oeuvres De economische toestand in Belqië Rijbewijzen voor doven oenerino in nkrijk OVERLEG TUSSEN DR. BEEL EN B.F.O. „Öp grove wijze verdraaid" Ongeregeldheden aan boord van Canadese oorlogsbodem SPANNENDE REIS VAN NEDERL. KUSTVAARDER MAANDAG 28 MAART 1949. Regeringskringen in India teleurgesteld Tornado eist slachtoffers Nederlander komt op voor Churchill Douane-unie tussen Frankrijk en Italië Antwerpse haven arbeiders in staking? Politiemannen in Sowjet-zone gearresteerd Duitse Atoomgeleerde te Londen Mr. P. J. van Bortel overleden DEVIEZEN voor zakenreizen Churchill ontliep demonstratie Vrouw zette gaskraan open De toestand in Syrië 14-JARIGE JONGEN ACHTER HET STUUR VAN VRACHT AUTO. De strijd aan de Chinees- Indochinese grens Kamperen zonder kaart Verdediging tegen Atoombommen Woningverbetering Jjek za< Chinese jatie steunen ic Gregor December Internationaal jeugdcentrum te Lun'eren Werken Duitse wapen- fabrieken voor Sovjet-Unie? Frankerlng HQ Abonnement: Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door 'het K.N M.I. te De Bilt. geldig vari Maan dagochtend tot avond. Tijdelijk meer wind. Droog weer met enkele over drijvende wolkenbanken. Mati ge en af en toe vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Iets hogere temperatuur dan Zondag. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1075- Verschynt dagelijks Drukkerij N.Vt. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3.25 Advertentieprijs per mm 10 et.; minimum» per advertentie 1,60. Inzending advertenties tot des namiddags 3 sar. Rubriek kl. advertenties; 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent meer. ntieprijs: ZON- EN MAANSTANDEN per kwurtjtfl! Zondagochtend heeft de aan gekondigde bespreking plaats gehad tussen de hoge vertegen woordiger van de Kroon en de in de bijeenkomst federaal over leg vertegenwoordigde deelge bieden over het door Den Haag gevraagde advies inzake de re solutie van de Veiligheidsraad. Onder de aanwezigen bevonden zich de executieve staatshoof den van Pasundan, Oost Indo nesië, Oost Sumatra, Zuid Su matra, West Borneo, Oost Java, Madura en vertegenwoordigers van de andere tot de B.F.O. toe gelaten gebieden. Tijdens deze bespreking bracht de voorzitter der B.F.O., Sultan Hamid, de wens naar voren, dat de B.F.O., naast Nederland en de republiek, door de Veilig heidsraad mede als partij in de oplossing van het Indonesische Regeringskringen in India toonden Vrijdag hun teleurstel ling omtrent het Canadese voor stel inzake Indonesië, dat door de Veiligheidsraad werd aan vaard. Zij waren van mening, dat dit voorstel „nauwelijks een geruststellende voorspelling tot vorderingen" in de oplossing van het Indonesische probleem was. Het Canadese voorstel, dat over eenstemming tussen de Neder landers en republikeinen vereist als conditie voor de terugkeer van de republikeinse regering naar Djogja, is schadelijk voor de republiek, zo verklaarden In dische regeringsautoriteiten. Zij waren van mening, dat tenzij dè Nederlandse en de republikeinse regeringen een algehele oplos sing van 't geschil onder auspi ciën van de Unci zouden kun nen bereiken individuele repu blikeinse ieiders niet het ver trouwen van de Indonesische nationalisten zouden hebben. Diegenen, die van mening wa ren, dat wereldvrede mogelijk was zonder acht te slaan op Zuid-Oost-Azië, „beoordelen op tragische wijze de situatie ver keerd". zo zeiden zij. vraagstuk zal worden erkend en in de onderhandelingen daartoe als zodanig zal worden betrok