yegoesT De Amerikaanse militaire hulp Zal de strijd opnieuw ontbranden? ABDUSIROOP SPAAK over het Atlantisch Pact Rond het Atlantisch pact Rapport der „Neutralen" over Berlijnse kwestie Tewerkstellingen De Belgischs Kamer over de unificatie der accijnsen Labour wint opnieuw tussentijdse verkiezing VRIJDAG 18 MAART 1949. De toestand fn Birma De tekst van het Atlantisch pact Eerste Aigem. verkiezingen Nederlandse Antillen De strijd in China Australisch Communist zal worden vervolgd Vermindering E. C. A. toewijzingen ten behoeve van Nederland Rasmussen over zijn besprekingen te Washington De kweslie-Mindszenty Portugal en het pact De Verenigde Staten en Spanje HdREN SN ¥i U BE! Rumoer in de Italiaanse kamer van afgevaardigden N. V. V. uit wereldvakveibond Demonstraties in Italië Manifest van Italiaans Vakverbond Weldra twee wisselkoersen voor de Belgische frank? Het vleesrantsoen in Engeland F?; Verlaging van het Britse vleesrantsoen Hulp anti-communistisch Polen lNpfri0 Van Handel- Frankering bij Abonnement: Ternenzen WiEEBSVEKWACaiTENO meéegodeeldd door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig- tot Vrijdagavond. 1 ztngyuiam afnemende wind. Wisselende bewolking met en kele buien. Vooral langs de Imst aanankelijk stormachti ge, later langzaam afnemende N.-W. wind. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. Onder Redaetlonele leiding van P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Temeuzen Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" - Verschijnt dagelijks 5e Jaargang No- 1067 Drukkerij N.V. Firma P J. van de Sande Ternenzen Aboimensentsprys 3.25 per kwartaaL Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 4 uur Rubriek kL advertenties: 5 regels 60 ct.; Iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent ZON- EN MAANSTANDEN 1949 Zon Maas Mrt. Opk. Orcd. Opk. Omm 18 6.49 18.49 M* 19 6.46 18.50 0 3* 8.41 20 6.44 18.52 1.59 #.02 21 6.42 18.54 2.15 8.48 22 6 40 18.56 4.18 14 4£ 23 6.38 18.57 4.58 tl-S3 24 6.35 18.59 5-27 IS.* 25 6.33 19.01 5 48 ia. Ja 26 6.30 19.02 6.03 10.34 27 6.28 19.04 6.15 1«.4S Mr Bunche heeft medege deeld een rapport van Dr. Paul Jtfohn. vertegenwoordiger der V. N. te Tel Aviv, ontvangen te hebben waarin wordt verklaard, dat 200 Israëlische manschap pen thans te Oem Rasj bij Ak- kaba gestationeerd zijn. Er be vinden zich geen Trans.jordaan- se troepen op Israëlisch grond gebied en er hebben geen ge vechten plaats gehad. Dr. Bun- ehe zeide op meer nieuws te wachten alvorens rapport aan bake Success uit te zullen bren gen. Dr. Mohn bevindt zich thans te Akaba. Dr. Bunche zeide verder een klacht uit Amman te hebben ontvangen volgens welke Israë lische troepen stellingen bij Em Geddi, aan de West-kust van de Dode Zee gelegen, hadden TBctrokksn. Waarnemers der V. N. hebben •pdracht ontvangen een onder soek ter plaatse in te stellen. Eerder in deze week is uit Landen gemeld, dat bij genoem de plaats Israëlische troepen aan land zijn gezet. De verzoeningscommissie der V. N. voor Palestina heeft een hernieuwd verzoek van Hadj Amin el Hoesseini, de vroegere Moefti van Jeruzalem, verwor pen hem te horen op basis van gelijkheid aan vertegenwoordi gers van Arabische regeringen. De commissie zag geen reden terug te komen op een vroeger besluit belanghebbende partijen weliswaar te horen, doch niet op de verzochte basis. Vrijdag of Zaterdag zal de •ommissie naar de conferentie te Beiroet vertrekken. Er zijn voorafgaande besprekingen ge voerd voor het vaststellen van he agenda. Radio-Ramallah (onder Trans- jordaanse controle) heeft ge waarschuwd, dat Koning Ab- doellah van Transjordame ge bruik zou maken van „zijn vrij heid van handelen indien de Israëlische strijdkrachten Em Geddi blijven bezetten Cammille Tsjamoen, de Liba nese voorzitter van het Arabi sche uitvoerend comité van Je ruzalem, die zich thans op een reis langs de Arabische hoofd steden bevindt, heeft