Communisten Srolcsllicloging tegen grenscorrecties De politieke toestand in België De valutakwestie in Berlijn Baard-vacantie I HET PROCES schoonmaak WOENSDAG 23 MAART 1949. Rapport van Generaal Clay Amerikaanse tegenspraak Rasmussen over Atlantisch pact Onrustig, gejaagd? Beschuldiging van Kolonel Yelizarof i i Verklaringen van Radio-Moskou Post voor de „Zuiderkruis" en de „Volendam" tegen de communistenleiders in de Ver. Staten PROCES TE TIRANA PROCES TE PRAAG Na een half jaar In de Russische z6ne gevonden De Franse Zuidpoolexpeditie ma» Besprekingen handelsverkeer tussen Nederland en de Trizane sstsfaking wetsvoorstel tegen de Ische export I en Spanje Witboek over Kardineal Mindszenfy Da plaatsvervargers teloren""r Neg geen Kamerontbinding in België^ Opheffing tabaksrantsoenering In West-Duitsland Bormann bii verstek ve-oordeeid Tsjecho-Slowaakse protestnota F ranker, n* btj Abonnement! Tenieuzen WHERS VERWACHTING medegedeeld door diet K.N M.I. te Dk Bilt, geldig van Woens dagochtend tot avond. Rustig weer. Overwegend droog weer met overdrijvende wolkenbanken en op enkele plaatsen nevel of mist. Weinig wind. Tamelijk zacht weer. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1071- Advertentieprijs per mm 10 ct.: minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 5 tror. Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V, Firma P- J. van de San de Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal- (Van de corresp. van het A.N.P.) In Gangelt bij Geilenkirchen is Maandagmiddag een protest betoging tegen de grenscorrec ties gehouden, die werd bijge woond door de meeste leden van het kabinet yan Noord- Rijnland-Westfalen. De Minis ter-president, Dr. Karl Arnold, heeft een menigte van ongeveer twee duizend personen toege sproken en de verwachte cor recties aangeduid als landroof. De grensstreek behoorde vol gens Arnold bij Duitsland. Een zijdige grensveranderingen die nen tot het verleden te behoren, zo zei Dr. Arnold. De correcties zouden wantrouwen zaaien, het geen de betrekkingen met Ne derland zeer nadelig zou kun nen beïnvloeden. Een reeks andere woordvoer ders, onder wie de Landraad Pi- latus uit Geilenkirchen en de Katholieke geestelijke Proost Jaspers uit Heinsberg spraken de menigte toe. De heer Pilatus zeide, dat hij namens de bevol king een protest-telegram aan Generaal Robertson heeft ge zonden. Volgens Pilatus werden door de correcties „levende mensen gebruikt als ruil- en handelsobject ten behoeve van herstelaanspraken". Proost Jaspers zeide, dat het gebied Zelfkant, dat vorige week door de Bisschop van Aken be zocht werd, niet wenst te wor den losgerukt van zijn kerke lijke betrekkingen. Het dorp Gangelt, waar de betoging plaats vond, ligt zelf niet iri het gebied, waar grensveranderin gen verwacht worden. Het is evenwel 't winkelcentrum voor het Zelfkantgebied. De Minis ters hebben een bezoek aan en kele dorpen in dit gebied ge bracht om de bevolking van het medeleven der regering te over tuigen. In Gangelt waren vrijwel alle huizen met vlaggen getooid, in Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouver neur, verklaart in zijn twee wekelijks rapport aan Washing ton, dat de S.E.D. „haar greep" op de vakverenigingen in het door de Sowjets bezette gebied „verstevigt". „De ontwikkelingen der laat ste tijd", aldus Generaal Clay, „wijzen erop. dat de door de communisten beheerste bonden van vakverenigingen in Berlijn en de Sowjet-zone niet slechts armen zijn van de S.E.D., doch tevens, dat de leidingen van vakbonden en