ken. Naar Sultan Hamid aan Ane- ta mededeelde zullen voortaan de besprekingen der B.F.O. in 't openbaar worden gehouden. De eerstvolgende bijeenkomst van dit lichaam is vastgesteld op Dinsdag over een week. Inmiddels zijn de Sumatraan- se vertegenwoordigers, die in de loop van de nacht van Zaterdag op Zondag te Batavia waren ge arriveerd Zondagmiddag reeds weer naar Medan vertrokken tot bijwoning van de daar te hou den conferentie voor de Suma- traanse gebieden. Een tornado heeft verscheide ne staten in het Zuiden en Zuid- Westen van Noord-Amerika ge teisterd. Het aantal doden be droeg Zondag minstens 25, waarvan 16 in Arkansas, 6 in Mississippi, 2 in Oklahoma en 1 in Texas. Men meent, dat in Mississippi nog 2 mensen om 't leven zijn gekomen. Een kolonel van de Nationale Garde van Mississippi zeide, dat de twee stadjes Belden en Tu pelo practisch door de storm waren weggevaagd. Een aanzienlijke politie macht heeft in de streek Trap- peto Balestrato, nabij Palermo, een grootscheepse actie op touw gezet, om de Siciliaanse bandiet Salvatore Guiliano te kunnen arresteren. Meer dan 600 personen zijn aangehouden en een grote hoe veelheid wapens en munitie is in beslag genomen. De commentator van de „Sun day Times", Atticus, maakt mel ding van een anecdote over „3 Engelsen, die, tijdens een trein reis in Nederland, druk doende waren de reputatie van Winston Churchill omlaag te halen, tot dat een in de coupé aanwezige stevige Nederlander zich niet langer kon inhouden en zeide: „Heren, wat ge in uw eigen land over Churchill zegt, gaat ons niet aan, doch hier in Nederland kunnen we niet dulden, dat be zoekers de reputatie bezoedelen van de man, aan wie wij zoveel verschuldigd zijn". Gedurende de rest van de reis, aldus Atti cus, hielden de Engelsen zich De Italiaanse senaat heeft gisterenavond met 188 tegen 112 stemmen bij 8 onthoudingen goedgekeurd, dat Italië zich zal aansluiten bij het Atlantisch Pact. De Franse Minister van Bui tenlandse Zaken, Robert Schu- man, en zijn Italiaanse collega, Graaf Carlo Sforza, hebben Za terdag een overeenkomst gete kend, welke voorziet in het vor men van een douane-unie tus sen Frankrijk en Italië. Krach tens deze overeenkomst zullen de tariefmuren tussen de beide landen worden vastgesteld. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken hoopt men, dat de Frans-Italiaanse douane- unie zal kunnen worden samen gesmolten met de Benelux. De ze woordvoerder deelde verder mede, dat Italië en Frankrijk hopen binnen 6 jaar een volle dige economische unie tot stand te brengen. Gedurende die pe riode zullen lonen, priizen, be grotingen en valuta's moeten worden gestabiliseerd. Aangezien Frankrijk's lire- saldi zijn uitgeput, zai een her ziening van de wisselkoers tus sen de franc en de lire noodza kelijk zijn. De nieuwe koers zal vermoedelijk 180 lire voor 100 Naar 't Belgische communis tische blad „Le drapeau rouge" schrijft, zijn de Antwerpse ha venarbeiders voornemens bin nenkort het werk neer te leg gen. Zij eisen een verhoging van de verhouding als kortgeleden de werkloosheidsuitkering is ver de werkloosheidsuitkering is verhoogd. Tevens vragen zij een verhoging van het ouderdoms pensioen. De Gazet van Antwerpen van Zaterdagochtend bericht, dat Vrijdag onder de havenarbei ders pamfletten verspreid ziin, waarin deze worden aange spoord heden in staking te gaan ow de eisen kracht bij te zetten. Dr. Adenauer heeft een pro test ingediend tegen buitenland se en in het bijzonder Engelse