Het Atlantisch Pact De gearresteerde bendeleider te Batavia Nederlandse Delegatie ÉiieferlneJ- Nadere bijzonderheden Belgische oorlogsinvaliden vieren 30-jarig bestaan van hun verbond met vijf landen 4 beroemde genees middelen in 1 iabfêi a'ilJrl'i.lll.llIl'lJfJIW Opstand te Sluis In 1477 ZATERDAG 26 MAART 1949. hoogst waarschijnlijk Portugal - - Nederlandse Regering nam voorlopig besluit Doodvonnis aan Rauter voltrokken De ondertekening van het Atlantisch Pact Zondagsheiliging en tentoonstelling De Zwitserse communisten Maarschalk Boelganin van zijn post ontheven Honderd jaar contra honderd jaar U. N. C. I. vergaderde De bevolkingsproblemen van Japan Congres te New-York Spiormage in de Ver. Staten Eerste radlo-teietype verbinding Neder land-Amerika Aankomst troepenschip „Grote Geer" Zitting der drie-mogend heden conferentie afgelast naar de Algemene Vergadering der Verenigde Naties Bij griep, verkoudheid, legen alle pijnen enz., is CHEFARiNE „4" een bijzonder krachtig maar ioch weldadig middel, wanf hei bevat 4 werkzame bestanddelen, stuk voov stuk in de gehele wereld al beroemd. Eén bestanddeel Chefarox - zorgt dat, al is de wer king zeer krachtig, zells 'n gevoe lige maag niei van streek racki. Prankcrlng bij Abonnement: Terneuzeii WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K. N. M 1. te De Bilt, geldig van Zaterdagochtend tot avond. Aanhoudend zacht. Droog weer met weinig wind en heiwolking. Aanvankelijk plaatselijk nevel of mist. On geveer dezelfde temperatuur als Vrijdag. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Temeuzen Tel. 2510 - Na 8 uur 2073. DE VRIJE Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw» - Verschijnt dageiyks 5e Jaargang No. 1074- Drukkerij N.V. Firma P- van de Bande Terneazen Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties uot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties: 6 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent ZON- EN MAANSTANDHN. Abonnementsprijs f&M per kwartaal. 1949 Zon Maan Mrt. Opk. Ond. Opk. Ofeat 26 6.30 19.02 6.15 16.46 27 6.28 19.04 6.15 16.46 28 6.26 19.06 6.25 (7 66 29 6.23 19.08 6.34 19.06 30 6.21 19.09 6.43 3016 31 6.19 19.11 6.54 a 29 April. 1 6.16 19.13 7.06 12.44, 2 6.14 19.14 7.21 6.00 3 6.12 19.16 7.42 Be verdeling van de wereld in twee grote kampen, een verde ling, die zich na de tweede we reldoorlog langzaam maar zeker voltrok, zal aanstonds een feit 'Beide partijen hebben thans hun hulptroepen, in de vorm van bevriende staten om zich heen verzameld. De Russen de den dit het eerst. De landen, die in hun invloedssfeer liggen, heb ben zich, hoewel veelal gedwon gen, aan hun kant geschaard en bevinden zich achter het ijzeren gordijn. De Verenigde Staten van Amerika hebben eerst een zestiental stateneconomisch aan zich verbonden door middel van de Marshall-hulp. Daarna hebben zij getracht deze gebie den ook in hun militaire plan nen te voegen. De eerste phase hiervan zal afgesloten worden na de ondertekening van het At lantisch Pact. Hierdoor zullen de meeste Europese staten, die aan de Atlantische Oceaan grenzen met Amerika en Cana da verbonden zijn in een geza menlijk verdedigingsblok De landen, die met zekerheid mee doen zijn Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg, Nederland en Noorwegen. Voorts Italië en en Denemarken. De golven van gebied van de Stille Oceaan tot de Atlantische Oceaan zullen stand te brengen. veroveringsneigingen van haar grote rivaal. Naast dit Atlantisch Pact is Amerika bezig ook elders haar hulptroepen op te stellen en te ordenen. Veel wordt reeds ge sproken over een Middellandse Zee Pact van dezelfde strekking. Dit zou dan alle staten, die deze belangrijke zee omzomen, moe ten bevatten. Er zijn slechts 2 moeilijkheden hierbij te over winnen, daar de Russisch-ge- zinde Zuid-Slaven en Albaniers een groot kustgebied bezitten. Doch reeds is Maarschalk Tito, de Zuid-Slavische dictator in 'n ernstig conflict met zijn rode