BIM EN HET GRIJZE POEDER Kerkdiensten VOOR DE ZONDAG De Minister antwoordt UIT DE PROVINCIE RECHTSZAKEN SPORTNIEUWS Wat brengt de Radio? lang- en Muziekuitvoering Uet De inpoldering van de Zuid-Sloe aanstaande ANNE fifidt het geluk Adenauers rede te Bern KVGIS.^US in Jezus' vijanden komen bij el kaar om te beraadslagen hoe ze Jezus doden zullen. Dat Hij sterven zal is uitgemaakt. Hoe Hij sterven zal moet nog onder ogen worden gezien. In élk geval niet op het Paas feest. De Galileërs, vrienden van Jezus zouden dan wel eens oproer kunnen maken. En daar bij het Paasfeest is toch te hei- Ha om dan zelfs een godslaste raar uit de weg te ruimen. Jezus' vijanden willen het oude Paasfeest in ere houden. Ze zijn er de verdedigers van. Maar zonder het te weten be reiden ze het nieuwe Paasfeest voor dat komen gaat. Men nieuw volk Gods zal in het aanzijn worden geroepen en dit volk zal gevonden wor den tot aan de einder der aarde. Het Paaslam zal straks in de tempel worden geslacht en dan zal Jezus sterven als het Lam Gods dat de zonde der wereld wegneemt. Een oproer willen de vijanden vermijden, maar er zal veel Maar hoewel alles slaagt, ge schiedt juist dat wat ze nooit vermoed hébben. Ze gaan Hem doden, maar nu pas gaat Hij leven. Ze gaan Hem verwerpen, maar zó vergadert Hij juist Zijn volk. T Voor goed willen ze Jezus alle naam en plaats ontnemen. En juist daardoor krijgt Jezus een naam boven alle naam en een plaats in de wereld en in de harten der Zijnen die niemand Hem kan ontnemen. Wonderlijk zijn de wegen des Heren Uit het kwade doet Hij het goede voortkomen. En het verachte kruis wordt de boom des levens. Het bouwvolume voor Middelburg. Op vragen van het lid der resultaat van zijn overweging nog voor het lopende jaar een gunstig resultaat zou hebben bekendgemaakt, kan hij dit he laas niet doen. De oorzaak van deze teleurstelling is, dat uit de sector handel en verkeer zo veel volume moet worden afge geven voor werken, die geen uit stel gedogen, omdat daarvan de opbrengst van de deviezen af hangt, die om. nodig is om ma terialen te kopen, dat voor 1949 onvoldoende volume voor de ge troffen stadskernen overblijft. Immers blijft de aandacht van de Minister Dij voortduring op dit ook in zijn ogen hoogst belang rijke vraagstuk gevestigd. De inoolderingswerken van het Zuid-Sloe zullen zeer spoedig beginnen. Bij onderhandse aan besteding is dit werk gegund aan de laagste inschrijf ster, de N. V. C. van der Hoeven te Den Tweede Kamer Baron Van der HaaRJoor de somjan^l.ego.OM. Feltz (C.H.) in verband met de verdeling van het bouwvolume voor 1949 voor de gemeente Mid delburg. heeft de Minister van komen dan een plaatselijk Wederoobouw en Volkshuisves- 7HBCT oproer. Er zal een totale revo lutie komen. Een nieuiv begin zal worden gemaakt door het sterven van Christus. Het oude Israël heeft zijn einde gevonden, het nieuwe begint. Alles slaagt wat de vijanden zoeken te volbrengen. ting het volgende geantwoord: De Minister heeft nog geen bericht van Gedep. Staten van De nieuwe verbindingsdijk tus sen Walcheren en Zuid-Beve land moet in November van dit jaar reeds gereed komen en er wordt op gerekend, dat het ge hele werk op 1 Mei 1950 gereed is, met uitzondering van de ver harding der wegen. Dan kan be Wat waren deze deugnieten met onze vrienden van plan? Bim en de prinses werden in een grote, lederen zak gestopt. De grootvizier was erin geslaagd zich nu ook meester te maken van het eerlijkheidspoeder van Bim en Fatiiha. „Ik word de machtigste man in 't land", prevelde hij in zich zelf. Daarop gaf hij zijn orders: „Breng deze gevangenen naai de bekende plaats. Zorg dat nie mand er een vermoeden van krijgt, dat wij het zijn die ze ontvoeren. Pas ook op de wach ters van de Sheik". Zoals de grootvizier het beval, zo gebeurde het. Juist terwijl Basli de Sheik overwon, pas seerde een kleine karavaan de poort van het paleis. Eén van de wachters beklopte oudergewoon te