persberichten over zijn rede. Volgens Dr. Adenauer hebben buitenlandse bladen hem woor den in de mond gelegd, die hij nooit heeft gebezigd, of zijn verklaringen „op grove wijze verdraaid". Hij ontkende gezegd te hebben dat het Duitse volk niet heeft gecapituleerd, of de handelwijze met Duitse paten ten „roof" te hebben genoemd. Hetgeen ik in werkelijkheid verklaarde", aldus Dr. Adenauer „was dat de geallieerden er ver keerd aan doen uit de onvoor waardelijke overgave van de Duitse strijdkrachten de conclu sie te trekken, dat alle gezags- bevoegdheid thans op hen is overgegaan. Door dit standpunt in te nemen hebben de gealli eerden een taak op zich geno men, welke zij onmogelijk kun nen vervullen, hoe gaarne zij dat ook zouden willen.". „Ik wees op het verlies, dat Duitsland leed, toen werd be paald, dat de Duitse patenten niet meer internationaal zullen worden erkend. Ik maakte mel ding van het feit, dat Engeland reeds heeft beloofd nieuw gere gistreerde Duitse patenten te zullen erkennen, ongeacht het geen hierover uiteindeliik in een vredesverdrag zal worden be paald". „Mijn schatting van de waar schijnlijke afname van de Duit se bevolking, als gevolg van el lende en ziekten, is gebaseerd op Amerikaanse berekeningen. Het door mij genoemde feit, dat er in 1980 nog maar 40 millioen Duitsers zullen zijn, werd door mij naar voren gebracht als een argument, dat Frankrijk niet langer bevreesd oehoeft te zijn voor zijn veiligheid en dat het thans het tijdstip is om het Frans-Duitse conflict eens en vooral uit de wereld te helpen". „Een gehele eenheid Duitse po litie in de Sowjetzone, 80 offi cieren en manschappen, is ont wapend en naar de politiege- vangenis van Halle gebracht, zo meldt het Duitse nieuwsbureau D.P.D. De mannen, die waren gearresteerd aan de Brits-Rus sische grens, worden beschul digd van economische misdaden en corruptie. De „Daily Mail" meldde, dat de zeventig-jarige professor Ot to Hahn, de Duitse geleerde, die er het eerst in slaagde het ura- mum-atoom te splitsen is Vrij dagavond te Londen aangekó men, waar hij als gast van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken en van het depar tement, belast met het onder zoek naar atomische energie-op wekking, zal vertoeven. De laatste keer, dat Professor Hahn zich te Londen bevond, stond hij onder militaire bewa- kmg, terwijl hem een scnerp technisch „kruisverhoor" werd afgenomen. Professor Hahn, die toezicht uitoefent op alle grote onder zoekingen op scheikundig en na tuurkundig gebied in West- Duitsland, slaagde er 11 jaar ge leden voor het eerst in 't atoom te splitsen, doch „er is nooit een tijdstip geweest, waarop het Duitsland mogelijk was een atoombom te vervaardigen" Hij verklaarde niet van me ning te zijn dat de Sowjet-Unie reeds de beschikking heeft over atoombommen, „doch", voegde hij hieraan toe, „ik ben er zeker van dat Sowjet-Rusland binnen een tot twee jaar eveneens in 't bezit van de atoombom zal zijn" frs bedragen (de huidige koers is 220 lire 100 frs)De woord voerder gaf geen verklaring over de wijze, waarop Italië en Frankrijk elkander handelscon cessies kunnen doen. zonder dat derde landen overeenkomstige voordelen eisen op grond van de meestbegunstigings-clausules in de handelsverdragen, die zij niet Frankrijk of Italië hebben lo pen. In 's Hertogenbosch is bijna 70 jaar oud overleden Mr. P. J. van Bortel, lid van de Bossche gemeenteraad en vice-President van het Gerechtshof. Na rechter te zijn geweest in de rechtbank te Middelburg, werd