Besprekingen over de ontmanteling over het Atlantisch Pact ur wint opnieuw tussentijdse verkiezing Standpunt EL F. 0. inzake Canadese voorstel Demonstraties tegen Atlantisch pact in Italië Het Oostenrijkse vredesverdrag REDE VAN LIE Ie unificatie WOENSDAG 16 MAART 1949. Reactie op behandeling Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad MONTGOMERY dringt aan op terugzending Nederlandse troepen uit Indonesië Verklaring van T. U. C. Zitting Opperste^Sowjet geëindigd Sanapirin bevrijdt U van kon en pijn! De strijd in China Doet Uw handen goed De toestand bij Akaba Vermindering E. C. A.- toewijzingen voor Nederland Britse officieren uit Rangoon gewezen Portugal en het pact Demonstraties in Italië Interplanetair verkeer mogelijk Demonstratie tegen Josjida BRAND TE OAKLAND ee wisselkoersen lelgische fr»nk? Het vleesrantsoen In Engeland Verlaging van het Britse vleesrantsoen Manifest van Italiaans Vakverbond Huip anti-communistisch Polen Red' uïpf'6 van Ha110®1- Frankering Mg Abonnement: Temeuzen WEERSVERWACHTING, ■nedegedeeld door het K N.M.I, be De Bilt, geldig van Woens- <J»goehtend tot -avond. Later opklarend. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen. Later wisse lend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind tus sen Naordlwest en Zuidwest. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1065 Advertentieprijs per mm 10 ct.rmnisnunf per advertentie 1^56» Inzending advertenties tot des namiddags 3 our. Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven ond«r nr. Bureau van dit Bbul 10 cent meer. Verschijnt dagelijks DrnkkerU N.V,. Firma P. J- van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal- beslissing van de Veiligheidsraad beken- Sodra de ig d zal zijn, zal de bijeenkomst federaal overleg weer vergaderen, aldus meldt het Chinese dagblad Keng Po", volgens hetwelk de B F. O. haar houding zal laten afhangen van die van de Vei ligheidsraad. Het blad schrijft verder: „In een gesprek met een woordvoerder der B. F. O. heb ben wij vernomen dat, wanneer de door Canada voorgestelde re solutie door de Veiligheidsraad wordt aangenomen, de delega tie van Oost-Indonesië aan de B. F. O. een resolutie zal voor stellen, waarin wordt verzocht, te Batavia voorbesprekingen te houden tussen de Republiek, de B. F. O. en de regering van In donesië als vertegenwoordigster van de Nederlandse regering. Indien de B. F. O. dit voorstel zal aannemen, zal dit de eerste bespreking zijn tussen deze drie groepen". Toorts vernam het blad, dat „de delegatie voor de Ronde tafelconferentie uit één Indone sische delegatie zal bestaan en niet uit een Republikeinse en een B.F.O.-delegatie, zoals door Deo Haag werd voorgesteld." Desgevraagd gaf men in welr «gelichte kringen als volgt zijn mening weer over de jongste behandeling van de Indonesi sche kwestie in de Veiligheids raad; het stemt tot voldoening dat blijkbaar in de kringen van de Veiligheidsraad de redelijk heid van de door Nederland naar voren gebrachte argumen ten zoais deze door Dr. Van Royen vorige week naar voren zfjn gebracht wordt ingezien. Nederland zal het zijne doen om te komen tot een vreedzame oplossing der moeilijkheden en vertrouwt erop, dat de voorbe spreking in Indonesië het pad sal effenen dat tot een spoe dige bijeenroeping van alle ge sprekspartners der Rondetafel conferentie leidt, zodat een voor alle betrokkenen bevredigende oplossing spoedig kan worden verwacht. De correspondent van de New York Times. B. Welles, meldt uit Londen, dat op de conferentie die op het ogenblik te Londen wordt gehouden door de vijf Ministers van Buitenlandse Za ken van de West-Europese Unie en hun adviseurs, de positie van Nederland in verband met de Indonesische kwestie een on derwerp van diepgaand overleg is geweest. Volgens deze correspondent zou Veldmaarschalk Montgo mery in de afgelopen maanden op de Nederlandse regering een zeer sterke aandrang