wi [3 9t Beter schoc TENNI De veren over de Schelde -lie «ol aprcJuclcn VERSLOOT NAEIJE Der Matthaus-Passion EIGEN HA ENGELS! Gekleed met F. C. ANTHEU Rijwielhandel MICHIELSEN Proefwerkbloc's Tel. 221 RACKETS - SCHOENEN SPORTHANDEL OOR DE SMYRNA WOL A. VAN DEN BRUELE 1 Voor BLOEMEN en PLANTER I Bloemenmagazijn G. J. Will KERKNIEUWS Slotzitting van de Conferentie voor Wereldvrede m Schoen is ruim gesorteerd in ZIET ÉTA WIJ LEVEREN UIT VOORRAA uit onze NOORDSTRAAT 45 - Tel- 2546 - TERNEUZEN Matige tarieven zegt de Minister ANNE vindt het geluk Geheime bijeenkomst van bezettingsstatuut- conferentie ZOWEL IN ZILVER ALS MASSIEF MET LEVENSLANGE GARANTIE IS DIJKSTRAAT 7 TERNEUZEN TELEF. 2056 N.V. Firma P. J. van de Sande Het tennisseizoen breekt weer S Spant U nu volledig in- ENZ- - ENZ- Tevens repareren en bespannen met de beste Hollandse. Franse sche snaren. In één dag klaar. NOORDSTRAAT 76 Nog steeds Uw aangewezen adre ISchr. less. v. beginners en ga- VOrd. d. leraar M.O. - Spec, con*, less, voor emigranten. Mod. pract. math., 3 ol 6 mnd. Ook FRANS voor beginners. hutg. m. corr. v.a. f 2.75 p.m. THE ENGLISH INSTITUTE eussuM. Vr. grat prosp. an proeft Dagelijks verkrijgbaar: SAVOTE-, RODE- en BLOEMKOOLPLANTEN Tevens prima Uienplanten- P. VAN AERDE— DE BRUIJN, Axelsestr. 34. Terneuzen- steeds uitgebreid met TIMTUR - ANITA vo De nieuwste ..Van Scl res, fijne kwaliteit Bc Recameprijzen Heren: Voor de Jeu£ Pantoffels vanaf U slaagt gemakkelijk NOORDSTRAAT 26 ®®<5X2^SXSX5!XSXSX5X"éX5><SXSX5><5>««SXS>«><S>«>SX3Xë> en MOOIE PATRONEN BORDUURWOL in alle kleuren WlOL- EN KOUSENHUIS UW ADRES 3 Vlooswijkstraat 27, Tel. 2393. TERNEUZEN 1 Keurig verzorgd BLOEMWERK voor alle ge- gj legenheden- Verzending naar alle plaatsen- Voor de tweede maal had j.l. Zondag in de Basiliek te Hulst een uitvoering plaats van Bach's wereldberoemde meesterwerk en meest grootse en aangrijpendste compositie: „de „Matthaus Pas sion". Het is voor onze streek voor waar een van moed en. durf ge tuigende prestatie, na het debuut •wan het vorig jaar andermaal een »o kostelijke en veelomvattende uitvoering voor te bereiden en de organisatoren komt dan ook een woord van hulde toe. Zij toch heb ben nu bij herhaling enige hon derden of liever duizenden voor wie het aanhoren van deze muzikale schepping anders tot de vrome en onvervulde wensen zou hebben behoord, weten te trekken en te boeien. Naar velen wellicht niet weten werd Johan Sebastiaan, de groot ste uit het muziekgeslacht der Bachs reeds op 10-jarige leeftijd wees. In zijn jeugd maakte hij vaak geweldige voetreizen om be roemde organisten te gaan beluis teren. Na één dezer voetreizen, (-dan weer naar Hamburg en ten laatste naai- Lüibeck) om de grote ovganist Buxtehude te gaan noren, verloor hij door lang wegblijven de gunst van zijn superieuren en werd hij meer en meer op zichzelf aangewezen. Pbor het componeren van kerk- cantates oogstte hij al spoedig veel eer en roem. Hij werd één der meest produotieven onder de grootmeesters der muziek. De 300 kerkelijke cantates die hij alleen reeds tijdens zijn verblijf te Leip- ag schreef, vormen slechts een deel van zijn levenswerk, waar onder vele werken voor klavier, imventionen, partita's, suites, va riaties in alle grote en kleine torts-toonsoorten. de 6 beroemde Brandenburgse concerten en vele andere werken voor orkest, orgel, Buit, gamba, viool, cello enz. Tenslotte als meesterwerken vian zijn eveneens omvangrijke •euvre van „vocale" werken de ..ifatthaus" en „Johannis" Pas- ■sion, waarvan wij dan Zondag het voorrecht hadden in de Hulsterse majesteitelijke basiliek te mogen genieten. Toen z;jn gezichtsvermogen op •et laatst van zijn leven danig »erminderde