hij in 1926 benoemd tot Raadsheer in het Gerechtshof te 's Hertogen bosch. Sedert 1946 was hij daar van vice-President. De thans overledene bekleedde talrijke functies op geestelijk en sociaal terrein van het Protestantse le ven. Tn Thb TTr>r»v»rvTv»iof» Aan boord van het Canadese vliegdekschip „Magnificent" heeft zich een ongeregeldheid voorgedaan. Van de bemanning weigerden 32 man schoonmaak dienst te verrichten. Volgens een officiële verklaring gingen de mannen echter weer aan het werk toen de bevelvoerende of ficier het woord tot hen richtte. De „Magnificent" bevindt zich in de Caraibische Zee waar het vaartuig deelneemt aan Brits- Amerikaanse oefeningen. Eerder had een soortgelijk in cident plaats op een torpedo boot in de Mexicaanse wateren dat gevolgd werd door een on geregeldheid aan boord van een torpedoboot bij Sjanghai. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine verklaarde dat er geen verband tussen de vervallen bestond. Men was niet van oordeel dat van com munistische zfjde tot de onge regeldheden is aangezet, zoals zekere berichten meldden. De mannen waren ontevreden over maaltijden, onregelmatig werk en diensttijden. De Nederlandse Bank heeft een vereenvoudiging aangebracht in de wijze van verkrijgen van devie zen voor zakenreizen voor de vol gende landen; Denemarken, Engeland, Fin land, Frankrijk, Hongarije, Ier land, Italië, Noorwegen, Oosten rijk, Polen, Portugal, Spanje, Tsjecho-Slowakrje, Joego-Slavië en Zweden. heeft daartoe een algemene vergunning verleend aan de de- viezenbanken, die op grond daar van aan directie en personeel van zaken, welke in het handelsregis ter ziin ingeschreven en zich vóór 15 April 1949 tot de deviezenban- Icen hebben gewend, in de periode van 1 Mei 1949 tot 30 April 1950 reisdeviezen mogen afgeven tot de bedragen, die de desbetreffen de zaken in het jaar 1948 voor dit doel hebben opgenomen. In „The Economist" verscheen een artikel over de huidige eco nomische moeilijkheden in Bel gië. „De stijging van de werkloos- ieid inm?elgië wordt jammer," aldus „The Economist," genoeg in sommige Britse kringen met enige voldoening gadegeslagen. Het succes van de Belgische na-oorlogse politiek van voor spoed, overvloed en onderne mingsvrijheid scheen een ver wijt voor de Britse soberheids- politiek, en het is waarschijn- hjk, dat, zo de moeilijkheden in Beigie toenemen, men deze toe stand zal uitbuiten om te be wijzen, dat de liberale economie de plaats dient te ruimen voor de socialistische." „Het is nochtans van het groot ste belang," aldus „The Econo mist, het Belgisch economisch probleem vrij van elke politieke overweging te onderzoeken." „De moeilijkheid is de volgen de, aldus het tijdschrift. „De Belgen zullen alleen geen oplos- Churchill ontliep Vrijdagavond n 500-tal zingende posters voor het Ritz-Carltonhotel, waar hij met Baruch als gast van de uit gever Luce dineerde, door onge merkt 'n zij-ingang van het ho tel binnen te gaan. De posters, die zich vóór het hotel hadden opgesteld, zeiden de Amerikaanse Labourpartij te vertegenwoordigen. Zij droegen borden waarop stond: Churchill wil oorlog; wij willen vrede. sing vinden voor de verminde- _yan J?un Europese afzet gebieden. Integendeel, de mis- t™1? van de pogingen om het handelsverkeer te verruimen en aan te wakkeren bedreigt niet alleen de Belgische binnenland se economische voorspoed. Het wat de buurlanden van RpicHcoVi de, van de Belgische werkloosheid kunnen S'S' .hat de West-Europese handeldrijvende landen