De él orna HET LAATSTE NI 5 A. WILK1N1 I I Bi WIELAND WSttSBÈÊ Ssf-i LITTOOIJ's Boekhandel Mutsaerts Kachelblokken netSchomm Cekocheb/j BINNENLANDS NIEUWS MODEL 1949 C. VERMAST Reparaties Kunstgebitten I rankcf J. B0NTE-VAN M. J. C. VAN "WSCHAPÏ kinderen 7 ANNE vindt het geluk De terreuracties op Java AVONTUREN! Verschillende schepen in nood over Wij brengen heden geheel nieuwe typen in 8 kle DIANA 108.— STANDA HILDA 113.50 GREETJ1 KITTY 120.— ELLY MARIE 127.50 WANDE! VOUWWAGEN VERA 134.WANDE] en de geheel verchroomd STALEN KINDERS' Alleenverkoop De meest vertrouwde wagen VRAAGT GRATIS DEMONS! Tel. 2207 Dijkstr. 65 Maximumprijzen voor het inscharen van vee Woelen en Wentelen van Rheuma- tischg pijn- Heel de lange nacht.. De luchtvaart^had geen last Storm in Duitsland SMUTS vreest crisis Voor de jeugd is het boekje „Muze en Ambacht" verkrijg baar gesteld a ƒ0,35 cent. ^°o± JONGEN ft Een bezoek aan onze zaak is zeker de moeite waard. Een ruime sortering boeken op allerlei gebied. In de étalage zijn de prijzen uitgestald bestemd voor de winnaars van LITTOOIJ's TEKENWEDSTRIJD, waar de gehele jeugd van Terneuzen aan meedoet. t-*0* o&vvi o-ut&nda BE!ZEN Be&af spojimuufe SLOPERIJ TERNEUZEN, Tel. 2252. Is en blijft het adres voor alle soorten Voor snel en goed L- C- LOOF. Noordstr. 96a. Terneuzen. igHgjHgM ZWARTE JAPC BRUINE en BI LEDEREN en S DAMESHEMDE Op het gebied 1 wij U steeds he Kragen. Ceintui Kraaltjes én K: Naaisters Forni NIEUWSTRAAT 9 - -j Deze wee ECHTE I bij de ge Banketbakkerij Dijkstraa Burg. Ge Noordstra BC ROEKHAHDEL V0"^^r,lRMT'lR onze speciale Keoqcouecne Meedogenloos gierde gister- **cht een niets ontziende N.W.- storm over de Nederlandse kust. in zijn toomloze vaart en niet afnemende kracht zware tomen vellende, telefoonpalen •inrukkend en dakpannen weg- •razend ais herfstblaadjes van ®e Domen. Wielrijders en mo torrijders. die in de vroege och tenduren trachtten zich naar nun werk te begeven, gaven de •ngelijke strijd op tegen de hevig verraderlijke windstoten. Op de buitenwegen kon men nveral slachtoffers van de storm aantreffen. Enkele mo torrijwielen lagen beschadigd langs de wegen. Kleine houten schuurtjes waren omver ge waaid en in Amsterdam onder vond zelfs de tram hinder van ,cfe wind. Woedend beukten de golven van de Noordzee op de duinen, waarboven zelfs de acrobaats vliegers langs de kust, de meeu wen, zich niet meer durfden te wagen. Dat alle zeelieden, die zich in ieze nachf op het woelende water bevonden, een angstige hud hebben doorgemaakt, be hoeft wel geen betoog en dat er verscheidene schepen waren, itte in de strijd tegen de ele- nenten het onderspit dolven, ■an nauwelijks verwondering wekken. De wind, die een snel heid had van 35 tot 40 meter per seconde, joeg de schepen in weerwil van hun sterke schroe ven naar de kust en zo kwam als eerste in nood het 1838 ton metende Zweedse stoomschip ..C. A. Banck". Het Schip bevond zich op dat moment drie mijl ten N.W. van Umuiden. Om zes uur gisteren ochtend geraakte de stuurin richting defect en radiografisch riep de kapitein sleepboot- en reddingboothulp in. Via de kustwacht werd de bemanning van de reddingboot „Neelt.ie Ja- •oba" van de N.Z.H.R.M. ge waarschuwd. Redding van het Zweedse schip was intussen onmogelijk seworden. De „C. A. Banck" was namelijk afgedreven naar ie kust en kon stranding niet meer vermijden. Stuurloos werd ie boot over de banken heen- geworpen en strandde iets voor half acht op het Bloemendaalse strand bij Zandvoort. De strandreddingboot van de N.Z. H.R.M. voer vervolgens uit en baalde