oeuvres RpËïtüzen voor doven oenering in tnkrijk SPANNENDE REIS VAN NEDERL. KUSTVAARDER DE POLITIEKE SITUATIE in Indonesië Brief van de Ned. delegatie Geen toeslag voor nieuwe bouwsystemen, die na 1 April 1949 worden goedgekeurd DE GRENSCORRECTIES WOENSDAG 30 MAART 1949. Hoffman over de Sowjet-politiek aan de Voorzitter van de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië Chinese troepen bezetten stad in Frans-Indo-China Beip. mliitaire Gouverneur voor grensgebied? De voortzetting van de Marshail-huip De Eerste Kamer en de Nederlandse taal DUITSE REACTIES Weigerachtigs getuigen Amerikaanse soldaten veroordeeld Persconferentie/van ff De Gaulle Sjek zat Chinese gatie sieunert ic Gregor De toestand in Syrië 14-JARIGE JONGEN ACHTER HET STUUR VAN VRACHT AUTO. De strijd aan de Chlnees- Indochinese grens December Internationaal jeugdcentrum te Lunteren'^' Werken Duitse wapen- fabrieken voor Sovjet-Unie? t>T*akertng bQ Abonnement: T'erneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagochtend tot avond. Zonnig. Droog en zonnig weer met in de ochtend plaatselijk mist. Meest ewa.kke wind uit uiteen lopende ridhtinigjen. Hier en Jaar in de kuststreken tijdelijk een koele zeewind; overigens temperaturen ongeveer gelijk als Dinsdag. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1077. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V„ Firma P- J- van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal Advertentieprijs per mm 10 ct.: minimum per advertentie 1,00. Inzending advertenties tot des namiddags 3 oor. Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver- nelding: Brieven onder ar. Bureau van dit Blad 10 cent meer. jntieprija: 10 ct.; minimum ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Namens de Republikeinse de legatie heeft de commissie der Verenigde Naties aan de Neder landse delegatie verzocht, de nodige faciliteiten te verschaf fen, opdat een viertal Republi keinen uit Djokja een bezoek kunnen brengen aan Bangka, om aldaar met de Republikein se autoriteiten overleg te ple gen. i MiÉ ,De Nieuwsgier" meldde Dins dagochtend, dat „de voorgestel de conferentie te Batavia slechts zal behandelen de uit voering der paragrafen 1 en 2 va* de aanvankelijke resolutie Paul G. Hoffman, de admini- strateur van het plan-Marshall, heeft gisteren in een rede ver klaard, dat „het Russische Po litbureau alle pogingen aan wendt om de wereld te over heersen". „Daarbij vergeleken schijnen Hitiers pogingen die van een amateur". „De ideologie, die het Kremlin de wereld biedt, heeft niets te maken met het theoretische communisme. Zij is een filoso fie van macht in haar boosaar digste vorm, een levenswijze, die het lichaam tot slaaf maakt, de geest doet ineenschrompelen en morele waarden verdraait. Zij biedt geen vrijheid aan de mas sa en slechts zeer weinig mate rieel comfort. Een nog grotere eenheid onder de landen van Eurooe. ook na afloop van het plan-Marshall, zal het Kremlin van zijn plannen ten aanzien van West-Europa doen afzien", aldus Hoffman. van de Veiligheidsraad, name lijk de punten, die betrekking hebben op het staken der vijan delijkheden en de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja. Eerst wanneer over deze punten overeenstem ming is verkregen, volgt de eigenlijke conferentie, die zich zal bezig houden met het tijd stip waarop en de voorwaarden waaronder de partijen aan de Rondetafelconferentie zullen deelnemen". x In een commentaar, dat in kringen van de U.N.C.I. hierop werd gegeven, wordt gezegd, dat alle berichten over de door de