De toestand in Frankrijk {Herverkaveling Walcheren Het proces te Sofia Weygand contra Churchill 8r«ef van NederL delegstse De Reddingsboten voeren uit Spaak over Nederlands Indonesische politiek ZATERDAG 5 MAART 1949. Doodstraf geëist tegen 4 Predikanten Oe aanstaande Benelux-conferentie De Ronde Tafelconferentie Z De verdwijningszaak In Engeland Sowjet-repatriërings- commissie vertrokken Tsjiang Kai-Sjek en de vredesonderhandelingen in China aan de Veiligheidsraak De verklaring van Lango in het „Storting" Intervieuw met Kravchenko De maatregelen tegen spionage in Frankrijk Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad MoEotof en Mikoyan vervangen Gewetensgeld Frankering by Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K. N. M.. Z. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond Weinig verandering. Matige wind tussen Zuid en Ocst. Veranderlijke bewolking met hier en daar enige Mchte sneeuw. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Onder Redactionele leiding ran P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Temeuzen Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1056 Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 4 uur Rubriek kL advertenties: 6 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 oent meer. ZON- EN MAANSTANDEN Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneazen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. 1049 Zon Uau Mrt. Opk. Ond. Opk. OuO. 6 7.16 18.28 9.16 #66 7 7.14 18 30 9.40 1.12 8 7.12 18.31 10.15 1-27 9 7.09 18.33 11.07 4.36 10 7.07 18 35 12.17 5.28 11 7 05 18.36 13.42 6.08 12 7.03 18.38 15.16 6.46 13 7.00 18.40 16.51 6.56 14 6 58 18.42 18.25 7 Al 15 6.56 1844 19.57 7.22 Men hoort de laatste maan den weinig rumoer uit Frank rijk. En dit is niet het enige teken, dat er op wijst, dat betere dagen zijn aangebroken voor de Franse Repubüek. In de jaren na de oorlog leek het er dikwijls veel op, of ook Frankrijk zou ten prooi vallen aan een communistisch bewind. Niet alleen bedroeg het aantal kiezers, dat hun stem aan Tho- rez en de zijnen gaf, bijna een derde van het totaal, niet alleen was de grote Franse arbeiders vakorganisatie, de C. G. T. on der de leiding van communisten J;evallen, doch ook de toestan en in het land zelve waren dermate slecht, dat velen zich met angst en beven afvroegen, of hierdoor het communisme niet moest zegevieren. De prij zen stegen voortdurend en de lonen konden deze stijging niet bijhouden, waardoor grote ar moede ontstond. Bovendien waren de belangrijkste levens middelen sterk gerantsoeneerd, en op de bloeiende zwarte markt peperduur, waardoor de ontevredenheid van dag tot dag toenam. Stakingen waren aan de orde van de dag en het hier door verloren gegane aantal arbeidsuren drukte de produc tie nog meer. Tenslotte ver hoogde het steeds wisselen van regering de onrust. Maar een kentering ten goede kwam onder de regering van Minister-President Queuille, een kentering, die niemand zo zeer verwacht had. Deze regering, die nu al maanden achtereen het roer in handen heeft, blijkt eindelijk het zo hoog nodige gezag te hebben verkregen. Het mnke optreden tegen de sta kingen in het najaar, waarbij het in de mijnstreken tot hevige botsingen kwam tussen staken de mijnwerkers en Franse troe pen, is hier zeker niet vreemd aan De communistische ar beidersleiders leden hier een éclatante nederlaag. Zeer veel hulp ontving de Franse Premier van de over vloedige oogst 1948. Hierdoor is het mogelijk geworden de dis tributie van practisch alle le vensmiddelen af te schaffen. De Fransman zal nu binnen kort weer voldoende brood en vet kunnen eten en één van zijn grootste ergernissen is hier mee weggenomen. Door die overvloedige oogst zijn tevens de prijzen van de agrarische producten scherp gedaald. Zo sterk zelfs, dat er onder de boe ren een soort paniekstemming is uitgebroken. De daline van de prijzen der levensmiddelen in de