een der leden van de Zweedse bemanning aan boord. De overige opvarenden bleven •p het schip. Zij verkeerden in geen enkel gevaar, want hun schip zat muurvast. Om acht uur geraakte de 1 Noorse boot, het s.s. „Hoyanger", 4groot 4600 ton, pal ten Westen 1 van IJmuiden, in het gezicht van de kust, in nood. Ook dit schip zond radiografisch een §.O.S. uit. De „Neeltje Jacoba" en de „Noord-Holland", die nog ap zee waren, werden daarop aaar dit Noorse schip gediri geerd en om negen uur slaagde de „Noord-Holland" erin de „Hoyanger" te bereiken. Later kon het schip haar weg op eigen kracht vervolgen. Intussen brak om elf uur de ion door. maar de storm raasde voort. Bij Terschelling geraakten achtereenvolgens een Pools en een Deens schip in nood. De reddingboot „Brandaris" schoot de Pool te hulp en de sleepboot ..Holland" zette koers naar het Deense schip. Zoals reeds gemeld kreeg ook de sleepboot „Noord-Holland" opdracht naar Terschelling te varen. Met ongerustheid volg den de mannen in de toren van de IJmuider kustwacht de be richten die binnenkwamen over het lichtschip Terschellinger- bank. Met dit lichtbaken, dat in een van mijnen vrij geveeg de -vaargeul ligt, had men se dert de vroege morgenuren seen radiografische verbinding Een modern sprookje van Maria Sawersky. t 14) (Nadruk verboden). Dag, Krajus. Wel hoe gaat •et met meneer? Daar zal de dokter u mis schien beter over kunnen inlich ten Hij kamt er juist aan. Dr. Jörgensen, goed, dat ik a tref! Hoe maakt mijn vriend het? Gaat het nu wat beter? Ik wilde juist naar u toe gaan, meneer Grottkau. Naar mii? M'n .goeie, man. «snds generaties heeft bjj de Grottkau's geen medious een voet •ver de drempel gezet. Ik ben zo gezond als een vis. Aan mij valt «ets te cureren! Ik zal wel wijzer zijn mijn kostbare tijd aan u te verdoen, lachte dr. JSrgensen. Ik had u alleen maar eens over uw vriend willen spreken. De beide heren waren 'floor de meer kunnen krijgen. De vuur toren Brandaris wist daarna te melden, dat de voormast en de steng afgeknapt waren, zodat de radio-antenne onklaar was geraakt. Een uur later bleek, dat het lichtschip inderdaad in moeilijkheden verkeerde. De kracht, waarmede de gol ven op het schip beukten, was zo groot, dat het, ondanks zijn ankers, van zijn plaats slipte. Afgewacht moet worden of het geheel Ids zarslaan of niet. Men gelooft, dat er tien man aan boord zijn. Scheven in nood bij Bor- kum en voor de Eems. Het Noorse schip „Rosa" kreeg voor de mond van de Eems moeilijkheden, omdat het machineschade had. Het is de ^tms opgevaren. Het motorschip .Erdal" dat Maandag uit Delfzijl vertrok, seinde, dat het zou trachten terug te keren. Nadat er tele grafisch contact met het vaar tuig tot stand was gebracht, ontving men kort daarop geen antwoord meer van het schip. Men verkeert nu in het on zekere over het lot. Pools schip vergaan. De Poolse vrachtboot „Kato wice" is bij Terschelling verlo ren gegaan. Het schip is gebro ken en is een prooi van de zie dende golven geworden. De uit 26 koppen bestaande bemanning van de „Katowice" is gered. Met de maatschappij- vlag in top keert de „Branda ris" naar Terschelling terug. Dit is een zeer hijzondere moeilijke redding geweest, zo als de laatste jaren niet is voor gekomen, aldus de directie van de N.Z.H.R.M. De plek waar de Pool ten on der ging is een der gevaarlijk ste plaatsen langs onze kust. Schipper D. Tot en zijn beman ning hebben met deze redding een buitengewone prestatie ge leverd. Toen de reddingboot de „Katowice" bereikte, was deze reeds-gedeeltelijk in de golven verdwenen. 