politieke partijen in elkaar grijpen en een direc toraat vormen. Functionarissen van de S.E.D. en van vakvereni gingen worden naar die organi saties overgeplaatst waar zij het meest nodig geacht worden". Verder wordt in het rapport vastgesteld, dat in de maand Februari in totaal 3545 ton in dustriële vracht naar Berlijn via de luchtbrug werd vervoerd. In de eerste twee weken van Maart werden er door de Duitse grenspolitie aan de grens van de Sowjet-zone minder goede ren in beslag genomen dan voordien. Aan de grens van Hesse en de Sowjet-zone werden in de week. welke 5 Maart ein digde. goederen ter waarde van 3000 Mark in beslag genomen, vergeleken met de vorige weken gemiddeld 30.000 Mark. Den functiannarls van de afde ling herstelbetaling van het Ame rikaanse militaire bestuur In Duitsland heeft de Sowjet-Russi- sche verklaring in de „Prawda" als zou .Spanje Duitse herstelbe- taltngsigoederen ontvangen, tegen gesproken. De diplomatieke correspondent van de „Prawda" verklaarde, dat Spanje goederen ontving van de Maasersohmidt, Opel, Junkers, Baumann en Mauser, „teneinde 'n Europees toruggehoofd op het schiereiland te vormen ten behoe ve van Amerikaanse agressie". De Amerikaanse functionaris zedde, dat materiaal, afkomstig van ontmantelde fabrieken slechts via de internationale herstelbeta lingsorganisatie te Brussel aan geallieerde landen werd geleverd. de direct betrokken dorpen aan de grens echter niet. Slechts waren hier en daar leuzen op de muren gekalkt als „nieuwe grens, nieuwe oorlog, wij blijven Duits ondanks annexatie ter wijl een opschrift verzekerde: De Duitse Michel komt terug met hamer en sikkel". Het grootste deel van de be zoekers der betoging bleek niet afkomstig te zijn uit het gebied, dat voor correcties in aanmer king komt, waar de bevolking zeer terughoudend is in haar uitingen. De Deense Minister van Bui tenlandse Zaken, Rasmussen, heeft voor het parlement in een rapport over het Atlantisch. Pact verklaard, dat er geen sprake is van vestiging van vreemde bases in Denemarken en dat Denemarken Groenland niet „verkocht" had in ruil voor wapenen. Bij zijn onderhande lingen te Washington had hij gesproken over de bases, welke de V. S. reeds op Groenland bezitten. De Deense bedoeling is, steeds meer van deze bases over te nemen. De regering was nog steeds van mening, dat een onafhankelijk Scandinavisch Pact het beste de belangen van Denemarken, van Scandinavië en andere landen gediend zou hebben. Wanneer in de toe komst nauwer samenwerking tussen de Scandinavische lan den mogelijk zou blijken, zou al het mogelijke gedaan worden om dit te bevorderen. De door Denemarken sedert 1864 bewaarde neutraliteit zou het land niet langer buiten een oorlog kunnen houden. De V. N. alleen was niet voldoende voor waarborging van de vrede. Het voorstel van Rasmussen tot toetreding van Denemarken tot het Atlantisch Pact zal als een parlementair wetsontwerp worden behandeld in twee le zingen. Een aantal jongelieden liet tijdens de spreekbeurt van Ras mussen van de publieke tribune af biljetten uitrollen, waarop stond: „De jeugd zegt neen. Wij willen niet vechten voor Wallstreet." Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. Kolonel Alexis Yelizarof, wnd. Sowjet commandant van Ber lijn, heeft de Westelijke mo gendheden er van beschuldigd „verdere stappen te nemen voor de verdeling van Berlijn" door het verbieden van de Oostelijke Mark in West-Berlijn. Volgens het Duitse persbureau A. D. N (Sowjet-zone) zeide de kolonel in een verklaring voor de pers. dat „deze maatregel aantoont, dat de Westelijke be zettingsautoriteiten, toen zij de overeenkomst van de commissie van deskundigen te Genève, welke was ingesteld om de va lutaproblemen op te lossen, dwarsboomden, dit deden met het doel voor ogen verdere stap pen te nemen voor de verdeling van Berlijn en de volledige iso lering van de Westelijke secto ren van de stad". De gevolgde politiek was zon der twijfel schadelijk voor de Berlijners en de economie van de stad. Daarentegen konden de maatregelen weinig kwaad uit richten tegen de geldcirculatie in de Sowjet-zone of tegen de stabiliteit van de Duitse bank, zo zeide Yelisarof. Er werden „kunstmatige moeilijkheden" geschapen. De kranten uit de Westelijke zones noemden demarcatielijn „grens" en de lieden, die de lijn overschreden waren „over schrijders van de grens". Df nieuwe maatregelen waren dis criminerend voor de West-Ber- lijners, die in de Oostelijke sec tor werkten en in het bijzonder voor hen, die er hun levensmid delen kochten. West-Duitse politici van het type Suhr c.s. hadden zich bloot gegeven door zich voor de tegen eerder genoemde Berlijners ge troffen maatregelen te verkla ren. Zij zetten verschillende be volkingsgroepen tegen elkaar op en pasten de oude koloniale re gel toe van het „verdeel en heers". De maatregel beoogt verder enig geld van de arbei dende Berlijners te confiske- ren. Daarom zullen slechts vijf tien Mark ingewisseld mogen worden en bankrekeningen in het geheel niet. De Duitse banken in de Sow- jet-sector hadden opdracht ont vangen „de noodzakelijke in structies te coördineren" met betrekking tot de geldhervor- ming in West-Berlijn. Er zou den geen maatregelen getroffen worden om de West-Berlijners te verhinderen hun Oostelijke Marken in de Sowjet-sector of in de Sowjet-zone uit te geven, zo vervolgde Yelisarof. Onder deze omstandigheden is de bevolking van Berlijn ge noodzaakt haar geld om te wis selen tegen een lagere wissel koers. De inwoners van Berlijn herinneren zich nog zeer goed de aankondiging van een ko mende geldzuivering in de Sow jet-zone, die door de pers in de Westelijke sectoren in het begin van Maart in omloop werd ge bracht, en die gevolgd werd door de z.g. „zwarte Vrijdag". „Vandaag is het duidelijk ge worden, dat dit een welover wogen handelwijze was van de leidende financiële kringen in de Westelijke zone, die het er op aanlegden wantrouwen te zaaien tegen de mark van de Emissiebank en de bevolking te dwingen deze over te doen aan speculanten en zwendelaars. De verantwoordelijkheid voor al deze daden is voor rekening van het Westelijke bestuur. De Duitse Emissiebank in de Sowjet-sector en de Sowjet- zone heeft» aan de Duitse ban ken en soortgelijke instellingen opdracht gegeven de nodige maatregelen voor te bereiden om aan de toestand het hoofd te bieden." Kolonel Yelisarof zeide, dat er geen maatregelen genomen Zullen worden om te voorkomen, dat de bewoners van Westelijk Berlijn' hun Oostelijke marken in de Sowjetsector of in de Sow jet-zone uitgeven. Aan de stadsraad van 3 Pretoria is voorgesteld, met het oog op de inwijding van het voortrekkersmo nument in December a.s. aan enkele verkeersagen- ten vacantie te verlenen (buiten bezwaar van de m Pretoriaanse schatkist), 3 teneinde hen in de gele- genheid te stellen, een bij té deze plechtigheid passende baard te laten groeien. Tijdens de bijeenkomst van de contactcommissie van de Belgi sche Socialistische Partij en de Katholieke Volkspartij, gister morgen, is overeengekomen, dat de afgevaardigden van de Socia