van wederopleven. Dit nieuwe leven is het eerste duidelijk waar te nemen in de vastgesteld te worden, dat het Duitse volk in 1945 een totale nederlaag heeft geleden. Niet alleen het leger gaf zich over, omdat verder vechten nutteloos was, doch de overgebleven ver tegenwoordigers van een ver slagen volk en van een reeds grotendeels bezet en veroverd land tekenden de onvoorwaar delijke overgave aan de ge allieerden. Het is goed dit nog eens in de herinnering te roepen, daar de geruchten al weer willen doen geloven, dat er vooraanstaande Duitsers zijn, die aangemoedigd door de zich gunstig ontwikke lende toestand, beweren dat alleen het leger zich heeft over gegeven. De oude en maar al te goed bekende Duitse mentali teit van het Hitler-regime schijnt hier Weer boven te komen. Een feit is het echter, dat de toestand zich vooral voor West- Duitsland gunstig ontwikkelt. De voornaamste oorzaak is te vinden in de rivaliteit tussen Oost en West. Naarmate de koude oorlog tussen Amerika en Rusland zich toespitst is het voor beide partijen zaak zich van zoveel mogelijk bondgeno ten te verzekeren. De vele millioenen Duitsers uit de Westelijke bezettings zones vormen in de machtstrijd een niet te versmaden factor. Doch zolang men deze mensen te midden van de puinhopen in de grootste armoede en met het grootste gebrek laat zitten is er meer kans dat men hen in gro ten getale naar het kamp van de tegenstander drijft. Juist een verbetering van de econo mische toestand moet en kan dit verhoeden en wint hen voor het Westen, waartoe de meeste West-Duitsers zich ook meer aangetrokken gevoelen. Daar komt ais tweede factor bij de Amerikaanse en Engelse bezettingsmentaliteit. Deze is heel wat minder gestreng, dan van die volken, die de Duitse bezetting aan den lijve hebben ondervonden Bovendien is de schade, die de Duitsers aan de Angelsaksische volkeren hebben berokkend veel geringer, dan de schade, toegebracht aan de voormalige bezette gebieden. Het is daarom begrijpelijk, dat bijvoorbeeld een land als Frank rijk, dat in de laatste 70 jaren driemaal een invasie van zijn Oostelijke buur te verduren had, met grote kracht aan de eis tot schadevergoeding vasthoudt. Vooral echter de Amerikaanse ^enswijze, dat West-Duitsland •conomisch weer op de been ge holpen moet worden, heeft meer en meer veld gewonnen, waar mede gepaard is gegaan een toenemend verzet tegen de ont manteling van Duitse fabrieken ten bate van de herstelbetalin gen. Het spreekt vanzelve, dat de Duitsers in de Westelijke zones deze voor hen gunstige wending in de houding van de bezetters met beide handen aangrijpen. De toekomst, die er vooral in de eerste jaren na de nederlaag voor hen zo zwart als de nacht uitzag, begint weer een roos kleuriger tint aan te nemen. En daar zij altijd een zeer ijverig volk zijn geweest met bekwame krachten op velerlei gebied, is de verbetering, die kon doorzet ten, reeds goed merkbaar. Op handelsgebied beginnen zij weer mee te tellen, zo zelfs, dat de Engelsen zich ongerust beginnen te maken over de mogelijke con currentie, die uit een herleving van de Duitse export op grote het de Duitsers plotseling zeer goed gaat. Het bericht in onze bladen, dat de tabaksdistri "ratio" er opgeheven werd, deed velen zich de ogen uitwrijven. Immers in eigen land was het zover nog niet. Hierbij diene men te be denken, dat dit en andere der gelijke feiten op zich zelve wei nig zeggen. Het bewijs alleen, dat de bezettende autoriteiten en wel met name de Amerika nen naar een spoedige