hebben geoefend om, zo spoedig als zulks maar enigszins mogelijk is, een groot gedeelte van de 80.000 man sterke Nederlandse troepenmacht in Indonesië naar Nederland te doen repatriëren. Naar aanleiding van dit laat ste verneemt Aneta van be voegde zijde dat „Den Haag geen enkel voorstel in deze zin heeft gedaan. Instede daarvan is zowel aan de Republikeinse leiders als aan de B. F. O. me degedeeld dat, indien de afge vaardigden zoudengeraken tot de vorming van een Indonesi sche delegatie, dit de regering slechts aangenaam zou zijn. De algemene raad van het Britse Congres van Vakvereni gingen (T. U. C.) heeft in een rondschrijven aan alle aange sloten vakverenigingen de com munisten gewaarschuwd, dat zij uit de positif» zullen worden gezet, waarin zij invloed zouden kunnen uitoefenen op de poli tiek en activiteit van de vak verenigingen in de steden. Er zal 11a onderzoek eventueel wor den opgetreden tegen sommige plaatselijke vakverenigings raden. Deze raden zijn samen gesteld uit afgevaardigden van alle vakverenigingen in een stad en treden op als vertegen woordigers voor de georgani seerde vakverenigingen in de kleine plaatsen. De vijfde zitting van de Op perste Sowjet, welke door meer dan 1.000 afgevaardigden werd bijgewoond, is Maandag geëin digd met de slotbijeenkomst van de Raad van de Unie. De Raad van de nationalitei ten had reeds vroeger op de dag haar bezigheden beëindigd. De bijeenkomst van de Opper ste Sowjet was Maandag voor namelijk gewijd aan de bestu dering van de nieuwe begroting van de Unie. Tevens werd een lid van het praesidium van de Opperste Sowjet van zijn func tie ontheven. Dit was de presi dent van Wit-Rusland, Nikifor Yakolewitsj Natalewitsj. Als re den werd genoemd, dat hij niet meer in Wit-Rusland werkte. Wassili Iwanowitsj Kozlov volgt hem op. Een menigte van naar schat ting 20.000 personen heeft Maan dag in het centrum van. Tu rijn een demonstratie tegen het Atlantisch pact bijgewoond. De communistische senator Celeste Negarville verklaarde dat de volksmening tezamen met demo cratische methoden het zouden winnen van het parlement. Koket 4 50 tabl. 75 ct. in alle wei voorziene Apoth. en Drogisterijen. (Ingez. Med.) Volgens berichten uit Tsjin- Kianrr waren communistische troe pen gisteren in gevechten gewik keld met regeringsstrijdkrachten tadj Yitsjeng, in de omtrek van een der bruggehooföen van de rege ring aan de Noordelijke oever van de Yanigtse. Yitsjeng ligt 50 km ten Oosten van Nanking. Regeringstroepen te Tsjinikiang, dat 65 km ten Oosten van Nan king ligt, hebben gisteren een jonk tot zinken geibr acht, die poogde van de Noordelijke oever af de rivier over te steken. Tien personen zouden zijn verdronken. De plaatsvervangers van de vier Ministers van Buitenland se Zaken zijn er gisteren niet in geslaagd te besluiten over het volgende punt van bespre king, waardoor de conferentie over het Oostenrijkse vredes verdrag op haar dode punt bleef. De Sowjet-afgevaardigde, Za- roebin, handhaafde zijn afwij zende houding ten opzichte van het Britse plan om de waar borgen voor de Sloweense min derheden in Oostenrijk te ver sterken. Hij was bereid de be sprekingen over de grens, de herstelbetalingen en de minder- (Ingez. Med.) Volgens een in de „Times" op genomen bericht uit Amman heeft Generaal Majoor Glubb Pasja, bevelhebber van het Ara bisch legioen, bekend gemaakt, dat hij in het gebied van Akaba maar weinig troepen had, om dat Koning Abdoellah van Trans-Jordanië en het Arabisch legioen vertrouwden, dat Israël oprecht was in zijn verzekering van vredelievende bedoelingen De correspondent te Amman voegt hier aan toe: „Wat in de tokomst zal gebeuren is moeilijk te voorspellen. Doch het is dui delijk, dat vorming van een Is raëlische strijdmacht bij de Golf van Akaba de spanning in die mate zal verhogen, dat zich in cidenten kunnen voordoen tus sen de drie strijdmachten, die van Engeland. Trans-Jordanië