conferentie te Batavia te be handelen onderwerpen „in hoge mate speculatief" zijn, waaraan werd toegevoegd, dat nog geen definitieve beslissing is geno men over de te behandelen on derwerpen. Gelijk bekend, is de invitatie voor de conferentie aan de Re publikeinse en de Nederlandse delegaties gebaseerd op de jong ste resolutie van de Veiligheids raad, waarin twee punten wor den genoemd, waarover over eenstemming dient te worden bereikt. Ten eerste spreekt de resolu tie over de uitvoering van de resolutie van 28 Januari, in het bijzonder over de twee eerste paragrafen daarvan, en in de tweede plaats over de tijd en de voorwaarden met betrekking tot de Rondetafelconferentie. In verantwoordelijke Nederlandse kringen te Batavia legde men er in dit verband de nadruk op, dat deze beide punten niet kun nen worden gescheiden. Naar Aneta uit betrouwbare bron verneemt, zuilen de vier Republikeinse autoriteiten uit Diokja, die op verzoek van de Republikeinse autoriteiten op Bangka, naar dat eiland zullen overkomen, Woensdag uit Djok ja vertrekken. Het zijn de Mi- nisters Djoeanda en Laoh en de •leden van het K.N.I.P. (het Re publikeinse parlement) Halim en Koesnan. Komende uit de Chinese pro vincie Kwantoeng, zijn Chinese communisten Moncay, ten N.O. van Tonkin, binnengedrongen. Zij hebben de stad geplunderd. De Franse troepen streden he vig om de orde te herstellen. In officiële kringen te Hanoi was men „redelijk tevreden" over de toestand. Naar „Le Peuple" bericht, zal de Belgische regering in ver band met de wijzigingen langs de Duitse grens, welke op 23 April van kracht worden, een militaire gouverneur benoemen, die zal worden bijgestaan door een aantal ambtenaren van respectieve ministeries. Deze gouverneur zal een rege ling treffen voor het grensver keer en voor de valutavraag stukken, die voor de 4.000 inwo ners van het te annexeren grensgebied zullen rijzen. De wnd. voorzitter van de Ne derlandse delegatie in Indone sië voor de onderhandelingen met de Republiek heeft gisteren het volgende schrijven aan de voorzitter van de U.N.C.I. doen toekomen. „Ik heb de eer U mede te delen, dat de Nederlandse rege ring kennis heeft genomen van de inhoud van het telegram van de voorzitter van de Veilig heidsraad aan de voorzitter van de commissie van de V. N. voor Indonesië, gedateerd 23 Maart 1949, en van uw aan mij gericht schrijven, gedateerd 26 Maart 1949. De Nederlandse regering, na kennis te hebben genomen van het feit dat de Veiligheidsraad van gevoelen is dat de voorge stelde besprekingen dienen te worden gehouden zonder dat daarbij wordt vooruit gelopen op de rechten, eisen en op de posities van de partijen, en dus *)ok niet op de Nederlandse ver antwoordelijkheid voor vrijheid en orde in Indonesië welke verantwoordelijkheid tevens be palend is geweest Voor de door Nederland aangenomen hou ding to.v. de resolutie van de Veiligheidsraad, d.d. 28 Januari 1949, is bereid aan de voorge stelde besprekingen deel te nemen. Indien deze besprekingen zul len plaats vinden, ligt het in de bedoeling van de Nederlandse regering, Dr. J. H. van Royen als leider van de Nederlandse delegatie aan te wijzen. De Nederlandse regering zou het op prijs stellen, indien Dr. Van Royen van het begin af aan deze besprekingen deel neemt, en stelt daarom voor, dat de eerste bi. eenkomst zal worden uitgesteld* uot het tijd stip, waarop Dr. Van Royen te Batavia zal zijn aangekomen. Dr. Van Royen zal spoedig zijn reis aanvangen. Zodra de da tum van zijn aankomst bekend zal zijn, zal ik U daarvan uiter aard in kennis