1 Dameshoeden BIM EN HET GRIJZE POEDER Commentaar op Benelux-conferentie Afwikkeling geidzuivering Aanbesteding Dames! K over het Atlantisch Pact Ie unificatie ur wint opnieuw tussentijdse verkiezing SPORTNIEUWS NOBELS-MOLDUCCI Wat brenet de Radio? Vrije prijzen voor Gort Vrijlating rokersartikelen Vrije prijs voor Nederlands bier DE „B 3S" Moeder verbergt 14-jarige zoon voor de wereld Wetsontwerp financiële steun Voogdijraden Drie bollanzondagen voor Autorijders Spoedig vredesonderhandelingen in China IM a.4a ee wisselkoerser» lelgische frank? Het vleesrantsoen in Engeland ??■-, Verlaging van het Britse vleesrantsoen Portugal en het pact Demonstraties in Italië Manifest van Italiaans Vakverbond Hulp anti-communistisch Polen PRWSRESGHIKKINGEN. De Staatscourant van gisteren bevat onder meer een uitvoering deviezen-reisbeschikking 1949; de iprijBenbesctikking stalling auto mobielen 1949; een wijziging prij- zenfceeehikking monteurswerk- zaaanjheden automobiel- en motor rijwielreparatiebedrijf 1947 No 2 en een eerste wijziging van de re geling van lonen en andere ar beidsvoorwaarden voor de bloem kwekerij. Het ligt in de bedoeling de gort- pelierijen binnenkort op aanvraag met grondstoffen te bevoorraden, zodat dan van schaarste geen sprake meer zal zijn. Daar boven dien de verkoop van gort in con currentie met havermout moet geschieden, waarvan de voorzie ning eveneens zeer ruim is, heeft die overheid besloten blijkens publicaties in de Nederl. Staats courant van 11 Maart j.l. en het Voedselvoorzieningsblad van eer gisteren de maximumprijsrege- 'ing voor gort op te heffen. Voor prijsstijgingen behoeft cxm boven genoemde redenen geen vrees te bestaan, zo vernemen wij, van de rijde van 't ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. Met ingang van 14 Maart '49 zijn de prijzen van tabakspijpen, sigarenaanstekers en de hierbij behorende vuursteentjes niet meer gebonden aan enig prijsvoor- schorift. Voor Nederlands hier gelden met ingang gisteren geen maxi mumprijzen meer voor de verkoop in fust of flessen, blijkens een pu blicatie in de Nederlandse Staats courant van 11 Maart j.l. en in 't Voedselvoorzieninigsblad van eer gisteren. Aangezien tén aanzien van bier w schaarste geen sprake meer is, behoeft voor prijsstijging niet gevreesd te worden. Voor bier per glas of fles voor verbruik ter plaatse van verkoop bijwen de bestaande maximumprij zen voorshands gehandhaafd. Het verluidt, dat de leiding van de Amerikaanse luchtmacht heeft verklaard, dat de nieuwe „B-36" bommenwerper, die juist een bombardementsvlucht over een afstand van ongeveer 15.000 kilometer heeft uitgevoerd, practisch niet door jachtvlieg tuigen kan worden onderschept, terwijl het ook bijna onmoge lijk is het toestel door middel van luchtdoelartillerie omlaag te halen. Een rapport in deze geest zou zijn uitgebracht aan de com missie, waarin de chefs der sta ven van de Amerikaanse strijd krachten zitting hebben. Naar verluidt, wordt in dit rapport verklaard, dat de „B-36" voor zover bekend het enige militaire vliegtuig is, dat in staat is op een hoogte van een 13 kilome ter of hoger op doelmatige wij ze te opereren. ,,Het zou prachtig zijin als je mijn geweten tot zwijgen kon brengen", riep de Sheik geestdrif tig tegen Basli. „AJs het niet lukt, zou het je wel eens de kop kun nen kosten". „Nooit hen ik zeker der geweest van mijn hoofd" ant woordde Basli terwijl hij toebe reidselen begon te treffen voor het gereedmaken van een ditmaal openlijk toegediende eerlijkheids poeder. Het ontging Basli daarbij, dat een paar sluwe ogen van een schuilhoek uit .al zijn bewegingen nauwlettend volgden. Het was jammer voor de arme Fatima dat Bim zo geweldig kon hollen. Bim was de poort van het paleis al gepasseerd, toen Fatima DONDERDAG 17 MAART. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 3.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Muziek houdt fit; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10 45 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12.03 Zang en piano; 12.33 Orkest KI. van Beeok; l.OO Nieuws; 1.25 Gram.; 1.45 Roer- omme; 2.00 Marinierskapel; 2 40 Causerie; 3.00 Gram.; 3.15 Ka merorkest; 4.00 Bijbellezing; 4.45 Gram.; 5.00 Radio-journaal5.30 Koor; 6.00 Leger des Heils; 615 Land- en Tuinbouw; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7.00 Nieuws; 7.15 Ned. organisten; 7.30 Act. geluid; 7.45 Causerie; 8 00 Nieuws; 8.15 Daar zit pit in; 9.30 Familiecompetitie; 10.00 Gram.; 10.05 De vaart der volken; 10.25 Piano; 10.45 Avond overdenking; 11.00 Nieuws; 11.45 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 815 Ochtendvaria; 9.00 Gram. 10.00 Morgenwijding; 10.15 Ar beidsvitaminen; 10.50 Kleutertje luistert; 11.00 Ochtendconcert; 11.45 Causerie; 12.00 Orgel; 12.38 De Speeldoos; 1.00 Nieuws; 1.20 Gram.; 2 00 Lezing; 2.15 Solisten- concert; 3.00 Voor zieken en ge zonden; 4.00 Van vier tot vijf; 5.00 Kaleidoscoop5.20 Welk dier deze week; 5.30 Tips voor modelvlieg tuigbouwers; 5.50 Wat wil je we ten; 6.00 Nieuws; 6.30 Musette- orkest; 7.00 Radiostrip; 7 10 Avondschool voor jong en oud; 7.45 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Concertgebouw; 10.00 Causerie; 10.15 Dixie-land; 10.45 Gram.; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. jongen, Gerald geheten, „eruit zag als een wild beest". Zijn haar hing in een verwarde massa op zijn schouders neer en zijn broodma gere benen waren krom, als ge volg van Engelse ziekte. De jon gen liep op blote voeten. Hij was gekleed in twee jurken van zijn zuster. Door de politie werd medege deeld, dat de moeder van de jon gen, mevrouw Sullivan, het be staan van dit kind zelfs voor haar twee zoons van 19 en 20 jaar, die heide bij de marine dienst doen, verborgen had gehouden. Een van de zoons verklaarde tegenover de politie: „Wij hebben altijd van de gesloten kamer afgeweten, doch wij hebben nooit geweten, wat hem bijna had ingehaald. Fatima dacht er echter niet aan, Bim aan zijn lot over te laten in het hol van de leeuw. Juist toen Bim op het punt stond de zaal waar Basli met de Sheik bezig was, binnen te rennen, werd hij door de sterke arm van één der wachters gegre pen. „Help", riep Fatima angstig. „Help', riep ook Bim benauwd. zich daarin bevond." De „wilde jongen" wist niet of hij een jongen of een meisje was. Hij kon de politie maar heel wei nig vertellen, waarbij hij zich slechts in gebroken zinnen kon uiten. De jongen scheen verbaasd te staan over de buitenwereld. Wij lieten hem een appel en een si naasappel zien en hij verklaarde nog nimmer iets dergelijks te héb ben gezien. Hij! keek naar een kat en vroeg, wat dat was, aldus de politie. Mevrouw Sullivan bekende, zich aan verwaarlozing schuldig te hebben gemaakt. Zij moest 2000 dollar borgtocht betalen. Haar zaak komt Woensdag a.s. voor. Een bevreesde, 14-jarige „wilde jongen" te Boston wist Maandag vanuit een afgesloten kamer naar de buitenwereld te ontsnappen. Volgens de politie heeft zijn moe der hem gedurende tien jaar in de kamer opgesloten gehouden. Zij heeft dit gedaan, omdat het kind onwettig was en zij wilde niet „dat het schande zou brengen over de anderen". De kapitein der politietroepen Francis Russel, verklaarde dat dé In de tweede uitvoeringsbe schikking wet afwikkeling geid zuivering, welke gisteren in het Staatsblad is opgenomen, heeft de Minister van Financiën de regelen vastgesteld, volgens welke de Nederlandse Bank ten behoeve van bepaalde houders van een optierekening vergun ning kan verlenen tot het over boeken op een beleggingsreke