listische Partij het plan van Mi nister Eyskens zullen onderzoe ken en eventueel tegenvoorstel len zullen doen. De Senaatsfractie van de Ka tholieke Volkspartij heeft even eens vergaderd. Na een toelich ting van de politieke toestand en het voorlezen van een sa menvatting van het economi sche en financiële herstelplan van Minister Eyskens, heeft de fractie haar instemming met dit programma te kennen ge geven. Ook de Socialistische Senaats fractie kwam gistermorgen in vergadering bijeen. Voor Don derdagmorgen is de algemene Radio-Moskou heeft Maandag verklaard, dat Engeland heeft besloten Malta te stellen onder Amerikaanse „controle, om het te veranderen in een Ameri kaanse marine- en luchtbasis". Cyprus en Kreta zouden even eens schakels worden in het wereldnetwerk van Amerikaan se bases „voor agressieve oog merken", aldus verklaarde ra dio-commentator Sjilsky. De commentator zei. dat de Amerikaanse bases in het At lantisch gebied als volgt zouden zijn verdeeld: 68 in de Golf van Panama en de Caraïbische Zee, 63 in En geland, Frankrijk of Duitsland en nog 25 in het Zuid-Atlan tisch en 18 in het Noord-Atlan tisch gebied. „De Amerikaanse imperialis ten zijn van plan de Scandina vische landen geheel te onder werpen, met het doel krachtige militaire steunpunten op hun grondgebied te vestigen", zo voegde hij er aan toe. Sjilsky zei, dat een „speciale rol" was toebedeeld aan het Iberisch schiereiland, waar dertien bases zouden worden aangelegd in Spanje en zeven in Portugal. Japan zou worden veranderd in de „militaire strategische springplank in het Verre Oos ten". Ongeveer 35 voormalige Japanse vliegvelden waren ge handhaafd of opnieuw aange legd, zo zei Sjilsky. „Amerikaanse bases, over de gehele wereld verspreid, bedrei gen de zaak van de vrede", zo verklaarde hij. Het s.s. .Zuiderkruis" en het s.s. „Volendam" zullen, met troepen onderweg naar Indone sië, op resp. 31 Maart en 4 April in Port Said zijn. Wil men, dat aldaar de op varenden post ontvangen, dan moet deze uiterlijk op resp. 24 en 27 Maart op de bus zijn ge daan. Een procureur van de regering heeft Maandag voor een federale rechter en jlury te New York ver klaard, dat de elf vooraanstaande Amerikaanse communisten, die thans terechtstaan op (beschuldi ging van samenzwering, de lont kondien aanraken tot een revolu tie van „macht en geweld1" in de Ver Staten. Hiij beschuldigde de partijleiders er van, dat zij door middel van klassen en scholen leren, „dat het klassieke model voor d(e geweld dadige omverwerping van de Amerikaanse regering de Russi sche revolutie van October 1917 is". Voorts beschuldigde hij de elf er van,, dat zij in 1945 de partij hebben georganiseerd om propa ganda te maken voor het met ge weld omverwerpen van de rege ring. Een der beschuldigden, de par tij-secretaris Eugene Dermis, sprak van „het sinistere doel ach ter dit kettingproces". Hij zei, dat de vrijheden van het gehele Ame rikaanse volk afhangen van de uitslag van het proces. Hij sprak de beschuldiging van de procureur tegen, dat de principes van de partij geweld1 voorstaan (bij het omverwerpen van de Amerikaan se regering. Procureur John McGohey zei, dat de elf beschuldigden de natio nale raad van de Amerikaanse communistische partij vormden, die kon beslissen over het tijdstip van de revolutie. Radio Tirana meldt, dat in de Albanes hoofdstad Maandag een proces is begonnen tegen 21 per sonen, die „spionnen, saboteurs en verraders, ageniten van het Trotz- kistischle Belgrado" worden ge noemd. In de uitzending wordt gezegd, dat