Rond het Atlantisch Pact „Sovjet-Unie misbruikte t.et veto?' De overval op de waarnemers der Unci Communisten schoonmaak MAANDAG 21 MAART 1949 DE BELGISCHE BLADEN OVER HET PACT. 1119 Sovjet-Mark niet geldig In West Berlijn De aanstaande 10 ianden conferentie De positie van Koning Leopold van België Israël gaat een tijd van grote soberheid tegemoet Witboek over Kardinaal Mindszenfy Dn toestand in China om istsfaking Besprekingen handelsverkeer tussen Nederland en de Trizone wetsvoorstel tegen de ische export I en Spanje Nog geen Kamerontbinding in Belgiëf Bmmann bii verstek ve oordeeid Tsjecho-Slowaakse protestnota Da plaatsvervargers Opheffing tabaksrantsoenering In West-Duitsland WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het K N.M.I. te Dc Bilt, geldig va* Maan dagochtend tot avood. Tijdelijk regen. Over het algemeen veel bewolr king imet nu en dan enige regen of motregen. Matige tot krach tige wind tussen 'Zuidwest en West. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. Frankerlng bfl AluwawMnt: Ternenzen Advertentieprijs: per mm 10 ct.; :nini*uflni advertentie %t>ti. Inzending advertentie* tot des namiddags 3 «w. Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven «ader nr. Bureau van dit Btad 10 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V» Firma P. J. van de San de Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal- Frankering htj AbonnementTernenzen DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No 1069 DE SOVJET-REACTIE. Ben bericht van de correspon dent van het nieuwsbureau Tass te Washington is de eerste Russi sche reactie op de publicatie van de ttkst van het Atlantisch pact. ,.De verklaring van de Russische Minister van Buitenlandse Zaken, die 29 Januari 1949 is gepubli ceerd'', aldus dit ibericht, „noemde het Atlantisch pact het voornaam ste wapen van de agressiepolitiek der leidende kringen in de Ver enigde iStaten en Groot-Brittan- nië. De tekst, die zo juist gepubli ceerd is, bevestigt deze mening volkomen". ,,De opstellers van dit Pact," zo gaat de correspondent van Tass te Washington verder, „trachten achter mooie woorden over de vredelievende doeleinden die men nastreeft, en over de trouw aan het Handvest van de V N„ het duidelijk agressief karakter van het Atlantisch pact te verbergen, ofschoon dit onverenigbaar is met het Handvest van de V. N. De ge publiceerde tekst bewijst, dat het pact een politiek en militair ka rakter heeft, daar het de vereni ging der strijdkrachten van de partners vaststelt met het oog op oen gezamelijke militaire actie." De correspondent besluit: „De tekst van het pact laat geen twij fel wat betreft liet doel: de reac- tionnaire kringen in de Ver. Sta ten en Groot-Brittannië wensen een reeks staten als brugge hoof den en militaire bases te gebrui ken om hun agressiewie doeleinden te toereiken." Radio Moskou verklaarde Zater dag in een uitzending over het At lantisch pact, dat „millioenen miensen zich bewust zijn, dat het pact oorlog tegen de Sowjet-Unie betekent". Dr. Bemin, commentator van radio Moskou, zei dat die jongste demonstraties in Italië tegen „het oorlogspact een maatstaf waren voor de gevoelens van millioenen mensen over de gehele wereld." REACTIE TE ANKARA. Te Ankara is men van mening, dat het Atlantisch pact een dei- meest doeltreffende bijdragen tot handhaving van de vrede wordt. Daar dit pact, uit Europees oog punt beschouwd, het begin is van een uitgebreide vereniging der Janden. die door de UiSSR be dreigd worden, heeft men de vas te overtuiging dat het niet volle dig kan zijn zonder die deelneming van alle landen, welke deze be dreiging ondergaan en waaronder Turkije in de eerste plaats voor komt. Men is er dan ook zeker van dat Turkije in de een of an dere vorm