en Israël, die thans langs een kustlijn van hoogstens 16 kilo meter lang geconcentreerd zijn". De Britse Minister van Bui tenlandse Zaken, Bevin, zijn Franse collega Robert Schuman en de Amerikaanse ambassa deur te Londen, Lewis Douglas, zullen, naar men verwacht, heden een poging doen om tot overeenstemming te komen over het aantal Duitse fabrie ken, dat van ontmanteling moet worden vrijgesteld, zo wordt uit gewoonlijk betrouw bare bron vernomen. Voorts werd meegedeeld, dat de besprekingen over de ont manteling en de lijst van ver boden Duitse industrieën Maan dagavond zijn begonnen na de tweede vergadering van de con sultatieve raad der Westerse Unie. Schuman, die Dinsdagavond naar Parijs zou terugkeren, zal thans vermoedelijk zijn vertrek uitstellen. Maandagavond, zo meent men in dip'omatieke kringen, heb-' ben de drie staatslieden ge poogd overeenstemmine te be reiken over het Amerikaanse voorstel om 167 faDrieKen in West-Duits'and van demontage vrij te stellen. Engeland en Frankrijk heb ben tot dusver hun goedkeuring gehecht aan de vrijstelling van 117 dezer fabrieken. Zij waren niet bereid de toekomst van de 50 andere te bespreken. Als men het niet gelijktijdig eens werd De E.CA. heeft Maandag een vermindering van de aankoop- machtigingen ten behoeve van Nederland bekend gemaakt met 1.658.000 dollar, n.l. voor Land- bouwtractoren uit Canada met 100.000 dollar, landbouwwerktui gen, met uitzondering van tracto ren, uit de Ver. Staten, met 1.752.000 dollar, landbouwwerk tuigen, met uitzondering van trac toren, uit Canada met 348.000 dol lar, voor ruwe olie en olieproduc ten uit Saoedi-Arabië, Bahrein, Koeweit, Irak en Iran met 72 000 dölar. over de lijst van verboden Duit se industrieën. De Amerikaanse regering heeft onlangs voorgesteld de Duitse scheepsbouw van de ver boden lijst af te voeren. Van bevoegde zijde wordt ver nomen, dat de Maandag door Bevin, Schuman en Douglas be gonnen besprekingen Dinsdag middag op het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen zijn voortgezet door hoge amb tenaren van de drie betrokken landen. 37 Britse officieren van de mili taire missie te Rangoon hebben bevel gekregen Birma te verlaten, daar premier Thankin Noe de me ning is toegedaan, dat zij door hun contact met de oproerige Ka rens zijn .besmet", zo meldt de Daily Express". De 37 officieren en hun gezin nen. samen 48 personen, zullen langs de zee en door de lucht naar Singapore worden overgebracht. heidsaanspraken te bespreken op basis van de vier punten van het Joego-Slavische compromis- plan. De Franse en Amerikaanse, plaatsvervangers verklaarden zich beide bereid de besprekin- gen op deze basis voort te zet- ten, ofschoon dit niet beteken de, dat zij de principes van het Joego-Slavische plan aanvaar- De Brit Majoriebanks oefende critiek op Zaroebins weigering om de Britse voorstellen zelfs maar in overweging te nemen. Hij verzocht de Sowjet-plaats- vervanger om een schriftelijke uiteenzetting van de gezichts punten der Sowjet-delegatie. Zaroebin achtte de zienswijze der Sow jet-Unie voldoende dui delijk. De plaatsvervangers verdaagden de conferentie tot heden. Dr. Ales Bebler, de Joego slavische onder-Minister van Buitenlandse Zaken, die de con ferentie der plaatsvervangers heeft bijgewoond, is Dinsdag uit Londen naar Belgrado te ruggekeerd. Dit heeft in diplo matieke kringen te Londen de mening versterkt, dat de be sprekingen over het staatsver drag met Oostenrijk opnieuw zijn doodgelopen en dat de con ferentie binnenkort zal worden verdaagd. In gewoonlijk welingelichte kringen wordt vernomen, dat Dr. Karl Bruger, de Oostenrijk se Minister van Buitenlandse Zaken, misschien deze week eveneens naar huis zal terug keren. Te Milaan stomen pantserwa gens van de politie gereed «>m tegen elke poging om grote de monstraties tegen het Atlantisch pact te houden op te kunnen tre den. Een aantal personen werd gearresteerd