De regeringsverklaring inzake Indonesië De terreuractie De medebeschuldigden van Het proces te Sofia De toestand in Cbina Eerste non-stopvlucht om de wereld volbracht Segatse ddfngsboten voeren uit DONDERDAG 3 MAART 1949. MENING IN AMERIKAANSE KRINGEN Resolutie van federale partijen in Indonesië Dr VAN KLEFFENS over Indonesische kwestie KARDINAAL MINDSZENTY Last van zenuwen? Aanval op Karpenissi afgeslagen De Sowjet-repatriërings- missie te Frankfort Bevin over het proces Koninklijke Familie blijft nog in St. Anton Het spionnageproces te Muenchen Orkaan over Duitsland De verdwijningszaak In Engeland Sowjet-repatriërimcs- commissie vertrokken Tsjiang Kai-Sjek en de vredesonderhandelingen in China De Ronde Tafelconferentie Intervieuw met Kravchenko De maatregelen tegen spionage in Frankrijk Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad Mototof en Mikoyan vervangen Gewetensgeld Flonkering bQ Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTING, medegedeeld door (het K-N.M.I, te De Bilt, geldig tot Donder dagavond. Minder wind Meest zwakke tot matige wind uit N.-richtingen. Wisselende bewolking met voornamelijk in de kuststreken nog; enkele verspreide /buitjes. In de vroe ge ochtend bijna overal lichte vorst. In de middag tempera tuur enkele graden boven het vriespunt. DE VRIJE ZEEff 5e Jaargang No. 1054 Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 hot. Rubriek kl. advertenties; 5 rggels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: «Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V„ Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal- In Amerikaanse regeringskrin gen toont men weinig neiging, zpn mening te u'ten omtrent de nieuwe Nederlandse voorstellen betreffende Indonesië, aldus meldt <ie diplomatieke correspondent van Aneta uit Washington. Deze terughoudendheid spruit blijkbaar, voort uit de overweging, dat onder de huidige omstandig heden iedere verklaring vóór of tegien andere plannen dan die, welke zjjn geformuleerd in de re solutie van de Veiligheidsraad, door beidie partijen zou kunnen worden uitgelegd als een afwij king van het standpunt, dat door de Verenigde' Staten als lid van de Veiligheidsraad is Ingenomen. In privé-gesprekken wordt door regerinigs-functionarissen echter wel aangeduid, dat men aan Ame rikaanse kant waarschijnlijk niet persé zou vasthouden aan de be palingen der resolutie, indien Nederland en de Republiek op eigen initiatief tot overeenstem ming zouden komen omtrent eep andere weg tot oplossing van de Indonesische kwestie, doch aan de voorwaarde van een dergelijke overeenstemming a priori houdt men hier beslist vast. Indien die Republiek dus inder daad het Nederlandse voorstel heeft verworpen, zoals Dinsdag morgen onofficieel door „United Press" ia gemeld,, kan dit voor de bepaling van het standpunt van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken van meer beslissende beteken's worden ge acht dan de intrüisieke waarde van het Nederlandse plan, op zaohzelf beschouwd. Dezelfde houding kan van Was hington worden verwacht, aldus werd aan de correspondent van Aneta te verstaan gegeven, in dien de Republiek thans eigen voorstellen zou gaan doen zo als de heer Palar Maandag heeft aangekondigd die van de reso lutie van de Veiligheidsraad zou den blijken af te wijken. Hier wordt echter wel als mo gelijkheid in beschouwing geno men, dat de commissie der V. N. in Indonesië in zulk een geval zou kannen medewerken tot het berei ken van een beiderzijds aanvaard baar compromis tussen de Ne derlandse en de Republikeinse voorstellen, gesteld, dat beide partijen zulks zouden wensen en de commissie