ning van een bedrag, dat het algemene maximum van ƒ3500 te boven gaat. Een dergelijke vergunning voor overboeking kan worden verleend voor tegoeden op op tierekening, welke uitstaan op een in de beschikking omschre ven spaarrekening of deposito rekening, daterende van 30 Juni 1939 en sedertdien onafgebroken staande ten name van dezelfde houder. Bij de toepassing van deze faciliteit zal worden uitgegaan van de stand van de spaarreke ning of de depositorekening per 30 Juni 1939 met dien verstan de, dat bijboeking op optie rekening, teneinde tot een gro ter bedrag van de faciliteit te kunnen profiteren, wordt uit gesloten en in geen geval ver gunning wordt verleend tot een groter bedrag dan 10.000. Van het aldus berekende be drag wordt het eventueel reeds ten laste varj dezelfde optie rekening op beleggingsrekening overgeschreven tegoed afgetrok ken. In verband hiermede is tevens bepaald, dat in afwijking van het in de wet afwikkeling geid zuivering gestelde, n.l, dat overboeking van een bedrag naar beleggingsrekening ten laste van een optierekening slechts eenmaal mag plaats vinden een dergelijke over boeking ten laste van dezelfde optierekening krachtens een hier bedoelde vergunning nog maals mag worden verricht. In een nota naar aanleidina van het verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer doelt de Minister van Justitie o.a. mede, dat een wetsontwerp tot verhoging van de voor bijzondere financiële steun aan voogdijver enigingen uitgetrokken post (art. 115, algemeen subsidie) in verge vorderde staat van voorbereiding is. Het zal, naar de Minister ver trouwt, binnen zeer korte tijd bij de Tweede Kamer kunnen worden ingediend. De Minister van Verkeer en Waterstaat heeft hekend ge maakt, dat op de Zondagen 17 April (le Paasdag), 1 Mei en 8 Mei 1949 ontheffing zal worden verleend van het Zondagsrijver bod voor motorrijtuigen, zulks teneinde het brengen van een be zoek aan de gedeelten van ons land, waar bollenvelden of boom gaarden in boei staan mogelijk te maken. In commentaar op de confe rentie van de Ministers der Be nelux te Den Haag schrijft het Katholieke blad „La Libre Bel- gique" dat in het protocol dui delijk is tot uitdrukking ge bracht, dat de ontwikkeling tot; een Economische Unie slechts mogelijk is met behulp van het glan-Marshall. In diplomatieke ewoordingen is ondubbelzinnig tot uitdrukking gebracht, dat inderdaad deze hulp Nederland in verband met de Indonesische kwestie werd onthouden, het gehele probleem van de Bel- gisch-Luxembuijgs-Nederlandse samenwerking herzien zou moe- worden. Een verheugend feit noemt „La Libre Belgique" de aange kondigde opheffing van de tex tieldistributie in Nederland en de invoer van Belgische textiel. Hoewel nog geen enkele datum werd genoemd, is het blad van oordeel dat één en ander nog voor het einde, van 1949 zal ge schieden. Hoewel „La Libre België" dit een belangrijke voor uitgang vindt, betreurt het blad, dat het gebeurt ten koste van nieuwe credieten aan Neder land. De Katholiekè „Nieuwe Gids" schrijft, dat deze credieten eigenlijk een aanvuiiflg van de Marshall-hulp zijn, teneinde te geraken tot de omwisselbaar- heid van de gulden en frank, de „conditio sine qua non" voor de Economische Unie. Of de eco nomische en monetaire sane ring tijdens de voor-unie een feit zal worden, hangt, aldus het blad, af van de mate van inspanning, die Nederland zich zal getroosten. Op internationaal plan zal de jongste Benelux-conferentie, zo schrijft de „Nieuwe Gids" ten slotte, een zeer grote weerslag hebben. „Onze drie landen heb ben de wereld getoond, dat in ternationale samenwerking een werkelijkheid kan worden, in dien het juiste klimaat wordt geschapen en indien men de moed heeft de schijnbaar on- overkomenlijke hinderpalen