stellen." Senator Tom Conally, voorzit ter van de Senaats-commissie voor Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdag verklaard, dat het wetsontwerp betreffende het Europees herstel ongewijzigd zal worden aangenomen, ondanks de krachtige republikeinse po gingen om de gevraagde som te besnoeien. Senator Brewster (republi kein voor Maine) verklaarde tegenover een verslaggever, dat hij er op zou staan, dat Neder land geen gelden krijgt op grond van het wetsontwerp, zolang het blijft vechten tegen de In donesische onafhankelijkheid. De Nederlanders zouden door voortzetting van de strijd het Noord-Atlantisch Pact schen den, aangezien zij een bevel van de V. N. tot staking van het vu ren zouden veronachtzamen, aldus Brewster. In het betrokken wetsontwerp wordt ter voortzetting van de Marshall-hulp aan Europa ge durende 15 maanden een be drag van 5.580 millioen dollar gevraagd. In het eindverslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van het tweede hoofdstuk A (algemene zaken) der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1947 vestigde men ei de aandacht op, dat in de toe lichting sprake is van een com missie van advies omtrént het vraagstuk der grenscorrecties „gezien van een security oogpunt uit.'" Men vroeg naar aanleiding hiervan, of het geen aanbeveling had verdiend, het hier aangehaal de in goede Nederlandse woorden uit te drukken. In het algemeen werd betreurd, dat de eerbied voor de eigen taal in bedenkelijke mate verminderd. Na Gallicismen en Germanismen oefenen thans ook Anglicismen hun verwoestenden invloed. Niet ten onrechte heeft de Leidse hoogleraar Mr. R. P. Cleveringa hiertegen meermalen zijn waar schuwende stem laten horen. Ook in officiële stukken wemelt het vaak van Anglicismen. Onlangs kwamen in 'n nota, van de rege ring uitgegaan, de volgende uit drukkingen voor: 1. Coördinatie 'commissie Burger en militaire welfare in Indië; 2. welfare raad en 3. backpayvraagstuk. Gaarne erkent men, dat het soms zeer moeilijk is, een vreem de term in goed Nederlands te vertalen. De regering echter heeft tot taak, het voorbeeld te geven in liefde voor de moedertaal. Men herinnerde aa,n 't woord van Bil- derdijk, geplaatst ter Inleiding van het woordenboek der Neder landse taal: „Bataven kent Uw spraak en heel haar invloed". (Van de corr. van het A.N.P.) De Landdag van Noordrijn- Westfalen zal op 11 April een speciaal debat aan de grenscor recties wijden. Bovendien zal de landsregering drie grote be togingen in de grensstreek or ganiseren om tegen de correc ties te protesteren, n.l. te Aken, Kleef en Borken. Besloten is voorts aan de Duitse beambten opdracht te geven aan de uit voering der beslissingen mede tc werken. De communistische fractie leider heeft bij de Maandag ge houden besprekingen met Mi nister-President Arnold voorge steld om naar aanleiding van de grenscorrecties de arbeid van de parlementaire raad te Bonn stop te zetten. Van Duitse zijde schijnt men enige hoop te putten uit het feit, dat de huidige correcties nog geen onderwerp van debat heb ben uitgemaakt in de parlemen ten in Brussel en Den Haag. In de Maandag gehouden zit ting van de grenscommissie van de drie West-Duitse landen werden de leden opgeroepen zich zoveel mogelijk in verbin ding te stellen met hen beken de parlementsleden in Belgie en Nederland, teneinde voor een bespreking der kwestie in de parlementen dezer landen het Duitse standpunt zo duidelijk mogelijk te doen uitkomen. De reeks voor Nederland en België zeer onvriendelijke ners- commentaren is Dinsdagoch tend voortgezet. Zeer