14 man van het gestrande Zweedse schip aan land. Nadat de strandreddingsboot „Dudok de Wit" gisterenmorgen het eerste lid der bemanning van het op het Bloemendaalse strand vastgelopen Zweedse s.s. „C. A. Banck" aan land had ge bracht, zijn gisterenmiddag bij laag water nog 13 Zweedse op varenden met behulp van tou wen van boord gegaan en in veiligheid gebracht. Om 4 uur Dinsdagmiddag bevonden zich nog 6 man aan boord. „Brandaris" keert terug. De „Brandaris", die Dinsdag voor de tweede maal was uitge varen voor een aanvankelijk onbekende coaster, vier mijl tén Noordwesten van hel lichtschip Terschellingerbank, keert terug. De coaster, het bleek de „Host IV" uit Rotterdam te zijn, heeft machineschade en zijn positie is niet ongunstig. Bin nen een half uur kon de sleep boot „Oceaan" ter plaatse zijn en het scheepje op sleeptouw nemen naar Terschelling. Deense vrachtboot in nood. De sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen. heeft het in nood verkerende 2230 ton grote stoomschip „Karin Toft" om 5 uur Dinsdagmiddag bereikt. Het is gelukt, ondanks de hoge zee een verbinding tot stand te brengen en op het ogenblik heeft de „Holland" het schip op sleeptouw naar Ter schelling. De „Karin Toft" had vrij veel schade opgelopen aan de luiken, waarvan meerdere waren ingedrukt. Indien het schip blijft drijven, zal men trachten het naar Malmö te slepen. hal gelopen en betraden nu een ruim, met vele jaohttropheën ver sierd vertrek De oude heer Grott kau keek de medicus vragend aan, maar deze 3chudde het hoofd. Kraus, wendde hij zich tot de ibejaarde huisknecht, dien me neer Grottkau pas aan, als ik met hem gesproken heb. Anders denkt onze patiënt minstens dat we al over zijn begrafenis onderhande len. De bediende verwijderde zich. Grottkau .vroeg: - Is het zo eng, dokter? Ach wat! Eten lichte attaque, waarvan meneer Falke volkomen zal herstellen, zodat hij nog een zeer gelukkige levensavond kan hebben. Nochtans moet er in het belang van de patiënt iets gebeu ren, meneer Grottkaiu en daar voor zou ik wel eens een ernstig woordje met u willen spreken. Gaat uw gang, dokter. Eerlijk gezegd, acht ik het niet goed voor meneer Falke»dat hij hier moederziel alleen en van de hele wereld afgezonderd, blijft wonen. Psychisch as er iets niet in orde en wanneer de ziel lijden de is, dan kan het lichaam niet Gedood tengevolge van de storm. Twee meisjes, die zich gister morgen te Leeuwarden naar hun werk begaven werden door een neerstortende boom getrof fen. Na ter plaatse verbonden ■te zijn, kon één der meisjes Jiuiswaarts keren, maar het an dere moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Het meisje, dat naar haar huis kon gaan, moest des middags echter in allerijl naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar het aan de bekomen inwendige kneuzingen is overleden. De storm in Twente. In Twente sneuvelden vele bo men als gevolg van de storm, zo dat het verkeer gestremd werd. In Boekeloo, Logger en Weerselo knapten de palen van het electri- sche pet af„ zodat de bewoners geruime tijd zonder stroom za ten. In De Lutte viel een zware boom op het huis van de jachtop- z ener Olthof, waardoor de wo ning zwaar werd beschadigd. In c i woonwagenkamp te Olden.