tegenover Reuter verklaard, ervan over tuigd te zijn, dat in Palestina spoedig en onvermijdelijk op nieuw strijd zou losbarsten. De Arabische heersers waren tot de overtuiging gekomen, dat Israel geen genoegen nam met de politieke en militaire successen en uit was op verdere expansie. Hij zeide te geloven, dat de Ara bieren „zich hergroeperen en bereid zijn tot een nieuwe slag voor de bevrijding van Pales tina". Potsjeng de stad Hsintai op on geveer 410 km ten Westen van de hoofdstad bereikt hebben. De woordvoerder zeide, dat ge neraal Tsjen Je, de bevelhebber van de communistische troepen, die Nanking meer direct bedrei gen, vier legergroepen op de ri vieroever ten Oosten en Zuid- Westen van de stad heeft gede- ployeerd. Hij zou gereed zijn om de rivier over te steken. De opstandige Karens in Insein, 25 kilometer ten Noorden van Rangoon, hebben niet geantwoord op het amnestie-aanbod van de Birmese Regering, oat een termijn had tot Donderdagmorgen, aldus is van gezaghebbende zijde ver nomen. Een officiële woordvoer der zeide, dat de Regering een groot offensief tegen de Karens in deze sector zou beginnen. Voor de opstandelingen in de andere delen van het land geldt het aan bod nog tot 31 Maart. Maak een einde aan dat on ophoudelijk hel gekuch, zui ver U w ademhalingsorganen van sljjm en ziektekiemen, neem nog vandaag de bekende, sljjmopl(fesende: (Inigez. Med.) De Minister van Buitenlandse Haken zal heden te 15.00 uur tie vertegenwoordigers van de binnenlandse en buitenlandse pers ontvangen ter gelegenheid van het bekendmaken van de tekst van het Atlantisch Pact. Deze tekst zal door de regerin- fen der bij het verdrag betrok- en landen gelijktijdig ter pu blicatie worden uitgereikt om 17.00 uur Nederlandse tijd. Gisteren zijn de eerste alge mene verkiezingen op de Neder landse Antillen gehouden. Op Volgens een woondlvoerder van het Chinees nationale leger trek ken communistische artillerie- eenheden met Amerikaans en Ja pans zwaar geschut uit het Noor den op de Jangtse aan. Eenheden van de communisti sche generaal Lin Piao hebben Hsoetsjou op ongeveer 225 km ten Noord-Westen van Nanking bereikt, terwijl in Centraal China zes legers onder generaal Lioe j eveneens met 50.000 dollar. De Australische regering heeft besloten Lance Sharkey, secreta ris van de Australische ccmmu- r.istische partij, te vervolgen we gens de door hem afgelegde ver klaring, dat „de Australische ar- beidem het Sovjet-leger goed zul len onthalen, ais dit Australië mocht binnendringen om een aan valler te achtervolgen". Die verklaring had in de Ka mer van Afgevaardigden tot een debat aanleiding gegeven. het Atlantisch pact aan het volk zou worden voorgelegd in de vorm van een referendum, werd gisteren in het Deense parlement ingediend <_oor de kleine „partij voor enkelvoudige belasting", die 6 van de 150 zetels in het parle ment heeft. Volgens de motie zou het volk moeten worden gevraagd of het neutraal wenst te blijven, zich bij het Atlantisch pact wenst aan te sluiten of „deel wil nemen aan een ogelrjk' Baltisch pact". Het communistische blad „Land og Folk" heeft steeds beweerd, dat het Deense volk „de regering noch het parlement heeft gemach tigd zich aan te sluiten bij het Atlantisch pact". De Amerikaanse regering heeft besloten, dat zij zich bij haar wapenprogramma voor 1949-'50 in hoofdzaak door de twee volgende principes zal la ten leiden, zo schrijft James Reston, de diplomatieke corres pondent van de „New York Ti mes". In de eerste plaats zal zij trachten tussen 1 Juli 1949 en 30 Juni 1950 het tekort aan wa pens dij de bestaande West- Europese militaire formaties aan te vullen, doch zij zal niet trachten nieuwe divisies te be wapenen, die thans nog niet be- Het tweede principe is, dat het E. R. P. voorrang heeft wat mensen, geld en materiaal be treft en dat niets in het voor gestelde wapenprogram het E. R. P. moet belemmeren. Er zal