en hij in 1750 ten- stotte geheel blind was geworden, dicteerde hij aan zijn schoonzoon *b leerling Altrikol het slot van «jn wonderlijk werk: „Die Kunst der Fuge", dat aan het einde van «ijn 65-jarig leven zo goed als vol tooid was. Hij was protestant en vond voornamelijk inspiratie tot dgbelse vertolkingen in cantate, •ratoria en door iriddel zijner bei de onsterfelijke passie's, missen, «te. We mogen zo concluderen dat Hulet j.l. Zondag in het teken van de „Matthaus Passion" stond. Rond de middag begon de druk te en van hemde en verre (ook w buiten Z-.Vlaanderen) kwa men de vele belangstellenden, zo dat de ruime Hulsterse markt al •poedig gemetamorphoseerd was In een groot park voor luxe wa gens en autobussen. De majestieuze kerk, die voor dit doel gesplitst was en speciaal was afgeschermd bood plaats aan •aar wij vernamen 1600 luis teraars. In het centrum van het •chip der kerk was een groot po dium opgeslagen, waarop de Am sterdamse Oratorium Vereniging •o de leden van het Nederl. Syn> GRAF VAN PETRUS ONDER DE ST. PEETER. Volgens berichten uit Vati caanstad hebben opgravingen met grote duidelijkheid aange toond, dat het graf van Petrus *ch onder de St. Pieter bevindt. Het werd te verstaan gegeven, dat een commissie van archeo logen uit alle delen der wereld aal worden uitgenodigd de op gravingen in ogenschouw te ■emen, teneinde de authentici teit der vondsten vast te stellen. phonie Orkest met de solisten hadden plaatsgenomen. De gecombineerde knapenko- ren van ïrdam n H 1 ha/'- den een plaats op de galerij van de Noordelijke zijbeuk van het kruis der kerk. Ruim een kwartier na de vast gestelde tijd hief de dirigent zijn staf tot teken van begin. Aan stonds werden wij aangegrepen door de machtige inzet van het volledige duibbelkoor met sympho- nische hegeleiding, waarna de be kende verhandeling van het Mat- theüs-evangelie, maar dan ver klank, in zijn geweldige dramati sche volheid en bewogenheid tot ons kwam. Alles echter in bijzonderheden weer te geven zou teveel van de plaatsruimte van ons blad ver gen. Alle koren, koralen en so.o s benévens de recitatieven te rele veren het zou te uitvoerig worden. Zo volstaan wij dan ook, door in de eerste plaats de volmaakte vo cale prestatie's van de Amster damse Oratorium Ver. te prijzen. Hetgeen wij van dit prachtig geschoolde ensemble te horen kre gen, gaat in maatstaf verre boven het beste van wat wij menselijker, wijs gesproken hier te horen krij gen. Artistiek volkomen „af", be hoort het koor trouwens tot de meest uitgelezen® in de lande en ae begaafde 36-jarige dirigent Piet van Egmonid heeft het opge voerd tot een buitengewone hoog te, zodat het thans een interna tionale reputatie bezit vanwege de perfecte uitvoeringen van een groot aantal koorwerken en orato riums als „Die Jaihresizeiten", het „Weihnachts-oratorium" en het „Requiem" van Verdi e.d. Het is ook waarlijk op zich zelf al een genot deze kunstenaar in actie t'e zien als dirigent. De vlot te elegance en de absolute beheer sing van zowel de vocale als in strumentale samenstellende delen van een indrukwekkend geheel als voor een „Matthaus Passion" nu eenmaal vereist zijn, stempelen hem gewis tot één van onze grote koor- en orkestleiders. Zijn mees terschap is volkomen. Maar, hoe zouden wij naast de lof voor hem en zijn hoogst kunst zinnige medewerkenden aan vo caal zowel als instrumentaal ge deelte de solisten vergeten, welke wij Zondagmiddag het voorrecht hadden binnen Hülster's muren te mogen beluisteren. In de allereerste plaats dan de 50-jarige heldentenor Henk Noort, de'vertolker van de figuur van de „Evangelist". Hij is momenteel een onzer allergrootste opera-zan gers en alleen zijn prachtige