Wist U dat? las»? LITTCOIJ's Boekhandel Terneuzen FALCONS"! VOERMAN- de PAUW De laatste dag van Israels troepen op weg naar Akaba? Israëlische tegenspraak De behandeling in de gevangenis VAN DER SCHANS UIT DE PROVINCIE TAN VOL IEHIOTEN'S DE STRIJD IN CHINA J. BONTE-VAN MOSSEVELDE M. J. C. VAN PIENBROEK 99 AUTORIJSCHOOL ICuJ Voor de jeugd is het boekje „Muze en Ambacht" verkrijg baar gesteld a 0,35 cent. Geruchten over verzoek om hulp aan Engeland Israëlische troepen aan de Rode Zee? ANNE vindt het geluk Een bezoek aan onze zaak is zeker de moeite waard. Een ruime sortering boeken op allerlei gebied. In de étalage zijn de prijzen uitgestald bestemd voor de winnaars van LITTOOJJ's TEKENWEDSTRIJD, waar de gehele jeugd van Terneuzen aan meedoet. DE VERKLARING VAN PAUL DE GROOT. UIT DE STAATSCOURANT Ds Dinof legt verklaring af al BEIZBN! Be&qf spawvuvdo. AVONTUREN Wjj maken ook zelf BONBONS. Probeer met 100 gram. U vraagt ze steeds terug- Het is net als ons gebak IETS AP ATS Banketbakkerij Dijkstraat 31 Burg. Geillstraat 36 Tel- 2112 Telef. 2603 Noord straat 73 Terneuzen -VVVVVVVVVVVVVV^VVVVV.V,vv^vW-V,VX^ Deze keer alleen Jassen, (dus geen mantels), d- blauwe gabardine en grijze demie-saisons met ingezette mouwen (tweed) Ben nieuwe Jas, vraagt ook een nieuwe das! Momenteel zeldzaam mooie en uitgebreide collectie- Zeer exclusieve dessins. ook weer de vóór-oorlogse „Sir Edwin - dassen. Gegarandeert kreukvrij. Ook beperkte aanvullingen in „Victory"-Costuums en orig- „Hückel"-Hoeden. Smaak - Keuze - Apart. Noordstraat 5152 TERNEUZEN Ook die zakenmensen die geen auto hebben, kunnen toch zelf autorijden, want ook voor U heeft EEN WAGEN ZONDER CHAUFFEUR. Tijdig bestellen gewenst, lage prijzen- Vraagt onze verlaagde tarieven voor Autorijles. BONDSAUTORIJSCHOOL A- v- d- SCHANS Westkolkstraat 20 - Tel. 2571 Terneuzen Volgens een gerucht, dat te Londen de ronde deed, heeft Ko ning Abdoellah van Transjorda- nië. „Ongerust over Israëlische troepenbewegingen in de richting van de Golf van Akaba" nogmaals Groot-Brittannië om hulp ver zocht krachtens het verdrag van Amman van Maart 1948. Op het Foreign Office weigert mencommentaar te geven op dit gerucht Het Foreign Office heeft Woens dag een omstandig verslag van de Britse gezant te Amman, Kirk- hride, ontvangen in afwachting van het verslag van de V.N.- waarnemers, die een onderzoek in de streek van Akaba zullen in stellen. In gezaghebbende Joodse krin gen zegt men de berichten over de patrouillebewegingen te beschou wen als een „Brits-Transjordaan- se manoeuvre, bedoeld om de Joodse regering tijdens de onder handelingen on Rhodos in een na delige positiê te brengen." De Britse Minister van het Ge menebest, Philip Noel Baker, ver klaarde Donderdag in het Parle ment, dat de Britse regering van plan was haar verplichtingen vol gens het verdrag' et Transjorda- radë ten uitvoer te brengen. Hij weigerde echter een verkla ring af te leggen over de huidige situatie. Hij zeide, dat beter te kunnen overlaten aan de Minister van Buitenlandse Zaken'. Noel Baker zeide, dat de Britse regering de regeringen van het Gemenebest had doen weten, dat zij besloten had een strijdmacht naar Akaba te zenden, en wel naar aanleiding van een door de Transjordaanse regering op grond van het verdrag met Groot-Brit- tannië gedaan verzoek. In een aan de pers verstrekt communiqué verklaart de verte genwoordiger