na botsingen met de politie, toen zij affiches, ge richt tegen het pact en de rege ring, welke door de prefectuur waren verboden, tegen öe muren plakten. Vijftien personen, onder wie twaalf politieagenten, werden Maandagavond gewond bij 'n ge vecht, dat te Napels uitbrak na een demonstratie tegen het Atlan tisch pact. Verscheidene duizenden perso nen namen aan iele demonstratie deel, tijdens welke sommigen ran hen rode vlaggen te voorschijn haalden en later trachtten een op tocht te houden door de hoofd straten. De politie dreef de de monstranten in zijstraten, waar verscheidene gevechten begonnen. De menigte werd tenslotte uiteen gedreven en de toestand in de stad weer rustig. (De gewonden werden naar het ziekenhuis over gebracht en een aantal demon stranten werd gearresteerd. Prof. Ludwig Enhard, direc teur van het Bizonaal Bureau voor economie, heeft Reuter mee gedeeld, dat de geheime bespre king der Duitse leiders te Godes- berg „in geen opzicht tegen de Westelijke mogendheden gericht is.''' De Italiaanse Minister voor de P.T.T. heeft medegedeeld, dat een vrouwelijke postbeambte, een zekere Agnese Tamagnini, gear resteerd is. Zij wordt er van be schuldigd buitenlandse post ont vreemd te hebben. Volgens ge woonlijk betrouwbare bron is zij lid van de communistische partij. „Het evenwicht van krachten tussen de beide tegenstanders ingeval van een conflict is bij na volmaakt, zodat het onmo gelijk schijnt, dat de een of de ander een beslissende overwin ning kan behalen", zo verklaar de Trygve Lie, secretaris-gene raal van de V. N„ tijdens een spreekbeurt in de universiteit van Maine. „Het bestaan van de V. N. is op zichzelf niet voldoende om een conflict te beletten, zo voegde hij er aan toe, doch die organisatie blijft niettemin de enige hoop om tot een vredelie vende regeling te komen. Het is in ieder geval de enige plaats waar Oost en West elkaar kun nen ontmoeten en hun geschil len aan het oordeel van de we reld-opinies voorleggen". Na te hebben herinnerd aan de internationale problemen waarvoor de V. N. een oplossing heeft gevonden, ging Trygve Lie verder: „Zo de Verenigde Vol ken nog niet sterk genoeg zijn om alle conflicten op te lossen, die hun worden voorgelegd, ver dient vooral het niet-politieke werk lof en meer speciaal de goedkeuring van de verklaring der rechten van de mens en de overeenkomst inzake de volke renmoord". NA DE RIJST DE PINDA'S. Met de „Oottica" van de K N. S. M. zijn 400 balen ongepelde Su rinaamse pinda's meegekomen, welke eerstdaags tegen de prijs van 1,per half pond te koop zullen zijn in Den Haag, Delft, Rotterdam en Dordrecht. Meer zendingen worden verwacht en zullen een aantal andere plaatsen aan de beurt komen. Een gedeelte der opbrengst komt ten goede aan het Wilhelminafonds voor de t.b.e. bestrijding in Suriname. enigde Staten een nlan hebben verworpen, dat in December 1948 door de commissie was uit gewerkt. In dit plan dat door Enge land, de Sowjet-Unie en Frank rijk als een basis voor bespre kingen was aanvaard werd voorzien in een opheffing van de blokkade, welke gepaard zou gaan met het invoeren van de JSowj et-Russische Mark" in ge heel Berlijn. Aan de autoritei- De Portugese regering wisselt reeds enkele maanden met En geland en de V. S. van gedach ten over het Atlantisch Pact, zo wordt van bevoegde zijde te Lissabon verklaard. De Portu gese regering is op de hoogte gehouden van het verloop der onderhandelingen in Washing ton en heeft op enkele punten om opheldering verzocht. Berlijn en in de öowjet-Kussi- sche zone van Duitsland in een bepaalde verhouding te doen geschieden. Engeland en Frankrijk had den gelijkluidende commentaren op het plan ingediend, waarin zij gedetailleerde amendemen ten hadden verwerkt, doch zij hadden zich „accoord verklaard met de algemene opzet" ervan. De Verenigde Staten hadden het plan verworpen; zij hadden in een memorandum verklaard, dat de splitsing te Berlijn reeds te ver was gegaan, om nog een controle der vier bezettende mo gendheden over het geldwezen en de handel van de stad mo gelijk te maken. Nadat de commissie van „neu trale deskundigen" te Parijs en te Genève 70 vergaderingen had gehouden, stelde zij de Veilig heidsraad op 11 Februari j.l. van haar falen in kennis. Het rapport van de commissie werd Donderdagavond gelijktijdig te Lake Success en te Geneve ge publiceerd. |M cuiBiiigöiii bei HO. uuuaic xn het leven te roepen. Deze beslissing werd met al gemene stemmen aangenomen. 