De komende manoeuvres DE MILITAIRE EN ECON. TOESTAND Kroonprinselijk Paar op Schiphol aangekomen en Volkshuisvesting Rijbewijzen voor doven AANVAL op Nederland ATelW s3ns» VIJF BATALJONS SPANNENDE REIS VAN NEDERL. KUSTVAARDER De rantsoenering in Frankrijk Begroting van Wederopbouw Sn de Amerikaanse Senaat van de Siliwangi-divisie aan Ned. zijde der Westerse Unie VRIJDAG 1 APRIL 1949. RUIMER VLEESRANTSOEN Algerië en het Noord-Atlantisch Pact De U.N.R.R.A. gellkwideerd De ioestanri in Syrië Tsjiang K^i-Sjekza! Chinese vredasdelegat'e steunen Naar een systeem voor koplampenverlichtlr.g Onder bevel van Admiraal Mac Gregor De strijd aan de Chlnees- Indochinese grens Vermfndert Tito steun aan Griekse guerllla-strijdars? Einde 31 December Internationaal jeugdcentrum te Lun*sren Werken Duitse wapen- fabrieken voor Sovjet-Unie? Frankering bij Abonnyu»-; WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K. N. M I. te De Bilt, geldig van Vrldagochtend tot avond. Iets lagere temperatuur. De op vele plaatsen aanwezi- ge mist zal in die loop van die ochtend optrekken. Daarna droog weer met tijdel. enkele overdr. wolkenvelden. Zwak ke tot matige wind tussen N. en O. Iets lagere temperatu- nen dan gisteren. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J. van Oereren Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Temeuzen Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Uitgave Stichting „De Vrjje Zeeuw" - Verschijnt dagelijks 5e Jaargang No- 1079. Drukkerij N.V. Firma P- J. van de Bande Temeuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties iot des namiddags 4 uur Rubriek kl advertenties: 6 regels 60 ct.; Iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder ar. Bureau van dit Blad 10 cent ZON- 1949 EN MAANSTANDEN'. Zon Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. Mrt. Opk. Qnd. Opk. Ooft April. 1 6.16 1913 7.06 30.44 2 6.14 19.14 7.21 0.00 3 6.12 1916 7.42 4 6.10 19 18 8.13 1.16 O 6.07 19.20 8.57 2.26 6 6.05 19.21 9.59 3 23 7 6.03 19.23 11.16 4.0 8 6.00 19.25 12.44 4, 37 9 5.58 19.26 14.15 4 50 WEEKOVERZICHT. In een weekoverzicht, uitge geven te Batavia wordt medege deeld, dat „een langzame doch geleidelijke vooruitgang in alle gebieden op Java duidelijk zichtbaar is. In Bantam en Oost-Java ver beterde de toestand evenzeer. In het oude Republikeinse ge bied van Midden Java is de vei ligheid nog onvoldoende. In het gebied van het Sultanaat van Djogja wordt de toestand vrij wel beheerst door het feit dat het apparaat van het Sultanaat nog steeds stil ligt. In het Noor delijk deel van Midden Java is de toestand bepaald gunstig. In het overzicht wordt voorts gezegd, dat in de stad Djogja de toestand zich positief ont wikkelt, waarbij dan voorbeel den worden gegeven van herstel van fabrieken en ondernemin gen. Een groot aantal leden van 'n ten Westen van Djogja opere rende terreurgroep is uitge schakeld. In Solo waar de voedseltoe stand bevredigend is wordt het herstel geremd door rampokge- vaar en het feit dat vele arbei ders zijn uitgeweken. Ten Wes ten van Solo werd een gewapen de groep van 250 man geheel geneutraliseerd. Hetzelfde ge- eurde met een groep van 80 leden in de omgeving van Poer- wokerto. Het overzicht meldt verder een duidelijk merkbare vooruit gang in de algemene situatie in Oost-Java, terwijl in Besoeki en Modjokerto een „niet onaan- aenlijk aantal leden van de T. N. I. zich aanmeldde". Som migen van hen wensen te wor den ingezet tegen de benden van communisten en leden van Isla mitische strijdgroepen. In Bantam bloeit de economi sche activiteit op. De opening van de spoorweg Rankasbitoeng Batavia kan begin April ver wacht worden. In het gebied van West-Java afln Republikeinse groepen ac tief en richten zich voorname lijk tegen eigendommen van de bevolking en ondernemingen en fabrieken. Door krachtig optre den van de Nederlandse troepen leden deze groepen gevoelige verliezen. 