van de staat Israël in Frankrijk: „Sommige kringen pogen verwarring te stichten in zake Akaba. Men dient onder scheid te maken tussen de stad Akaba, die op Transjordaans grondgebied ligt, en de Golf van Akaba, waarvan een gedeelte der kuststreek, krachtens een beslis sing der Ver. Naties aan Israël werd toegekend. De andere rand staten van deze Golf zijn Egypte en Saoedi-Arabië. Alle berichten, die op deze ver warring steunen, zijn er op ge richt de mening ingang te doen vinden, dat de Israëlische troepen het grondgebied van Transjorda- nië bedreigen, en dienen dus als propaganda te worden bestem peld." Dt. Bunche, de waarnemende 'bemiddelaar van de V.N. in Pa lestina, heeft verklaard, dat hij geen officiële berichten had ont vangen van zijn staf in Palestina over de gemelde Israëlische op mars naar Akaba. Hij zei, dat hij waarnemers van de V.N. had ge vraagd de zaak te onderzoeken en hem verslag uit te brengen. De Joodse strijdmacht, die vol gens 'berichten Woensdag door de Negeb naar het Zuiden oprukte, heeft de kust van de Rode Zee 'bereikt, aldus wordt in gewoonlijk betrouwbare bronnen te Amman verklaard. Naar verluidt, heeft de troe penmacht zich aldaar ingegraven en wacht zij op de komst van eer. grotere legerafdeling langs de Wadi Arajba af. Volgens de laatste berichten, 41e op het Transjordaanse Depar tement van Defensie zijn binnen gekomen, is de Joodse pantser- troe- 50 km ten Noorden van Akaba door het Transjordaanse Arabische Legioen tót staan ge- teacht. Van gezaghebbende zijde wordt Een modern sprookje van Maria Sawersky. Nadruk verboden. vernomen, dat een Israëlisch de tachement van de hoofdmacht 8 km diep Transjordanië is binnen gedrongen en de El Risjavlakte heeft bereikt. Tevens werd te Amman van ge zaghebbende zijde verklaard, dat de Transjordaanse regering er aanspraak op maakt het Zuid- Palestijnse deel van de Negeb te beheren. In dit deel heeft zich vol gens dezelfde bron reeds sinds 25 Februari levendige Israëlische patrouille-activiteit voorgedaan. In welingelichte kringen te Am man wordt verklaatd, dat Joodse troepen zich te Ras Negeb ver schanst hebben, wat op de kaart als Egyptisch grondgebied is aan gegeven. Naar verklaard wordt, had een Joodse* colonne, die langs de strook van de Sinai-woestijn oprukte, wegens terreinrroeiliju- heden geen andere keuze dan Egyptisch territoir te overschrij- Een Israëlische militaire woordvoerder heeft categorisch de berichten uit Arabische bron over botsingen tussen Israëli sche en Transjordaanse troepen tegengesproken. „Alle Israëlische eenheden waren en zijn op Israëlisch grondgebied", zo verklaarde hij. „Zij hebben geen enkele grens overschreden en zijn evenmin voornemens dit te doen." De woordvoerder veronder stelde, dat de Arabische berich ten een dekmantel zouden kun nen zijn voor een eventueel voornemen om Israël binnen te vallen ten einde een „passende atmosfeer" te scheppen tijdens de besprekingen te Rhodos. Hij wilde geen commentaar geven op de verblijfplaatsen van troepen in dit gebied. In de Woensdagavond gehouden ledenvergadering van de afdeling Nijmegen van de K.V.P. werd .naast de bespreking over de a.s. gemeenteraadsverkiezingen gro te aandacht gewijd aan de verkla ring van Paul de Groot, waarin deze zich aansloot bij de verkla ring van Thorez en Togliatti. Deze verklaarden, zoals bekend, bij everutule oorlog de zijde van de