stem reeds zou velen tot een reis naar elders nopen, teneinde hem te kunnen beluisteren. Wat hij in deze „Matthaus-Passion" ons deed horen was van het superieurste gehalte. Noemen we voorts Ankie van Wickevoort Crommelin met haar warm getimbreerd stemgeluid en na haar Lenie Heere—Henning, die als ex-leerlinige van mevrouw NoordewierReddingius en Di Moorlag, ook tot de hoogste bo venlaag van onze kunstenaressen behoren. Verder een Herman Hulsman, de bas-zanger en vertol ker van de Christus-partij'; Wiebe Draaijer, die als tenor verschillen de creaties in het vocale deei bracht, en met hen in één adem Frits Bosch, de gevierde bariton, die zich op het internationale ..anigccncours van het vorig jaar te Scheveningen onder de eerste van de vele (ook buitenlandse) grote vocalisten wist te plaatsen. Ook hij typeerd meerdere figura ties. Waarbij wij nog de solisten ait het orkest als de eeuwig jeug dige Sam Swaap, Stotijn (hobo) en anderen zouden kunnen noe men. De organist Alex Schellevls en de clavecimibelist De Jong met de fluitist Barwasher niet te ver geten! Jammer, dat het aan een goede clavecimbel in Zeeuws- Vlaanderen schijnt te mangelen. Kortom, het was een indruk wekkende en unieke uitvoering, welke wij in de Hulsterse Baseliek met zovele liefhebbers van de kunst 'uit alle delen en uit alle ge zindten van onze provincie moch ten beleven! Daarbij loven wij de voorbeel dige organisatie en de puike ac- coustiek van dit imponerende kerkgebouw, dat op zichzelf reeds de sfeer schept waarin een kunst werk van deze geaardheid volko men past. Loven wiij 'bovenal nog het slot- koraal van het eerste dieel: „O Mens, .bewein dein Stinde gross!' het wereldberoemde „O Haupt voli Blut und Wunden" eo het overwel digend roerend dramatische slot koor: „Wlr setzen uns mit Tra nen nieder", als climax der treur nis om Christus' verscheiden. 'Hulst heeft zich ibij vernieuwing voor Zeeuws-Vlaanderen verdien stelijk gemaakt en als organise rende gastvrouw van zovele hon derden reputatie verworven, waarom wij hopen, dat na deze tweede „Matthaus Passion" nog meerdere zullen volgen. 't G. Naar aanleiding van de beden kingen, die door vele leden zijn geuit tegen het weder invoeren van veergelden op de veren over de Westerschelde, aldus de Me morie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat, wijst de Minister er op, dat hij niet uit het oog mag verliezen, dat naarmate sedert de bevrijding van ons land, allerwege meer normale toestanden terugkeren, met bijzondere zorg gewaakt moet worden tegen ongelijke be handeling van de verschillende landsdelen. Hij wijst er op, dat er verschillende eilanden zijn aan te wijzen, waarvan, op zijn minst genomen, evenzeer van isolement kan worden gewaagd als ten aanzien van Zeeuwsch- Vlaanderen. De consequenties, welke uit dien hoofde de handhaving van het kosteloos vervoer op de ve ren over de Westerschelde voor 's Rijks Schatkist met zich zou brengen, belopen een veelvoud van de bedragen, die met de veren van de Westerschelde zijn gemoeid. De Minister is voorts van me ning, dat een matig veertarief geenszins de gezonde ontwikke- Een modern sprookje van Maria Sawersky. I yj, (Nadruk verboden). je moet je maar nodig op wat verheugen, gaf Grottkau zijn ergernis lucht, dan wordt je met een 'n streep door de rekening ge kaald. Ik had er stellig op ge- koopt mijn jongen met Kerstmis kier te hebben, maar dat gaat na tuurlijk weer niet door. On« "ele mooie plan is in 't water gevallen, doordat Jens noch Grundtvig ver lof kunnen krijgen. Vera trok haar gezicht m een «eleurgestelde plooi, maar haar deelneming was niet bepaald ge meend. Reeds meermalen was dit Kerstplan ter sprake gebracht en ze had