hiertoe door de Vei ligheidsraad zou worden gemach tigd. Uit alle opmerkingen van Ame rikaanse functionarissen blijkt In tussen wel duidelijk, dat tot dus ver geen wijziging is gekomen in, het standpunt der Amerikaanse regering, dat de Republiek een der partijen in het gteschil blijft en dat men hier geen geloof heeft an de mogelijkheid van een af doende oplossing van de Indonesi sche kwestie zonder medewerking van bedde partijen. De hoofdbesturen van drie fede rale partijen, de P.R.I.S., de Par- dafl en de P.O.B. (Persatuan Orang Betawi), hebben in een gezamenijke vergadering' een reso lutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de overdracht der souvereiniteitsrechten door Ne derland aan Indonesië, dient te ge schieden aan een federale Indone sische regering, die steunt op de opvattingen van het volk en wor telt in de lagen van de leidende figuren uit welke de constructieve energie moet worden geput. De resolutie acht de bijeenkomst fe deraal overleg niet representatief, intensief of verticaal voor alle lagen der bevolking, en, wat mis schien belangrijker is, tevens extensief of horiontaal voor het gehele gehied van Indonesië". De resolutie wijst er op, dat in de B.F.O. niet alle ge/bieden zijn vertegenwoordigd, met name niet het federale district Batavia en dringt aan op de omvorming van de B.F O tot een „federaal comi té", waarin ook niet-staatkundig georganiseerde gebieden zullen zijn vertegenwoordigd. De resolu tie verzoekt de vooroorlogse fe derale regering, op korte termijn maatregelen te treffen voor het houden van verkiezingen in nog niet staatkundig georganiseerde gebieden, naar aanleiding waar van dan representanten kunnen -worden afgevaardigd naar het federale comité. In een redevoering op een bij eenkomst van de „Netherlands America Foundation" in de Sul- grave dub, heeft de Nederlandse ambassadeur in de V. S., Dr. E. Van KJeffens Maandag j.l o.a' ge zegd, dat Nederland geen getfolg kan geven aan de eis van de Vei ligheidsraad tot onmiddellijk her stel van de republiek, en dat Ne derland ook niet de bevoegdheid kan erkennen van de Veiligheids raad om in de Indonesische kwes tie tussenbeide te komen. Aan gezien het hier niet een geschil ■betreft tussen twee souvcreme staten. Hij zeide verder, van me ning te zijn dat, indien de repu bliek opnieuw werd hersteld, het communisme in dit deel van Azië vaste voet zou krijgen. Voor hij zijn rede hield had. Mr. Van Klef- fens de versierselen van officier in de Oranje-Nassau orde overhan digd aan de heer p. A. Aspinwal, voorzitter der afcfeling Washing ton van de „Nethijr lands-America Foundation" voor diens werk zaamheden in het (belang van een 'beter wederzijds begrip tussen roeide landen. Zes ondernemingswachters van de suikerfabriek „Kabon Agung" ten Zuiden van Malang liepen in een hinderlaag van terroristen, waarbij 4 hunner werden gedood en één is verdwenen. De Europese planters, voor wie de hinderlaag waarschijnlijk was bedoeld, had eten toevallig een andere weg ge nomen. Vijf van de medebeschuldigden van Kardinaal Mindszenty, wie zwarte handel in vreemde valuta is ten laste gelegd, hebben Dins dag, bij de behandeling van hun zaak voor de rechter, reeds afge legde bekentenissen ingetrokken. Zij verklaarden zich onschuldig. Zij zeiden gehandeld te hebben onder intimidatie, zenuwover spanning en de invloed van slech te gezondheid. De vijf bedoelde beschuldigden zijn Gyorgy Nagy, voormalig employé van de Hongaarse natio nale bank; mevr. Jozsef Forgach, koopvrouw; Ede Duklesz en Manu Duikesz, eigenaars van een ate lier en Pal Csonka, beursmake laar. Een Amerikaanse Superfort bommenwerper