200 Man hebben zich hier met bewapening overge geven. De haven van Chenbon ont wikkelt zich snel weer naar de oude bloei. De verbetering van de toe stand op Sumatra houdt aan dank zij voortgezette intensieve patrouillegang. Verschillende fabrieken buiten de Negara Su matra's Oostkust zijn weer in werking gesteld, terwijl in Djambi dagelijks weer duizend ton olie wordt gepompt en naar Pladjoe vervoerd. In de Lam- pongs bestaat zowel bii de amb tenaren als bij de bevolking een grote bereidheid tot samenwer king. luchthaven Schiphol binnen. Het bracht de Noorse Kroonprinses en Kroonprins, Martha en Olav, in ons land. Prins Bernhard begroette het Koninklijk Echtpaar zeer harte- liik. Terstond na de begroeting stapte het Kroonprinselijk Paar met Prins Bernhard in de eerste der beide gereedstaande hof- auto's. De leden van het gezel schap namen in de tweede hoi- auto plaats, waarna zonder ver der oponthoud naar Soestdijk werd gereden. Prins Bernhard lieg roet de Noorse Gasten. Precies op tijd gleed gisteren middag 't K.L.M.-lijntoestel uit Oslo, de PH-TDU, de nationale >De levering; van slachtvee in het binnenland verloopt zodanig, dat voor de volgende veertien daagse distributieperiode het vleesrantsoen op 250 gram per week zal worden gebracht. In de bonnenlijst van volgende week Donderdag zullen derhalve bonnen worden aangewezen voor 500 gram vlees. Het publiek houde er rekening mede, dat varkensvlees een be langrijk deel uitmaakt van de vleestoewijzing aan de slagers, zodat het niet uitslu'tend rund vlees kan verlangen. Het zal van de verdere ontwikkeling van de binnenlandse aanvoer afhangen of deze ruimere beschikbaarstelling ook in volgende distr'butieperio- den gehandhaafd kan blijven. EERSTE KAMER. Abdel Krim, voormalig leider tan de Riff-opstand, die in Mei 1947 uit Frankrijk ontsnapte, aou naar men meent te weten, «en protest voorbereiden aan de V. N. tegen de insluiting van Algerië in het gebied van het Moord-Atlantisch Pact. Algerië werd uitdrukkelijk vermeld, omdat het door de Fransen werd beschouwd als een departement van Frankrijk en derhalve begrepen bij het ge bied van het Franse moeder land. De kern van de klacht, zo meent men te begrijpen, zal zijn, dat Algerië recht heeft op zelf beschikking en derhalve niet als deel van Frankrijk moet worden behandeld. Abdel Krim, die thans in Cairo verblijft, zou ook kunnen stellen, dat indien de •ndertekenaars van het Pact toestaan, dat Algerië wordt meegerekend, zij een annexatie sullen erkennen, waartegen de Noord-Afrikaanse nationalisten bitter gekant zijn. De UNRRA, de eerste inter nationale organisatie, die is in gesteld om de uit de oorlog voortgesproten noden te leni gen, heeft Donderdag officieel opgehouden te bestaan. Het hoofdbestuur, dat voor de laatste maal te Washington is bijeengekomen, heeft medege deeld, dat een bedrag van 1.700.000 dollar, waarover het nog beschikt, aan het Interna tionaal Steunfonds voor de Jeugd" is overgemaakt. Het laatste financiële verslag, dat Woensdag is verschenen, maakt melding van het vele werk, dat sedert Maart 1945 is verricht. De UNRRA heeft ge durende haar bestaan gelden en goederen ontvangen ten be drage van 3.968.392.725 dollar. 