oeuvres Reclamever lichtin g oenerlng in nkrijk Militaire dictatuur in Syrië ingesteld Prijzenbeschikking ZIEKENHUISTARIEVEN 1949 DE STRIJD IN BIRMA Rijbewijzen voor doven SPANNENDE REIS VAN NEDERL. KUSTVAARDER DONDERDAG 31 MAART 1949. De'beschletlng der militaire waarnemers bij Brastagi De blokkade van Berlijn Togllattl over oorlogsdreigingen De vloótmanoeuvres inihet Kanaal De toestand In China Het proces tegen Sharkey De repatriëring van Duitse krijgsgevangenen De toestand in Syrië Na de huwelijksplechtigheid gearresteerd Portugal treedt toe tot Atlantisch pact Daling index voor Belgische kleinhandelsprijzen de ontmanteling Sjek zal Chinese gat*e steunen ic Gregor December De strijd aan de Chfnees- Indochinese grens Internationaal jeugdcentrum te Luntoren Werken Duitse wapen- fabrieken voor Sovjet-Unie? WEERSVERWACIITIN G medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot avond. Weinig verandering. Dp vele plaatsen ochtendmist. Droog en overwegend zonnig weer met enlkieie overdr. wol kenvelden. In de kuststreken vrij koel; in het binnenland de zelfde of iets lagere temp. dan Woensdag. Meest zwakke wind, hoofdlz. uit Noordel. richtingen. Frankering iiQ Abonnement: Terneuzen DE VRIJE ZEEUW Frankering bflj Abonnement: Terneuzen A dvertentleprfls per mm 10 ct.: min lamia per advertentie lfiO, Inzending advertentie» tot des namiddags 3 uur. Rubriek kl. advertentie»: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent meer. Drukkerij N.Vj. Firma P- J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3.25 per kwartaal- 5e Jaargang No- 1078- Verschijnt dagelijks Kolonel Hoesni Zaim, de opper bevelhebber van het Syrische leger, heeft, zichzelf gisteren tot „dictator" uitgeroepen en een mi litair regiem in Syrië ingesteld, aldus een te Amman opgevangen bericht van Radio-Damascus. In een proclamatie, die door de Syrische radiostations is omge roepen, deelt Hoseni Zaim het volk mede, dat hij de macht had overgenomen „in verband met de verslechterende toestand en om ons te bevrijden van de mensen, die nationalisten beweren te zijn". „Het is niet omdat wij verlan gend zijn zulks te doen", aldus de proclamatie, „maar omdat het noodzakelijk is zolang er nog geen behoorlijke democratische regering is ingesteld". Bij een tweede proclamatie werd voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd en voor alle steden en dorpen een uitgaansver bod ingesteld van 6 uur v.m. tot nader order. Een derde proclamatie verbiedt op straffe des doods het dragen van wapenen. Kolonel Zaim, die ook directeur- generaal van de veiligheidsdienst is geweest, werd in Mei van het vorig jaar stafchef van het leger. Syrië kwam in een politieke crisis in het begin van December van het vorig jaar, toen het ruim twee weken zonder regering was na het aftreden van het kabinet van Djamdl Mardam Bey. Dit aftreden kwam na een algemene staking van drie dagen en demon straties om de strijd in Palestina voort te zetten. Een nieuwe „nationalistische"' regering onder Ohaled el Azem, die 16 December werd gevormd, kreeg tenslotte op 28 December een vertrouwensvotum van het parlement, na het langste débat dat ooit- in de kamer was ge voerd. Brigade-Generaal Riley, de staf chef van de V. N. in Palestina en Uenri Vigier de assistent van Dr. Ralph Bundle, de bemiddelaar van de V. N. voor Palestina, zijn Dinsdag van Rhodos naar Damas cus vertrokken om de Israëlische- Syrjsehe wapenstilstandsonder handelingen te "openen. Een ambtenaar van de Syrische legatie te Londen heeft aan Reu ter verklaard, dat nog geen offi cieel bericht door de legatie was ontvangen over de proclamatie van kolonel