de voornaamste beschuldigde Sava Bozidarovic is, een employé van de Joego-Slavische legatie te Tirana. De meeste anderen waren „Albanezen, omgekocht met Tito's goud". Zij worden beschuldigd van „terroristische spionnage en sabo tage", het zenden van militaire en politieke inlichtingen aan Joe- go-Slavië en het organiseren van een „massa-ontvluchting van Al banezen naar Joego-Slavië". hebben geschonden, dat de aan wezigheid van Britse troepen te A kalia niets te makes had met de wapenstilstand in Palestina. Hii voegde er hier aan toe, dat de voÏÏZCivgheid van deze troepen in overeenstemming is met de rechten, welke Engeland volgens zijn verdrag met Trans- jodamë bezit. „,™,uhet raPP°rt van Dr. Bunche wordt verklaard, dat volgens waarnemers Van de Ver. Naties in het gebied van Akaba geen ge vechten waren voor gekomen en geen spanning bestond. Alle Transjordaanse klachten met inbegrip van de bewering dat Israëlische strijdkrachten Ko-r hoeb bezet zouden hebben, waren ten vole onderzocht door ren uit gebreide groep waarnemers, oö grond van dit onderzoek was vastgesteld, dat sedert 8 Maart Israëlische troepen, aanzienlijk sterker dan normaal is voor pa trouilles, het gebied tussen de Dode Zee en de Gof van A kaba zijn binnengetrokken en stellingen hebben ingenomen op verscheide- raad van de Belgische Socialis tische Partij bijeengeroepen. De Socialistische Senaatsleden geven er dp voorkeur aan hun standpunt op de vergadering van Donderdag toe te lichten. Er is nu geen enkele beslissing genomen. Minister Eyskens heeft zijn oordeel over het hoofdprobleem van de regeringsmoeilijkheden als volgt gegeven: „Er zijn drie middelen om de begroting in evenwicht te brengen: bezuini gingen, belastingen of die twee samen. Het ziet er niet naar uit, dat men krachtige beslissin gen wil nemen." Over het plan het Parlement te ontbinden, zei de hij: „Eigenlijk bestaat er geen onenigheid in de Regering. Niemand heeft me gezegd, dat mijn plan niet aanvaardbaar is. Gistermiddag heeft de Prins- Regent Minister Spaak en Mi nister De Schrijver, voorzitter van de Katholieke Volkspartij, in audiëntie ontvangen. Hierna had Spaak een lang onderhoud met De Schrijver over de politieke toestand. In politieke kringen is men al gemeen van oordeel, dat voor het vertrek van Spaak naar de Verenigde Staten, waar hij het Atlantisch Pact zal onderteke nen, op Vrijdag a.s.. bekend zal zijn of het Parlement al of niet ontbonden zal worden en of de vervroegde verkiezingen in Mei zullen doorgaan. Gisterenochtend is voor de rechtbank te Praag een proces begonnen- tegen 15 jonge lieden van 18 tot 27 jaar. Tien hunner worden er van beschuldigd voor Februari 1948 een gewapende opstand te hebben beraamd en later de hand te hebben gehad in de illegale uitwijking van vluchtelingen. De voornaamste beklaagde, Vrana, wordt ook van hoogver raad beschuldigd. Hij zou na melijk in contact hebben ge: staan met Kolarec, persattache bij de Amerikaanse ambassade te Praag, die hem op zijn beurt in verbinding met een Ameri kaanse officier zou hebben ge bracht. De andere beklaagden worden er van beschuldigd deze feiten, waarvan zij op de hrogte waren, niet bij de autoriteiten te hebben aangebracht. Ver moedelijk zal de rechtbank Vrij dag a.s. uitspraak doen. Met de jubileumfeesten in 1948 werden in het dorpje Dedgum bdj Bolsward (Fr.) ballonnetjes opge laten, voorzien van gefrankeerde antwoordbriefkaarten. Een Wes tenwind dreef de ballonnetjes Oostwaarts en nimmer hoorde men er iets van, totdat Peppi Schiller te Weimar, in