onder de Pactgenoten zal worden opgenomen en dat het eens een waarborg zal ontvangen, die in overeenstemming is met de gwaarljjke toestand, waarin heit zich bevindt. DE MENINGEN VER SCHILLEN. De diplomatieke medewerker van Reuter schriift onder meer dat men niet verwacht, dat het Pact vóór een tijdstip, dat twee of drie maanden na de onder tekening valt, van kracht zal wordenverondersteld wordt, dat het voorgestelde verdrag dan door de zeven oorspronke lijk er aan deelnemende mo gendheden zal zijn getekend. Uit New York wordt gemeld, dat Henry Wallace, leider der Amerikaanse vooruitstrevende party, als zijn mening te ken nen heeft gegeven dat aanvaar ding van het Atlantisch Ver drag „tot oorlog zou leiden". „Het Verdrag gelijkt op een lisberg", verklaarde hp. „De kleine, zich boven water bevin dende massa, verbergt een veel gevaarhjker gevaarte, dat zich onder water bevindt. De for mele bewoordingen van het Verdrag, welke Vrijdag zijn ge publiceerd, verbergen een ge hele serie van hoogstgevaarlijke en kiemen-tot-oorlog in zich bergende verplichtingen en ge volgen", aldus Wallace. In een telegram uit Rome wordt gemeld, dat de Italiaanse Minister-President, Alcide de Gasperi, in een radiorede heeft verklaard, dat de voorgestelde overeenkomst van verdedigen de aard was. „Indien niemand aanvalt, is de vrede verzekerd", zeide hij. Volgens een telegram uit Ko penhagen heeft de Deense Mi nister van Buitenlandse Zaken, Gustav Rasmussen, in een ra diotoespraak verklaard, dat de bewoordingen, waarin de tekst van het voorgestelde Atlanti sche Verdrag zijn gesteld, vol komen duideiyk aantonen, dat er geen verbórgen bedoelingen in het Pact schuilen De premier van Nieuw-Zee- land, Peter Fraser, heeft, blij kens een telegram uit Welling ton, het voorgestelde verdrag geprezen. Hü zeide, dat hier door de krachten van West- Europa en van de twee grote democratiën der Verenigde Sta ten op afdoende wijze ten bate van de vrede waren georgani seerd. Volgens Fraser beteken de het sluiten van het verdrag een „zeer grote persoonlijke triomf" van Minister Bevin. Uit Melbourne wordt geseind, dat premier Chifley van Austra lië heeft verklaard dat één van de opvallende punten in het verdrag was dat de belangen van Europa en Noord-Amerika in de organisatie van hun ver dediging wederkerig waren. „De Verenigde Staten hebben even zeer de hulp van Europa nodig, als Europa die van de Verenigde Staten", zeide hü. De politieke commentator van radio-Moskou maakte van de publicatie van het voorgestelde Atlantische Verdrag slechts melding in verband met de monstraties ertegen door de communisten en door de linkse socialisten In Italië. „Het Italiaanse volk heeft nadrukke lijk „neen" geschreeuwd, toen het hoorde van het denkbeeld van het sluiten van een Atlan tisch Verdrag" verklaarde hij. Uit Kopenhagen wordt nog gemeld, dat het regeringsblad „Socialdemokraten" van me ning is dat „het thans niet mo gelijk is dat er vergissingen worden begaan, zoals Hitier er een heeft gemaakt". Het Deense communistische blad „Land og Folf" schrijft: „Het voorgestelde verdrag heeft Denemarken niets ander te bie den dan bloed, zweet en tra nen" Slechts enkele Belgische bla den wijden Zaterdagmorgen commentaar aan het sluiten van het Atlantisch Pact. Het Vlaams-Katholieke blad „De Nieuwe Gids" schrijft, dat het Pact een zuiver defensief ka rakter heeft en dat het Rus land de lust om aan te vallen wel zal ontnemen. Het Pact, al dus het blad, vergroot evenwel de spanning tussen het Oosten en het Westen, zonder dat Euro pa de eerstvolgende jaren over voldoende middelen zal be schikken om een agressie te weren. Tenslotte waarschuwt het blad de Amerikanen voor de gevaren die verbonden zijn aan het hanteren van een machts apparaat als