heeft Woensdag de eerste non-stopvlucht om de wereld in de geschiedenis vol bracht. Het vliegtuig, dat een beman ning van 14 koppen had en van Fortworth in Texas was ver trokken, heeft de tocht in vier dagen gemaakt. Op vier pun ten langs de 37.000 kilometer lange route werd in de lucht benzine getankt, n.l. boven de Azoren, Saoedië-Arabië, de Philippi.jnen en Hawaii. Functionarissen van de Ame rikaanse luchtmacht verwel komden deze gebeurtenis als een bewijs, dat zij in staat zijn elk punt van de aarde te bom barderen van bases, die aan de Amerikaanse luchtmacht ter beschikking staan. De onofficiële tiid, verstreken tussen het tiidstip, dat het vilegtuig, een B-50, van Fort worth opsteeg en het tijdstip, dat het op dezelfde lucht,bases neerstreek, is 94 uur en één mi nuut. Het vliegtuig had een ge middelde snelheid van 382 kilo meter per uur. Na. Zaterdag van Fortworth te zijn opgestegen, zette het vliegtuig één van Amerika's nieuwste typen bommenwerpers koers in Oostelijke richting, op de Azoren aan. De vlucht zou eigenlijk de dag daarvoor begonnen zijn, moest warden afgelast, der motoren vlam daarvoor doch toen één vatte. Aan het einde van de eerste 6000 kilometer, steeg van de Azoren de eerste groep „vlie gende tankers" speciaal her bouwde B-29 bommenwerpers op, het vliegtuie: tegemoet. Zondag vloog de B-50, die ge heel „tot de strijd uitgerust" werd genoemd, hoog over 'Gi braltar en Noord-Afrika naar Khartoem en vandaar naar Dharhan in de Arabische woes tijn, waar het opnieuw in de lucht zijn tanks vulde. Begeleid door het gestadige geronk van zijn vier motoren van 3500 paardekracht, zette de bommenwerper daarop koers naar het hart van India, scheerde langs de Zuidelijke punt van Birma en vervolgde zijn weg over Indo-China naar de Philippijnen. Hier werd opnieuw brandstof ingenomen door leidingen, die uit de benzine-tanks hingen en hier was de moeilijke operatie van het meeste belang, het langste traject de 9500 kilometers over de Oceaan naar Hawaii voor de boeg lag. Voor de laatste maal werd boven Hawaii bijgetankt en daarop koerste de B-50 recht op het Amerikaanse vaste land aan, waar het op Fortworth in Texas voor het eerst sinds 94 uur en één minuut zijn wielen weer aan de grond zétte. Van tien andere beschuldigden verklaarden drie zich schuldig, dat is, met de vier die Maandag bekenden meegerekend, zeven in totaal. De zaak tegen twee an dere beschuldigden zal apart be handeld worden wegens slechte gezondheidstoestand van de be trokkenen. Zaterdag worden, de uitspraken in deze processen verwacht. De openbare aanklager, Lajos Hegyvari, verklaarde gisteren, dat de beschuldigden „gevaarlijke mensen"' waren, die behandeld moeten worden als aardwormen, die ernstig gestraft moeten wor den, en die geen genade verdie nen. Hij vroeg „een rechtvaard g vonnis, dat de belangen van het Hongaarse volk zal dienen". Het proces had „opnieuw bewe-» zen", aldus de aanklager, dat Kardinaal Mindszenty, Prins Paul Esterhazy en „hun medeplichti gen" alle zwarte handelsdaden, waarvan zij besohulidégd waren bedreven hebben De thans te rechtstaande beschuldigden speel den allen een belangrijke rol in „die grote samenzwering" welke „bedoeld was om het economisch leven van Hongarije te ondermij nen, de politieke reputatie van liet land schade toe te brengen en een ander soort politiek re giem te bewerkstelligen". Die drie beschuldigden, die Dinsdag bekenden, waren Dezso Tolnai, bankdirecteur; Karoly Foldes en Zsigpiond Deutsch, beursmakelaars. Karoly Foldes' is een broer van Sandor Foldes, wiens zaak apart behandeld zai worden. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Naar de correspondent van het blad „Vima" meldt, kon een nieu we aanvalspoging der part'sanen in de streek van Karpenissi in Centraal Griekenland verijdeld worden dank zii het snel ingrijpen der regeringstroepen. De partisa- nen verloren 42 doden, 172 ge wonden en 230 krijgsgevangenen. De rechtbank te Sofia is giste ren-begonnen met het verhoor van de getuigen a décharge in 't proces tegen de 15 Protestantse geestelijken, die beschuldigd worden van spionnage. Er moe ten nog 44 getuigen gehoord worden voordat het hof tot Vrijdagmorgen, wanneer de aanklager zal beginnen met zijn requisitoir, de zitting zal ver- dageii. Heden zal het hof geen zit ting houden in verband met de Bulgaarse feestdag ter herden king van de bevrijding van het land van de Turkse heerschap pij in 1878. Vermoedelijk zal het proces Zaterdag beëindigd worden met slot-verklaringen van de verdedigers en beklaag den. De uitspraak zou Maan dag of Dinsdag verwacht kun nen worden. Getuige Christo Strabty, voor malig secretaris van de verbo den Agrarische Unie in Bulga rije, verklaarde, dat Ameri kaanse functionarissen gepoogd hadden „ontevreden plementen en zelfs vroegere fascisten" te betrekken in oorlogsvoorberei dingen tegen de Sowjet-Unie en het communisme. Strabty zeide, dat Cyril Black, voormalig secretaris van de Amerikaanse legatie, hem meer dan eens verteld1 had, dat- oorlog onvermijdelijk was, dat Amerika zich erop voorbereid de en de Agrarische Unie en de Protestantsen belangrijke fac toren waren voor de Ameri kaanse plannen. Black zou ver klaard hebben, dat met het oog op de internationale situatie er geen tijd te verliezen was en de V. S. desnoods een oorlog zou den moeten uitlokken „om de communistische agressie te stuiten." Nadat Stratev zijn getuigenis als getuige a charge had afge legd, werd door de openbare aanklager bekend gemaakt, dat hij het, met het oog op de ge tuigenissen, welke reeds door de opgeroepen 28 getuigen voor de regering waren afgelegd en de bekentenissen, die door de be schuldigden waren gedaan, on nodig vond nog nieuwe getui gen te doen dagvaarden. Daar op las hij de namen van 42 ge tuigen voor, aan wie door de president van het gerechtshof De Amerikaanse autoriteiten zijn gisteren begonnen met hun „blokkade" van de Sowjet repa- triëringsmissie in Frankfort door de telefoonaansluiting en de gas- en electriciteitstoevoer af te slui ten. De acht leden van de missie kregen tot gisterenmorgen de tijd om hun hoofdkwartier te Frank fort te verlaten of anders „uitge hongerd" te worden. Dinsdag verklaarden zij echter te zullen blijven totdat Moskbu opdracht gegeven had oml te vertrekken Omstreeks 8 uur gisterenmorgen versoheen een auto met 8 man van de militaire politie, die over de muren van de aangrenzende tuinen klauterden en een cordon rondom het gebouw van de missie legden. Enige ogenblikken lp gingen de buitenlichten van het omsingelde gebouw uit en sneden werklieden de gastoevoer af. De telefoonverbinding; was eerder reeds afgesneden. De Amerikaanse commandant te Frankfort, kolonel Sterling Wood, bracht een bezoek aan de missie. Hij vertelde naderhand, dat hij gesproken had met het hoofd van de repatrlëringsmissle, kolonel Vasily Argoonof. Het on derhoud was „genoegelijikf' ge weest, doch de léden van de mis sie weigerden te vertrekken voor dat zij instructies van hun rege ring hadden ontvangen. Op de vraag hoe lang hjj dacht dat de „kleine blokkade" zou kun nen duren, antwoordde Kolonel Wood: „Dat is waar ook, iemand vroeg mij onlangs hoe lang ik dacht dat de luchtbrug in stand gehouden zou kunnen worden". De acht gewapende Amerikaanse Mp's, die