broeders gewikkeld en duiken er steeds geruchten op, dat hij in het geheim onderhandelingen voert met Westelijke vertegen woordigers. Vermoedelijk tracht hij zoveel mogelijk voordelen los te' krijgen als prijs voor zijn overlopen naar de Amerikaanse kant. Inmiddels zou een derge lijke gebeurtenis een groot ver lies voor Rusland zijn, daar hier mede de uitkijkpost op de Mid dellandse Zee en de mogelijk heid om druk op Italië uit te oefenen practisch zou te loor gaan. Tenslotte tracht Amerka ook een defensief verdrag voor het dan nog slechts de kusten van twee staten bespoelen, die bui ten dit aeiensieve verbond ge houden worden, namelijk Span je en Ierland, terwijl het West- Duitse gebied nog geen staat ge noemd kan worden en derhalve vanzelf uitgesloten is. Inmid dels is Franco, de Spaanse die Toen de tekst van het Atlan tisch Pact bekend werd gemaakt in de hoofdsteden van de ver schillende deelnemende staten, wezen de diverse Ministers van Buitenlandse Zaken op het de fensieve karakter van het ver drag. Geen aanval, doch slechts verdediging tegen een aanval tator, reeds enige tijd in 'n flir- wordt hier georganiseerd Of dit tation met Amerika verdiept en in Rusland ook zo wordt opge- de komende maanden zullen vat, is natuurlijk de vraag Maar moeten leren of de afkeer van het staat wel vast, dat het de zijn absolute regime minder Russen duidelijk is geworden, zwaar weegt dan de wens om dat het Westen wakker is ge eok Spanje in het Westerse blok te betrekken. Over het Pact zelve valt wel een en ander te zeggen en het io goed, dat men zich als Neder lander voor de artikelen van dit verdrag interesseert, want het legt ons land en onze burgers verplichtingen op. Ook yvij zul len onze bijdrage moeten leve ren in de gezamenlijke militaire macht, die nu opgebouwd zal worden. Bovendien halen wij ons verplichtingen op de hals, voQrtvJc^'pnde uit di.° bep&lin- gen van 't Pact, waarin bepaald wordt, dat een aanval op een der deelnemende staten zal worden beschouwd als een aanval op al len. Voorts valt een interne re volutie, zoals wij bijvoorbeeld in Tsjecho-Slowakije hebben ge zien, ook onder een gewapende aanval en tevens een aanval op een der bezettingszones in Duitsland of Oostenrijk. Direct in verband met dit ver drag zullen de Verenigde Staten spoedig beginnen met aanzien lijke wapenleveringen aan de Europese deelnemers. De Euro pese divisies zullen dus uitge rust worden met Amerikaans materiaal, hetgeen ook hoog no dig is, daar de meeste staten practisch onbewapend uit de eorlog zijn gekomen, doordat zij bezet gebied waren. schud en ae ogen wijd open heeft voor de gevaren, die drei- gen. Voorts moeten enkele simpele berekeningen de Ruseen leren, dat het Atlantische blok in elk opzicht aanzienlijk sterker is, dan hun eigen macht. De productie van de voor naamste grondstoffen, die voor het voeren van een oorlog van belang zijn, zoals steenkool, staal en olie overtreft de Rus sische productie enkele malen. Op zee is het Westen almachtig, terwijl in de lucht de meerder heid, als deze niet reeds bestaat, spoedig tot uitdrukking zal ko men. Daarnaast is er nog het vraagstuk van de atoombom, die Amerika zeker heeft, terwijl de Russen over een productie van dit vreselijke wapen ver moedelijk nog niet beschikken. Natuurlijk zal men in de Westelijke staten terdege reke ning moeten houden met het bestaan van vijfde colonnes, in de vorm van de communistische partijen. Daar staan dan weer de vele onderdrukten in de Oostelijke satellietstaten tegen over, die wachten op het ogen blik van hun bevrijding. Het Atlantische Pact kan door de vastberadenheid die er uit spreekt veel bijdragen tot het behoud van de vrede, daar j het de Russen tot nadenken zal stemmen. Voor het Westen schuilt nog het grootste gevaar in een even tuele onderlinge verdeeldheid. Geen nationale aspiraties zullen de voorbereidselen voor een goede verdediging mogen be lemmeren, slechts een hechte eenheid kan tot het gestelde