het Atlantisch Pact. Het Katholieke blad „La Li bre Belgique" schrijft dat hoe wel, het Atlantisch Pact niet aan alle verwachtingen beant woordt, het niettemin een be vestiging is van de solidariteit tussen de volkeren, die de vrede lief hebben en een definitief einde maakt aan het Ameri kaanse isolationisme. Geen enkel militairistisch land zal zich nog illusies maken over wat de Ver. Staten zullen doen in het geval West-Europa bedreigd wordt. Door de Westerse beschaving te beschermen zal Amerika zijn eigen bestaan verdedigen. Ook „La Libre Belgique" is van oordeel, dat het Atlantisch Pact pas betekenis krijgt van het ogenblik dat Europa werke- hjk in staat is zich te verdedi gen tegen een eventuele aanval. Het communistische blad ,Le Drapeau Rouge" kenschetst het Atlantische Pact als „schande lijk gehuichel van diegenen, die een oorlog tegen de Sowjet- Unie voorbereiden." Nadat het blad gewezen heeft op de Amerikaanse militaire ba ses, die Sowjet-Rusland omrin gen en op de strategische vluchten der Amerikaanse luchtmacht, merkt het op, dat het Atlantisch Pact het uitbre ken van een oorlog tussen het Oosten en het Westen in de hand werkt. „La Lanterne" schrijft, dat zodra het Pact practisch ver wezenlijkt is Europa niet lan ger een prooi zal zün voor een eventuele aanvaller. Ook op economisch gebied zou men in Europa geen vooruitgang kun nen maken, indien niet van te voren had vastgestaan dat de Europese veiligheid gewaar borgd was. Het blad legt ten slotte nog eens de nadruk op het zuiver defensieve karakter van de overeenkomst. Aneta's correspondent te Me- dan seint nog de volgende aan vullende bijzonderheden over de beschieting der militaire waar nemers. *De waarnemers waren Vrijdagmorgen j.l. in een witte jeep van Medan vertrokken naar Kebadjahe vergezeld van de eer ste Luitenant der Kon. Land macht, K. L. R. P. M. Baron Van Voorst tot Voorst, die als liaison officier fungeerde. Tijdens de beschieting naby Petani ver loor Chaplin de macht over het stuur, die daarna tegen de steile bergwand tot stilstand kwam. Terwijl het vuren aanhield, zochten de waarnemers dek king. Van Voorst tot Voorst zag op de berghelling een achttal Indonesische aanvallers, gewa pend met brenguns, stenguns en geweren. Van Voorst tot Voorst riep in het Indonesisch naar de aanvallers, dat de in zittenden van de jeep tot de commissie der V.N. behoorden, daarbij de aandacht vestigend op de kentekenen van de jeep. Hierna klonk gejoel van de aan vallers, die meermalen riepen- „Mati, mati" (d.i. dood, dood!!). Aangezien de aanvallers door gingen met schieten, begon Van Voorst tot Voorst, hoewel ook hü gewond was, vanaf de achter bank van de jeep een vuurge vecht met de aanvallers, dat van tien tot half uur duurde en waarbij hü nieuwe verwondin gen opliep en de jeep meerma len getroffen werd. Tijdens een pauze van het vuurgevecht slaagde Van Voorst tot Voorst erin de militaire waarnemers om de bocht van de weg heen naar een veiliger plaats te bren gen, waar zü zich in de alang- alang schuil hielden. Van Voorst tot Voorst was zelf aan benen, düen en handen gewond, maar bleef met zijn stengun paraat om de waarne mers te beschermen. Om kwart voor twaalf arriveerde een Chi nese autobus die Van Voorst tot Voorst aanhield. Hü verzocht de chauffeur de gewonden mee te nemen. De Chinese passagiers en de chauffeur waren zeer be hulpzaam en hielpen Van Voorst tot Voorst, die de waarnemers in de bus bracht. Hierna moest ook Van Voorst tot Voorst als gevolg van uitputting en ver wondingen in de bus gedragen worden. Onderweg naar Brasta- gi ontmoette men een groepje Nederlandse artillerie-soldaten, die onmiddellük de militaire autoriteiten waarschuwde. De gewonde militaire waarnemers lieten zich zeer prijzend uit