- z^al werd een woonwagen door een hevige windstoot opgenomen en totaal vernield. Talrijke daken werden zwiaar beschadigd, schut tingen omvergeblazen en op vele plaatsen woeien schoorstenen van de daken. Nergens wordt echter melding gemaaklt van persoonlij ke ongelukken. In Enschedé woeien verscheide ne loodsen om en in het centrum van de stad woei een dikke boom om, die het verkeer versperde. Timmerman door de storm van het dak geslagen. De 46-jarige timmerman C. J. J. H„ uit Culemborg, die op het dak van het R.K. St. B arba ra- zie'enhu'c aldaar herstellingen verrichtte aan dakpannen,, die ten gevolge van de storm losgeraakt waren, is tijdens deze werkzaam heden van het dak gewaaid en van een hoogte van 13 méter naar beneden gevallen. Het slachtof fer was op slag dood. Door vallende schoorsteen getroffen. De 39-jarige landbouwer G. van Twisk te Heer Hugowaard, die Dinsdagmorgen op het dak van zijn woning iets wilde re pareren, werd door een vallen de schoorsteen, die door de storm losgeslagen was, tegen het hoofd getroffen. Hij viel naar beneden en werd met een schedelbasisfractuur opgeno men. Kort daarna is hij over leden. In de Staatscourant van Dinsdag is onder meer opgeno men een beschikking waarbij de maximumprijzen voor het inscharen van Vee worden vast gesteld. omdat die pijnen U het slapen onmogelijk maken. Om nog niet te spreken van dat geradbraakte gevoel omdat ge steeds nacht rust te kort komt Neem toch Kruschen Salts! Daarmee drijft ge Uw' pijnen het lichaam uit. Iedere morgen maar wel regelmatig d'- mini male dagelijkse dosis. Proeven doet ge het nauwelijks maar voelen doet ge de weldadige wer king al gauw door al Uw nu zo pijnlijke ledematen. Kruchen's aansporende werking op lever, nieren en ingewanden draagt alles bij om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die de verwekkers zijn van Uw pijn, Uw stramheid en ongemak. Een heer lijk middel, een uitkomst reeds' voor miljoenen lijders aan Rheu- matische pijnen: Kruschen Salts. Vraag het bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) voldoende weerstand bieden. Ja, ja, maar ik geloof niet, dat u de oude Remus Falke er toe zult kunnen bewegen om nu nog familiebals en dergelijke feeste lijkheden te gaan bezoeken, trachtte Grottkaiu te schertsen. Dat is ook absoluut niet no dig. Ik zal u, ais oude vriend van mijn patiënt, zeker geen nieuwtje onthullen, wianneer ik1 u vertel, dat meneer Falke tot die naturen behoort, die een zorgza me hand wet kunnen ontberen. Hij tracht dat weliswaar voor ae buitenwereld te verbergen, maar daarom kan men d^e karakter eigenschappen maar niet eenvou dig terzijde stellen. Wat meneer Falke nodig heeft, is een liefde volle verpleging, een- zekere tede re toewijding en pin t'- zijn vriend, ben een ruwe, onbehouwen kerel, dat weet ik. Onzin, meneer Grottkau. U bent een oprechte, toegewijde vriend, maar hier in huis behoort 'n vrouweliik wezen. Igts nieuws, iets vriendelijks, iets vrolijks, een vrouw, van wie iets zonnigs uit gaat, een tedere hand en em lier- BIJKSEM IN BOERDERIJ GESLAGEN. Gisterenmorgen om half vijf sloeg de bliksem in de boerderij van K. Gerritsen in de Eierland- se polder on Texel. De boerderij, die pas gebouwd is en de vorige week door het ge- Zin van Gerritsen betrokken werd, brandde voor een groot deel af. Alleeni het woonhu's, dat door een brandmuur van het overige deel gescheiden was, bleef ge spaard. Het meubilair, dat de be woners er uit hadden gesleept, ging echter verloren, doordat de wind plotseling draaide en de vlammen in de richting van de meubels joeg. Voorts kwamen 4 paarden en 3 koeien cm het leven, terwijll een grote hoeveel heid hooi, stro en graan verloren ging. EEN GROOTS GERAAK. Een van de mensen van de ver keerspolitie in de Gelderse hoofd stad ligt met T.BjC. in een sana torium te Laren, rrfaar zou eigen lijk naar Davos moeten worden uitgezonden. ,JDat is een