hun economische problemen niet af- zonderlijk kunnen oplossen zon der met de belangen van ande- tL™i?n rekening te houden. Thans heeft Europa af te reke nen met het gevaar voor de te- ragheer. van de economische toestanden, die in 1930 zoveel schade hebben berokkend." haar 26-jarige echt genoot lag te slapen in zijn bed, draaide Zaterdagmorgen in alle vroegte een 24-jarige vrouw in Amsterdam de gaskraan open. nam haar 2 jaar oude baby op en verliet de woning De man werd echter 's och tends toch wakker rook de gas- iJight. zette de ramen open en draaide de kraan weer dicht Daarna doorzocht hij het huis toPnWeEr VIch ,t?t de Politie, toen hij bemerkte, dat ziin vrouw met de baby was verdw'e- Pe recherche zag in het ge beurde aanleiding de vrouw op te sporen en aan een verhoor te onderwerpen Zij bekende ge poogd te hebben haar man van net leven te beroven. De beide echtgenoten leefden in onmin araye van uuuat. 92,82 van deze som is gebruikt voor de hulpverlening aan door de oorlog getroffen landen. Het uitgaansverbod is Don derdagochtend opgeheven. In de hoofdstad en in de andere «teden is alles rustig. De bestu- 5®?werken onder verantwoor delijkheid van algemene secre tarissen. Alle leger-eenheden hebben Fting gegeven aan hun loyali- L- v^ens Hoesni Zaim. Het Publiek dat nog niet bekomen is van zijn verrassing, toont zich vrij onverschillig en vraagt zich af, welke kant men uitgaat. Algemeen wordt aangenomen, dat Hoesni Zaim, een militaire regering zal vormen, de kamers zal ontbinden en eigenmachtige nieuwe verkiezingen zal gelas ten. De politieke toestand blijft alleszins verward. gebracht over de wijze, waarop deze proeven haars inziens dienen te worden ingericht. In de Datheenstraat te Den Haag stond een onafgesloten vrachtauto geparkeerd. De 14-ja- rige J. J. K„ wonende aan de Westdu'nweg wist de motor van deze vrachtauto op gang te krij gen en ging er mee rijden. Bij het wegrijden werd het 5-jarige zoontje van de familie Z„ wonen de in de Koppelstokstraat aange reden. Het kind werd met een hersenschudding in het Juliana- Kinderz-ekenhuis opgenomen. Na deze aanrijding reed de jon gen de Koppelstokstraat in, waar e°n lantaarnpaal werd geramd, waardoor de auto tot stilstand kwam. te vormen tot veiigheidsbataIjons, waaruit eventueel fderale troepen zouden kunnen worden gevormd. Aanvankelijk verklaarde één ba taljon zich bereid, waarna er meerderen zijn gevolgd .totdat in totaal thans ruim vijf 'bataljons zich hebben gemeld. Generaal- rnajoor Engles sprak de hoop uit, dat de goede bedoelingen van deze bataljons ook door de overige Sili- wangitroepen zullen worden inge zien. Bij bovenstaand bericht zij het volgende aangetekend: „Darul Islam" betekent letter lijk „Gebied van de Islam" en is een Arabische uitdrukking, ont leend aan de Mohammedaanse ge loofsleer, die de gehele wereld ver deelt in twee groepen, n.l. het ge bied van de Islam (Darul Islam) en het gebied waar de Islam nog niet gevestigd is en dat door de z.g heilige oorlog voor de Islam moet worden veroverd (Darul- liarb). Radio Viet Minh (de Indo-Chi nese beweging voor autonomie) heeft gisteren bevestigd, dat de „Chinese 'bevrijdingstroepen" ge zamenlijk met de strijdkrachten va-n de Viet Mln-h aan de Clünees- Indo-Cchinese grens tegen de Fransen streden. Volgens Radio Viet Minh heeft „het opperbevel van de Vietname se verzetstroepen" als toneel van de actie door Vietnamese en ver bonden strijdkrachten aangeduid de streek van Langson, 130 km ten Noorden van