het huis omsingelen, hebben het consigne gekregen niemand in of uit te laten. Toen de kleine Amerikaanse delegatie het gebouw verlaten had verscheen een man voor het ven ster van het gebouw en staarde naar de sneeuw buiten. Iemand in het gebouw begon op een har monica een vrolijke Russische volkswijs te spelen. i toestemming was verleend «sar huis te gaan. Tijdens het afleggen va* zijn getuigenis deelde Stratef het hof mede, dat hij zelf ook in arrest is gesteld; hij zeide niet, wanneer hij was gearresteerd. Stratef verklaarde een intieme persoonlijke vriend en politiek medewerker van de gewezen minister-president Nikola Pet- kov te zijn geweest, die in 1947 is terechtgesteld. De zitting van het hof werd daarop verdaagd. Bevin, de Britse Minister van Buitenlandse Zaken heeft ■gis teren in het Lagerhuis ver klaard, dat hij aangaande de arrestatie van de 15 Bulgaarse dominees en het proces tegen hen niet meer kan doen dan hij reeds gedaan had. ,Jk pro testeer voortdurend tegen dit soort gedragingen," zeide hij. Op de vraag, of de laatste be richten er niet op wijzen, dat de predikanten aan physieke mishandeling zijn onderworpen, zeide Bevin, dat hij niet wist hoe „de behandeling werkte." Het conservatieve lid Keeling zeide, dat Kardinaal Minds zenty en Aartsbisschop Stepi- nac reeds „lang in de gevange nis waren" en hij vroeg of dit voor onbepaalde tijd zo zou blijven. „Wilt u voorstellen, dat wij de oorlog verklaren?" vroeg Be vin. „Dat zal ik toch niet doen." Naar wij vernemen moet Z.K.H. de Prins te St Anton ten gevolge van bronchitis nog steeds het bed houden. Daar er nog wel enige tijd met het her stel van Z.K.H. gemoeid zal zijn, bestaat de mogelijkheid, dat van het op het Oostenrijks verblijf aansluitend oponthoud te Zer- matt zal moeten worden afge zien. In het proces tegen de agenten van de Tsjecho-Slowaakse spion- nagedienst zijn de volgende straf fen uitgesproken: De Pool Ttieo- dor Szendielorz en de Duitser Ro man Knopp onderscheidenlijk» 30 en 20 jaar dwangarbeid; de Duit sers Helmuifch Schastok en Georg Kolodtze en de Pool Rudo'ph Ba- dura elk twaalf jaren dwang»! - beid. De hevige orkaan, die Dins dag over Duitsland heeft ge woed, heeft in de gehele Sow- jet-zone, voornamelijk aan de kusten van de Oostzee, ernstige schade aangericht. Op vele plaatsen zijn telefoonleidingen gebroken. Bomen en telegraaf palen zijn uitgerukt en op de spoorrails geslingerd, zodat het spoorverkeer vertraging opliep. In de -havens aan de Oostzee is de toestand ernstig. De be volking van Warnemunde moest gedeeltelijk geëvacueerd wor den. Naar deze stad werden noodtreinen gestuurd. Te WLs- mar stonden alle haveninstal laties onder water. Te Rostock he§ft de orkaan de daken der opslagplaatsen afgerukt, waar aanzienlijke hoeveelheden sui ker en graan waren opgeslagen. Volgens te Nanking ontvangen berichten hebben 60.000 man communistische troépen, die uit de provincie N oord-K'angsoe naar het Zuiden zijn opgetrokken de Noordelijke oever van de Jang- tse bereikt. Vooruitgeschoven collonnes wa ren in Jangtsou en Siennoem- imiiao, resp. 60 en 100 km ten N.