worden gepoogd de tekorten in de bewapening van West-Euro pa, voor zover dat mogelijk is, aan te vullen uit de Amerikaan se oorlogsreserves. Curacao waren er 37.688 en op „pe Amerikaanse regering is Aruba 12.819 stemgerechtigden; 1 echter verontrust zo gaat de het aantal stemgerechtigden in correspondent y^rt, „over ver- De E. C. A. heeft Woensdag de aankoopmachtigingen ten behoeve van Nederland vermin derd met een bedrag van 100.000 dollar n.l. voor de aankoop van katoenlintens in de Ver. Staten in het derde kwartaal van 1949 met 50.000 dollar en idem voor j aankoop in het tweede kwartaal Verenigde Staten te Kopenhagen verklaard, dat er geen plannen lopende zijn voor de vestiging van j meer Amrikaanse bases op Groen- I land. Hij bevestigde, dat de positie van Groenland in Washington ter sprake was gekomen, doch „ik geen geheime overeenkomsten in de dezen gemaakt", verklaarde hij. Rasmussen zeide, dat, indien Gustav Dasmussen, de Deense Minister van Buitenlandse Zaken, heeft bij zijn terugkomst uit de het gehele gebied der Neder landse Antillen bedroeg ruim «6.500. Bij de verkiezingen bestond geen opkomstplicht. De vier partijen op Curacao hebben de laatste dagen veel propaganda gevoerd: lange stoeten van hon- erden auto's met vlaggetjes reden rond, terwijl vele leuzen werden afgedrukt of op verga deringen uitgeroepen werden. Geluidwagens prezen de can- didaten aan, bijvoorbeeld aldus: JSurinamers kiest Braam, klein van gestalte, groot van capaci teiten". De Nationalisten ge bruikten het V-teken. Minder propaganda werd gevoerd dooi de als behoudend gekenschetste •nafhankelijken. Het eiland is Tan 16 Maart 18.00 uur tot 18 Maart 06.00 uur drooggelegd met het oog op verhitte gemoe deren. De verkiezingen hadden op alle eilanden rustig verloop. scheidene fantastische berich ten, als zouden de V. S. trach ten een groot aantal nieuwe di visies te bewapenen. Dit staat thans niet op het programma". „In strategisch opzicht is de opvatting van de landen der Westerse Unie, dat zij uiteinde- Eduardo Anze Matienzo, de permanente afgevaardigde van Bolivia bij de V. N. heeft het secretariaat van de V. N. ver zocht de kwestie-Mindzenty te plaatsen op de ontwerp-aganda van de algemene vergadering van de V. N., die in April zal worden gehouden. Het verzoek is gedaan op grond van het in het Handvest opgenomen hoofd- een ordelijk en j stuk betreffende de rechten van de mens. In een rapport van de com missie van deskundigen van „neutrale landen" aan de Vei ligheidsraad over hun pogingen om tot een oplossing van het vastgelopen Berlijnse vraagstuk te komen, wordt verklaard, dat van de vier hierbij betrokken mogendheden slechts de Ver enigde Staten een olan hebben verworpen, dat in December 1948 door de commissie was uit gewerkt. In dit plan dat door Enge land, de Sowjet-Unie en Frank rijk als een basis voor bespre kingen was aanvaard werd voorzien in een opheffing van de blokkade, welke gepaard zou gaan met het invoeren van de JSowjet-Russische Mark" in ge heel Berlijn. Aan de autoritei- De Portugese regering wisselt reeds enkele maanden met En geland en de V. S. van gedach ten over het Atlantisch Pact, zo wordt van bevoegde zijde te Lissabon verklaard. De Portu gese regering is op de hoogte gehouden van het verloop der onderhandelingen in Washing ton en heeft op enkele punten om opheldering verzocht. ten van de vier sectoren van Berlijn zouden vergaande be voegdheden worden verstrekt voor het controleren van geld wezen en handel; tevens werd de instelling van een ingewik keld mechanisme voorgesteld, dat ten doel had de uitgifte van Sow jet-Russische marken in Berlijn en in de Sowjet-Russi- sche zone van Duitsland in een bepaalde verhouding te doen geschieden. Engeland en Frankrijk had den gelijkluidende commentaren op het plan ingediend, waarin zij gedetailleerde amendemen ten hadden verwerkt, doch zij hadden zich „accoord verklaard met de