de Russi sche zone van Duitsland, er op 6 Maart j.l. een vond en de brief kaart retourneerde. De postiamfo- tenaren hebben blijkbaar de Ne derlandse 6-cents postzegel .geac cepteerd, want de afzender, de kleirie Joh. Bnuinsma te Dedgum, die de kaart van zijn tot nog toe onbekende Peppi ontving, behoef de geen strafport te betalen. De „Commandant Charcot" is Zondag te Hobart binnengelopen. Dit schip, waarmee een Franse Zuidpool-expeditie getracht heeft Frans Adelieiand te (bereiken, moest vanwege het ondoordring bare pakijs onverrichter zake huiswaarts keren. Op 13 Maart kwam het voorbij het woeste Macquare Island. Hier bracht de bemanning m(et de daar aanwezige Australiërs een dronk uit oP Frankrijk en AJustralie. De komst van die ..Commandant Charcot" was voor de Australiërs, die reeds 12 maanden op dit eiland vertoeven voor. wetenschap pelijke waarnemingen, een grote gebeurtenis. Zij bezochten het Franse vaartuig en ontvingen de bemanning aan wal. Het Zuide lijkste punt, dat de „Commandant Charcot" bereikte, was gelegen op 66 graden en 08 minuten Een lid der bemanning ontdekte daar een donkere schaduw in de verte en meende dat dit Adelieiand was. De leider van de expeditie, André Leotard, vrklaarde dat in 1950 een nieuwe poging zou worden ge daan. Wij (hebben veel geleerd en dat zal ons goed van pas komen, zo zeide hij. vertentleprfls: mm 10 ct.minimum advertentie 1,50. ending advertenties des namiddags 4 uur briek kL advertenties: regels 60 ct.; ieders el meer 12 cent. Ver- Idlng: Brieven onder Bureau van dit "'"i cent ZON- EN MAANSTAND» per kwartaal. 1949 Zon Mrt. Opk. Ond. 25 6.33 19.01 26 6.30 19.02 27 6.28 19.04 28 6.26 19.06 29| 6.23 19.08 30 6.21 19.09 31 6.19 19.11 Maan Opk. 5.48 6.16 6.15 6.25 6.34 6.43 6.64 Oud 14.21 16 46 1(46 17.56 1»06 Ï0 16 ou zijn, dat Oost en it zouden verenigen, net te geloven, dat -nd communistisch Frankrijk was over it heen en in Italië echte regering ge ver het Atlantisch ïn het eens gewor- ose regering had de verenigd Duitsland igegeven. „Het zal d kosten, maar het de capaciteit dS IHjSS"1 S i verhogen en r. - aili ffdutortteiten rullen Gisteren zijn in 's Gravse- besprekingen begonitM over het lopende handelsverkeer tussen Nederland en de Ameri kaanse, Britse en Franse van Duitsland. verhogen en ge zomer wintervoor- e leggen. Europese Unie had spoed gewerkt. Zij een of andere wijze Duitsland houden ig van de stichting esentative regering linister van Staat,' toestand van de re- Ti to ten opzichte imform, van groot Engeland was. id arbeiders van de 3rly en Le Bourget ten het werk gedu- stop te zetten, daar n „Air France" hun de hand heeft ge- cones dhWsvMNederfand eïde^- be- in wl*- onooglijk maakt, rt ze weer spoed'g Doos 3060 ct. (Ingez. med.) deze dagen van gedachten selen over het gehele vraagstuk van het handelsverkeer tuisen ons land en de Trizone De volgende vertegenwoorek- ?%S Van d,e bezettingsauteK- ten en de Duitse gebieden nemen aan de besprekingen deel; Mr Logan, Mr. Robinibn Dietrich, de heer De Ch*- JPr.-„ Kampner. Mr. Wveth nr' q uffm'r, Dr- Von Malzahn' Stahtaann. Stedfeld en UITSTEiL VAN DE UNIFICATIE DEK ACCIJNZEN. Van officiële zijde worrit t* nffisel medegedeeld, dat dr Belgische Regering aan de Re geringen van Nederland en Lu xemburg heeft verzocht dr catfeevan°Jh>St ij?