uit de -weg te ruimen". Het communistische blad „Le Drapeau Rouge" is van oordeel dat het enige, wat met zeker heid uit het in Den Haag opge stelde protocol blijkt, is, dat „België zal voortgaan met het verlenen van credieten aan de Nederlandse imperialisten". Voor de Nederlandse arbei dende klasse, aldus het blad, zal de Benelux een vermindering van de koopkracht betekenen." De Liberale „Nouvelle Gazet- te" (Charleroi) acht het abso luut noodzakelijk, dat in de bij zondere commisie. welke belast zal worden met het oplossen van de problemen der Econo mische Unie, ook Waalse ver tegenwoordigers zitting krijgen. „Het is n.l. ongewenst", aldus het blad, „dat Antwerpenaren tot taak krijgen de belangen van Luik te behartigen". „Hetzelfde geldt", zo merkt de „Nouvelle Gazette" verder op, „voor de op te richten consultatieve econo mische commisie der drie lan den". Nadat het Liberale blad „Het Laatste Nieuws" gewezen heeft op de betekenis van de Haagse conferentie spreekt het nog eens zijn teleurstelling uit over de stiefmoederlijke wijze, waarop de Nederlandse taal is behan deld. „De Belgische Ministers hadden hun best moeten doen aan beide talen, en dit in het bijzonder in het officiële ge deelte, dezelfde rechten te doen wedervaren." Generaal Ho Ying Tsjin, de nieuwe Premier van China, heeft gisteren tegenover Chinese ver slaggevers meegedeeld, d!at de vredesonderhandelingen met de communisten spoedig zullen be ginnen. Met nadruik verklaarde hij, dat China „een redelijke vrede moet hebben, die voor beide partijen aanvaardbaar is". Alleen dan kon de vrede blijvend zijn. De buiten landse politiek van zijn regering zou er een zijn van vriendschap met alle landen. De generaal verklaarde, dat hij zijn ministers nog niet definitief had gekozen, omdat hij wachtte op de aanbevelingen van de wetge vende joean en ook, omdat vele belangrijke personen afwezig wa ren. Sommigen bevonden zich in Kanton. DAMMEN. Wintercompetitie Zwart Wit. Maandagavond vond te Zaam- slag de eindwedstrijd plaats van de Damclub „Zwart-Wit". De uitslag van de competitie voor dit seizoen is als volgt: J- de Pooter Pz. 27 p., J. Smal- legange 22 p., w. Lensen 19 p., J. M. de Pooter 18 p., M. Wisse 18 p., M. de Pooter 16 p., A. Ha melink 14 p., F. de Jonge 13 p., M. de Bruijne 11 p. en D. de Jon ge 8 p. De heer J. de Pooter is win naar geworden. Dit is reeds de derde maal in successie, dat hij de eerste plaats bezet. De stand in groep 2 ziet er als volgt uit: C. van -Tatenhove 30 p., P A van Driel 19 p., H. Gort 19 p.| C. de Jonge 18 p., p. de Vos 14 p., J. van de Velde 11 p„ chr van Cadsand 11 p.; j. de Pooter 10 p. en H. Koekkoek 4 p. Heden is tot onze grote droefheid, zacht en kalm, van ons heengegaan on ze innig geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, Broeder, Behuwdbroeder en Oom, AN TH O ME RIEMENS, in de leeftijd van 69 jaar. Uit aller naam, SARA ADR- RIEMENS- KIEL Temeuzen, 14 Maart '49- Donze-Visserstraat 13- Op 12 Maart j.l. is op 44-jarige leeftijd over leden ons trouw en me delevend bestuurslid CHRIS HEMDE. De Buurtver. „Spui", M. ZEGiBRS, Voorzitter P. J. v. FRAEJJEN- HOVE, Secr. Vrijdag 18 Maart hoopt onze lieve Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, SUZANNA SARA MAAS, geboren Kolgn, haar 60ste Geboortedag te herdenken. Dat zij nog lang voor ons gespaard, mag blijven, is ons a Her wens. Middelburg - G. RIJERS rS. RIJERS—MAAS en Kinderen m-s- „Schwarzwald'1 D. SCHOUTEN C. SCHOUTEN—MAAS en kinderen m.s. „Vertrouwen": R. VAN DER STEEG J. VAN DER STEEG— MAAS en Kind Hoek: L. BERWALD F. BERWALDMAAS en Kinderen m-s- „Trio": D. VAN LEUVEN J. VAN LEUVEN- MAAS en Kind Hoek: G. MAAS S- MAAS Hoek, Wulpenbek C 51- (Post Terneuzen.) Het Bestuur dier Water kering van de Calamiteuze ADORNISPOLDER