De zuiveringacties in Indonesië De grenscorrecties De toestand in China De Britse troepen te Akaba Communisten Atlantisch Pact fsssriJtJisr^ss^cosssé ijtra; ör. Van Royen over de Canadese motie Ministerraad besprak hetCanadese voorstel AIs di schoonmaak VRIJDAG 25 MAART 1949. Berichten voorbarig, onvolledig en ten dele onjuist Besprekingen handelsverkeer tussen Nederland en de Trizcne Demonstratie tegen Winston Churcill ¥eMmr«lt4neair„T.0 W.aSg'KEHS?V™ Dr. Bunche acht aanwezigheid in strijd met wapenstilstandsvoorwaarden h/t L? op 18 Juli J-1- van het bestaande bestand moge lijk met uitzondering van de Transjordaanse posities te Koer- hoeb en Ein Hasb en dus ge vestigd zijn in strijd met do bepa lingen van het bestand Belgisch protest ygrdedtgingsraad voor West-Europa Economische samenwerking tussen Engeiand, Frankrijk en Nederland in Guyana Proteststaking Belgisch wetsvoorstel tegen de Bevin in het Lagerhuis Witboek om Kardinaal Mindszenty Het Deense Lagerhuis over het 0e Belgische export Da plaatsvervargers Engeland en Spanje Nog geen Kamerontbinding in Beigiëf bii Bormano verstek ve oordeeid Opheffing tabaksrantsoenering In West-Duitsland Tsjecho-Slowaakse P'otestnota WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bil, geldig van Vrijdagochtend tot avond. Zonnig - Weinig bewolking en zwakke tot matige Oostelijke wind. Temperatuur oplopend tot on geveer dezelfde waarden als (Donderdag. Frankering by Abonnement: Ternenzen Onder Redactionele leiding ▼an P. L. D. J. van Oereren Redactie-adres: DE VRIJE ZEE Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50 Inzending advertenties tot des namiddags 4 uiur ZON- EN MAANSTAND». 1949 Zon Rubriek kL advertenties: 6 regels 60 ct.; Iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent Uitgave Stichting „De Vrjje Zeeuw" - Verschijnt ttagelflks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de San,le - Ternenzen - Aboonememapry* 5,^ Noordstr. 55-57, Temeuzen Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. 5e Jaargang No- 1073- per kwartaal. Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond 25 6.33 19.01 5.48 14.21 26 6.30 19.02 6.16 1646 27 6.28 19.04 6.15 1646 28 6.26 19.06 6.25 1756 291 6.23 19.08 6.34 lt 06 30 6.21 19.09 6.43 20.16 31 6.19 19.11 6.54 2» OFFICIEEL MILITAIR OVERZICHT. In een officieel militair over zicht wordt gezegd, dat 85 leden van gewapende groepen zijn, gedood bij zuiveringsacties tèn Z.O. van Magelang, waar ben den de bevolking terroriseerden. Ten Westen van Diogja wer den gewapende groepen aange grepen en werd het bendewezen zware verliezen aan manschap pen en wapens toegebracht. Een centrum van verzet ten Zuid oosten van Djogja werd opge ruimd. In het gebied van Solo, Klaten en Bojolali leden rond zwervende, gewapende troepen aanzienlijke verliezen aan per sonen en wapens. In het overige deel van Midden-Java blijft de toestand zich gunstig ontwikke len en wordt de intensieve pa trouillegang ter bescherming van de bevolking voortgezet Het overzicht maakt ten aan zien van West-Java mfelding van een aanhoudend gunstige ontwikkeling, hoewei het in Bantam nog op enkele plaatsen onrustig is Ten Zuiden en Zuidwesten van Soekaboemi en m de omgeving van Soemedang en Koeningan werden militaire posten en voertuigen beschoten. Nederlandse troepen hebben een poging van enkele gewa pende groepen om zich ten Z.O. van Bandoeng te concentreren verijdeld. De benden leden be langrijke verliezen aan man schappen en wapens. De Neder landse troepen zijn voorts opge treden