steden heeft met deze da ling nog wel geen gelijke tred gehouden, doch toch begint de Franse burger te bemerken, dat de duurste tijden voorbij zijn en dat zijn huishouduitgaven au eindelijk eens niet meer ver meerderen, doch langzaam maar zeker gaan verminderen. En hiermede is zijn tweede gro te ergernis weggenomen. De derde gunstige noot voor de regering ©ueuille is te vin den in de financiële politiek. De Minister van Financiën schreef enige tijd geleden een grote binnenlandse lening uit, teneinde de staatsfinanciën te versterken en hierdoor tevens het vertrouwen van het buiten land in de Franse franc te her winnen. Het is een verheu gend verschijnsel, dat deze, een weinig gewaagde zet, schitte rend geslaagd mag worden ge noemd. Reeds meer dan 100 milliard francs aan nieuw geld heeft deze lening opgebracht. Het vertrouwen in de Franse munt is nu aanzienlijk gestegen, hetgeen moge blijken aan het dalen van de goudprijs op de vrije markt en het dalen van de dollarkoers op de vrije Franse Tri nrkt. Natuurlijk blijven er nog ge noeg moeilijkheden over om te overwinnen. De daling van de agrarische prijzen brengt het landbouwvraagstuk in een scherp licht. De Franse land bouw is een belangrijke tak van bestaan en Frankrijk heeft de oogst van eigen bodem zeer hard nodig. Het zou daarom onverstandig zijn de boeren ge heel aan hun lot over te laten. Economisch ware dit niet te verantwoorden. Een arm land, en Frankrijk is arm, zoals alle landen in West-Europa zijn, mag zeker zijn landbouw niet verwaarlozen zonder het risico te lopen van te gronde te gaan. Vandaar dan ook, dat èn rege ring èn volksvertegenwoordi ging hun aandacht aan dit vraagstuk wijden. Er komt nog bij, dat eind Maart de verkiezingen voor de departementale besturen zul len worden gehouden, die dus te vergelijken zijn met onze Provinciale Statenverkiezingen. De regering voelt er weinig voor hier een nederlaag te leiden, die wel niet van directe invloed is op haar positie, maar die toch indirect veel schade zou kunnen berokkenen. Daar het platte land veel stemmen opbrengt, dient zij hier voorzichtigheid te betrachten. Een tweede punt, dat steeds de aandacht blijft hebben is de houding van de Franse com munisten. Zij zien de betere toestanden met lede ogen aan, want nu de materiële kant van het leven minder reden tot on tevredenheid gaat geven, be ginnen zij hun vat op vele een- voudigen van geest te verliezen. Wel hebben zij de leiding in de reeds eerder genoemde C.G.T. stevig in handen, doch het le denverlies, waarmede deze vak organisatie te kampen heeft, neemt steeds toe. De arbeiders beginnen hoe langer hoe meer in te zien, dat er politiek met hen gedreven wordt en dat zij er zelve niet beter van worden. De communisten hebben dit ook wel begrepen en hebben de strijd over een andere boeg ge gooid. In hun verkiezingscam pagne voor de komende Canto- nale verkiezingen hebben zij thans vredesleuzen aangeheven. Hun leider Thorez is plotseling een vredesapostel geworden en dan speciaal naar eén richting. Hij verklaarde niet alleen, dat de communisten alles in het werk zouden stellen om alle Franse burgers te verenigen om een oorlog met de Sowj et-Unie te voorkomen, doch hij ging be langrijk verder toen hij in be dekte termen te kennen gaf, dat zijn volgelingen bij een inval van Russische strijdkrachten met gekruiste armen zouden 1 toezien. Deze verklaring, die ook in de communistische „Humanité" werd gepubliceerd, was naast 'n verkiezingsmanoeuvre tevens 'n poging om de Amerikanen, die immers in eigen land bezig zijn stemming te maken voor het Atlantische verdedigingspact, waartoe ook 'Frankrijk zal toe treden, een weinig kopschuw te maken. De Franse regering weet dus, waar de meeste moeilijkheden in de toekomst vandaan zullen komen. Gewaarschuwd was zij reeds, maar nu het nog eens openlijk is verkondigd, kunnen de maatregelen om ook dit ge vaar af te wenden, beter be raamd worden. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijzi ging van de begroting 1948 van 't departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Daarin wordt voor aangelegen heden betreffende de herverka veling Walcheren een bedrag van 10.561.000 aangevraagd. In de Memorie van Toelich ting wordt opgemerkt, dat het thans nog uiterst moeilijk is het totale bedrag te ramen van de kosten, welke uit de herverka- velingswet Walcheren zullen voortvloeien. Nog afgezien van factoren als loün- en prijspeil, het beschikbaar zijn van mate rialen en dergelijke, is ook het plan voor de technische uitvoe ring nog slechts ten dele in de tails uitgewerkt. Met de thans beschikbare gegevens is aller eerst een raming opgesteld van de vermoedelijke totaalkosten. Daarna is getracht te bepalen, welke bedragen hiervan voor 1948 benodigd zijn. Hierin zijn tevens de bedragen opgenomen, welke in vorige dienstjaren ge acht kunnen worden voor de ook vóór de overstroming veel te lijden van verzilting van het drinkwater, hetgeen de ge zondheidstoestand en de pro ductiviteit van het vee ten zeerste benadeelde. Ten aanzien van de herbe planting moge worden vermeld, dat reeds 70 boerenerven tot 1 Januari 1948 opnieuw zijn inge plant; deze plannen werden op gesteld aan de hand van de nie- we tracè's voor wegen en wa terlopen. Nagegaan wordt welke bedrijven tengevolge van de zware verwoesting moeten wor den verplaatst ter bevordering van een juiste landbouwkundige exploitatie van het eiland. Bij de toelichting tot de artikelen wordt onder meer gezegd: Ten behoeve van de in te schakelen ambtenaren zal het noodzakelijk zijn een aantal woningen op Walcheren ge- J schikt te maken voor het bewo nen door meer gezinnen, dan tot nu toe het geval was. Teneinde de mogelijkheid open te houden arbeiders van el ders in Walcheren te werk te Een der voornaamste punten, welke op de conferentie in Den Haag op 10 Maart a.s. zal wor den besproken, is de verdeling van de Marshall-toewijzingen, zo schrijft „La Libre Belgique", die hier nog aan toevoegt: „België meent, dat het ripens het tweede jaar van de Mars hall-hulp, buiten de voorwaar delijke toewijzingen in het m- ter-Europees fonds te storten, niets zal ontvangen. Maar men zal te Washington er op aan dringen, dat de bevoegde dien- aten van het plan-Marshall ales zouden doen om de Neder landse balans in evenwicht te brengen. ,Een ander belangrijk punt betreft het muntprobleem. Aan Nederlandse zijde wordt", vol gens het blad, „ten zeerste ge wenst, dat de geldreserves (goud en valuta) op een ge meenschappelijke rekening zou den worden gebrach'i, en men meent dat dit onontbeerlijk is ▼oor de goede werking van de Unie. De Belgen daarentegen kanten zich ten zeerste tegen deze druk en wijzen er op, dat deze geldreserves gescheiden dienen te blijven, omdat daar aan de monetaire gezondheid en het politiek beleid van beide landen kunnen worden ge toetst." Volgens een Amerikaanse woordvoerder te Lake Success is de Amerikaanse regering van mening, dat de commissie der V.N. voor Indonesië de Neder landse uitnodiging tot bijwo ning van de Ronde-tafelconfe rentie niet moet aanvaarden, tenzij de Indonesische republiek uit eigen vrije wil deze confe rentie ook bijwoont. De openbare aanklager Dimi- tri Georgief heeft gisteren tij dens de zitting van het proces tegen de 15 Bulgaarse predi kanten verklaard, dat de be schuldigingen vele Protestantse dominé's in Bulgarije bij hun spionnage-activiteit hebben be trokken. Hij verzocht om een strenge straf voor de eerste vier beklaagden, die „goed werden betaald en bewezen hebben vol komen beginselloos te zijn. Zij moeten boeten op grond van wetsartikel 112". (Dit artikel bepaalt als maximum de dood straf, maar laat de mogelijk heid open van een minder strenge straf.) Georgief vergeleek het pro ces met dat van Kardinaal Mindszenty. Hij verklaarde, dat geenszins alleen in Bulgarije de kerk door