doei leiden. Daartoe zal het tevens noodzakelijk zijn de eco nomische eenheid tot stand te brengen, waarmede men reeds begonnen is. Het West-Europese gebouw dient van stevige fun damenten voorzien te worden. Op de economische en mili taire peilers kan het opgetrok ken worden. Naar het A-N.P- van zeer be voegde zijde vernam, heeft de Nederlandse Regering Donder dagavond een voorlopig besluit geformuleerd naar aanleiding van de Canadese motie in de Veiligheidsraad. Dit voorlopig besluit is om ad vies gezonden naar Dr. Reel en Dr. Van Itoyen. De Regering stelt zich voor om Maandag a-s., na advies van bovengenoemden te hebben ingewonnen, tot een definitief besluit te komen. Voorts werd nog vernomen, dat Dr. Van Róyen zich bereid verklaard heeft om, indien de Regering mocht besluiten tot het deelnemen aan een preliminaire conferentie m Batavia, als voor zitter van de Nederlandse dele gatie op deze conferentie op te treden. „Het Dagblad" te Batavia be richt nader ten aanzien van de bendeleider, die te Batavia ge arresteerd werd, dat deze per soon een zekere Hovenkamp is, afkomstig uit Anlo (Drenten Hij is 20 jaar oud, kwam een jaar geleden als militair naar Indonesië en deserteerde, om dat hij zich niet kon verenigen met dé gedachte, dat zijn kame raden bevorderd werden en hij gewoon soldaat bleef. Na zijn desertie kreeg hij contact niet de T. N. I. en stelde zich be schikbaar om bij een onderdeel van de T.N.I. te worden inge lijfd. Hovenkamp, die de schuil- Gemeld wordt, dat de Minis ters van Buitenlandse Zaken van vier tot de Westerse Unie behorende mogendheden naar i Washington zijn vertrokken, in Vele millioenen dollars zullen verband met de ondertekening voor dit doel beschikbaar wor- I van het Atlantisch Verdrag op den gesteld en opnieuw toont I Vjer April a.s. Amerika, dat het haar bittere Met de „Queen Mary" zijn ernst is met de verdediging van de Britse, Belgische, Nederland wat men haar invloedssfeer zou se en Luxemburgse Ministers kunnen noemen tegen eventuele van Buitenlandse Zaken Be- vin, Spaak, Stikker en Bech vertrokken. Van gewoonlijk betrouwbare Pariise bron wordt vernomen, dat de Franse Minister van Bui tenlandse Zaken, Schuman. voornemens is 30 Maart a.s. per vliegtuig naar Washington te vertrekken. President Truman heeft be kendgemaakt de plechtigheid te zullen bijwonen; Minister Ache- son zal voor de Verenigde Sta ten tekenen. In verband met de in een deel «ter Chr. pers gevoerde discussie ever de openstelling van de ten toonstelling Nederlandse Jeugd, die in Augustus te Amsterdam Sehouden zal worden, en het esluit van het stichtingsbe stuur de tentoonstelling op Zon dag na 1 uur open te stellen, schrijft Prof. Dr. G. C. van Nif- trik, hoogleraar te Amsterdam in het weekblad „De Hervormde Kerk" van 26 dezer o.m. het volgende: „Deze hele kwestie mag niet gemaakt worden tot een pres- tige-kwestie. Het gaat verkeerd in Nederland, wanneer de Chris tenen denken God te verheer lijken door Christelijke levens gewoonten dwingend op te leg gen aan anderen." De schrijver ontkent ook de juistheid van de voorstelling van De Zwitserse Minister van Ju stitie, Eduard van Steiger, heeft een voorstel van de Katholieke Partij, de Zwitserse communis tische partij wegens verraad te vervolgen, van de hand gewe zen. Hij zeide, dat er geen be wijs gevonden was, dat de partij in contact zou staan met een vreemde mogendheid. De door de leider van de partij, Leon Nicole, onlangs afgelegde ver- naam Haroen aannam, werd kapitein en kreeg Batavia als operatieterrein. Volgens „Het Dagblad" is Ho venkamp communistisch ge oriënteerd. Naar aanleiding van de arres tatie van de deserteur Hoven kamp wordt nader gemeld, dat hij oorlogsvrijwilliger was en reeds medio 1947 deserteerde, waarvoor hij 8 maanden gevan genisstraf kreeg. Na zijn vrij lating in Mei vorig jaar deser teerde hij opnieuw. Hij werkte vóór de militaire actie op een Republikeinse wa penfabriek in Bantam, doch vluchtte