oeuvres Rijbewijzen veor doven oenering in iikrijk SPANNENDE REIS VAN NEDERL. KUSTVAARDER Stappen in Indonesië in verband [met resolutie Veiligheidsraad Brief over Sowjet-füussische arbeiderskampen Oproep tot bij W, F. T. U. aangesloten vakverenigingen Beschuldigingen van „Rode Ster" DINSDAG 29 MAART 1949. De departementale verkiezingen in Frankrijk Doodstraf tegen Van Rappard uitgesproken De havenstaking te Antwerpen" De toestand in Syrië De besprekingen op Rhodos Poging tot torpedering van E.CA.-hulp aan Nederland Kathol eke waardering voor Irene Dunne 14-JARIGE JONGEN ACHTER HET STUUR VAN VRACHT AUTO. Uitslag verkiezingen in het Saargebiad Het rassenvraagstuk"in Zuid-Afrika] over Wallace het Atlantisch pact Amerikaanse Senator over Kardinaal Mindszenty Sjekza? Chinese gat'e steunen ic Gregor De strijd aan de Chlnees- Indochinese grens December Wemationaa! jeugdcentrum te Lun'sren Werken Duitse wapen-^ fabrieken «oor Sovjet-Unie? Fnmhertng bp Abonnement: Temeozen WEEKS VERWACHTING medegedeeld door het K N.M.I, te De Bilt, geldig van Dinsdag- achtend tot Dinsdagavond. Weinig bewolking- Droog weer met aanvankelijk nog enkele overdrijvende wol kenvelden. Plaatelijk sochtend- mist. Later weinig of geen be wolking. Meest matige wind uit Oostel. richtingen. Tempera tuur oplopend tot iets hogere waarden dan Taandag. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1076- Advertentieprijs per mm 10 et.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertentie® tot des namiddags 3 mnr. Rubriek kl. advertentie®: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent meer. i erschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal Zoals reeds werd gemeld is de U.N.C.I. gisterenochtend per vliegtuig naar Bangka vertrok ken voor een informeel onder houd met de Republikeinse lei ders. De commissie wordt ver gezeld door enkele te Batavia vertoevende Republikeinse auto riteiten, w.o. Dr. Leimena. De commissie werd gisterenmiddag terugverwacht. Intussen acht men het in Ne derlandse politieke kringen te Batavia niet waarschijnlijk, dat de voorbereidende conferentie op de door de commissie voor gestelde datum van 30 Maart zal kunnen beginnen. Men wees er op, dat Dr. Van Royen thans nog te New York vertoeft en dus zeker niet voor 30 Maart te Batavia zal kunnen zijn. terwijl mag worden aange- Het resultaat van beide stem mingen gezamenlijk is thans voor 1506 van de 1508 omstre den zetels als volgt: Socialisten 279. Radicalen 290. M.R.P. 110. (Regeringspartijen dus te zamen 679 zetels. 1 Gaullisten 389. Onafhankelijken, rechtsen en anderen 401. Communisten 37. Jules Moch, de Minister van Binnenlandse Zaken, heeft de uitslag een overwinning voor de regering genoemd. De verschui ving naar rechts, <jie zich in be paalde departementen had ge manifesteerd, kwam meer aan de Onafhankelijken dan aan de Gaullisten ten goede. Hoewel de Socialistische partij zetels had verloren, was het aantal op haar uitgebrachte stemmen toegenomen. De M.R.P. had zijn positie gehandhaafd, evenals de Radicaal-Socialisten. „Het is opvallend, aldus de Minister, dat de kiezers in de tweede ron de, zelfs zonder dat een wacht woord werd gegeven, zeer vaak tegen de communistische partij hebb en gestemd." nomen, dat hij nog enkele da gen in Den Haag zou verblijven alvorens naar Batavia te ver- trekken. Voorts heeft de bijeenkomst federaal overleg bij de bespre kingen erkenning als partij ge vraagd, waarover nog geen be slissing is genomen. Na de besprekingen, die Dr. Beel Zaterdag en Zondag heeft gevoerd met