buitenlandse mo gendheden voor eigen belangen wordt gebruikt. Evenals de aanklager in het proces tegen Mindszenty zei Georgief, dat het huidige pro ces niets te maken had met de kwestie van godsdienstvrijheid en dat geen enkele keer tijdens het proces verondersteld werd, dat de godsdienstvrijheid werd aangevallen. De openbare aanklager in het proces tegen de 15 Bulgaarse predikanten heeft de doodstraf geëist tegen de vier voornaam ste beschuldigden. De aanklager eiste tegen de vier voornaamste beklaagden „de zwaarste straffen". Tegen de anderen werden „zware straffen" geëist. Volgens het Bulgaarse straf recht wordt requisitoir gehou den door twee aanklagers, van wie de eerste de politieke en de tweede de juridische zijde be licht. Gewoonlijk wordt de door de eerste aanklager gestelde eis door de tweede nader bepaald. Vrijdagmorgen werden voor het eerst door de pers foto's geno men van het proces. De vier voornaamste beschul digden zijn Vassil Georgief Ziapkof, Ranko Nikolo Ivanof, Nikola Mihailof Naoemof en Georgief Nikolof Tsjernef. De openbare aanklager Geor gief gebruikte in zijn eis het woord „straffen", dit houdt in, dat hij niet noodzakelijkerwijs de doodstraf tegen de hiervoor genoemde beklaagden heeft ge- eist. Het requisitoir had hoofdza kelijk betrekking op de beschul digingen tegen de eerste vier commissie voor uitvoering, be- doch.8 voorlopif toPandS- '.stellen, is voor de bouw van een stanties zijn gefinancierd. De gelden, welke nodig zijn voor de toepassing van de her- verkavelingswet Walcheren, worden besteed voor de uitvoe ring van civiel- en cultuur technische werken het her stel en de aanleg van wegen, watergangen en de daarbij be horende kunstwerken, het her stel en de aanleg van percelen en sloten en een landbouw kundige bedrijf sanering. Dit laatste brengt mede. dat een aantal boeren zal verhui zen naar de Noord-Oostpolder of elders. Met de door deze ver huizing vrijkomende grond zul len bedrijven van achterblij vende boeren worden vergroot tot vorming van economisch verantwoorde bedrijven. De uitvoering van herverka veling, welke geprojecteerd is voor een tijdvak van 6 a 10 ja ren, berust bij een herverkave lingscommissie, die daarbij zo veel mogelijk gebruik maakt van de diensten van het bureau ruilverkaveling te Middelburg, de polder Walcheren en de Rijksdienst voor Landbouwher- stel. Ter coördinatie van de werkzaamheden is Ingesteld 'n bedrag uitgetrokken van 60.000. Voor exploitatiekosten is een be drag van 500.000 uitgetrokken. Voor uitvoering van werken is een bedrag van 8.000.000 uitge trokken. Door overplaatsing van bedrij ven naar elders kunnen de daar door vrijkomende gronden tot aan het tijdstip van toedeling worden verpacht of door de her- verkavellngseommissie in exploi tatie worden genomen- Bij de verpachting is het te verwach ten, dat in verlband met de be perkte duur der verpachting en het feit, dat de grond gedurende de eerste jaren nog verre van optimale opbrengsten zal geven, de pachtprijs gering zal zijn, ter wijl de eigenaar recht heeft op normale pacht, opdat hij zijn las ten normaal kan doorbetalen- Voor zover de gronden onver- pachtbaar zijn voor deze korte tijdsduur, zal de herverkavelings commissie zelf tot exploitatie moeten overgaan ter voorko ming van een sterke waarde- achteruitgang. Geraamd wordt, dat van de over te plaatsen bedrijven gedu rende de jaren 1948, 1949 en 1950 jaarlijks 1000 ha, hetzij verpacht zullen worden of tijdelijk In ex ploitatie moeten worden geno men. Hierop wordt een tekort geraamd van 80 per ha. Ten laste van de dienstjaren 1498, 1949 en 1950 komen respec tievelijk 1000 ha a 80 per ha 80000; 2000 ha it 80 per ha 160.000 3000 ha A 80 per ha 240 000; totaal 480-000. Een andere mogelijkheid grond aan te kleine bedrijven toe te wijzen is gevonden door de Stich ting tot het beheren van land bouwgronden in Walcheren gron den te doen aankopen. Zij zal echter te