Hanoi. „De Franse troepen, belast met de verdediging van grensposten Joden. Vastgesteld werd, dat velen hebben reeds zware verliezen ge uit de gelederen van de vijand zijn gedeserteerd". Hoewel de wettelijke regeling van het kampeervraagstuk nog op zich laat wachten, is het aan tal gemeenten, dat het bezit van een kampkaart verplicht heeft gesteld, wil men in aanmerking komen voor 'n plaatselijke kam- peervergunning, thans dermate toegenomen, dat het komende seizoen practisch geen kampeer der het meer zonder deze kaart zal kunnen stellen, aldus deelt de A.N.W.B. ons mede. Deze documenten worden af gegeven door de Ned. Kampeer - kaarten centrale aan ieder, die „te goeder naam en faam" be kend staat. Men verwacht, dat de mogend heden van het Verdrag van Brussel zullen samenwerken in oefeningen betreffende verdedi ging tegen atoombommen, die deze zomer in het Kanaal door Engeland zullen worden georga niseerd. Het is waarschijnlijk, dat er spoedig een officiële verklaring zal worden gepubliceerd. Deze oefeningen, die de eerste van deze soort in West-Europa zouden zijn, zouden eveneens de eerste belangrijke gecombineer de oefeningen van de gewapen de machten van de mogendhe den van het Verdrag van Brus sel zijn. Op 8 Maart j.l. deelde John Dugdale, secretaris voor finan ciën van de Britse Admiraliteit, in net Lagerhuis mede: Wij zijn van plan een radiologisch onderzoek in te stellen naar het verhinderen van binnendringing van gamma-stralen in een schip bij een aanval met atoomwa pens". Men verwacht nu, dat de oefe ningen op grotere schaal zullen geschieden dan Dugdale in zijn verklaring te kennen gaf. In de op 13 Maart 1948 van kracht geworden premieregeling voor het verbeteren en splitsen van woningen werd bepaald, dat aanvragen voor het toekennen van premie voor het verbeteren van woningen vóór 30 December 1948 bij de gemeentebesturen Hioesten worden ingediend. Niettegenstaande er van ver schillende zijden op werd aan gedrongen, deze termijn enige maanden te verschuiven, is het aldus deelt men ons van bevoeg de zijde mede, niet verantwoord de grote bedragen, welke bij ver lenging ten laste van het Rijk zouden komen, toe te staan Derhalve is besloten de pre mieregeling voor woningverbe tering met na 31 December 1948 te doen gelden. Bij de gemeentebesturen kun- aanvragen om toe kenning van premie voor wo ningverbetering meer worden ingediend terwijl de na 31 De cember 1948 binnengekomen plannen niet in behandeling.zul- len worden genomen. Wellicht ten overvloede zii er °P gewezen, dat de bestaande regeling voor het splitsen van woningen onveranderd geldig 10 ct.; minimum vertentie 1,50. 1949 Zon Mrt. Opk. Gnd. Opk. Oud. g advertenties April. namiddags 4 uur 1 6.16 1913 7.06 20.44 kl. advertenties: 2 6.14 19.14 7.21 0.00 s 60 ct.; iedere 3 6-12 1916 7.42 ser 12 cent. Ver- 4 6.10 19 18 8.13 1.16 Brieven onder 5 6.07 19.20 8.57 2.26 »au van dit Blad 6 605 19.21' 9.59 323 meer. 7 6.03 19.23 11.16 4.0 kwartaal. 8 6.00 19.25 12.44 4 37 9 5.58 19.26 14.15 4 58 terialen op het n aangewezen, is of het tot een ing zal kunnen Na raadpleging van het medisch psychologisch verkeerstechnisch uwe toewijzing college heeft de K.N.A.C., rich ouwen een zeer its in. De ver- het Butlinkamp Brandenburg ter ht houden ver bevordering van enverkeer, welke volksbelang ge en. iefensie-plannen ntisch Pact het vaar zou worden Je Minister niet ij meent dat we tind in 1949 zijn eplannen aan de gestreefd moeten eel mogelijk de- woningbouw be- rijgen. dat