'De Romeinse afdeling van het onder communistische leiding staande Italiaanse vakverbond heeft de arbeiders van Rome op geroepen tot een staking van een uur als protest tegen het Atlan tische pact. Gedurende dit uur zullen spre kers over „de gevaren, die uit het pact voortvloeien," spreken. Tram- en buspersoneel werd verzocht om gisteren te 5 uur een kwartier lang hun voertuigen stil te zetten. De leiders noemden deze oproep een „eerste protest". De onafhankelijke vakbeweging heeft haar leden opgeroepen niet aan deze „politieke staking" deel te nemen. digden „de Rode Vlag" te zin gen. De Gasperi was gedwongen zijn voorgenomen rede tot dé helft te bekorten. Hij zei, dat het niet tegen de Sowjet-Unie ging, maar tegen de leer van de „Bolsjewistische Partij" en tegen de Cominform, die niet alleen tegen het plan-Marshall streed, maar in Italië en Frank rijk „optrad als een speciale subcommissie voor interne ac tie". Tijdens communistische uit roepen als „leugenaar", „idioot" en „ga weg" zei De Gasperi: „Niemand wenst oorlog met de Sowjet-Unie, maar de kwestie is of de Italianen, wanneer hun land wordt aangevallen, ver plicht zijn het te verdedigen of het recht hebben te deserteren". Communistische afgevaardig den onderbreken met uitroepen als „moordenaars"en „misda digers" het stormachtige debat in de Italiaanse Kamer over het Atlantisch Pact toen be kendgemaakt werd, dat Donder- Er zal zeker interplanetair ver keer komen, aldus heeft Dr. Wal- ther Reidel, Duits geleerde, die de V-2 vervolmaakte, tijdens een in terview te Downey (Califomië) verklaard. Dr. Reidel was de voor naamst e ontwerper en leider van het raket-station te Poenenmende in Pommeren tijdens de oorlog. Hij neemt thans deel aan het onder zoek inzake geleide projectielen van de Amerikaans juarin- De ruimte zo.u in stadia worden veroverd, zo zei Dr. Reidel. In vijf tot tien jaar zou er een statelliet worden geschapen, die eindeloos rond de aarde zou draaien. Op initiatief van de linkse vakbonden heeft Maandag een op 300.000 personen geschatte menigte voor het Keizerlijke paleis te Tokio tegen de econo mische politiek van de regering Josjida gedemonstreerd. Het was de grootste massa demonstratie sedert 1 Mei j.l. Voor de eerste maal werden naast de rode vlaggen van de Japanse vakbonden ook Chinese vlaggen opgemerkt. De in Japan wonende Chine zen protesteerden tegen de „on gehoorde" belasting, die van hen wordt geëist, alsmede tegen de nieuwe decreten inzake bui tenlandse investeringen. Naar zij beweren gaat de vergelijking van hun geval met dat van de buitenlandse kapitalisten niet op en worden degenen, die dol lars kunnen beleggen, begun stigd. In de havenwijk van de militai re basis te Oakland is een brand uitgebroken, die zich tot de stad zelf uitbreidt. Sleepboten pogen twee schepen, die in lichterlaaie staan, uit de haven te verwijderen De oorzaak van de brand is tot dusver niet hekend. Alle te Oak land beschikbare brandweerkorp sen en pompen, alsmede een uit San Fransisco komende forand- weerboot, bestrijden het vuur. Bij de havens is munitie opge slagen. Talrijke ontploffingen doen zich voor. waarbij 100 meter hoge vlammen opslaan Een uur na het uitbreken was de brand, naar de mening van getuigen, be perkt tot de havens. Vooralsnog is geen melding gemaakt van slachtoffers. Tijdens de oorlog was Oakland een der