zich nachtenlang het hoofd gebroken over de vraag, hoe ze een ontmoeting met Jens en Grottkau zou kunnen vermij den. Hoewel er aan dit, voor hem stellig onverwachte weerzien geen onmiddellijk gevaar was verbon den, bleef ze hem toch het liefst zo lang mogelijk uit de weg. Wan neer zii eenmaal vaste voet op de Faiksburcht zou hebben gekregen en voor haar „grootvader" onmis baar was geworden, zouden even tuele moeilijkheden, welke hieruit toch altijd konden voortvloeien, zeker veel gemakkelijker te over winnen zijn. Wat jammer, dat we Jens niet in ons midden zullen hebben, zei ze huichelachtig. U had er u toch zo op verheugd, meneer Grottkau. Dat had ik, ja, maar er is helaas niets aan te doen. Voor Pasen is er nu natuurlijk niet aan te denken, dat we Jens en zijn vr'end te zien zullen krijgen. En ik had nog wel zo ge hoopt, dat we samen gezellig Kerstmis zouden vieren. Maar ik heb een goed idee, meneer Grott kau. Vertel op, jongedame. ders in het land door aanleg van wegen en bruggen zich be perkt tot het geven van de ge legenheid om op eigen kosten personen of goederen te vervoe ren. Een veertarief voor voertuigen niet hoger dan de rijkosten van het voertuig over dezelfde af stand en een tarief voor perso nen overeenkomende met de vervoerkosten per trein of auto bus in andere gevallen, is, naar de mening van de Minister, al leszins te verdedigen. Bij het bedrag van 1.050.000, dat voor het exploitatietekort op deze begroting is gesteld, is reeds rekening gehouden met de opbrengst van veergelden. Aanvankelijk was dit tekort, wanneer geen veergelden in mindering daarvan zouden ko men, geraamd op 1.600.000. Tekort op de veren voor 1949 op 1.830.000 geraamd- Een meer recente raming van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, becijferde het tekort voor 1949 op 1.830.000. Voor het jaar 1950, als de her stelde grote veerboten in bedrijf zullen zijn genomen, zal dit ex ploitatie-tekort met ongeveer 350.000 toenemen, en dus zijn te ramen op 2.180.000, welk bedrag als volgt verdeeld kan worden gedacht over de veren: i VllssingenBreskens 975.000 H'kerkeTerneuzen 220.000 Kruining.Perkpld. 915.000 2 kleine Postboten 70.000 Totaal 2.180.000 Het is niet mogelijk de exploi tatietekorten over de verschil lende maanden van het jaar te verschaffen. De Minister blijft op grond van het hierboven aangevoerde van oordeel dat wederinvoering van een matig veertarief medewerkt aan betere bediening van het verkeer over de Westerschelde, geen schade toebrengt aan de belangen van Zeeuwsch-Vlaan- deren, met het oog op de toe stand van 's Rijks Schatkist zeer gewenst is en mede nodig is ter vermijding van niet te recht vaardigen ongelijke behandeling van verschillende landsdelen, die in overeenkomstige geografische omstandigheden verkeren als Zeeuwsch-Vlaanderen Met instemming neeft óe Mi nister kennis genomen van de opmerking aan het slot van deze beschouwingen over de veren gemaakt. Bij de beoordeling van de tariefschema's, die thans nog in studie zijn, zal hij gaarne in het onderzoek betrekken de vraag, of het mogelijk is, in het bijzonder rekening te houden met het belang van de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, die als voetgangers van het veer ge bruik maken. ling van het verkeer behoeft te remmen en, integendeel, in het belang kan strekken van hen, die op een regelmatig gebruik van het veer moeten kunnen re kenen. Thans schiet de capaci teit van de aanwezige veerboten, mede als gevolg van het niet noodzakelijke verkeer, waarme de niet zozeer bedoeld is een overmatig gebruik door inwo ners van Zeeuwsch-Vlaanderen als wel door anderen, te kort voor een regelmatige vlotte ai- werking van het verkeer. Ook