algemene opzet" ervan. De Verenigde Stateq hadden het plan verworpen; zij hadden in een memorandum verklaard, dat de splitsing te Berlijn reeds te ver was gegaan, om nog een controle der vier bezettende mo gendheden over het geldwezen en de handel van de stad mo gelijk te maken. Nadat de commissie van „neu trale deskundigen" te Parijs en te Geneve 70 vergaderingen had gehouden, stelde zij de Veilig heidsraad op ll Februari i 1. van haar falen in kennis. Het rapport van de commissie werd Donderdagavond gelijktijdig te Lake Success en te Genève ge publiceerd. lijk in staat moeten zijn Rijnlinie te houden, maar hier (in de V. S.) Jams» algemeen Denemarken tot het Atlantische van memng. duren alvorens de West-Euro pese defensie zich in voldoende mate ontwikkeld heeft om die taak te vervullen." „Intussen hoopt men, dat het moreel van de West-Europese legers beter en de interne vei ligheid van ds West-Europese landen groter zal worden als de bestaande divisies en de vlieg tuigeskaders in het fiscale jaar 1950 van het nodige worden voorzien". van ambtenaren in de 'indu strie in Tsjecho-Slowakije. Het vakverenigingsblad „Pra- ce" meldde gisteren, dat de gedwongen tewerkstelling van mannelijke en vrouwelijke ambtenaren in de industrie begonnen is» nu de campagne om 34-000 vrijwilligers aan te werven mislukt is. Meer dan 60.000 ambtenaren zullen worden overgeheveld, te beginnen met een groep van 34.000. Het blad „Pracé" klaagt er over, dat de ministeries oude re en gebrekkige mensen uit kiezen voor de gedwongen te werkstelling en haalt voor beelden aan, dat tuberculeuze en rheumatische mannen en vrouwen worden aangewezen voor werk in een stoffige of vochtige atmosfeer. pact zou toetreden, de toekomst van Groenland een zaak zou zijn, waarover alle deelnemende landen zouden moeten beslissen. De Amerikaanse autoriteiten waren, aldus Rasmussen, zeer he la ngstePend 'n lijst van Dene- markens behoeften aan wapenen. ,„iHet was een goede lijst ook", zeide hij. Hij verklaarde, dat de Verenig de Staten .geen beloften over wa penleveringen kunnen doen alvo rens de kwestie aan het Congres is voorgelegd, wat binnenkort zal gebeuren. Maandag zal de Deense parle mentscommissie van buitenlandse zaken bijeenkomen en men ver wacht, dat het Deense parlement volgende week over toetreding tot het pact zal besluiten. Een motie, dat een Deense be slissing omtrent deelneming aan De Washingtonse correspon dent van het conservatieve En gelse blad „Daily Telegraph" meldt, dat de Verenigde Staten op de komende algemene ver gadering der Verenigde Naties zullen trachten een compromis te bereiken tussen de landen, die Spanje tot volwaardig lid van de Ver. Naties willen ma ken en de andere, die de diplo matieke boycott van Spanje willen voortzetten. De algemene vergadering, die in April bijeen zal komen, heeft de Spaanse kwestie als punt vier op haar agenda. De Belgische Minister-Presi dent, Spaak, heeft Donderdag morgen een uiteenzetting ge geven voor de Senaats- en Ka mercommissie van Nationale Verdediging over het ontwerp van het Atlantische Pact. Spaak wilde geen antwoord geven op hem gestelde vragen, aangezien", aldus zeide hij, „er geen enkele garantie is dat be paalde leden geen indiscreties zullen begaan." Na afloop van de bijeenkomst der Senaats- en Kamercommis sie voor Buitenlandse Zaken heeft Louis Pierard tegenover de journalisten verklaard, dat het Noord-Atlantische Pact be trekking heeft op het Europese gebied van de ondertekenende landen, het Noord-Atlantische gebied met inbegrip van de eilanden, het Frans-Noord-Afri kaanse gebied en de Westelijke bezettingszones van Oostenrijk en Duitsland. De Belgische Congo valt dus niet onder de bepalingen van het Pact. Naar de heer Pierard verder opmerkte heeft Spaak tijdens de bijeenkomst van de commis sie medegedeeld, dat dé tekst van het Pact heden zal worden bekend gemaakt. De eerste Mi nister noemde