Sowjet te kiezen. Na enige be sprekingen werd in de vergade ring een resolutie aangenomen, waarin verzocht werd, dat een strafvervolging zal worden inge steld tegen de Kamerleden van de C.P.N., die zich blijkbaar aan sluiten bij de verklaring van Paul de Groot. Deze resolutie is ge stuurd aan het hoofdbestuur van de K.V.P., aan de Minister-Presi dent, de Minister van Justitie en de Voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. De Staatscourant van giste ren bevat een beschikking tot aanvulling van de deviezenbe- schikking bewaargeving effec ten, een deviezenbeschikking in- en uitvoer binnenlandse ef fecten, een prijzenbeschikking gresbuizen en hulpstukken 1949, een beschikking tot vrijlating van prijzen voor nieuwe inge voerde personenautomobielen, een beschikking tot intrekking van de prijzenbeschikking mo torrijtuigen 1946, een beschik king tot intrekking van de be schikking prijzen groenten, fruit en vroege aardappelen, de prijzenbeschikking groenten en fruit 1945 en de prijzenbeschik king groenten 1947, no. 5. Voorts bevat de Staatscou rant beschikkingen tot vrijla ting van de prijzen van gort en van Nederlands bier en een be schikking tot wijziging van de subsidie voor aardappelstoom machines. „Een tip van de sluier, die het mysterie van de bekentenissen in de volksgerechtshoven om hult, werd gisterenmiddag op gelicht door Ds. Angel Dinof, eén der twee predikanten, die Dinsdag bij het proces tegen de 15 dominees te Sofia werden vrijgesproken," aldus meldt een speciale correspondent van de „Times" uit Sofia. Ds. Dinof keerde Woensdag middag naar huis terug als een vrij man en verklaarde over tuigd te zijn, dat hij met de communisten kan samenwer ken. „Twee maanden werd ik ver hoord alvorens ik mijn defini tieve verklaring aflegde," zo zeide hij. „Men zeide mij in het begin, dat ik een lichtere straf zou krijgen als ik bekende. Na te hebben bekend kreeg ik be ter eten en een zachter bed. Mijn verklaring voor het hof, dat ik goed behandeld was, was geheel oprecht. Ik werd goed gevoed en kreeg voldoende boe ken. Tijdens mijn zes maanden gevangénschap las ik 40 boeken. De meeste handelden over po litiek, doch er waren ook ro mans onder van moderne Sow- jet-Russische en Poolse schrij vers. Wij konden naast onze maaltijden voedsel in de can- tine kopen en mochten het van huis toegezonden krijgen." Ds. Dinof werd soms door een enkele ondervrager ver hoord en soms door meerdere tegelijk. Hij werd plotseling ge confronteerd met verklaringen, die andere beschuldigden enige uren tevoren hadden afgelegd en zijn eigen bekentenissen werden onmiddellijk tegen de anderen gebruikt. „Eerst werd ik steeds gedu rende korte tijd verhoord" zei de hij doch later, toen zii haast hadden, maakten zij het langer, soms tot laat in de nacht. Mijn voornaamste on dervrager was een zeer intelli gente jonge man van 24 of 25 jaar. Hij was goed geschoold en was goed thuis in de politiek". Ds. Dinof zei, dat hij in de gevangenis contact mocht on derhouden met al zijn medebe- klaagden. Ofschoon hij voor de tijd van twee jaar uit de bur gerrechten is ontzet, heeft hij van de autoriteiten aanzegging gekregen, dat hij zijn werk zaamheden als predikant mag voortzetten. Het jaarlijks congres van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond wordt dit jaar op 15 en 16 Juni a.s. te Deventer gehouden. VOLKSHOGESCHOOL EV