voor de komst van de Nederlandse troepen. Drie we ken geleden kwam hij te Bata via met springstoffen en am pullen gifgas. Hfj had de op dracht zich te melden bij de ondergrondse brigade Tjitaram, waarvan later ook enkele lei ders werden gearresteerd. Hij in strueerde de leden van de bri gade in het gebruik van spring stoffen en gifgas. Uit de in be slaggenomen documenten bleek, dat Hovenkamp in contact stond met de Partai Kommu- nis-Indonesia en de Persatoean Boeroeh Indonesia. Naar het A.N.P. verneemt is gisterenochtend in de vroegte het doodvonnis voltrokken aan de gewezen Duitse commissaris- generaal H. A. Rauter. Naar het A.N.P. nader ver nam, zijn de gratieverzoeken, waarop afwijzend is beschikt, ingediend buiten voorkennis en zonder toestemming van be trokkene. Radio-Moskou meldde Don derdagavond, dat Maarschalk Boelganin is ontheven van zijn functie als Minister van de Sow- jet gewapende macht. Maarschalk Wassilefsky is in zijn plaats benoemd. Maarschalk Boelganin blijft een der vice-premiers, aldus meldt Radio-Moskou. Maarschalk Wassilefsky, oor logsheld, werd van zijn functie als chef-staf ontheven in Nov. IJL omdat hij „met werk over laden" was. Wassilefsky is 47 jaar. Hij werd in 1943 chef-staf na het succes van het tegen offensief te Stalingrad, waarin hij Maarschalk Zjoekof's rech terhand was. Hij maakte de plannen voor de zeer snelle overwinning op r'e Japannezen in Mcvadsjoerije Al 194j. Maarschalk Nikolai Boelganin was Minister van de Sowjet ge wapende macht sedert Maart 1947, toen hij de post Van Maar schalk Stalin overnam. Hij is 53 jaar. Hij werd in 1942 be noemd tot luitenant-generaal van het Rode leger. Hij is voor malig vice-president van de Raad van Volkscommissarissen. De oudste inwoner van de ge meente Gasselte, Jan Gangkema van Gasselternijveen hoopt op 8 April a.s. zijn honderdste ver jaardag te vieren. Opa Gangke ma geniet nog een uitstekende gezondheid, zijn gezichtsvermo gen laat weliswaar meer en meer te wensen over, doch zijn gehoor is nog goed: „Er ontgaat hem niets", aldus verklaarde zijn dochter, bij wie hij inwoont. Een ding vindt hij sneu, en dat is, dat hij een concurrent heeft in de naaste omgeving. Dat is de heer Reilingh te Drouwener- mond, die reeds enige tijd gele den zijn 101ste verjaardag vier de. Hoofdpijn, buikpijn en der gelijke kleine ongemakken heeft Opa Gangkema nooit gekend, volgens zijn bewering, en eten kan hij nog als een stootgraver. Hij rookt nog graag een pijp tabak, maar stelt zich ook te vreden met een hartige pruim. „En dat moet je vooral in de krant zetten", zei opa Gangke ma, „ik ben nooit bang ge weest voor werken. Toen ik zes tig was, heb ik zelfs nog een boerderij gekocht. Ik moest elke dag hard werken en dat ging'zo door, tot ik zeventig was. Toen was ik zover, dat ik mij redden kon, al wist ik toen natuurlijk nog niet, dat ik honderd zou worden". En met trots vertelt hij ver der, dat hij nog maar enkele jaren geleden grijs is geworden. Ook zijn gebit is hij nog niet zo lang kwijt. Enige jaren geleden liet hij zich twee kiezen trek ken én de tandarts stond er versteld van, dat hij rustig in de stoel ging zitten en zei: „nou meneer, ga je gang maar! en het duurde maar even en deed niet meer pijn dan „de beet van een vlo zal ik maar zeggen", al dus opa Gangkema. Ais vertegenwoordigers van Nederland naar het tweede ge deelte van de derde algemene vergadering van de Verenigde Naties te New York op 5 April a.s. zijn aangewezen: Jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, perma nent vertegenwoordiger van Ne derland bij de Verenigde Naties te New York, hoofd der delega tie; Raden Abdoel Kadir Widjo- joadmodjo, gewezen secretaris 'van Staat voor algemene zaken van Indonesië, plaatsvervan gend hoofd van de delegatie; Mr. G. J. van Heuven Goedhart, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, hoofdredac teur van het dagblad „Het Pa rool", oud-Minister van Justitie; Dr. J. G. de Beus, gezantschaps- zaken