zijner tijd geen recht op toewijzing van kavels doen gelden- Aangezien de Stichting ten behoeve van de herverkave ling tot deze aankopen overgaat, is het gemotiveerd het eventueel nadelige saldo, dat ontstaat door de aankoop en tijdelijke exploi tatie van deze gronden, ten laste van de herverkaveling te doen komen. Dit nadelige saldo gedu rende de jaren 1948, 1949 en 1950 wordt geraamd op maximaal 10.000 per jaar. Tengevolge van de herverkave ling zullen de binnen het blok gelegen gronden in waarde stij gen, welke waardestijging mét de eigenaren wordt verrekend- Hiertegenover staat een blij vend grondverlies door de ge vormde kreken en een achteruit gang in waarde als gevolg van de overstroming, overspoeldng van zand en het wegspoelen van waardevolle cultuurgrond. Tenslotte is er eerr verlies aan cultuurgronden, welke zullen be stemd worden voor de aanleig van wegen en waterlopen- In hoeverre de totale waardever meerdering zal opwegen tegen de totale waardevermindering der cultuurgronden, is, nu de dé- tailDlannen nog niet zijn vastge steld, niet of slechts bij grote benadering te ramen- Verwacht wordt echter, dat hieruit tenslot te een voordelig saldo zal resul teren- De Memorie van Toelichting bevat tenslotte een overzicht van de vermoedelijke totale uitgaven, verband houdende met de her verkaveling van Walcheren, in totaal geraamd op 62.690 000 Naar gemeld wordt, heeft Scotland Yard thans genoeg be wijsmateriaal verzameld om 'n man, die zich thans in hechte nis bevindt, te doen vervolgen wegens een serie der afgrijse lijkste moorden in de Britse ge schiedenis. Hij heeft tenminste vijf slachtoffers gemaakt, wier lichamen naar men gelooft in een zuur werden opgelost en wier bezittingen met behulp van vervalste documenten wer den verkocht. Deze verkopen zouden ongeveer 28.000 pond sterling hebben opgebracht De Sowjet repatriëringsmissie te Frankfort, die 39 uur in haar hoofdkwartier werd „geblok keerd", nadat zij weigerde ge hoor te geven aan een Ameri kaans bevel om de zóne te ver laten. heeft gisteren vroeg het gebouw verlaten. De 8 leden van de missie zullen 10 uur nodie hebben om de grens te Helm- stedt te bereiken. De Russen vertrokken in drie auto's en twee vrachtwagens. De Russi sche chauffeur van de eerste vrachtauto, die de poort uit reed, leunde uit de cabine van zijn wagen en spuwde een Ame rikaanse vrouw, die bij de auto stond, in het gezicht. De Russen lieten twee hondjes in de kelder achter. beklaagden, die de officier van justitië „geroutineerde spion nen" noemde, die „andere, on schuldige predikanten in hun bedrijvigheid hadden betrok ken". De hulp-officier van justitie eiste „strenge straffen" tegen de elf andere beklaagden. Hij staande uit beo tioofd Van het bureau ruilverkaveling te Mid delburg, de inspecteur voor Zeeland van de Rijksdienst voor Landbouwherstel en de inge nieur van de polder Walcheren. Uit het hiervoorgaande volgt, dat de personele en materiële uitgaven in hoofdzaak zullen eiste, dat de bezittingen van i worden gedaan door genoemde verscheidene hunner in handen van de staat zouden overgaan, als vergoeding voor de schade, die het land, naar uit de beken tenissen was gebleken, door de zwarte handel toegebracht. Ook de assistent-officier van justitie verzocht het of de be schuldigden schuldig te verkla ren aan het bedrijven van snionnage en aan het overtre den van de wet op de valuta transacties. instanties, die deze kosten en de huisvestingskosten van de herverkavelingscommissie zelve aan ha.ar zullen doorberekenen. Reeds in 1946 en 1947 zijn zeer in valuta was veel voorbereidende werkzaam- heden verricht door het bureau Verenigde Staten, aan Groot- Brittannië werden overgedra- 1 gen. Trouw aan mijn beginse len heb ik mij afzijdig gehou den van elk politiek gekonkel te Bordeaux en vooral van iedere samenwerking met Pierre Laval. Deze korte rechtzettingen maken het mogelijk zich een idee te vormen over