02,82 van deze som is gebruikt voor de hulpverlening aan door de oorlog getroffen landen. Het uitgaansverbod is Don derdagochtend opgeheven. In hoofdstad en in de andere ren is aUes rustig. De bestu- jpiiiJterken onder verantwoor- tarissen van gemene secre- niting p-!fPr"eenheden hebben telt «S'a hzfte0ïjË; regering zal vormen, de kamers zal ontbinden en eigenmachtige nieuwe verkiezingen zal gelas ten. De politieke toestand blijft alleszins verward. Tijdens de Senaatsdebatten van Woensdag over de E.C.A.- hulp sprak Senator Owen Brew ster de beschuldiging uit dat op de vooravond van de oorlog, l^oen, zoals Brewster zeide „zelfs in het uur van onze grootste be hoefte, toen wij reeds een begin hadden gemaakt met een leen- en pachtprogramma om te trachten de belaagde democra tieën enige hulp te verschaffen" de Nederlandse kartels in Indo nesië hadden geweigerd aan de V. S. een gedeelte van hun rub- bervoorraden te verkopen, ten zij tegen buitensporige voor waarden. In 1943 had Walter Foote, de toenmalige Amerikaanse con sul-generaal voor Indonesië, die toen echter in Australië ver bleef, Brewster gewezen „op het uiterst gewetenloze voordeel, dat deze belanghebbenden in het Nederlands beheer van grote rubbervoorraden hadden behaald zowel ten koste van de V.S. als van de andere in moei lijkheden verkerende mogend heden". Foote had Brewster er op gewezen, dat deze belangen niet meer in staat behoorden te worden gesteld zeggenschap te heren Hatta en Sukarno werke lijk mensen van standing zijn. Senator Aiken (Vermont) vroeg, welk nut het Atlantische Pact zal hebben als de Verenig de Staten, om Nederland te spa ren, acties als in Indonesië plaats hebben, oogluikend toe staan, doch daardoor de millioe- nen-massa's in 't Verre Oosten er toe brengen, elders uit te zien naar vrienden en ook naar han del. Senator Morse (Oregon) bracht de kwestie van het onderwerpen van het Indonesische geschil aan een uitspraak van het in ternationale gerechtshof ter sprake, doch hij ziet hierin in 't huidige stadium geen heil. Als van Nederlandse zijde wordt ge dreigd met uittreding uit 't At lantische Pact, indien de V.S. de E.C.A.-steun zouden intrekken, dan acht spreker dit veel lijken j op internationale chantage en het uitlokken van Internationa- I le omkoperij. Senator Vandenberg (Michi- gan), stelde hiertegenover in 't licht dat zelfs de Veiligheidsraad nog niet verder is gegaan dan stappen te doen op de weg naar krijgen over vitale'"rubbervoor- e®n., vreedzame oplossing en raden, waarvan de V.S. afhan-no91^ sanc^,}e,s ,^®ePas^ ,om Z1-in De Eerste Kamer heeft gister morgen de behandeling van de begroting van het Departement van Wederopbouw en Volkshuis vesting voortgezet. De heer Kraaijvanger (KVP) betoogt, dat er beslist veel en veel te veel ambtenaren verbon den zijn aan 't apparaat van de Wederopbouw. Er wordt z.i. te veel administratieve arbeid ver richt. Als de particu' fren niet ge ïnteresseerd worden in de wo ningbouw zal er van het wo ningprobleem niets terechtko men, meent spr. Hij acht het van het grootste belang de mas sa. eigenbouwers weer in te schakelen. Voor de institutio nele beleggers ware een andere weg te volgen. De huurwaarde dient zodanig bepaald te wor den dat het onrendabele deel er niet meer is of heel klein wordt. 