over het moedige optreden van Van Voorst tot Voorst. Uit Batavia arriveerde reeds een aantal mi litaire waarnemers, die een on derzoek instellen. In een desbe treffend rapport van de militai re waarnemers wordt nog ge zegd, dat de waarnemers, over eenkomstig de voorschriften der V.N., niet gewapend waren. Namens de Unci heeft de voorzitter van de week, de heer Herremans, Vrijdag een tele gram gezonden aan de Veilig heidsraad, waarin de beschie- mers wordt gemeld. De Britse ting van de militaire waarne- luitenant-kolonel Chaplin werd getroffen door zes kogels en de Amerikaanse majoor Simmons werd licht gewond. Intussen is er van de Franse waarnemer te Medan bericht binnengekomen dat Chaplin buiten levensge vaar is. Luitenant-kolonel Howard Douglas Chaplin werd in 1900 te Londen geboren en kwam 15 November j.l. in Indonesië aan. Majoor Joh Albert Simmons werd geboren in 1910 te Danbu- ry (Connecticut) en arriveerde 18 Februari j.l. in Indonesië. CHURCHIILL NAAR AMERIKA Winston Churchill, die op weg is naar de V. S. heeft te Cherbourg medegedeeld, dat hij een particulier bezoek brengt aan de V. S. en verwacht oude vrienden, met inbegrip van Pre sident Truman, te ontmoeten. Hij zal 09k een lezing houden in het Instituut voor Technologie te Boston. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken Dean Ache- son, heeft in een radiorede voor het gehele land verklaard: „De landen, die zich aanslui ten bij het Atlantisch Pact, weten, dat oorlog niet betaalt. Andere zün wellicht niet zo diep hiervan overtuigd als wy. Het Noord-Atlantisch Pact moet helpen hen te overtuigen". Zich in het büzonder richtend tot „die volkeren, wie de ware kennis van de democratische regering misschien is onthou den" zei Acheson: „Dit land is niet voornemens oorlog te voeren tegen wie dan ook. Het zoekt geen oorlog, het heeft een afschuw van oorlog. Het acht oorlog niet onvermij- delük. Zün politiek wordt ont worpen met het speciale doel met vreedzame middelen de ge weldige tegenstellingen te over bruggen die de internationale gemeenschap op het ogenblik benarren". Acheson zei, dat de ervaring van twee wereldoorlogen in minder dan een halve eeuw „ons geleerd heeft dat controle over Europa door een enkele agressieve onvriendschappelijke mogendheid een onverdrage- lyke bedreiging van de natio nale veiligheid van de Verenig de Staten zou betekenen". Hij noemde niet in het bijzonder de Sowjet-Unie, maar laadde op haar de verantwoordelijkheid dat het systeem van dé Ver enigde Naties niet zo effectief voor de vrede werkt als gehoopt was. „Het systeem werkt niet zo effectief als wij hoopten, omdat een van de ledèn getracht heeft te verhinderen dat het werkt", aldus Acheson. „Door obstructieve tactiek en misbruik van het veto heeft de Sowjet-Unie op ernstige wijze het werk van de Veiligheidsraad ten aanzien van het bewaren van de internationale vrede en veiligheid belemmerd". De mogelijkheid kon ongeluk - kigerwüs niet worden uitgeslo ten, „dat de landen, die zich in het Pact verenigen, wellicht een gewapende aanval onder de ogen moeten zien". Acheson besprak daarop de herbewapening der West-Euro- pese landen en de belangstel ling der Verenigde Staten voor andere landen dan de Noord- Atlantische mogendheden, met name Griekenland, Turkije en Perzië. „Geslaagde weerstand tegen agressie vereist in de moderne wereld moderne wapenen en geoefende militaire strijdkrach ten. Ten gevolge van dé jongste oorlog schieten de Europese lan den, die zich bij het Pact aan sluiten, in het algemeen in bei de opzichten tekort. Het ver drag bindt de Verenigde Staten niet tot enig wapenprogram, maar wij weten allen, dat de Verenigde Staten thans het Van officiële Britse zijde te Parijs werd Zaterdagavond ver nomen, dat Zondag