veel aan dacht wordt hier geschonken aan stemmen in Nederland, die tegen de kleine correcties zijn opgegaan. Men verwacht dan ook, dat er bij een eventuele be spreking der correcties in het parlement critiek zal loskomen tegen de Nederlandse regering, i Ook het Britse dagblad „Die Welt" wijde Dinsdag een be schouwing aan de grenscorrec ties Daarin heet het, dat het wellicht wenselijk geweest ware, de Duitse regeringen vóór de beslissing te horen. Naar aan leiding van het Duitse argu ment, dat de correcties in strijd zouden zijn met het Atlantische Handvest, zegt het Britse blad, dat dit Atlantische Handvest niet als volkenrechtelijke wet beschouwd kan worden, doch uitsluitend als een algemeen moreel richtsnoer. Het blad zegt, dat het ongetwijfeld wen selijk is, dat Duitsland op de duur in het Atlantische Hand vest wordt opgenomen, en meent, dat een mogelijkheid daartoe zal bestaan na de vor ming van een West-Duitse re gering. Het blad vestigt er voqrts de aandacht op, dat de tegenwoor dige grenscorrecties slechts een provisorisch karakter dragen en dat de definitieve regeling blijft voorbehouden aan de vredes onderhandelingen. Het wordt verwacht, dat vooraleer deze vredesbesprekingen kunnen plaats hebben, de volkenrechte lijke atmosfeer zich verder ver beterd zal hebben. Na de bevrijding zijn ook in Nederland verschillende nieuwe bouwsystemen tot ontwikkeling gekomen. Nadat de kwaliteiten van deze systemen door de Stichting Ratiobouw nauwgezet zijn onderzocht en deugdelijk bevonden, konden de nieuwe methoden in de practijk worden toegepast. Teneinde de onder nemingen, die zich met deze montage-woningbouw bezighou den, tegemoet te komen in de uiteraard hoge ontwikkelings kosten wordt, onder goedkeu ring van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting, op de bouwprijs van de montagewoningen een aflopen de toeslag verleend. Thans worden nog steeds bouwsystemen voor onderzoek bij de Stichting Ratiobouw voor gedragen. Nieuwe gezichtspun ten openen deze systemen in het algemeen niet. De Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft in verband hiermede besloten, dat een toe slag op de bouwprijs niet zal worden verleend ten behoeve van bouwsystemen, die na 1 Negen getuigen, die geweigerd hebben getuigenis af te leggen voor de Amerikaanse federale grote jury, die belast is met het instellen van 'n onderzoek naar de communistische bedrijvig heid in de Verenigde Staten, zijn tot gevangenisstraffen veroor deeld. Drie der weigerachtige getuigen zijn tot 12 maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens verachting voor de straf rechter („Criminal contempt"). Zes anderen werden tot hechte nis veroordeeld, die zal duren, totdat zij zich bereid hebben verklaard te antwoorden op de door de federale jury gestelde vragen. De advocaten der betrokken getuigen hebben verklaard ho ger beroep voor hun cliënten te zullen aantekenen en de zaak zo nodig voor het Amerikaanse opperste gerechtshof te zullen brengen. April 1949 door de Stichting Ratiobouw voor uitvoering wor den goedgekeurd. De toepassing van deze systemen is na goed keuring weliswaar toegestaan, maar de overeenkomstig deze1 systemen te bouwen woningen dienen te worden gebouwd voor de prijs, die ook voor de tradi tionele woningen geldt. Gisteren werd officieel be kend gemaakt, dat het Staats- gerechtshof te Praag twee Ame rikaanse soldaten schuldig heeft bevonden aan het bedrijven van spionnage. De beide beklaagden zijn tot 10 en 12 jaar dwangar beid veroordeeld. Het proces tegen de beide Amerikaanse