de voorlopige fede rale regering en de vertegen woordigers van de deelgebieden, is het advies van de H. v. K. op het voorlopige staridpunt van de Nederlandse Regering naar Den Haag verzonden. Over het standpunt van de B. F. O. niet betrekking tot het advies is officieel niets bekend, doch naar „De Nieuwsgier" meent mag worden aangeno men, dat het oordeel van haar leden „niet zal afwijken van hetgeen de voorzitter der B. F. O. in de brief, welke hij deze week aan de pers richtte, als hoofdlijnen schetste van de re solutie, welke door de B. F. O. in de nacht van 2 cp 3 Maart werd aanvaard." Het rapport van de U.N.C.I. van Zaterdag, waarin met be trekking tot de toestand te Djokja o.a. wordt gezegd, „dat gebrek aan materialen en uit rusting een effectief functione ren van het Republikeinse be stuur zou bemoeilijken", heeft aanleiding gegeven tot een com mentaar van gezaghebbende Nederlandse zijde te Batavia, waar men van mening is, dat het accent hier verkeerd ligt, aangezien het gebrek aan ma terialen en uitrusting reeds vóór 18 December 1948 een doeltref fend functioneren van de Repu blikeinse regering had bemoei lijkt. Afgezien hiervan, was een groot gedeelte van de uitrusting en de materialen, welke voor die datum in Djokja werden ge bruikt, afkomstig van openbare diensten te Batavia en Ban doeng, en enkele jaren geleden naar Djokja gevoerd. Uiteraard aldus deze gezaghebbende Nederlandse kringen alhier worden deze materialen thans weer gebruik ten behoeve van deze diensten. stukjes sneed1 en deze in een der potjes deed. Toen de jongen wa.-; weggegaan, hebben de kinderen de stukjes knol opgegeten. Reeds spoedig openbaarden zich vergifti gingsverschijnselen. Een onmid dellijk gewaarschuwd arts liet de kinderen naar het Diaconessen- "uis te Hilversum overbrengen. Onderweg bleek eien der kinderen het driejarig dochtertje van de familie Vonk uit Loosdrecht, reeds te zijn overleden. De beide ande ren konden dbor onmiddellijk me disch ingrijpen van de dood wor den gered. Het levensgevaar is thans geweken. Bij onderzoek is gebleken, dat de kinderen de knol van de z.g. waterschering hebben gegeten. Een inzender in de „Manches ter Guardian", die verklaart ontsnapt te zijn uit een Sowj et- Russisch kamp voor gedwongen arbeid, zegt in een brief, dat Transylvanische gezinnen (thans West-Roemenië) in 1945 opdracht ontvingen een vrouwe lijk lid aan het Rode leger af te staan. Hij had in 1946 twaalf jonge Hongaarse en Duitse vrouwen ontmoet in een kamp voor gedwongen arbeid bij Swerdlofsk, in de Oeral. Zfj waren ondergebracht in barakken van een gepantserd detachement en waren afkom stig uit West-Roemenië. Vele gezinnen hadden ge noemde order ontvangen. De vrouwen werden naar dwang arbeiderskampen in de Oeral overgebracht en werden on menselijk behandeld, en ge dwongen een jaar in de mijnen te werken. Het Britse T.U.C. (Congres van vakverenigingen)het Amerikaan se C.I.O. (Congres v. industriële organisaties) en het Nederlandse N.V.V. hebben gisteren een beroep gedaan op de nationale vakvereni gingen, die nog zijn aangesloten hij het W F.T.U. (Wereldvenbond van vakverenigingen, waarin de communisten een overheersende positie hebben, terugtrekking uit deze laatste organisatie te over wegen. Het beroep was ondertekend door Arthur Deakin en Vincent Tewson van het T.U.C., James Carey van het C.I.O. en E. Ku- pers van het N.V.V. Deze vier leiders verlieten in Januari j.l. de bijeenkomst van het uitvoerend bureau van het W.F.T.U. De gisteren uitgegeven, verkla ring handelt over de moeilijkhe