- O. van Nanking aangekomen. De communistische radio meld de, dat drie legergroepen van de regering, die zich te Peiping heb ben overgegeven, zich bij de com munistische troepen hebben aange sloten. De communstische com mandant in Noord-CJhina, gene raal Lin Piao, heeft beloofd da: alle officieren van de regerings troepen, die zich bij de commu nistische legers voegen, dezelfde behandelinv zullen genieten als de communistische officieren aldus de radio. tentleprfja: m 10 ct.; minimum idvertentle 1,80. ling advertenties a namiddags 4 uiur ik kL advertenties: ;ela 60 ct.; iedere neer 12 cent. Ver- ig: Brieven onder ireau van dit Blad <t kwartaal ZON- EN MAANSTANDEN 1049 Zon Uaaa Mrt. Opk. Ond. Opk. Qndt 6 7.16 18.28 9.16 0JS6 7 7.14 18 30 9.40 1.12 8 7.12 18.31 10.15 127 9 7.09 18.33 11.07 L36 10 7.07 18 35 12.17 5.28 11 7 05 18.36 13.42 6.08 12 7.03 18.38 15.16 6.45 13 7.00 18.40 16.51 6.56 14 6 58 18.42 18.25 101 15 6.56 18 44 19.57 7.22 en bedrijven gedu- 1948, 1949 en 1950 ha, hetzij verpacht of tijdelijk in ex en worden geno- wordt een tekort 80 per ha. in de dienstjaren 950 komen réspec- ha a 80 per ha ha h 80 per ha ha h 80 per ha li 480.000. ïogelijkheid grond bedrijven toe te den door de Stich- eheren van land- n Walcheren gron- ankopen. Zij zal r tijd geen recht van kavels doen >zien de Stichting in de herverkave- mkopen overgaat, «rd het eventueel dat ontstaat door tijdelijke exploi- gronden, ten laste kaveling te doen ielige saldo gedu- 1948, 1949 en 1950 td op maximaal ar. an de herverkave- binnen het blok ;n in waarde stij- aardestijging met /ordt verrekend- »r staat een blij- iies door de ge- i en een achteruit- Ie ais gevolg van ing, overspoeling ït wegspoelen van iltuurgrond- ?r een" verlies aan b welke zullen be- voor de aanleg waterlopen- In totale waardever- J. opwegen tegen ia rdevermindering nden, is, nu de dé- er niet zijn vastge- slechts bij grote ramen- Verwacht iat hieruit tenslot- ig saldo zal resul- van Toelichting een overzicht van ke totale uitgaven, ïnde met de her in Walcheren, in l op 62.690.000- Naar gemeld wordt, heeft Scotland Yard thans genoeg be wijsmateriaal verzameld om 'n man, die zich thans in hechte nis bevindt, te doen vervolgen wegens een serie der afgrijse lijkste moorden in de Britse ge schiedenis. Hij heeft tenminste vijf slachtoffers gemaakt, wier lichamen naar men gelooft in een zuur werden opgelost en wier bezittingen met behulp van vervalste documenten wer den verkocht. Deze verkopen zouden ongeveer 28.000 pond sterling hebben opgebracht De Sowjet repatriëringsmissie te Frankfort, die 39 uur in haar hoofdkwartier werd „geblok keerd", nadat zij weigerde ge hoor te geven aan een Ameri kaans bevel om de zóne te ver laten, heeft gisteren vroeg het gebouw verlaten. De 8 leden van de missie zullen 10 uur nodie hebben om de grens te Helm- stedt te bereiken. De Russen vertrokken in drie auto's en twee vrachtwagens. De Russi sche chauffeur van de eerste vrachtauto, die de poort uit reed, leunde uit de cabine van zijn wagen en spuwde een Ame rikaanse vrouw, die bij de auto stond, in het gezicht. De Russen lieten twee hondjes in de kelder achter. ©doding is van de ïgering zich voor- ïrantwoordelijkheid ontdoen". wordt met nadruk Nederlandse rege- rim-periode de be- h ebben over „uiit- rdheden" en dat de eriode naar Neder- t enkele maanden ijven, ongeveer tot "der wordt in de dat overeenkom- andse plan, dat een 'erentie te Den Maart aanstaande •dracht van de sou plaats vinden voor rkiezingen, waarbij naar de preceden- ende andere Azia- Van gewoonbjvk betrouwbare zijde werd gisteren vernomen, dat twee leden van de Chinese rege ringscommissie, die belast is met het ontwerpen van de voorwaar den voor het sluiten van de vrede met de communistische leiders. Donderdag per vliegtuig naar Fenghoea zijn vertrokken. Zij hadden een „beleefd ultimatum' b\j zich, bestemd voor Generalissi mus Tsjiang Kai„Sjek die zich aldaar heeft teruggetrokken. In dit „ultimatum" wordt Tsjiang Kai-Sjek verzocht: 1. Zijn bevoegdheden volledig te dragen aan de waarnemende 1 president Li Tsoeng Jen. i 2. „Gp te houden met ingrijpen i m de viedescnderhsjideliijigtai". 