soldaten werd met gesloten deuren gevoerd; de Amerikaanse autoriteiten zijn niet ingelicht over het verloop van het proces. De namen der beide veroor deelden zijn, volgens de verkla ring, „Korporaal Alexander Hunter, bijgenaamd Jones en soldaat Clarence Hill". Korpo raal Jones werd tot 10 jaar en soldaat Hill tot 12 jaar dwang arbeid veroordeeld. In de bekendmaking wordt ge zegd. dat de beide mannen die Zaterdag j.l. zijn veroordeeld in December lp48 de Tsjecho- Slowaakse grens op onwettige wijze zijn overschreden, „met de bedoeling in Tsjecho-Slowakije spionnage te bedrijven". Hier aan wordt toegevoegd, dat zij tijdens deze bedrijvigheid door leden van de Tsjecho-Slowaakse veiligheidspolitie werden gear resteerd. Generaal De Gaulle heeft gis teren op een persconferentie de uitslagen van de kantonnale verkiezingen besproken. De Gaulle zeide, dat de R.P.F. zou blijven aandringen op nieu we verkiezingen voor het Parle ment. Volgens hem hadden de communisten bij de verkiezin gen geen stemmen verloren. „Het erge is, dat de situatie onveranderd blijft," aldus De Gaulle, er aan toevoegend, dat de derde macht „in feite niet bestaat." Het waren de partijen van de ze groepering, die het Franse volk verhinderden zich rond hem te scharen, zeide De Gaulle. Hij gaf voorts zijn visie op het Atlantisch Pact. Gezien het feit, dat men in het tijdperk van atoombommen, radar, straal vliegtuigen en lange afstands vliegtuigen leefde, kon men niet zeggen, hoe de agressor zou aan vallen. In geval van agressie „door een zeker totalitair land", zou „de bevrijding van West- Europa, en met name Frankrijk, door bommen deze landen vér- woest achterlaten." ..Ik beschouw het als een kapi tale vergissing," zo vervolgde De Gaulle, „dat Engeland tot het middelpunt van de West-Euro- pese verdediging werd gemaakt, een ontzaglijke historische en strategische blunder. Het is no dig, dat de Westelijke landen werkelijk herbewapend worden. Er moet een gedétailleerde mili taire overeenkomst zijn die piet noodzakelijk bekend ge maakt behoeft te worden be treffende de steun, die Frank rijk zal krijgen zodra het zou worden aangevallen. Het Pact zal niet doeltreffend zijn, als Frankrijk geen nationale defen sie heeft. De verdediging van West-Europa moet Frankrijk tot middelpunt hebben." De Gaulle zei verder, dat er geen overeenstemming zou zijn tussen Frankrijk en Duitsland indien Duitsland op een of an dere manier weer een Reich zou worden. Het moet een federatie worden. Daarna zou men zich naar Rusland kunnen wenden en eens en vooral proberen Euro pa te herscheppen. De Gaulle was vol lof over het Atlantisch Pact en prees de „verdienstelijke en gezonde po gingen van de Amerikanen, de traditionele neiging tot isolatio nisme te overwinnen." Het had hem enigszins verbaasd, dat het Atlantisch Pact alleen Algerië omsloot en niet Tunis en Ma rokko. De Italiaanse Ambassade heeft het Amerikaanse Ministe rie van Buitenlandse Zaken of ficieel ter kennis gebracht, dat Italië het Noord-Atlantisch Ver drag op 4 April te Washington zal ondertekenen. Het Noorse Parlement heeft gistèravond zich uitgesproken vóór ondertekening van het Noord-Atlantisch Pact. UITGIFTE OOliLOGS HERINNERINGSKBUIS. Zij, die tussen 9 Mei 1940 en 3 September 1945 buiten door de vijand bezet gebied ten min ste 6 maanden hebben dienst gedaan aan boord van koop vaardijschepen, varende onder Nederlandse vlag, kunnen bij het Directoraat-Generaat voor Scheepvaart, Van Alkemadelaan 400 te 's-Gravenhage, een aan vraag indienen tot definitieve toekenning van het Oorlogs- herinneringskruis. lvertentie 1,50. Mrt. Opk. Qnd. Opk. Oud. ctg advertenties April. namiddags 4 uur 1 6.16 1913 7.06 &L.44 c kl. advertenties: 2 6.14 19.14 721 0.00 ils 60 ct.; iedere 3 6.12 19 16 7.42 eer 12 cent. Ver- 4 6.10 19 18 8.13 1.16 fBrieven onder 5 6.07 10.20 8.57 2.26 eau van dit Blad 6 605 19.21 9.59 3 23 meer. 7 6.03 19.23 11.16 4.0 kwartaal. 