zal op Vrijdag 8 April 1949, voormiddags 10 uur, in de Stadsherberg bij de heer P. Cornells te Nieuwvliet, in het openbaar, onder na dere goedkeuring, aanbe steden Het herstel, de vemieu-. wing en het onderhoud tot 30 April 1950, der waterkerende werken van de polder. Aanbesteding volgens par. 2 der in 1942 gewijzigde A.B, Bestek en nota van in lichtingen ter inzage van 25 Maart af bij de Water bouwkundige te Cadzand. Het bestek is van ge melde datum verkrijgbaar bij de Secretaris-Ontvan ger ad 1,— afgehaald, of ƒ1,10 per post. Aanwijzing uitsluitend op 2 April, voorm. 10 uur, bij P. Cornells voornoemd De inschrijvingen mogen op ohgezegeld papier wor den gesteld- Het Bestuur voornoemd, ADR. BRAKMAN, Voorzitter. P. BRAKMAN. Secr.-Ontvanger. Nieuwvliet, 16 Maart 1949. Onze voorjaarscollectle Is gereld. MODEHUIS Noordstraat, Terneuzen entleprija: n 10 ct.; minimum .dvertentie 1,50. tng advertenties i namiddags 4 uur k kl advertenties: els 60 ct.; Iedere neer 12 cent. Ver- ig: Brieven onder xeau van dit Blad it meer. <r kwartaal. ZON- EN MAANSTA MUM 1949 Zon M&aa Mrt. Opk. Ortd. Opk. Oh. 18 6.49 18.49 19 6.46 18.50 033 20 6.44 18.52 1.59 *.02 21 6.42 18.54 3.15 •.44 22 6 40 18.56 4.14 23 6.38 18.57 4.58 U.S1 24 6.35 18.39 5-27 LX.44 25 6.33 19.01 548 I4u*l 26 6.30 19.02 6.03 15.34 27 6.28 19.04 6.15 14.4C te Minister-Presi- heeft Donderdag- uiteenzetting ge- Senaats- en Ka- van Nationale over het ontwerp itische Pact. le geen antwoord i gestelde vragen, ldus zeide hij, „er ;arantie is dat be- geen indiscreties L." an de bijeenkomst en Kamercommis- uitenlandse Zaken Pierard tegenover en verklaard, dat lantische Pact be- 't op het Europese Ie ondertekenende Noord-Atlantische inbegrip van de Frans-Noord-Afri- 1 en de Westelijke es van Oostenrijk ie Congo valt dus de bepalingen van eer Pierard verder eeft Spaak tijdens st van de commis- leeld, dat dé tekst heden zal worden ,akt. De eerste Mi lde het een uniek bepalingen van een ,ct worden bekend is de Fernig wees overeenkomst in- icatie op 1 April a.s. moet worden en Nederlandse Eerste ledgekeurd. Brunfaut (K.V.P.) niet in dienst van dse Eerste Kamer" talrijke banken), el van de heer Bo- eund werd door de :t (K.V.P.)wordt enomen. De stem- et wetsontwerp zal :n week geschieden. ral Reserve Bank" k opgehouden haar te verlenen aan de elkoers van de Belgi an* de berekening der u. wordt In doorgaans ichte kringen be de voorbode voor een ran twee wisselkoer- munt, nogelijkheid wordt in ringen niet gunstig doch de importeurs '.rlei bezwaar tegen fel, welke een verla- prijs van in België deren tot gevolg kan nal of Commerce" S vaststelling van 'n wisselkoers bij het l valutafonds geen tal zal vinden, verneemt men, dat niet nodig is in het Jelgisohe bankibiljet- >pen, om te profite- euwe beschikkingen an de aankoop van deren. terkopen de Ameri- Icen de Belgische zij in België bezit- middel van telegra- chrijvingen tegen 1 dollars in dte Ver- gemaakt voordat onderteken ervan is geschied. Spaak onderstreepte het vr - delievende karakter van het Pact en verklaarde van oordeel te zijn dat dit niet in strüd is met het Engels-Russisch® en Frans-Russische verdrag. Het Pact is getekend voor een tijd van 20 jaar, met de mogelijk heid van een herziening na 10 jaar. Spaak had verklaard, dat de verdragsluitende partijen ziek verplichten tot onderling be raad, zo spoedig als zij van me ning zouden zijn, dat de inter nationale toestand gevaarlijk werd. Een gewapende aanval op een lidstaat zal worden be schouwd als agressie tegen de ondertekenende mogendheden. In geval van een dergelijke aanval, zo had Spaak gezegd, verplichten de verdragsluitende partijen zich tot onmiddellijke bijstand aan het slachtoffer, dóch het Atlantische Pact bevat geen verplichting, dat deze