iedere waterzak die hem pas seerde. ZATERDAG 26 MAART Ned. Herv. Kerk- Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 27 MAART. Ned. Herv. Kerk- Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J- Pen- «Inga. Hoek- 10 u. ouderling Vergouwe; 2.30 u. Ds. J. Scholten, van Ter- neuzen, bed. H. Doop. SJontenisse: 10 u. Ds. A. Soete- fcouw. Holst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. S»s van Gent: 10 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 u. Ds. J. v. d Graaff, ran Sas van Gent; 2.30 u. Ds. W, L. Hermanides, van Hulst. Terneuzen: 10 u. Ds. J. Scholten; 2.30 u Ds. J. A. Tal ma, van Baamslag. ftsamslag: 9.30 en 2.30 u. de heer C. H Hedjlboer. Aardenhurg'10.30 u. Ds. Blom. «ervliet: 10 u. de heer P. de Vis- eer. kaskens: 10.30 u. Ds. Wiebosch; 6.30 u. Ds. Schopenhauer, •hdzand: 1045 en 6 u, Ds. A. Kok, ran Amsterdam «roede: 10 u. Ds Boere. Hoofdplaat: 2.30 u. Ds. Winckel. Nieuw vliet: 2 u. Ds Boere. Oosfcburg: 10 u. Ds. J. van Ros- sum, van Winterswijk Retranchemerat: 10 u. Ds. Bar- nouw. Srhoondijke10.30 u. Ds. Schopen hauer. mt. Kruis: 8.45 u Ds. Blom. Sèuis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje2 u. Ds. Wie- boech. JJeendirjke: 9 u. Ds. Winckel. Hnidzande: 9.30 Ds. F. J. ter Beek Bed. H. Doop. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- aius. Geref. Kerk. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. .F. M. Ver veen. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. M. van Wijk, van Rotterdam. 'Mamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. J. Ritsema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10.30 en 2.30 u. Ds. I. v. Til Terneuzen10 en 3 u. Ds. J. ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30 en 2 u. Leesdienv Terneuzen: 9,30, 2 en 6 u. Iecs- dienst. Oud-Gercf. Gemeente- Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A, de Reuver. Rooms-Katholleke Kerk. «tinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6,30, 7.45. 9 en 10 O >1. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10...0 H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. R..T. Missen; 4 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen; 7, 10 en 7.30 u. open bare samenkomsten; 6.30 u. openlucht Nieuwstr., o.l.v. Luit. Joh. C. v. Huizen en Luit. L Veeninga. Zeeland ontvangen'omtrent het SOimen worden met het bouwrijp aantal woningen, dat dit col lege voor 1949 aan Middelburg zal kunnen toekennen. Voor de herbouw van de ver woeste kern van Middelburg zullen meerdere jaren nodig zijn. Hetgeen in 1949 als wo ningbouwvolume voor deze ge meente kan worden bestemd, is dus geen maatstaf voor de tijd, die voor die herbouw nodig is. Immers, onbekend is, wat in de volgende jaren als woningbouw volume voor Middelburg kan v/orden beschikbaar gesteld. Bovendien zal nipt alleen het woningbouwvolume in aanmer king moeten worden genomen, doch ook wat uit andere secto ren, in het bijzonder uit de sec tor handel en verkeer, wordt verstrekt. Hoewel de Minister gaarne als maken van de nieuw gewonnen 400 ha grond. De nieuwe Sloe- polder zal in totaal 480 ha groot zijn, maar hiervan vormen 30 ha boezem. De dijk zal ruim 1700 meter lang worden. Een van de gevolgen van deze inpoldering is, dat het haventje van Nieuwdorp vervalt. Bij verpachting van Staats- gronden is het gebruikelijk, dat het eerste jaar de polder door het Rijk in eigen beheer wordt ingezaaid met koolzaad om daar na pas te worden-verpacht. Er zijn reeds 180 gegadigden voor de wellicht 20 bedrijven. Indien het werk normaal ver loopt, kan de polder waarschijn lijk in Augustus 1950 worden in gezaaid, zodat in 1951 met de verpachting kan worden begon nen. TERNEUZEN. Vergadering Rond van Plattelandsvrouwen- Dinsdagmiddag vergaderde al hier de plaatselijke afdeding van de Bond van Plattelandsvrouwen. De presidente, mevrouw Boogaert- Dieleman uit Zaamslag, opende deze vergadering en las een ge dicht voor, waarin uit kwam de