8 6.00 19.25 12.44 4 37 9 5.58 19.26 14.15 4 50 iterialen op het jn aangewezen, is of het tot een ling zal kunnen j ;uwe toewijzing jouwen een zeer ats in. De ver- het Butlinkamp Brandenburg ter :ht houden ver bevordering van ïenverkeer, welke volksbelang ge len. defensie-plannen intisch Pact het ivaar zou worden de Minister niet lij meent dat we eind in 1949 zijn .eplannen aan de gestreefd moeten zeel mogelijk de- woningbouw be- rijgen. dat de financie- intagebouw thans opt. ilex-woningen af men niet eerder gnood heen; deze ;e jaren langer bouw zal moeten peil, waarop ge in worden met de v. Z.i. moet dat aar geschied zijn; lie dat niet kun- i moeten afvallen, if uur breekt de ede af. er verdaagt de >t Dinsdagmiddag Na raadpleging van het mediae* psychologisch verkeerstechnisch college heeft de K.N.A.C., rich andermaal gewend tot de Com missaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland met verzoek te bevorderen, dat aan doven een rijbewijs zal worden uitgt- reikit. Het college is van oordeel, dat hardhorendheid resp. doofheid andere zintuigen scherpt en, een toestuurder dutotoel voorzichtig maakt. Niet de dove, maai' de psychisch ongeschikte bestuur ders zijn een gevaar op de weg. Wordt de doofheid 'opgeheven door een gehoorapparaat, dan is er volgens toedoeld college geen enkele aanleiding zo'n bestuurder een rijbewijs te onthouden. De K.N.A.C. heeft zich met een overeenkomstig verzoek gewend tot de Minister van Verkeer en WTaterstaat. lijk betrouwbare ir nomen. dat Ge- Tsjiang Kai-Sjek pogingen van de ïale vredesdelega- overeenstemming unistische leiders steunen. t, dat dit Woens- n besloten zitting se parlement door delegatie, Tsjiang oresident van het s aanhoudend ge- het vraagstuk, in teun zou verlenen ;en van de waar- ident Li Tsoeng met de commu- ts te sluiten. ziin niet uitgeno- :ringen wordt even- eid gemaakt tus- ineerde manoeuvres, se Unie en de Brit- euvres die in Juni ien. 'ordt verklaard, dat se lichamen van de te Londen, de en - d zijn om dienaan- le verklaringen af igerden enige com- ■strekken en zich er :e zeggen, dat wei edeling zal worden De Nederlandse kustvaarder „Zeeland", van de firma Meul- man te Groningen, metende 230 ton, is mede dank zfj de hulpver lening door twee Engelse gebroe ders nog op 't niopertje in veili ge haven aangekomen. Het schin, met een bemanning van vijf koppen, plus de vrouw van de kapitein e,n twee kinderen aan boord, was uit Plymouth leeg op weg naar Newlyn, om stenen te laden, toen het in de m'st ver dwaalde, op een klip stootte en snel water begon te maken. De kapitein, S. Havinga, uit Gronin gen, stelde de misthoorn in wer king. Het geloei werd gehoord door twee jonge Engelsen, de ge broeders William Thornilly, die bij de Engelse marine dient, en Garven Thornilly, student, ver toevende in het kustplaatsje Per- ranuthoe. De jonge mannen sprongen on middellijk uit bed, renden naar het strand, zetten een rubberboot uit en roeiden in de richting van waaruit het geluid van de mist hoorn kwam. totdat zij contact kregen met de „Zeeland". Zij gin gen aan boord van de kustvaar der en gaven de kapitein precies zijn positie op. De .Zeeland" koerste met behulp van de gege ven