het een uniek feit, dat de bepalingen van een defensief Pact worden bekend Tijdens de Donderdagmiddag gehouden Kamerzitting zijn de besprekingen hervat over het wesontwerp tot goedkeuring van de unificatie der accijnsrechten in het kader van de Benelux. De heer Bony (S.C.O.) ver zocht namens zijn fractie de stemming enige dagen uit te stellen, teneinde de Socialisti sche linkerzijde in de gelegen heid te stellen de juiste beteke nis van de ingediende amende menten te onderzoeken en haar zienswijze met kennis van za ken te bepalen. Een door de heer Brunfaut (K.V.P.) ingdiend amendement houdt in, de huidige prijs der volkssigaretten op fr. 5.25 en fr. 8.70 te handhaven. Door goedkeuring van het wetsont werp zouden deze prijzen met ongeveer 5 procent stijgen. De Minister van Buitenlandse Als een kou of griep U overvalt of plotseling hoofd- of kiespij:1, komt opdagen, is Bet'n uitkomst hlijniisrdt poeders bij da hand re hebben. Doos 45 ct (Ingez. Med.) Zaken Moens de Fernig wees erop: dat de overeenkomst in zake de unificatie op 1 April a.s. van kracht moet worden en deze door de Nederlandse Eerste Kamer is goedgekeurd. De heer Brunfaut (K.V.P.) „Wij staan niet in dienst van de Nederlandse Eerste Kamer" (protest op talrijke banken). Het voorstel van de heer Bo ny, dat gesteund werd door de heer Merget (K.V.P.), wordt hierna aangenomen. De stem ming over het wetsontwerp zal eerst over een week geschieden. gemaakt voordat onderteken: ervan is geschied. Spaak onderstreepte het vr delievende karakter Tan het Pact en verklaarde Tan oordeel te zijn dat dit niet in strijd is met het Engels-Russischa en Frans-Russische verdrag. Het Pact is getekend voor een tijd van 20 jaar, met de mogelijk heid van een herziening na 10 jaar. Spaak had verklaard, dat de verdragsluitende partijen ziedt verplichten tot onderling be raad, zo spoedig als zij van me ning zouden zijn, dat de inter nationale toestand gevaarlijk werd. Een gewapende aanval op een lidstaat zal worden be schouwd als agressie tegen de ondertekenende mogendheden. In geval van een dergelijke aanval, zo had Spaak gezegd, verplichten de verdragsluitende partijen zich tot onmiddellijke bijstand aan het slachtoffer, doch het Atlantische Pact bevat geen verplichting, dat deze bij stand noodzakelijkerwijze ge wapende hulp inhoudt. Afgevaardigden van de Otiris- •telijke Volkspartij stelden voor om geen details van de impli caties onder het Pact in de commissie bekend te maken zo lang er communistische leden aanwezig waren. Van Cauwelaart, de president van de gezamelijke commissies van Senaat en Kamer, die zelf ook tot de C.V.P. behoort, wei gerde de motie in overweging te nemen. Een Katholiek lid van de com missie, verklaarde na de verga dering, dat Spaak geweigerd had zekere vragen te beant woorden. Het lid wilde niet zeg gen welke deze vragen waren. Hij zeide, dat Spaak erop had gezinspeeld, dat de aanwezig heid van communisten hem be lette op deze vragen te antwoor den. De buitengewone algemene vergadering van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen op 16 Maart '49 bijeen, gehoord de inlichtingen van de ver bondsvoorzitter over de gang van zaken in het Wereldvakver bond van Vakverenigingen, keurt het optreden van E. Ku- pers als vice-voorzitter van het W. V. V. goed, besluit op voor stel van het Verbondsbestuur van het N.V.V. zich af te schei den van het W.V.V. en alle me dewerking te verlenen om bin nen de kortst mogelijke tijd een nieuwe, vrij, onafhankelijke In de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden brak tumult uit toen de voorzitter het woord gaf aan premier De Gasperi tot besluit van het debat over het Atlantisch Pact. Communisten en Socialisten begonnen onmiddellijk te roe pen „Weg met het Pact" en „v/eg met de oorlogsregering". De voorzitter, Gronchi, was niet in staat de toestand mees ter te worden. Hij verliet de zaal en schorste