millioen postzegels", dachten zijn collega's en zij deden een beroep op *t Arn hemse publiek en de bedrijven. Van alle kanten stroomden de postzegels toe. Eten groots gebaar maakte een bewaarder van het Huis van Bewaring, die in 14 jaar tijds een collectie van niet minder dan 93.000 stuks verzamelde. De bewaarder heeft deze postzegels thans geschonken aan de ver keerspolitie als een bijdrage in de actie om het millioen zegels vol te maken. DE ALMELOSE KERKTOREN HELT OVER. Gisterenochtend had men ln Almelo de indruk, dat de 60 meter .hoge toren van de St. Georgierskerk aldaar in beweging was. Duidelijk heeft men kunnen waarnemen, dat de torenspits overhelde. Op last va,n de ge meente zijn de bewoners van een 50-tal huizen, die aan de voet van de kerk liggen, geëvacueerd. Zij moesten onmiddellijk hun wonin gen verlaten en de politie legde het verkeer om. Er zit een kink in de kerktoren en het is de vraag of hij een opnieuw aanwakkeren de storm zou kunnen weerstaan. De burgerluchtvaart heeft weinig hinder van de weersom standigheden van Dinsdag on dervonden. Alle K.L.M.-diens- ten functionneerden normaal en de toestellen der lijndiens ten vertrokken en arriveerde* vrijwel op tijd. Dinsdagnacht en gedurende de morgen heeft te Keulen een hevige storm gewoed. Er zijn tien doden en tien gewonden. Ongeveer honderd huizen zijn beschadigd. Gedeelten van mu ren zijn ingestort. Te Dusseldorp zijn drie doden en meer dan twintig gewonden. In de streek van Koblenz en Mainz is het aantal gewonden aanzienlijk. Te Mainz werd een vrouw bedolven onder het puin van een stuk muur, dat door de wind werd omgeblazen. Een brandweerman, die aan de red dingspogingen deelnam, werd van een ladder geslingerd en zwaar gewond. Het verkeer in sommige wijken van Mainz. waar ruïnes voortdurend in storten, is gestremd. Generaal Jan Smuts heeft op een partijvergadering te Pretoria verklaard, dat Zuld-Afrika ee* crisis tegemoet ging en dat de enige hoop voor de regering ge legen scheen te zijn in het herroe pen van de goudlening ad tachtig millioen pond sterling aan Groot- Brittannië. Het zou jammer zijn, aldus zeide Smuts, aangezien het niet helpen lean voor de ontwikke ling van de Unie, doch alleen maar de regering uit de moeilijk heden zou redden. Smuts verklaarde verder, dat de regering voor een crisis stond, welke toenemende werkloosheid en het sluiten van banken met zich mee zou brengen. De rege ring had tweemaal gepoogd inter nationale leningen te verkrijgen, aldus Smuts, doch de eerste po ging scheen op een volkomen mis lukking te zijn uitgelopen en op de tweede lening was grotendeels ingeschreven door 'instellingen on der regeringscantröde. Naar wordt vernomen, werd Maandagavond 18.00 uur een trein van Soekaboemi naar Buitenzorg, nabij Tjiomas voor een brug tot stilstand gebracht door een onbekende, die met een rode vlag zwaaide. De ma chinist, die dacht dat de brug niet in orde was, stopte, waar op de trein door een bende be- .schoten werd. Van de treinbe- waking, bestaande uit 5 man der algemene politie, werden 2 gedood en één zwaar gewond, welke laatste later in het zie kenhuis te Buitenzorg eveneens is overleden. Onder de passagiers van de trein, die onder de beschieting onmiddellijk doorreed naar Bui tenzorg, .zijn geen slachtoffers te betreuren. Een politieman moest worden achtergelaten, evenals het lijk van een zijner gedode collega's. Kort na aan komst te Buitenzorg keerde de trein met een militaire pa trouille terug naar de plaats der beschieting, waar de ach tergelaten politieman werd aangetroffen. De bende