Vorming van de Economische Unie op 1 Juli 1950 TEGEN-REVOLUTIE over het Atlantisch Pact Ie unificatie ur wint opnieuw tussentijdse verkiezing MAANDAG 14 MAART 1949 Van t Juli 1949 tot t Juli 1990 een „Voor-Unie" GRATIE VERLEEND Bewaart de brand8toffenkaart T. A. 806 zorgvuldig De gezondheidstoestand van Prins Bernhard Koning George van Engeland geopereerd in Tsjecho-Slowakije beraamd? Overeenstemming bereikt over tekst Atlantisch pact Mandalay gedeeltelijk bezet De Tsjecho-Slowaakse'grens Het Ambtenarenverbod De toestand In Zuid-Korea De besprekingen op Rhodos STILLE OMGANG Me ee wisselkoersen lelgische frank? Het vleesrantsoen in Engeland Verlaging van het Britse vleesrantsoen Portugal en het pact Demonstraties in Italië Manitest van Italiaans Vakverbond Hulp anti-communistisch Polen Fraokciing Mg Abonnement: Ternenzen WEEKS VEBWACHTIN G. medegedeeld door het KN.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagochtend tot avond. Krachtige Westenwind. Meest krachtige, langs de kust mu en dan harde of stormach tige Westelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele ibuien. Iets lagere temperaturen. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1063 Advertentieprijs oer mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 nur. Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V„ Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Indien er geen Onverhoopte gebeurtenissen tussenbeide ko men, zal de Economische Unie van de drie Beneluxlanden op 1 Juli 1950 tot stand komen. Het jaar daaraan voorafgaan de, van 1 Juli 1949 af, zal een voorloper dezer Unie zijn. Men zal van dat ogenblik af een vóór-unie invoeren, welke aan het goederenverkeer veel grotere vrijheden zal geven en waarin een reeks van maatrege len zal worden voorbereid om tot de Economische Unie te ko men. Nadat Zaterdagmiddag in de vergaderzaal der Eerste Kamer de plenaire zitting van de Mi nisters der drie Beneluxlanden we«r was gehouden, hebben de Eerste Ministers der drie landen aaa de vertegenwoordigers van de pers in de Rolzaal iets over de resultaten der conferentie meegedeeld. .Jets" want, zoals Minister Spaak het uitdrukte, was het op dat ogenblik eigenlijk nog te vroeg, om volledige mededelin gen te doen. De conferentie met de persver tegenwoordigers, welke om 6 uar was vastgesteld, kon eerst tegen 7 uur een aanvang nemen. Het bleek, dat zelfs de plenaire zitting te wachten had op de monetaire commissie, die nog bijeen was en dat op het mone tair vraagstuk tijdens deze Be nelux-conferentie wel het ac cént lag. Zondag is er opnieuw een ple naire zitting gehouden en, naar wij vernemen, was in deze zit ting niet alleen sprake van het tekenen van het protocol, maar is er nog een en ander bespro ken, vóórdat men tot een alge hele beslissing komt. Zo is men onder meer met het agrarische vraagstuk nog niet geheel tot een oplossing gekomen. Minister-President Dr. Drees begon zijn beknopte uiteenzet ting met de opmerking: „Uzult me veroorloven, dat ik Neder lands spreek," hetgeen een alge meen gelach ontlokte. Hij ver bond daaraan de opmerking, dat hij bij de opening der con ferentie zijn rede in het Frans had gehouden uit hoffelijkheid tegenover de buitenlandse gas ten, die geen Nederlands ver staan. Hij merkte op, dat de confe rentie zo gunstig geweest is als kon verwacht of gehoopt wor den. Men is veel verder geko men dan op de conferentie in Chateau d'Ardennes. Daar wer den alleen richtlijnen opgesteld. Thans zijn er regelingen getrof fen, waarvan men vertrouwt, dat