Zaim. Gisterochtend is aan de Syrisch- Transjordaanse grens het ver keer stopgezet. De telefoonver bindingen tussen Amman en Da mascus zijn verbroken. In te Cairo uit gewoonlijk be trouwbare bron ontvangen be richten wordt gezegd, dat na een staatsgreep een milita;re dicta tuur is ingesteld. De Syrische zaakgelastigde te Cairo heeft bevestigd, dat het Sy rische leger het bestuur van het land heeft overgenomen en de staat van beleg heeft afgekon digd. Hij voegde daaraan toe, dat hij nog" geen duidelijk beeld van de toestand had en nadere be richten afwachtte. Reuter meldt verder uit Cairo, Het rapport over de beschie ting van de jeep met militaire waarnemers van de commissie der Verenigde Naties bij Bras tagi, is thans té Lake Success ontvangen en gepubliceerd. Behalve vermelding van de bekende feiten over de toe dracht van het voorgevallene bevat dit rapport een hulde aan het moedige optreden van de luitenant Van Voorst tot Voorst en spreekt de U.N.C.I. haar dank uit voor de hulp, aan de betrokken militaire waarnemers verstrekt van Nederlandse mi litaire en medische ziide. Functionarissen van het Ame rikaanse militaire bestuur in Duitsland geloven thans, dat de Sowjet-Unie de blokkade van Berlijn misschien spoedig zal opheffen, zo wordt verklaard in een copyright-bericht uit Ber lijn aan de „New York Herald Tribune". De gissingen over de datum van deze opheffing, zo wordt hieraan toegevoegd, lopen van midzomer tot aan de herfst. dat de berichten in diplomatieke kringen en onder de Egyptenaren grote sensatie hebben verwekt. Men vraagt zich af, of het gaat om een eerste stap naar een „Groot-Syrië" (zoals voorgestaan wordt door Koning Abdoellah van Transjordanië) of juist een poging zulks tegen te gaan. In Arabische kringen te Cairo is men bezorgd over een #nogelijke terugslag on de Arabische Liga. In officiële Egyptische kringen onthoudt men zich van commen taar, in afwachting van een of ficiële bevestiging. Volgens te Beiroet (Libanon) binnengekomen berichten heeft het Syrische leger gisterenoch tend vroeg een staatsgreep uit gevoerd in samenwerking met ze kere Syrische politici. Alle mili taire en burgerlijke diensten zijn onder toezicht van het leger ge plaatst. Volgens door de Syrische radio omgeroepen communiqué's zal het militaire bestuur duren „totdat een meer competente regering de zaak kan overnemen". In welingelichte kringen te Am man wordt verklaard, dat de staatsgreep Dinsdagavond een half uur voor middernacht werd uitgevoerd. Het leger bezette de regeringsgebouwen en arresteer de bepaalde ambtenaren. Legereenheden hebben het ver keer naar en van de hoofdstad stop gezet. Het was verboden over Syrisch gebied te vliegen. De verblijfplaats van President Kouatly is in doorgaans welinge lichte kringen onbekend. Men is van mening dat hij zich onder huisarrest bevindt. Het blad geeft drie redenen voor de staatsgreep: ten eerste, de recente Frans-Syrische mone- taie conventie; ten tweede, de concessies voor oliepijpleidingen en ten derde de toestemming van de Syrische regering op Rhodos tot vredesonderhandelingen met Israël over te gaan en de „ge dwongen terugtocht" van het le ger uit de Libanon. Van offficiële Israëlische zijde is verklaard, dat de staatsgreep waarschijnlijk te wijten is. aan ,,'t feit, dat de Syrische regering niet in staat is de interne econo mische problemen op te lossen (er ibestaat in het bijzonder gebrek aan brood), gepaard aan politieke corruptie en onbekwaamheid". De woordvoerder van Israël zei- de niet te weten welke uitwerking de staatsgreep op de op handen zijnde wapenstilstandsbesprekin gen met Syrië zou hebben. Lincoln-bommenwerpers