vrije con sumptie streven en voorraden hiervoor in Duitsland hebben gevormd. Bij het beschouwen van de Duitse economische positie ver- lieze men echter verschillende punten niet uit het oog. Door de noodlottige splitsing van het land in twee helften is juist de grote productie van voedsel, die altijd in 't Oosten plaats vond, weggevallen. Hoe lang nog zul len de bezettende mogendheden doorgaan met de invoer van het nodige voedsel? Hier stuit men al duidelijk op een zeer wankel punt. West-Duitsland zit daar enboven met verwoestingen, waar men zich nauwelijks een voorstelling van kan maken. De ze leveren de nodige moeilijk heden op. De noodoplossingen, die thans getroffen zijn, ver zwaren de economische proble men. Als derde moeilijkheid moet genoemd worden de vesti ging van de 12 millioen vluchte lingen uit de Russische bezet tingszone, die het voedsel- en woningvraagstuk practisch on oplosbaar maakt. Tenslotte werkt de Duitse in dustrie met veelal verouderde machines, die nodig vernieuwd of vervangen dienen te worden, wil de productie op een peil ko men, noodzakelijk voor het her stel van enige welvaart. Niettemin kan men ook op politiek gebied bemerken, dat de Duitsers weer een, zij het nog bescheiden, rol in West-Europa De Nederlandse Minister v.an Buitenlandse Zaken, Mr. D. Stikker, is Donderdag voor het eerst door Dean Acheson, de Amerikaanse Minister van Bui tenlandse Zaken, ontvangen, en wel vlak na Ernest Bevin. Mr. Stikker had met Acheson een algemeen onderhoud over de Atlantische Unie, de organi satie daarvan en de er bij be trokken internationale kwesties. Naar van betrouwbare zijde werd bericht, is ook de Indone sische kwestie besproken. Mr. Stikker v^rd vergezeld door de Nederlandse ambassa deur, Mr. E. van Klefi'ens. Mr. Stikker verklaaide voor zijn bezoek aan het State De partment aan de correspondent van Reuter, dat hij de regeling van de West-Duitse problemen beschouwde als een complemen gaan spelen. Zelve zoeken zii tering van essentieel belang van toenadering tot het Westen. i het Atlantisch Pact, aangezien Hen opnemen kan van grote be tekenis worden, mits men de zekerheid heeft, dat de oorlogs zuchtige geest, die het Duitse volk de laatste eeuw heeft ten toon gespreid, plaats heeft ge maakt voor een oprechte wil tot vredige samenwerking. Men blijve op zijn hoede en verlange de nodige waarborgen. De lessen, die de geschiedenis in dit opzicht heeft geleerd, to nen wel aan, dat men niet voor zichtig genoeg kan zijn. verenigde vloten zich versprei den, de Franse, Nederlandse en Belgische schepen zullen naar hun thuishavens terugkeren en op weg daarheen oefeningen houden. Van de zijde van het Ministe rie van Marine wordt er met nadruk op gewezen, dat deze oefeningen nog steeds in een voorbereidend stadium verkeren. Terwijl het bovenstaande in grote lijnen aangeeft hoe de oefeningen zullen verlopen, kunnen meer gedetailleerde ge gevens nog niet worden ver strekt. Te zijner tijd zullen na dere mededelingen worden ge daan. West-Duitsland een integraal deel van West-Europa uit maakte. Op het station te Washing ton had Mr. Stikker aan de journalisten verklaard, er zeker van te zijn, dat „de gehele be volking van Nederland achter het Noord-Atlantisch Pact, staat" Het pact was „een stap naar waarborging van de vrede, zowel voor dit gedeelte van de wereld als voor West-Europa". Als gevolg van zware mist laig het scheepvaartverkeer in het En gelse Kanaal gisterenochtend vroeg nagenoeg geheel Stil. Red dingsboten uit verskillende