zij tot een veel nauwere sa menwerking zullen leiden. Als er geen onverhoopte ge beurtenissen tussenbeide komen zal de Economische Unie op 1 Jmli 1950 verwerkelijkt kunnen worden. De monetaire kwestie is het moeilijkst. Hij herinnerde er aan, dat het moeilijk is de betalingsbalansen te doen sluiten. Nederland im porteert b.v. meer uit België dan het naar dit land exporteert. Zo zijn er meer moeilijkheden. Hij noemde het een groot re sultaat, dat België en Luxem burg, die daarbij zekere risico's hebben, in het belang van het geheel de regeling hebben aan vaard. Zij hebben de materie realistisch bezien en er naar ge keken hoe zij Nederland tege moet kunnen komen. „Men kan slagen en men kan en moet de stap wagen," aldus Minister Drees. Hij deelde mee, dat het de be doeling is spoedig de moeilijk heden aan de grens te verlich ten, zoals met betrekking tot het reizigersverkeer. Dat wil evenwel niet zeggen, dat er al definitief een vrijheid voor per sonen en goederen zal zijn. Het is de gedachte van 1 Juli 1949 af een „vóór-Unie" te vor men, waarbij aan het goederen verkeer veel grotere vrijheden zullen worden verschaft. Men zal de handels- en de monetaire ken zeer verheugd te zijn. De besprekingen werden in een goede geest van samenwerking gevoerd. Temidden van de vele internationale moeilijkheden is het verheugend wat hier door de drie landen is bereikt. Benelux zal straks tot voor beeld voor de wereld kunnen zijn, hoe deze verder zal kun nen gaan. OOK MINISTER SPAAK IS OPTIMISTISCH. Minister Spaak merkte op, dat er veel, maar ook goed werk is gedaan. Deze conferentie noem de hij de belangrijkste gebeur tenis voor de Benelux-gedachte sinds het begin van de Benelux. Benelux is in feite gevormd. Vroeger was zulks alleen in de geest het geval." Hij noemde het een zeer be langrijk resultaat, dat de fun damentele politiek belangrijk naar elkaar is toegegroeid en dat bestaande hinderpalen wer den overwonnen. Daarbij is men, aldus de heer Spaak, in belang rijke mate geholpen door de re sultaten van het Plan-Marshall en door dit plan en het werk van de O.E.E.C. „Als het Plan-Mars hall er niet geweest was, dan zou zulks de vorming van Bene lux zeer hebben vertraagd." Wat thans bereikt is, noemde hij niet een kwestie van com promissen, maar er bestaat een uitdrukkelijke gemeenschappe lijke politiek. Hij eindigde zijn korte inleiding met op te mer ken, dat de conferentie tot po sitieve resultaten heeft geleid en dat zij van historische bete kenis is. BENELUX EEN TOENADE RING ONDER DE VOLKE REN. De Minister-President van Lu xemburg, de heer Dupong, voeg de daaraan nog een kort woord toe. Hij merkte op, dat de deel nemers aan de conferentie bij een kwamen met de vaste wil om de hoop van de bevolkingen van de drie landen en van de bevolking van de wereld niet te leur te stellen. Benelux zal straks een factor van vooruitgang betekenen voor de economie van de drie lan den. Wat de wereld nu verwacht is een grotere toenadering on der de volkeren. Benelux is niet alleen belangrijk voor de drie landen, maar ook voor de West- Europese Unie, voor de Europa gedachte en voor het Atlantisch Pact. .Hierna werden door de Minis ter-Presidenten nog enige vra gen beantwoord, waarbij men evenwel nog niet op details in- §ing. Medegedeeld werd, dat in eginsel besloten werd tot de in stelling van adviesraden uit het bedrijfsleven voor Benelux. Ten aanzien van de vaststel ling van de datum van 1 Juli 1950, waarop men de Econo mische Unie wil vormen, werd medegedeeld, dat het