de kwali teit der bronnen, welke de be roemde staatsman heeft ge raadpleegd voor het opmaken van het verhaal der feiten, die Halvard Lange, de Noorse Mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft Vrijdag in het „Storting" de tekst voorgelezen van de no ta aan de Sowjet-Unie. Hierbij zeide hij o.m.: ..Wii hebben ook de V. S. medegedeeld, dat Noor wegen thans gaarne een uitno diging voor de voorbereidende besprekingen over een Atlan tisch pact zou willen ontvan gen". Uit een verslag van de ge heime zitting van Donderdag, dat op de openbare zitting van het parlement van Vrijdag werd bekend gemaakt, blijkt, dat slechts de 11 communistische leden zich verklaard hadden tegen het rapport van de spe ciale parlementscommissie voor buitenlandse zaken en defensie, waarin de politiek der regering om onmiddelliik aan de bespre kingen over het Atlantisch pact deel te nemen. gesteund. Generaal Weygand deelt het volgende mede: „Op de meest uitdrukkelijke wijze heb ik reeds voorbehoud gemaakt inzake de nauwkeurig heid der feiten in verband met de gebeurtenissen, waaraan ik persoonlijk heb deelgenomen en waarover sprake is in de eerste gedeelten der in „Le Figaro" verschenen memoires van Churhill. De artikelen die in het blad verschijnen nopen mij uit bezorgdheid voor de histori sche waarheid tot een nieuwe verklaring. Churchills memoires hebben niet alleen betrekking op de feiten, waarbij hij was betrok ken. Niemand kan hem het recht betwisten, deze feiten vol gens zijn persoonlijke opvatting te hebben beoordeeld. Deze vaststeling gaat echter niet on voor de feitën waarvan hij zelf geen getuige is geweest, en die zich ver van hem op een vreemd grondgebied hebben af gespeeld. In verband met deze paui Henri Spaak, de Belgi- feiten is het, dat ik nu reeds, sche Minister-President, heeft zonder te wachten op de publi- Donderdag Nederlandse kran- mi,Il eJKen ..eedenk- tenberichten tegengesproken, >b£°testeer tegen be- dat België beloofd heeft de Ne- Jtiriine^ m strijd derlandse politiek in Indonesië zfin met de juiste toedracht van te steunen. Spaak verklaarde tot de Ne derlandse Ministers te hebben gezegd, dat België bereid is „De beste oplossing van het Indonesische probleem is de spoe dige overdracht van de souverei- niteit aan een federale Indonesi sche regering", aldus een brief welke Donderdag door de Neder landse delegatie bij de V. N. aan de Veiligheidsraad is gezonden. In deze brief wordt een gede tailleerde uiteenzetting gegeivem van het Nederlandse plan, dat verder gaat in de richting van die onafhankelijkheidswensen van het Indonesische nationalisme dan de resolutie van de Veiligheids raad". In de brief wordt verder mede gedeeld, dat de Nederlandse re gering alle beperkingen van de vrijheid der republikeinse leiders heeft opgeheven, met uitzondering van de (beperkingen, die voor en om militaire redenen voor ieder een gelden. De Nederlandse afgevaardigde Snouck Hurgronje heeft een ibe- roep gedaan op de Veiligheids- komsten inzake aankoop van raad om het plan te steunen dat wapens door Frankrijk in de ,,in de huidige omstandigheden het beste en snelst werkend mid del aanbiedt om te komen tot ruilverkaveling. Maatregelen dienen te wor den genomen ter bevordering van de watervoorziening met zoet water in de zomer en de bestrijding van de „zoute kwel". De weiland-gebieden hadden oprichting van democratische ver enigde staten van Indonesië en tot een vrijwillige samenwerking tussen Nederland en Indonesië. De Nederlandse afgevaardigde hernieuwde de beziwaren die door de Nederlandse regering zijn ge formuleerd ten tijide van '1 debat ov erde resolute, met name ver klarend, dat Den Haag deze resolutie slechts kan uitvoeren voor zover dit zich verdraagt met het niet de bedoeling is van de Nederlandse regering zich voor- harig van de verantwoordelijkheid in Indonesië te ontdoen". bi de brief wordt met nadruk gezegd, dat de Nederlandse