den, die hij de samenwerking tus sen genoemde Westelijke vakbon den met de Oost-Europese bonden ia het W.F.T U. waren gerezen. In de verklaring wordt te ken nen gegeven, dat het plan-Mars hall een eind maakte aan alle tooop op verzoening. „Het beslis sende bewijs, dat practische sa menwerking met de communisti sche elementen in het W.F.T.U. niet mogelijk zou zijn, was de eensgezinde aanval van al hun Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhage deed gistermorgen uitspraak in de zaak tegen de voormalige leider van de N.S.N. A.P. Dr. Ernst Herman Ridder van Rappard, tegen wie de Pro- eureur-Fisc. bij genoemd Hof. 14 dagen geleden de doodstraf eiste. Het Hof bevestigde deze eis en veroordeelde Van Rappard tot de zwaarste straif. krachten, geleid door het Comin form sedert November 1947 tegen de Reformistische vakverenigings organisaties, die er naar streefden de economie van hun landen op nieuw op te bouiwen met de hulp van het Amerikaanse volk", al dus de verklaring. De publicatie van de verklaring valt samen met de aankomst van de leiders van het T.U.C. in de Ver. Staten, waar zij besprekingen zullen voeren met leiders van het C.I.O. en de andere grote Ameri kaanse vakbond A.F.L. (Ameri can Federation of Labour) over de mogelijkheid van het bestaan van een nieuwe internationale vak hond naast het W.F.T.U. De staking der Antwerpse ha venarbeiders had gistermorgen nog een gedeeltelijk karakter. Op de wervingsbureaux boden zich slechts 500 arbeiders aan, terwijl er behoefte bestond aan ongeveer 1000. Tegen het middaguur ver scherpte het stakingsbeeld zich en bood zich geen enkele arbeider meer aan, ondanks de aansporin gen der woordvoerders van het Katholieke Vakverbond en van de Belgische Transportarbeidersbond. Verwacht werd dat de staking, waarbij gistermorgen naar schat ting ongeveer de helft der Ant werpse havenarbeiders waren be trokken, zich des middags nog zou uitbreiden. „Emde Maart en begin April zullen meer dan 50.000 Duitse krijgsgevangenen gere patrieerd worden", zo meldt het Russische voorlichtingsbureau te Berlijn. OraKtj van uuncti 92,82 van deze som is gebruikt voor de hulpverlening aan door de oorlog getroffen landen. Het uitgaansverbod is Don derdagochtend opgeheven. In de hoofdstad en in de andere steden is alles rustig. De bestu ift werken onder verantwoor- terissen^ Van a^emene secre_ Alle leger-eenheden hebben uiting gegeven aan hun loyali- l,e£ens Hoesni Zaim. Het publiek dat nog niet bekomen is van zi.m verrassing, toont zich vrij onverschillig en vraagt zich '»iW kant men uitgaat. Algemeen wordt aangenomen, dat Hoesni Zaim, een militaire regering zal vormen, de kamers zal ontbinden en eigenmachtige nieuwe verkiezingen zal gelas ten. De politieke toestand blijft alleszins verward. gebracht over de wijze, waarop deze proeven haars inziens dienen te worden ingericht. De twaalf jonge vrouwen wa ren thans als kleermakers werk zaam in het arbeidskamp bij Swerdlofsk. Sommige kampbewoners had den Duitse vrouwen gezien, die zich lichamelijk in een ellendige toestand bevonden. Deze vrou wen verklaarden, dat er onge veer 600 vrouwen in een kamp bij Swerdlofsk gedwongen bo men kappen er arf steken. Zij waren bijna allen ziek en bijna verhongerd. De schrijver zelf, die onbekend wenste te blijven „daar hij nog vrienden achter het ijzeren gordijn heeft" zeide van December '45 tot Juni '47 gedwongen te zijn geweest in een grote fabriek voor zware machinerieën in het Oeralmoe- ras te werken. Iedere dag zagen zij lange rijen Russische vrouwen