concreet de bedoeling is elke maatregel daarop te richten. DE BENELUX-CONFERENTIE BEËINDIGD. Binnen enkele weken zullen de volledige gegevens over Benelux worden gepubliceerd. Door de Benelux-conferentie werd besloten, dat een aantal documenten, welke betrekking hebben op de verrichte werk zaamheden, alsmede op de ge gevens, welke noodzakelijk zijn voor een juiste beoordeling van de toekomst der unie binnen enkele weken ten behoeve der Volksvertegenwoordigingen en ter voorlichting van de open bare mening, worden gepubli ceerd. Men zou dit zó kunnen zien, dat er als het ware een Bij K.B. is gratie verleend aan S. Blaauw tot de doodstraf ver oordeeld bij arrest van de Bijzon dere Raad van FJassatie. De dood- merel it straf in verand gevangenisstraf. in levenslange Het C.D.K. verzoekt er nog maals de aandacht op te willen vestigen, dat de brandstoffenikaart TA 806 zorgvuldig bewaard moet blijven. De mogelijkheid bestaat, dat van deze kaart nog gebruik zal worden gemaakt. Zij, die niet meer in t bezit zijn van de kaart, moeten hiervan vóór 25 Maart a.s! bij de plaatselijke distributiedienst opgave doen. Het vragen van deze opgave heeft uitsluitend ten doel, het cen traal distributiekantoor gelegen heid te geven, het aantal vermiste kaarten vast te stellen. Aan het verstrekken vani een opgave kan derhalve geen recht op vergoe ding worden ontleend. soort Witboek over Benelux zal worden openbaar gemaakt. Voorts mag verwacht worden, dat de Minister van Economi sche Zaken bij de behandeling van de begroting van zijn De partement in de Eerste Kamer, over de conferentie en de toe komstige economische unie een en ander zal zeggen. Zondagmorgen kwam de agra rische commissie der conferen tie voor de laatste maal bijeen, waarna de plenaire slotzitting gehouden werd. Om ongeveer half één werd deze vierdaagse Benelux-conferentie gesloten. Het protocol werd door de Mi nisters van Buitenlandse Zaken der drie landen, Stikker, Spaak en Bech, ondertekend. Unificatie van alle accijn zen. Overeengekomen werd, dat ook de accijnzen op de vijf ar tikelen, waarvoor nog geen uni- ficatieerd voorgesteld, zullen geünificeerd worden. Men be reikte ook overeenstémming over de hoogte der heffingen, waarover nog geen cijfers kon den verstrekt worden. Deze wor den verwerkt in de wetsontwer pen, welke met betrekking tot de wijziging van de accijnzen op deze artikelen aan de Parle menten zullen moeten worden voorgelegd. Hierbij kan er aan herinnerd worden, dat ei* reeds een wets ontwerp tot wijziging van be paalde accijnzen aan het Ne derlandse Parlement is voorge legd. Thans zullen aan de be trokken Regeringen ook wets ontwerpen moeten worden voor gelegd voor de wijziging van de accijnzen op benzine, suiker, alcohol, lucifers en aan steek- toestellen. De accijnzen op de beide laat ste artikelen hebben betrekking op België, daar hierop in ons land geen accijns wordt gehe ven. Verwacht mag worden, dat de Belgische accijns op deze twee laatste artikelen tengevol ge der voorgenomen unificatie zal worden opgeheven. Van verschillende zijden zrjn aan het secretariaat van Prins Bernhard inlichtingen gevraagd omtrent de gezondheidstoestand van Z.K.H. Naar aanleiding daar van kan de volgende mededeling worden gedaan, dat de Prins nog niet geheel is hersteld van de bronchitis aanval, welke hem ge durende ruim twee weken noopte het bed te houden. Overdag mag de Prins zich in de buitenlucht begeven, maar 's avonds treedt nog temperatuurverhoging op. Voor volledig herstel dient Z.K.H. nog korte tijd in