Engel se kustplaatsen waren op zoek naar schepen, die in moeilijkheden verkeerden. Schepen lagen in groepjes voor anker, in afwach ting van beter zicht. Het 2168 ton metende Britse stoomschip „Selskar", kwam in aanvaring met de Zweedse hoot „Nordic" (2447 ton) in de Theemsmonding. De Brit maak te snel water en verzocht assis tentie. Ter hoogte (Kent) werd vaarder van 403 ton. aangevaren door een onbekend schip. De coas ter werd ernstig beschadigd en zinkende gemeld. Voorts kwamen ter hoogte van de Theemsmond een Zweedse boot en een Deens vrachtschip in bot sing. Hier werd geen ernstige schade aangericht. Op de rotsen bil. Hastings zijn gisteremochfcend de lijken van twee vissers gevonden, verward in het want van hun vaartuig. Een derde opvarende wordt vermist. naar Engeland voor blinden. Op verzoek van het Academisch Genootschap Petronella Moens, de landelijke kring van slecht ziende en blinde intellectuëlen en kunstenaars, heeft de Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" een gereduceerd passagetarief inge voerd voor blinden en hun gelei ders die naar Engeland willen oversteken. Zowel de blinde als zijn geleider zal slechts de helft van. de prijs van het biljet behoe ven te betalen. De „Zeeland" is bovendien in onderhandeling getreden met de Engelse spoorwegen. Als gevolg hiervan is genoemde regeling niet alleen van kracht geworden voor de dagboten, maar ook voor de nachtboten, alsmede voor het spoortraject naar Londen. De reductie voor de reis naar Engeland en terug wordt verleend op vertoon van de legitimatie- van Dungeness een Britse kust- schaal voor hen te vernachten zal voor de e-^rste grote oefening scnaai voor nen te verwacnten een ..convooi" met escorte op 4 De Amerikanen beschouwen j de^GolFvarf Biscale ^Hetcon1 een herstel van West-Duitsland v00i" wordt hier door onder zee- 1118 een schepen van het escorte m on- derzeebootbestrijding te oefe nen, waarbij ook vliegtuigen van de wal ingeschakeld worden. Franse en Britse kruisers en Engeland, Frankrijk, Neder land en België zullen deze zo mer samenwerken in gecombi neerde oefeningen ter zee, ten einde hun oorlogsschepen te wennen aan een samengaan als defensie-eenheid. De oefeningen zullen van 30 Juni tot 8 Juli worden gehou den. Aan de oefeningen zullen deelnemen: de Britse thuisvloot versterkt met plaatselijke flo- tilles jagers, fregatten, onder zeeboten, mijnenvegers en kust- patrouillevaartuigen Franse zware en lichte krui sers, vliegkampschepen, jagers, onderzeeboten en kleiner mate riaal, tijdens hun jaarlijkse kruistocht langs de N.W. kust van Frankrijk. Nederlandse jagers, kanon- kf^i^^eninaSfaal;ee^Bel^ische Attvijsiende motie met algemene stemmen aangenomen mijnenvegers. De luchtstrijdkrachten der 4 naties zullen ook deelnemen met bommenwerpers, jagers, onder- zeebootbestrij dingsvliegtuigen en verkenners. Met de leiding der oefeningen wordt belast Admi raal Sir Roderick R. Mc Grigor. KCB. DSO; opperbevelhebber van de thuisvloot, terwijl het commando der tegenover elkaar staande strijdmachten bij de verschillende oefeningen (bij toerbeurt) door vlag- en hoofd officieren der 4 marines zal worden uitgeoefend. Bijzondere aandacht zal wor den besteed aan samenwerking van de strijdkrachten der W.U. bij de verdediging van convooi- en tegen aanvallen van onder zeeboten en vliegtuigen en ook aan gemeenschappelijke mijn- veegoperaties. De schepen der verenigde strijdmachten zullen zich vanaf 30 Juni in een haven aan de Zuidkust van Engeland verzamelen. Tijdens de