en mannen naar de fabriek mar cheren onder geleide van met tommy guns en bajonetten ge wapende opzichters, die altijd bloedhonden bij zich hadden. N.jisni Toghel. ongeveer 100 mijl ten Noord-Oosten van Swerdlofsk, was geheel met prikkeldraad en wachttorens omgeven omdat de gehele be volking van 140.000 zielen uit alle delen van de Sowjet-Unie daarheen was gezonden voor het verrichten van gedwongen arbeid, aldus de briefschrijver Naar van betrouwbare zijde te TeJ Aviv wordt vernomen, ver wacht men, dat de onderhandelin gen tussen Israël en Transjorda- nië op Rhodos tot resultaat zullen hebben, dat een wijziging tot stand komt van de Westelijke grens van de Arabische driehoek wanneer Irak hem aan Transjor- danië heeft overgedragen. Men ge looft dat de overdracht van de driehoek gevormd door de plaatsen Toekarno Nabloes en Je- nin op handen is. Een Israëlische militaire woord voerder bevestigde Zondag, dat een beperking van de troepen sterkte langs de Israëlisch-Trans- jordaanse 'bestandslinie ook zal gelden voor de Britse troepen in AkaJba. Er was nog geen officiële verklaring van Syrië over de da tum van de Syrisch-Xsraëlische bespekingen. KINDEREN VERGIFTIGD DOOR HET ETEN VAN EEN WATERPLANT 3-jarig meisje overleden. Drie jeugdige kinderen waren Zondag bij de woning van de fa milie V. te Loosdrecht op een om gekeerde 'boot aan de waterkant aan het spelen. Zij speelden win keltje met een aantal potjes en pannetjes, waarin zij grind, zand en water hadden gedaan. Een 14- jarige jonigen had in zijn onwe tendheid een plant uit het water gehaald, waarvan hij de knol in Drew Pearson, een bekende ra- dao-commentator, heeft Zondag avond een dringend beroep gedaan op de leider der democratische meerderheid in de Senaat, de heer Lucas, dat alvorens zal worden overgegaan tot goedkeuring van de ECA-hulp aan Nederland ten bedrage van 350 millioen dollar, eerst overlag zal worden gepleegd met de nieuw benoemde Senator Dr. Graham (het voormalige lid van de Commissie voor goede diensten), die destijds met een vernietigend rapport uit Indonesië zou zijn teruggekeerd. Volgens de bewering van Pearson zouden deze 350 millioen dollar door Ne derland toch maar grotendeels voor legeruitgaven in verband met de Indonesische kwestie wor den besteed. De fimster Irene Dunne is door de Universiteit van Notre Dame voor 1949 gekozen als prominent lid van het Amerikaanse Katho- 'ieke lekendom. De geestelijke John J. Cava- naugh, voorzitter van bovenge noemde universiteit, die deze keu ze bekend maakte, zei, dat Irene een voorbeeld was van een talent volle christenvrouw. Gedurende haar 15-jarige artis tieke carrière is zij een voorbeel dige vrouw en moeder gebleven. De 45 jaar oude filmster is de echtgenote van de New-Yorkse tandarts Griffin en zij heeft een aangenomen dochter. In de DatJheenstraat te Den Haag stond een onafgesloten vrachtauto geparkeerd. De 14-ja- rige J. J. K„ wonende aan de Westdu'nweg wist de motor van deze vrachtauto op gang te krij gen en ging er mee rijden. Bij het wegrijden werd het 5-jarige zoontje van de familie Z., wonen de in de Koppelstokstraat aange reden. Het kind werd met een hersenschudding in het Juliana- Kinderz'ekenhuis opgenomen. Na deze aanrijding reed de jon gen de Koppelstokstraat in, waar em lantaarnpaal werd geramd, waardoor de auto tot stilstand kwam. Het blad van het Sowjet-leger „Rode Ster", aangehaald door Radio-Mosikou, uit de beschuldi ging, dat Duitsland met de hulp van de EngelsAmerikaanse be- zettings-autoriteiten zijn militaire macht, precies zoals