de bergen te ver toeven. Koning George van Engeland werd Zaterdagmorgen in het Buckingham Palace geopereerd teneinde de verstopping van de aderen in het rechterbeen weg te nemen, zo werd Zaterdag ver nomen. In een Woensdag j.l. uitgege ven bulletin werd gezegd, dat de operatie zou worden uitge voerd „teneinde de bloedtoevoer naar de rechtervoet te verbete ren en deze voor de toekomst veilig te stellen". In een officiële mededeling van het Buckingham Palace wordt gezegd, dat de operatie geslaagd is. De toestand van de Koning, aldus het bulletin, is bevredi gend. Zondag is te Londen bekend gemaakt, dat de toestand van de Koning, na de Zaterdag op hem verrichte operatie, normaal is. De bekendmaking was door 7 medici ondertekend. V ereenvoudiging grenscontrole op sonenverkeer. van de het per- Sir Robert Bruce Lockhart, die onlangs door een Tsjecho- Slowaaks hof „een agent *van de Britse geheime dienst" werd genoemd, heeft Vrijdagavond in een radio-uitzending te Londen een waarschuwing gericht tot anti-communistische Tsjecho- Slowaken, op hun hoede te zijn voor een spoedig te verwachten „tegen-revolutie", die geënsce neerd zou worden om hen in de val te laten lopen en hun ware gevoelens te onthullen. In een politiek trachten te coördineren. Ook wat betreft de handel met andere landen. Er komt een Minsterieel Co mité, dat de coördinatie van de handel en de monetaire politiek ten opzichte van het buitenland zal bevorderen. Hij zeide over de gang van za- Na een vergadering te Was hington van de afgevaardigden van de acht paet-landen heeft de Belgische ambassadeur, Ba ron Silvercruys verklaard, dat de onderhandelaars het eens zijn geworden over de overge bleven punten van het Atlanti sche Pact en de tekst uitge werkt hebben. Een woordvoer der van het Amerikaanse Minis terie van Buitenlandse Zaken zeide, dat de ondertekening de eerste week van April te Was hington plaats zal vinden. Reuter verneemt uit bevoegde bron, dat landen, welke niet tot de stichters van de Alliantie behoren, niet eerder toe zullen kunnen treden dan na de rati ficatie door de parlementen der landen, die in April het Pact zullen tekenen. Deze zal enkele maanden later op constitutio nele wijze dienen te geschieden alvorens het Pact in werking treedt. door Sir Robert voorgelezen boodschap van de anti-com munistische „inlichtingendienst va,n vrij Tsjecho-Slowakije" wordt beweerd, dat agenten van de Kominform in Tsjecho-Slo wakije een geënsceneerde tegen- revolutie voorbereiden. Sir Robert, auteur en tijdens de oorlog directeur-generaal van de afdeling politieke oor logvoering, werd tijdens het proces te Praag in Februari tegen generaal Rajmund Mra- zek. gepensionneerd Tsjechisch legerofficier, die tot levenslange gevangenisstraf wegens tegen de staat gerichte activiteit werd veroordeeld, door het hof een „Britse agent" genoemd. Gene raal Mrazek werd ervan be schuldigd inlichtingen aan hem gegeven te hebben. Volgens genoemde inlichtin gendienst zou het denkbeeld het eerst ter sprake zijn ge bracht door Wysjinsky tijdens zijn recent verblijf in Tsjecho- Slowakije. Twee vertegenwoor digers van de Kominform, Frank en Hrsel, zouden thans met de voorbereidingen belast zijn, aldus de inlichtingen dienst. De „inlichtingendienst van vrij Tsjecho-Slowakije" werd het vorig jaar te Londen opge richt na de vlucht van meer dan 30 parlementsleden en ver scheidene ministers uit Praag als gevolg van de communisti sche coup. De dienst is het or gaan van uitgewekenen, die alle belangrijke politieke partijen, met