-zake de unifi- imiden niet o^de'htervwir vaif6 gestelde datum i AprTa Jte werking te doen treden. d'och J^jvoering van deze overeen komst uit te stellen tot 'n nader te bepalen tijdstip. che Katholieke se- kunnen ben een wetsont- :nd, volgens welke n van communis- afgelegde verkla- de communisten and zullen bieden a leger, indien dit 3 de achtervolging rslagen aanvaller, allen, als opruiend i beschouwd, it (f parle- ijii een debat was de communisti- ngen. it debat werd ook 'oerd door premier ik weigerde het peciaie maatrege- aan, bij invoering munistische afge- :een deel zouden i exportstatistieken lijkt, daalde de me- die maand tegen- met ongeeer 6 pro- in is de Belgische metaalproducten op log bijna dubbel zo de oorlog. Een ken- vel waar te nemen voor metalen ver electrische huis >paraten,, fietsen, enz., waarvan de lari van dit jaar 35 vas dan in de over- aand van 1948. Ook er landbouwmach'- che motoren en der nes, is een daling 1. ïste klant van Bei erland. In Januari ld 230.400 ton goe- larde van fr. 1.044 kocht het in België ter waarde van fr. De Transjordaanse bewering dat Transjordanië voor 7 Maart vaste posities had gehad op ver schillende punten, die kortelings door de Israëliërs zouden zijn in genomen, kon niet bevestigd worden. waarnemers waren er zeker ^an, dat zich geen Transjordaan se troepen bevonden aan de Pale stijnse kant van de grens tussen de Dode Zee en Akaba. Dr. Bunche heeft de Veiligheids raad geen enkel voonstel gedaan betreffende eventueel te ondeme- actie in 't licht van zijn be vindingen. Hij heeft er wel de na druk op gelegd, dat hij „er van overtiuigd is, dat alle posities be halve cüe te Akaba, dip in dit g - Tart' "rTransiordanië dan wel Israëlische troepen zijn ingeno- kraoht m^e"cht zijn na het van vestigTzyn^r^sTrUdmeTde^lI: llngen van het bestand aan deze onduldbare en ergerlijke toestand" een einde te maken en ten aanzien van Nederland de slogan: „Laat U niet beetnemen" toe te passen. Te Parjjs is een witboek ver schenen over Kardinaal Mindsizen- ty. Hierin zijn opgenomen een reeks documenten, die op verzoek van de Kardinaal openbaar wor den gemaakt, zo zeggen de uit gevers. Na de arrestatie van de Pri maat, op 27 December, ontvingen de uitgevers een aantal documen ten, welke Kardinaal Mindszenty voor zijn opsluiting naar het bui tenland heeft kunnen zenden. De Kardinaal droeg zijn vrienden in het buitenland op, van deze docu menten een witboek stellen. samen te was die voor Denemarken open stond. Denemarken w'lde met alle landen op de best mogelijke voet staan, doch neutralitei zou onder de huidige omstandigheden aggressie uitlokken. „Wij geloven niet, dat Rusland zich op oorlog voorbereidt en evenmin delen wij het communis tische standpunt, dat Amerika een oorlogophitser is", zo zeide hij- „Een geïsoleerd Denemarken is echter een dood Denemarken De woordvoerder van de Libé rale partij, Sorensen, beschuldig de de Sowjet-Unie ervan, dat zij n toestand geschapen had. waar onder een defensief Atlantisch pact noodzakelijk geworden was. Een isoleringspolitiek zou vol gens hem, Denemarken tot zelf vernietiging leiden. „.°ok de conservatieve le'der, Ole Bjom Kraft, drong eveneens aan op toetreding tot het pact als de enig mogelijke weg, die Dene marken na de mislukking der Scandinavische besprekingen nog openstaat. 