na het ver drag van Versailes, weer opbouwt. „Een bureau, bekend als Erfurt, is in Neustadt opgericht. De staf hiervan bestaat uit de Duitse ge neraals Guderrian, Schultz, Kuch- ler en anderen, Zij hebben de taak een samenvatting te geven van de operaties aan de Sowjet-Russiseh- Duitse grens, aldus het blad. „Er zijn talrijke persberichten verschenen over de vorming van bonden van oudgedienden, jacht clubs, sportclubs enz." „De voor malige Stahlhelm wordt weer in het leven geroepen onder de naam Duitse Partij". De Duitse jonge mannen wordt in kampen „naar stig de kunst bijgebracht van het werpen van handgranaten, het vechten, met de bajonet en over- te vormen tot veiligheidsbataljons, waaruit eventueel fderale troepen zouden kunnen worden gevormd. Aanvankelijk verklaarde één ba taljon zich bereid, waarna er meerderen zijn gevolgd .totdat in totaal thans ruim vijf 'bataljons zich hebben gemeld. Generaal- rnajoor Engles sprak de hoop uit, dat de goede bedoelingen van deze bataljons ook door de overige Sili- wangitroepen zullen worden inge zien. Bij bovenstaand bericht zij het volgende aangetekend: ,Darul Islam" betekent letter lijk „Gebied van de Islam" en is een Arabische uitdrukking, ont leend aan de Mohammedaanse ge loofsleer, die de gehele wereld ver deelt in twee groepen, n.l. het gé- bied van de Islam (Darul Islam) en het gebied waar de Islam nop- niet gevestigd is en dat door de z.g heilige oorlog voor de Islam moet worden veroverd (Darul- üarb). eenkomstige aspecten van de mi litaire opleiding", zo zegt het blad. „In de Amerikaanse zone heeft de opleiding van Duits mili tair personeel voornamelijk plaats door middel van de industriële politie en de arbeidersgroepen". „In de Britse zone heeft de op leiding van personeel voor het Duitse leger voornamelijk plaats door de zogenaamde Duitse bur gerlijke arbeidersorganisatie. Deze bestaat uit technici, werk tuigkundigen, tank- en lucht- vaartpersoneel, piloten van zweef vliegtuigen en andere specialisten van het voormalige leger van Hitier. Onlangs volgden de Brit ten het Amerikaanse voorbeeld en richtten een zwarte garde op, samengesteld uit de werklozen en voormalige krijgsgevangenen. In de Britse zone worden Duitse mi litaire detachementen gevormd uit Hitiers voormalige tankdivi sies „Viking" en „Groot-Duits- land", aldus „Rode Ster". D.P.D. meldt, dat de Chr. Volks partij de Zondag in het Saarge bied gehouden plaatselijke verkie zingen heeft gewonnen. Op haar werden in totaal 49.7 pet. der stemmen uitgebracht. Op de So ciaal-Democratische partij stemde 31.1 pet. en op de communisten 8.6 pet. der kiezers. De kortgele den opgerichte democratische par tij verkreeg 6.6 pet. van het aan tal uitgebrachte stemmen. Tijdens de laatste, in 1946 ge houden plaatselijke verkiezingen was de stemmenverdeling als volgt: Chr. Volkspartij 52.3 pet Sociaal-democratische partij 25.3 pet. en communistische partij 9.7 pet- Paul Robeson, de beroemde negerzanger, heeft on een te Londen georganiseerde protest - bijeenkomst tegen rassenonder- drukking door de Zuidafrikaan- se Regering, die door 2 a 3.000 personen bezocht werd, gezon gen en een resolutie voorgele zen, die door de vergadering aangenomen werd. In deze re solutie wordt uitdrukking gege ven aan de „afschuw tegen de onmenselijke rassenonderdruk- king, die de Regering van Ma- lan toepast, en een beroep ge daan op de Britse Regering, in de volgende bijeenkomst van de V.N., „een veroordeling uit te spreken over het schenden door de Zuidafrikaanse Regering' van een resolutie der