's Ministers antwoord ten aan zien van de financieringsrege- ling voor montagebouw acht de heer Kraaijvanger teleurstel lend. Deze regeling is z.i. niet aan een hijzonder systeem aan gepast. De heer Kraaijvanger geeft verder o.m. te kennen, dat één tariefloon in de bouwvakken voor het gehele land een gevaar inhoudt. De heer Tialma (A.R.) acht het schema voor de verdeling cratisch. Hij vraagt of de- Minister be reid is een regeling te treffen,- dat bouwvolume, dat gemeenten ongebruikt laten, toegewezen kan worden aan andere ge meenten. Voorts wenst spr. meer vrijheid voor de gemeente besturen ten aanzien van de be steding van het bouwvolume. Het gaat z.i. niet aan de hu ren in een bevroren toestand te laten. Tenslotte bepleit hij nauwere samenwerking tussen de departementen van Weder opbouw en Volkshuisvesting en van Economische Zaken ten aanzien van de woningbouw. De heer Schipper (A.R.) heeft er bezwaar tegen, dat de Minis ter gebruik maakt van partij politieke vergaderingen tot het doen van mededelingen van al gemeen belang. Naar zijn op vatting behoren deviezen be schikbaar tc wol den gesteld voor de woningbouw en in het kader der soberheid minder voor genotmiddelen. De heer Schipper bepleit maatregelen om te voorkomen dat arbeiders uit het bouwbe drijf naar andere takken van bedrijf overgaan. Hij verklaart zich tegen het verblijf van ar beiders in kampen. De geestelijke zorg in de kam pen van de Wederopbouw en de D.U.W. moet in handen van de kerken gelaten worden. voor enkele materialen op het buitenland zijn aangewezen, maar de vraag is of het tot een vrije uitwisseling zal kunnen Na raadpleging van het medisch komen. psychologisch verkeerstechnisch In de nieuwe toewijzing college heeft de K.N.A.C., zich Onjuist zou het z.i. zijn de duplex-woningen in overwegend aantal te bouwen. Het bouwen dezer woningen kan het best beperkt worden door de bouw verenigingen. Spr. verklaart geen bezwaar te hebben tegen steun om de particuliere bouw op gang te brengen; in dit verband merkt hij op, dat er streken zijn, waar mén de particuliere exploitatie van arbeiderswoningen niet kent. De heer Brandenburg (CPN) zegt de duplex-woningen, welke de Minister op het oog heeft, een grote achteruitgang zijn op het gebied van de woningbouw, zoals we die de laatste dertig jaren kennen. De heer Reijers (C.H.) sluit zich aan bij de in het voorlopig verslag tót uiting gebrachte waardering jegens de Minister. Hij verheugt zich over de terugkeer tot de zelfwerkzaam heid der gemeentebesturen. Spr. wenst serieus te doen na gaan hoeveel mensen in werke- tewerkgesteld; uit de begroting- wordt de situatie niet duidelijk, lijkheid bij het departement zijn Bijzondere aandacht vraagt hij voor Zeeland, aan welke provincie het land een ereschuld heeft. Dit deel van ons vader land mag niet over één kam ge schoren worden met andere streken. De volkswoningbouw is 'n al gemeen belang; spr. verklaart geen voorstander te zijn van streng gesloten confessionele woningbouwverenigingen. De Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, de heer In 't Veld, geeft in zijn antwoord te kennen, dat hij niet inziet dat ef bezwaar tegen is, dat hij op partijvergaderin gen spreekt. Het aantal ambtenaren is per 1 Maart gedaald tot 5600 tegen 7100 op 1 Januari van het vorig jaar. De bouwmaterialenindustrie vreest voor overproductie; om haar over deze vrees heen te helpen heeft spr. zijn dertig- jarenplan ontwikkeld. In Bene- lux-verband zou men slechts nemen bankgebouwen een zeer bescheiden plaats in. De ver bouwingen en het Butlinkamp door de heer Brandenburg ter sprake gebracht houden ver band met de bevordering van het vreemdelingenverkeer, welke een algemeen volksbelang ge acht kan worden. Of door de defensie-plannen van het Atlantisch Pact het bouwplan in gevaar zou worden gebracht kan de Minister niet zeggen, maar hij meent dat we al een heel eind in 1949 zijn voor de defensieplannen aan de orde zijn. Er zal naar gestreefd moeten worden om zoveel mogelijk de viezen voor de woningbouw be schikbaar