ZEELAND. De Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en cultureel Werk zal op Dinsdag 22 Maart in Middel burg een vergadering beleggen met de bedoeling om te overwe gen of kan worden overgegaan tot oprichting van een Volkshoge school voor Zeeland. AXEL. Het plaatselijk spaarfonds „O. en O." gaf tot .besluit van dit sei zoen Woensdagavond een geva rieerd programma, dat weer ge- ensceneerd was door Adri Kaan's amusementsbureau en alzo weer uit een keur van artisten bestond, waarvan reeds een roep vooraf ging- Het was de heer Van der Plas- sche, die volgens gebruik de avond met 'n spontaan en barteijk woord van welkom opende, waarbij hij enige mededelingen van huishou delijke aard, o.a. betreffende de leden, dte verplicht zijn 's lands rok aan te trekken. Zij zul len voortaan ontheven worden van de verplichting tot contribu tie-betaling. Daarna volgde in een non-stop- tempo een toon te Woensdagavond- trein van conference, door de be kende Ooos Speenhof Jr., die in Axel geen vreemdeling meer is, 't herhaalde optreden van de „No tenkrakers" met liedjes aan de luit voor en na de pauze, het de buut van mej. Henny Fontaine, (in de laatste helft ook met zelf geschreven liederen), Adri van Oorschot, eveneens geen onbeke- de en die behalve in zijn genre van buikspreker, ook als telepaath van zyn gaven blijk gaf, terwijl door „Jesajus" staatljes van virtuosi teit op de accordeon werden ten beste gegeven. Het publiek in de compact gevulde zaal kreeg daar bij gelegenheid tot het meezingen van populaire refreintjes eh nadat als verrassing nog het optreden an een jongleur als slotnummer te memoreren viel, werd deze vlotte knal-avond weer met een gezellig bal gesloten. Een loterij, georga niseerd tot dekking van een ge deelte der. onkosten aan deze avond venbonden, verliep succes vol. De Axelse neringdoenden blij ken het streven van „O. en O." telkenmaal te appreciëren door 't beschikbaar stellen van prachtige cadeaux en prijzen, een bewijs dat „O. en O." een brede plaats in neemt in het verenigingsleven ter plaatse. HOEK. Moedercursus. Op het ogenblik wordt in de ge meente Hoek veel gedaan voor de volksgezondheid. Het is dan ook zeer toe te juichen, dat thans een moedercursus wordt georgani seerd. Op deze cursus zijn, zoals blijkt uit de desbetreffende adver tentie in dit blad, de Hoekse moe ders en meisjes van 18 jaar en ouder hartelijk welkom. Het behoeft niet gezegd te wor den, van welk een bijzonder nut deze cursus is. Er wordt op de cursus dan ook een groot aantal belangstellenden verwacht. SAS VAN GENT. Bridge. Bij de Woensdagavond gehouden tweede voorronde voor het kam- STOUT Ik heb inmiddels al kennis gemaakt met uw dochter, me- ■vrouw, zei Hamsen en in de toon, waarop hij dat zei, lag onmisken baar een tevredenheidsbetuiging, Aha, daar zijn de documenten, zonder welke een mens niet door üt gecompliceerde leven kan gaan: vaccinatiebewijs, een uit treksel van het geboorteregister enzovoort... Prachtig, u permit teert wel, dat ik de papieren maar ürect bij mij steek. Het wordt langzamerhand al weer mijn tijd. Wanneer mogen wij uw dochter op de Falkburcht verwachten Het liikt mij beter, dat jonk heer Falke dat zelf maar bepaalt, ■otaris. O, wat dat betreft, geloof ik. dat ik de jongedame maar het best icüreot kon meenemen, lachte Hamsen. Maar dat zal uw goed keuring toch waarschijnlijk wel niet kunnen wegdragen? Nee, nee, ik