algemene vergadering inzake Afrika. De resolutie van Robeson vraagt de Britse Regering haar steun te verlenen voor maatregelen in de vergadering „die de fundamen tele rechten van de mens zullen verzekeren" voor iedere Zuid- Afrikaan. „Wij betogen boven dien, dat de Zuidafrikaanse Re gering van Malan, die bewezen heeft niet bekwaam te zijn tot het regeren van inheemse be volkingen niet moet worden toegestaan de heerschappij te voeren". De resolutie eindigt met een protest tegen de inlijving van Zuid-West-Afrika bij de Unie en doet een beroep op de Britse en andere Regeringen, haar invloed aan te wenden in de algemene vergadering der V.N. „om deze annexatie te voorkomen". Henry Wallace, voorzitter der progressieve partij in de Ver. Sta ten, heeft in een radiotoespraak verklaard, dat herbewapening van West-Europa de Ver. Staten 30 milliard dolar zal kosten. Volgens Wallace heeft het Atlantisch Ver drag „de duidelijke bedoeling" de Ver. Naties te vervangen. „Dit verdrag een vrede suiting te 'noe men is huichelarij en niets anders Het eerste slachtoffer van het verdrag is de organisatie der Ver. Naties de enige hoop op vrede", aldus Wallace. Hij spoorde de Sowiet-iRussische en Amerikaanse leiders aan hun vredesvoorwaar den bekend te maken en daarover te onderhandelen. De democratische Amerikaan se Senator voor Maryland, O' Connor, heeft Zaterdag ver klaard, dat hij het departement van Buitenlandse Zaken zou verzoeken een onderzoek in te stellen naar de berichten, dat Kardinaal Mindszenty in de ge vangenis wordt mishandeld. Senator O'Connor zeide, dat hij inlichtingen had ontvangen volgens welke de Kardinaal vol komen afgezonderd werd gehou den en lijdende was aan een duidelijk kenbare depressie en mentale lethargie in de hoogste graad, wat er op zou wijzen, dat hu kunstmatig in deze toestand is gebracht. Een firma te Karsruhe heeft een radiotoestel met luidspreker vervaardigd van 20 cm in het vierkant, dat op het stuur van een fiets kan worden bevestigd De benodigde stroom wordt door een dynamo geleverd. jntieprija: l 10 ct.; minimum lvertentie 1,50. ng advertentie® namiddags 4 uur kl. advertenties: 'la 60 ct.; iedere eer 12 cent. Ver- Brieven onder eau van dit Blad ZON- EN MAANSTANDEN 1949 Zon kwartaal- Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond. April. 1 6.16 1913 7.06 &L44. 2 6.14 19.14 7.21 9.00 3 6.12 1916 7.42 4 6.10 19 18 8.13 1.16 5 6.07 19.20 8.57 2.26 6 6.05 19.21 9.59 23 7 6.03 19.23 11.16 4.0 8 6.00 19.25 12.44 4. 37 9 5.58 19.26 14.15 4 59 aterialen op het jn aangewezen, is of het tot een ling zal kunnen Na raadpleging van het medisch psychologisch verkeerstechnisch ;uwe toewijzing college heeft de K.N.A.C., zich an<jermaai gewend tot de Com missaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland met verzoek te bevorderen, dat aan doven een rijbewijs zal worden uitge reikt. Het college is van oordeel, dat 'hardhorendheid resp. doofheid andere zintuigen scherpt en een toestuurder dulbtoel voorzichtig maakt. Niet de dove, maar de psychisch ongeschikte bestuur ders zijn een gevaar op de weg. Wordt de doofheid opgeheven door een gehoorapparaat, dan is er volgens bedoeld college geen enkele aanleiding zo'n bestuurder een rijbewijs te onthouden. De K.N.A.C. heeft zich met een overeenkomstig verzoek gewend tot de Minister van Verkeer en Waterstaat. jouwen een zeer ats in. De ver- het Butlinkamp Brandenburg ter :ht houden ver bevordering van ïenverkeer, welke volksbelang ge len. defensie-plannen mtisch Pact het :vaar zou worden de Minister niet