uitzondering van de com munistische, vertegenwoordi gen. Ten aanzien van de vereenvou diging van de grenscontrole op het personenverkeer, vernemen wij, dat reeds binnenkort enkele daartoe strekkende maatrege len zullen worden genomen. Zo kan verwacht worden, dat er reeds vóór 1 Mei van dit jaar dus nog vóórdat de voor-unie gevormd wordt, enkele vereen voudigingen zullen worden door gevoerd. De Belgische reizigers, die tot op heden voor een be drag van 30 aan Nederlands geld naar ons land mogen mee nemen, zullen dit bedrag wel licht verhoogd zien tot 75 per reiziger. Andere maatregelen worden nog nader uitgewerkt. De distributiemaatregelen. Alhoewel nog geen data kun nen worden vastgesteld, waarop de distributiemaatregelen voor bepaalde goederen kunnen wor den opgeheven, kan, naar wij vernemen, verwacht worden, dat de distributiemaatregelen voor consumptie-goederen nog vóór het einde van dit jaar zullen komen te vervallen. Indien zich uitzonderingen zouden voordoen dan zal zulks verband houden met het feit, dat wij een strin gente dollarpolitiek moeten voe ren. Alhoewel men ten aanzien van de distributie van huis brand nog niet kan zeggen wanneer deze zal worden op geheven, wordt wel verwacht dat huisbrand in het volgend jaar nog niet bonvrij Zal zijn. De subsidie-maatregelen. Ook de vermindering van sub sidies zal op gecoördineerde wij ze worden voortgezet. ■De z.g. structurele subsidies zullen evenwel, naar veronde- steld wordt, niet komen te ver vallen. In dit verband noemen wij in het bijzonder voor ons land de landbouwsubsidies. De Karensopstandelingen heb ben de aloude Birmese vorsten- stad Mandalay gedeeltelijk be zet, aldus wordt officieel te Rangoon bekend gemaakt. Na bij de stad woedden zware ge vechten. Alle Tsjecho-Slowaakse grens posten op de toegangswegen naar de Amerikaanse zone in Duits land zijn voor het wegverkeer ge sloten, behalve de post te Folma- ve, ten Zuid-Westen van Pilzen. Die maatregel is genomen door de diensten van het ministerie van financin. Naar het A.N.P. verneemt, is bp de Regering in overweging of de nog altijd bestaande lijst van voor ambtenaren verboden verenigingen, welke lijst van voor de oorlog dateert, en dus verouderd is, thans vervangen dient te worden door een nieuwe lijst, ofwel dat, met intrekking van de bestaande, met een alge mene clausule zal kunnen wor den volstaan. Het nieuwsbureau Tass brengt een bericht yan radio Phoen- Jang, in Zuid-Korea, volgens hetwelk detachementen vrij schutters, ter zijde gestaan door eenheden van de opstandelin gen, thans een grootscheeps of fensief hebben ingezet in het gebied van de berg Diki. De radio voegt er aan toe, dat de strijdkrachten van Seoel op de vlucht zijn geslagen en zwa re verliezen hebben geleden De Israëlische delegatie heeft bij de wapenstilstandsbespre kingen met Transjordanië op Rhodos de eis tot jurisdictie over Jeruzalem gesteld. Een woordvoerder van de Ver Naties zeide later, dat de Trans- jordaanse delegatie een tegen voorstel zal doen. De besprekin gen gaan voort „in een vriend schappelijke atmosfeer", zo ver klaarde hij. In de nacht van Zaterdag op Zondag maakten 25.000 Katho lieke mannen wederom de jaar lijkse „Stille Omgang" door het oudste gedeelte van Amsterdam als jaarlijkse herdenking van „het H. Mirakel." Twintig extra treinen brach ten ruim 21.000 deelnemers uit alle delen van het land daartoe naar de hoofdstad. 4000 Man nen uit de 7 Amsterdamse pa rochies sloten zich bij dezen aan. De bedevaart door de drui lerige vrij gure nacht, had een geheel ongestoord verloop. De P.C.J.