bleek inmiddels verdwenen. Midden-Java. Eerst thans is bekend geworden, dat de vorige week een sterke groep van T.N. I-militairen, goedgewapend en in uniform gekleed een aanval heeft ondernomen op Sidaréd- ja (Zuid-Midden-Java). De be volking waarschuwde de politie en militairen, die de aanval zonder eigen verliezen afsloe- devol gemoed. Merci! Zeker zo'n soort ge- zelsdj.e.n*lame. Daarmee jaag je hem alleen maar een tweede be roerte op zijn hals. u .jegrijpt me verkeerd, me neer Grottkau, protesteerde dr. Jörgensen, die tegen zijn wil moest lachen om de plastische uitdrukkingswijze van de landjon ker. Kan ik volkomen openhar tig met u spreken? Tegenover mij behoeft u heus geen blad voor de mond te nemen, dokter. Prachtig Ik héb door mijn beroep nu eenmaal een soort ver- trouwenspost hij de families ln deze streek. Dat brengt mee, dat mij heel veel kletspraatjes, maar daarnaast toch ook wel eens een stuk familiegeschiedenis wordt toevertrouwd. Eln langs die weg Is u dus zeker ook het drama van mijn oude vriend ter ore gekomen? Dr. Jörgensen knikte. Men heeft mij verteld, dat de echtgenote van meneer Falke jong gestorven is en dat mede daardoor al zijn liefde is uitge gaan "aar zijn enige zoon, dat gen. De bende liet enige dode* en wapens achter; onder de be volking viel een dode. Oost-Java. Een correspon dent van Aneta had een onder houd met de militaire comman dant van Oost-Java, de Gene- raal-Majoor L. J. K. Baay, die verklaarde, dat in Oost-Java de militaire toestand geen re den geeft tot bijzonder pessi misme en dat de activiteit der terroristen, die na de tweede actie was opgeleefd, niet hevi ger is dan kon worden ver wacht. Zij heeft op de vrede lievende inwoners van Oost- Java alleen meer indruk ge maakt, omdat bijna een jaar van ongestqorde rust hieraan was voorafgegaan, zulks i* tegenstelling met elders, waar reeds maandenlang voor het begin der tweede actie, de ter reur slachtoffers maakte. Generaal Baay zeide verder, dat het hoogtepunt der subver sieve activiteit in Oost-Java thans is overschreden en dat er vooral in de afgelopen 14 dagen tegen de benden opmer kelijke successen zijn geboekt. Vermoedelijk zullen in Oost- Java orde en rust binnen zeer afzienbare tijd zijn hersteld De ondernemingswachten zul len zwaarder worden bewapend. Het aantal slachtoffers der terreur is nog beneden de ver wachtingen gebleven, aldus Generaal Baay. deze zoon een hem onwaardige vrouw heeft getrouwd en dat hem daarom het ouderlijk; huis wend ontzegd. Voorts heeft men mij verteld, dat dit huwelijk va* Egon Falke zeer ongelukkig is geweest, dat hij deze stap diep betreurd heeft en dat hij reeds na enige jaren van verdriet is ge storven, zonder gelegenheid te hebben gehad zich met zijn vader te verzoenen. Eten feit, dat Falke's leven nog meer heeft verbitterd, zei Grottkau stroef. Maar ik geloof, dat we van ons eigenlijke thema afdwalen, dokter. Toch niet! We zetten er mid den in. Ik heb gehoord, dat Ego* Falke een dochter heeft nagela ten en dat heeft de vraag bij mij doen opkomen, of het niet moge lijk1 zou zijn, dat uw vriend dit meisje, dat toch ook het bloed van zijn geslacht in zich draagt, tot zich neemt? Gelooft u me, al* arts zé'e ik dieper dan u. Onze patiënt lijdt aan zielsziekte. Hij tobt over dat kind en. kwijnt weg van verlangen van haar. (Wordt vervolgd). "fisecsmo vingen in boeiende CH "Wsenappelu'ke voqm OIVEQSE WAAI ceïu. UITGAVEN i'j hit lezen van om fascinerende avonturenromans vergeet u UREN LANG AL UW BESLOMMERINGEN. Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2