voornaamste inschepings havens aan de Stille Oceaan. De haven ligt aan de Oostkant van de baai van San Fransisco, tegen over de stad. Thans wordt deze haven gebruikt voor verscheping van troepen en bevoorrading naar het gebied van de Stille Oceaan. De brand kon door de burger lijke en militaire brandweer, die gebruik maakten van 9 brand- weersohepen, beperkt worden. Eien onderzoek is ingesteld naar de oorzaak van de brand. entleprjja: n 10 ct.; minimum .dvertentie 1,50. tng advertenties s namiddags 4 uiur ik kL advertenties: els 60 ct.; Iedere neer 12 cent. Ver- tg: Brieven onder reau van dit Blad it ZON- EN MAAN8TANDW <t kwartaal 1949 Zon Maaa Mrt. Opk. Qnd. Opk. Omk 18 6.49 18.49 - U» 19 6.46 18.50 083 8.4a. 20 6.44 18.52 1.59 9.02 21 6.42 18.54 3.15 9.4S 22 6 40 18.56 4.IS 1Sl4I> 23 6.38 18.57 4.58 11.91 24 6.35 18.59 5227 tt.«* 25 6.33 19.01 5 48 14. JU 26 6.30 19.02 6.03 15.84 27 6.28 19.04 6.15 16.44 ie Minister-Presi- heeft Donderdag- uiteenzetting ge- Senaats- en Ka- van Nationale over het ontwerp itische Pact. ie geen antwoord i gestelde vragen, ldus zeide hij, „er ;arantie is dat be- t geen indiscreties an de bijeenkomst en Kamercommis- aitenlandse Zaken Pierard tegenover en verklaard, dat lantische Pact be- t op het Europese ie ondertekenende Noord-Atlantische inbegrip van de Frans-Noord-Afri- 1 en de Westelijke es van Oostenrijk ie Congo valt dus de bepalingen van eer Pierard verder eeft Spaak tijdens st van de commis- ieeld, dat dé tekst heden zal worden ,akt. De eerste Mi lde het een uniek iepalingen van eer. ,ct worden bekend is de Fernig wees overeenkomst in- icatie op 1 April a.s. moet worden en Nederlandse Eerste ledgekeurd. Brunfaut (K.V.P.): niet in dienst van dse Eerste Kamer" talrijke banken), el van de heer Bo- eund werd door de it (K.V.P.), wordt enomen. De stem- et wetsontwerp zal :n week geschieden. ral Reserve Bank" k opgehouden haar te verlenen aan de elkoers van de Belgi- >or de berekening der hi. wordt in doorgaans ichte kringen be de voorbode voor een an twee wisselkoer- munt, logelijkheid wordt in ringen niet gunstig doch de importeurs iriei bezwaar tegen ;el, welke een verla- i prijs van in België Ieren tot gevolg kan nal of Commerce" vaststelling van 'n wisselkoers hij het I valutafonds geen tal zal vinden, verneemt men, dat niet nodig is in het lelgische bankibiljet- ipen, om te profite- euwe beschikkingen an de aankoop van deren. eerkopen de Ameri- ken de Belgische zij in België bezit- rrfddel van telegra- chrijvingen tegen dollars in >öte Ver- gemaakt voordat on diste/tem ervan is geschied. Spaak onderstreepte het tt delievende karakter van het Pact en verklaarde van oordeel te zi,jn dat dit niet in strïd is met het Engels-Russisch® en Frans-Russische verdrag. Het Pact is getekend voor een tijd van 20 jaar, met de mogelijk heid van een herziening na 10 jaar. Spaak had verklaard, dat de verdragsluitende partijen ziek verplichten tot onderling be raad, zo spoedig als zij van me ning zouden zijn, dat de inter nationale toestand gevaarlijk werd. Een gewapende aanval op een lidstaat zal worden be schouwd als agressie tegen de ondertekenende mogendheden. In geval van een dergelijke aanval, zo had Spaak gezegd, verplichten de verdragsluitende partijen zich tot onmiddellijke bijstand aan het slachtoffer, dóch het Atlantische Pact bevat geen verplichting, dat deze bij stand noodzakelijkerwijze ge wapende hulp inhoudt. Afgevaardigden van de Chris telijke Volkspartij stelden voor om geen details van de impli caties onder het Pact in de commissie bekend te maken zo lang er communistische ledeir aanwezig waren. Van Cauwelaart, de president van de gezamelijke commissies van Senaat en Kamer, die zelf ook tot de C.V.P. behoort, wei gerde de motie in overweging te nemen. Een Katholiek lid van de com missie, verklaarde na de verga dering, dat Spaak geweigerd had zekere vragen te beant woorden. Het lid wilde