1 3. Naar het buitenland "te ver trekken. Waarnemers te Nanking ver klaarden, dat generalissimus Tsjiang Kai-Sjek deze voorwaar den zou moeten aanvaarden, al vorens met kans van slagfin vre desonderhandelingen met de com munistische leiders zouden kunnen worden geopend. Men was te Nanking gisteren algeeen van mening, dat het sluiten van vrede thans in hoofd zaak neerkomt op het vinden van een formule, waarbij „het gezicht kan worden gered". Gemeend wordt, dat de voor naamste hinderpalen voor het sluiten van vrede moeten worden gezocht in tegenwerking door ex tremisten aan beide zijden en in oe communistische eis tot 'bestraf- ring van hen, die zij „oorlogsmis dadigers" noemen en waaronder zich ook Tsjiang Kai-Sjek be vindt. he redding der 26 i van de „Katowi- ?te keer, dat schip met 'Cfi „Branda- Het aantal schip dat deze 62-jar ge heeft helpsn red- in 1923 als stuur- 5.H.RJVI. kwam, is 'gen tot 218. Nim- id hij een redding neegemaakt, maar ziin 35-jarige zoon i E. de Beer, even- zal hem zijn hele gens net uiau, „ten zeerste ge wenst, dat de geldreserves (goud en valuta) op een ge meenschappelijke rekening zou den worden gebracht, en men meent dat dit onontbeerlijk is voor de goede werking van de Unie. De Belgen daarentegen kanten zich ten zeerste tegen deze druk en wijzen er op, dat deze geldreserves gescheiden dienen te blijven, omdat daar aan de monetaire gezondheid en het politiek beleid van beide landen kunnen worden ge toetst." Volgens een Amerikaanse woordvoerder te Lake Success is Amerikaanse regering van dat de commissie der voor Indonesië de Neder- r^~se uitnodiging tot bijwo- van de Ronde-tafelcónfe- f®™? ,niet moet aanvaarden, uenzp de Indonesische republiek uit eigen vrije wil deze confe rentie ook bijwoont. wegen thans gaarne een uitno diging voor de voorbereidende besprekingen over een Atlan tisch pact zou willen ontvan gen". Uit een verslag van de ge heime zitting van Donderdag, dat op de openbare zitting van het parlement van Vrijdag werd bekend gemaakt, biijkt, dat slechts de 11 communistische leden zich verklaard hadden tegen het rapport van de spe ciale parlementscommissie voor buitenlandse zaken en defensie, waarin de politiek der regering om onmiddellijk aan de bespre kingen over het Atlantisch pact sommige gebeurtenissen. 1 Als opperbevelhebber verklaar ik de beoordelingen over de ge neraals Bilotte en Prioux en de insunuaties, die de eer dezer of ficieren in het gedrang bren gen, onjuist. Wat mii persoon lijk betreft, wil ik slechts enkele bepaalde en belangrijke feiten bespreken. Ik ontken een bevel van generaal Gamelin te heb ben vernietigd. Geen enkel Brits officier heeft mijn onder houd met Z. M. de Koning der Belgen op 21 Mei 1940 bijge woond. Ik alleen ben bij maar schalk Pétain tussenbeide ge komen op 16 Juni, terwijl hij deel te nemen, krachtig wordtzijn kabinet vormde.' Nooit heb gesteund. ik de maarschalk de verzeke- Een tweede voorstel dat tij- ring gegeven, dat Groot-Brit- dens de geheime zitting door tannië was verslagen en nooit nQrii5'r6Tlei^hVl'n-) ai"beiders-I heb ik de beledigingen geuit, Jacob Frl!s; werd inge- j welke Winston Churchill die kreeg slechts drie stem- hier trouwens niet zeker is van tt,r, Lt voorstel adviseerde, 'zijn zaak mij toeschrijft, «li wachten om te zien of het Ik ben het die op 17 Juni een Atlantisch pact werkelijk in brief aan de ambassadeur van ™"zÜn met I Groot-Brittannië heb het Handvest der V. N. tekend waarbij alle onder- overeen- Spaak verklaarde tot de Ne derlandse Ministers te hebben gezegd, dat België bereid is iedere Nederlandse politiek te steunen, die gericht is op