overtocht naar de verzamelhaven zullen kleine oefeningen worden gehouden. Nadat de schepen hun beman ningen in deze haven gezamen lijk nog verder hebben geoefend Winston Churchill heeft in 'n rede te Boston verklaard, dat Europa reeds enige tijd commu nistisch zou zijn geweest en Londen onder 'n bombardement zou liggen, indien Amerika de atoombom niet zou bezitten. Hij beschuldigde „veertien mannen in het Kremlin" ervan honder den duizenden mensen in be dwang te houden en naar we reldheerschappij te streven. „Over Europa hangt de scha duw van de vrees. Op de vraag of wij de koude oorlog winnen, moeten wij zowel naar Azië als Europa zien. In Europa is de po sitie met succes gehandhaafd en duur betaalde ttid streed aan de zijde van de vrede door de won dërbare inspanning van de luchtbrug." Het ineenstorten van China noemde hij de ernstigste ramp sinds de overwinning in wereld oorlog numero twee. Zfj was ver oorzaakt door de „communisti sche aanval en intrigue". Het absorberen van China en India in een door 't Kremlin beheerst communistisch imperium zou „onnoemelijk leed en "bloedver gieten" over acht a negenhon derd millioen mensen brengen. De eenheid der Engels spreken de wereld „is onze huidige red ding, nu wij tegenover proble men staan, die de gruwelijkste zijn van alle tegenover welke 't Christendom zich ooit geplaatst zag". „Wij zien ons thans tegenover iets geplaatst, dat even slecht is als Hitler, doch in sommige opzichten machtiger". „Achter het Kremlin", zo vervolgde hij, met zijn zendelingen in ieder land als vijfde kolonne", stond „het grootste leger van de we reld, in de handen van een re gering, die imperialistische ex mentele scheuring, welke zich tussen het communisme en de rest van de mensheid had voor gedaan. Het zeker stellen, dat de zaak van de vrijheid door aile hulp middelen, met overleg en het toepassen van hoge wetenschap verdedigd was, gaf de beste hoop. dat een derde wereldoor log voorkomen zou worden. Dit zou het zekerste middel zijn om niet geknecht of vernietigd te worden. Zijn laatste volzin was: „Laat ons dus voorwaarts gaan bij het vervullen van onze opdracht en onze plicht. God vrezend en niets anders". Bij zijn aankomst te Boston droiig het publiek door het po- litiecordon heen en politieman nen moesten een weg voor Churchill banen naar de auto. De menigte juichte hem aan houdend toe en hij nam zijn hoed af en maakte het bekende V-teken. Churchill sprak tot een me nigte van ongeveer 14.000 per sonen in „Boston Garden" op 'n herdenkingsvergadering van 't technologische instituut van Massachusetts. Onder de toe hoorders bevonden zich onder meer sommige der meest voor aanstaande geleerden der we reld. De redé werd door radie en televisie uitgezonden. kaart van de Nederlandse Spoor-'pansië nastreeft, zoals geen -■» keizer ooit gedaan wegen voor blindengeleiders voor de reis van Engeland naar j Nederland en terug wordt de re- ductie verleend op vertoon van een bewijsstuk, verkrijgbaar bij de Engelse blindeninstituten of bij de Continental Traffic Mana ger van de Executive British Railways Eastern and North Eas tern Regions, Liverpoolstreet sta tion, Londen E.C. 2. De „Zeeland" is de eerste scheepvaartondememing ter we reld, di':e de blinden ontheft van de extra-reiskosten voor zijn ge leider. foor een spoedig West-Europee, •conomisch herstel. En toegegeven moet worden,1 dat zij hier het gelijk aan hun zijde hebben. Ruhrgebied bijvoorbeeld vliegkampschepen zullen een is het belangrijkste industrie- bomïbardementsoefening