van de R. A. F. zullen heden een oefenbombardement op Helgo land uitvoeren. De bommenwer pers zullen op de heenreis uit Engeland over West-Duitsland vliegen en het bombardement uitvoeren op de terugreis. Volgens de prijzenbeschikking ziekenhuistarieven, die Dinsdag in de Staatscourant is opgenomen mogen de wettelijk geoorloofde prijzen, welke voor verpleging in ziekenhuizen en sanatoria in an dere klassen dan de laagste vóór de inwerkingtreding van deze beschikking ten hoogste mochten worden bedongen of aanvaard, worden verhoogd met ten hoogste 1,per verpleegdag. Een zelfde verhoging mag ten aanzien van de laagste klasse worden toegepast tenzij vóór de inwerkingtreding van deze be schikking de wettelijk geoorloof de prijs per verpleegdag: 1 ƒ8,of meer bedroeg, in welk geval geen enkele verhoging mag worden toegepast; 2* meer dan 7,—, doch min- „De dreiging vqn een nieuwe oorlog is thans veel ernstiger dan maanden of een jaar gele- aldus heeft Palmiro Tog- lm rt rv»v, zes den" liatti, de Italiaanse communisti sche leider, op de vergadering van het hoofdbestuur van de Ita liaanse communistische partij, Dinsdag te Rome gehouden. Ver klaard. In een communiqué van het be stuur der partij worden gedeelten uit de rede van Togliatti weerge geven, waarin hij o.m. verklaart dat „de imperialistische mogend heden om drie voorname redenen de weg van de oorlog zijn opge gaan. 1. de wil om hun wereldheer schappij uit te breiden; 2. het voornemen om, aan de machtige en overwinnende beweging voor de nationale bevrijding in de kolo niale en semi-koloniale landen de weg af te snijden en de neiging van alle volkeren tot het socialis me te onderdrukken; 3. de nood zakelijkheid der economische cri sis, die in het bijzonder in de Ver enigde Staten dreigt, uit te scha kelen of tenminste verwijderd te houden, en wel door de productie van oorlogsmateriaal op te voe ren". Togliatti verklaarde verder, dat ,,de oorlogsstokers onder andere verbondenen ook de leidende kringen van het Vaticaan en van de Katholieke kerk tellen, die tij dens de jongste maanden open lijk partij, hebben gekozen voor het Westers oorlogsfblok". De „Duitse Volksraad" heeft zijn voorzitters gelast te protes teren tegen de „gebiedsroof in West-Duitsland, die als grens correctie wordt voorgesteld." der dan 8,bedroeg, in welk geval de verpieegprijs mag wor- der verhoogd tot ten hoogste 8,per verpleegdag. De dag van aankomst, mits de patiënt(e) ic opgenomen voor 20 uur, en de dag van vertrek mogen beide in rekening worden, ge bracht. Voor zover de kosten van peni cilline en streptamyeine tot dus ver geheel of gedeeltelijk in de verpieegprijs zijn begrepen, mo gen deze door de ziekenhuizen en sanatoria afzonderlijk in rekening worden gebracht uitsluitend met betrekking tot: Verplicht en vrijwillig verzeker de patiënten der algemene zie kenfondsen en patiënten voor re kening van Rijk, Provincie en Gemeente, Rijksverzekeringsbank en Raad van Arbeid. Dit geldt niet ten aanzien van ziekenhuizen en sanatoria waar voor voor het tijdstip van de in werkingtreding van deze beschik king reeds een afwijkende rege ling Is goedgekeurd door de Di recteur-Generaal van de prijzen. Deze beschikking treedt 1 April a.s. in werking. Honderd oorlogsschepen van de Britse, Franse, Belgische en Ne derlandse vloot zullen deelnemen aan de vlootmanoeuvres, die in de maand Junf a.s. in het Kanaal zul len worden gehouden. Deze een heden zullen onder bevel staan van admiraal Sir Roderick Mac- Gregor. opperbevelhebber van de Britse thuisvloot. Dé .Daily Telegraph" verstrekt de volgende bijzonderheden: Frankrijk zal deelnemen met