alsof de Zondag naar de klaring, dat de communisten mening van alle belijdende I niet tegen^de Sowjet-Ume Christenen in Nederland alleen maar geheiligd kan worden, als alles potdicht zit. Er is in ons land al sinds eeuwen gediscus sieerd over de rechte viering van de Zondag zo zegt hij. Zuiver dogmatisch moet ge zegd worden, aldus Prof. Van Niftrik, dat in de Bijbel de wet nooit zonder het Evangelie is. Het is, puur exegetisch; volko men onjuist van de tien gebo den tien commando's te maken. De eis der Zondagsheiliging be tekent niet een dode rust. De Zondag is God gewijd, ons ge geven als een teken en belofte van de toekomende rust in God. Deze dag is ons echter ook ge geven als een dag van rust en ontspanning. Wat op deze dag al dan niet geoorloofd Is, is een zaak van geloofsbeslissing in de concrete situatie, waarin wij ons bevinden. De schrijver meent, dat de concrete situatie van het jaar 1949 alleszins de openstelling dezer tentoonstelling op Zondag wettigt. Het is onwerkelijk te menen, dat de mensen evengoed door de week als op Zondag kunnen gaan. den vechten, had niets te ma ken gehad met een vreemde mogendheid, doch was een spontane verklaring geweest, aldus de Minister. Nicole verklaarde in een rede na de mededeling van de Mi nister, dat hij en zijn partij door Katholieke en andere spre kers belasterd was. Hierop werd gereageerd met geroep van „ga weg". De U.N.C.I. heeft gisterenmid dag vergaderd (ook Cochran was aanwezig) over de instruc tie van de Veiligheidsraad be treffende de nieuwe resolutie en over het verzoek tot het instel len van een onderzoek naar de toestand te Djogja. De beslissing inzake beide op drachten werd uitgesteld tot hedenochtend, terwijl het rap port van de militaire waarne mers omtrent de beschieting te Brastagi werd doorgegeven aan het Military Executive Board van de commissie, waarvan de leden gisteren uit Oost-Java zijn teruggekeerd. Het Belgische Nationale Ver bond der Invaliden en Verminkte Militairen van de oorlog (N.V.I.) dat ongeveer 100.000 leden telt, zal in Juni a.s. op plecht'ge wijze zijn dertig-jarig bestaan vieren. He<t heeft besloten deze viering te plaatsen in het teken van het vijf- landenpact. Op Zaterdag 25 Juni zal een mailboot met 600 leden van het N.V.I. en tien Luxem burgse oudstrijders van Ostende naar Vlissingen varen. Na een korte plechtigheid zal zich daar een tiental Nederlandse oudstrijders inschepen, waarna de boot naar Folkestone vertrekt. De volgende dag vaart het gezel schap. inmiddels uitgebreid met tien Engelse oudstrijders, naar De Amerikaanse deskundige op het gebied van bevolkings vraagstukken Warren Thomp son is door het officiële Rooms- Katholieke nieuwsbureau in Ja pan Tsoei, heftig aangevallen, omdat hij geboortebeperking zou hebben aanbevolen als middel ter oplossing van het Japanse bevolkingsprobleem. Pater Kashmitter, de direc teur van het nieuwsbureau, zegt in een artikel in het „Tsoei Nieuws", dat Thompson heeft voorgesteld de omvang van de Japanse gezinnen te beperken tot gemiddeld 2,6 kinderen. Warren Thompson is in het begin van dit jaar naar Japan gekomen om MacArthur van ad vies te dienen inzake het bevol kingsvraagstuk. Hij verklaarde vorige week niet te geloven, dat het probleem van de snelle toe neming van de Japanse bevol king kon worden opgelost door emigratie. Pater Kashmitter stelt van zijn kant voor; afstappen van de gewoonte om jonge meisjes tot het huwelijk te dwingen en beoefening van de „deugd van zelfbeheersing". Calais, waar zich tien Fransen bij voegen. Tenslotte gaat de boot terug naar Ostende, waar de eigenlijke viering zal beginnen. Vliegtuigen en scheepjes van de vijf landen zullen hieraan, deelnemen en bloemenkransen, versierd met de Kleuren der landen, in zee werpen, terwiil van de mailboot een urn over boord wordt gezet. In deze urn is tijdens de tocht aarde ver zameld afkomstig van plaatsen waar in Nederland, België, Lu xemburg en Frankrijk de oorlog