behoefte aan onderlinge steun. De gewone punten van de agen da, zoals notulen van de vorige vergadering, jaarverslag van de secretaresse, mevr. Verhage, van Hoek, ingekomen stukken en jaarverslag penning.meesteresse werden vlot afgewerkt. Door de presidente werd de pen ningmeesteresse dank betuigd voor het vele werk, dat zij in het be lang der vereniging had verricht. Wegens het aftreden van de penningmeesteresse en van mevr. De Kraker-de Feijter vond nu een bestuursverkiezing plaats. Mevr. De Krakerde Feijiter werd her kozen en al's nieuw bestuurslid werd gekozien mevr. Dieleman van Tatenhove. Er werd' nu overgegaan tot het kiezen van afgevaardigden voor de provinciale vergadering te Zierikzee en de vergadering te Utrecht. Vervolgens hield de heer B van Asperen Verveime, Rijkspluimvee- teeltconsulent, een zeer interes sante lezing over: „Het opfokken van kuikens en kalkoenen" We twijfelen er niet aan, of deze le zing zal veel bijdragen tot de bloei van de Zeeuws-Vlaamse pluimvee stapel. AXEL. Autobotsing. Ben tweetal luxe auto's, waar onder één van de winkelier P v. D. uit Zuiddorpe, kwam Donder dagvoormiddag op de hoek van de Nieuwstraat en Stationsstraat met elkaar in botsing. Het ongeval beperkte zich ge lukkig slechts tot materiële schade. Z.V-U--Conceil Hoe jammer toch is het, dat tel kens bij vernieuwing de geringe belangstelling aan de dag treedt voor werkelijk hoogstaande kunst, als waar wij Donderdagavond weer van te genieten kregen in het als concertgebouw inzonder heid voor deze soort avonden zo volledig aan het doel beantwoor dende zaal aan d'e Jan Scharp- straat. Een drietal artisten van inter nationale reputatie voerde een rijk afwisselend programma uit, dat de 60 a 70 belangstellenden een onvergetelijke avond bezorgde De nummers 1 tot en met 6 van deze met zorg gekoizen composities waren de privé-verzameling van Mr. Stelfeld uit Antwerpen. Deze, die behalve rechter hij het Ant werpse Gerechtshof ook een be kend musicoloog is, zou deze num mers persoonlijk nader hebben toegelicht, ware het niet, dat hij ter elfder ure door ongesteldheid verhinderd was geworden. Allereerst trad op de heer Ma- riruus de Jong, die als pianist grote concert-tournees achter de rug heeft door Amerika en Frank rijk en hoewel Nederlander van geboorte zijnde tot de al lerbeste pianisten van België be hoort, waar hij o.a. hoofdleraar is aan het Antwerpse conservato rium. Hij zette de avond in met studies van Loeillet en Fiocco, om de tiweede helft opnieuw te ope nen, thans met een drietal num mers van jongere datum van Brahms, Chopin en Granadot Zijn pianospel bleek van de superieur- ste klasse, vooral in deze indivi- duële nummers. Marguerite Reiners ontpopte zich als een mezzo-sopraan, zoals we te Axel nog zelden hoorden. Zij bracht uit de Stelfeld-verza- meling een Engelse compositie van Purcell en een drietal Duitse grote tuiklok, die een diameter heeft van 2.15 meter en door de bezetters was weggeoerd, doch na de bevrijding gescheurd werd te ruggevonden en intussen is gelast, val, na te Heilierlee te zijn bijge werkt, in het carillon worden op genomen. Indien die toren gereed is, ligt het in de bedoeling van de gieterij ook dadelijk het nieuwe carillon in gebruik te stellen De Middelburgse toren, bijge naamd „Lange Jan", werd in de Meidagen van 1940 na het Duitse bombardement, door brand gro tendeels verwoest. De restauratie vordert gestadig en de architect Jan de Meyer te Amsterdam werkt thans aan een plan voor de spits. Jaarvergadering' vereniging „Kinderzorg". Tijdens de jaarvergadering van de vereniging „Kinderzorg" te Middelburg werd de exploitatie rekening over 1948 Ibekend ge maakt. Deze toonde een tekort van 41.022,46. Uit de opbrengst van collecten, contributies, busjes actie e.d. komt evenwel een be drag van 29.824,15, zodat nog een tekort van 11.198,31 over blijft. Dit zal uit de kapitaals- dienst worden aangezuiverd. Voor de busjesactie werd 