tegen rondzwervende ro versbenden in het overige ge- bied van V/est-Java. In het Z.W. deel var Oost- Java, in het bijzonder in de om geving van Kediri, begint de situatie op te klaren, aldus zegt het overzicht ten aanzien van Oost-Java. Een centrum van hardnekkig verzet werd opge ruimd. terwijl losse benden ach tervolgd werden. Een sterke gewapende groep werd hierbij geneutraliseerd en 70 man wer den gevangen genomen. In het regentschap Malang «ebben rondzwervende benden •nrust veroorzaakt door het vermoorden van fcamporigbestu- ren en politie, hiertegen wem door Nederl. troepen krach tig opgetreden. Ten Zuiden van Malang in de omgeving van Ke- pandjan werd een bende van 50 man geneutraliseerd. In de Oosthoek traden Nederlandse troepen op tegen in enkele stre ken rondzwervende benden. Betreffende Sumatra zegt het overzicht, dat in het gehele ge bied de intensieve patrouille gang voortgezet wordt. Benden leden gevoelige verliezen aan personen en materiaal. In toe nemende mate steunt de bevol king de troepen bij het opspo- j Qg toestand In fndo-China ren van benden en opslagplaat-lluu heidsraad toch nog wel moeilijk te verteren zou zijn voor het Nederlandse volk, aangezien de specificaties in de formulering minder prettig zijn uitgevallen dan de oorspronkelijke in alge mene termen gehouden Cana dese suggestie had doen ver wachten. Thans moet worden afgewacht, wat de Nederlandse regering zal antwoorden, wan neer de uitnodiging van de U. N.C.I. .voor de Voor-conferentie haar bereikt, aldus Dr. Van Royen. Tenzij onverwachts bijzondere ontwikkelingen tus- sènbeide komen zal Dr. Van Royen Vrijdag naar Ottawa terugkeren. sen van springstoffen. Na beëindiging van de zitting van de Veiligneiasraad heeft Dr. Van Royen tegenover persver tegenwoordigers verklaard, dat het Egyptische voorbehoud in zake de interpretatie van de Canadese motie (als zou een voor-conferentie alleen gehou den mogen worden na bevrij ding van de Republikeinse lei ders en herstel van de Republi keinse regering) zijns inziens geen enkele juridische betekenis heeft. Iedereen kan overal wel iets in lezen, dat er niet in staat, aldus merkte de Nederlandse vertegenwoordiger op. Dr. Van Royen zeide, dat het nieuwe besluit van de Veilig- 1 bracht De staf der Franse strijdkrach ten in het Verre Oosten deelt het volgende mede: „Sedert de eer ste helft van Maart wordt een toenemende agitatie waargeno men op het Tonkin-front. Onze posten in de streken ten Noorden van Langson en ten Oosten van Laokay worden vaker aangeval len door steeds talrijker worden de benden rebellen. Men heeft opgemerkt, dat benden commun- nistisch gezinde Chinezen zich bij de rebellen hebben aangesloten en samenwerken met elementen uit Opper-Tonkin. Naar aanleiding van de ver schillende meer of minder ge detailleerde berichten, die de laatste dagen met betrekking tot de op handen zijnde techni sche grenscorrecties zijn ver schenen, verieaart men van welingelichte ,ls in Den Haag, dat deze berichten zowel voor barig als onvolledig alsook ten dele onjuist zijn. Met de waar heid in overeenstemming is fei telijk slechts de mededeling, dat binnen enkele dagen de rege ringen der 6 mogendheden (Amerika, Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen) een ge meenschappelijk communiqué zullen uitgeven. Dit communi que zal echter geen geografi sche bijzonderheden omtrent de grenscorrecties bevatten, zodat alle berichten en kaartjes, waarin de ligging der aan Ne derland toegewezen gebieden wordt weergegeven, geheel voor rekening