houden. gebied van dit deel van ons we relddeel. De productie aan ko len en üzer kan onmogelijk ge mist worden. Mits deze produc tie maar niet voor oorlogsdoel einden door de Duitsers wordt aangewend, komt zij ten goede aan de wederopbouw van alle West-Europese staten. Onze eigen export en dan vooral de agrarische, die voor Nederland een levenskwestie vormt, is op den duur zonder een koopkrachtig Ruhrgebied ten dode opgeschreven. Derhal ve moeten ook wij Nederlanders n*it vredig herstel van West- Jir> Aand met vreugde begroe- daar de mogelijkheden om Sgulaehe l£SSS\?BejS&en" moet ook in het licht van dé toenemende activiteit van de Duitse handel gezien worden, en opent voor de Nederlandse land bouw, veeteelt en tuinbouwsec tor hopenlijk nieuwe gunstige perspectieven. oardementsoefening houden, waarna de carriervliegtuigen luchtaanvallen op 't „convooi" zullen doen. Daarna keert deze gehele scheepsmacht nu ge zamenlijk terug, om weder om door onderzeeboten te wor den aangevallen en tenslotte onder de kust in het Kanaal eveneens door bommenwerpers en motortorpedoboten, waarbij vliegtuigen van de R.A.F. en Coastal Command als bescher ming dienst zullen doen. Mijnenleggers en mijnenve gers zullen ondertussen op eigen gelegenheid hebben geoefend, en op 7 Juli zullen alle strijd krachten in Portland binnen lopen, waar de oefeningen zul len worden besproken en geana lyseerd. Op 8 Juli zullen de De Economic Cooperation Administration heeft Donderdag een reeds aan Nederland verstrek te machtiging voor de aankoop van niet-oliehoudende zaden in de V. S. (levering vierde kwar taal 1948) met 87.000 dollar ver laagd. Het voornaamste onderwerp, dat tijdens de raadszitting in St. Jansteen gisteren werd be sproken, stond niet in een agendapunt omschreven, doch kwam eerst bij de rondvraag ter sprake. En het betrof hier de geruchtmakende annexatie kwestie, welke de gemoederen in St. Jansteen danig heeft ver hit, zo zeer zelfs, dat, teneinde de bevolking te kalmeren, de burgemeester, zoals reeds ge meld, besloot tot het uitvaardi gen van een proclamatie. Alvorens verschillende spre kers hun mening over de kwes tie uiteenzetten, wees Burge meester Geirnaerdt er op, dat deze in de gemeente veel dei ning heeft veroorzaakt en dat het vanzelfsprekend Is, dat de Raad haar stem laat horen bij deze bedreiging van de zelfstan digheid der gemeente. Hij hoop te, dat dit op rustige eri waar dige wijze zou geschieden en meende, dat een bespreking kan medehelpen om de gemoederen te kalmeren en de bevolking gerust te stellen. Op een vraag van de heer P. Blommaert, of bij B. en W. thans officiële gegevens bekend zijn, daar het anders voorbarig zou zijn besluiten te nemen,.en op een vraag van de heer Ag- ten, of het, indien er iets be kend is, misschien wenselijk zou zijn dit niet in openbare vergadering te behandelen, antwoordde de Burgemeester dat er officieel niets bekend is. Als een donderslag bij heldere hemel zijn de desbetreffende persberichten uit de lucht ko men vallen en de voorzitter neemt aan, dat de pers geen berichten lanceert zonder bron. Teneinde zijn persoonlijke zienswijze aan de raadsleden kenbaar te maken, meende spr. er goed mede te hebben gedaan aan de leden bij de agenda een exemplaar van „De Vrije Zeeuw" te doen toekomen, waarin het vraaggesprek voorkomt, dat hü naar aanleiding van deze kwes tie had. De grote verontwaardiging, welke in de gemeente ontstond, noopten tot het doen van enkele stappen, waarbij B. en W. aan Ged. Staten echter weinig an ders konden vragen dan: wat is er aan de hand? Spoedshalve werd hierop door de Commissaris der Koningin namens Ged. Staten medege deeld, dat het betreffende pers bericht ten enenmale praema- tuur moet worden geacht. Het vraagstuk der grenswijzigingen in Oost Z.