te krijgen. Hij meent, dat de financie ring van de montagebouw thans bevredigend loopt. Door de duplex-woningen af te wijzen is men niet eerder door de woningnood heen; deze zal dan enige jaren langer duren. De montagebouw zal moeten komen op een peil, waarop ge concurreerd kan worden met de normale bouw. Z.i. moet dat eind volgend jaar geschied zijn; de systemen, die dat niet kun nen, zullen dan moeten afvallen. Te ruim vijf uur breekt de Minister zijn rede af. De voorzitter verdaagt de vergadering tot Dinsdagmiddag half twee. andermaal gewend tot de Com missaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland met verzoek te bevorderen, dat aan doven een rijbewijs zal worden uitge reikt. Het college is van oordeel, dat hardhorendheid résp. doofheid andere zintuigen scherpt en een bestuurder dubbel voorzichtig maakt. Niet de dove, maai" de psychisch ongeschikte bestuur ders zijn een gevaar op de weg. Wordt de doofheid opgeheven door een gehoorapparaat, dan is er volgens bedoeld college geen enkele aanleiding zo'n bestuurder een rijbewijs te onthouden. De K.N.A.C. heeft zich met een overeenkomstig verzoek gewend tot de Minister van Verkeer en Waterstaat. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat Ge neralissimus Tsjiang Kai-Sjek bereid is de pogingen van de Chinese nationale vredesdelega- tie, om tot overeenstemming met de communistische leiders te komen, te steunen. Gemeld wordt, dat dit Woens dag tijdens een besloten zitting van het Chinese parlement door het hoofd der delegatie, Tsjiang Kai-Sjek als president van het Chinese volk is aanhoudend ge streden over het vraagstuk, in hoeverre hij steun zou verlenen aan de pogingen van de waar nemend president Li Tsoeng Jen, om vrede met de commu nistische leiders te sluiten. kelijk zijn Senator Malone (Nevada) be schuldigde de Nederlanders van zodanige financiële manipula ties die zij kunnen toepassen door huh controle op het geld wezen en de in- en uitvoer dat de verkopers in Indonesië voor naar de V.S. geëxporteerde goederen niet meer dan 20 van de waarde ontvangen. „Het gevolg daarvan is geweest, dat goederen als copra, tin, rubber, specerijen enz. zich in Indone sië opstapelden, terwijl wij ze dringend nodig hadden". Ma lone beschuldigde er vervolgens het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken van, de Nederlanders in hun houding te hebben gestijfd door hun de ver zekering te geven, dat er niets zou gebeuren. Malone die ver leden iaar een bezoek aan Indo nesië heeft gebracht gaf de Senaat de verzekering, dat de orders kracht bij te zetten. Teneinde te geraken tot een betere autoverlichting is van Amerikaanse zijde voorgesteld om vergelijkende proeven te organi seren tussen het Europese en Amerikaanse systeem, teneinde te ie van Pasurwlaiizijde aan de leger bepalen, waaraan de voorkeur commandant verzocht zijn mede In de middagvergadering be spreekt de heer Nijkamp (KVP) de moeilijkheden óp het gebied der volkshuisvesting. Vrjf bataljons van de Siliwang divisie in West-Java hebben zich aan Nederlandse zijtde geschaard ,,ir. de overtuiging hun land daar mede te dienen" en met de wens ,.zo spoedig mogelijk met de Ne derlandse troepen mede te werken tot bestrijding van die stromingen, die na de overdracht van de sou- vereiniteit de jonge staat zouden bedreigen", aldus een mededeling van de territoriale commandant van West-Java, generaal-majoor E. Engles. Generaal-maj. Engles verklaarde, dat de Siliwangdivisie in W.