een vliegdekschip en een aantal duikboten en kruisers, Groot-Brit- tanië met drie vliegdekschepen, drie kruisers en een aantal torpe- doboten en duikboten, België zou vooral mijnenvegers en eenheden van de kustwacht zenden en Ne derland het vliegdekschip „Karei Doorman", tenminste één kruiser, enkele torpedojagers en duikbo ten. De scheepvaart op de Jangtse bij An-King, in de provincie An- Hwei, is gestaakt nadat de com munisten twee rivierschepen had den beschoten, aldus Chinese pers berichten. Te Nanking heeft de voorzitter van de controlerende Joean, Joe Jen, op de laatste zittingsdag ver klaard. dat een geest van offer vaardigheid en dienstbetoon aan het land alle leden moest bezielen ais de vredesonderhandelingen met de communisten beginnen. Joe .sprak de berichten tegen, volgens welke hij zou aftreden. Na een onderzoek van twee da gen heeft een speciaal gerechts hof te Sydney de tegen Lawrence Louis Sharkey geuite beschuldi ging, dat hij opruiende woorden gepubliceerd heeft, van de hand gewezen. Sharkey, algemeen se- In de laatste tien dagen zijn on geveer 15.000 Duitse krijgsgevan genen uit de Sowjet-Unie gerepa trieerd en in April worden in Duitsland nog 50.000 verwacht, aldus verklaart het met Sowjet- licentae werkende nieuwsbureau A.D.N. Alle berichten, zo voegt Reu ter hieraan toe uit kampen waar gevangenen aankomen, zowel in de Oostelijke zone als in West- Duitsland stemmen overeen in de verklaring dat de gewezen krijgs gevangenen in goede gezondheid ziin. Eerdere berichten meldden, dat er een groot percentage zie ken en ondervoeden onder de te rugkerende gevangenen was. De repatriëring stond gedurende de winter bijna geheel stil. UU WXi Ml/" drage van 3.968.392.725 dollar. 92,82 van deze som is gebruikt voor de hulpverlening aan door de oorlog getroffen landen. I van de K.N.A.C. een advies uit gebracht over de wijze, waarop deze proeven haars inziens dienen te worden ingericht. Het uitgaansverbod is Don derdagochtend opgeheven. In de hoofdstad en in de andere «teden is alles rustig. De bestu- werken onder verantwoor- teri&seni(* Van aJgemene secre_ leger-eenheden hebben dfting gegeven aan hun loyali- ïf! vB?ns Hoesni Zaim. Het publiek dat nog niet bekomen is van zyn verrassing, toont zich vrij onverschillig en vraagt zich iW kant men uitgaat. Algemeen wordt aangenomen, dat Hoesni Zaim, een militaire regering zal vormen, de kamers zal ontbinden en eigenmachtige nieuwe verkiezingen zal gelas ten. De politieke toestand blijft alleszins verward. 14-JARIGE JONGEN ACHTER HET STUUR VAN VRACHT AUTO. In de Datheenstraat te Den Haag stond een onafgesloten vrachtauto geparkeerd. De 14-ja- rige J. J. K„ wonende aan de Westdu/nweg wist de motor van deze vrachtauto op gang te krij gen en ging er mee rijden. Bij het wegrijden werd het 5-jarige zoontje van de familie Z„ wonen de in de Koppelstokstraat aange reden. Het kind werd met een hersenschudding in het Juliana- Kinderz'ekenhuis opgenomen. Na deze aanrijding reed de jon gen de Koppelstokstraat in, waar een lantaarnpaal werd geramd, waardoor de auto tot stilstand kwam. Volgens een Dinsdagavond uit gegeven officieel communiqué wordt er een hevige strijd gevoerd tussen regeringstroepen en op standelingen te Okkan, een spoor wegplaats 110 km ten Noordwes ten van Rangoon. In allerijl zijn versterkingen naar Okkan gezonden, waarin de opstandelingen Maandagavond on danks krachtig verzet binnentrok ken. In de stad woedt de strijd voort, aldus het communiqué Het communiqué maakt ook Rechercheurs van de centrale recherche te Amsterdam arres teerden gisterenmorgen na het voltrekken van zijn huwelijk in het