het felst heeft gewoed. De Neder landse aarde zal enige tijd tevo ren in aanwezigheid van burger lijke en militaire autoriteiten van de Grebbeberg worden gehaald. Na de plechtigheden op zee zullen de oudstrijders bloemen leg gen bij het gedenkteken voor de gesneuvelden te Ostende. Een of ficieel banket, waaraan onder an deren gezanten en ministers zul len deelnemen, zal de plechtig heden besluiten. De initiatiefnemers van de New Yorkse „conferentie voor de wereldvrede" hebben een be roep gedaan op de politie om de gedelegeerden te beschermen tegen mogelijke actie van anti communisten. De eerste posters, die bij het Waldorf-Astoria-hotel, waar de conferentie gisterenavond zou beginnen, aankwamen, vonden er reeds een grote politiemacht. i De commissie tegen on-Ame- rikaanse activiteit heeft ver klaard, dat „duizenden Sowjet- Russische agenten" en duizen- i den Amerikanen thans in de i V. S. spionneren. Mogelijk waren sommige j spionnen verbonden aan de Sowjet-ambassade of de V. N. I In een tijd van nationale crisis i zouden er in Amerika bijna 825.000 personen als spionnen, verraders of saboteurs van bin nen uit tegen de V. S. werken. De schatting was gebaseerd op cijfers van Edgar Hoover, direc teur van het federale bureau van onderzoek, die verklaard heeft, dat er 74.000 leden der communistische partij zijn en dat de communisten er aan spraak op maken, dat op ieder lid tien anderen zijn, die bereid zijn het partij werk over te némen. Volgens de verklaring der commissie, getiteld „schijnwer per op de spionnen", heeft de commissie geheime orders aan spionnageleiders ontdekt, af komstig uit het buitenland, waarin twintig categorieën van onderwei pen betreffende de ge wapende macht worden opge noemd, waarover inlichtingen gewenst zijn. Het meest ge wenst waren geheimen betref fende de atoombom. Er waren gevallen bekend van het ontvreemden van geheimen over luchtvaart, onderzeeërs en industriële processen. De pogingen om spionnen uit te roeien of hen naar de Sowj et- Unie terug te zenden behoren verdubbeld te worden. Het lid maatschap der communistische partij dient openlijk bekend te zijn en de straffen op het ont vreemden van geheime inlich tingen ten behoeve van de Sow- jet-Unie behoren verzwaard te worden. „Ieder patriot moet waakzaam zijn en alle verdach te activiteit rapporteren", zo verklaart de commissie. Naar 't A.N.P. verneemt, heeft de Nederlandse P.T.T. in samen werking met de Radio Corpora tion of America een contract af gesloten met de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij A.O.A. «n de K.L.M. voor het tot stand Brengen van een directe radio- teletype-verbinding tussen Am sterdam en New York. De A.O.A. zal hierdoor tevens haar gehele communicatiecen trum voor Europa in Amsterdam concentreren. De nieuwe verbinding, die per 1 April aanstaande in werking zal treden, wordt voor driekwart door de A.O.A. en voor 'n kwart door de K.L.M. gebruikt. Het Iroepenschip „Grote Beer" met pl.m. 600 afgekeurde en zieke militairen uit Indonesië aan iboord, wordt in de loop van Zatermid- dag 26 Maart a.s. in de Amster damse haven verwacht. De ontscheping begint Zondag morgen 27 Maart te 9 uur. Een plenaire zitting van de drie-mogendheden conferentie over het Duitse bezettingssta tuut, welke gisterenmiddag zou plaats hebben, is kort voor het begin afgelast. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt verno men. dat zulks op Frans initia tief is geschied. Dit zou de eerste vergadering zijn geweest sinds meer dan 3 weken. Men verwachtte, dat de laatste poging gedaan zou wor den om de gerezen problemen op te lossen in plaats van deze kwesties naar de buitenlandse Ministers te Washington te ver wijzen. In diplomatieke kringen legt men het aflassen uit als een nieuw bewijs van het verschil in opvatting tussen Frankrijk en Amerika. De Amerikanen wen sen het statuut te Londen ge reed te maken, terwijl de Fran sen de kwestie liever te Was hington geregeld zien. Het