-Java vele aanvallen te ver duren hadden, zowel van Neder landse troepen als van de zoge naamde Durul Islamtroepen, die de Islamstaat nastreven èn ster;, communistisch geïnfecteerd zjjin. Ten behoeve van de bevolking, die hiervan zeer grote last ondervond, Uit gezaghebbende Britse bron Europese Unie zrin niet uitgeno- is thans bevestiging ontvangen, digd. dat de eerste gecombineerde ma- De Nederlandse kustvaarder „Zeeland", van de firma Meui- man te Groningen, metende 230 ton, is mede dank zjj. de hulpver lening door twee Engelse gebroe ders nog op 't niopertje in veili ge haven aangekomen. Het schir», met een bemanning van vijf koppen, plus de vrouw van de kapitein en twee kinderen aan boord, was uit Plymouth leeg op weg naar Newlyn. om stenen te laden, toen het in de m'st ver dwaalde, op een klip stootte en snel water begon te maken. De kapitein, S. Havinga, uit Gronin gen, stelde de misthoorn in wer king. Het geloei werd gehoord door twee jonge Engelsen, de ge broeders William Thornilly, die bij de Engelse marine dient, en Garven Thornilly, student, ver toevende in het kustplaats je Per- ranuthoe. De jonge mannen sprongen on middellijk uit bed, renden naar het strand, zetten een rubberboot uit en roeiden in de richting van waaruit het geluid van de mist hoorn kwam, totdat zij contact kregen met de „Zeeland". Zij gin gen aan boord van de kustvaar der en gaven de kapitein precies zijn positie op. De .Zeeland" koerste met behulp van de gege ven aanwijzingen naar Penzance (Cornwall), de dichtstbijzijnde ha ven, en kwam daar juist aan toen het binnendringende water de. machine tot stilstand bracht. moe worden gegeven c.q. tot welk compromis kan worden gekomen. Naar aanleiding van een des betreffend verzoek heeft de per manente verlichtings-commiss'e van de K.N.A.C. een advies uit gebracht over de wijze, waarop deze proeven haars inziens dienen te worden ingericht. 14-JARIGE JONGEN ACHTER HET STUUR VAN VRACHT AUTO. In de Datheenstraat te Den Haag stond een onafgesloten vrachtauto geparkeerd. De 14-ja- rige J. J. K„ wonende aan de Westdu'nweg wist de motor van deze vrachtauto op gang te krij gen en ging er mee rijden. Bij het wegrijden werd het 5-jarige zoontje van de familie Z„ wonen de in de Koppelstokstraat aange reden. Het kind werd met een hersenschudding in het Juliana- Kinderz'ekenhuis opgenomen. Na deze aanrijding reed de jon gen de Koppelstokstraat in, waar een lantaarnpaal werd geramd, waardoor de auto tot stilstand kwam. werking te verlenen bij de pogin gen om onderdelen van de Sili- wangidivisie te brengen tot het staken van de strijd en de ónder- delen t-z t. te reorganiseren en te herscholen, en waar mogelijk om te vormen tot veiligheidsibataljons, waaruit eventueel fderale troepen zouden kunnen worden gevormd. Aanvankelijk verklaarde één ba taljon zich bereid, waarna er meerderen zijn gevolgd .totdat in totaal thans ruim vijf bataljons zich hebben gemeld. Generaal- majoor Engles sprak de hoop uit, dat de goede bedoelingen van deze bataljons ook door de overige Sili- wangitroepen zullen worden inge zien. Bij bovenstaand bericht zij het volgende aangetekend: ,J)arul Islam" betekent letter lijk „Gebied van de Islam" en is een Arabische uitdrukking, ont leend aan de Mohammedaanse ge loofsleer, die de gehele wereld ver deelt in twee groepen, n.l. het ge bied van de Islam (Darul Islam) en het gebied waar de Islam nog niet gevestigd is en dat door de z.g heilige oorlog voor de Islam moet worden veroverd (Darul- harb). De JDarul Ialam-beweging" op Java is, evenals vele dergelijke be wegingen in de loop van de ge schiedenis, gebaseerd op het be ginsel, dat in Islamitische gebie den zoals naar hun oordeel In donesië genoemd moet worden alleen een Islamitische