zou eerst ma ma's huwelijk nog graag willen meemaken, mengde Vera zich in het gesprek. Dat laat zich begrijpen. U wilt mij de juiste datum dan nog wel even schrijven, nietwaar? In ieder geval is juffrouw Falke elke dag welkom. En nu moet ik tot mijn spijt reeds afscheid nemen, mevrouw! Het doet mij bijzonder genoegen, dat ik mijn cliënt de gunstige afloop van onze bespre kingen zal kunnen meedtelen. Overigens wat ik nog vragen wou, juffrouw Falke bent u mu zikaal? Uw grootvader is name lijk dol on muziek. Mijn dochter is zeer muzi kaal en heeft een goede stem, antwoordde mevrouw Staniecki voor Vera. Dat is schitterend. Door de vrouw de hurzes ver gezeld, ging de notaris, nadat hij ook van Vera allerhartelijkst af scheid had genomen, die trap af. Bij de deur hield mevrouw Sta niecki hem nog even terug. Ik heb nog een verzoek aan u, notaris. En dat is, mevrohw? Stelt u er jonkheer Falke vooral van in kennis, dat mijn dochter dat Anne een zeer levendig meisje is. Ze is niet aan een eenzaam leven gewend. Ze is levenslustig, bedrijvig, houdt van gezelligheid en... Ik begrijn u volkomen, m'n bes te mevrouw, trachtte de oude heer die wellicht nog nooit in zijn leven een mens zó verkeerd had begre pen,, haar gerust te stellen. Dat is nu juist, wat -mijn cliënt zo graag wenst: jeugd, vrolijkheid en zonneschijn op de oude Falks- burcht. Juffrouw Falke zal bij haar grootvader heus niet levend begraven worden. Toen mevrouw Staniecki in de woonkamer terugkeerde, vond zij Vera, die in dolle uitgelatenheid haar witte schortje als een vlag door de lucht zwaaide. Nou, hebben we daar d'e oude mummie even heerlijk te pakken gehad, mama? Zeg eens eerliik: hoe heb ik m'n rol ge speeld Ik hoop, dat je haar op de Falksburcht net zo goed zult spe len. Vera! Reken daar maar gerust op. mama. Ik zal daar wel wat leven in de brouwerij brengen! En juf frouw Falke, wat ik nog vragen wou: bent u muzikaal? Ha, ba, ha! Zou grootpapa ook van ope rette-schlager en hot jazz hou den? Dat is het enige, waar ik sterk in ben. Ik denk, dat hij de voorkeur geeft aan klass'eke muziek. Dan zal ik het „Gebet einer Jungfrau" nog eens moeten door nemen, mamuschka. Of dacht je, dat „Grootvaders klak1" hem be ter zou liggen? Houd toch op met die grap pen, Vera! Ik ben blij, dat ik dit bezoek achter de rug heb. Ik ril nog als ik aan die comedie denk! Vera wierp haar moeder een verachtelijke blik toe. Jij bént een goeie voor een samenzwering! lachte ze spot tend. Eerst zet je het bedrog in. elkahr <en achteraf ben je bang! pioenschap van Sas va» Genk wer den geplaatst in de halve £i»ale de heren AiScbouwvlieghe, het echtpaar Stouthamer, het echt paar Wauters, het echtpaar Ha- meiyrack, de dames Van Wae» Nevejan, de heer en mejuffrouw Van Acker. SLUISKIL. Ouderavond OJuS Bij de aanvang van deze ouder avond heette het hoofd der school, de heer Platteeuw, de talrijk op- gekomenen van harte welkom. Een bijzonder welkom richtte hij tot de plaatselijke predikant Drs. G. van Moorsei, die hij ook als een leerkracht van zijn school beschouwde. Na deze opening was het de beurt aan de leerlingen der ver schillende klassen om hun presta ties te tonen. De zangnummers en declamaties werden vlot afge werkt. De aanwezigen waren zichtbaar verwonderd over het geen de kinderen ten uitvoer brachten. Menig ouderpaar had voordien niet kunnen bevroeden, dat hun zoon of dochter