-Vlaanderen is inder daad bij Ged. Staten in studie, doch er werd nog geen beslis sing genomen en dit zal niet worden gedaan zonder de be trokkenen eerst te horen. Tijdens een onderhodd, dat de Burgemeester dezer dagen met de Commissaris der Koningin had, deelde deze mede, dat het plan nog niet „planklaar" is, doch dat er in ieder geval over leg zal worden gepleegd. Spr. wees er voorts op, dat St. Jansteen zich gehouden heeft aan de toezegging gedaan door de Commissie-Mes. Alhoe wel St. Jansteen officieel niet in kennis werd gesteld van be staande annexatieplannen, blijkt uit een raadsverslag In De Stem van 21 Febr. 1949, dat de Bur gemeester van Hulst in zijn nieuwjaarsrede wel over an nexatie in 1949 sprak, waaruit, aldus spr., blijkt, dat het lek, waarover Ged. Staten spreken, niet van vandaag of gisteren is. Voorts meende de heer Geir- naert, dat het vanwege de on rust, welke veroorzaakt werd, niet mogelijk meer is deze kwes tie in besloten zitting te behan delen. De bevolking heeft het recht te weten, wat er gebeurt en aan haar is de Raad verant woording verschuldigd. In dit verband verzocht hij de Raad B. en W. te machtigen alles te doen wat noodzakelijk is om een ramp te voorkomen. De onrust bij de bevolking is nog allerminst verdwenen, Za terdag vindt een vergadering plaats, belegd door een comité van actie en waarvoor verschil lende verenigingen werden uit genodigd. Dit comité acht an nexatieplannen onaanvaard baar en noemt deze, zo zij door gang zou vinden, een eeuwige bron van twist en tweedracht tussen de bevolking van St. Jan steen en Hulst. Burgemeester Geirnaerdt ver klaarde verder, dat er reeds tij dens de bezettingsjaren pogin gen in het werk werden gesteld om tot annexatie van St. Jan steen te geraken en hij in die tijden door 'n lid van G.S. daar mede bedreigd werd. Wie echter in die bewogen tijden aan der gelijke dingen kon medewerken, kan spr. geen goed Zeeuws-Vla ming noemen (instemming). Een bloeiende en gezonde ge meente mag niet worden opge offerd, al wil St. Jansteen dan ook niet blind zijn voor de be langen van anderen. Nadat nog enige tijd gedis cussieerd was, waarbij bleek, dat verschillende. Raadsleden het communiqué van G.S. betref fende het „lek" weinigzeggend vonden en zij de mening uit spraken, dat dit communiqué in feite niets weerlegt en ook de reeds bij sommigen bestaande slagzin „Liever bij België dan bij Hulst" nog even genoemd was, nam de Raad tenslotte, op voorstel van de heren Dobbelaer en Martinet, met algemene stemmen een motie aan met de volgende inhoud: De Raad der gemeente St. Jansteen, kennis genomen hebbende van de in de pers verschenen berichten om trent opheffing der gemeen te St. Jansteenzomede van de inhoud van het schrijven van de heer Commissaris der Koningin in Zeeland van 28 Maart j.l., overwegende dat dit pers bericht grote ongerustheid heeft verwekt t.a.v. 