stadhuis te Amsterdam de 20-jarige los werkman E., wo nende in de Jordaan. Hij is verdacht van mede plichtigheid bij de diefstal van 400 pakjes shag uit e#n parke rende expeditie-auto op het Singel. E., die een bekende van de politie is, werd reeds een paar dagen gezocht. Hij was echter niet te vinden en de po litie, die wist dat hij Woensdag morgen in het huwelijk zou tre den, kon niet anders doen dan het jonge echtpaar minder pret tig huwelijks begin bezorgen. herscholen, en waar mogelijk om te vormen tot veiligheidsbataljons, waaruit eventueel fderale troepen zouden kunnen worden gevormd. Aanvankelijk verklaarde één ba taljon zich bereid, waarna er meerderen zijn gevolgd .totdat in totaal thans ruim vijf bataljons zich hebben gemeld. Generaal- ir.ajoor Engles sprak de hoop uit, dat de goede bedoelingen van deze bataljons ook door de overige Sili- wangitroepen zullen worden inge zien. Bij 'bovenstaand bericht zij het volgende aangetekend: Jlarul Islam" betekent letter lijk „Gebied van de Islam" en is een Arabische uitdrukking, ont leend aan de Mohammedaanse ge loofsleer, die de gehele wereld ver deelt in twee groepen, n.l. het ge bied van de Islam (Darul Islam) en het gebied waar de Islam nog niet gevestigd is en dat door de z.g heilige oorlog voor de Islam moet worden veroverd (Darul- Iiarb). melding van een veldslag tussen regeringstroepen en strijdkrachten van Karens en communisten te Kyaiklat, een rijstcenjtrum in de Irrawaddy-Delta, 64 km ten Z.W. van Rangoon. De veldslag duurt reeds drie dagen. Vijandelijke pa trouilles waren in de stad binnen gedrongen en hadden verscheidene gebouwen in brand gestoken. Van officiële zijde werd voorts vernomen, dat vliegtuigen van de Birmese luchtmacht een door de Karens bezette versterking te In sein, 16 km ten Noorden van Ran goon, met bommen en mitrailleur- vuur hadden bestookt. In het centrum van Rangoon heeft de politie traangasbom- men gebruikt tegen een menigte stakers die tegen de regering gerichte slagzinnen riep. De politie arresteerde verschillende demonstranten, voor het meren deel ontslagen ambtenaren die gestaakt hadden uit protest tegen vermindering van de duurte toeslag. Het militaire communiqué meldt, dat de opstandelingen Taikkyi, ten Noorden van Ran goon, hebben bezet. Er wordt aan toegevoegd, dat de opstan delingen dorpen in de Irrawad- dy-delta, een gebied ten Z W van Rangoon, platbranden. De politiepost en de Boedistische kloosters te Sjwelaoeng werden vernietigd. cretaris der Australische oommq- nistische partij, werd echter wel vervolgbaar geoordeeld op grond van een beschuldiging opruiende woorden te hebben geuit- Hij zou. 5 Maart gezegd hebben: „Indien Sowjet-Russische troepen bij ach tervolging van aanvallers Austra lië binnen zouden komen, zeu de Australische arbeidersklasse hen welkom heten op de wijze, waar op zij verwelkomd werden door de bevolking van Europa, toen deze werd bevrijd". In afwachting van een proces is Sharkey tegen be taling van een borgtocht van on geveer 400 gulden vrijgelaten. met ingang ban 1 April op beperkte schaal toegestaan- Met ingang van 1 April a.s. zal het zijn toegestaan lichtrecla mes té branden voorzover deze dienen voor de aanduiding van de naam van het bedrijf waarop deze reclame is aangebracht. Het verlichten van reclameslag zinnen e.d. is dus niet toege staan, evenmin als de naams- verlicnting op andere panden dan die waarin het bedrijf is gevestigd, zo deelt de persdienst van het ministerie van Econo mische Zaken ons mede. Deze beslissing is genomen teneinde voor zover mogelijk te gemoet te komen aan de bezwa ren van het bedrijfsleven. Dit houdt