1948 een re cordjaar. Na aftrek van de ont vangen en nog te ontvangen voor schotten is er een tekort op de kapitaalrekening van 60.000 we gens oorlogsschade. Dank zij een voorzichtig financieel beheer zal men dit tekort echter kunnen opvangen. De totale kosten van verbouw enz. van het onlangs in gebruik genomen tehuis „Welge legen" te Serooskerke, bedroegen meer dan twee ton. De inrichting alleen kostte 10 000, welk be drag werd geschonken door de af deling Zeeland van Nederland' s Volksherstel. Op 31 December 1948 waren to taal 204 kinderen in verpleging, n.l. 109 jongent en 95 meisjes. Het totaal aantal] verpleegdagen be droeg in 1948; 67.586 CADZAND. Duits soldatengraf ontdekt. Enige tijd geleden werden al hier twee Duitse soldatengraven ontdekt. De lijken zijn thans SLUISKIL. Kleuterschool. Het bestuur van de vereniging van een tweede kleuterschool is in volle actie. De circulaires, c.a. 700 in getal, zijn rondbezorgd en worden van Maandag af weer op gehaald. Reeds thans gaven tien tallen belangstellenden zich als donateur op, terwijl buiten ver wachting grote financiële steun van verschillende zijden werd toe gezegd. Het bestuur twijfelt er dan ook niet aan, of de reeds lang besproken kleuterschool wordt in recordtijd werkelijkheid. Aangezien B. en W. van Ter neuzen met belangstelling deze actie volgen, zal zo spoedig moge lijk, wanneer een volledig over zicht van de geldmiddelen en het aantal .kleuters is verkregen, aan het college van B. en W. vergun ning worden gevraagd tot het mo gen in gebruik nemen van een leegstaand lokaal van de zo gun stig gelegen school in de Spoor straat. Alleen reeds de rustige ligging van deze school kan een aansporing zijn voor de huismoe ders van Sluiskil, orn haar kinde ren daarheen te zenden. Als ieder een in die richting medewerkt, zou deze droom van jaren op 1 Mei verwezenlijkt kunnen zijn. Oostiurg heeft tegen E.M.M. een goede kans op de overwinning. WIELRENNEN. Jan van Gelderen uit Sluiskil neeimt a.s. Zondag deel aan de „Omloóp der Vlaamse gewesten". Arrondissenients-Rechtbank Middelburg. Op de zitting van Woensdag werd J. B.. lasser te Terneuzen, wegens schennis der eerbaar heid en het plegen van ontuch tige handelingen met een min derjarige, veroordeeld tot 8 mnd. gevangenisstraf, waarvan 4 mnd voorw., proeftijd 3 jaar met ondertoezichtstelling Leger des Heils. liederen van niet alledaagse alliu- i dQor d' identificatiedienst te re, die echter op prachtige wijze werden vertolkt. Deze gracieuze kunstenares besloot na d'e pauze de avond met een tweetal gezan gen van Joh. Brahms en oogstte stormachtig applaus. Rik Langenwouters is te Axel ;tilaan „kind in huis". Deze Bel gische concertmeester speelde voor de pauize composities als de Chaconne uit de 4e solo sonate van Bach waaraan slechts een bescheiden aantal stervelingen zich zal wagen Uit de Stelfeld- eollectie speelde hij een „Sonate" van Pepusch en één dito van Telemann. Zijn bijrval voor en ma de pauze was buitengewoon, ook bij de nummers met piano-begeleiding van Rrenta, Noël en M. de Jong. Vergeten we echter Maurice Noël niet, die met de anderen gerust in één adem genoemd mocht worden als begeleidend pianist. En last but not least onze Axel- se musicus, dé heer Brakman, die met een groep dilettanten van zijn zangvereniging een tweetal vier stemmige motets bracht van de Vittoria (Jes(u Dulcis) en van Kassier (Agnus Dei) ook uit de Antwerpse verzamel'ng. Het was een avond van hoog kunstgehalte, die helaas door te velen achtergesteld wordt bij de imitaties van de „louth-speaker" Een modem sprookje van Maria Sawersky. IS) (Nadruk verboden). Ook op de Falksburcht had de winter zijn intrede gedaan. Het oude slot lag temidden van een ongerept sneeuwkleed, dat «cherp contrasteerde met de bos sen op de achtergrond. Zes weken was Vera Stamecki «u op de Falksburcht. Vol gewel dige plannen had ze er haar in trek genomen en nu verveelde ze zich allerverschrikkelijkst. Meer