zioh op de planken als kundig acteur of ac trice zou ontpoppen. De éénaoter ,,'De pannekoek", gebracht door 2 leerlingen uit de hogere klassen, waarbij de vrouweijke helft het pleit verloor, dooï toch eerst haar spraak terug te krijgen, hoewel ze gezworen had nooit meer te spre ken, viel bijzonder in de smaak. Na afwerking van het eerste toneelgedeelte keerden de kome dianten hu'stoe en bleven de ouders achter. Tijdens de pauze werden de klassen bezocht en het werk bekeken. De ouders en het personeel hadden gelegenheid over hun resp. kinderen en pupil len een en ander te bespreken. Dergelijke ouderavonden zijn van buitengewoon belang om de band tussen school en ouders te verste vigen. Veel aandacht schonken de ouders in het bijzonder aan het te kenwerk. Ze moesten bekennen, dat het in „hun" tijd toch anders was. Dat het anders was, bleek ook na 't nuttigen van de thee en het eindigen der pauze. Nu was de schoofilm aan de beurt. Na een korte inleiding werd een an ntn.1 films vertoond. Met volle aan dacht werden deze gevolgd. Het was reeds 11 uur, toen het hoofd der school deze bijeenkomst sloot. Hij hoopte spoedig weer een vergadering te beleggen, maar dan voor de meer zakelijke zijde, zoals bestuursverkiezing', enz. Het personeel der school en de oudercommissie kunnen met vol doening terugzien op deze zo zeer geslaagde avond. De ouders gin gen voldaan huiswaarts en zeker zullen zij, die nu door omstandig heden niet aanwezig konden zijn, de volgende keer 'n thuiswadhter vinden en ook acte de présente geven in het gymnastieklokaal der school, dat voor een avond als de ze zo uitermate geschikt is. Volgens Chinese bronnien heeft de voormalige Minister van De fensie, Ho Ying Tsjin, zich bereid verklaard een nieuw „vredeskabi- net" te vormen, indien hij vrij spel krijgt voor het regeringsbeleid en foor drastische sterkteverminde* rang der regeringslegers. Volgens een militaire woord voerder der regering verhogen de onder communistische leiding staande strijdkrachten hun druk op de resterende regeringöbrug- igenhoofden ten Noorden van de Yangtse, waarvan sommige vrij willig veriaten zijn. Met dit terug trekken wil de regering de vre desonderhandelingen bevorderen, doch tegen elke poging der com munisten om de rivier over te trekken zal de regering krachtig deze woondvoer- optreden, der. aldus Vera, ik héb het voor jou ge daan! 't Is al goed, ik weet het wel. Maar je hebt het tenslotte ook voor jezelf gedaan. Geef het maar eerlijk toe, de consul is nu niet bepaald verliefd op je aanbidde lijke dochter en jij bent dan ook, au fond, diep blij, dat je me kwijt bent. In de huize Eschental zou ili toch min of meer in de weg hebben gelopen! Wat beginnen nu met Anne trachtte mevrouw Staniecki het gesprek een andere wending te geven. Je hebt, vóór de notaris kwam, ergens op gezinspeeld, Vera. O ja! Dat heb ik helemaal vergeten. Ga maar mee, mama, dan zal ik die bedriegster eens aan de kaalt stellen. Je zult ver baasd staan! Vera bracht haar moeder naar de zolderverdieping en in Anne's kamer. Verwonderd liet mevrouw Staniecki- haar blik door het een voudige vertrek dwalen. Wat moet ik dan hier? Dat zal ik je direct late* zien. (Wordt vervolgd). ^«usam,meenm noutnoi ""CSCHAPPiLUKe VOBM inner men vAnorne FAsanenme tvonmemMAns nemer u vnen- 'Mc AL uw BcsioMMenincen. n-umi

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2