't voort bestaan der gemeente. dat deze onrust niet kan worden weggenomen door het door G.S. dan de pers ver strekte communiqué en ook niet door het hierboven aan gehaalde schrijven van de heer Commissaris der Konin gin, spreekt als zijn mening uit, dat het dringend noodzake lijk is, dat óp duidelijke en afdoende wijze aan deze on zekerheid door G.S. een einde wordt gemaakt; brengt reeds nu ter kennis, dat tegen elke aanslag op 't grondgebied der gemeente Sint Jansteen met aïle kracht die in zich is, zal worden op gekomen, besluit deze motie ter ken nis te brengen van G.S. en gaat over tot de orde van de dag. De waterleiding. Tevoren had de Raad zonder veel discussies een aantal inge komen stukken behandeld. Een voorstel tot het verlenen van garanties aan de N.V. Wa terleiding Maatschappij „Z. Vlaanderen" met betrekking tot de aansluiting van een gedeelte van Heikant en Absdale aan haar buizennet, werd met 9 te gen 2 stemmen goedgekeurd, echter niet zonder dat hierover in den brede was gediscussieerd. Hierbij bleek, dat (ook bij verschillende voorstemmers) de mening bestaat, dat de gemeen ten-aandeelhouders dier maat schappij feitelijk onder dicta tuur der „Waterleiding" staan en deze als het ware een „staat in de staat" vormt. Speciaal de heer P. Blommaert kantte zich tegen het voorstel en achtte het niet verantwoord, het budget van de gemeente met 60.000 te belasten (veertigjarige ga rantie ad ƒ1135 en ƒ2653 per jaar, bij een te verwachten ver bruik van ƒ2365,40 per jaar). De vaststelling der gemeente begroting voor het dienstjaar 1949 leverde weinig moeilijkhe den op. Inkomsten en uitgaven bedragen 177.875,55. Ook een wijziging der begro ting dienstjaar 1948 werd z.h.s. goedgekeurd. i tsaar of heeft". Churchill zeide te geloven, dat oorlog niet onvermijdelijk is. Men behoorde niet tot geweld dadige of overhaaste actie over te gaan en men moest hoop en geduld niet laten varen. Er wa ren verschillende gunstige pro cessen gaande. Onder de stoot van het communisme sloten alle vrije landen zich hechter aan een dan zy ooit te voren deden of konden doen. De reden was de zware druk van buiten af „Wij koesteren geen vijand schap jegens de Russen en wij wensen hun niet hun wettige rechten en hun wettige veilig heid te ontzeggen". Het doel moest blijven de Rus sen overal te ontvangen als broeders in de mensenfamilie. Van de Sowjet-Unie werd niets anders gevraagd, dan goede wil en eerlijk spel. „Indien er ech ter een zenuwenoorlog is, Iaat ons dan zorgen, dat onze zenu wen sterk zijn en nog versterkt worden door de diepste overtui ging van ons hart. Indien wij standvastig bij elkaar blijven en in geen enkele vorm de tyrannic en het slechte bevredigen, zou het wel eens kunnen zijn, dat niet onze zenuwen of ons cul tuurstelsel ineen storten. Dan zou de vrede alsnog gehandhaafd kunnen blijven". Sprekende over unies en ver bintenissen, welke „met 'n snel heid en een werkelijkheidszin tot stand kwamen, die onder andere omstandigheden mis schien een generatie nodig zou hebben gehad, zeide hij, dat hem de meest waardevolle was „de broederlijke verbintenis tus sen het Britse Gemenebest van landen en de Verenigde Staten". Hij zeide de kracht van Enge land niet te onderschatten. Toch was hij van oordeel, dat er 'n wereldapparaat moest komen dat alle leden zou vrijwaren van aggressie. De Verenigde Naties waren tot nu toe verscheurd en ver ward door het Sow jet-Russische antagonisme en door de funda- over Atlantisch Verdrag. Tass, het officiële Sowjetrus- sische nieuwsbureau, heeft Vrij dagmorgen vroeg een memoran dum van de regering der Sow jet-Unie over het Atlantisch verdrag gepubliceerd. In dit memorandum zet de Regering der Sowjet-Unie haai bezwaren tegen dit Verdrag uit een en beweert, dat het uitslui tend tegen Rusland gericht is en aggressieve bedoelingen heeft tegen 't communisme. Zij komt tenslotte tot