niet in, dat de kolenvoor- ziening in het bijzonder die van de electrische centrales thans §een zorgen meer baart. Boven- edoelde gedeeltelijke onthef fing van het verbod van recla meverlichting zal echter prac- tisch geen hoger kolenverbruik door de electrische centrales tengevolge hebben. Er moet op worden gerekend, dat in de komende wintermaan den met het oog op de belasting van de electrische centrales in de spitsuren ook aan de recla meverlichting weer ingrijpende beperkingen zullen worden op gelegd, aldus het ministerie. Portugal heeft besloten tot 't Atlantische Pact toe te treden, zo wordt te Washington van be voegde zijde vernomen. Portugese functionarissen heb ben Reuter medegedeeld, dat 't Portugese ministerie van Bui tenlandse Zaken thans doende is de Amerikaanse en Britse di plomatieke vertegenwoordigers te Lissabon van dit besluit op de hoogte te stellen. Naar men verwacht, zal Da Matta, de Portugese Minister van Buitenlandse Zaken, die he den te Washington wordt ver wacht, deelnemen aan de onder tekening van het Pact. Het gemiddelde indexcijfer der kleinhandelsprijzen, berekend vol gens de officiële Belgische metho de, vertoornt een daling van 6.6 punten of 1,7 procent. Het be draagt 381,5 voor de maand Maart tegenover 388,1 in Februari. De daling van het indexcijfer is te danken aan de belangrijke prijsvermindering van varkens vlees, vetstoffen, eieren en choco lade. I e Londen zijn de drie mo- gendhe denbesprekingen over de ontmanteling in Duitsland met het bereiken van overeenstem ming beëindigd, zo wordt van bevoegde zijde vernomen. In welingelichte kringen meent men, dat overeenstem ming is bereikt over zowel de Amerikaanse voorstellen van de commissie-Humphry als een herziene lijst van verboden in dustrieën in Duitsland volgens welke in West-Duitsland een aanzienlijke scheepsbouwindu- strie zal worden toegestaan. De commisie-Humphrey stel de voor 167 fabrieken aan de lijst van oorspronkelijk te ont mantelen fabrieken te onttrek ken. Men is van oordeel, dat door de onderhandelaars, Kirk Patrick, hoofd van de afdeling Duitsland van het Britse Minis terie van Buitenlandse Zaken, Massigli, Frans ambassadeur te Londen en Douglas, zijn Ameri kaanse collega, overeengekomen is dit cijfer op meer dan 155 te stellen. ïntieprjjs: t 10 ct.; minimum Ivertentie 1,50. ng advertentie» namiddags 4 uur i kl. advertenties: ils 60 ct.; Iedere eer 12 cent. Ver- j: Brieven onder eau van dit Blad t ZON- EN MAANSTANDEN 1949 Zon kwartaal Mrt. Opk. Qnd. Opk. Onut April. 1 6.16 1913 7,06 24.44 2 6.14 19.14 721 0.00 3 6.12 19.16 7.42 J 4 6.10 1918 8.13 1.16 5 6.07 19.20 8.57 2.26 6 6.05 19.21 9.59 3 23 7 6.03 19.23 11.16 4.0 8 6.00 19.25 12.44 4. 37 9 5.58 19.26 14.15 4 59 aterialen op het jn aangewezen, is of het tot een ling zal kunnen ïuwe toewijzing oouwen een zeer ats in. De ver- het Butlinkamp Brandenburg ter :ht houden ver bevordering van ïenverkeer, welke volksbelang ge len. defensie-plannen intisch Pact het svaar zou worden de Minister niet lij meent dat we eind in 1949 zijn ieplannen aan de gestreefd moeten zeel mogelijk de- woningbouw be- :rijgen. dat de financie- intagebouw thans opt. ilex-woningen af men niet eerder gnood heen; deze ;e jaren langer bouw zal moeten peil, waarop ge- Ln worden met de v. Z.i. moet dat aar geschied zijn; lie dat niet kun- a moeten afvallen, if uur breekt de ede af. er verdaagt de >t Dinsdagmiddag Na raadpleging van het medisch psychologisch verkeerstechnisch I college heeft de K.N.A.C., och andermaal gewend tot de Com missaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland met verzoek te bevorderen, dat aan