aanwijzingen naar Penzance (Cornwall), de dichtstbijzijnde ha ven, en kwam daar juist aan toen het binnendringende water de machine tot stilstand bracht. O.OUO.OOi.lfij uunai .2,82 van deze som is gebruikt ▼oor de hulpverlening aan door de oorlog getroffen landen. Het uitgaansverbod is Don derdagochtend opgeheven. In ue hoofdstad en in de andere steden is alles rustig. De bestu ur1werken onder verantwoor- teri&se e'd VEn aJgemene secre_ Alle leger-eenheden hebben tuting gegeven aan hun loyali- tftt jegens Hoesni Zaim. Het Pubhek dat nog niet bekomen is van zijn verrassing, toont zich £1J on,yerschillig en vraagt zich 'a,w kant men uitgaat. Algemeen wordt aangenomen, dat Hoesni Zaim, een militaire regering zal vormen, de kamers zal ontbinden en eigenmachtige nieuwe verkiezingen zal gelas ten. De politieke toestand blijft alleszins verward. gebracht over de wijze, waarop deze proeven haars inziens dienen te worden ingericht. In de Datiieenstraat te Den Haag- stond een onafgesloten vrachtauto geparkeerd. De 14-ja- rige J. J. K., wonende aan de Westdu'nweg wist de motor van deze vrachtauto op gang te krij gen en ging er mee rijden. Bij het wegrijden werd het 5-jarige zoontje van de familie Z., wonen de in de Koppelstokstraat aange reden. Het kind werd met een hersenschudding in het Juliana- Kmderz ekenhuis opgenomen. Na deze aanrijding reed de jon gen de Koppelstokstraat in, waar een lantaarnpaal werd geramd, waardoor de auto tot stilstand kwam. te vormen tot veiligheidstoataljons, waaruit eventueel fderale troepen zouden kunnen worden gevormd. Aanvankelijk verklaarde één ba taljon zich bereid, waarna er meerderen zijn gevolgd .totdat in totaal thans ruim vijf bataljons zich hebben gemeld. Generaal- majoor Engles sprak de hoop uit, dat de goede bedoelingen van deze bataljons ook door de overige Sili- wangi troepen zullen worden inge zien. Bij bovenstaand bericht zij het volgende aangetekend: „Darul Islam" betekent letter lijk „Gebied van de Islam" en is een Arabische uitdrukking, ont leend aan de Mohammedaanse ge loofsleer, die de gehele wereld ver deelt in twee groepen, n.l. het ge bied van de Islam (Darul Islam) en het gebied waar de Islam nog niet gevestigd is en dat door de z.g heilige oorlog voor de Islam moet worden veroverd (Darul- liarb) Radio Viet Minh (de Indo-Chi nese toeweging voor autonomie) heeft gisteren bevestigd, dat de „Chinese 'bevrijdingstroepen" ge zamenlijk met de strijdkrachten van de Viet Minh aan de Chinees- Indo-Cchinese grens tegen de Fransen streden. Volgens Radio Viet Minh heeft „het opperbevel van de Vietname se verzetstroepen" als toneel van de actie door Vietnamese en ver bonden strijdkrachten aangeduid de streek van Langson, 130 km ten Noorden van Hanoi. „De Franse troepen, belast met de verdediging van grensposten leden. Vastgesteld werd, dat velen hebben reeds zware verliezen ge uit de gelederen van de vijand zijn gedeserteerd". ue weense tunrajmiwcjii. het blad schrijft dat „zelfs, nadat Joego-Slavië uit de cominform was gezet, deze voor de gueril- la-strrjders waardevolle steun werd verleend". „Er worden steeds meer bewij zen geleverd voor het feit dat de Sowj et-Unie bezig is Albanië op uitgebreide schaal in te richten als een bruggehoofd, van waaruit de Cominform zijn ideologische inval van Joego-Slavië kan orga niseren", schrijft de correspon dent verder, die hieraan toevoegt: „In Joego-Slavië zelf bestaan nog steeds geen aanwijzingen, dat Tito veel heeft te vrezen van de machinaties der buurstaten van het land, tenzij deze gewapender hand door