daardoor auto matisch de zitting op. Na een kwartier werd de zitting hervat en premier De Gasperi nam het woord. Tijdens het tumult, dat in een gevecht ontaardde, loeiden de sirenes voor de ontruiming van de publieke tribune. Films van een fotograaf werden afgeno men, daar het tegen het regle ment is in de Kamer te foto graferen. Communistische vrouwen schreeuwden zo luid, dat com munistische afgevaardigden, Togliatti inbegrepen, trachtten haar tot kalmte te brengen. Op een gegeven ogenblik begonnen yakvereniglngknternationale^Tn het leven te roepen. Deze beslissing werd met al gemene stemmen aangenomen. De Romeinse afdeling van het onder communistische leiding staande Italiaanse vakverbond heeft de arbeiders van Rome op- geroqpen tot een staking van een uur als protest tegen het Atlan tische pact. Gedurende dit uur zullen spre kers over „de gevaren, die uit het pact voortvloeien," spreken. Tram- en buspersoneel werd verzocht om gisteren te 5 uur een kwartier lang hun voertuigen stil te zetten. De leiders noemden deze oproep een „eerste protest". De onafhankelijke vakbeweging heeft haar leden opgeroepen niet aan deze „politieke staking" deel te nemen. digden „de Rode Vlag" te zin gen. De Gasperi was gedwongen zijn voorgenomen rede tot dé helft te bekorten. Hij zei, dat het niet tegen de Sowjet-Unie ging, maar tegen de leer van de „Bolsjewistische Partij" en tegen de Cominform, die niet alleen tegen het plan-Marshall streed, maar in Italië en Frank rijk „optrad als een speciale subcommissie voor interne ac tie". Tijdens communistische uit roepen als „leugenaar", „idioot" en „ga weg" zei De Gasperi: „Niemand wenst oorlog met de Sowjet-Unie, maar de kwestie is of de Italianen, wanneer hun land wordt aangevallen, ver plicht zijn het te verdedigen of het recht hebben te deserteren". Communistische afgevaardig den onderbreken met uitroepen als „moordenaars"en „misda digers" het stormachtige debat in de Italiaanse Kamer over het Atlantisch Pact toen be kendgemaakt werd, dat Donder dag een man gedood en twee anderen ernstig gewond werden bij een botsing tussen politie eri demonstranten tegen het Pact te Ternix, 80 km ten Noor den van Rome. Er volgde een gevecht, waarin ongeveer 50 af gevaardigden van beide par tijen betrokken waren. Men schopte en sloeg elkaar totdat suppoosten de vechtenden scheidden. Het tumult onder brak een debat, waarbij afge vaardigden van uiterst links het debat trachtten „kapot te praten". Er is reeds 22 uur ach tereen gedebatteerd en men denkt, dat er nog wel 15 tot 20 uur bij kunnen komen. De politie voerde charges uit tegen communistische demon stranten, die naar de Kamer van Afgevaardigden marcheer den. Enkele personen werden licht gewond. De politie sloot de omgeving van de Kamer af en toen de communistische de monstranten verschenen voer de de politie in jeeps charges uit tegen de menigte. Het bestuur van het Italiaans Vakverbond heeft een manifest uitgegeven, waarin wordt ver klaard, dat het Atlantisch pact een nieuwe oorlog dreigt te ont ketenen, waarin Italië het voor naamste slagveld en slachtoffer zou zijn. Het manifest doet een beroep op het Italiaanse volk gemeen schappelijk zijn vastbeslotenheid om de vrede te bewaren te tonen. Met 'dte publicatie van het mani fest is de campagne van uiterst links tegen het pact begonnen. Op muren en straten waren met kalk leuzen geschreven waar in het pact wordt afgekeurd. De arbeiders op scheepswerven en in andere industrieën te Genua heb ben gisterenmorgen een protest staking gehouden. De „Federal Reserve Bank" heeft tijdelijk opgehouden haar goedkeuring te verlenen aan de officiële wisselkoers van de Belgi sche frank voor de berekening «tor douanerechten. Dit besluit wordt in doorgaans goed ingelichte kringen be schouwd ais de voorbode voor een erkenning van twee wisselkoer sen van deze munt. Zulk een mogelijkheid wordt in financiële kringen niet gunstig