regering behoort te zijn, <Lw.z. een regering die uitgaat van en zich laat rich ten door de beginselen van het Mohammedaanse recht, ook die liggen op sociaal, politiek en eco nomiseb gebied. Zij' zijn dus prin cipieel afkerig van de „neutrale staat". De „Darusislam-beweging" op Java is reeds vanaf het begin van het bestaan der Republiek actief geweest en heeft zich vooral de laatste tijd duidelijk gekeerd zo wel tegen de bestaande Republiek als tegen de Nederlanders. De be weging heeft een leger en is voor al actief in sommige gebieden van de Negara Pasundan met name in de omgeving van Garut waar men reeds in September van het vorige jaar de Islam-staat" heeft afge kondigd. Radio Viet Minh (de Indo-Chi nese beweging voor autonomie) heeft gisteren bevestigd, dat de „Chinese bevrijdingstroepen" ge zamenlijk met de strijdkrachten van de Viet Minh aan de Chinees- Indo-Cchinese grens tegen de Fransen streden. Volgens Radio Viet Minh heeft „het opperbevel van de Vietname se verzetstroepen" als toneel van de actie door Vietnamese en ver bonden strijdkrachten aangeduid de streek van Langson, 130 km ten Noorden van Hanoi. „De Franse troepen, belast met de verdediging van grensposten Jecïen. Vastgesteld werd, dat velen hebben reeds zware verliezen ge uit de gelederen van de vijand zijn gedeserteerd". noeuvres van de Westerse Unie in Juni in het Kanaal en de Golf van Biskaje worden gehouden on der bevel van admiraal MacGre- gor, opperbevelhebber van de home fleet. Aan de manoeuvres wordt deel genomen door lucht strijdkrachten, een honderdtal oorlogsbodems, waaronder gefen pantserschepen, doch wel vlieg dekschepen, kruisers, torpedoja gers en lichte eenheden van de vier betrokken vloten. In vlootkringen spreekt men de berichten tegen, d'e door de „Dai ly Mail" en de „Daily Worker" zijn afgedrukt, en de manoeuvres in verband brengen met de confe rentie van Britse hoge off cierep der drie wapens, die volgende maand wordt nader verklaard, zal de bescherming van de zee routes onderzoeken, die van kapi taal belang zijn voor de verdedi ging van het' Imperium in oor logstijd. Amerikaanse marine-waarne mers zullen er aan deelnemen, andere officieren van de West- Volgens de „Daily Telegraph" bestaat er reden om aan te nemen dat maarschalk Tito is begonnen de Joego-Slavische steun aan de Griekse guerilla-strijders te be ëindigen. De Weense correspondent van het blad schrijft dat „zelfs, nadat Joego-Slavië uit de cominform was gezet, deze voor de gueril la-strijders waardevolle steun werd verleend". „Er worden steeds meer bewij zen geleverd voor het feit dat de Sowjet-Unie bezig is Albanië op uitgebreide schaal in te richten als een bruggehoofd, van waaruit de Cominform zijn ideologische inval van Joego-Slavië kan orga niseren", schrijft de correspon dent verder, die hieraan toevoegt: „In Joego-Slavië zelf bestaan nog steeds geen aanwijzingen, dat Tito veel heeft te vrezen van de mach'naties der buurstaten van het land, tenzij deze gewapender hand door de Sowjet-Unie zouden worden gesteund. Ook in Macedonië, dat altijd een centrum van moeilijkheden is, hebben in de laatste tijd geen noe menswaardige versterkingen van de Joego-Slavische garnizoenen plaats gevonden". In dezelfde kringen wordt even eens onderscheid gemaakt tus sen de gecombineerde manoeuvres, van de Westerse Unie en de Brit se luchtmanoeuvres die in Juni worden gehouden. Bovendien wordt verklaard, dat de permanente lichamen van de Westerse Unie te Londen, de en ge die bevoegd zijn om dienaan gaande officiële verklaringen af te leggen, weigerden enige com mentaar te verstrekken en zich er toe