de financie- ntagebouw thans >pt. ilex-woningen af men niet eerder ;nood heen; deze e jaren langer jouw zal moeten peil, waarop ge- n worden met de v. Z.i. moet dat lar geschied zijn; lie dat niet kun- moeten afvallen, f uur breekt de ede af. er verdaagt de t Dinsdagmiddag andermaal gewend tot de Com missaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland met verzoek te bevorderen, dat aan doven een rijbewijs zal worden uitge reikt. Het college is van oordeel, dat hardhorendheid resp. doofheid andere zintuigen scherpt en een toestuurder dulbbel voorzichtig maakt. Niet de dove, maar de psychisch ongeschikte bestuur ders zijn een gevaar op de weg. Wordt de doofheid opgeheven door een gehoorapparaat, dan is er volgens bedoeld college geen enkele aanleiding zo'n bestuurder een rijbewijs te onthouden. De K.N.A.C. heeft zich met een overeenkomstig verzoek gewend tot de Minister van Verkeer en WTaterstaat. lijk betrouwbare irnomen, dat Ge- Tsjiang Kai-Sjek pogingen van de ïale vredesdelega- overeenstemming unistische leiders iteunen. t, dat dit Woens- n besloten zitting se parlement door delegatie, Tsjiang oresident van het s aanhoudend ge- het vraagstuk, in teun zou verlenen ren van de waar- ident Li Tsoeng i met de commu- xs te sluiten. ziin niet uitgeno- :r;ngen wordt even- eid gemaakt tus- ineerde manoeuvres, se Unie en de Brit- euvres die in Juni len. 'ordt verklaard, dat :e lichamen van de te Londen, de en - i zijn om dienaan- e verklaringen af igerden enige com- strekken en zich er e zeggen, dat wel- idelixig zal worden De Nederlandse kustvaarder „Zeeland", van de firma Mé-ui man te Groningen, metende 230 ton, is mede dank zij de hulpver lening door twee Engelse gebroe ders nog op 't niopertje in veili ge haven aangekomen. Het schiu, met een bemanning van vijf koppen, plus de vrouw van de kapitein en twee kinderen aan boord, was uit Plymouth leeg op weg naar Newlyn, om stenen te laden, toen het in de m'st ver dwaalde, op een klip stootte en snel water begon te maken. De kapitein, S. Havinga, uit Gronin gen, stelde de misthoorn in wer king. Het geloei werd gehoord door twee jonge Engelsen, de ge broeders William Thornilly, die bij de Engelse marine dient, en Garven Thornilly, student, ver toevende in het kustplaatsje Per- ranuthoe. De jonge mannen sprongen on middellijk uit bed, renden naar het strand, zetten een rubberboot uit en roeiden in de richting van waaruit het geluid van de mist hoorn kwam, totdat zij contact kregen met de „Zeeland". Zij gin gen aan boord van de kustvaar der en gaven de kapitein precies zijn positie op. De .Zeeland" koerste met behulp van de gege ven aanwijzingen naar Penzance (Cornwall), de dichtstbijzijnde ha ven, en kwam daar juist aan toen het binnendringende water de machine tot stilstand bracht. ■L/U vv cciwjc pui i co^Diiutm, v<xxl het blad schrijft dat „zelfs, nadat Joego-Slavië uit de corn-inform was gezet, deze voor de gueril- la-strijders waardevolle steun werd verleend". „Er worden steeds meer bewij zen geleverd voor het feit dat de Sowjet-Unie bezig is Albanië op uitgebreide schaal in te richten als een bruggehoofd, van waaruit de Comdnform zijn ideologische inval van Joego-Slavië kan orga niseren", schrijft de correspon dent verder, die hieraan toevoegt: „In Joego-Slavië zelf bestaan nog steeds geen aanwijzingen, dat Tito veel heeft te vrezen van de rrach'naties der buurstaten van het land, tenzij deze gewapender hand door de Sowjet-Unie zouden worden gesteund. Ook in