doven een rijbewijs zal worden uitge reikt. Het college is van oordeel, dat hardhorendheid résp. doofheid andere zintuigen scherpt en een bestuurder dubbel voorzichtig maakt. Niet de dove, maar de psychisch ongeschikte bestuur ders zijn een gevaar op de weg. Wordt de doofheid "opgeheven door een gehoorapparaat, dan is er volgens bedoeld college geen enkele aanleiding zo'n bestuurder een rijbewijs te onthouden. De K.N.A.C. heeft zich met een overeenkomstig verzoek gewend tot de Minister van Verkeer en Waterstaat. lijk betrouwbare irnomen, dat Ge- Tsjiang Kai-Sjek pogingen van de rale vredesdelega- overeenstemming unistische leiders steunen. t, dat dit Woens- n besloten zitting se parlement door delegatie, Tsjiang aresident van het s aanhoudend ge- het vraagstuk, in teun zou verlenen ;en van de waar- ident Li Tsoeng met de commu- :rs te sluiten. ziin niet uitgeno- :ringen wordt even- eid gemaakt tus- ineerde manoeuvres, se Unie en de Brit- euvres die in Juni len. 'ordt verklaard, dat :e lichamen van de te Londen, de en - 3 zijn om dienaan- le verklaringen af igerden enige com- ■strekken en zich er .e zeggen, dat wei edeling zal worden De Nederlandse kustvaarder „Zeeland", van de firma Meul- man te Groningen, metende 230 ton, is mede dank zjj. de hulpver lening door twee Engelse gebroe ders nog op 't niopertje in veili ge haven aangekomen. Het schitt, met een bemanning van vijf koppen, plus de vrouw van de kapitein e,n twee kinderen aan boord, was uit Plymouth leeg op weg naar Newlyn, om stenen te laden, toen het in de m'st ver dwaalde, op een klip stootte en snel water begon te maken. De kapitein, S. Havinga, uit Gronin gen, stelde de misthoorn in wer king. Het geloei werd gehoord door twee jonge Engelsen, de ge broeders William Thornilly, die 'bij de Engelse marine dient, en Garven Thornilly, student, ver toevende in het kustplaatsje Per- ranuthoe. De jonge mannen sprongen on middellijk uit bed, renden naar het strand, zetten een rubberboot uit en roeiden in de richting van waaruit het geluid van de mist hoorn kwam, totdat zij contact kregen met de „Zeeland". Zij ginr gen aan boord van de kustvaar der en gaven de kapitein precies zijn positie op. De .Zeeland" koerste met behulp van de gege ven aanwijzingen naar Penzance (Cornwall), de dichtstbijzijnde ha ven, en kwam daar juist aan toen het binnendringende water de machine tot stilstand bracht. debat over de in de begroting der sdiensten, dat de Franse Natio- 2ring plaats had, r-President Queille et de voedselvoor- Frankrijk o.m. de ledige afschaffing ïenoemde diensten ;zicht gesteld. «VUUUlgU. Radio Viet Minh (de Indo-Chi nese beweging voor autonomie) heeft gisteren bevestigd, dat de „Chinese 'bevrijdingstroepen" ge zamenlijk met de strijdkrachten van de Viet Minh aan de Chinees- Indo-Cchinese grens tegen de Fransen streden. Volgens Radio Viet Minh heeft „het opperbevel van de Vietname se verzetstroepen" als toneel van de actie door Vietnamese en ver bonden strijdkrachten aangeduid de streek van Langson, 130 km ten Noorden van Hanoi. „De Franse troepen, belast met de verdediging van grensposten leden. Vastgesteld werd, dat velen hebben reeds zware verliezen ge uit de gelederen van de vijand zijn gedeserteerd". tjlliurügen. De Weense correspondent van het blad schrijft dat „zelfs, nadat Joego-Slavië uit de cominform was gezet, deze voor de gueril- la-strijders waardevolle steun werd verleend". „Er worden steeds meer bewij zen geleverd voor het feit dat de Sowjet-Unie bezig is Albanië op uitgebreide schaal in te richten als een bruggehoofd, van waaruit de Cominform zijn ideologische inval van Joego-Slavië