-wereldomroep zond een Lof van de St. Nicolaaskerk uit naar West-Indië. ■jntieprjjs: t 10 ct.; minimum ivertentie 1,50. ng advertenties namiddags 4 uur t kL advertenties: 60 ct.; Iedere ïeer 12 cent. Ver gt Brieven onder reau van dit Blad t meer. r kwartaal ZON- EN MA ANSTA NDMN 1949 Zon Maaa Mrt. Opk. Onó. Opk. Oai 18 6.49 18.49 19 6.46 18.50 032 8.4a 20 6.44 18.5(2 1.59 S.02 21 6.42 18.54 8.15 •.44 22 6 40 18.56 4.14 IS. 4£ 23 6.38 18.57 4.58 U.91 24 6.35 18.59 527 18.04 25 6.33 19.01 548 14.83 26 6.30 19.02 6.03 16.84 27 6.28 19.04 6.15 1$.4« e Minister-Presi- heeft Donderdag uiteenzetting ge- Senaats- en Ka- van Nationale over het ontwerp itische Pact. Ie geen antwoord 1 gestelde vragen, Idus zeide hij, „er arantie is dat be- geen indiscreties an de bijeenkomst en Kamercommis- litenlandse Zaken Pierard tegenover en verklaard, dat lantische Pact be- t op het Europese ie ondertekenende Noord-Atlantische inbegrip van de Frans-Noord-Af ri- d en de Westelijke es van Oostenrijk ie Congo valt dus de bepalingen van eer Pierard verder eeft Spaak tijdens st van de commis- ieeld, dat dé tekst heden zal worden ,akt. De eerste Mi lde het een uniek lepalingen van een ,ct worden bekend is de Fernig wees overeenkomst in- ca tie op 1 April a.s. moet worden en Nederlandse Eerste ledgekeurd. Brunfaut (K.V.P.): niet in dienst van dse Eerste Kamer" talrijke banken), el van de heer Bo- eund werd door de :t (K.V.P.), wordt enomen. De stem- et wetsontwerp zal tn week geschieden. ral Reserve Bank" k opgehouden haar te verlenen aan de koers van de Belgi- ior de berekening ic'er i. wordt in doorgaans chte kringen be- ïe voorbode voor een an twee wisselkoer- munt. togelijkheid wordt in ringen niet gunstig ioch de importeurs rlei bezwaar tegen el, welke een veria- prijs van In België leren tot gevolg kan aal of Commerce" i vaststelling van 'n wisselkoers bij het valutafonds geen al zal vinden, verneemt men, dat niet nodig is in het Jelgische bankbiljet- ►pen, om te profite- euwe beschikkingen an de aankoop van ïeren. •erkopen de Ameri- ten de Belgische zij in België bezit- middel van telegra- chrijvingen tegen i dollars in >öe Ver- gemaakt voordat onder tekeiu ervan is geschied. Spaak onderstreepte het vr believende karakter van het Pact en verklaarde van oordeel te zijn dat dit niet in strüd is met het Engels-Russische en Frans-Russische verdrag. Het Pact is getekend voor een tijd van 20 jaar, met de mogelijk heid van een herziening na 10 jaar. Spaak had verklaard, dat de verdragsluitende partijen sick verplichten tot onderling be raad, zo spoedig als zij van me ning zouden zijn, dat de inter nationale toestand gevaarlijk werd. Een gewapende aanval op een lidstaat zal worden be schouwd als agressie tegen de ondertekenende mogendheden. In geval van een dergelijke aanval, zo had Spaak gezegd, verplichten de verdragsluitende oartijen zich tot onmiddellijke bijstand aan het slachtoffer, dóch het Atlantische Pact bevat geen verplichting, dat deze bij stand noodzakelijkerwijze ge wapende hulp inhoudt. Afgevaardigden van de Ctiris- •telijke Volkspartij stelden voor om geen details van de impli caties onder het Pact in de commissie bekend te maken zo lang er communistische ledeir aanwezig waren. Van Cauwelaart, de president van de gezamelijke commissies van Senaat en Kamer, die zelf ook tot de C.V.P. behoort, wei gerde de motie in overweging te nemen. Een Katholiek lid van de com missie, verklaarde na de verga dering, dat Spaak geweigerd