dan eens bekroop haar de onzin nige wens om het oude slot de rug toe te keren en een genoegerlijker oord op te zoeken, maar haar nuchtere verstand wist tot duver in dergelijke gevallen te zegevie f PT> de oude Falke voelde zich te j-.telc! H;j had zich van „arte 'op de komst van zijn klein- enter verheugd, maar nu zij er was, bemerkte hij weldra, dat zij geheel verschillend van aard wa ren en geen druppel bloed hem aan he meisje bond. Remus Falke was er echter niet de man naar om zijn teleurstel ling te laten blijken en zo bemerk te Grottkau noch Vera iets van hetgeen er in hem omging. In de grond van zijn hart had hij mede lijden met het meisje. Zij kon het tenslotte niet helpen, dat hij haar niet die liefde vermocht te geven, waarop zij als de dochter van zijn overleden zoon recht had. Er stond iets vreemds tussen hen beiden en dit scheen, hoeveel moeite hij zich ook gaf, niet te overbruggen. Vera zat in haar boudoir en vol tooide met de speciaal voor haar geëngageerde kamenier haar toi let. Daarna stuurde ze het meis je weg en trad voor de spiegel. Met een misnoegd gezicht bekeek ze zich zelf. Zij droeg een elegan te namiddagjapon, een van de vele, die zij op kosten van de oude heer Falke had aangeschaft. Een snoer van kostbare aquamarijnen sierde haar hals en het geheel werd gecompleteerd door oorbel- MIDDELBURG. v Carillon voor de Lange Jan. Aan de klokkengieterij der fir ma Van Bergen te Heiligerlee is opdracht verleend tot het gieten van een carillon van 48 klokken voor de toren te Middelburg. De len van dezelfde stenen. Jonkheer Falke had haar de vrije beschik king gegeven over de familieju- wejen. Vera vond, dat zij er goed uit zag. Maar voor wie had ze zich nu eigenlijk zo mooi gemaakt? Voor die oude man, met wie zij de maaltijden nuttigde, die ze tij dens het theeuurtje gezelschap hield en voor wie ze op de vleugel klassieke liederen speelde, die ze zelf niet kon uitstaan? Voor de steeds even luidruchtige oude Grottkau, om wiens grappen ze nauwelijks vermocht te lachen of voor dr. Jörgensen, de lijfarts van de heer des huizes? Overigens kwam er immers nie mand op de Falksburcht. Ze leef de hier ais in een kooi, zij het dan in een gouden kooi. Aanvankelijk had Vera zich tegenover de oude Falke wat on zeker gevoeld. Hij had haar vaak onderzoekend aangekeken, alsof hem een vraag od de lippen lag. Op zulke ogenblikken was het Vera te moede geweest, of hij er aan twijfelde, dat zij werkelijk zijn kleindochter was, maar wel dra had ze zich hier overheen Bergen op Zoom naar elders overgebracht.; In het graf bleek zich een fles te bevinden, waar in een getypt briefje zat. Hier op stonden de namen van de begraven soldaten, alsmede de verklaring, dpt deze militairen dienst hadden geweigerd, hun eigen grat hadden moeten gra ven en daarna doodgeschoten waren. Het briefje dateerde van kort voor de bevrijding van Wes telijk Zeeuws-Vlaanderen. SCHOONDIJKE. Voorburg liielp Schoondijke aan een kerk. Onder zeer grote belangstel ling werd Donderdag door de president-kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente alhier de heer H. Brakman de eerste steen ge legd voor de alhier te bouwen nieuwe kerk. De oude kerk, die in 1656 gebouwd werd, ging door de oorlogshandelingen in het najaar van 1944 verloren. Het was de gemeente Voorburg waardoor onze gemeente ge adopteerd werd, die door een schenking van 50.000 de bouw van de kerk mogelijk maakte. Een kruitmagazijn op de vliering- De politie alhier ontdekte op de vliering van het in de kom der gemeente staande huis, be woond door' de landbouwers knecht P. Porey, een opslag plaats van munitie en spring stoffen. Enige duizenden kilo's patronen, granaten, kruit enz. werden door de opruimings dienst verwijderd. De Rijkspoli tie stelt een onderzoek naar de herkomst van het gevondene in. VOETBAL- OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. SW-AGOVV (Zaterdag); VSV Heerenveen; BWNOAD. EERSTE KLASSE. DISTRICT IV. BrabantiaWV; MWJuliana; DISTRICT V. SneekEmmen; HSCVeloci- tas; FrisiaGVAV; Leeuwarden Achilles. DISTRICT VI. KerkradeHemondia; Sitt. Boys De Baronie DNL; Sportcl. Em maEindhoven; LongaMaurits (terr Maurits). DISTRICT IV. DERDE KLASSE F. Corn BoysOostlburig; Clinge Hoofdplaat. VIERDE KLASSE G. KruiningenRIA. PROMOTIE TWEEDE KLASSE. HelmondTOP; De Spechten RBC. PROMOTIE DERDE KLASSE. BreskensAxel; Rood-Wit Middelburg. K.N.V.B.