is thans niet bekend of er nog een plenaire zitting te Londen zal worden gehouden. raad bij de permanente ver tegenwoordiging van Nederland bij de Verenigde Naties te New York; mej. Mr. M. Z. N. Witte- veen, gezantschapsr.aad bij de permanente vertegenwoordiging van Nederland bij de Verenigde Naties te New York; terwijl als plaatsvervangende vertegen woordigers zullen optreden: Dr. N. Riemens, gezantschapsraad bij de permanente vertegen woordiging van Nederland bij de Verenigde Naties te New York en Mr. Raden Wirdjono Koesomo, hoofd van de afdeling wetgeving van de Recomba te Semarang. Als deskundigen zijn toege voegd; Raden Kadarman Rek- sonotopredjo en Jhr. L. Quarie# van Ufford, gezantschapssecre taris bij de permanente ver tegenwoordiging van Nederland bij de Verenigde Naties in New York, tevens secretaris van de delegatie. TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TA6L. i 0.71 Een beetje Zeeuws«Vtaamsc kislevie Karei de Stoute, Hertog van 1 als in 1477 onder het bestuur Bourgondië, Graaf van Vlaan- j der stad Brugge wilden komen deren, enz., was de 5de Januari I Deze opzet tot steunverkrij- 1477 voor Nancy in een oorlog j ging schijnt te zijn gelukt, want tegen de Zwitsers gesneuveld. de 20ste April gaf Gravin Maria, Deze graaf, die vrijwel zijn die uit Gent naar Brugge was gehele leven had gevuld met I gekomen, hun schriftelijk ver- oorlog voeren, had in de weinige lof weer onder Brugge te ko- jaren, die hij had geregeerd, de men. Ook werden de gekozen De Amerikaanse mijnwer kers hebben van Lewis, "de lei der van het mijnwerkersvakver- bond, opdracht ontvangen over morgen naar het werk terug te keren. Zij zijn sinds 14 Maart in staking ter herdenking van de omgekomen of gewonde mijn werkers. De staking was tevens bedoeld als protest tegen de be noeming van Boyd als directeur van het federale mijnbouwbu- reau. MINISTERIËLE PANTALON ZOEK. Het waren in begin Maart drukke dagen voor de Minister- President van Luxemburg, de heer F. Dupont. Op 12 Maart Benelux-conferentie in 's Gra- venhage en daarna naar Lon den voor verdere besprekingen. Toen de heer Dupont per K. L. M. naar Londen was gevlogen, miste hij daar na aankomst een pantalon, een jasje, verschillen de dassen en een paar hand schoenen. De Minister-Presi dent had weliswaar de beschik king over meer dan één cos- tuum, doch het voorval was toch zeer onaangenaam, te meer daar de Luxemburgse politicus er van overtuigd was, dat de kledingstukken tijdens zijn ver blijf bij de Benelux-partner Ne derland gestolen waren. De politie werd verwittigd en stelde een uitgebreid onderzoek in op Schiphol en in het Sche- veningse hotel, waar de Minis ter-President had gelogeerd. Dit onderzoek is thans afge sloten. De politie heeft niets kunnen vinden wat op diefstal wees zodat de ministeriële pantalon nog steeds op myste rieuze wijze zoek is. vrijheden zijner burgers danig beknot en zijn onderdanen drukkende lasten opgelegd. Geen wonder dus, dat de vrij heidslievende Vlaamse poorters de vroege dood van hun graaf niet erg betreurden en al dade lijk gingen proberen de hun af genomen privilegiën weer terug te krijgen. De kans hiertoe was uitermate gunstig, want de op volgster van de geduchte Karei was zijn nog slechts 19-jarige dochter Maria. Zoals zo dikwijls in de Vlaam se geschiedenis het geval is ge weest, was het weer Gent, dat de kat de bel aanbond. Nog nauwelijks hadden de Gentena ren de zekerheid, dat hun graaf werkelijk gesneuveld was, of ze namen een aantal van hun re genten, die geholpen hadden hen hun vrijheden te ont nemen, gevangen, brachten de meesten daarvan ter dood en stelden zelf een nieuwgekozen regering aan. De jeugdige Gra vin, die natuurlijk niet opge wassen was tegen het machtige Gent, moest zich hierbij neer leggen. Ze kwam zelfs naar Gent toe, om de eed als Gravin van Vlaanderen af te leggen en de privilegiën der stad te be zweren. Na Gent volgde Brugge en na Brugge de kleine Vlaamse ste