Macedonië, dat altijd een centrum van moeilijkheden is, hebben in de laatste tijd geen noe menswaardige versterkingen van de Joego-Slavische garn'zoenen plaats gevonden". debat over de in de begroting der idiensten, dat de Franse Natio- ring plaats had, -President Queille ;t de voedselvoor- Frankrijk o.m. de sdige afschaffing enoemde diensten sicht gesteld. ir "van dit jaar", „zullen de rant- sten, tot het al- kste zi.jn beperkt, gedeelte van het zal voor die datum worden ontslagen. De regering", zo zeide Queille verder, „heeft alle artikelen, die in voldoende hoeveelheid voorhanden ziin vrijgegeven. Zo zullen van 15 April af de melk de boter en de kaas van de bon komen, de rantsoenering van vetten, aldus de Minister-President, moet nog worden gehandhaafd. Wat de suiker betreft, zijn productie en verbruik nagenoeg in evenwicht, maar men zal op de opbrengst van de komende oogst moeten wachten, alvorens een definitie ve beslissing te kunnen nemen." „De graanvoorraden", zo be sloot de heer Queille, „zijn toe reikend maar de mobilisatie van de voorhanden zijnde hoeveel heid moet sneller geschieden. Men moet echter nog afwachten of de komende oogst gunstig zal zijn. Zo dit niet het geval is, zal Frankrijk graan moeten invoe ren, of het verbruik moeten be perken. Ik meen echter dat die minder gunstige vooruitzichten niet in vervulling' zullen gaan". Tijdens een dezer dagen te Am sterdam gehouden conferentie, waar vertegenwoordigers van jeugdreisverenigingen uit België. Engeland, Frankrijk, Duitsland. Finland. Oostenrijk, Noorwegen en Zweden bijeen waren, zijn de plannen voor 1949 besproken en te beginnen met deze zomer, zul len elk jaar jeugdige touristen uit vrijwel alle EJuropese landen in groten getale naar Nederland ko men en in Lunteren en omgeving verblijven. Evenals haar zusterverenigin gen in andere landen stelt de Hollandse Jeugd Reisveren'ging zich ten doel door het uitschrijven van reizen de jeugd in staat te stellen natuur en cultuur, zeden en gewoonten van andere volken te leren kennen, begrijpen en waarderen. In dit verband is ook van belang, dat het overkoepe lend orgaan der verschillende or ganisaties thans met de Unesco besprekingen voert om. in 1950 te Parijs een internationaal jeugo- congres te houden. Op 27 Juli wordt te Lunteren de jeugdverga- dering gehouden als hoogtepunt van een internationale week. Zeer veel buitenlandse deelne mers worden verwacht Twaalf munitiefabrieken in de Sowjet-zone van Duitsland hebben op volle toeren lichte en zware wapens aan de SowjeteUnie 'gele verd, zo verklaart het met Britse licentie verschijnende blad Der Telegraf". Het blad zegt verder dat de Sow jet-Russen „onder dek king van de voorjM.rsmanoeu.vres ten Noorden van Berlijn een ver dedigingslinie bouwen". ,,Der Aibend" Amerikaanse li centie) meldde Dinsdag, dat er 8 doden zouden zijln gevallen terwijl 35 personen werden gewond bij een ontploffing in een munitiefa briek bij Neu-Ruppin. 25 km ten Noorden van Berlijn in de Sow- jet-izone gelegen. De 'brandweer te Neu-Ruppin heeft bevestigd, dat er een ont ploffing in genoemde fabriek is geweest en wel ongeveer 14 dagen geleden. Zij wilde echter geen bij zonderheden mededelen. Thomas O'Higgins, de minis ter van landsverdediging van Eire, heeft het parlement ver zocht militaire credieten ten be drage van 4.565.000 pond goed te keuren, waardoor het mogelijk zal zijn, zc zeide hij, een leger van 8077 man op de been te houden

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1