te 18.00 uur door de drie Westelijke Opper bevelhebbers in Duitsland be kend zou worden gemaakt, dat de Sowj et-Mark in West-Beriyn niet langer wettig betaalmiddel zou zijn. Zodra dit te Berlijn bekend werd, bestormden Zater dagavond de Berlijners de le vensmiddelenzaken in de Wes telijke sectoren teneinde hun rantsoenen voor de volgende week te kopen met de „goed kope" Oostelijke Marken. In de Sowj et-sector stonden zü in de rij voor de Russische „vrije" le vensmiddelenwinkels om luxe artikelen als ongerantsoeneerde suiker en bevroren asperges te kopen. In Westeiyke geallieerde krin gen werd verklaard, dat de be kendmaking, die Zaterdagavond verwacht werd, tot Zondag was uitgesteld en op een of ander tijdstip vóór 1 April het be gin van het financiële jaar van kracht zou worden. Tot dusverre circuleerden zowel Oos telijke als Westelijke Marken in de Westelijke sectoren, doch in de Sowj et-sector werden alleen Oostelijke Marken aangenomen. De rantsoenen kunnen echter tot 31 Maart met Oostelijke Marken worden betaald, aldus de mededeling. Ieder zal vijftien Oostmarken mogen inwisselen, wanneer de bonkaarten vbor April worden gehaald. enige democratische land aija met de hulpmiddelen en de pro ductie-capaciteit, die de vrüe landen van Europa kunnen hel pen hun militaire kracht te her stellen. Een ernstige bedreiging van de internationale vrede en veiligheid, waar ook ter wereld, gaat ons direct aan Daarom is het ook onze politiek vrije lan den te helpen hun onschend baarheid en onafhankelijkheid te helpen bewaren, niet alleen in West-Europa of in de landen van Amerika, maar overal waar de hulp, die wij kunnen ver schaffen,effectiéf kan zijn Onze handelwijze om de on schendbaarheid en onafhanke lijkheid van Griekenland. Tur kije en Perzië te steunen is een uiting van die wil. Onze be langstelling voor de veiligheid van deze landen is duideiyk ge maakt en wij zullen die politiek blijven volgen", aldus Acheson. Naar Reuters diplomatieke correspondent uit gezaghebben de bron verneemt, zal de 10-lan- denconferentie van Ministers van Buitenlandse Zaken, die 28 Maart te Londen zou worden ge houden om de instelling van een raad van Europa te bespreken, op deze datum beginnen als een voorbereidende conferentie, waarop de meeste landen door hun ambassadeurs zullen spa vertegenwoordigd. De Ministers van Buitenland se Zaken, die op 28 Maart voor het merendeel te Washington zullen zijn voor de onderteke ning vari het Atlantische Pact, zullen, naar wordt verwacht, op nog niet nader bepaalde datum in April over de raad van Euro pa confereren. Op de conferentie van 18 Maart zal Engeland zijn verte genwoordigd door Sir Gladwyn Jebb, de Britse vertegenwoordi ger der permanente organisatie der Westerse Unie. De Belgische Regering heeft Zaterdag een commissie van Parlementsleden en juristen In gesteld, die de positie van de thans in ballingschap levende Koning Leopold zal bestuderen. De Belgische Minister van Ju stitie, Moreau de Melen, die de eerste bijeenkomst van de com missie opende, verklaarde, dat Koning Leopold in een nota aan het Belgische Parlement in No vember j.l. de instelling vaneen dergelijke commissie had goed gekeurd. De regering van Israël is van plan de Israëlische bevolking een zo groot mogelijke belas tingdruk op te leggen, aldus ver klaarde de premier David Ben Goerion in een boodschap aan de United Jewish Appeal. Hij voegde hier aan toe, dat de re gering een politiek van grote soberheid zal toepassen ten einde immigratie en agrarische en industriële expansie op gro te schaal mogelijk te maken. De verklaringen werden voor gelezen door de heer Henry Morgenthau, de voorzitter van U. J. A. tijdens de opening van een conferentie waarop officieel bekend werd gemaakt, dat er