van hun verspreiders moeten blijven, aldus gaf men te kennen. Men wees er verder 9P, dat met name voorts een on- bied ten Noorden van Aken werd daarin niet genoemd. Het is een oud en uitgewerkt gebied, waar aan men practisch niets zou heb ben. Deze mijnen zijn bovendien voor een groot deel in Luxem burgse handen. Dat men hierover thans anders zou denken dan an derhalf jaar geleden is vrijwel ondenkbaar. Voor de terreinen nabij Vlodrop, die in de Eerste Kamervergadering van Woensdag nog ter sprake kwamen, zeide men meer belangstelling te hebben al zou het slechts zijn, dat men slechts toestemming kreeg de mijnlagen ter plaatse ondergronds te mogen benaderen. onmogelijk zou zijn, dat Oost en West zich ooit zouden verenigen. Hij zeide niet te geloven, dat West-Duitsland communistisch zou worden. Frankrijk was over het dode punt heen 'en in Italië was een hechte regering ge vormd en over het Atlantisch Pact was men het eens gewor den. De Britse regering had de hoop op een verenigd Duitsland nog niet opgegeven. „Het zal misschien tijd kosten, maar het zal er komen". Amerika was van plan de capaciteit der Gisteren zijn in 's Grav»»- hage besprekingen begon**» over het lopende handelsverkeer tussen Nederland en de Ameri kaanse, Britse en Franse zone» van Duitsland. Vertegenwoor digers van Nederland en de be trokken Duitse gebieden en be zettingsautoriteiten zullen in Toen Winston Churchill gis teren aan boord van de „Queen juiste indruk wordt~ge wekt door I kwam.^werd hij Opgewacht door de oerichten, die het doen voor- ongeveer honderd demonstran- De verdedigingslinie, die werd als zou t.j^ens de in de ten, vrouwen en mannen die ingericht om het hoofd te biedien J&fPan'S gevoer- zich in de naburige straten de besprekingen over de grens- hadden opgesteld De ri™™. correcties als zodanig „een stranten riepen iri koor' Geen voortdurende strijd" gevoerd Noord-Atlantisch' Pact." Ga 9„veï,de toewijzing der grens- ^De" de^monstratie aan deze aanvallen is doeltreffend gebleken. De opmars van de Chi nezen en de Vietman-rebellen kon in de bergen worden belemmerd en op de Franse verdedigingsstel lingen tot staan worden ge- Gisteren vergaderde de Mi- ■isterraad, allereerst voor het afdoen van enige gewone agen dapunten. Gisterenavond zou den de Ministers bijeenkomen ter bespreking van het door de Veiligheidsraad genomen be sluit. Een woordvoerder van het Chinese Ministerie van Lands verdediging heeft medegedeeld, dat onder communistische lei ding staande troepen zich mees ter hebben gemaakt van de ha ven van Koean, op de Noorder oever van de Jangtse, 64 km ten Oosten van Nanking, terwijl an dere communistische eenheden genaderd zijn tot op 15 km van Nanking, de hoofdplaats dm- provincie Antiwtt- meel ren westen hebben de communisten Sisoei, 90 km ten Zuid-Oosten van Hankou, be reikt. Verder is Donderdagochtend de benoeming bekendgemaakt van een nieuwe afvaardiging de rivier trachtten te brengen. Men acht het mogelijk, dat de communisten vóór Mei een mas sale overtocht zullen onder nemen, aldus deze woordvoer der. Drie nieuwe communisti sche legers zouden Tsjoehsien bereikt hebben, 50 km ten N. van de hoofdstad. WELDRA VREDES ONDERHANDELINGEN. zïc^n, suadufuS<¥S3io-omroep van Noord Sjensi heeft gisteren ge meld, dat „in de zeer nabije toekomrt" vredesonderhandelin gen Zouden worden gevoerd. Het Chinese volk, aldus de radio, wachtte met spanning af welke correcties is namelijk Te Parijs ni^r^Tus'toTr hlt^omité in het geheel met meer gespro- tegen oorloesüromeanria