de Sowjet-Unie zouden worden gesteund. Ook in Macedonië, dat altijd een centrum van moeilijkheden is, hebben in de laatste tijd geen noe menswaardige versterkingen van de Joe go-Sla vise he garnizoenen plaats gevonden". debat over de in de begroting der sdiensten, dat i de Franse Natio- ering plaats had, r-President Queille et de voedselvoor- Frankrijk o.m. de ledige afschaffing genoemde diensten tzicht gesteld. >er van dit jaar", „zullen de rant- isten, tot het al- kste zijn beperkt. »tc gedeelte van het zal voor die daturn worden ontslagen. De regering" zo zeide Queille verder, „heeft alle artikelen, die in voldoende hoeveelheid voorhanden znn vrijgegeven. Zo zullen van 15 April af de melk, de boter en de kaas van de bon komen, de rantsoenering van vetten, aldus de Minister-President, moet nog worden gehandhaafd. Wat de suiker betreft, zijn productie en verbruik nagenoeg in evenwicht, maar men zal op de opbrengst van de komende oogst moeten wachten, alvorens een definitie ve beslissing te kunnen nemen." „De graanvoorraden", zo be sloot de heer Queille, „zijn toe reikend maar de mobilisatie van de voorhanden zijnde hoeveel heid moet sneller geschieden. Men moet echter nog afwachten of de komende oogst gunstig zal zijn. Zo dit niet het geval is, zal Frankrijk graan moeten invoe ren, of het verbruik moeten be perken. Ik meen echter dat die minder gunstige vooruitzichten niet in vervulling' zullen gaan". Tijdens een dezer dagen te Am sterdam gehouden conferentie, waar vertegenwoordigers van jeugdreisverenigdngen uit België, Engeland, Frankrijk, Duitsland. Finland. Oostenrijk, Noorwegen en Zweden bijeenwaren, zijn de plannen voor 1949 besproken en te beginnen met deze zomer, zul len elk jaar jeugdige touristen uit vrijwel alle EJuropese landen in groten getale naar Nederland ko men en in Lunteren en omgeving verblijven.. Evenals haar zusterverenigin gen in andere landen stelt de Hollandse Jeugd Reisverenrging zich ten doel door het uitschrijven van reizen de jeugd in staat te stellen natuur en cultuur, zeden en gewoonten van andere volken te leren kennen, begrijpen en waarderen. In dit verband is ook van belang, dat het overkoepe lend orgaan der verschillende or ganisaties thans met de Unesco besprekingen voert om in 1950 te Parijs een internationaal jeugo- congres te houden. Gp 27 Juli wordt te Lunteren de jeugdverga- dering gehouden ats hoogtepunt van een internationale week. Zeer veel buitenlandse deelne mers worden verwacht. Twaalf munitiefabrieken in de Sowjet-zone van Duitsland hebben op volle toeren lichte en zware wapens aan de Sowjet-Unie 'gele verd, zo verklaart het met Britse licentie verschijnende blad Der Telegraf". Het blad zegt verder dat de Sowjet-Russen „onder dek king van de voorjM.rsmanoeu.vres ten Noorden van Berlijn een ver dedigingslinie 'bouwen". „Der Abend" (Amerikaanse li centie) meldde Dinsdag, dat er 8 doden zouden zijin gevallen terwijl 35 personen werden gewond bij een ontploffing in een munitiefa briek bij Neu-Ruppin, 26 km ten Noorden van Berlijn in de Sow- jet-izone gelegen. De brandweer te Neu-Ruppm heeft bevestigd, dat er een ont ploffing in genoemde fabriek is geweest en wel ongeveer 14 dagen geleden. Zij wilde echter geen bij zonderheden mededelen. Thomas O'Higgins, de minis ter van landsverdediging van Eire, heeft het parlement ver zocht militaire credieten ten be drage van 4.565.000 pond goed te keuren, waardoor het mogelijk zal zijn, zo zeide hij, een leger van 8077 man op de been te houden

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1