lij meent dat we eind in 1949 zijn .eplannen aan de gestreefd moeten /eel mogelijk de- woningbouw be- rijgen. dat de financie- intagebouw thans opt. jlex-woningen af men niet eerder gnood heen; deze ;e jaren langer bouw zal moeten peil, waarop ge in worden met de v. Z.i. moet dat aar geschied zijn; lie dat niet kun- .1 moeten afvallen, if uur breekt de ede af. er verdaagt de >t Dinsdagmiddag lijk betrouwbare irnomen, dat Ge- Tsjiang Kai-Sjek pogingen van de ïale vredesdelega- overeenstemming unistische leiders ïteunen. t, dat dit Woens- n besloten zitting se parlement door delegatie, Tsjiang □resident van het s aanhoudend ge- het vraagstuk, in teun zou verlenen ;en van de waar- ident Li Tsoeng met de commu- ■rs te sluiten. zhn niet uitgeno- :ringen wordt even- eid gemaakt tus- ineerde manoeuvres, se Unie en de Brit- euvres die in Juni ien. wdt verklaard, dat :e lichamen van de te Londen, de en - 3 zijn om dienaan- !e verklaringen af igerden enige com- strekken en zich er e zeggen, dat wel- ideling zal worden Radio Viet Minh (de Indo-Chi nese beweging voor autonomie) heeft gisteren bevestigd, dat de „Chinese 'bevrijdingstroepen" ge zamenlijk met de strijdkrachten van de Viet Minh aan de Chinees- Indo-Cchinese grens tegen de Fransen streden. Volgens Radio Viet Minh heeft „het opperbevel van de Vietname se verzetstroepen" als toneel van de actie door Vietnamese en ver bonden strijdkrachten aangeduid de streek van Langson, 130 km ten Noorden van Hanoi. „De Franse troepen, belast met de verdediging van grensposten leden. Vastgesteld werd, dat velen hebben reeds zware verliezen ge uit de gelederen van de vijand zijn gedeserteerd". i-tf vvcciiac lui i copGiKiciit van het blad schrijft dat „zelfs, nadat Joego-Slavië uit de cominform was gezet, deze voor de gueril- la-strijders waardevolle steun werd verleend". „Er worden steeds meer bewij zen geleverd voor het feit dat de Sowjet-Unie .bezig is Albanië op uitgebreide schaal in te richten als een bruggehoofd, van waaruit de Cominform zijn ideologische inval van Joego-Slavië kan orga niseren", schrijft de correspon dent verder, die hieraan toevoegt: „In Joego-Slavië zelf bestaan nog steeds geen aanwijzingen, dat Tito veel heeft te vrezen van de machinaties der buurstaten van het land, tenzij deze gewapender hand door de Sowjet-Unie zouden worden gesteund. Ook in Macedonië, dat altijd een centrum van moeilijkheden is, hebben in de laatste tijd geen noe menswaardige versterkingen van de Joego-Slavische garn'zoenen plaats gevonden". debat over de in de begroting der .diensten, dat de Franse Natio- ring plaats had, -President Queille ;t de voedselvoor- Frankrijk o.m. de sdige afschaffing enoemde diensten zicht gesteld. ir van dit jaar", „zullen de rant- sten, tot het al- kste zijn beperkt, sue gedeelte van het zal voor die datum worden ontslagen. De regering", zo zeide Queille verder, „heeft alle artikelen, die in voldoende hoeveelheid voorhanden zijn vrijgegeven. Zo zullen van 15 April af de melk de boter en de kaas van de bon komen, de rantsoenering van vetten, aldus de Minister-President, moet nog worden gehandhaafd. Wat de suiker betreft, zijn productie en verbruik nagenoeg in evenwicht, maar men zal op de opbrengst van de komende oogst moeten wachten, alvorens een definitie ve beslissing te kunnen nemen." „De graanvoorraden", zo be sloot de heer Queille, „zijn toe reikend maar de mobilisatie van de voorhanden zijnde hoeveel heid moet sneller geschieden. Men moet echter nog afwachten of de komende oogst gunstig zal zun. Zo dit