6 Jorgenst a, de radicale woord- Na een felle aanval op het At lantische pact, ging Larsen ver der: „Het is moeilijk in te zien uoe aansluiting bij het pact niet met zich mee zou brengen, dat de ver. Staten bases in Denemarken en in het bijzonder in Groenland krijgen." Hij drong er bij het Huis op aan te overdenken „in welk gezelschap Denemarken zich zal bevinden, als bet tot ondertekening van het pact overgaat." n/r^a^n viel de Britse politiek in Malakka aan en verklaarde, dat Amerika opzettelijk de strijd In Griekenland deed voortduren. De plaatsvervangers voor Oos tenrijk hebben gisteren besloten met de bespreking te beginnen van de artikelen van het verdrag, die los staan van de Joego-Slavi sche aanspraken. Het betreft hier een voorstel, dat verscheidene da gen geleden door de Russische af gevaardigde werd gedaan. Britse onderminis landse Zaken, heeft het Lagerhuis ver zin niet van plan is ezoek aan de Ver- de toekomst van de andere partijen sch pact te bespre- was Bevin voor- oorstel te doen tot an de in. December Verenigde Naties solutie om Spanje boycotten.' Mayhew zeide. dit in antwoord op suggesties van <jeze aard, naar voren gebracht door het conser vatieve lid Teeling „met 't oog op Spanje's grote strategische waar de voor een toekomstige verdedi ging van West-Europa". Onder bijval van zijn partijge noten, zeiicle Mayhew, dat er an dere factoren waren behalve stra tegische overwegingen. uitmaken van mentmre commissies Motie aangeuoomea. De Belgische Senaat heeft gis terenmiddag bij handopsteke» var*, di- Katil.dii.ke V de verklaring van. de communis ten, dat zij het Rode leger zoudes verwelkomen als het België bin nentrok bij de achtervolging rati Gen verslagen &gT6s®or treurd" wordt. 'Een poging van de fCathsHskea om dergelijke verklaringe* am verradelijik en strafbaar bestem peld te krijgen is Woensdagavond mislukt. Spaak verklaarde toen dat hij geen martelaren rtui dé communis tan wilde maken). Het wordt betreurd, aldus de motie, dat de Belgische commu nisten, in antwoord op een bevel uit het buitenland, „de duidelijke vredeswil van het volk en de re gering van België" hebban mis verstaan. Jh de motie wordt voorts het vertrouwen uitgespro ken, dat de regering „alle maat regelen zal nemen die nodig cijn om de nationale instellingen te beschermen tegen het gevaar, dat in dergelijke verklaringen tot in t- drukking komt." De uit vertegenwoordigen» van de Katholieke en Socialistische partijen samengestelde Belgiscfce coalitieregering heeft besloten het parlement eerst te ontbinden wanneer het Noord-Atlantisch' verdrag zal zijn getekend. Eoale bekend, werd besloten, in verband met een geschil tussen de bedde regeringspartijen, vervroegde ver kiezingen in België te doe» hou den. De tabaksrantsoenering in de Bnts-Amerikaanse zone van Duitsland is Dinsdag afgeschaft. Men verwacht, dat in de Franse zone tot eenzelfde maatregel zal worden overgegaan. In West-Duitsland zijn onge veer 27000 ton Amerikaanse tabak De zuiveringsrechtbank van Op per Beieren heeft Martin Bor mann, gewezen adjunct van Hitler en gewezen hoofd van de Kanse larij van het „Derde R(jlc" die verdwenen is sedert de verovéring van Berlijn door het Rode leger" 'bij verstek tot 10 jaar internering m een werkkamp veroordeeld. Zijn bezittingen zijn verbeurd ver- "daard met uitzondering van 4000 Deutsche marken, die ter be schikking van zijn erfgenamen zijn gesteld. ,,PZ Tsjecho-Slowaakse Charge d Affaires te Wenen heeft ten aepartemente van Butenlandse ZAken een protestnota overhan digd tegen een redevoering van de Oostenrijkse minister van Bin nenlandse Zaken, die had ver klaard, dat Tsjecho-Slowakije een arsenaal van Hitler-DuitsJand ge weest was en dat Hitier de Tsjechen slechts hierom niet on der de wapenen geroepen had, aanwezig-, terwijl UOig 10 Q00 I omdat hij van een ononderbroken Griekse tabak j toevoer van oorlogsmatetilal zekerd wilde zijn. worden verwacht.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1