den en zo zien we ook in Sluis de opstand het hoofd opsteken. Zo ergens, dan drukten vooral in Sluis de lasten en heffingen de poorters zwaar. De stad ging gebukt onder een ontzet tende schuldenlast, de inkom sten bedroegen slechts een der de van de uitgaven en boven dien was de algemene welvaart door het dichtslibben van de ha ven en het Zwin sterk terugge lopen. Om de maat vol te ma ken, was het bovendien nog al gemeen bekend, dat een gedeel te van de gelden der verarmde stad door de ontvangers ten eigen bate werd aangewend. Het valt dan ook niet te ver wonderen, dat de algemene ver bittering slechts op dit gunstige ogenblik had gewacht, om te voorschijn te treden. Langzaam maar zeker kwam 't volk in be weging. Onder leiding van het gilde der smeden kwamen alle gilden in de wapenen en werden de banieren ontrold. Het stadsbestuur en degenen, die vroeger ontvanger waren geweest, werden in hechtenis gesteld en het bestuur der stad en het beheer der geldmiddelen toevertrouwd aan zes personen uit en door de opstandigen ge kozen. Enkele der meest gehate belastingen ten behoeve van de graaf geheven, verklaarde men eenvoudig weg als vervallen. Om in de rug gedekt te zijn en de steun van het machtige Brugge te verwerven, vergader den op aandrang der gilden alle poorters voor het schepenhuis der stad en namen het besluit, dat ze niet langer onder een eigen bestuur, dat de zaken zo slecht beheerd had, wilden blij ven staan, maar dat ze weer zo- zesmannen" in hun bestuur bevestigd, terwijl op voorspraak van Brugge de Sluizenaren ver giffenis en kwijtschelding van hun gewapende opstand bekwa men op voorwaarde, dat ze in handen van de grafelijke bal juw de belofte zouden afleggen ..van niet meer van gelijken te doen". De Sluise poorters, die meen den enkel te hebben terugge nomen. wat hun rechtens toe kwam, weigerden deze belofte af te leggen en vertrouwende op het machtige Brugge, vol hardden ze in hun opstand. Een tijd lang ging dit alles goed, maar de 19de Augustus trad Maria van Bourgondië in het huwelijk met Maximiliaan van Oostenrijk. Met krachtige hand nam deze het bestwur in handen en vond het zijn eerste plicht de overmoed der Sluize naren te bedwingen. In zijn opdracht begaf de baljuw van Vlaanderen zich naar Sluis en stelde de gevan gen genomen vroegere bestuur ders in vrijheid. In Siuis was men dol van woede, omdat Brugge zich niet tegen deze gra felijke actie verzette. „Zulk een bescherming, is geen bescher ming!", riep een invloedrijke Sluizenaar uit, „we deden maar beter de koning van Frankrijk te dienen!" Deze woorden werden aan Maximiliaan overgebracht en daar Vlaanderen op dat ogen blik met Frankrijk in oorlog was, vond deze het nu welletjes Een flinke troepenmacht wérd naar Sluis gezonden, om het oproer te onderdrukken en de meest schuldigen streng te straffen. Korte tijd later moesten drie Sluizenaren op het schavot met hun hoofd voor de opstand boe ten, terwijl verder een groot aantal poorters in afwachting van hun vonnis gevangen werd gezet. Na lang smeken en bid den verklaarde Maximiliaan zich bereid tot „genade ende compassie". Alle gevangenen werden ontslagen van lijfstraf fen en in vrijheid gesteld, maar zouden nog moeten voldoen aan later op te leggen voorwaarden. Kort daarop kwam het gra felijke vonnis af. Zij, die gedu rende de opstand enig ambt hadden bekleed, werden veroor deeld, om in zwarte klederen en blootshoofds geknield om ver geving te komen smeken, ter wijl een aantal gewone poor ters slechts in hun hemd ge kleed, dezelfde boetetocht moesten ondernemen. Verder moesten een aantal belhamels het land verlaten en de stad een grote boete betalen. Behalve Sluis moesten ook de bewoners van Gent, Eecloo. Yperen, enz. op gelijke wijze boeten en hoewel later een deel van de boete werd kwijtge scholden. is deze strafoefening toch altijd de verhouding tus sen Maximiliaan en Sluis blij ven vertroebelen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1