-REKER. Groep Q. De PatrijzenVlissingen; Goes Terneuzen. Groep S- SluiskilDe ZeeuwenE M.M. Oostburg. ONDERAFDELING Z-V-B. Eerste Klasse A. WalcherenGroede. Res. Eerste'Klasse B. Coin Boys 2Oostburg 2. Tweede Klasse B. Vogelwaarde 2Koewacht 2. Derde Klasse B. Aarderiburg 3- -Schoondijke 2; Oostburg 3Middelburg 5; EMM 4Retranchement; DiSW 2Mid delburg 6; Suis 2Groede 2; Red Star 2-Breskens 3. Derde Klasse C. Kruiningen 3Steen 3; PSK 3 —Rapenburg 3. PROMOTIE-DEGRADATIE COMPETITIE. De strijd om een plaats in de Tweede Klasse wordt morgen in gezet met een tweetal interessante ontmoetingen, welke uitslagen al dadelijk enig beeld zullen kunnen geven omtrent de krachtsverhou ding tussen de verschillende ge gadigden. BreskensAxeleen strijd tus sen twee tegenstanders, die elkan der in vroeger jaren reeds meer malen hebben ontmoet. Een span nende kamp is hier zeker te ver wachten, waarbij het moeilijk valt de overwinnaar te voorspellen. Al hoewel het ons voorkomt, dat het terreinvoordeel wel eens beslis send zou kunnen zijn. Ook bij Rood-Wit'Middelburg is het lastig een pronostiek te ma ken. De mannen uit St. Willebrord zijn voor Zeeland vrijwel onbekend en daarom zullen wij maar af wachten hoe hun eerste optreden in deze zware competitie tegen de zeker niet te onderschatten hoofd- stedelingen zal zijn. Derde Klasse F. De ontmoeting ClingeHoofd- plaat is voor eerstgenoemden van het grootste -belang. Zouden de grenskanters winnen en o.i. be staat hierop een redelijke kans dan zou IJzendiijke daar het slechts mee af zijn en degradatie wedstrijden moeten spelen. Vierde Klasse G. Bij de enige wedstrijd in deze afdeling, n.l. KruiningenRia, hetiben de bezoekers de beste kan sen. BEKERCOMPETITIE. De Patrijzen ontvangen Vlissin gen, waarbij de bezoekers wel aan het langste eind zullen trekken. Iets, wat niet gezegd kan worden van Terneuzen, dat in Goes te gast is. Ondanks de goede prestaties van Sluiskil in de laatste tijd, lijkt een overwinning op de bezoekende „Zeeuwen" hoogst twijfelachtig- ZONDAG 27 MAART. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Kerkdienst; 9.30 Nieuws; 9.45 Viool; 10.00 Hoog mis; 11.30 Gram.; 11.40 Kamer orkest; 12.15 Apologie; 12.40 Het orkest Zonder Nam; 1.00 N'euws; 1.25 Verv. Orkest pon der naam; 1.50 Buffalo Bill; 2.06 Philh orkest; 3.45 Zangkoor; 4.10 .Voetbalreportage; 4 25 Ves pers; 5.00 Kerkdienst; 6.30 Ned. Strijdkrachten; 7.00 Zang; 7.15 Kent gij Uw Bijlbei 7.30 Nws 7.50 In 't BOeckhuys; 8.12 Hit Parade; 8.35 Luisterspel; 8.50 Concert; 9.25 Muzikale tombola; 9.52 Luisterspel; 10.45 Avondge bed; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.30 Voor de tuin; 8.40 Barcarolle; 9.16 Graan-9-45 Lezing; 10.00 Zondagshalfuur; 10.30 Kerkdienst; 11.45 Lezing; 12.00 Scheepsikapel en interview; 12.30 De Zondagoluib; 12.40 Zang en piano; 1.00 Nieuws; 1.20 Mii- sette-orkest; 2.05 Boekenhalfuur; 2.30 Concert; 3.00 Versjes ,ep ver sies; 3.50 Filmpraatje; 4.05 The Skymasters; 4.30 Sportrevue; 5.00 Prov. dag Gron.; 5.30 Ome Keesje; 5.50 Sport: 8.00 Nieuws; 6.16 Cabaret; 7.00 Radiolympus;. 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Operaconcert; 9.15 Hoorspel; 9.50 De Speeldoos; 10.05 Zang; 10.50 Gram.; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. MAANDAG 28 MAART. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Te Deum Laudamus; 8.45 Gram.; 9.15 Bij onze jonge zieken; 10.30 Morgendienst; 11.09 Sym phony; 11.20 Voordracht; 11.40 Zang en piano; 12.00 Blaaskwin- tet; 12.33 Cyclus; 1.00 Nieuws; I.15 Promenade-ork.1.45 Zang; 2.00 Schoolradio: 2.34 Orgelspel; 3.00 Lezing: 3.30 Hlist. Cyclus; 4.45 Gram.; 5.00 Voor de kleu ters; 5.15 Omroepkoor; 5.45 Het Rijk overzee; 6.00 Piano; 6.15 Sportrubriek6.30 Ned. Strijdkr- 7.00 Nieuws; 7.15 Onder de lees- lamp; 7.30 Actueel geluid; 7.45 Landiböuwrtubr.8.00 Nieuws; 8.15 Muziek; 8.46 Luisterspel; 9.35 Koor en orkest; 11.00 Nieuws; II.30 Gram.; 11.45 Strijkkwartet. HILVERSUM II: 8.00 N'euws; 8.15 Gram.; 9.35 Dansliedjes; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Ar beidsvitaminen; 10.50 Piano; 11.00 Op de uitkijk; 11.15 Orgel concert; 12.00 Ensemble Jo Bos.; 12.38 Piano; 1-00 Nieuws; 1.20 Metropole-orkest2,00 Lezing; 2.20 Gram.; 3.00 Bonbonnière; 4.00 Solisten concert; 4.45 Musica lender; 5.30 Voor de Padvinders; 5.45 Gram.; 6.00 Nieuws; 6.30 Radio filmkrant; 7.00 The Ro mancers; 7.30 Lezing; 7.45 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.05 Rad'oscoop; 10.40 Zang en piano; 11.00 Nws; 11.1-5 Gram. weten te zetten, ook al doordat elke informatie in die richting uitbleef. Ze had zich voorgenomen het hart van de oude man stormen derhand te veroveren, maar dit plan was op een hopeloze misluk king uitgelopen. Al te lang had de, aan tradities gekluisterde man z'ch tegen elke toenadering tot zijn kleindochter verzet dan dat hij zich nu onmiddellijk in haar opdringerige vleierijen zou kun nen verheugen. De genegenheid waarop zijn kleindochter recht had, zou misschien langzaam heb ben kunnen groeien, wanneer Ve ra een andere was geweest en met meer tact te werk was ge gaan. Toen zij echter bemerkte, dat haar onnatuurlijke attenties niet op prijs werden gesteld, be gon de comedie haar al spoedig te vervelen en gaf ze zich geen moeite meer om het hart van de oude man te winnen. Nochtans deed ze haar uiterste best om de verhoud'ng zo drage lijk mogelijk te maken. Ze had zich met ijver op het schaakspel geworpen, omdat daarmee het theeuur het gemakkelijkst was door te komen. Beiden veinsden zich dan dusdanig in de stukken te verdiepen, dat er geen woord behoefde te worden gesproken en daarmee was al heel wat bereikt. Aan tafel was een vertrouwelijk gesprek reeds daarom onmogelijk, omdat de oude bediende daarbij steeds tegenwoordig was. Hoewel zij met Grottkau Sr. evenmin sympathiseerde, bete kende diens veelvuldige bezoeken toch in zoverre een uitkomst, dat zii zich niet zo intens met haar „grootvader'" behoefte bezig te houden. Bovendien bracht hij door zijn uitgelatendheid tenmin ste wat leven in de brouwerij. De eerste maal, dat zij hem zag was haar de schrik om het hart geslagen, toen hij zich als de va der van Jens voorstelde en er lachend op zinspeelde, dat het aan een brief van zijn zoon te danken vaas, dat Falke haar verblijfplaats te weten was gekomen. Maar wel dra had ze haar zelfbeheersing teruggevonden. (Wordt vervolgd) TERNEUZEN. Het concert, dat gegeven is door de samenwerkende ver enigingen de gemengde zangver eniging „Crescendo" van Hoek, het Dubbelmannenkwartet „Oc tavo" te Goes, het Symphonie- orkest „Onder Ons" van Ter neuzen, nog aangevuld met de dames mevr. HuismanPaisen (sopraan), mej. J. Schrijver (sopraan) en mevr. A. Cardon- Kakebeeke (alt) en de tenor, de heer Chr. Karelse, behoort weer tot het verleden. Laat ons terstond zeggen, dat het een in alle opzichten ge slaagde avond is geworden. Voor een goed bezette zaal werd het programma geopend met het Zeeuws-Vlaamse Volks lied met koor en orkest, onder leiding van de heer M. P. Harte. Daarna speelde „Onder Ons zeer verdienstelijk „Een morgen, een middag, een avond in Wee- nen", waar o.a de solo-clarmet zeer goed werk leverde. „Crescendo" van Hoek begon, misschien wat onwennig aan de grote zaal, met een koor a ca- pella „Heilig, Heilig". In het daarop volgende „Ave Maria" kwamen de kelen beter los en maakten we voor de eer ste maal kennis met de sopraan mej. J. Schrijver uit Goes. Het