had zekere vragen te beant woorden. Het lid wilde niet zeg gen welke deze vragen waren Hij zeide, dat Spaak erop had gezinspeeld, dat de aanwezig heid van communisten hem be lette op deze vragen te antwoor den. De Britse avondbladen voor spelden Woensdag, dat het Britse vleesrantsoen in de ko mende paar weken opnieuw verlaagd zal worden. Op het ogenblik kan per persoon per week voor een bedrag van 12 pence aan vlees gekocht wor den. Volgens de voorspellingen zou dit bedrag tot 10 pence per week verlaagd worden en ten slotte zelfs misschien tot 8 pen ce per week. Het vleesrantsoen was in Engeland nooit kleiner dan een shilling per week. Het Ministerie voor de Voed selvoorziening weigerde zich over deze kwestie uit te laten. De parlementaire secretaresse van het Britse ministerie voor de voedselvoorziening heeft Donder dag in het Lagerhuis medegedeeld dat met ingang van 27 Maart a.s. het vleesrantsoen verlaagd za' worden, zodat per persoon per week voor een bedrag Fan 10 pence aan vlees gekocht zal mo gen worden. Totdusverre had het rantsoen een waarde van 12 pence (één shilling). Als reden werd genoemd het feit, dat „de aanvoer uit Argen tinië niet verbeterd is". De Britse ambassadeur in Argentinië heeft opdracht ontvangen „druk op de Argentijnse regering uit te oefe nen, teneinde de verschepingen bespoedigd te krijgen". In de laatste vier maanden ran 1948 ontving Engeland slechts 51.500 ton vlees uit Argentinië in plaats van de 130.000 ton die I het verwacht had te zullen ont- j vangen. enigde Staten een nlan hebben verworpen, dat in December 1948 door de commissie was uit gewerkt. In dit plan dat door Enge land, de Sowjet-Unie en Frank rijk als een basis voor bespre kingen was aanvaard werd voorzien in een opheffing van de blokkade, welke gepaard zou gaan met het invoeren van de -Sowjet-Russische Mark" in ge heel Berlijn. Aan de autoritei- De Portugese regering wisselt reeds enkele maanden met En geland en de V. S. van gedach ten over het Atlantisch Pact, zo wordt van bevoegde zijde te Lissabon verklaard. De Portu gese regering is op de hoogte gehouden van het verloop der onderhandelingen in Washing ton en heeft op enkele punten om opheldering verzocht. Berlijn en in de aowjet-jxussi- sche zone van Duitsland in een bepaalde verhouding te doen geschieden. Engeland en Frankrijk had den gelijkluidende commentaren op het plan ingediend, waarin zij gedetailleerde amendemen ten hadden verwerkt, doch zij hadden zich „accoord verklaard met de algemene opzet" ervan. De Verenigde Staterj hadden het plan verworpen; zij hadden in een memorandum verklaard, dat de splitsing te Berlijn reeds te ver was gegaan, om nog een controle der vier bezettende mo gendheden over het geldwezen en de handel van de stad mo gelijk te maken. Nadat de commissie van „neu trale deskundigen" te Parijs en te Genève 70 vergaderingen had gehouden, stelde zij de Veilig heidsraad op 11 Februari j.l. van haar falen in kennis. Het rapport van de commissie werd Donderdagavond gelijktijdig te Lake Success en te Genève ge publiceerd. V Hi V Cl Clllglllgölll UC1 lid uuiiaig lil het leven te roepen. Deze beslissing werd met al gemene stemmen aangenomen. De Romeinse afdeling van het onder communistische leiding staande Italiaanse vakverbond heeft de arbeiders van Roane op geroepen tot een staking van ©en uur als protest tegen het Atlan tische pact. Gedurende dit uur zullen spre kers over „de gevaren, die uit het pact voortvloeien," spreken. Tram- en buspersoneel werd verzocht om gisteren te 5 