mn slissingen door de zes moeend" ?nMng -vc!?r Amerikaans-Sow- heteSTarOTSe™m»maebe: S "rdejilk" vrl»ds«hW- uitvoering def' grenscorrecties h?"'byzonde^Wif'was1ïaar de overeenstemming moest zijn be- v. S. te komen om dlnk uft te spreken, „die wij allen aan de andere zijde voelen voor het goede werk, dat de V. S. voor de wereld doen". vcior vredesonderhandelingen, roi de regering bij deze onder die uit 5 leden bestaat. De woordvoerder sprak de hoop uit, dat de communisten weldra van hun kant een afvaardiging zul len benoemen en plaats en da tum zullen bepalen voor vredes onderhandelingen. Sterke onder communistische leiding staande legers langs de Noordelijke oever van de Yang- tse zenden kleine groepen gue- rillastrijders in burger langs de De Ministerraad heeft gister rivier om de regeringsvertain- avond een korte oriënterende dingen te verbreken vóór een bespreking gewijd aan het Ca nadese voorstel, zover dat door de Veiligheidsraad is goedge keurd. Verwacht kan worden, dat de beraadslagingen hierover in het (vgin van de volgende week zullen worden voortgezet. complete aanval, aldus een mi litaire woordvoerder te Nan king. Volgens hem heeft artillerie van de regering vijf sampans der communisten tot zinken ge bracht, die 100 soldaten ten Zuidwesten van Nanking over handelingen zou spelen. Het kabinet van Generaal Ho Jing Tsjin heeft gisteren beslo ten een telegram aan de com munisten te zenden, waarin uiting gegeven wordt aan de hoop. dat zij onmiddellijk afge vaardigden zullen benoemen voor het deelnemen aan de vre desonderhandelingen. De com munisten zal gevraagd worden datum en plaats voor de onder handelingen voor te stellen Dr. Ralph Bunche, de waarne mende bemiddelaar der Ver. Na ties in Palestina, heeft Dinsdag avond aan de Veiligheidsraad ge rapporteerd dat het onderhouden van patrouille-activiteit en het versterken van de vóór t sluiten van de wapenstilstand in Palesti na aan weerszijden van de grens in het Akalba-gebied gelegen troe pen, in strijd is met de wapenstil standsvoorwaarden, die door beide partijen zijn aanvaard. Dr. Bunche deelde verslaggevers mede, dat hij sprak over „versterkingen van elke aard, de Britse inbegrepen". Een Britse woordvoerder te La ke Success zeide in een commen taar op Dinsdag binnengekomen berichten, volgens welke Dr. Bun che Engeland er van had' ./be schuldigd" de wapenstilstand te hebben geschonden, dat de aan wezigheid van Britse troepen te Akaba niets te makes had met de wapenstilstand in Palestina. Hij voegde er hier aan toe, dat de aanwezigheid van deze troepen volledig in overeenstemming- is met de rechten, welke Engeland volgens zijn verdrag met Trans- jodanië bezit. In het rapport van Dr. Bunche wordt verklaard, dat volgens waarnemers van de Ver. Naties in het gebied van Akaba geen ge vechten waren voorgekomen en geen spanning bestond. Alle Transjordaanse klachten, met inbegrip van de bewering, dat Israëlische strijdkrachten Koer- hoeb bezet zouden hebben, waren ten vole onderzocht door ren uit gebreide groep waarnemers. Op grond van dit onderzoek was vastgesteld, dat sedert 8 Maart Israëlische troepen, aanzienlijk sterker dan normaal is voor pa trouilles, het gebied tussen de Dode Zee en de Gof van Akaba zijn binnengetrokken en stellingen hebben ingenomen op verscheide ne punten, die zij tevoren niet be zet hadden. Dat er in dit gebied nooit een militaire frontlijn heeft bestaan. Dat de voornaamste beweging van Israëlische troepen gegaan is naar het Zuiden door de Akaba- vallei, welke over de