een campagne zal worden ge houden om 250 millioen dollars voor Israël in te zamelen. wezigheid van Britse troepen te Akaba niets te makes bad met de wapenstilstand in Palestina. Hij voegde er hier aan toe, dat de aanwezigheid van deze troepen volledig in overeenstemming is met de rechten, welke Engeland volgens zijn verdrag met Trans- jodamë bezit. In het rapport van Dr. Bunche wordt verklaard, dat volgens waarnemers van de Ver. Naties in het g*ejied van Akaba srGen ire- vechten waren voorgekomen en geen spanning bestond. Alle Transjordaanse klachten met inbegrip van de bewering dat Israëlische strijdkrachten koor- hoe'b bezet zouden hebben, waren ten vole onderzocht door nen uit gebreide groep waarnemers. Op grond van dit onderzoek was vastgesteld, dat sedert 8 Maart Israëlische troepen, aanzienlijk sterker dan normaal is voor pa trouilles, het gebied tussen de Dode Zee en de Gof van Akafoa Eijn binnengetrokken en stellingen heibben ingenomen op verscheide- dat Transjordanië voor 7 Maart vaste posities had gehad op ver schillende punten, die kortelings door dp Israëliërs zouden zijn in- genomen, kon niet bevestigd worden. De waarnemers waren er zeker van, dat zich geen Transjordaan se troepen bevonden aan de Pale stijnse kant van de grens tussen de Dode Zee en Akaba Dr. Bunche heeft de Veiligheids raad geen enkel voorstel gedaan betreffende eventueel te onderne men actie in 't licht van zijn be vindingen. Hij heeft er wel de na druk op gelegd, dat hij „er van overtiuigd is, dat alle posities be- h?,y€.,CUc te Akaba' die in dit g - Transjordanië dan wel meT'Tnv6 lr°Cpen 2iJ'n ingeno- krachi mgrer,'cht zi» na het van het w°rde,n °P 18 JA van lifk gaande bestand moge- Transiorda uitzondering van de h^£rd£ans® Posities te Koer- hoeb en Ein Hash s vestigd zijn in strijd met d^eft' hngen van het bestand aan deze onduldbare en ergerlijke toestand" een einde te maken en ten aanzien van Nederland de slogan: „Laat U niet beetnemen" toe te passen. Te Parijs is een witboek ver schenen over Kardinaal Mindszen- ty. Hierin zijn opgenomen een reeks documenten, die op verzoek van de Kardinaal openhaar wor den gemaakt, zo zeggen de uit gevers. Na de arrestatie van de Pri maat, op 27 December, ontvingen de uitgevers een aantal documen ten, welke Kardinaal Mindszenty voor zijn opsluiting naar het bui tenland heeft kunnen zenden. De Kardinaal droeg zijn vrienden in het buitenland op, van deze docu menten een witboek samen te stellen. was, die voor Denemarken open stond. Denemarken wide met alle landen op de best mogelijke voet staan, doch neutralitei zou onder de huidige omstandigheden aggressie uitlokken. „Wij geloven niet, dat Rusland zich op oorlog voorbereidt en evenmin delen wij het communis tische standpunt, dat Amerika een oorlogophitser is", zo zeide hij- „Een geïsoleerd Denemarken is echter een dood Denemarken. De woordvoerder van de Libe rale partij, Sorensen, beschuldig de de Sowjet-Unie ervan, dat zij n toestand geschapen had. waar onder een defensief Atlanfsch pact noodzakelijk geworden was. Een isoleringspolitiek zou vol gens hem, Denemarken tot zelf vernietiging leiden. Ook de conservatieve le'der, Ole Bjom Kraft, drong eveneens aan 0p toetreding tot het pact als de enig mogelijke weg, die Dene marken na de mislukking der Scandinavische besprekingen nog openstaat. Jorgensvn, de radicale woord- De Minister van Landsverdedi ging bevestigt, dat in de Zuide lijke provincies, met name in Joe- nan. Hoenan, Kwantsjou en Tsje- kiang, onlusten zijn uitgebroken. Hij voegde er aan toe, dat de strijdkrachten voor de handhaving van de orde onvoldoende zym, maar dat „de wanordelijkhadien geen ernstig karakter dragen." Vliegtuigen van de regering hebben de torpedojager „Hwan- gan", die dezer