rege ring in de interim-periode de be schikking moet hebben over „uit gebreide bevoegdheden" en dat de duur van die periode naar Neder lands plan tot enkele maanden beperkt zal blijven, ongeveer tot Juni 1949. Verder wordt in de brief verklaard, dat overeenkom stig het Nederlandse plan, dat een Rondeitaf el-conferentie te Den Haag rond 12 Maart aanstaande inhoudt, de overdracht van de sou- vereiniteit zal plaats vinden voor de algemene verkiezingen, waarbij verwezen wordt naar de preceden ten in verschillende andere Azia tische landen. Van gewoonlpk betrouwbare zijde werd gisteren vernomen, dat twee leden van de Chinese rege ringscommissie, die belast is met het ontwerpen van de voorwaar den voor het sluiten van de vrede met de communistische leiders. Donderdag per vliegtuig naar Fenghoea zijn vertrokken. Zij hadden een „beleefd ultimatum' bij zich. bestemd voor Generalissi mus Tsjiang Kai-Sjek die zich aldaar heeft teruggetrokken. In dit „ultimatum" wondt Tsjiang Kai-Sjek verzocht: 1. Zijn bevoegdheden volledig te dragen aan de waarnemende president Li Tsoeng Jen. 2. „Op te houden met ingrijpen in de vredesonderhandelinigen". 3. Naar het buitenland te ver trekken. Waarnemers te Nanking ver klaarden, dat generalissimus Tsjiang Kai-Sjek deze voorwaar den zou moeten aanvaarden, al vorens met kans van slagen vre desonderhandelingen met de com munistische leiders zouden kunnen worden geopend. Men was te Nanking gisteren algeeen van mening.' dat het sluiten van vrede thans in hoofd zaak neerkomt op het vinden van een formule, waarbij ,,het gezicht kan worden gered". Gemeend wordt, dat de voor naamste hinderpalen voor het sluiten van vrede moeten worden gezocht in tegenwerking door ex tremisten aan beide zijden en in de communistische eis tot bestraf- ïteg van hen, die zij oorlogsmis dadigers'noemen en waaronder zich ook Tsjiang Kai-Sjek be vindt. hijzelf niet heeft meegemaakt", 1 öe verantwoordelijkheid, waarvan aldus Weygand. I niemand het kan ontslaan" en dat sommige gebeurtenissen. Als opperbevelhebber verklaar ik de beoordelingen over de ge neraals Bilotte en Prioux en de insunuaties, die de eer dezer of ficieren in het gedrang bren gen, onjuist. Wat mij persoon lijk betreft, wil ik slechts enkele bepaalde en belangrijke feiten bespreken. Ik ontken een bevel van generaal Gamelin te heb ben vernietigd. Geen enkel Brits officier heeft mijn onder houd met Z. M. de Koning der Belgen op 21 Mei 1940 bijge woond. Ik alleen ben bij maar schalk Pétain tussenbeide ge komen op 16 Juni, terwijl hij op krachtig wordtzijn kabinet vormde. Nooit heb I ik de maarschalk de verzeke- tweede voorstel, dat tij- ring gegeven, dat Groot-Brit- dens de geheime zitting door tannië was verslagen en nooit een „rebel van de arbeiders- heb ik de beledigingen geuit. partij, Jacob Friis, werd inge diend, kreeg slechts drie stem men. Dit voorstel adviseerde, af te wachten om te zien of het Atlantisch pact werkelijk in overeenstemming zou zijn met het Handvest der V. N. welke Winston Churchill die hier trouwens niet zeker is van zijn zaak mij toeschrijft. Ik ben het die op 17 Juni een brief aan de ambassadeur van Groot-Brittannië heb onder tekend, waarbij alle overeen- iedere Nederlandse oolitiek te steunen, die gericht is op het bijeenroepen van een Ronde tafelconferentie met de Indo- neisische republikeinen en fe deralisten, teneinde snel de souvereiniteit over te dragen aan een nieuwe Indonesische regering, die gehouden is dit jaar verkiezingen uit te schrij ven. Een woordvoerder van de Belgische regering verklaarde Donderdag, dat de instelling van de Benelux-Unie niet door de Indonesische kwestie zal worden vertraagd. De vertraging van zes maan den na de oorspronkelijk vast gestelde datum 1 Januari 1950, is te- wüten aan het feit, dat lonen en priizen nog moeten worden geëgaliseerd. De woordvoerder zeide, dat derdag in Den Haag bijeen komen. Hoewel het Indonesische