het bijeenroepen van een Ronde tafelconferentie met de Indo- neisische republikeinen en fe deralisten, teneinde snel de souvereiniteit over te dragen aan een nieuwe Indonesische regering, die gehouden is dit jaar verkiezingen uit te schrij ven. Een woordvoerder van de Belgische regering verklaarde Donderdag, dat de instelling van de Benelux-Unie niet door de Indonesische kwestie zal worden vertraagd. De vertraging van zes maan den na de oorspronkelijk vast gestelde datum 1 Januari 1950, is te> wijten aan het feit, dat lonen en prijzen nog moeten worden geëgaliseerd. De woordvoerder zeide, dat Indonesië niet zal worden be sproken, wanneer de Ministers van de Benelux-landen Don- en de andere leden der Ver enigde Naties te betreuren, al dus de woordvoerder. Hij noemde de toestand des te meer betreurenswaardig, daar hij valt in de tijd, dat het Atlantisch pact in overweging wordt genomen. VEILIGHEIDSRAAD KEURT ISRAELS TOETREDING TOT DE VERENIGDE NATIES GOED. De Veiligheidsraad heeft het toetreden van Israël tot de Ver enigde Naties goedgekeurd. Negen leden stemden vóór, Egypte stemde tegen en Enge land onthield zich van stem ming. Zaterdagavond zal over de V A.R.A. Hilversum II van 20.05 Ingboot het schip, 'eën was gebroken, ouwe de 26 Polen Viddel in het water ht zag staan, wa- woorden nodig: Zv Het duurde drie eerste man di r te lan;g, zodat de rca 8 meter lager dek van de „Kato- kwam behouden in voer de „Rranda- ord langszij, maar urboord, waardoor net overspringen iets gunstiger kon geschieden. Tijdens deze manoeuvres werd (die „Brandaris" tegen het sch'n aangeslingerd en bleef enkele seconden aan een van zijn ankers Officieel is te Parijs medege deeld dat een geoloog, toege voegd aan de Franse commissie voor atoomenergie, genaamd Pallaz, gearresteerd is in ver band met het onderzoek naar beweerde communistische spionnage in Frankrijk. Pallaz zal voor een militair tribunaal verschijnen, beschuldigd van ongeoorloofde onthulling van militaire geheimen. Pallaz was vroeger in dienst tot 20.15 een vraaggesprek te be- teit e^ls^inds'een° jLir^toege- ,u!s,.eren zijn tussen Viktor Krav- voegd aan de commissie voor chenko en Henri W. Sandberg. atoomonderzoek. aan die verschansing hangen De ankerketting brak en de „Bran daris" smakte op de golven. Sedert Zondag j.l. voeren zeven r«Wingboten totaal 13 m«ai u t „Als het bericht komt, wordt er met gepraat, maar oliegoed er zuidwester aangetrokken en de reddingboot vaart uit er zim mensen 'n nood", zo ging de heer De Booy voort. Als de „Katowice", die tijdens de oorlog voor de Engelsen voer en deelnam aan de invasie bij No mandie, met zijn lajiïing wordt prijsgegeven, betekent d't «-en schadepost van 1 millioen dolla- De schade aan het materiaal ran de N.Z.H.R.M. bedraagt enkele duizenden guldens. Het Franse persbureau A.FJP meldt, dat volgens een medede- tVv? v£n,. het secretariaat der V-N., het eerstvolgende debat over de Indonesische kwestie in £euiyeillgheidsraad zal Plaats hebben op 7 Maart. Radio-Moskou heeft medege- deeld, dat het Presidium van de Opperste Sowjet Molotof h,ee« ontheven van zijn functie als Minister van Buitenlandse Zaken en dat Wysjinsky iri zijn plaats is benoemd. yerder werd nog mededeeld, dat Mikoyan als Minister van Buitenlandse handel vervangen is door Mensjikof. De gemeente-ontvanger van Kampen ontving dezer dagen 'n bankbiljet van 10, waarbij een briefje was gevoegd van de vol gende inhoud: „Aangezien ik in mijn jeugd uit het gemeente-plantsoen 2 eenden heb gestolen, doe ik u nu op mijn oude dag als gewe tensgeld hierbij 10 toekomen"

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1