bleek, dat mej. Schrijver over 'n mooie, ietwat lichte sopraan- stem beschikt, die in dit num mer prachtig tot haar recht kwam. Ook „Ave Verum" voor koor en orkest viel te loven. Nu was de beurt aan de diri gent de heer Kousemaker uit Goes, die met de vereniging „Octavo" uit Goes voor het voet licht kwam. Een dubbelmannen- kwartet krijgen we in Terneuzen maar zeidén te horen en hier voor bestond dan ook een bij zondere belangstelling. Het begin „Leaning on the Everlasting Arms" van Showal- ter en „Sweet Hour Prayer" van Pradbury, deden het niet al te best, doch laat ons hier ter stond aan toevoegen dat dit kwartet in het verdere verloop van de avond goed revanche heeft genomen, zij kwamen er steeds beter in en de laatste nummers werden o.i. ook door de bezielende leiding van de heer Kousemaker, ware succes sen. Als laatste nummer voor de pauze kwam een gedeelte uit de prachtige operette „Een Wals droom" voor solisten, koor en orkest, onder leiding van de heer Harte. Het spreekt van zelf dat hier de grootste suggestie van de solisten uitging. De solisten kweten zich zeer goed van hun taak. De tenor, de heer Karelse, bleek over een zeer beschaafd krachtig geluid te beschikken. Het nummer oogstte bijzonder veel bijval en moest met een toegift besloten worden. Voor de pauze beklom de heer De Vos, Wethouder van Open bare Werken, het podium, om namens de gemeente alle mede werkers, doch in het bijzonder de solisten uit Goes en „Cres cendo" van Hoek, hartelijk ge luk te wensen met hun samen werking, als ook de beide diri genten De dames-solisten werd een bouquet bloemen in de Ter- neuzense kleuren aangeboden, de heren Karelse, Kousemaker en Harte een boek. Na de pauze werd alles in een vlot tempo afgewerkt. „Cres cendo" behaalde met „Droom land" een bijzonder succes. Het waren, en dat spreekt wel haast van zelf, weer de operette nummers die. gezien het mas sale. de meeste belangstelling trokken, al doet dit gezegde niet de minste afbreuk aan al het andere. Mevr. HuismanPaisen be haalde met het Viljalied uit de „Vrolijke Weduwe" een ware ovatie. Goes mag zich gelukkig prij zen onder zijn inwoners zulke krachten te bezitten. Ook de reserve tenor deed, waar nodig, goed werk. De avond die, het moet ge zegd, wel een tikje te veel van het goede had, werd onder lei ding van de heer Kousemaker besloten met een werk voor alle medewerkers: „Geschichten aus dem Wienerwald". „Crescendo", de solisten, „On der Ons" en vooral de heer Kou semaker spanden zich in om een waardig slot te behalen, hetgeen hen dan ook volledig gelukte. Wanneer we nagaan, wat een werk en moeite aan dit concert moet voorafgegaan zijn, dan kunnen we niet anders doen dan de initiatiefnemers geluk wensen met hun behaald en verdiend succes. Fet spreekt- vanzelf dat er aan zo'n concert, waarvoor men van verschillende plaatseu moet samen komen, zware eisen aan alie.i gesteld worden, zodat vlekjes onvermijdelijk zijn en het soms heel wat krachtsin spanning kost de touwtjes bij elkaar te houden. Doch dit alles doet geen afbreuk aan het ge heel. Een bijzonder mooie avond. Met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus werd de avond besloten. Het Britse departement van Rnitpnlandse Zaken heeft dB Britse legatie te Bern opdracht g<?°even een rapport op te stel- fen over de rede, die Dr. Ade nauer, de president van de Duitse parlementaire vergade ring te Bonn, Donderdag te Bern tot leden van het Zwitser se parlement heeft gehouden. Volgens een Londense krant, had Adenauer verklaard „het is het Duitse leger en niet het Duitse volk, dat heeft gecapitu leerd en de wereld zou er goed aan doen dit te bedenken". Een woordvoerder van het Britse departement van Buiten landse Zaken zeide, dat als de krantenverslagen van Ade nauers rede waar zouden zijn, „zouden wij dit diep betreuren als een slecht voorteken voor de toekomst der Duitse democra tie."

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2