bij stand noodzakelijkerwijze ge wapende hulp inhoudt. Afgevaardigden van de Cfaris- •telijke Volkspartij stelden voor om geen details van de impli caties onder het Pact in de commissie bekend te maken zo lang er communistische ledeir aanwezig waren. Van Cauwelaart, de president van de gezamelijke commissies van Senaat en Kamer, die zelf ook tot de C.V.P. behoort, wei gerde de motie in overweging te nemen. Een Katholiek lid van de com missie, verklaarde na de verga dering, dat Spaak geweigerd had zekere vragen te beant woorden. Het lid wilde niet zeg gen welke deze vragen waren. Hij zeide, dat Spaak erop had gezinspeeld, dat de aanwezig heid van communisten hem be lette op deze vragen te antwoor den. De Britse avondbladen voor spelden Woensdag, dat het Britse vleesrantsoen m de ko mende paar weken opnieuw verlaagd zal worden. Op het ogenblik kan per persoon per week voor een bedrag van 12 pence aan vlees gekocht wor den. Volgens de voorspellingen zou dit bedrag tot 10 pence per week verlaagd worden en ten slotte zelfs misschien tot 8 pen ce per week. Het vleesrantsoen was in Engeland nooit kleiner dan een shilling per week. Het Ministerie voor de Voed selvoorziening weigerde zich over deze kwestie uit te laten De parlementaire secretaresse van het Britse ministerie voor de voedselvoorziening heeft Donder dag in het Lagerhuis medegedeeld dat met ingang van 27 Maart a.s. het vleesrantsoen verlaagd za' worden, zodat per persoon per week voor een bedrag van 10 pence aan vlees gekocht zal mo gen worden. Totdusverre had het rantsoen een waarde van 12 pence (één shillings Als reden werd genoemd het feit, dat „de aanvoer uit Argen tinië niet verbeterd is". De Britse ambassadeur in Argentinië heeft opdracht ontvangen „druk op de Argentijnse regering uit te oefe nen, teneinde de verschepingen bespoedigd te krijgen". En de laatste vier maanden van 1948 ontving Engeland slechts 51.500 ton vlees uit Argentinië :n plaats van de 130.000 ton die 'iet verwacht had te zullen ont- I vangen. enigde Staten een nlan hebben verworpen, dat in December 1948 door de commissie was uit gewerkt. In dit plan dat door Enge land, de Sowjet-Unie en Frank rijk als een basis voor bespre kingen was aanvaard werd voorzien in een opheffing van de blokkade, welke gepaard zou gaan met het invoeren van de _Sow jet-Russische Mark" in ge heel Berlijn. Aan de autoritei- De Portugese regering wisselt reeds enkele maanden met En geland en de V. S. van gedach ten over het Atlantisch Pact, zo wordt van bevoegde ziide te Lissabon verklaard. De Portu gese regering is op de hoogte gehouden van het verloop der onderhandelingen in Washing ton en heeft op enkele punten om opheldering verzocht. Berlijn en in de Sowjet-Russi- sche zone van Duitsland in een bepaalde verhouding te doen geschieden. Engeland en Frankrijk had den gelijkluidende commentaren op het plan ingediend, waarin zij gedetailleerde amendemen ten hadden verwerkt, doch zij hadden zich „accoord verklaard met de algemene opzet" ervan. De Verenigde Stateij hadden het plan verworpen; z;j hadden in een memorandum verklaard, dat de splitsing te Berlijn reeds te ver was gegaan, om nog een controle der vier bezettende mo gendheden over het geldwezen en de handel van de stad mo gelijk te maken. Nadat de commissie van „neu trale deskundigen" te Parijs en te Geneve 70 vergaderingen had gehouden, stelde zij de Veilig heidsraad op 11 Februari j 1. van haar falen in kennis. Het rapport van de commissie werd Donderdagavond gelijktijdig te Lake Success en te Genève ge publiceerd. vaKverenigingsinternationaie in het leven te roepen. Deze beslissing werd met al gemene stemmen aangenomen. De Romeinse afdeling van bet onder communistische leiding staande Italiaanse vakverbond heeft de arbeiders