de conclusie dat 't Atlantische Verdrag in strijd is met het Handvest der Verenigde Naties, met de verdragen tussen Rusland en Engeland en Rus land en Frankrijk en met de overeenkomsten te Jalta en Potsdam gesloten. De tekst van het memoran dum is Donderdag toegezonden aan de Regeringen van de V.S., Engeland, Frankrijk, België, Ne derland, Luxemburg en Canada. Nog geen, Russische Nota in Den Haag ontvangen. In verband met de door Radio Moskou bekendgemaakte Russi sche nota aan de landen van 't Atlantisch Pact verklaarde men gisteren te bevoegder plaatse in Den Haag, dat een nota van de Sowjet-Unie hier niet ontvangen is. Het bericht wekte daarom enige verbazing, omdat het ge heel ongebruikelijk is, de inhoud van een diplomatieke nota te publiceren voordat zij is aange boden. De uit zes man bestaande Chinese regerings-„vredesdele- gatie" is Vrijdag, onder leiding van Generaal Tsjang Tsji- Tsjoeng, naar Peiping vertrok ken, voor het voeren van vre desonderhandelingen met de Communisten. De delegatie werd uitgeleide gedaan door de Chinese Minis ter-President, generaal Iio Jing-Tsjin en door de leiders van verschillende regerings lichamen. Een grote menigte juichte en applaudiseerde. tóen de delegatie het voor haar be stemde vliegtuig besteeg Twee brieven, gedateerd 31 Maart, waarin Australië en In dia een verzoek indienden bij Trygve Lie, om de Indonesische kwestie als aanvullend agenda punt op te nemen bij de door de Assemblee van de Veiligheids raad in het tweede gedeelte van haar derde zitting te behande len onderwerpen, waren vrijwel gelijkluidend. Behalve dit ver zoek behelsden deze brieven niets. De Australische gedelegeerde J. D. L. Hood verklaarde te Lake Success Donderdag, dat dit ver zoek is ingediend gezien het in gebreke blijven door Nederland om te voldoen aan de resoluties van de Veiligheidsraad. Dat dit verzoek wordt gedaan aan de Assemblee betekent niet, dat de Indiërs critiek willen uitoefenen op de Veiligheidsraad, hun be doeling is alleen, de vrienden van de Republiek in de gelegen heid te stellen, in de Assemblee hun zienswijze kenbaar te ma ken. In de Amerikaanse pers te New York wordt deze stap ge kenschetst als het resultaat van besprekingen tussen de landen van de Nieuw-Delhi conferentie, hoewel, naar werd vernomen, enige dier landen zich niet met deze stap van India en Austra lië hebben willen inlaten. Dat Australië tot de initiatiefnemers behoort, wordt hier van te meer betekenis geacht, omdat Dr Evatt voorzitter is van de As semblee en een grote invloed heeft in de zaken van de Ver enigde Naties. Palar verklaarde, dat deze stap hem welkom is. Een woordvoerder van de delegatie der Verenigde Staten zeide, er door te zijn verrast. Volgens een der bepalingen van het Handvest zal de Assem blee zich onthouden van eniger lei aanbeveling met betrekking tot een geschil of een bepaalde toestand „zolang de Veiligheids raad met betrekking tot dat ge schil of die toestand de hem opgedraf&n functie uitoefent", tenzij de Veiligheidsraad „daar toe het verzoek doet". Ofschoon in het huidige sta dium de Indonesische kwestie nog voorkomt op de agenda van de Veiligheidsraad, sluit artikel 12 van het Handvest, volgens een van gezaghebbende zijde uit de V. N. gegeven interpretatie, een debat (in tegenstelling tot het doen van aanbevelingen) over een bepaalde aangelegen heid door de Assemblee niet uit, ook al maakt zij nog een onder werp van behandeling' door de Veiligheidsraad uit.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1