niet zeg gen welke deze vragen waren. Hij zeide, dat Spaak erop had gezinspeeld, dat de aanwezig heid van communisten hem be lette op deze vragen te antweor- den. De Britse avondbladen voor spelden Woensdag, dat het Britse vleesrantsoen in de ko mende paar weken opnieuw verlaagd zal worden. Op het ogenblik kan per persoon per week voor een bedrag van 12 pence aan vlees gekocht wor den. Volgens de voorspellingen zou dit bedrag tot 10 pence per week verlaagd worden en ten slotte zelfs misschien tot 8 pen ce per week. Het vleesrantsoen was in Engeland nooit kleiner dan een shilling per week. Het Ministerie voor de Voed selvoorziening weigerde zich over deze kwestie uit te laten. De parlementaire secretaresse van het Britse ministerie voor de voedselvoorziening heeft Donder dag in het Lagerhuis medegedeeld dat met ingang van 27 Maart a.s. het vleesrantsoen verlaagd za' worden, zodat per persoon per week voor een bedrag van 10 pence aan vlees gekocht zal mo gen worden. Totdusverre had het rantsoen een waarde van 12 pence (één shillingj. Als reden werd genoemd het feit, dat „de aanvoer uit Argen tinië niet verbeterd is". De Britse ambassadeur in Argentinië heeft opdracht ontvangen „druk op de Argentijnse regering uit te oefe nen, teneinde de verschepingen bespoedigd te krijgen". In de laatste vier maanden van 1948 ontving Engeland slechts 51.500 ton vlees uit Argentinië in plaats van de 130.000 ton die het verwacht had te zullen ont vangen. Het bestuur van het Italiaans Vakverbond heeft een manifest uitgegeven, waarin wordt ver klaard, dat het Atlantisch pact een nieuwe oorlog dreigt te ont ketenen, waarin Italië het voor naamste slagveld en slachtoffer zou zijn. Het manifest doet een beroep op het Italiaanse volk gemeen schappelijk zijn vastbeslotenheid om de vrede te bewaren te tonen. Met dte publicatie van het mani fest is de campagne van uiterst links tegen het pact begonnen. Op muren en straten waren met kalk leuzen geschreven waar in het pact wordt afgekeurd. De arbeiders op scheepswerven en in andere industrieën te Genua heb ben gisterenmorgen een protest staking gehouden. Labourpartij heeft ise verkiezing te onnen. candidaat Douglas ..•wierf 18.606 stem- Conservatieve, kolo- 16.454. 1. die vacant kwam doordat Belcher zich terugtrok, was in 1945 met 17.710 stemmen door hem voor Labour gewon- Volgens de New-York Daily Mirror wordt door een onder grondse organisatie hulp ver leend aan anti-communistische Polen, die naar Amerika wen sen uit te wijken. Wanneer een Pools schip de haven van New- York binnenkomt, aldus het blad, staat er een vertegenwoor diger van een Pools immigratie comité gereed om desgewenst aan de binnenkomende Polen voorlichting te geven bij 't zoe ken naar 'n onderkomen. In de laatste twee jaar zou het comi té een 4500 Poolse immigranten geholpen hebben een bestaan te vinden in Amerika. Leider van 't comité Is Pater Felix Burant. i nen. De toenmalige conserva tieve candidaat, McCorquodale kreeg toen 10.777 stemmen eri de Liberale 6.373. (Belcher had zich terugge trokken, toen hij door een be weerd corruptieschandaal was gecompromitteerd. Het tribu naal, dat een onderzoek instel de, oefende critiek op Belcher als parlementair secretaris van Reuter merkt op, dat de kwes- tie-Belcher blijkbaar geen ave rechtse uitwerking op de kie zers hegft gehad. De naam Belcher werd tij dens de verkiezingscampagne met genoemd. Zowel de La- bpur- als de Conservatieve can didaat hielden zich op dit punt aan een „gentlemens ment". ftgree- Een troep zwarte kraaien te Giessen-Nieuwkerk viel in de weide van een landbouwer een groepje lammeren aan. Een van de lammeren werd hierbij zo toegetakeld, dat het dood bleef liggen. Van twee andere lamme ren werden de ogen uitgepikt. In de Alblasserwaard komt het meermalen voor, dat eksters en zwarte kraaien lammeren in de wei aanvallen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1