van Rome op geroepen tot een staking van een uur als protest tegen het Atlan tische pact. Gedurende dit uur zullen spre kers over „de gevaren, die uit het pact voortvloeien," spreken. Tram- en huspersoneel werd verzocht om gisteren te 5 uur een kwartier lang hun voertuigen stil te zetten. De leiders noemden deze oproep een „eerste protest". De onafhankelijke vakbeweging heeft haar leden opgeroepen niet aan deze „politieke staking" deel te nemen. digden „de Rode Vlag" Te zin gen. De Gasperi was gedwongen zijn voorgenomen rede tot dé helft te bekorten. Hij zei, dat het niet tegen de Sowjet-Unie ging, maar tegen de leer van de „Bolsjewistische Partij" en tegen de Cominform, die niet alleen tegen het plan-Marshall streed, maar in Italië en Frank rijk „optrad als een speciale subcommissie voor interne ac tie". Tijdens communistische uit roepen als „leugenaar", „idioot" en „ga weg" zei De Gasperi: „Niemand wenst oorlog met de Sowjet-Unie, maar de kwestie is of de Italianen, wanneer hun land wordt aangevallen, ver plicht zijn het te verdedigen of het recht hebben te deserteren". Communistische afgevaardig den onderbreken met uitroepen als „moordenaars"en „misda digers" het stormachtige debat in de Italiaanse Kamer over het Atlantisch Pact toen be kendgemaakt werd, dat Donder- Het bestuur van het Italiaans Vakverbond heeft een manifest uitgegeven, waarin wordt ver klaard, dat het Atlantisch pact een nieuwe oorlog dreigt te ont ketenen, waarin Italië het voor naamste slagveld en slachtoffer zou zijn. Het manifest doet een beroep op het Italiaanse volk gemeen schappelijk zijn vastbeslotenheid om de vrede te bewaren te tonen. Met dé publicatie van het mani fest is de campagne van uiterst links tegen het pact begonnen. Op muren en straten waren met kalk leuzen geschreven waar in het pact wordt af gekeurd. De arbeiders op scheepswerven en in andere industrieën te Genua heb ben gisterenmorgen een protest staking gehouden. onnen. kandidaat Douglas erwierf 18.606 stern- Conservatieve, kolo- 16.454. L/C ZiCl/cl, die vacant kwam doordat Belcher zich terugtrok, was in 1945 met 17.710 stemmen door hem voor Labour gewon- Labourpartij heeft nen. De toenmalige conserva- ise verkiezing te tieve candidaat, McCorquodale kreeg toen 10.777 stemmen en de Liberale 6.373. (Belcher had zich terugge trokken, toen hij door een be weerd corruptieschandaal was gecompromitteerd. Het tribu naal, dat een onderzoek instel de, oefende critiek op Belcher als parlementair secretaris van Rid' ARP.)61"16 Van HandeL Reuter merkt op, dat de kwes- tie-Belcher blijkbaar geen ave rechtse uitwerking op de kie zers he^ft gehad. De naam Belcher werd tij- dens de verkiezingscampasme niet genoemd. Zowel de La- Conservatieve can didaat hielden zich op dit punt aan een „gentlemens ment". Volgens de New-York Daily Mirror wordt door een onder grondse organisatie hulp ver leend aan anti-communistische Polen, die naar Amerika wen sen uit te wijken. Wanneer een Pools schip de haven van New- York binnenkomt, aldus het blad, staat er een vertegenwoor diger van een Pools immigratie comité gereed om desgewenst aan de binnenkomende Polen voorlichting te geven bij 't zoe ken naar 'n onderkomen. In de laatste twee jaar zou het comi té een 4500 Poolse immigranten geholpen hebben een bestaan te vinden in Amerika. Leider van 't comité is Pater Felix Burant. agree- Een troep zwarte kraaien te Giessen-Nieuwkerk viel in de weide van een landbouwer een groepje lammeren aan. Een van de lammeren werd hierbij zo toegetakeld, dat het dood bleef liggen. Van twee andere lamme ren werden de ogen uitgepikt. In de Alblasserwaard komt het meermalen voor, dat eksters en zwarte kraaien lammeren in de wei aanvallen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3