con flict ongetwijfeld zwaar drukt op al de Nederlands buiten landse betrekkingen, is het me ningsverschil tussen Nederland en de andere leden der Ver enigde Naties te betreuren, al dus de woordvoerder. Hij noemde de toestand des te meer betreurenswaardig, daar hij valt in de tijd, dat het Atlantisch pact in óverweging wordt genomen. VEILIGHEIDSRAAD KEURT ISRAELS TOETREDING TOT DE VERENIGDE NATIES GOED. De Veiligheidsraad heeft het toetreden van Israël tot de Ver enigde Naties goedgekeurd. Negen leden stemden vóór, Egypte stemde tegen en Enge land onthield zich van stem ming. De gigantische redd'ng der 23 Poolse zeelieden van de „Katowi ce" was de 130ste keer, dat schip per Douwe Tot met >öe „Branda- ris" uitvoer. Het aantal schip breukelingen, dat deze 52- ja^ge Terschellinger heeft heincr." red den, sedert hij- in 1923 als stuur man bij de N.Z.H R.AIkwam is hierdoor gestegen tot 218 Nim mer tevoren had hij een redding van formaat meegemaakt, maar deze tocht met ztin 35-jarige zoen Klaas, Jaoob en E. de Beer, even eens 62 jaar, zal hem zijn hele leven bijblijven. Toen idle reddi ngboot het schip, dat reeds in tweën was gebroken,' naderde en Douwe de 26 Poleii reeds tot hun middel in het water od die voorplecht zag staan, wa ren er weinig woorden nodig: 7.v moesten er af. Het duurde drie kwartier,idle eerste man d sprong wachtte te lang, zodat de reddingboot o'rca 8 meter lager lag dan het dek van de „Kato wice", doch hij kwam behouden in het net. Eerst voer de „Branda- ris*' aan bakboord langszij, maar later aan stuurboord, waardoor het overspringen iets gunstiger kon geschieden. Tijdens deze manoeuvres werd idle „Brandaris" tegen het seh n aangeslingerd en bleef enkele seconden aan' een van zijn ankers er zijn zo ging de heer Officieel is te Parijs medege deeld, dat een geoloog, toege voegd aan de Franse commissie voor atoomenergie, genaamd Pallaz, gearresteerd is in ver band met het onderzoek naar beweerde communistische spionnage in Frankrijk. Pallaz zal voor een militair tribunaal verschijnen, beschuldigd van ongeoorloofde onthulling van militaire geheimen. Pallaz was vroeger in dienst Zaterdagavond zal over de ™jf"j-"'"ciuci sciue, nctL V A.R.A. Hilversum II van 20.05 van Indonesië niet zal worden be- i tot 20.15 een vraaggesprek te be- tejt £ïi ssi SDroken. wanneer He Ministers lui si eren zijn tussen Viktor Krav- voea-d aari rié toeee- Don- chenko en Henri W. Sandberg-, ae sproken, wanneer de van de Benelux-landen aan de verschansing hangen De ankerketting brak en de „Bran daris" smakte op de golven. Sedert Zondag j.L voeren zeven reddingboten totaal 13 maal ut. „Als het bericht komt, wordt er niet gepraat, maar oliegoed ei zuidwester aangetrokken en di reddingboot vaart uit mensen :n nood De Booy voort. Als de „Katowice", die tijdens de oorlog voor de Engelsen voer en deelnam aan de invasie bij Nonmandië, met zijn lac'iing wordt prijsgegeven, betekent d't een schadepost van 1 millioen dolla» De schade aan het materiaal van de N.Z.H.R.M. bedraagt enkel* duizenden guldens. Het Franse persbureau A.FB meldt, dat volgens een medede el? v^rV het secretariaat der VN., het eerstvolgende debat over de Indonesische kwestie in e, Veiligheidsraad zal plaats hebben op 7 Maart. Rajtte-jMöskou heeft medege deeld, dat het Presidium van de Opperste Sowjet Molotof heeft ontheven van zijn functie als Minister van Buitenlandse Zaken en dat Wysjinsky in zijn plaats is benoemd. Verder werd nog mededeeld. dat Mikoyan als Minister van Buitenlandse handel vervangen is door Mensjikof. De gemeente-ontvanger van Kampen ontving dezer dagen 'n bankbiljet van 10, waarbij een briefje was gevoegd van de vol gende inhoud: „Aangezien ik in mijn jeugd uit het gemeente-plantsoen 2 eenden heb gestolen, doe ik u commissie voor I nu op mijn oude dag als gewe- atoomonderzoek. tensgeld hierbij 10 toekomen".

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1