dagen naar de communisten deserteerde, met bommen tot zinken gebracht, zo heeft een woordvoerder van de marine verklaard. De waarnemende President Li Tsjoeng-Jen heeft de gouverneurs van de vier NoodwesteMjke pro vincies van het nationalistische China naar Nanking ontboden, zo werd Zaterdag vernomen. Na een felle aanval op het At lantische pact, ging Larseni ver der: „Het is moeilijk in te zien, hoe aansluiting bij het pact niet met zich mee zou brengen, dat de ver Staten bases in Denemarken en in het bijzonder in Groenland krijgen." Hij drong er bij het Huis op aan te overdenken „in welk gezelschap Denemarken zich zal bevinden, als het tot ondertekening van het paot overgaat." Lasen viel de Britse politiek in MJalakka aan en verklaarde, dat Amerika opzettelijk de strijd in Griekenland deed voortduren. vertentieprija: mm 10 ct.; minimum 1 advertentie 1,50. ending advertenties des namiddags 4 uur iriek kl. advertenties: regels 80 ct.; Iedere el meer 12 cent Ver- Idlng: Brieven onder Bureau van dit «jga cent ZON- EN MAANSTAND» per kwartaal. 1949 Zon Mrt. Opk. Ond. 25 6.33 19.01 26 6.30 19.02 27 6.28 19.04 28 6.26 19.06 29! 6.23 19.08 30 6-21 19.09 31 6.19 19J.1 Maait Opk. 5.48 6.16 6.15 6.25 6.34 6.43 6A4 14.20 16.46 1646 17.56 1>06 20.16 UN OU zijn, dat Oost en it zouden verenigen, liet te geloven, dat -nd communistisch Frankrijk was over it heen en in Italië echte regering ge ver het Atlantisch ïn het eens gewor- ise regering had de verenigd Duitsland igegeven. „Het zal d kosten, maar het ïen". Amerika was de capaciteit der i verhogen en ge- zomer wintervoor- e leggen. Europese Unie had spoed gewerkt. Zij een of andere wijze Duitsland houden ig van de stichting esentative regering linister van Staat toestand van de re- .Tito ten opzichte nnform, van groot Engeland was. d arbeiders van de My en Le Bourget ten het werk gedu- stop te zetten, daar n „Air France" hun de hand heeft ge- onooglijk maakt, rt ze weer spoed'g Doos 30—60 ct. (Ingez. med.) Gisteren zijn in 's Gravt«- hage besprekingen begon»*» over het lopende handelsverkse tussen Nederland en do Ameri kaanse, Britse en - Franse zone* van Duitsland. Vertegenwoor digers van Nederland en de tie trokken Duitse gebieden en be zettingsautoriteiten zullen in deze dagen van gedachten wt»- e n over het gehele vraagstuk van het handelsverkeer tu«se« ons land en de Trizone rro?„evofeende vertegenwoordi gers van de bezettingsautoritei ten en de Duitse gebieden Sen. aan de besprekingen deel. Mr. Logan, Mr. Robinson Miss Dietrich, de heer De Ch*-' J?1"- Kampner. Mr. Wyetti nrSfk Dr" .Von Malzahn! Seilen, Dr. Stedfeld en Dr. Stahlmann. VRAAGT UITSTEL VAN DE UNIFICATIE DES. ACCIJNZEN. Van officiële zyde wordt u Brussel medegedeeld, dat de Belgische Regering aan de Re geringen van Nederland en Lu xemburg heeft verzocht de overeenkomst inzake de unifj- bnr)man- +e accijnzen in de drie a"den niet op de hiervoor vast gestelde datum, l April as in werking te doen treden, rf de uitvoering van deze overeen komst uit te stellen tot 'n nader te bepalen tijdstip. che Katholieke se- kunnen ïen een wetsont- md, volgens welke n van communis- afgelegde verkla- de communisten and zullen bieden a leger, indien dit 3 de achtervolging rslagen aanvaller, allen, als opruiend 1 beschouwd. it een debat was x de communisti- agen. ■t debat werd ook uitmaken van parle- mentaire commissies. Zich tot de communistische riprbeu?erUsleden .échtende, zei de hij. „ik zou niet graag mar telaren van u maken" roerd door premier ik weigerde het peciale maatrege- aan, bij invoering munistische afge- ;een deel zouden maken" Motie aangename.