gehele lengte op Palestijns grondgebied ligt. Dat de klacht, dat Israëlische troepen de Transjordaanse grens overschreden zouden hebben, niet bevestigd is kunnen worden. Dat er niet gevochten is tussen Transjordaanse en Israëlische strijdkrachten ini het Zuiden van de Negeb. Dat Israëlische troepen per 15 Maart een serie stellingen hebben ingericht aan de Palestijnse kant van de grens In de Akaba-valei, van de Dode Zee tot Akaba. Do Transjordaanse bewering, dat Transjordanië voor 7 Maart vaste posities had gehad op ver schillende punten, die kortelings door de Israëliërs zouden zijn in- genoipen, kon niet bevestigd worden. De waarnemers waren er zeker van, dat zich geen Transjordaan se troepen bevonden aan de Pale stijnse kant van de grens tussen de Dode Zee en Akaba. Dr. Bunche heeft de Veiligheids raad geen enkel voorstel gedaan betreffende eventueel te onderne men actie in 't licht van zijn be vindingen. Hij heeft er wel de na druk op gelegd, dat hij „er van overtuigd is, dat alle posities be halve die te Akaba, die in dit g - bied door Transiordanië dan wel sraelische troepen zijn ingeno- krao'm 2iiö na het van De voorzitter van de Antwerpse- Scheepvaartvereniging, C. Peter sen, heeft namens deze vereni ging een schrijven aan de Belgi sche Eerste Minister en Minister van Buitenlandse Zaken gezon den, waarin hij protesteert tegen de benoeming door de Nederlaiid- ae Regering van de heer J. Brau- tigam tot hoofd van de Neder landse delegatie in de Benelux- commissie, welke ermede belast is een oplossing te vinden voor de haven- en rivierenkwesties. In het schrijven heet het dat, hoewel de leden der Scheepvaart vereniging met Instemming heb ben kennis genomen van de in stelling van deze commissie, zjj verwonderd zijn over de benoe ming van de heer Brautigam, ,een van de meest verwoede tegenstanders van en mede-ver antwoordelijk voor, de verwerping van het accoord Van Karnebeek". In het schrijven wordt tevens het leedwezen uitgesproken over het feit, dat de heer Brautigam interviews heeft toegestaan aan de pers, waarin hij aantoonde, dat de commissie slechts een dood doener Is. De heer Petersen verzoekt Spaak nog voor diens vertrek naar Was hington, ,.in het belang van België aan deze onduldbare en ergerlijke toestand" een einde te maken en ten aanzien van Nederland de slogan: „Laat U niet beetnemen" toe te passen. reikt. Naar aanleiding van het Reu- terbericht uit Parijs, dat meldde dat Nederland aanspraak zou ma ken op een gebied ten Noorden van Aken, hetwelk kolenmijnen rond Geilenlkirohen bevat, verne men wij uit kringen van de mijn bouw, dat men dit zeer onwaar- waarnaar a&eueri8na§li'£lfSftgstel- ling uitging, zijn met name ge noemd in het rapport, dat daar over ongeveer anderhalf jaar ge leden werd uitgebracht. Het ge- In weerwil van de strikte ge heimhouding in de milita're krin gen der vijf landen van het Brus selse pact meent men te weten, dat de verdedigingsraad ter ver gadering van Woensdag een her bewapeningsplan voor West-Euro pa heeft onderzocht, overeenkom stig de instructies die door de adviserende raad1 dter vijf aan de verdedigingsraad zijn gegeven. De verdedigingsraad zou boven dien gewerkt hebben aan een plan voor grote lucht- en vlootma- noeuvres, die de strijdkrachten van de Westerse Unie in het be gin van de zomer zouden houden. Deze manoeuvres zouden plaats v nden in de Noordzee en in het Kanaal en een landingspoging op de Zuidkust van Engeland om vatten. ia?d ft'èhbèn bësiSteE 'Tot'mfwïsse- Bhg van wetenschappelijke en