uur een kwartier lang hun voertuigen stil te zetten. De leiders noemden deze oproep een „eerste protest". De onafhankelijke vakbeweging hoeft haar leden opgeroepen niet aan deze „politieke staking" deel te nemen. digden „de Koae viag te zui gen. De Gasperi was gedwongen zijn voorgenomen rede tot dé helft te bekorten. Hij zei, dat het niet tegen de Sowjet-Unie ging, maar tegen de leer van de „Bolsjewistische Partij" en tegen de Cominform, die niet alleen tegen het plan-Marshall streed, maar in Italië en Frank rijk „optrad als een speciale subcommissie voor interne ac tie". Tijdens communistische uit roepen als „leugenaar", „idioot" en „ga weg" zei De Gasperi: „Niemand wenst oorlog met de Sowjet-Unie, maar de kwestie is of de Italianen, wanneer hun land wordt aangevallen, ver plicht zijn het te verdedigen of het recht hebben te deserteren". Communistische afgevaardig den onderbreken met uitroepen als „moordenaars"en „misda digers" het stormachtige debat in de Italiaanse Kamer over het Atlantisch Pact toen be kendgemaakt werd, dat Donder- Heit bestuur van het Italiaans Vakverbond heeft een manifest uitgegeven, waarin wordt ver klaard, dat het Atlantisch pact een nieuwe oorlog dreigt te ont ketenen, waarin Italië het voor naamste slagveld en slachtoffer zou zijn. Het manifest doet een beroep op het Italiaanse volk gemeen schappelijk zijn vastbeslotenheid om de vrede te bewaren te tonen. Met die publicatie van het mani fest is de campagne van uiterst links tegen het pact begonnen. Op muren en straten waren met kalk leuzen geschreven waar in het pact wordt afgekeurd. De arbeiders op scheepswerven en in andere industrieën te Genua heb ben gisterenmorgen een protest staking gehouden. liabourpartij heeft ise verkiezing te onnen. jandidaat Douglas •wierf 18.606 stem- ^onservatieve, kolo- 16.454. I, die vacant kwam doordat Belcher zich terugtrok, was in 1945 met 17.710 stemmen door hem voor Labour gewon- Volgens de New-York Daily Mirror wordt door een onder grondse organisatie hulp ver leend aan anti-communistische Polen, die naar Amerika wen sen uit te wijken. Wanneer een Pools schip de haven van New- York binnenkomt, aldus het blad, staat er een vertegenwoor diger van een Pools immigratie comité gereed om desgewenst aan de binnenkomende Polen voorlichting te geven bij 't zoe ken naar 'n onderkomen. In de laatste twee jaar zou het comi té een 4500 Poolse immigranten geholpen hebben een bestaan te vinden in Amerika. Leider van 't comité is Pater Felix Burant. i nen. De toenmalige conserva tieve candidaat, McCorcmodale kreeg toen 10.777 stemmen en de Liberale 6.373. (Belcher had zich terugge trokken, toen hij door een be weerd corruptieschandaal was gecompromitteerd Het tribu naal, dat een onderzoek instel de, oefende critiek op Belcher als parlementair secretaris van Red* "u"pS|erie van Handel. Reuter merkt op, dat de kwes- tie-Beicher blijkbaar geen ave rechtse uitwerking op de kie zers heeft gehad. De naam Belcher werd tij dens de verkiezingscampagne met genoemd. Zowel de La- bour- als de Conservatieve can didaat hielden zich op dit punt aan een „gentlemens agree ment". Een troep zwarte kraaien te Giessen-Nieuwkerk viel in de weide van een landbouwer een groepje lammeren aan. Een van de lammeren werd hierbij zo toegetakeld, dat het dood bleef liggen. Van twee andere lamme ren werden de ogen uitgepikt. In de Alblasserwaard komt het meermalen voor, dat eksters en zwarte kraaien lammeren In de wei aanvallen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1