*. De Belgüsche Senaat heeft gis terenmiddag bij handopstekea VfUL de. Kath.Jibke V dg verklaring, van de communis ten, dat zij het Rode leger zoude» verwelkomen ais het België bin nentrok bij de achtervolging va* een verslagen agressor „be treurd" wordt. <Een poging van de om dergelijke verklaringen aut verradelijk en strafbaar bestem peld te krijgen is Woensdagavond mislukt. Spaak verklaarde toen, dat hij geen martelaren ra* rt» communisten wilde maken). Het wordt betreurd, aldus de motie, dat de Belgische commu nisten, in antwoord op een bevel uit het buitenland, „de duidelijke vredeswil van het volk en de re gering van België" hebben mis verstaan. „In de motie wordt 5 exportstatistieken lijkt, daalde de me- die maand tegen- met ongeeer 6 pro- in is de Belgische metaalproducten op log brjna dubbel zo de oorlog. Een ken- vel waar te nemen j voorts het vertrouwen Uitgespro- voor metalen ver- keu, dat de regering „alle maat regelen zal nemen die nodig zijn om de nationale instellingen te beschlermen tegen het gevaar, dat in dergelijke verklaringen tot uit drukking komt." electrische huis- >paraten, fietsen, enz., waarvan de lari van dat jaar 35 vas dan in de over- aand van 1948. Ook er landbouwmaclv- che motoren en der nes, is een daling ft. ïste klant van Bei erland. In Januari ld 230.400 ton goe- larde van fr. 1.044 kocht het in België ter waarde van fr Britse ondermin®- andse Zaken, heeft iet Lagerhuis ver- 'in niet van plan is ezoek aan de Ver- de toekomst van de andere partijen sch pact te bespre- was Bevin voor- lorstel te doen tot an de in December Verenigde Naties solutie om Spanje «e boycotten.' May-hew zeide dit in antwoord op suggesties van <Jeze aard, naar voren gebracht door het conser vatieve lid Teeling „met 't oog op opanje's grote strategische waar de voor een toekomstige verdedi ging van West-Europa". Onder bijval van zijn partijge noten, zeilde Mayhew, dat er an dere factoren waren behalve stra tegische overwegingen. De uit vertegenwoordiger* van de Katholieke en Socialistische partijen samengestelde Belgisch? coalitieregering heeft bealote* het parlement eerst te ontbinden wanneer het Noord-Atlantisch verdrag zal zijn getekend. Zoals bekend, werd besloten, in verband met een geschil tussen de bedde regeringspartijen, vervroegde ver kiezingen in België te doe» hou- dien. De zuiveringsrechtbank van Op per Beieren heeft Martin Bor- mann, gewezen adjunct van Hitler en gewezen hoofd van de Kanse larij van het „Derde Rijk" die verdwenen is sedert de verovering van Berlijn door bet Rode leger, bij verstek tot 10 jaar internering m een werkkamp veroordeeld. Zijn -bezittingen zijn verbeurd ver klaard met uitzondering- van 4000 Deutsche marken, die ter be schikking van zijn erfgenamen zijn gesteld. De plaatsvervangers voor Oos tenrijk heibben gisteren besloten met de bespreking te beginnen van de artikelen van het verdrag, die los staan van de Joego-Slavi- sche aanspraken. Het betreft hier een voorstel, dat verscheidene da gen geleden door de Russische af gevaardigde werd gedaan. De tabaksrantsoenering In de BritsAmerikaanse zone van Duitsland is Dinsdag afgeschaft Men verwacht, dat in de Franse zone tot eenzelfde maatregel zal worden overgegaan. In West-Duitsland zijn onge veer 27000 ton Amerikaanse taJbak aanwezig, terwijl nog 10 000 ton Turkse en 2500 ton Griekse tabak I worden verwacht. I De Tsjecho-Slowaakse Charge d'Affaires te Wenen heeft ten departemente van Butenlandse Zaken een protestnota overhan- «igd tegen een redevoering van de Oostenrijkse minister van Bin nenlandse Zaken, die had ver klaard, dat Tsjecho-Slowakije een arsenaal van Hitler-Duitsland ge weest was en dat Hitier de Tsjechen slechts hierom niet on der de wapenen geroepen had, omdat hij van een ononderbroken toevoer van oorlogsmateriaal ver zekerd wilde zijn.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1