kan orga niseren", schrijft de correspon dent verder, die hieraan toevoegt: „In Joego-Slavië zelf bestaan nog steeds geen aanwijzingen, dat Tito veel heeft te vrezen van de machinaties der buurstaten van het land, tenzij deze gewapender hand door de Sowjet-Unie zouden worden gesteund. Ook in Macedonië, dat altijd een centrum van moeilijkheden is, hebben in de laatste tijd geen noe menswaardige versterkingen van de Joego-Slavische garn'zoenen plaats gevonden". >er "Van dit jaar", „zullen de rant- ïsten, tot het al- kste zijn beperkt, nci siouKsue gedeelte van het personeel zal voor die datum worden ontslagen. De regering", zo zeide Queille verder, „heeft alle artikelen, die in voldoende hoeveelheid voorhanden zijn vrijgegeven. Zo zullen van 15 April af de melk de boter en de kaas van de bon komen, de rantsoenering van vetten, aldus de Minister-President, moet nog worden gehandhaafd. Wat de suiker betreft, zijn productie en verbruik nagenoeg in evenwicht, maar men zal op de opbrengst van de komende oogst moeten wachten, alvorens een definitie ve beslissing te kunnen nemen." „De graanvoorraden", zo be sloot de heer Queille, „zijn toe reikend maar de mobilisatie van de voorhanden zijnde hoeveel heid moet sneller geschieden. Men moet echter nog afwachten of de komende oogst gunstig zal zyn. Zo dit niet het geval is, zal Frankrijk graan moeten invoe ren, of het verbruik moeten be perken. Ik meen echter dat die minder gunstige vooruitzichten niet in vervulling zullen gaan". Tijdens een dezer dagen te Am sterdam gehouden conferentie, waar vertegenwoordigers van jeugdreisverenigingen uit België, Engeland, Frankrijk, Duitsland, Finland. Oostenrijk, Noorwegen en Zweden bijeenwaren, zijn de plannen voor 1949 besproken en te beginnen met deze zomer, zul len eik jaar jeugdige touristen uit vrijwel alle Europese landen in groten getale naar Nederland ko men en in Lunteren en omgeving verblijven. Evenals haar zusterverenigin gen in andere landen stelt de Hollandse Jeugd Reisveren'ging zich ten doel door het uitschrijven van reizen de jeugd in staat te stellen natuur en cultuur, zeden en gewoonten van andere volken te leren kennen, begrijpen en waarderen. In dit verband is ook van belang, dat het overkoepe lend orgaan der verschillende or ganisaties thans met de Unesco besprekingen voert om in I960 te Parijs een internationaal jeuga- congres te houden. Op 27 Juli wordt te Lunteren de jeugdverga- tlering gehouden als hoogtepunt van een internationale week. Zeer veel buitenlandse deelne mers worden verwacht. Twaalf munitiefabrieken in de Sowjet-zone van Duitsland hebiben op volle toeren lichte en zware wapens aan de Sowjet-Unie gele verd, zo verklaart het met Britse licentie verschijnende blad „Der Teiegraf". Het blad zegt verder, dat de Sow jet-Russen „onder dek king van de voorjaarsmanoeuvres ten Noorden van Berlijn een ver dedigingslinie bouwen". ,,Der Ajbend" Amerikaanse li centie) meldde Dinsdag, dat er 8 doden zouden zijn gevallen terwijl 35 personen werden gewond bij een ontploffing in een munitiefa briek bij Neu-Ruppin, 25 km ten Noorden van Berlijn in de Sow- jet-<zone gelegen. De 'brandweer te Neu-Ruppin heeft bevestigd, dat er een ont ploffing in genoemde fabriek is geweest en wel ongeveer 14 dagen ge,leden. Zij wilde echter geen bij zonderheden mededelen. Thomas O'Higgins, de minis ter van landsverdediging van Eire, beeft het parlement ver zocht militaire credieten ten be drage van 4.565.000 pond goed te keuren, waardoor het mogelijk zal zijn, zc zeide hij, een leger van 8077 man op de been te houden.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1