economische inlichtingen omtrent hun gebieden in Guyana, zo werd Dinsdag door het Britse ministe rie van Koloniën medegedeeld. Op een driedaagse conferentie tusE'en de gouverneurs van Brits- Guyana en Nederlands Suriname en de prefect van Frans Guyana werd besloten, dat inlicht'ngen zullen worden uitgewisseld door de technische departementen der drie regeringen op het gebied van mijnbouw, landbouw, bos bouw, visserij, transport, handel en openbare gezondheid. De conferentie vond plaats in Brits Guyana. Er werd een be zoek gebracht aan een suiker plantage en een proef|gebied der Britse regering voor gemechani seerde rijstproductie. De West-Euró'pese Unie had met grote spoed gewerkt. Zij moest op de een of andere wijze contact met Duitsland houden in afwachting van de stichting van een representative regering McNeil, Minister van Staat, zeide dat de toestand van de re gering van Tito ten opzichte van de Cominform, van groot belang voor Engeland was. Drie duizend arbeiders van de vliegvelden Orly en Le Bourget hebben (besloten het werk gedu rende 24 uren stop te zetten, daar de directie van „Air France" hun looneisen van de hand heeft ge- Uw handen onooglijk maakt, PUROL maakt ze weer spoed'g gaaf en zacht. Doos 3060 ct. (Ingez. med.) van het handelsverkeer tusse* ons land en de Trizone. De volgende vertegenwoordi gers van de bezettingsautoritei ten en de Duitse gebieden nemen aan de besprekingen deei; Mr. Logan, Mr. Robin*on. Miss Dietrich, de heer De Ch«- xel, Dr. Kampnep, Mr. Wyetti Mr. Griffin, Dr. Von Malzahn Dr. Seilen, Dr. Stedfeld en Dr. Stahlmann. BELGIË VRAAGT UITSTEL VAN DE UNIFICATIE DER ACCIJNZEN. Van officiële zijde wordt te Brussel medegedeeld, dat de Belgische Regering aan de Re geringen van Nederland en Lu xemburg heeft verzocht de overeenkomst inzake de unifi catie van de accijnzen in de drie landen niet op de hiervoor vast gestelde datum, 1 April a.s in werking te doen treden, doch de uitvoering van deze overeen komst uit te stellen tot 'n nader te bepalen tijdstip. Drie Belgische Katholieke se- kunnen natoren hebben een wetsont werp ingediend, volgens welke de kortgeleden van communis tische zijde afgelegde verkla ringen, dat de communisten geen weerstand zullen bieden aan het Rode leger, indien dit België, tijdens de achtervolging van een verslagen aanvaller, zou binnenvallen, als opruiend zullen worden beschouwd. viHul, Kl>V0'r nti gische Senaat een debat was gehouden over de communisti sche verklaringen. Tijdens het debat werd ook het woord gevoerd door premier Spaak. Spaak weigerde het nemen van speciale maatrege len toe te staan, bij invoering waarvan communistische afge vaardigden geen deel zouden Bevin, de Britse Minister van Buitenlandse Zaken heeft in het Lagerhuis onder meer ver klaard, dat in Frankrijk stakin gen dreigen welke door de com munisten worden geïnstigeerd. De bedoeling van de koude oor log, waarvan dit een onderdeel vormde, was volgens Bevin een situatie te scheppen waarin het Te Parijs Is een witboek ver schenen over Kardinaal Mindszen ty. Hierin zijn opgenomen een reeks documenten, die op verzoek van de Kardinaal openbaar wor den gemaakt, zo zeggen de uit gevers. Na de arrestatie van de Pri maat, op 27 December, ontvingen de uitgevers een aantal documen ten, welke Kardinaal Mindszenty voor zijn opsluiting naar het bui tenland heeft kunnen zenden. De Kardinaal droeg zijn vrienden In het buitenland op, van deze docu menten een witboek samen te stellen. Met extra politiebewaking bin nen en buiten het parlementsge