beperken te zeggen, dat wel licht een mededeling zal worden uitgegeven. Tijdens het debat over de in krimping van de begroting der rantsoeneringsdiensten, dat Woensdag in de Franse Natio nale Vergadering plaats had, heeft Minister-President Queille in verband met de voedselvoor ziening van Frankrijk o.m. de nagenoeg volledige afschaffing van de bovengenoemde diensten in het vooruitzicht gesteld. „31 December van dit jaar", aldus Queille „zullen de rant soeneringsdiensten, tot het al lernoodzakelijkste zijn beperkt. Het grootste gedeelte van het personeel zal voor die datum worden ontslagen. De regering", zo zeide Queille verder, „heeft alle artikelen, die in voldoende hoeveelheid voorhanden zijn vrijgegeven. Zo zullen van 15 April af de melk de boter en de kaas van de bon komen, de rantsoenering van vetten, aldus de Minister-President, moet nog worden gehandhaafd. Wat de suiker betreft, zijn productie en verbruik nagenoeg in evenwicht, maar men zal op de opbrengst van de komende oogst moeten wachten, alvorens een definitie ve beslissing te kunnen nemen." „De graanvoorraden", zo be sloot de heer Queille, „zijn toe reikend maar de mobilisatie van de voorhanden zijnde hoeveel heid moet sneller geschieden. Men moet echter nog afwachten of de komende oogst gunstig zal zijn. Zo dit niet het geval is, zal Frankrijk graan moeten invoe ren, of het verbruik moeten be perken. Ik meen echter dat die minder gunstige vooruitzichten niet in vervulling zullen gaan". Tijdens een dezer dagen te Am sterdam gehouden conferentie, waar vertegenwoordigers van jeugdreisverenigingen uit België, Engeland, Frankrijk, Duitsland, Finland. Oostenrijk, Noorwegen en Zweden bijeen waren, zijn de plannen voor 1949 besproken en tc beginnen met deze zomer, zul len elk jaar jeugdige touristen uit vrijwel alle Europese landen in groten getale naar Nederland ko men en in Lunteren en omgeving verblijven. Evenals haar zusterverenigin gen in andere landen stelt de Hollandse Jeugd Reisveren'ging zich ten doel door het uitschrijven van reizen de jeugd in staat te stellen natuur en cultuur, zeden en gewoonten van andere volken te leren kennen, begrijpen en waarderen. In dit verband is ook van belang, dat het overkoepe lend orgaan der verschillende or ganisaties thans met de Unesco besprekingen voert om in 1950 te Parijs een internationaal jeuga- congres te houden. Op 27 Juli wordt te Lunteren de jeugdverga- dering gehouden als hoogtepunt van een internationale week. Zeer veel buitenlandse deelne mers worden verwacht. Twaalf munitiefabrieken in de Sowjet-zone van Duitsland hébben op volle toeren lichte en zware wapens aan de Sowjet-Unie gele verd, zo verklaart het met Britse licentie verschijnende blad „Der Telegraf". Het blad zegt verder, dat de Sow jet-Russen „onder dek king van de voorjaarsmanoeuvres ten Noorden van Berlijn een ver dedigingslinie bouwen". „Der Abend" Amerikaanse li centie) meldde Dinsdag, dat er 8 doden zouden zijn gevallen terwijl 35 personen werden gewond bij een ontploffing in een munitiefa briek bij Neu-Riuppin. 25 km ten Noorden van Berlijn in de Sow- jet-izone gelegen. De brandweer te Neu-Ruppin heeft bevestigd, dat er een ont ploffing in genoemde fabriek is geweest en wel ongeveer 14 dagen geleden. Zij wilde echter geen bij zonderheden mededelen. Thomas O'Higgins, de minis ter van landsverdediging van Eire, heeft het parlement ver zocht militaire credieten ten be drage van 4.565.000 pond goed te keuren, waardoor het mogelijk zal zijn, zo zeide hij, een leger van 8077 man op de been te houden.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1