het indienstnemen van de her stelde grote veerboten zal geen afdoende verbetering brengen. Het aanbouwen van een nieuwe veerboot vereist enige jaren bouwtijd en een uitgave van enige millioenen. Hieraan kan voorshands met worden gedacht. Dit in aanmer king genomen, kan slechts net weder invoeren van een matig veergeld er toe medewerken, dat het niet direct noodzakelijke verkeer vermindert ten gunste van de vluggere bediening van het nodige verkeer. Het vragen van een matige vergoeding voor het overzetten van voertuigen is ook geenszins onbillijk, omdat het Ruk ook el- Als Jens niet hier kan ko men, waarom gaat u hem dan niet opzoeken in Kopenhagen Een schitterend idee, nep Grottkau met zijn zware basstem. U bent een bovenste beste, juffrouw Falke. Wat zeg je ervan Remus, zal ik maar eens naar de jongen overwippen? Maar natuurlijk, beste kerel, antwoordde Falke hartelijk, daar bij wanhopig trachtend zijn eigen teleurstelling te verbergen. Het vooruitzicht de beide feestdagen alleen in gezelschap van z'n klein dochter te moeten doorbrengen, had w«;.nig" aanlokkelijks. Smarte- lijk er dan ooit zou het besef zich aan hem opdringen, dat dit meis je een vreemde voor hem zou blij ven. Harry laat ik hier, werkte Grottkau het plan verder uit. Die kan op de Faiksburcht Kerstmis vieren. Met twee jonge mensen in je omgeving zul je niet over eenzaamheid te klagen hebben, wel Remus? O nee, dat stellig met. Juffrouw Falke en ik zullen De slotzitting van de culturele en wetenschappelijke conferen tie voor wereldvrede te New York welke drie dagen heeft geduurd - werd door naar schatting 18.000 personen bijge woond. Voor het openen van de bijeenkomst sprak een predi kant zijn zegen uit. Terwijl de belangstellenden het gebouw van Madison Square Garden binnengingen, werd buiten gedemonstreerd; onge veer 2000 posters waarvan de helft bestond uit leden van oud strijders-organisaties trokken door de straten, biljetten met zich meevoerend, waarop anti communistische leuzen waren vermeld. De posters schreeuw den tegen de bezoekers van het congres. A.F.P. meldt, dat zich op het trottoir, tegenover de grote zaal, 300 a 500 demonstranten had den geposteerd; zij zwaaiden met kruisen en met afbeeldin gen van Kardinaal Mindszenty en zongen psalmen. Zij riepen, dat de „wereld-vredesconferen tie" door de communisten op touw was gezet. Tijdens de bijeenkomst in Madison Square Garden hebben zich lichte ongeregeldheden voorgedaan; door de politie wer den drie arrestaties verricht. Toeschouwers, die zich niet wil den laten fotograferen, tracht ten aanwezige persfotografen en opnemers van filmnieuws te beletten, hun werkzaamheden te verrichten. Deze toesclmu- wers verklaarden dat, indien hun werkgevers hen uit ge maakte foto's zouden herken nen, zij hun betrekking zouden kunnen verliezen. Reuter seint nog, dat de be zoekers van de conferentie het binnenkomen van de uit zeven man bestaande Sowjet-Russi- sche delegatie met een donde rend applaus begroette, hierop bracht de delegatie de commu nistische groet (het heffen van de gebalde vuist). De ene spreker na de andere gaf als zijn overtuiging te ken nen. dat samenwerking over de gehele wereld de enige wijze was, waarop een algemene vre de kon worden bereikt, waarbij er speciaal de nadruk op werd gelegd, dat de Sowjet-Unie geen hinderpaal was voor deze vrede. Verschillende sprekers verklaar den dat „kleine klieken van personen" en vertegenwoordi- „zakenbelangen en aanhitsten tot oor- gers van Wallstreet log. Fadejef werd stormachtig toe gejuicht, toen hij verzekerde dat de Sowjet-Unié geen oorlog wenste en de hand des vredes naar de Verenigde Staten uit strekte. Professor Stapeldon werd toegejuicht