bouw ie de Deense Tweede Ka mer gisterenochtend begonnen met het debat over de onderteke ning van het Atlantische pact. Journal'sten moesten verschei dene malen controlerende ambte naren passeren, alvorens zij in de vergaderzaal werden toegelaten. De Deense communistische par tij had haar leden ondracht ge geven voor het parlementsgebouw bijeen te komen. De sociaal-democraat Bomholt, die het debat voor de regering opende, verklaarde, dat toetre ding- tot het pact de enige weg was, die voor Denemarken open stond. Denemarken wide met alle landen op de best mogelijke voet staan, doch neutralitei zou onder de huidige omstandigheden aggressie uitlokken. „Wij geloven niet, dat Rusland zich op oorlog voorbereidt en evenmin delen wij het communis tische standpunt, dat Amerika een oorlogophitser is", zo zeide hij. „Een geïsoleerd Denemarken is echter een dood Denemarken." De woordvoerder van de Libe rale partij, Sorensen, beschuldig de de Sowjet-Unie ervan, dat zij 'n toestand geschapen had. waar onder een defensief Atlant'sch pact noodzakelijk geworden was. Een isoleringspolitiek zou vol gens hem, Denemarken tot zelf vernietiging leiden. Ook de conservatieve le'der, Ole Björn Kraft, drong eveneens aan on toetreding tot het pact als de enig mogelijke weg, die Dene marken na de mislukking der Scandinavische besprekingen nog openstaat. Jorgensvo, de radicale woord voerder, vroeg de regening het voorstel om het pact te onderte kenen opnieuw in overweging te nemen, daar Denemarkens positie van bijzondere aard is. Het zou voor de Westelijke mogendheden zeer moeilijk zijn om in geval van aggressie onmiddellijk hulp te verschaffen. Jorgensen achtte de Verenigde Naties nog een sterke macht voor de vrede. De communistische leider Axsel Larsen verwekte gelach, toen hjj verklaarde, dat de Oost-Europese staten „de bescherming van de Sowjet-Unie hadden gekozen met vrije democratische middelen". Na een felle aanival op het At lantische pact, ging Larsen ver der: „Het is moeilijk in te zien, hoe aansluiting bij het pact niet met zich mee zou brengen, dat de Ver Staten bases in De n om a r k en en in het bijizonder in Groenland krijgen." Hij drong er bij het Huls op aan te overdenken „in welk gezelschap Denemarken zich zal bevinden, als het tot ondertekening van het pact overgaat." Lasen viel de Britse politiek in Malakka aan en verklaarde, dat Amerika opzettelijk de strijd in Griekenland deed voortduren. Naar uit de exportstatistieken voor Januari blijkt, daalde de me- taaïuitvoer in die maand tegen over December met ongeeer 6 pro cent. Niettemin is de Belgische uitvoer van metaalproducten op het ogenblik nog bijna dubbel zo groot als vóór de oorlog. Een ken tering is evenwel waar te nemen in de sector voor metalen ver- bruiksartikelen, electrische huis houdelijke apparaten, fietsen, kinderwagens enz., waan.'an de uitvoer in Januari van. dit jaar 35 procent lager was dan in de over eenkomstige maand van 1948. Ook in de sector der landbouwmachi nes, de electrische motoren en der werktuigmachines, is een daling waar te nemen. De voornaamste klant van Bel gië blijft Nederland. In Januari kocht Nederland 230.400 ton goe deren ter waarde van fr. 1.044 miliard en verkocht het in België 188.600 ton ter waarde van fr 598.950.000. uitmaken ran parle mentaire commissies. Zich tot de communistische parlementsleden richtende. Bei de hij: „Ik zou niet graag mar telaren van u maken". Motie aangename*. De Belgtische Senaat heeft gis terenmiddag bij handopsteke» vaa. de. Katholieke. Vocv— de