ontvangen, doch de importeurs maken generlei bezwaar tegen een maatregel, welke een verla ging van de prijs van in België gekochte goederen tot gevolg kan hebben. Het „Journal of Commerce" meent, dat de vaststelling van 'n tweevoudige wisselkoers hij het internationaal valutafonds geen gunstig onthaal zal vinden. Anderzijds verneemt men, dat het volstrekt niet nodig is in het buitenland! Belgische bankbiljet ten aan te kopen, om te profite ren van de nieuwe beschikkingen ten aanzien van de aankoop van Belgische goederen. Inderdaad verkopen de Ameri kaanse banken de Belgische francs; welke zij in België bezit ten, vrij door middel van telegra fische overschrijvingen tegen stortingen van dollars in 'dé Ver enigde Staten. De Britse avondbladen voor spelden Woensdag, dat het Britse vleesrantsoen in de ko mende paar weken opnieuw verlaagd zal worden. Op het ogenblik kan per persoon per week voor een bedrag van 12 pence aan vlees gekocht wor den. Volgens de voorspellingen zou dit bedrag tot 10 pence per week verlaagd worden en ten slotte zelfs misschien tot 8 pen ce per week. Het vleesrantsoen was in Engeland nooit kleiner dan een shilling per week. Het Ministerie voor de Voed selvoorziening weigerde zich over deze kwestie uit te laten. De parlementaire secretaresse van het Britse ministerie voor de voedselvoorziening heeft Donder dag in het Lagerhuis medegedeeld dat met ingang van 27 Maart a.s. het vleesrantsoen verlaagd za' worden, zodat per persoon per week voor een bedrag Tan 10 pence aan vlees gekocht zal mo gen worden. Totdusverre had het rantsoen een waarde van 12 pence (één shilling) Als reden werd genoemd het feit, dat „de aanvoer uit Argen tinië niet verbeterd is". De Britse ambassadeur in Argentinië heeft opdracht ontvangen „druk op de Argentijnse regering uit te oefe nen, teneinde de verscheping-en bespoedigd te krijgen". In de laatste vier maanden Tan 1948 ontving Engeland slechts 51.500 ton vlees uit Argentinië in plaats van de 130.000 ton die het verwacht had te zullen ont- j vangen. De Britse Labourpartij heeft de tussentijdse verkiezing te Somerby gewonnen. De Labour-candidaat Douglas Houghton verwierf 18.606 stem men en de Conservatieve, kolo nel Byran, 16.454. De zetel, die vacant kwam doordat Belcher zich terugtrok, was in 1945 met 17.710 stemmen door hem voor Labour gewon- Volgens de New-York Daily Mirror wordt door een onder grondse organisatie hulp ver leend aan anti-communistische Polen, die naar Amerika wen sen uit te wijken. Wanneer een Pools schip de haven van New- York binnenkomt, aldus het blad, staat er een vertegenwoor diger van een Pools immigratie comité gereed om desgewenst aan de binnenkomende Polen voorlichting te geven bij 't zoe ken naar 'n onderkomen. In de laatste twee jaar zou het comi té een 4500 Poolse immigranten geholpen hebben een bestaan te vinden in Amerika. Leider van 't comité is Pater Felix Burant. nen. De toenmalige conserva tieve candidaat, McCorquodale kreeg toen 10.777 stemmen eri de Liberale 6.373. (Belcher had zich terugge trokken, toen hij door een be weerd corruptieschandaal was gecompromitteerd. Het tribu naal, dat een onderzoek instel de, oefende critiek op Belcher als parlementair secretaris van Reuter merkt op, dat de kwes- tie-Belcher blijkbaar geen ave rechtse uitwerking op de kie zers hegft gehad. De naam Belcher werd tij dens de verkiezingscampagne met genoemd. Zowel de La bour- als de Conservatieve can didaat hielden zich op dit punt aan een „gentlemens agree ment". Een troep zwarte kraaien te Giessen-Nieuwkerk viel in de weide van een landbouwer een groepje lammeren aan. Een van de lammeren werd hierbij zo toegetakeld, dat het dood bleef liggen. Van twee andere lamme ren werden de ogen uitgepikt. In de Aiblasserwaard komt het meermalen voor, dat eksters en zwarte kraaien lammeren in de wei aanvallen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1