bij zijn verkla ring: „Ik ben, geen communist, doch ik zie er niet tegen op met communisten samen te werken, wanneer zij het bij het rechte eind hebben". onze uiterste best doen het Kerst feest zo stemmig mogelijk ma ken, verzekerde Olsan, terwijl hij Vera met zijn blikken verslond. Grottkau kwam bij het vooruit zicht op zijn aanstaande reis naar de hoofdstad bijna in een uitgela ten stemming. Hij vertelde anec dotes uit zijn jeugd, hield Harry Oslan voor de gek en noemde hem een droge stokvis. Met de nodige overdrijving beweerde hij,, dat de jeugd va.n tegenwoordig de streken, die hij in zijn vlegel jaren had uitgehaald, nooit zou nadoen, omdat, het haar aan alle romantiek ontbrak. Ik ben juist geweldig roman tisch aangelegd, verzekerde Olsan met een verongelijkt gezicht en zich daarop tot Vera wendend, vroeg hij: Zouda u met mij met n romantische arretocht door de maneschijn willen maken, juf frouw Falke? Merci, wees Vera zijn aanbod lachend af, ik heib al genoeg aan onze wandelritten op klaarlichte dag! Harry Oslan toonde zich niet in De diplomatieke medewerker van Reuter te Londen schrijft; „Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de afge vaardigden ter conferentie voor het opstellen van een bezet tingsstatuut Zaterdagmiddag jl. plotseling in geheime zitting bijeen zijn gekomen. Dit was de eerste maal sinds meer dan drie weken, dat de afgevaardigden ter conferentie in voltallige zitting bijeen kwa men. De vergadering is vele malen uitgesteld, hoofdzakelijk als gevolg van de onwil der Fi anse vertegenwoordigers om officieel te blijven onderhande len over problemen, die waar schijnlijk slechts door de Britse en Franse ambassadeurs te Was hington, in overleg met de Amerikaanse autoriteiten, kun nen worden opgelost. De bijeenkomst werd bijge woond door het noofd van de afdeling voor Duitse zaken va» het Britse Ministerie van Bui tenlandse Zaken, Sir Ivone Kirk-Patrick, de Franse ambas sadeur aan het hof van St. James, Rene Massigli en de Amerikaanse gezant J. C. Hol mes. In welingelichte kringen te Londen is men van mening, dat de bijeenkomst is uitgeschreven voor het opstellen van een rap port, waarin de punten, waar over men het niet eens is kun nen worden, zijn vastgelegd en dat vervolgens aan de drie Mi nisters van Buitenlandse Zaken der betrokken landen te Was hington zal worden voorgelegd. het minst teleurgesteld door deze afwijzing, waarin hij veeleer een aanmoediging van zijn avances meende te bespeuren en het ge sprek verliep dan ook verder zeer geanimeerd. Na de thee keerden Grottkau en Oslan naar liun landgoed te rug, terwijl Vera met jonkheer Falkl de gebruikelijke partij schaak speelde. Daarna ging me» aan tafel, waarbij, zoals gewoon lijk, weinig werd gesproken en na het d;ner trok Remus Falke zich in zijn eigen kamer terug. Ook Vera begaf zich naar haar appar tementen. De kamenier ver scheen om haar bij het uitkleden behulpzaam te zijn, maar Vera stuurde het meisje weg met de boodschap, dat zij haar over een uur terug verwachtte. Zij wild» nog aan haar moeder schrijven en weldra was zij geheel in deze bezigheid verdiept. Toen zii hiermee gereed was, las zij die brief nog eens door. (Wordt vervolgd). V/V/IV vr«' UV t/VAClIUC IHCi ACH JJlUgCIS üj'lV'Ho LiXCEl cior. E-A-K-, Union en Serva- Alle rijwielen zijn voorzien met de bekende Philipslamp- NAAIMACHINES, zowel met Salonkast als in- J zinkbaar, in de merken Alfa, Gazelle en Sigma. De Lente is in het land, laat thans Uw rijwiel grondig nazien, U spaart U zelf en Uw fiets- Na enkele dagen hopen wij onze winkel te her openen- NOORDSTR. 74, Tel. 2595, TERNEUZEN 1 miiiiiiiiiimiiiim

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2