verklaring van, de commninis- De plaatsvervangers voor Oos tenrijk hebben gisteren besloten met de bespreking te beginnen van de artikelen van het verdrag, die los staan van de Joego-Slavi- sche aanspraken. Het betreft hier een voorstel, dat verscheidene da gen geleden door de Russische af gevaardigde werd gedaan. Mayhew, de Britse onderminis ter van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in het Lagerhuis ver- •klaandl dat Bevin niet van plan is tijdens een bezoek aan de Ver enigde Staten de toekomst van Spanje met de andere partijen van het Atlantisch pact te bespre ken. Evenmin was Bevin voor nemens een voorstel te doen tot het Intrekken van de in December 1947 door de Verenigde Naties aangenomen resolutie om Spanje diplomatiek te boycotten. Mayhew zeide. dit in antwoord op suggesties van <jeze aard, naar voren gebracht door het conser vatieve lid Teeling „met 't oog op Spanje"s grote strategische waar de voor een toekomstige verdedi ging van West-Europa". Onder bijval van zijn partijge noten, zeilde Mayhew, dat er an dere factoren waren behalve stra tegische overwegingen. ten, dat zij het Rode leger zoude» verwelkomen als het België bin nentrok bij de achtervolging va« een verslagen agressor .be treurd'' wordt. (Een poging van de KatMlske* om dergelijke verklaring» «ua verradelijk en strafbaar bestem peld te krijgen is Woensdagavond mislukt. Spaak verklaarde toen, dat hij geien martelaren ran rt« communisten wilde maken). Het wordt betreurd, aldus de motie, dat de Belgische commu nisten, in antwoord op een bevel uit het buitenland, „de duidelijke vredeswil van het volk en de re gering van België" hebben mis verstaan. jh de motie wordt voorts het vertrouwen Uitgespro ken, dat de regering „alle maat regelen zal nemen die nodig Eijm om de nationale instellingen te beschermen tegen het gevaar, dat in dergelijike verklaringen tot uit drukking: komt." De uit vertegenwoordigen* van de Katholieke en Socialistische partijen samengestelde Belgische coalitieregering heeft besloten het parlement eerst te ontbinden, wanneer het Noord-Atlantisch verdrag zal zijn getekend. Zoals bekend, werd besloten, in verband met een geschil tussen de bedde regeringspartijen, vervroegde ver kiezingen in België te doe* hou- den. De tabaksrantsoenering in de BritsAmerikaanse zone van Duitsland is Dinsdag afgeschaft. Men verwacht, dat in de Franse zone tot eenzelfde maatregel zal worden overgegaan. In West-Duitsland zijn onge veer 27000 ton Amerikaanse tabak aanwezig, terwijl nog 10 000 ton Turkse en 2500 ton Griekse tabak worden verwacht De zuiveringsrechtbank van Op per Beleren heeft Martin Bor- mann, gewezen adjunct van Hitler en gewezen hoofd van de Kanse larij van het „Derde Rgk", die verdwenen is sedert de verovering van Berlijn door het Rode legen bij verstek tot 10 jaar internering in een werkkamp veroordeeld. Zijn bezittingen zijn verbeurd ver klaard met uitzondering van 4000 Deutsche marken, die ter be schikking van zijn erfgenamen zijn gesteld. De Tsjecho-Slowaakse Charge d'Affaires te Wenen heeft ten departemente van Bu'tenlandse Zaken een protestnota overhan digd tegen een redevoering van de Oostenrijkse minister van Bin nenlandse Zaken, die had ver klaard, 'dut Tsjecho-Slowakije een arsenaal van Hitler-Duitsland ge weest was en dat Hitier d« Tsjechen slechts hierom niet on der de wapenen geroepen had, omdat hij van een ononderbroken toevoer van oorlogsmateriaal ver zekerd wilde zijn.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1