niet het geval is, zal Frankrijk graan moeten invoe ren, of het verbruik moeten be perken. Ik meen echter dat die minder gunstige vooruitzichten niet in vervulling zullen gaan". De Nederlandse kustvaarder „Zeeland", van de firma Meul- man te Groningen, metende 230 ton, is mede dank zij de hulpver lening door twee Engelse gebroe ders nog op 't ninpertje in veili ge haven aangekomen. Het schip met een bemanning van vijf koppen, plus de vrouw van de kapitein en twee kinderen aan boord, was uit Plymouth leeg op weg naar Newlyn, om stenen te laden, toen het in de m'st ver dwaalde, op een klip stootte en snel water begon te maken. De kapitein, S. Havinga, uit Gronin gen, stelde de misthoorn in wer king. Het geloei werd gehoord door twee jonge Engelsen, de ge broeders William Thornilly, die bij de Engelse .marine dient, en Garven Thornilly, student, ver toevende in het kustplaatsje Per- ranuthoe. De jonge mannen sprongen on middellijk uit bed, renden naar het strand, zetten een rubberboot uit en roeiden in de richting van waaruit het geluid van de mist hoorn kwam, totdat zij contact kregen met de „Zeeland". Zij gin gen aan boord van de kustvaar der en gaven de kapitein precies zijn positie op. De .Zeeland" koerste met behulp van de gege ven aanwijzingen naar Penzance (Cornwall), de dichtstbijzijnde ha- vep en kwam daar juist aan toen het binnendringende water de machine tot stilstand bracht. Tijdens een dezer dagen te Am sterdam gehouden conferentie, waar vertegenwoordigers van jeugdreisverenigdngen uit België. Engeland, Frankrijk, Duitsland. Finland Oostenrijk, Noorwegen en Zweden bijeen waren, zijn de plannen voor 1949 besproken en te beginnen met deze zomer, zul len eik jaar jeugdige touiristen uit vrijwel alle Europese landen in groten getale naar Nederland ko men en in Lunteren en omgeving verblijven. Evenals haar zusterverenigin gen in andere landen stelt de Hollandse Jeugd Reisveren/ging zich ten doel door het uitschrijven van reizen de jeugd in staat te stellen natuur en cultuur, zeden en gewoonten van andere volken te leren kennen, begrijpen en waarderen. In dit verband is ook van belang, dat het overkoepe lend orgaan der verschillende or ganisaties thans met de Unesco besprekingen voert om in 1950 te Parijs een internationaal jeuga- congres te houden. Op 27 Juli wordt te Lunteren de jeugdverga- dering gehouden als hoogtepunt van een internationale week. Zeer veel buitenlandse fleelne- mers worden verwacht. Twaalf munitiefabrieken in de Sowjet-zone van Duitsland hebben op volle toeren lichte en zware wapens aan de Sowjet-Unie 'gele verd, zo verklaart het met Britse licentie verschijnende blad Der Telegraf". Het blad zegt venier dat de Sowjet-Russen „onder dek king van de voorjaarsmanoeuvres ten Noorden van Berlijn een ver dedigingslinie bouwen". „Der Aibend" (Amerikaanse li centie) meldde Dinsdag, dat er 8 doden zouden zijp gevallen terwijl 35 personen werden gewond bij een ontploffing in een munitiefa briek bij Neudtiuppin, 25 km ten Noorden van Berlijn in de Sow- jet-izone gelegen. De brandweer te Neu-Ruppin heeft bevestigd, dat er een ont ploffing in genoemde fabriek is geweest en wel ongeveer 14 dagen geleden. Zij wilde echter geen bij zonderheden mededelen. Thomas O'Higgins, de minis ter van landsverdediging van Eire, heeft het parlement ver zocht militaire credieten ten be drage van 4.565.000 pond goed te keuren, waardoor het mogelijk zal zijn. zc zeide hij, een leger van 8077 man op de been te houden

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1